Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022:

Wtorek:

Po pierwszym przejeździe w slalomie na niezłym, 30. miejscu znajdował się Michał Jasiczek. Niestety, kolejnego Polak nie zdołał ukończyć – uchronił się przed upadkiem, ale nie został sklasyfikowany. Do mety nie dotarł także Paweł Pyjas. Odnotujmy, że pierwszego przejazdu nie dokończyło aż 36 zawodników. Trasa sprawiała spore trudności narciarzom. Zwyciężył Francuz Clement Noel, który awansował z szóstej pozycji. Trzeci po pierwszym przejeździe Norweg Sebastian Foss-Solevaag nie dał rady i popełnił zdecydowanie za dużo błędów. Przegrał o 0,7s z Noelem i zdobył brąz. Austriak Johannes Strolz – lider po pierwszym przejeździe – też nie jechał tak skutecznie jak Noel. Był jednak solidny, nie popełnił większych błędów. Wystarczyło mu to do srebra, ale drugi przejazd przegrał z Noelem o prawie sekundę.

Norwescy narciarze Johannes Klaebo oraz Erik Valnes okazali się bezkonkurencyjni i wygrali sprint drużynowy techniką klasyczną. Walka o srebro trwała do ostatnich metrów, a ostatecznie triumfowali w niej Finowie wyprzedzając Rosjan.

Narciarska reprezentacja Niemiec sensacyjnie wygrała sprint drużynowy na igrzyskach olimpijskich Pekin 2022, finiszując przed Szwecją i Rosyjskim Komitetem Olimpijskim. Polki w finale zajęły 9. pozycję.

Biathlonowa reprezentacja Szwecji najlepsza w sztafecie 4×6 km na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Nerwy na wodzy utrzymała na ostatniej zmianie Elvira Oeberg. Drugie miejsce zajęły Rosjanki, a trzecie Niemki. Polki pobiegły poniżej oczekiwań i długo walczyły o uniknięcie zdublowania.

Amerykanie zdominowali slopestyle. Już w pierwszym przejeździe Alex Hall załatwił sprawę złotego medalu. Wykonał kapitalny przejazd, za który otrzymał notę 90,01 pkt. Do końca zawodów nikt nie był w stanie go wyprzedzić. Podium uzupełnili Nick Goepper i Szwed Jesper Tjader. Zaskoczeniem jest dopiero piąta pozycja Norwega Birka Ruuda – mistrza olimpijskiego w big air.

Chińczyk Qi Guangpu zdobył w Zhangjiakou złoty medal olimpijski w skokach akrobatycznych w narciarstwie dowolnym. Srebrny wywalczył Ukrainiec Oleksandr Abramienko, a brązowy krążek Rosjanin Ilia Burow. Polacy nie startowali.

Kanadyjscy łyżwiarze zdobyli w Pekinie złoty medal olimpijski w short tracku w sztafecie na 5000 m, wyprzedzając ekipy Korei Południowej i Włoch. Zwycięzcy stanęli na najwyższym stopniu podium po 12-letniej przerwie. Poprzednio triumfowali u siebie w Vancouver.

Reprezentantka Korei Południowej Minjeong Choi powtórzyła sukces z igrzysk w Pjongczangu i zdobyła w Pekinie złoty medal olimpijski w short tracku na 1500 m. Drugie miejsce zajęła Włoszka Arianna Fontana, a trzecie Holenderka Suzanne Schulting.

W środę rozegrano mecz o trzecie miejsce w turnieju hokeja na lodzie kobiet igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Po brązowe medale sięgnęły Finki, które okazały się lepsze od Szwajcarek. Mecz o złoto zostanie rozegrany w czwartek. O triumf w Pekinie powalczą dwie potęgi kobiecego hokeja – Kanada i USA.

Emocje w pierwszym ćwierćfinale turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022! W środę reprezentacja Słowacji była o krok od porażki, ale odwróciła losy meczu i wyeliminowała z rywalizacji drużynę USA.  Po 60 minutach rozstrzygnięcia nie było, dlatego sędziowie zarządzili 10-minutową dogrywkę. W niej obie ekipy zagrały 3 na 3, dlatego na lodzie zrobiło się sporo miejsca.  Dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy, zatem konieczne stało się rozegranie rzutów karnych. W czwartej serii swój “najazd” jako jedyny wykorzystał Peter Cehlarik. Amerykanie nie strzelili żadnego rzutu karnego, dlatego to Słowacja wygrała cały mecz 3:2, zaliczając kapitalny powrót.

Reprezentacja Finlandii pozostaje niepokonana w turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022. W środę Suomi zwyciężyli ekipę Szwajcarii i dzięki temu powalczą o medale. Finlandia odniosła czwarte zwycięstwo w turnieju olimpijskim w Pekinie i awansowała do półfinału. Hokeiści Suomi spotkają się w piątek z ekipą Słowacji, którą pokonali w fazie grupowej 6:2.

Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego awansowała do półfinału turnieju hokeja na lodzie mężczyzn igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Rosjanie odnieśli w środę zwycięstwo nad Duńczykami, którzy w swoim debiucie pokazali się z dobrej strony.  Zaledwie kilka dni temu Rosyjski Komitet Olimpijski spotkał się z Danią w fazie grupowej. Wówczas faworyt do olimpijskiego złota zwyciężył 2:0. Rosjanie wygrali zmagania w grupie B i awansowali bezpośrednio do ćwierćfinału. Duńczycy musieli grać w barażu, w którym pokonali we wtorek Łotwę 3:2. Dzięki temu w środę znów trafili na swoich niedawnych przeciwników.

Norwegowie uciekają rywalom w klasyfikacji medalowej. Oto czołówka zestawienia (kolejno: złote, srebrne, brązowe, total) :

1. Norwegia 13 7 8 [28] 2. Niemcy 10 6 4 [20] 3. Stany Zjednoczone 8 7 4 [19] 4. Chiny  7 4 2 [13] 5.Austria  6 7 4 [17] 6. Holandia 6 4 4 [14] 7. Szwecja 6 4 4 [14] 8. Szwajcaria 5 0 5 [10] 9. ROC 4 8 12 [24] 10. Francja 4 7 2 [13]

Alexander Bolszunow (Ros. Kom. Olimp./biegi narciarskie) 2 1 1

Klubowe pucharowe rozgrywki dla UEFA są perłą w koronie. Od tego sezonu drużyny rywalizują w trzech pucharach: Lidze MistrzówLidze Europy i Lidze Konferencji Europy. Za kilka tygodni rozegrane zostaną finałowe spotkania w każdym z nich. Europejska federacja przygotowała specjalną niespodziankę dla fanów. Zarząd UEFA postanowił przekazać łącznie 30 tysięcy darmowych biletów na finały pucharowych rozgrywek. 10 tysięcy z nich przekazanych zostanie na finał Ligi Mistrzów, 8 tysięcy na finałowe starcie Ligi Europy, a po 6 tys. na decydujące mecze Ligi Konferencji Europy oraz żeńskiej Ligi Mistrzów. W specjalnym komunikacie dodano, że bilety zostaną przekazane kibicom drużyn, które grać będą w finałach poszczególnych rozgrywek pucharowych. Pomysł ten zrealizowany zostanie po to, by uhonorować lojalnych fanów.

Liga Mistrzów:

Za nami pierwsze dwa mecze 1/8 finału Ligi Mistrzów. W jednej parze już wszystko jasne. Manchester City zdeklasował w Lizbonie Sporting i może już myśleć o kolejnej rundzie. Tylko jeden gol padł w Paryżu. Wieczór na długo zapamięta Lionel Messi, który nie wykorzystał “jedenastki”.

Paris Saint-Germain – Real Madryt 1:0 (0:0)
1:0 – Kylian Mbappe 90+4′

Sporting Lizbona – Manchester City 0:5 (0:4)

Premier League:

Jakub Moder mógł pogrążyć Manchester United, ale zabrakło mu skuteczności. Brighton and Hove Albion Polaka przegrało na Old Trafford 0:2.

Manchester United – Brighton and Hove Albion 2:0 (0:0)
1:0 – Cristiano Ronaldo 51′
2:0 – Bruno Fernandes 90+7′

Boston Celtics we wtorek przedłużyli pasmo sukcesów, odnosząc efektowny triumf nad czołowym zespołem Konferencji Wschodniej. Boston Celtics zmiażdżyli Philadelphia 76ers i to na ich terenie. Gracze Ime Udoka triumfowali aż 135:87, co dało im ósmy z rzędu, a 34. sukces w tym sezonie. Jaylen Brown rzucił 29, a Jayson Tatum 28 punktów. Skrzydłowy miał też 12 zbiórek oraz sześć asyst w zaledwie 30 minut.

Philadelphia 76ers – Boston Celtics 87:135 (22:32, 20:37, 16:32, 29:34)
(Embiid 19, Maxey 11 – Brown 29, Tatum 28, Nesmith 18)

Wielki występ zaliczył ponadto Giannis Antetokounmpo. Grek znów zapisał się na kartach historii. Giannis Antetokounmpo w starciu z Indiana Pacers zdobył 50 punktów, 14 zbiórek oraz cztery asysty, a przy tym trafił 17 na 21 oddanych rzutów z pola i 14 na 18 wolnych. Gwiazdor Milwaukee Bucks został trzecim zawodnikiem w historii NBA, który wywalczył w meczu minimum 50 “oczek”, 10 zbiórek i uzyskał 80-proc. skuteczności, a zarazem pierwszym zawodnikiem w dziejach klubu, który dokonał czegoś takiego. Aktualni mistrzowie NBA, prowadzeni przez Antetokounmpo, pokonali Pacers 128:119 i odnieśli 36. zwycięstwo w kampanii 2021/2022. Skrzydłowy Khris Middleton dodał do dorobku drużyny 19 punktów.

Milwaukee Bucks – Indiana Pacers 128:119 (34:27, 35:36, 30:31, 29:25)
(Antetokounmpo 50, Middleton 19, Holiday 14 – Hield 36, Haliburton 17, Bitadze 12)

Świetny Trae Young zaaplikował rywalom 41 punktów, miał też dziewięć asyst, a jego Atlanta Hawks okazali się we wtorek lepsi od Cleveland Cavaliers (124:116). – Graliśmy bardzo dobrze. Trafialiśmy w kluczowych momentach, a kiedy tego potrzebowaliśmy, potrafiliśmy też zatrzymać rywali w defensywie – zaznaczał Young.

Atlanta Hawks – Cleveland Cavaliers 124:116 (34:36, 32:25, 28:29, 30:26)
(Young 41, Gallinari 25, Hunter 18 – Gerland 30, Mobley 22, Love 21)

Miami Heat – Dallas Mavericks 99:107 (28:23, 31:28, 19:30, 21:26)
(Butler 29, Adebayo 21, Lowry 13 – Doncić 21, Brunson 19, Kleber 19, Finney-Smith 14)

Minnesota Timberwolves – Charlotte Hornets 126:120 po dogrywce (27:24, 25:34, 26:29, 30:21, 18:12)
(Towns 39, Russell 18, McDaniels 18 – Bridges 28, Rozier 25, Ball 22)

New Orleans Pelicans – Memphis Grizzlies 109:121 (27:37, 26:28, 30:28, 26:28)
(McCollum 30, Valanciunas 19, Ingram 18 – Jones 27, Jackson Jr. 23, Clarke 18)

Phoenix Suns – Los Angeles Clippers 103:96 (22:26, 31:21, 28:25, 22:24)
(Booker 26, Bridges 19, Paul 17 – Morris 23, Batum 18, Jackson 14)

EuroCup:

Koszykarze MoraBanc Andorra nie pozostawili żadnych złudzeń i rozbili Śląsk Wrocław w zaległym meczu EuroCupu aż 99:65. Podopieczni Andreja Urlepa nie mieli żadnych argumentów na podjęcie walki.

MoraBanc Andorra – WKS Śląsk Wrocław 99:65 (24:20, 17:10, 30:22, 28:13)

Legia Warszawa w ćwierćfinale FIBA Europe Cup! Po znakomitym występie ekipa ze stolicy Polski wygrała na trudnym terenie w Permie, ogrywając Parmę Parimatch 78:67. Wielki mecz rozegrał Robert Johnson.

Parma Parimatch Perm – Legia Warszawa 67:78 (16:24, 16:16, 18:14, 17:24)

Prowadzący w tabeli NHL zespół Colorado Avalanche nie zdobył punktu po raz pierwszy od 20 meczów. “Lawina” została zatrzymana przez Dallas Stars, a prawdziwy popis dał weteran Joe Pavelski, który miał udział przy wszystkich golach. Sam strzelił 2 w przewadze, a do tego asystował przy bramkach Jasona Robertsona i Tylera Seguina. Stars wygrali w Denver z Avalanche 4:1, przerywając ich serię meczów ze zdobytym punktem. Poprzednio ekipa Jareda Bednara przegrała w regulaminowych 60 minutach 16 grudnia ubiegłego roku, gdy na wyjeździe uległa Nashville Predators 2:5.

St. Louis Blues rozpoczęli serię 4 gier wyjazdowych od zwycięstwa 5:2 nad Ottawa Senators. Świetny mecz rozegrał atak Władimira Tarasienki, który zdobył łącznie 9 punktów. Rosjanin strzelił 2 gole i zaliczył asystę, jego rodak Pawieł Buczniewicz asystował 3 razy, a zwycięskie trafienie i 2 kolejne asysty to dzieło Roberta Thomasa. Na listę strzelców wpisali się też Brayden Schenn i Oskar Sundqvist.

Pittsburgh Penguins w derbach stanu Pensylwania pokonali u siebie Philadelphia Flyers 5:4 po dogrywce, a Sidney Crosby strzelił swojego 500. gola w sezonach zasadniczych NHL. Kapitan “Pingwinów” jest drugim obecnie występującym w lidze zawodnikiem, który osiągnął tę granicę. Przed nim zrobił to Aleksandr Owieczkin.

Buffalo Sabres pokonali u siebie New York Islanders 6:3. Victor Olofsson przerwał serię 30 meczów bez gola i trafił od razu dwukrotnie, w tym zdobywając bramkę zwycięską. Szwed poprzednio na liście strzelców znalazł się 31 października ubiegłego roku. Zwycięskiego gola strzelił po raz pierwszy od lutego 2020 r.

Mimo przegranej pierwszej tercji drużyna Tampa Bay Lightning na wyjeździe pokonała New Jersey Devils 6:3 i objęła prowadzenie w dywizji atlantyckiej oraz całej konferencji wschodniej. Mistrzowie NHL do 36. minuty przegrywali 1:3, ale strzelili 5 kolejnych goli.

Rzuty karne rozstrzygnęły mecz w Nowym Jorku, gdzie miejscowi Rangers pokonali Boston Bruins 2:1. Potrzebnych było aż 9 rund karnych, a zakończył je strzelający po raz pierwszy w NHL K’Andre Miller.

Washington Capitals pokonali na wyjeździe Nashville Predators 4:1. Aleksandr Owieczkin strzelił 2 gole, po jednym zanotowali Nick Jensen i Joe Snively, a świetnie tego wieczoru dysponowany Ilja Samsonow obronił 33 z 34 strzałów.

Trwa najdłuższa w NHL zwycięska seria Calgary Flames. “Płomienie” tej nocy pokonały u siebie Columbus Blue Jackets 6:2 i odniosły już 7. zwycięstwo z rzędu, a w tabeli dywizji Pacyfiku wyprzedziły Vegas Golden Knights, obejmując prowadzenie z 60 punktami.

Swoją serię zwycięstw buduje także regionalny rywal Flames z prowincji Alberta Edmonton Oilers, który tej nocy w bardzo ważnym meczu pokonał na wyjeździe Los Angeles Kings 5:2, choć już niejako tradycyjnie pierwszy stracił gola. Kluczowa była trzecia tercja, wygrana przez gości 4:1.

ATP Rio de Janeiro:

Broniący tytułu Cristian Garin i Laslo Djere, mistrz sprzed trzech lat, tegoroczne zmagania w turnieju ATP 500 w Rio de Janeiro zakończyli wysokimi porażkami w I rundzie. We wtorek swoich rywali poznali faworyci imprezy.

ATP Delray Beach:

We wtorek dokończono rywalizację w I rundzie zawodów ATP 250 na kortach twardych w Delray Beach. Amerykanie wygrali dwa pojedynki z Australijczykami. Do interesującego spotkania z udziałem byłych mistrzów dojdzie w 1/8 finału.

Sebastian Korda (USA, 5) – Thanasi Kokkinakis (Australia) 6:4, 6:1
Denis Istomin (Uzbekistan, Q) – Sam Querrey (USA) 6:1, 7:6(5)
Stefan Kozlov (USA, Q) – Emilio Gomez (Ekwador, LL) 4:6, 7:5, 6:3
Marcos Giron (USA) – Tennys Sandgren (USA) 7:5, 6:3
Mitchell Krueger (USA, Q) – Jordan Thompson (Australia) 6:2, 6:4
Adrian Mannarino (Francja, 7) – Liam Broady (Wielka Brytania, Q) 6:2, 6:3
Jack Sock (USA, WC) – Daniel Altmaier (Niemcy) 2:6, 6:3, 6:4

ATP Doha:

W I rundzie turnieju ATP 250 w Dosze Andy Murray pokonał Taro Daniela i zrewanżował się Japończykowi za porażkę sprzed miesiąca w Australian Open. Do 1/8 finału awansował rozstawiony Aleksander Bublik, odpadł za to Lloyd Harris.

Aleksander Bublik (Kazachstan, 7) – Jozef Kovalik (Słowacja, Q) 6:2, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) – Lloyd Harris (RPA, 8) 6:4, 7:6(4)
Arthur Rinderknech (Francja) – Jiri Vesely (Czechy) 3:6, 7:6(4), 6:4
Emil Ruusuvuori (Finlandia) – David Goffin (Belgia) 4:6, 6:4, 6:1
Alejandro Davidovich (Hiszpania) – Malek Jaziri (Tunezja, WC) 6:1, 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, WC) – Taro Daniel (Japonia) 6:2, 6:2
Elias Ymer (Szwecja, LL) – Joao Sousa (Portugalia, LL) 2:6, 6:3, 7:5

ATP Marsylia:

Gospodarze mieli powody do radości w drugim dniu turnieju ATP 250 w Marsylii. Awans do 1/8 finału wywalczyli Jo-Wilfried Tsonga, Hugo Gaston i Pierre-Hugues Herbert, który jest potencjalnym rywalem Kamila Majchrzaka.

Roman Safiullin (Rosja, Q) – Alexei Popyrin (Australia, 7) 6:7(5), 6:4, 7:6(3)
Hugo Gaston (Francja) – Corentin Moutet (Francja) 6:4, 6:4
Radu Albot (Mołdawia) – Dennis Novak (Austria, Alt) 3:6, 7:5, 6:1
Pierre-Hugues Herbert (Francja) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) 7:6(5), 7:5
Holger Rune (Dania) – Zizou Bergs (Belgia, LL) 1:6, 6:3, 6:4
Tomas Machac (Czechy, Q) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) 1:6, 6:3, 6:1
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, WC) – Gilles Simon (Francja, WC) 6:2, 6:4

Trzech Polaków zgłosiło się do rywalizacji w turnieju debla halowych zawodów ATP 250 na kortach twardych w Marsylii. Awans do ćwierćfinału wywalczyli Szymon Walków i Jan Zieliński. Szansy nie wykorzystali Kamil Majchrzak i Włoch Stefano Travaglia.

Szymon Walków (Polska) / Jan Zieliński (Polska) – Romain Arneodo (Monako) / Andriej Wasilewski (Białoruś) 6:2, 6:2

Edouard Roger-Vasselin (Francja) / Artem Sitak (Nowa Zelandia) – Kamil Majchrzak (Polska) / Stefano Travaglia (Włochy) 5:7, 7:6(3), 13-11

WTA Dubaj:

Iga Świątek po ponad dwugodzinnym, niesamowicie zaciętym meczu przegrała z Jeleną Ostapenko 6:4, 1:6, 6:7. W tym meczu Polka była już praktycznie na łopatkach. W trzecim secie przegrała niesamowity ósmy gem, który trwał aż piętnaście minut i było 3:5. Chwilę później przełamała rywalkę. W dziesiątym gemie Polka prowadziła już 40:0, ale po kilku błędach musiała bronić piłki meczowej. Udało się jej to. Mało tego po kilku kapitalnych akcjach znów odebrała serwis Łotyszce i prowadziła 6:5 i serwowała, by wygrać mecz. Ostapenko pokazała charakter i potrafiła doprowadzić do tie-breaku. Prowadziła go na własnych warunkach. Szybko wypracowała przewagę i pewnie wygrała. To był pojedynek dwóch byłych triumfatorek Rolanda GarrosaJelena Ostapenko (21. WTA), która jeśli jest w formie, to potrafi być groźna dla najlepszych tenisistek świata, wygrała wielkoszlemowy turniej w wieku zaledwie 20 lat w 2017 roku. Natomiast Iga Świątek (9. WTA) triumfowała w 2020 roku jako 18-latka. Obie tenisistki spotkały się dotychczas ze sobą dwa razy. Polka nie wspomina tych meczów zbyt dobrze, bo nie zdobyła w nich seta i w sumie ugrała tylko dziewięć gemów. Najpierw w 2019 roku na kortach trawiastych w Birmingham przegrała 0:6, 2:6, a rok temu na kortach twardych w Indian Wells 4:6, 3:6.

Jelena Ostapenko (Łotwa) – Iga Świątek (Polska, 6) 4:6, 6:1, 7:6(4)

Broniąca tytułu Hiszpanka Garbine Muguruza męczyła się w pierwszym meczu w turnieju WTA 500 w Dubaju. Swojego spotkania nie dokończyła amerykańska tenisistka Danielle Collins, finalistka Australian Open.

Aryna Sabalenka (Białoruś, 1) – Marta Kostiuk (Ukraina, Q) 6:4, 6:1
Garbine Muguruza (Hiszpania, 4) – Katerina Siniakova (Czechy, Q) 7:6(5), 2:6, 6:2
Marketa Vondrousova (Czechy, Q) – Danielle Collins (USA, 9) 2:6, 3:0 i krecz
Warwara Graczewa (Rosja, Q) – AJla Tomljanović (Australia, LL) 6:1, 7:5

Siatkówka:

Projekt Warszawa odniósł pierwsze zwycięstwo w tegorocznej Lidze Mistrzów. Warszawianie wygrali 3:1 z Greenyard Maaseik. Przerwali tym samym serię porażek.

Projekt Warszawa – Greenyard Maaseik 3:1 (25:23, 22:25, 25:20, 25:22)

Developres Rzeszów podjął wyrównaną walkę z Lokomotiwem Kaliningrad tylko w pierwszym secie. W pozostałych wyraźnie lepsze były mistrzynie Rosji, wygrywając 3:0 w meczu Ligi Mistrzyń. Polski zespół już wcześniej zapewnił sobie awans do ćwierćfinału.

Lokomotiw Kaliningrad – Developres Bella Dolina Rzeszów 3:0 (28:26, 25:19, 25:18)

Nie zabrakło chęci do walki z najlepszym zespołem Europy, ale zabrakło jakości do wygrania choćby jednego seta. Grupa Azoty Chemik Police przegrał 0:3 z Imoco Volley Conegliano i żegna się z Ligą Mistrzyń.

Imoco Volley Conegliano – Grupa Azoty Chemik Police 3:0 (25:19, 25:22, 25:22)