Premier League:

Derby Merseyside jednostronnym widowiskiem. Liverpool rozbił na Goodison Park Everton aż 4:1, a dwa gole zdobył niezawodny Mohamed Salah.

Everton – Liverpool FC 1:4 (0:2)
0:1 – Jordan Henderson 9′
0:2 – Mohamed Salah 20′
1:2 – Demarai Gray 38′
1:3 – Mohamed Salah 64′
1:4 – Diogo Jota 79′

Trzech Polaków pojawiło się na boisku w środowych spotkaniach Premier League. Wszyscy mają za sobą udane występy, a najbardziej może się cieszyć Jan Bednarek, który zdobył gola dla Southampton w meczu z Leicester City (2:2)!

Watford FC – Chelsea FC 1:2 (1:1)
0:1 – Mason Mount 29′
1:1 – Emmanuel Dennis 43′
1:2 – Hakim Ziyech 72′

West Ham United – Brighton and Hove Albion 1:1 (1:0)
1:0 – Tomas Soucek 5′
1:1 – Neal Maupay 89′

Southampton FC – Leicester City 2:2 (1:0)
1:0 – Jan Bednarek 3′
1:1 – Jonny Evans 22′
2:1 – Che Adams 34′
2:2 – James Maddison 50′

Wolverhampton Wanderers – Burnley FC 0:0

Minimalizm Manchesteru City mógł się na nim zemścić, ale ostatecznie pokonał on ambitną Aston Villę (2:1) z Matty’m Cashem w składzie w 14. kolejce Premier League.

Aston Villa – Manchester City 1:2 (0:2)
0:1 – Ruben Dias 27′
0:2 – Bernardo Silva 43′
1:2 – Ollie Watkins 47′

Primera Division:

Real Madryt po roku przerwy mistrzem Hiszpanii? Coraz więcej na to wskazuje. Królewscy w zaległym meczu pokonali Athletic Bilbao 1:0. Dzięki wygranej Real na Atletico ma aktualnie siedem punktów przewagi, ale jedno spotkanie rozegrane więcej. Athletic w La Lidze jest 8.

Real Madryt – Athletic Bilbao 1:0 (0:0)
1:0 – Karim Benzema 40′

Puchar Króla:

Kolejny dzień zmagań w 1/64 finału rozgrywek o Puchar Króla. Z ogromnym trudem awans do następnej rundy wywalczyła Sevilla, która dopiero po dogrywce pokonał grającą trzy ligi niżej Cordobę.

Mensajero – Zaragoza 0:1 (0:0)

Bergantinos – Tudelano 2:0 (1:0)

Algeciras – Unionistas 1:2 (0:2)

Brea – Ibiza 0:2 (0:1)

Cordoba – Sevilla FC 0:1 (0:0, 0:0)

Gimnastica Segoviana – RCD Mallorca 0:2 (0:0, 0:0)

Solares – Espanyol Barcelona 2:3 (0:2)

AD San Juan – San Sebastian Reyes 1:2 (1:1)

Alzira – Fuenlabrada 0:1 (0:0)

Andratx – Real Oviedo 2:1 (2:1)

Mancha – Internacional de Madrid 2:1 (0:0)

UCAM Murcia – Deportivo La Coruna 3:4 (2:2, 1:1)

Serie A:

Piotr Zieliński prowadził Napoli po kolejne zwycięstwo w lidze włoskiej. Polak asystował przy dwóch golach. Wszystko rozsypało się Azzurrim w końcówce i szczęśliwie w ogóle zremisowali 2:2 z US Sassuolo.

US Sassuolo – SSC Napoli 2:2 (0:0)
0:1 – Fabian Ruiz 51′
0:2 – Dries Mertens 60′
1:2 – Gianluca Scamacca 72′
2:2 – Gianmarco Ferrari 89′

Ligue 1:

Paris Saint-Germain bezbramkowo zremisowało u siebie z OGC Nice w meczu 16. kolejki Ligue 1. Świeżo upieczony zdobywca Złotej Piłki nie mógł znaleźć sposobu na bramkarza klubu z Nicei. Olympique jest coraz bliżej Paris Saint-Germain w tabeli Ligue 1. W środę marsylczycy zasłużenie wygrali z FC Nantes (1:0). W drugiej połowie na placu gry zameldował się Arkadiusz Milik.

Paris Saint-Germain – OGC Nice 0:0 (0:0)

Angers – Monaco 1:3 (0:2)
Nubel (55′) – Boadu (25′), Diop (45′), Disasi (73′)

Brest – Saint-Etienne 1:0 (0:0)
Faivre (64′)

Metz – Montepellier 1:3 (0:2)
Preville (70′) – Savanier (36′), Mavididi (45′), Wahi (48′)

Strasbourg – Bordeaux 5:2 (3:1)
Thomasson (22′), Gameiro (43′), Ajorque (46′, 65′), Lienard (48′) – Ui-Jo (7′), Elis (57′)

Troyes – Lorient 2:0 (2:0)
Ripart (7′), Kouame (34′)

Clermont – Lens 2:2 (1:1)
Magnin (41′), Bayo (65′) – Gastien (12′), Fofana (47′)

Lyon – Reims 1:2 (0:0)
Ekambi (66′) – Faes (56′), Ekitike (92′)

Nantes – Marsylia 0:1 (0:1)
– Gerson (30′)

Rennes – Lille 1:2 (0:2)
Bourigeaud (85′) – Xeka (31′), Sanches (45′)

Fortuna 1 Liga:

GKS Katowice dwa razy wychodził na prowadzenie w meczu z Resovią, ale musi zadowolić się wywalczeniem punktu. Nie popisał się ŁKS Łódź i pozostaje poza strefą barażową.

e-Winner 2 Liga:

W eWinner II lidze odrobiono zaległości. W Siedlcach Pogoń była o krok od pokonania Ruchu Chorzów. Niebiescy remis uratowali w końcówce. Zespół z Cichej po raz kolejny rozczarował.

Pogoń Siedlce – Ruch Chorzów 1:1 (0:0)
1:0 – Maciej Górski 74′
1:1 – Michał Mokrzycki 87′

Puchar Polski:

Do przerwy Legia Warszawa przegrywała w meczu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski z Motorem Lublin 0:1. Po zmianie stron Wojskowi zdobyli dwie bramki. Gola na wagę awansu strzelił rezerwowy Szymon Włodarczyk.

Motor Lublin – Legia Warszawa 1:2 (1:0)
1:0 – Michał Fidziukiewicz 14′
1:1 – Luquinhas 56′
1:2 – Szymon Włodarczyk 73′

MLS:

Liczba Polaków w MLS może ulec zmniejszeniu. Przemysław Tytoń nie przedłuży kontraktu z FC Cincinnati i w styczniu będzie do wzięcia za darmo.  W amerykańskiej lidze niedawno zakończył się sezon zasadniczy, na którym drużyna ze stanu Ohio zakończyła swoje zmagania. Stąd czas ogłoszenia tej decyzji. Poza polskim golkiperem, umów nie przedłużono z aż ośmioma innymi zawodnikami.  Nowe kontrakty otrzymało zaledwie dwóch piłkarzy. 34-latek urodzony w Zamościu był w drużynie od jej debiutu w MLS.

Trwa świetna seria Milwaukee Bucks. Mistrzowie NBA w środę stoczyli zacięte starcie z Charlotte Hornets, które trzymało w napięciu do ostatnich sekund.  Gwiazdor Hornets, 20-letni LaMelo Ball trafił niesamowity rzut za trzy na 5,9 sekundy przed końcem spotkania i doprowadził do remisu (125:125). Ale Bucks mieli na to odpowiedź. Świetny w tym meczu Giannis Antetokounmpo rozpędził się i wszedł pod kosz. Dwukrotny MVP sezonów zasadniczych stanął na wysokości zadania, zdobył dwa punkty w kluczowym momencie i jak się okazało, dał mistrzom NBA zwycięstwo 127:125.

Milwaukee Bucks – Charlotte Hornets 127:125 (25:41, 35:27, 37:27, 30:30)
(Antetokounmpo 40, Middleton 21, Allen 16 – Ball 36, Oubre Jr. 25, Bridges 22)

Dallas Mavericks nie dali szans New Orleans Pelicans. Teksańczycy zwyciężyli aż 139:107 i ustanowili przy tym nowy klubowy rekord. Trafili 57 na 83 rzutów z gry, co dało im 68,7-proc. skuteczności. Luka Doncić uzbierał 28 “oczek” i 14 asyst w zaledwie 27 minut. Georges Niang miał rzut z rogu boiska, którym mógł wygrać mecz dla swoich Philadelphia 76ers. Zablokował go jednak Robert Williams. Boston Celtics triumfowali dzięki temu 88:87.

New Orleans Pelicans – Dallas Mavericks 107:139 (23:41, 23:26, 29:35, 32:37)
(Ingram 29, Graham 13, Alexander-Walker 12 – Doncić 28, Porzingis 20, Brunson 17)

Georges Niang miał rzut z rogu boiska, którym mógł wygrać mecz dla swoich Philadelphia 76ers. Zablokował go jednak Robert Williams. Boston Celtics triumfowali dzięki temu 88:87. Bardzo duży wkład w 12. sukces Bostończyków w sezonie miał ich skrzydłowy, Jayson Tatum. 23-latek zaczął spotkania od pięciu pudeł w sześciu próbach, ale zakończył spotkanie, zdobywając 26 punktów i notując rekordowe w karierze 16 zbiórek.

Boston Celtics – Philadelphia 76ers 88:87 (21:20, 23:20, 20:23, 24:24)
(Tatum 26, Schroder 13, Horford 10, Williams 10 – Curry 17, Milton 16, Embiid 13)

Indiana Pacers – Atlanta Hawks 111:114 (29:38, 28:27, 31:22, 23:27)
(Brogdon 27, Sabonis 22, Turner 17 – Young 33, Huerter 19, Collins 14)

Orlando Magic – Denver Nuggets 108:103 (15:29, 32:34, 32:20, 29:20)
(Anthony 24, Carter Jr. 18, Wagner 15 – Morris 22, Jokić 18, Gordon 17)

Washington Wizards – Minnesota Timberwolves 115:107 (24:24, 29:33, 38:31, 24:19)
(Harrell 27, Beal 19, Gafford 18 – Towns 34, Edwards 25, Reid 13)

Miami Heat – Cleveland Cavaliers 85:111 (16:31, 27:30, 20:26, 22:24)
(Herro 21, Martin 11, Dedmon 11, Vincent 11 – Love 22, Allen 19, Mobley 17)

Los Angeles Clippers – Sacramento Kings 115:124 (21:29, 31:33, 24:37, 39:25)
(Mann 19, Kennard 19, Zubac 17 – Fox 24, Davis 23, Mitchell 20)

Środkowy Philadelphia 76ers, Joel Embiid był zakażony COVID-19. Pauzował przez blisko trzy tygodnie. Kameruńczyk zaczął bardzo solidnie, bo po dziewięciu meczach przerwy od razu spędził na parkiecie 45 minut i w starciu z Minnesota Timberwolves zdobył 42 punkty oraz 14 zbiórek (76ers przegrali po dwóch dogrywkach 120:121).

Toronto Maple Leafs rozbili Colorado Avalanche i są nowym liderem tabeli całej NHL. Znakomity mecz rozegrał najlepszy strzelec poprzedniego sezonu Auston Matthews.  “Klonowe Liście” przed własną publicznością pokonały “Lawinę” 8:3. To już ich 5. z rzędu zwycięstwo, co oznacza, że wspólnie z Dallas Stars mają najdłuższą aktualnie serię wygranych w lidze. 35 punktów pozwoliło im awansować na pierwszą pozycję w tabeli nie tylko dywizji atlantyckiej, ale i całej NHL. Matthews popisał się tej nocy w Toronto hat trickiem.

1. mecz z rzędu przegrał pogrążony w kryzysie zespół Philadelphia Flyers. “Lotnicy” w Madison Square Garden ulegli 1:4 New York Rangers. Dla zwycięzców Artiemij Panarin strzelił gola i zaliczył asystę, najlepszy strzelec drużyny Chris Kreider zdobył 16. bramkę w sezonie, Dryden Hunt dołożył gola zwycięskiego, a listę strzelców uzupełnił Jacob Trouba. Pierwszą gwiazdą spotkania wybrany został jednak bramkarz gospodarzy Igor Szestiorkin, który obronił 33 z 34 strzałów rywali.
  2. kolejnej porażki doznał z kolei ligowy outsider Ottawa Senators, który u siebie przegrał 2:6 z Vancouver Canucks. Gola po pięknym slalomie między rywalami i 2 asysty dla gości zaliczył J.T. Miller, a bramkę i asystę Luke Schenn, który trafił do siatki po raz pierwszy w barwach Canucks. Swoje gole zdobyli także: Tanner Pearson, Tyler Motte, Bo Horvat i Alex Chiasson. Najlepszym graczem meczu był jednak obrońca gości Quinn Hughes, który asystował 4 razy i po raz pierwszy w NHL zdobył 4 punkty w jednym spotkaniu.

Detroit Red Wings po rzutach karnych pokonali Seattle Kraken 4:3. To już 4. z rzędu zwycięstwo “Czerwonych Skrzydeł”. Przesądził o nim w 4. rundzie karnych Adam Erne, a wcześniej trafił też kapitan Dylan Larkin. Z gry strzelali kolejno: Robby Fabbri, Władisław Namiestnikow i najskuteczniejszy debiutant ligi Lucas Raymond. 19-letni Szwed ma już na koncie 10 goli oraz 22 punkty w tym sezonie. W obu klasyfikacjach przewodzi graczom rozgrywającym w NHL swój pierwszy sezon.

Grający bez kontuzjowanego w poprzednim meczu kapitana Ryana Getzlafa Anaheim Ducks wygrali wymianę ognia z Vegas Golden Knights. Podopieczni Dallasa Eakinsa zwyciężyli u siebie 6:5. W pierwszej tercji nie padł ani jeden gol, w drugiej było ich 6, a w trzeciej 5. Gola i asystę dla gospodarzy zanotował Jamie Drysdale. Zwycięskie okazało się trafienie Isaca Lundeströma w osłabieniu do pustej już bramki rywali, którzy próbowali gonić wynik, a na listę strzelców wpisali się także: Troy Terry, Rickard Rakell oraz obrońcy Josh Manson i Hampus Lindholm.

Edmonton Oilers po 3. zwycięstwie z rzędu wrócili na pierwsze miejsce w dywizji Pacyfiku i całej konferencji zachodniej. Connor McDavid golem i 3 asystami poprowadził swoich kolegów do zwycięstwa 5:2 nad Pittsburgh Penguins. Decydująca była wygrana przez “Nafciarzy” trzecia tercja. McDavid asystował przy dwóch trafieniach Zacha Hymana i jednym Evana Boucharda, który także zaliczył asystę. Kapitan Oilers ma 40 punktów i w klasyfikacji najskuteczniejszych graczy sezonu znajduje się tylko za klubowym kolegą Leonem Draisaitlem, który tej nocy zdobył swoje 41. “oczko” dzięki asyście.

Puchar Daviesa:

Serbia pokonała 2-1 Kazachstan w ćwierćfinale Pucharu Davisa 2021. Bohaterem meczu był Novak Djoković, który wygrał grę singlową i wspólnie z Nikolą Caciciem zdobył decydujący punkt w deblu. Rywalizacja w Madrycie od początku obfitowała w emocje. W pierwszej grze Michaił Kukuszkin po ponad trzygodzinnej walce pokonał Miomira Kecmanovicia. Kazach wygrał 7:6(5), 4:6, 7:6(11) z Miomirem Kecmanoviciem, w trzecim secie odrabiając stratę 3:5 i broniąc czterech meczboli.

To postawiło pod presją Novaka Djokovicia. As serbskiej kadry wiedział, że nie może sobie pozwolić na porażkę z Aleksandrem Bublikiem. Ale lider rankingu ATP w przeszłości wielokrotnie radził sobie w takich sytuacjach i poradził sobie także w czwartek. Wyszedł na kort skoncentrowany, zaprezentował wszystkie atuty i ograł Kazacha 6:3, 6:4.

Po wygranej w singlu Djoković nie miał zamiaru się oszczędzać i stanął do rywalizacji w decydującym deblu. Wspólnie z Nikolą Caciciem pokonali 6:2, 2:6, 6:3 parę Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow i w serbskim obozie zapanowała ogromna radość. Dla Serbii to pierwszy półfinał Pucharu Davisa od 2017 roku. O awans do finału zmierzy się z Chorwacją, która w 1/4 finału pokonała Włochy.

Serbia – Kazachstan 2:1
Turniej finałowy, ćwierćfinał, kort twardy, Madryt (Hiszpania)
Gra 1.: Miomir Kecmanović – Michaił Kukuszkin 6:7(5), 6:4, 6:7(11)
Gra 2.: Novak Djoković – Aleksander Bublik 6:3, 6:4
Gra 3.: Nikola Cacić / Novak Djoković – Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow 6:2, 2:6, 6:3

Piłka ręczna:

W środę wieczorem rozpoczęły się MŚ 2021 piłkarek ręcznych. Hiszpanki, czyli gospodynie imprezy, na inaugurację nie dały żadnych szans bezradnej Argentynie (29:13). Argentyna dotrzymywała miejscowym kroku przez całą pierwszą połowę, ale druga część meczu w wykonaniu ekipy z Ameryki Południowej to już kompletna katastrofa.

Hiszpania – Argentyna 29:13 (11:10)

Reprezentacja Austrii bez trenera. Uczestniczki MŚ 2021 szczypiornistek będą musiały radzić sobie bez selekcjonera, który miał pozytywny wynik testu na koronawirusa.  Z tego względu w dniu wylotu do Hiszpanii szkoleniowiec musiał zostać w Austrii.  Zgodnie z przedturniejowymi ustaleniami, w MŚ 2021 kobiet mogą wziąć udział jedynie zaszczepieni lub osoby, które w ciągu pół roku przebyły chorobę. Poza tym na miejscu w Hiszpanii będą wykonywane testy PCR.

Siatkówka:

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle od zwycięstwa z OK Merkur Maribor rozpoczęli rywalizację w rozgrywkach Ligi Mistrzów 2021/2022. Podopieczni Gheorghe Cretu bronią trofeum wywalczonego w minionym sezonie.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – OK Merkur Maribor 3:0 (25:19, 25:18, 25:17)

Siatkarze PGE Skry Bełchatów zgodnie z planem rozpoczęli rywalizację w 1/16 finału Pucharu CEV. Ekipa Slobodana Kovaca, mimo braku kilku podstawowych zawodników, bez straty seta poradziła sobie z niżej notowanym przeciwnikiem.

PGE Skra Bełchatów – Dukla Liberec 3:0 (25:15, 25:20, 25:21)