Nie było to wielkie widowisko, a w dodatku grający rezerwowym składem Meksykanie, okazali się bardzo nieskuteczni. Rywal polski na MŚ w meczu towarzyskim tylko zremisował ze słabiutką Gwatemalą 0:0. Spotkanie w Orlando obserwował selekcjoner Polski Czesław Michniewicz. Paradoksalnie meczu nie mógł zobaczyć na żywo szkoleniowiec Meksyku. Gerardo Martino przeszedł ostatnio operację oka z powodu odwarstwienia siatkówki i lekarz zakazał mu podróży samolotem.  Gwatemala to 118. drużyna rankingu FIFA, która na 32 mecze z Meksykiem przegrywała do tej pory aż 21 razy. Tym razem odniosła swój dziewiąty remis. Trener Meksyku Gerardo Martino chciał w tym spotkaniu jednak sprawdzić graczy grających przede wszystkim w Ameryce. Gwiazdy Meksyku z Europy jak choćby Nestor Araujo (Celta Vigo), Hirving Lozano (Napoli), Jesus Corona (FC Porto) czy Raul Jimenez (Wolverhampton) w ogóle na kwietniowe zgrupowanie nie przyjechały. Ci gracze będą dostępni na kolejne zgrupowanie kadry w końcówce maja. Drugi garnitur Meksyku w starciu z Gwatemalą dominował, ale z wymian piłek i setek podań nic nie wynikało. Meksyk w polu karnym rywali raził bezradnością i nie wykorzystał żadnej z 19 okazji, które sobie stworzył. Nie były to jakieś wyborne sytuacje. Dość powiedzieć że 9. drużyna rankingu FIFA oddała tylko 2 celne strzały na bramkę Gwatemali.

Meksyk do listopadowego mundialu zagra jeszcze cztery towarzyskie spotkania (z Nigerią, Urugwajem, Ekwadorem, Paragwajem) a w połowie czerwca wystąpi również w Lidze Narodów Concacaf (rywale to Surinam i Jamajka). Na MŚ w grupie C Meksyk oprócz Polski zmierzy się z Argentyną i Arabią Saudyjską.

Liga Mistrzów:

Półfinał Ligi Mistrzów był bardzo jednostronnym starciem. Po zwycięstwie 2:0 na Anfield, dużo wskazuje na to, że to Liverpool FC, a nie rewelacyjny Villarreal CF zagra o trofeum. Nie zawiedli Szymon Marciniak oraz jego asystenci.

Liverpool FC – Villarreal CF 2:0 (0:0)
1:0 – Pervis Estupinan (sam.) 53′
2:0 – Sadio Mane 55′

Serie A:

Krzysztof Piątek powrócił do podstawowego składu Fiorentiny, ale już w przerwie był jednym ze zmienionych piłkarzy. Drużyna Polaka przegrała 0:4 z Udinese Calcio i utrudnia sobie drogę do europejskich pucharów.

ACF Fiorentina – Udinese Calcio 0:4 (0:2)
0:1 – Pablo Mari 12′
0:2 – Gerard Deulofeu 36′
0:3 – Walace 90′
0:4 – Destiny Udogie 90′

Do sporej niespodzianki doszło w środowym meczu Serie A Bologna FC – Inter Mediolan. Faworyt przegrał na wyjeździe 1:2, a bardzo dobre spotkanie w bramce zwycięskiej drużyny rozegrał Łukasz Skorupski. Zostało to docenione przez media.

Bologna FC – Inter Mediolan 2:1 (1:1)
0:1 – Ivan Perisić 3′
1:1 – Marko Arnautović 28′
2:1 – Nicola Sansone 82′

Atalanta BC – Torino FC 4:4 (2:2) 0:1 – Antonio Sanabria 4′ 1:1 – Luis Muriel (k.) 17′ 2:1 – Marten de Roon 23′ 2:2 – Sasa Lukić (k.) 36 2:3 – Sasa Lukić 63′ 2:4 – Remo Freuler (sam.) 68′ 3:4 – Mario Pasalić 78′ 4:4 – Luis Muriel (k.) 84′

Fortuna 1 Liga:

Arka Gdynia wiosną jest nie do zatrzymania! Drużyna z Trójmiasta pokonała ŁKS Łódź 2:0, wyprzedziła Widzew Łódź i jest bliska powrotu do PKO Ekstraklasy. Arka wygrała szóste ligowe spotkanie z rzędu, wykorzystała porażkę Widzewa Łódź z Koroną Kielce (1:2) i wskoczyła na 2. miejsce w tabeli. Teraz ma los w swoich rękach. Jeśli utrzyma wybitną formę do końca rozgrywek (wiosną jeszcze nie przegrała, do tego zaliczyła zaledwie jeden remis – 2:2 z GKS Katowice), to wywalczy bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy.

Arka Gdynia – ŁKS Łódź 2:0 (1:0)
1:0 – Hubert Adamczyk (k.) 11′
2:0 – Hubert Adamczyk (k.) 61′

Podopieczni Rafała Góraka okazali się lepsi (3:0) od Skry Częstochowa i są już bezpiecznie daleko od strefy spadkowej. O utrzymaniu marzy również Górnik Polkowice, który pokonał 1:0 GKS Jastrzębie.

GKS Katowice – Skra Częstochowa 3:0 (1:0)
1:0 – Filip Szymczak 14′
2:0 – Filip Szymczak 78′
3:0 – Jakub Karbownik 88′

Górnik Polkowice – GKS 1962 Jastrzębie 1:0 (1:0) 1:0 – Bruno Żołądź 7′

e-Winner 2 liga:

Klaruje się sytuacja w ścisłej czołówce tabeli eWinner II ligi. W środę awans wywalczyła Stal Rzeszów, a już wkrótce może do niej dołączyć Chojniczanka Chojnice. Ważny krok do udziału w barażach wykonały Wigry Suwałki i Radunia Stężyca, które pokonały odpowiednio Motor Lublin (3:2) i Śląsk II Wrocław (4:2). W dole tabeli sytuacja też zaczyna się powoli wyjaśniać. Spośród ekip znajdujących się pod kreską, o utrzymanie wciąż walczą Hutnik Kraków oraz Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Ich strata do bezpiecznej strefy to jednak 5 pkt., czyli sporo, zwłaszcza że do zakończenia rozgrywek pozostały już tylko cztery serie.

Sokół Ostróda – Pogoń Siedlce 0:0

Olimpia Elbląg – Znicz Pruszków 2:0 (2:0)
1:0 – Jan Sienkiewicz 6′
2:0 – Marcin Bawolik 16′

W 54. minucie Kamil Wenger (Olimpia Elbląg) nie wykorzystał rzutu karnego (Piotr Misztal obronił).

Radunia Stężyca – Śląsk II Wrocław 4:2 (3:0)

3:2 – Paweł Moskwik (sam.) 90+3′

Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Garbarnia Kraków 2:2 (0:1)

3:3 – Krystian Lelek 77′

Chojniczanka Chojnice – Lech II Poznań 2:0 (2:0) 1:0 – Tomasz Mikołajczak 10′ 2:0 – Tomasz Mikołajczak 13′

Mistrzowie NBA wykorzystali w środę braki kadrowe Chicago Bulls i zapewnili sobie awans do następnego etapu. Milwaukee Bucks od momentu porażki na własnym parkiecie i wyrównania przez Bulls stanu serii do 1-1, w trzech następnych meczach nie pozostawili rywalom żadnych złudzeń. Tak było również teraz, aktualni mistrzowie NBA pewnie pokonali drużynę z Chicago 116:100 i dopięli swego, wygrywając rywalizację 4-1. Gwiazdor Bucks, Giannis Antetokounmpo potrzebował zaledwie 30 minut, żeby zdobyć 33 punkty i zebrać dziewięć piłek. Rezerwowy rzucający obrońca, Pat Connaughton trafił 6 na 9 oddanych rzutów za trzy i zapisał przy swoim nazwisku 20 “oczek”.Bulls odstawali od rywali przez cały wieczór. Próbowali ratować sytuację, oddając aż 52 rzuty za trzy, ale trafili z nich zaledwie 15. Lider drużyny, DeMar DeRozan w 43 minuty zdobył 11 punktów. Zach LaVine nie wystąpił w Milwaukee z powodu protokołu sanitarnego, związanego z COVID-19, którym został objęty, a Alexa Caruso wykluczyła kontuzja. Bucks musieli radzić sobie bez zmagającego się z urazem Khrisa Middletona. Obrońcy tytułu w półfinale Konferencji Wschodniej zmierzą się z Boston Celtics, którzy pokonali Brooklyn Nets 4-0.

Milwaukee Bucks – Chicago Bulls 116:100 (34:18, 26:24, 31:26, 25:32)
(Antetokounmpo 33, Connaughton 20, Portis 14 – Williams 23, Vucevic 19, White 17)

Stan serii: 4-1 dla Bucks

Dalej grają także Golden State Warriors. Drużyna z San Francisco triumfowała w środę 102:98 i zapewniła sobie awans do następnego etapu, gdzie zmierzy się z Memphis Grizzlies lub Minnesota Timberwolves (aktualnie 3-2 dla Grizzlies).

Golden State Warriors – Denver Nuggets 102:98 (30:25, 18:23, 22:30, 32:20)
(Curry 30, Thompson 15, Payton 15, Wiggins 12 – Jokić 30, Cousins 19, Gordon 15, Barton 14, Morris 14)

Stan serii: 4-1 dla Warriors

EBL:

Co to był za szalony mecz. Kapitalna połówka Travisa Trice’a, wielki koniec Aleksandra Dziewy i wygrana Śląska Wrocław z Enea Zastalem BC Zielona Góra 87:80. Oznacza to, że w tej parze w walce o półfinał będzie piąte spotkanie. Śląsk po raz drugi uciekł spod topora! W szalonym meczu numer cztery wyszarpał wygraną w czwartej kwarcie. “Po drodze” stracił jednak Jakuba Karolaka (kontuzja kolana). Enea Zastal BC nie wykorzystał swojej szansy, a Oliver Vidin wściekał się, jak jego podopieczni na finiszu byli bezradni w walce z Dziewą. Najlepszym graczem w drużynie z Zielonej Góry był Nemanja Nenadić (18 punktów, cztery zbiórki i cztery asysty). Na decydujący piąty mecz seria wraca do Zielonej Góry. Spotkanie w hali CRS zaplanowano na sobotę 30 kwietnia.  W półfinale (seria rozpocznie się we wtorek 3 maja) na rywala czeka już ekipa Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, która w czwartek zakończyła swoją serię z Kingiem Szczecin (wygrana w serii 3:1).

WKS Śląsk Wrocław – Enea Zastal BC Zielona Góra 87:80 (25:26, 23:20, 19:22, 20:12)

Grupa Sierleccy Czarni Słupsk trzecim półfinalistą Energa Basket Ligi! Beniaminek ograł King Szczecin w czwartym meczu po niesamowitym powrocie 97:82. Genialny mecz zaliczył William Garrett.

King Szczecin – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 82:97 (24:19, 23:19, 22:26, 13:33)

Po raz pierwszy w swojej pięcioletniej historii do play-off NHL nie awansował zespół Vegas Golden Knights. “Złoci Rycerze” tej nocy oficjalnie zostali wyeliminowani z walki o awans. Sami przegrali po rzutach karnych 3:4 z Chicago Blackhawks, ale nawet zwycięstwo nic by im nie dało, ponieważ w równolegle rozgrywanym spotkaniu punkt zdobył zespół Dallas Stars, który obsadził ostatnie wolne miejsce w rozgrywkach postsezonowych. O wyniku w Chicago zdecydowało 7 rund rzutów karnych.

Pewny awansu do fazy play-off NHL zespół New York Rangers przegrał w przedostatnim meczu sezonu zasadniczego z ligowym outsiderem, tracąc decydującego gola na pół minuty przed końcem. Rangers przed własną publicznością ulegli 3:4 zajmującym ostatnie miejsce w tabeli całej ligi Montréal Canadiens, którzy już wcześniej odpadli z walki o awans do play-off i mieli za sobą serię 9 porażek.

Remis w regulaminowych 60 minutach wystarczył Dallas Stars do zapewnienia sobie “dzikiej karty” do play-off w konferencji zachodniej, ale zespół z Teksasu powinien tej nocy zaliczyć wynik lepszy. Do 44. minuty prowadził u siebie z Arizona Coyotes 3:0, a w trzeciej odsłonie pozwolił grającemu tylko o honor outsiderowi Zachodu doprowadzić do dogrywki, którą następnie “Kojoty” wygrały, odnosząc zwycięstwo 4:3 w całym spotkaniu.

W dobrym stylu finiszuje w sezonie zasadniczym drużyna Los Angeles Kings. Dzień po tym, jak dowiedziała się, że zagra w fazie play-off, odniosła już 5. zwycięstwo z rzędu, pokonując na wyjeździe 5:3 wyeliminowanych już z gry Seattle Kraken. “Królowie” wspólnie z Carolina Hurricanes mają obecnie najdłuższą passę zwycięstw w NHL. Tej nocy wygrali mimo że przegrywali 0:2 i 2:3.

W meczu drużyn, które już wcześniej straciły szansę na play-off Winnipeg Jets pokonali 4:0 Philadelphia Flyers.

Wszyscy uczestnicy play-off:

Konferencja wschodnia:

Dywizja metropolitalna: Carolina Hurricanes, New York Rangers, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals (dzika karta).

Dywizja atlantycka: Florida Panthers, Toronto Maple Leafs, Tampa Bay Lightning, Boston Bruins (dzika karta).

Konferencja zachodnia:

Dywizja centralna: Colorado Avalanche, St. Louis Blues, Minnesota Wild, Dallas Stars (dzika karta), Nashville Predators (dzika karta).

Dywizja Pacyfiku: Calgary Flames, Edmonton Oilers, Los Angeles Kings.

Pewne pary pierwszej rundy:

Minnesota Wild – St. Louis Blues

Edmonton Oilers – Los Angeles Kings

Organizatorzy Roland Garros nie zamierzają iść śladem Wimbledonu. Turniej w Paryżu zostanie rozegrany na przełomie maja i czerwca i na ten moment wszystko wskazuje to, że wezmą w nim udział tenisiści z Rosji i Białorusi. Dziennikarze RMC Sport przekazali, że organizatorzy paryskiej imprezy nie chcą łączyć sportowców z działaniami prezydenta Rosji. Dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej (to znaczy, że są takie powiązania), nie chcą indywidualnie karać zawodników.

Środa w turnieju ATP 250 w Estoril stała pod znakiem zwycięstw reprezentantów Hiszpanii. Do 1/4 finału awansowali Alejandro Davidovich, broniący tytułu Albert Ramos i Fernando Verdasco, który wszedł do drabinki jako “szczęśliwy przegrany”.

Alejandro Davidovich (Hiszpania, 4) – Bernabe Zapata (Hiszpania, Q) 6:3, 7:6(5)
Frances Tiafoe (USA, 5) – Nuno Borges (Portugalia, WC) 7:6(4), 4:6, 6:0
Albert Ramos (Hiszpania, 6) – Soon Woo Kwon (Korea Południowa) 5:7, 6:1, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania, LL) – Pablo Cuevas (Urugwaj, Q) 6:2, 6:3

Łukasz Kubot od ponad pół roku czeka na zwycięstwo w głównym cyklu. Liczył, że przyjdzie ono w Estoril, lecz po losowaniu szanse znacznie zmalały. Polak i Holender Robin Haase ulegli rywalom rozstawionym z numerem 1.

Jamie Murray (Wielka Brytania, 1) / Michael Venus (Nowa Zelandia, 1) – Robin Haase (Holandia) / Łukasz Kubot (Polska) 7:5, 2:6, 10-5

Alexander Zverev sensacyjnie odpadł w II rundzie turnieju ATP 250 w Monachium. W środę Niemiec zdobył tylko pięć gemów w meczu z 18-letnim Holgerem Rune. Po trudnym pojedynku do 1/4 finału awansował broniący tytułu Nikołoz Basilaszwili.

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 4) – Ilja Iwaszka (Białoruś) 3:6, 6:2, 6:4
Miomir Kecmanović (Serbia, 7) – Daniel Altmaier (Niemcy) 6:2, 6:4
Holger Rune (Dania, Q) – Alexander Zverev (Niemcy, 1) 6:3, 6:2
Emil Ruusuvuori (Finlandia) – Maxime Cressy (USA) 6:3, 6:3

Magda Linette stoczyła trwającą 2,5 godziny batalię z Anną Karoliną Schmiedlovą w kwalifikacjach do turnieju WTA 1000 w Madrycie. O losach meczu polskiej tenisistki ze Słowaczką zadecydował tie break w trzecim secie. Poznanianka może jeszcze wejść do głównej drabinki jako “szczęśliwa przegrana”. To efekt wycofania się Igi Świątek.

Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja 23), Magda Linette (Polska, 5) 6:2, 1:6, 7:6(4)

Siatkówka:

W rywalizacji półfinałowej Sir Safety Conad Perugia była już w poważnych tarapatach, ale to ostatecznie ekipa Wilfredo Leona ograła Leo Shoes PerkinElmer Modena i melduje się w finale Serie A. Poznała już także rywali w rywalizacji o złoto.

Sir Sicoma Monini Perugia – Leo Shoes Modena 3:1 (19:25, 25:20, 27:25, 25:15)
Stan rywalizacji: 3:2  i awans dla Perugii

Cucine Lube Civitanova – Itas Trentino 3:2 (27:29, 25:21, 21:25, 25:15, 15:12)
Stan rywalizacji: 3:2 i awans dla Lube

Decydujące starcie w Novarze rozpoczęło się po myśli gospodyń, ale później do głosu doszedł zespół, w którym pierwsze skrzypce grała Magdalena Stysiak. Polka poprowadziła Vero Volley Monza aż do finału Serie A i zgarnęła nagrodę MVP! Wygrana Vero Volley Monza to ogromna niespodzianka i ogromny sukces Polki, która zagra w “polskim” finale Serie A, gdzie czekają już zawodniczki Imoco Volley Conegliano.

Igor Gorgonzola Novara – Vero Volley Monza 2:3 (26:24, 25:21, 22:25, 23:25, 12:15)

Rywalizacja o 5. miejsce sezonu 2021/22 miała swój finał w złotym secie. Zdeterminowany Indykpol AZS Olsztyn mecz wygrał, ale w rozstrzygającej partii nie miał za wiele do powiedzenia. To Asseco Resovia postawiła kropkę nad “i”.

Asseco Resovia Rzeszów – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (23:25, 22:25, 25:19, 19:25, złoty set 15:10)

Trefl Gdańsk pokonał w drugim spotkaniu GKS Katowice 3:0, dzięki czemu zapewnił sobie siódme miejsce w PlusLidze. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrany został Patryk Łaba, który został wystawiony w podstawowym składzie kosztem Bartłomieja Lipińskiego.

Trefl Gdańsk – GKS Katowice 3:0 (25:18, 25:23, 25:18)