Wszystko wskazuje na to, że Sadio Mane będzie jednym z największych nieobecnych nadchodzącego mundialu. O tym, że Senegalczyk opuści zbliżające się mistrzostwa, poinformowało “L’Equipe”. Nieco później informację tę potwierdził także “Bild”. “Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone przez klub, Mane miał zerwać ścięgno przy głowie kości strzałkowej” – możemy przeczytać w serwisie. Aliou Cisse, selekcjoner reprezentacji Senegalu, oficjalną, 26-osobową kadrę, ogłosić ma w piątek, 11 listopada. Na dziś wydaje się jednak niemal pewne, że zabraknie w niej nazwiska gwiazdora Bayernu.

Takich wieczorów nie lubimy. Zamiast oglądać gole Roberta Lewandowskiego, musieliśmy przełknąć duże niepowodzenie. Polak został wyrzucony z boiska w potyczce Osasuny z Barceloną. Drużyna Xaviego, po golu w końcówce, wygrała 2:1.

Osasuna Pampeluna – FC Barcelona 1:2 (1:0)
1:0 – David Garcia 6′
1:1 – Pedri 48′
1:2 – Raphinha 85′

W La Liga piłkarze rozpoczęli 14. kolejkę. Przegrało zamykające tabelę Elche, które uległo Gironie. Po trzy punkty sięgnął Athletic Bilbao dzięki wysokiej wygranej nad Realem Valladolid.

Elche CF – Girona FC 1:2 (1:1)
1:0 – Lirola 16′
1:1 – Martin 39′
2:1 – Castellanos 66′

Athletic Bilbao – Real Valladolid 3:0 (1:0)
1:0 – Guruzeta 18′
2:0 – Guruzeta 51′
3:0 – Vivian 78′

Bayern Monachium wykonał kolejny krok w kierunku mistrzostwa. Zespół Juliana Nagelsmanna nie pozostawił absolutnie żadnych złudzeń Werderowi Brema (6:1) i utrzymał się na fotelu lidera po 14. kolejce Bundesligi. Serge Gnabry strzelał jak szalony.

Bayern Monachium – Werder Brema 6:1 (4:1)
6:1 – Mathys Tel 84′

Ogromne zaskoczenie na otwarcie 14. kolejki Bundesligi. Zespół Edina Terzicia poniósł porażkę, która może ich słono kosztować.

VfL Wolfsburg – Borussia Dortmund 2:0 (1:0)
1:0 – Micky van de Ven, 6′
2:0 – Lukas Nmecha, 90+’

Pierwsze w sezonie trafienie do bramki Arkadiusza Recy. Reprezentant Polski dał Spezii Calcio nadzieję na odniesienie przełomowego zwycięstwa w starciu z Udinese Calcio, ale skończyło się remisem 1:1. Reca nie dokończył meczu z powodu kontuzji.

Spezia Calcio – Udinese Calcio 1:1 (1:1)
1:0 – Arkadiusz Reca 33′
1:1 – Sandi Lovrić 43′

Przewaga lidera Napoli nad Milanem w tabeli Serie A to już osiem punktów. Rossoneri nie potrafili strzelić gola w rywalizacji z beniaminkiem Cremonese i zremisowali.

US Cremonese – AC Milan 0:0

Trudny mecz dla Azzurrich, mimo to postawili na swoim. W odniesieniu zwycięstwa 2:0 z Empoli pomógł Piotr Zieliński. Krótko po wejściu Polaka na boisko, padła pierwsza bramka, a drugą zdobył już sam Zieliński.

SSC Napoli – Empoli FC 2:0 (0:0)
1:0 – Hirving Lozano (k.) 69′
2:0 – Piotr Zieliński 88′

Pierwszym ćwierćfinalistą Fortuna Pucharu Polski został drugoligowiec. KKS 1925 Kalisz sprawił niespodziankę i pokonał Górnika Zabrze w konkursie rzutów karnych. Po pasjonujących 120 minutach gry był remis 3:3.

KKS 1925 Kalisz – Górnik Zabrze 3:3 k. 5:3 (1:0, 3:3, 3:3)
1:0 – Nikodem Zawistowski 8′
2:0 – Nestor Gordillo 57′
2:1 – Aleksander Paluszek 60′
2:2 – Piotr Krawczyk 74′
3:2 – Mateusz Wysokiński 90′
3:3 – Amadej Marosa 90′

Po Górniku Zabrze, kolejny zespół PKO Ekstraklasy za burtą Fortuna Pucharu Polski. Piast Gliwice w spotkaniu 1/8 finału przegrał po dogrywce z pierwszoligowym Górnikiem Łęczna 0:1. Gospodarze przez dwa kwadranse grali w osłabieniu.

Górnik Łęczna – Piast Gliwice 1:0 (0:0, 0:0)
1:0 – Egzon Kryeziu 102′

W meczu 1/8 Fortuna Pucharu Polski Lechia Gdańsk dwa razy wychodziła na prowadzenie z Legią Warszawa, jednak goście potrafili wyrównać w drugiej połowie oraz pod koniec dogrywki. Ostatecznie po rzutach karnych zwyciężyła Legia.

Lechia Gdańsk – Legia Warszawa 2:2 k. 2:4 (1:0, 1:1, 2:1)
1:0 – Ilkay Durmus 41′
1:1 – Josue 52′ (k.)
2:1 – Łukasz Zwoliński 93′
2:2 – Lindsay Rose 117′

Amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner, skazana w Rosji na dziewięć lat więzienia za rzekome posiadanie i przemyt narkotyków, znajduje się obecnie w drodze do kolonii karnej; dokładne miejsce odbywania kary nie jest znane – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na prawników sportsmenki. Dwukrotna mistrzyni olimpijska, zawodniczka amerykańskiej ligi WNBA, która grała w Rosji poza sezonem ligowym, została zatrzymana na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo 17 lutego z wkładami do e-papierosów zawierającymi olej haszyszowy.  25 października sąd odrzucił apelację w sprawie Griner. Prawnicy Amerykanki domagali się jej uniewinnienia lub przynajmniej złagodzenia wymiaru kary.

Gonili, gonili, ale nie dogonili… Tauron GTK Gliwice prowadził 39 minut i 12 sekund, ale do końca musiał drżeć o wygraną w Łańcucie. Koszykarze Rawlplug Sokoła w samej końcówce mogli odwrócić losy meczu, ale finalnie przegrali 68:73. Nie udało się Sokołowi pójść za ciosem i wygrać drugi mecz z rzędu – a pierwszy we własnej hali w Energa Basket Lidze. Teraz w rozgrywkach ligowych dwutygodniowa przerwa związana z okienkiem na mecze reprezentacji Polski oraz turnieju w koszykówce 3×3 z udziałem klubów Energa Basket Ligi.

Rawlplug Sokół Łańcut – Tauron GTK Gliwice 68:73 (10:21, 21:17, 20:16, 17:19)

W znakomitej formie jest ostatnio drużyna New Jersey Devils, a w słabej Calgary Flames. Potwierdziło się to ostatniej nocy, ponieważ “Diabły” pokonały przed własną publicznością “Płomienie” 3:2 i wydłużyły aż do 7 meczów swoją zwycięską serię. Z kolei Flames przegrali po raz 6. z rzędu.

Derby Nowego Jorku padły łupem New York Islanders. “Wyspiarze” po dwóch tercjach przegrywali z Rangers 1:3, ale w trzeciej odwrócili losy meczu i wygrali 4:3. Gola kontaktowego w trzeciej odsłonie zdobył Adam Pelech, wyrównującego Brock Nelson, a zwycięskiego – jak przystało na kapitana – Anders Lee.

Trwa fatalna passa St. Louis Blues, którzy przegrali już 8. mecz z rzędu. Tym razem na wyjeździe 1:5 z Philadelphia Flyers. Po golu i asyście dla zwycięzców zaliczyli: Noah Cates, Travis Konecny i Owen Tippett, a trafiali też Wade Allison i Lukáš Sedlák, który zdobył bramkę w meczu NHL po raz pierwszy od lutego 2019 roku.

Kolejny mecz z rzędu przegrała drużyna Ottawa Senators. Zespół ze stolicy Kanady uległ u siebie Vancouver Canucks 4:6. 2 gole dla gości strzelił ich kapitan Bo Horvat, Elias Pettersson zanotował bramkę i asystę, a trafiali też: Oliver Ekman-Larsson, Ilja Michiejew i Jack Studnicka.

Rzuty karne pozwoliły Montréal Canadiens przerwać serię 3 porażek. “Habs” na wyjeździe pokonali Detroit Red Wings 3:2. W decydującej rozgrywce trafili dla nich Cole Caufield i Nick Suzuki, a wcześniej 2 gole z gry zdobył Mike Hoffman. Stojący w bramce gości Jake Allen obronił 41 strzałów z gry i 1 karny.

Edmonton Oilers przerwali serię 3 porażek, wygrywając na wyjeździe 3:2 z Tampa Bay Lightning. Connor McDavid został wybrany pierwszą gwiazdą spotkania, w którym zaliczył gola i zanotował asystę. Kapitan Oilers w 14 meczach tego sezonu strzelił 14 goli i zaliczył 15 asyst.

W meczu na szczycie dywizji centralnej Winnipeg Jets pokonali u siebie Dallas Stars 5:1 i odebrali temu rywalowi prowadzenie w tabeli. Kluczowa była druga tercja, wygrana przez gospodarzy 4:1. Mark Scheifele strzelił dla nich 2 gole, Mason Appleton raz trafił i dwukrotnie asystował, a strzelali także Pierre-Luc Dubois i Saku Mäenalanen.

Najdłuższą w swojej krótkiej historii zwycięską serię kontynuuje ekipa Seattle Kraken. Podopieczni Dave’a Hakstola odnieśli już 5. zwycięstwo z rzędu, pokonując u siebie Nashville Predators 5:1. Mecz ustawili sobie w wygranej 4:0 pierwszej tercji.

Tylko 1 gol padł w Los Angeles. Kibice byli jednak zadowoleni, bo trafienie Gabriela Vilardiego z 54. minuty dało miejscowym Kings zwycięstwo nad Minnesota Wild. Vilardi, który jest najlepszym snajperem “Królów”, w tym sezonie zdobył już 10 goli w 15 meczach i wyrównał swój najlepszy w NHL dorobek jednego sezonu.

Lorenzo Musetti bez straty seta pokonał Chuna Hsina Tsenga w meczu pierwszej kolejki rozgrywanych na korcie twardym w hali w Mediolanie Next Gen ATP Finals. Kłopoty mieli inni faworyci – Brandon Nakashima i Jack Draper.

Grupa Zielona:

Jiri Lehecka (Czechy) – Francesco Passaro (Włochy) 4:1, 4:3(7), 4:1

Brandon Nakashima (USA) – Matteo Arnaldi (Włochy) 2:4, 4:3(7), 4:3(3), 3:4(4), 4:2

Grupa Czerwona:

Lorenzo Musetti (Włochy) – Chun Hsin Tseng (Tajwan) 4:2, 4:2, 4:2

Dominic Stricker (Szwajcaria) – Jack Draper (Wielka Brytania) 4:3(5), 4:3(5), 4:3(5)

We wtorek rozpoczął się Puchar Billie Jean King w Glasgow. Dobrze spisała się Jelena Rybakina. Kazaszka nie oddała seta Harriet Dart i zapewniła swojej drużynie zwycięstwo w meczu z Brytyjkami.

Australia – Słowacja 2:1

Gra 1.: Storm Sanders – Viktoria Kuzmova 6:4, 6:3
Gra 2.: Ajla Tomljanović – Anna Karolina Schmiedlova 6:1, 6:2
Gra 3.: Ellen Perez / Storm Sanders – Viktoria Kuzmova / Tereza Mihalikova 6:2, 3:6, 6-10

Kazachstan – Wielka Brytania 2:0

Gra 1.: Julia Putincewa – Katie Boulter 4:6, 6:3, 6:2
Gra 2.: Jelena Rybakina – Harriet Dart 6:1, 6:4
Gra 3.: Anna Danilina / Jelena Rybakina – Alicia Barnett / Olivia Nicholls

W wyniku losowania Polska trafiła do grupy D z Czechami i USA. Polki zaczną zmagania 9 listopada dziś od rywalizacji z Amerykankami.

WTA przyznała już pierwsze nagrody. Tę najważniejszą zgarnęła Iga Świątek, która tym samym zapisała się w historii. Osiem tytułów (w tym dwa wielkoszlemowe – Roland Garros i US Open) i ponad 11 tys. zdobytych punktów. Do tego 67 wygranych pojedynków i tylko dziewięć porażek. To dorobek Igi Świątek w sezonie 2022. 21-latka z Raszyna zakończyła kapitalny sezon jako liderka rankingu WTA. Zapisała się tym samym w annałach, bowiem uczyniła to jako pierwsza Polka w historii. Tylko 15 tenisistek zawodniczek na świecie może się pochwalić takim wyczynem. Od objęcia przez Świątek pozycji numer jeden na świecie mija 32 tygodnie. Ponieważ Polka zakończyła sezon jako liderka, otrzymała również specjalną nagrodę. To trofeum imienia Chris Evert, przyznawane dla najlepszej singlistki na koniec roku. WTA nagrodziła również Katerinę Siniakovą, która zakończyła sezon jako liderka rankingu deblistek.

Iga Świątek ma wziąć udział w Światowej Lidze Tenisa, o czym poinformowali już sami organizatorzy. Turniej ten odbędzie się w Dubaju w dniach 19-24 grudnia. Udział w nim wezmą – oprócz Świątek – m.in. Caroline Garcia czy Paula Badosa, a wśród mężczyzn np. Nick Kyrgios i Novak Djoković. Nasza tenisistka święta spędzi zatem poza krajem, a zawody w Dubaju mają zostać wykorzystane jako element przygotowań do nowego sezonu, który ruszy w połowie stycznia 2023. Pierwszym wielkoszlemowym turniejem będzie tradycyjnie Australian Open, który rozpocznie się 16 stycznia. Wcześniej w planie będzie jednak – najprawdopodobniej – start w Adelajdzie, gdzie czuje się w ostatnich latach doskonale. Najpierw tam wygrała (2021), a potem doszła do półfinału (2022).

Siatkówka:

Od pewnego zwycięstwa rywalizację w Lidze Mistrzów rozpoczęli siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Mistrz Polski bez straty seta ograł Vojvodinę Nowy Sad.

Jastrzębski Węgiel –  Vojvodina Nowy Sad 3:0 (25:23, 25:19, 25:20)

Piłka ręczna:

Komplet zwycięstw w pierwszej fazie z bilansem 102:66, a także średnia 34. bramek na mecz. Norwegia pokazała, że jest w wysokiej formie i zamierza walczyć o medale. Na zakończenie rundy wstępnej pokonała Węgry 32:22. Norwegia to tym samym pierwsza reprezentacja, która zakończyła zmagania w fazie grupowej bez porażki. Za ich plecami uplasowała się Chorwacja, a na trzecim miejscu rundę wstępną zakończyły Węgry.

Norwegia – Węgry 32:22 (14:12)

Skandynawskie starcie zadecydowało o tym, która drużyna wygra grupę B. W spotkaniu tym triumfowała Dania (25:23), ale to Szwecja zajęła pierwsze miejsce przez lepszy bilans. To zaskakujący rezultat biorąc pod uwagę pierwszą połowę tego meczu (13:5).

Dania – Szwecja 25:23 (13:5)

Współgospodynie ME 2022 piłkarek ręcznych w swoim ostatnim meczu w grupie B pokonały Serbię (27:24) i zapewniły sobie przepustkę do rundy głównej. Słowenki czekały na to 18 lat.

Słowenia – Serbia 27:24 (13:15)

W meczu grupy A ME 2022 piłkarek ręcznych pomiędzy Chorwacją i Szwajcarią padł remis (26:26), który daje awans do rundy głównej ekipie z Bałkanów. Drużyna Nenada Sostaricia zrealizowała tym samym swój cel minimum.

Chorwacja – Szwajcaria 26:26 (14:12)

F1:

Linia lotnicza Fly Emirates od lat chętnie promuje się poprzez sport. Wszystko wskazuje jednak na to, że jej wieloletnie partnerstwo z Formułą 1 dobiega końca. Wygasająca z końcem sezonu 2022 umowa nie zostanie przedłużona. O fiasku rozmów pomiędzy Formułą 1 a linią lotniczą Fly Emirates poinformował “Sport Business”. Z ustaleń portalu wynika, że królowa motorsportu już rozpoczęła poszukiwania nowego partnera z tej branży, co ma świadczyć o tym, że osiągnięcie porozumienia i przedłużenie współpracy jest niemożliwe. Według informacji zgromadzonych przez “Sport Business”, Formuła 1 dotąd mogła liczyć na ok. 25 mln dolarów rocznie w ramach współpracy z Fly Emirates, a także na preferencyjne warunki lotów dla swojego personelu. Gwarantowały jej to postanowienia umowy zawartej w sezonach 2018-2022.

Formuła 1 odczuwa skutki inflacji. Powszechna drożyzna w zachodnich krajach sprawi, że limit wydatków zespołów F1 w sezonie 2023 będzie najwyższy w historii, pomimo planów jego corocznego obniżania. W sezonie 2022 limit miał zostać obniżony do 140 mln dolarów, zaś w przyszłym roku – 135 mln dolarów. Szalejąca inflacja doprowadziła do tego, że już w sezonie 2022 doszło do podniesienia limitu wydatków o 4,6 mln dolarów względem pierwotnych planów, bo zespoły skarżyły się na rosnące koszty transportu i energii elektrycznej. Rok 2023 przyniesie z kolei rekordowy pułap wydatków, choć teoretycznie miał to być ciąg dalszy zaciskania pasa – informuje “Auto Motor und Sport”.

LA:

Multimedalistka olimpijska i wielokrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich oraz wieloletnia najgroźniejsza rywalka Justyny Kowalczyk Marit Bjoergen ukończyła w niedzielę maraton w Nowym Jorku. W takiej formie, że stwierdzono, iż.. “bawiła się bieganiem”. Norweżka uczestnicząc pierwszy raz w maratonie uzyskała czas 3:08.52, chociaż planowała rezultat poniżej trzech godzin. Powodem mogła być bardzo wysoka, powyżej 20 stopni, temperatura tego dnia. Bieg ukończyło 47 838 biegaczy.