Paulo Sousa stoi przed wielkim dylematem. W towarzyskich spotkaniach z Rosją i Islandią ma do wyboru ryzykowne eksperymenty, bądź szlifowanie żelaznej jedenastki. To będą dla Portugalczyka pierwsze i jedyne okazje przed najważniejszą imprezą roku, by w meczach bez stawki przetestować swoje pomysły taktyczne. Najpierw jednak musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy eksperymentowanie nie okaże się stratą czasu, która potem boleśnie odbije się na wynikach.

Reprezentacja Szwecji zmuszona była dokonać zmiany w kadrze na Euro 2020. Z powodu kontuzji kości strzałkowej ze składu wypadł Martin Olsson. Olssona w kadrze na mistrzostwa Europy zastąpi Pierre Bengtsson z duńskiego Vejle BK. Pierwotnie miał być rezerwowym i opuścić zgrupowanie po sobotnim towarzyskim spotkaniu z Finlandią (2:0). Kontuzja Olssona sprawiła jednak, że Bengtsson znalazł się w kadrze na Euro 2020.

Zapewne nie tak mecz towarzyski przed mistrzostwami Europy wyobrażał sobie selekcjoner reprezentacji Turcji, Senol Gunes. Jego zespół w poniedziałek tylko zremisował z Gwineą 0:0. Reprezentacja Turcji w czwartek zagra kolejny mecz towarzyski – z Mołdawią. Na Euro 2020 kadra Senola Gunesa w grupie A zmierzy się przeciwko Włochom, Walii i Szwajcarii.

Real Madryt po odejściu Zinedine’a Zidane’a musi szukać nowego trenera. Na giełdzie nazwisk pojawia się wiele znanych twarzy. W tym gronie jest szkoleniowiec, który wygrał dla Królewskich Ligę Mistrzów. Czarnym koniem w walce o fotel trenera może okazać się jednak Carlo Ancelotti. Włoch doskonale wie jak wygrywać Ligę Mistrzów. W 2014 roku, po dwunastu latach przerwy zdobył dla Królewskich upragniony puchar. Co ciekawe, jego asystentem był wówczas… Zinedine Zidane.

Letnie okno transferowe oficjalnie zaczyna się 1 lipca, ale FC Barcelona już wzmacnia swoją drużynę. FC Barcelona błyskawicznie przeszła do działania z transferami. Kontrakt podpisał drugi piłkarz, który, podobnie jak Sergio Aguero, ostatnio grał w Manchesterze City. To Eric Garcia, dla którego miniony sezon nie był najlepszy. W zespole finalisty Ligi Mistrzów rozegrał zaledwie dwanaście meczów we wszystkich rozgrywkach. Katalończycy jednak mocno wierzą w środkowego obrońcę. Potwierdza to umowa, która obowiązuje aż do 2026 roku. W dodatku w kontrakcie ma wpisaną klauzulę odstępnego w wysokości 400 mln euro!  Co ciekawe, 20-latek jest wychowankiem Barcelony. W 2018 roku jednak wyjechał do Anglii i dołączył do akademii Manchesteru City. Nigdy nie udało mu się zadebiutować w pierwszej drużynie katalońskiego klubu.

Obserwatorzy techniczni UEFA wybrali 23 piłkarzy, którzy ich zdaniem byli najlepsi w tej edycji LM. Kapitan reprezentacji Polski znalazł się w gronie sześciu napastników. W gronie obserwatorów, którzy dokonywali wyboru, nie brakowało słynny piłkarzy. To m.in. Patrick Vieira, Robbie Kean, Gareth Southgate, czy Cosmin Contra.

Najlepsi piłkarze Ligi Mistrzów w sezonie 2020/21.

Bramkarze: Thibaut Courtois (Real Madryt), Ederson (Manchester City), Edouard Mendy (Chelsea FC).
Obrońcy: Cesar Azpilicueta (Chelsea FC), Ruben Dias (Manchester City), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Antonio Ruediger (Chelsea FC), Ben Chilwell (Chelsea FC), David Alaba (Bayern Monachium).
Pomocnicy: Jorginho (Chelsea FC), Mason Mount (Chelsea FC), Jose Kante (Chelsea FC), Kevin De Bruyne (Manchester City), Ilkay Gundogan (Manchester City), Luka Modrić (Real Madryt), Sergio Oliveira (FC Porto), Phil Foden (Manchester City).
Napastnicy: Erling Haaland (Borussia Dortmund), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Karim Benzema (Real Madryt), Neymar (Paris Saint-Germain), Lionel Messi (FC Barcelona).

Graczom zespołu Philadelphia 76ers nie udało się w poniedziałek zamknąć serii z Washington Wizards. Duży wpływ na ich porażkę miał na pewno brak Joela Embiida. Kameruńczyk spędził na parkiecie zaledwie 11 minut, zdobywając osiem punktów i sześć zbiórek. Środkowy musiał przedwcześnie zakończyć spotkanie, bo zaczął odczuwać ból w kolanie.  Washington Wizards pod nieobecność Embiida pokonali Philadelphię 76ers 122:114 i po trzech porażkach z rzędu, odnieśli pierwsze zwycięstwo w pierwszej rundzie fazy play-off Konferencji Wschodniej

Washington Wizards – Philadelphia 76ers 122:114 (28:31, 32:30, 32:19, 30:34)
(Beal 27, Hachimura 20, Beal 19 – Harris 21, Maxey 15, Hill 14)

Stan serii: 3-1 dla 76ers

Memphis Grizzlies znów robili, co w ich mocy, ale pierwsi po sezonie zasadniczym Utah Jazz triumfowali 120:113, prowadzą 3-1 i są bliscy awansu do półfinału Zachodu. Donovan Mitchell uzbierał 30 punktów, a 24 “oczka” rzucił wchodzący z ławki rezerwowych, triumfator nagrody dla najlepszego rezerwowego Jordan Clarkson.

Memphis Grizzlies – Utah Jazz 113:120 (31:34, 23:25, 33:41, 26:20)
(Morant 23, Brooks 21, Jackson Jr. 21, Melton 15 – Mitchell 30, Clarkson 24, Gobert 17)

Stan serii: 3-1 dla Jazz

Co zrobią aktualni mistrzowie NBA? Los Angeles Lakers remisują (2-2) w pierwszej rundzie fazy play-off z Phoenix Suns, a w następnym, bardzo ważnym meczu najprawdopodobniej będą musieli radzić sobie bez swojego kluczowego zawodnika. Gwiazdor klubu z Hollywood, Anthony Davis podczas czwartego meczu rywalizacji z Phoenix Suns doznał urazu pachwiny i spędził na parkiecie zaledwie 19 minut, zdobywając sześć punktów. Gracze zespołu z Arizony pokonali Los Angeles Lakers w hali Staples Center 100:92 i doprowadzili do remisu w serii (2-2).  Przed aktualnymi mistrzami NBA trudne zadanie, bo następny, piąty mecz odbędzie się w Phoenix. Dodatkowo wielkim utrudnieniem może być dla nich brak Davisa.

MŚ:

Prowadzeni przez czeskiego szkoleniowca Filipa Pesan Czesi w Arenie Riga wygrali z Duńczykami 2:1. Do wyłonienia zwycięstwa była potrzebna seria rzutów karnych, w których lepsi okazali się Czesi wygrywając serię rzutów karnych 4:3. W grupie “B” swój dzień od porażki rozpoczęli Niemcy, którzy ulegli USA 2:0.

Rosja w Olimpijskim Centrum Sportu wygrała z reprezentacją Szwecji 3:2. Aby wyłonić zwycięzcę tego spotkania potrzebna była seria rzutów karnych, w której lepsi okazali się Rosjanie, wykorzystując 3 z 5 najazdów na bramkę strzeżoną przez Adama Reideborna. W równolegle rozgrywanym spotkaniu Norwegowie zdołali odnieść zwycięstwo z Kazachami 3:1.

Zespół New York Islanders golem strzelonym w 75. minucie doprowadził do remisu w serii drugiej rundy play-off NHL z Boston Bruins. Casey Cizikas w 15. minucie dogrywki starcia z Bruins sam wyprowadził kontrę Islanders i pokonał rozgrywającego w bramce rywali 100. mecz w play-offach Tuukkę Raska, dając swojej drużynie zwycięstwo 4:3 w drugim spotkaniu drugiej rundy play-off i remis 1-1 w serii. Wcześniej “Wyspiarze” w trzeciej tercji stracili dwubramkowe prowadzenie.

Jako ostatni do drugiej rundy awansowali zaś Montréal Canadiens, którzy w meczu numer 7 pokonali Toronto Maple Leafs.  W meczu numer 7 swojej serii pierwszej rundy pokonali odwiecznego rywala Toronto Maple Leafs 3:1. Drużyna z Montrealu całkowicie odwróciła losy rywalizacji, bo w całej serii przegrywała już 1-3, a ostatecznie zwyciężyła 4-3.  Canadiens nie mają teraz czasu na odpoczynek, bo już w środę rozpoczynają w Winnipeg serię drugiej rundy z tamtejszymi Jets.

French Open:

Kamil Majchrzak wykorzystał uśmiech losu, jakim było trafienie na francuskiego tenisistę z dziką kartą. Polak nie miał łatwej przeprawy, ale zameldował się w kolejnej rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021.

Kamil Majchrzak (ATP 126) notuje siódmy wielkoszlemowy występ, drugi w Paryżu. W ubiegłym roku odpadł w I rundzie po porażce z Rosjaninem Karenem Chaczanowem. Tym razem los był dla niego dużo bardziej łaskawy. Trafił na Francuza z dziką kartą Arthura Cazauxa (ATP 452) i pokonał go 6:4, 2:6, 6:4, 6:4.  W II rundzie Majchrzak zmierzy się z rozstawionym z numerem 15. Norwegiem Casperem Ruudem.

Yoshihito Nishioka (Francja) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja) 6:4, 6:2, 3:6, 7:6(5)
Lorenzo Musetti (Włochy) – David Goffin (Belgia, 13) 6:0, 7:5, 7:6(3)
Taylor Fritz (USA, 30) – Joao Sousa (Portugalia) 6:4, 6:2, 6:4
Dominik Koepfer (Niemcy) – Mathias Bourgue (Francja, WC) 6:3, 6:3, 6:4
Marin Cilić (Chorwacja) – Arthur Rinderknech (Francja, WC) 7:6(6), 6:1, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 8) – Denis Istomin (Uzbekistan, Q) 6:2, 6:4, 6:3
Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Bjorn Fratangelo (USA, Q) 7:5, 7:6(5), 6:2
Lloyd Harris (RPA) – Lorenzo Sonego (Włochy, 26) 7:5, 6:4, 6:4
Jannik Sinner (Włochy, 18) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:1, 4:6, 6:7(4), 7:5, 6:4
Gianluca Mager (Włochy) – Peter Gojowczyk (Niemcy, LL) 6:2, 3:6, 6:4, 7:5
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 28) – Dusan Lajović (Serbia) 6:4, 6:3, 0:6, 6:2
Carlos Alcaraz (Hiszpania, Q) – Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania, Q) 6:3, 2:6, 6:1, 7:6(4)

Casper Ruud (Norwegia, 15) – Benoit Paire (Francja) 5:7, 6:2, 6:1, 7:6(4)
Kamil Majchrzak (Polska) – Arthur Cazaux (Francja, WC) 6:4, 2:6, 6:4, 6:4
Federico Delbonis (Argentyna) – Radu Albot (Mołdawia) 6:1, 2:6, 6:0, 6:1
Pedro Martinez (Hiszpania) – Sebastian Korda (USA) 6:4, 6:2, 6:2
Filip Krajinović (Serbia) – Maximilian Marterer (Niemcy, Q) 6:4, 6:1, 7:6(3)
John Isner (USA, 31) – Sam Querrey (USA) 7:6(2), 6:3, 6:4
Thiago Monteiro (Brazylia) – Francisco Cerundolo (Argentyna, LL) 6:3, 6:4, 6:3
Steve Johnson (USA) – Frances Tiafoe (USA) 6:7(5), 3:6, 6:4, 6:2, 6:1
Reilly Opelka (USA, 32) – Andrej Martin (Słowacja) 6;3, 6:2, 6:4
Jaume Munar (Hiszpania) – Jordan Thompson (Australia) 6:7(6), 6:1, 7:6(5), 6:4
Tommy Paul (USA) – Christopher O’Connell (Australia, WC) 6:2, 6:4, 4:6, 4:6, 10:8
Danił Miedwiediew (Rosja, 2) – Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:3, 6:3, 7:5

W poniedziałek Naomi Osaka zaskoczyła wszystkich kolejnym oświadczeniem. Przyznała, że od US Open 2018 cierpi na długie ataki depresji i stara się walczyć z tą chorobą. Japonka uznała, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie się z międzynarodowych mistrzostw Francji.  Przeciwniczką Osaki w II rundzie Rolanda Garrosa 2021 miała być w środę Ana Bogdan. Wycofanie się Japonki oznacza, że Rumunka awansowała do 1/16 finału. Na rezygnacji reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni skorzysta także Australijka Ashleigh Barty, która pozostanie liderką rankingu WTA bez względu na rezultat uzyskany w Paryżu.

Iga Świątek powróciła na korty Rolanda Garrosa. W poniedziałek Polka miała problemy w pojedynku z tenisistką, z którą zaprzyjaźniła się w czasach juniorskich, ale ostatecznie wygrała w dwóch setach. Świątek poznała  kolejną przeciwniczkę w międzynarodowych mistrzostwach Francji. Została nią Szwedka Rebecca Peterson, która obroniła piłki meczowe i pokonała Amerykankę Shelby Rogers

Serena Williams przeżyła nocne katusze na otwarcie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021. Amerykańska tenisistka wysoko prowadziła w pierwszym secie, ale musiała drżeć o jego wynik do ostatniej piłki.

Garbine Muguruza (WTA 13) szybko pożegnała się z marzeniami o drugim triumfie w Rolandzie Garrosie. Pięć lat temu nie było mocnych na Hiszpankę w Paryżu. Tym razem odpadła już w I rundzie po porażce 1:6, 4:6 z 18-letnią Martą Kostiuk (WTA 81).

W I rundzie Rolanda Garrosa Bianca Andreescu (WTA 7) trafiła na Tamarę Zidansek (WTA 85). Spotkanie było niesłychanie zacięte i zakończyło się niespodzianką. Zwyciężyła Słowenka.

Sofia Kenin (USA, 4) – Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:4, 4:6, 6:3
Hailey Baptiste (USA, Q) – Anna Blinkowa (Rosja) 6:1, 6:4
Tereza Martincova (Czechy) – Ivana Jorović (Serbia) 6:3, 7:6(6)
Marketa Vondrousova (Czechy, 20) – Kaia Kanepi (Estonia) 4:6, 6:3, 6:0

Ukrainka Elina Switolina miała ogromne problemy w drugim secie meczu z 17-letnią francuską tenisistką, która zadebiutowała w wielkoszlemowym turnieju. Do kolejnej rundy Rolanda Garrosa pewnie awansowała finalistka tegorocznego Australian Open

Astra Sharma (Australia, WC) – Irina Bara (Rumunia, Q) 7:6(5), 6:2

Magda Linette jako ostatnia z polskich reprezentantów rozegra mecz I rundy. Poznanianka zmierzy się z Francuzką Chloe Paquet.

Iga Świątek i Łukasz Kubot znaleźli się w drabinkach turnieju debla wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021. Na kortach w Paryżu wystąpi w tej konkurencji w sumie sześcioro reprezentantów Polski.

Dużym wydarzeniem jest powrót do wspólnej gry Łukasza Kubota i Marcelo Melo. Po nieudanych startach z reprezentantami Holandii (Wesley Koolhof i Jean-Julien Rojer) Polak i Brazylijczyk zdecydowali się na występ w Paryżu. W Roland Garros 2021 zostali rozstawieni z “ósemką”, a ich przeciwnikami będą już we wtorek Amerykanie Frances Tiafoe i Nicholas Monroe.

We wtorek wystąpią również Hubert Hurkacz i Szymon Walków. Dla drugiego z Biało-Czerwonych będzie to debiut w Wielkim Szlemie. Polaków czeka trudne zadanie, bowiem ich rywalami będą już na inaugurację rozstawieni z czwartym numerem Hiszpan Marcel Granollers i Argentyńczyk Horacio Zeballos.

Do turnieju debla kobiet zgłosiły się trzy Polki, a ich partnerkami będą reprezentantki USA. Iga Świątek znów zagra z Bethanie Mattek-Sands, z którą została rozstawiona z 14. numerem. Ich pierwszymi przeciwniczkami będą nagrodzone dziką kartą Francuzki będą Aubane Droguet i Selena Janicijevic.

Magda Linette zagra w deblu wspólnie z Bernardą Perą. Na ich drodze w pierwszej fazie staną Chilijka Alexa Guarachi i Amerykanka Desirae Krawczyk. Natomiast powracająca do touru po urodzeniu dziecka Alicja Rosolska wystąpi razem z Coco Vandeweghe. W I rundzie polsko-amerykański duet wylosował Rumunkę Andreę Mitu i Kazaszkę Julię Putincewą.

Siatkówka:

Liga Narodów:

Po kilku dniach przerwy Biało-Czerwone powróciły do gry w Lidze Narodów. Biało-czerwone w trzech setach odprawiły reprezentację Korei Południowej. Dwa sety Polki rozegrały na “szóstkę. Na szczęście w końcówce nie do przejścia była nasza atakująca. We wtorek, 1 czerwca, Biało-Czerwone czeka kolejne starcie. Tym razem polska ekipa zmierzy się z reprezentacją Belgii.

Reprezentacja Polski siatkarek przegrała w pięciu setach z Belgią w piątej kolejce Ligi Narodów rozgrywanej we włoskim Rimini. Co ciekawe, w trwającej właśnie edycji Ligi Narodów ekipa z Beneluksu odniosła tylko jedno zwycięstwo. Dzień przed meczem z Polkami Żółte Tygrysice pokonały po tie-breaku Dominikanę. W środę reprezentację Polski czeka spotkanie z Dominikaną. Początek o 18:00.

Belgia – Polska 3:2 (25:15, 17:25, 25:19, 22:25, 15:12)

Aktualnie, na czele tabeli z kompletem zwycięstw znajdują się reprezentantki USA. Tuż za nimi, z dorobkiem 10 punktów plasują się Turczynki.  Na ostatnim miejscu w tabeli znajduje się drużyna Tajlandii, której jak dotąd udało się ugrać tylko jednego seta.

Tokio 2021:

Zespół australijskich softballistek, który przyleciał we wtorek rano do Japonii, jest pierwszą zagraniczną drużyną przybyłą na igrzyska w Tokio. Wszyscy członkowie ekipy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19.  Australijki spędzą 47-dni na zgrupowaniu w mieście Ota, około 80 km na północny zachód od Tokio. W tym czasie będą regularnie przechodziły testy na obecność koronawirusa. W pierwszym meczu zmierzą się z Japonią 21 lipca, na dwa dni przed oficjalną inauguracją igrzysk.

Sześciokrotny medalista olimpijski 35-letni węgierski pływak Laszlo Cseh zamierza występem na igrzyskach w Tokio zakończyć blisko 20-letnią karierę. W marcu 2020, gdy poinformowano o przełożeniu o rok igrzysk, Węgier miał dylemat, czy kontynuować rywalizację i przygotowania.  Przełożone o rok z powodu pandemii igrzyska mają rozpocząć się 23 lipca i zakończyć 8 sierpnia.

LA:

17-letni Amerykanin Erriyon Knighton przebiegł 200 m w 20,11 w zawodach w Jacksonville na Florydzie. To nieoficjalny rekord świata kadetów (U 18), który od blisko 18 lat należał do słynnego Jamajczyka Usaina Bolta.  Bolt w lipcu 2003 roku uzyskał 20,13. Później Jamajczyk został najbardziej utytułowanym sprinterem w historii. Do niego należy też rekord świata, wynoszący 19,19. Knighton zapowiada się równie obiecująco. 100 m przebiegł już w 9,99, ale przy zbyt sprzyjającym wietrze, a jego oficjalny rekord życiowy na tym dystansie to 10,16.

Żużel:

Tylko Jason Doyle i Jaimon Lidsey potrafili wygrywać wyścigi, dlatego Fogo Unia Leszno nie mogła uniknąć porażki w Lublinie. Motor zwyciężył z mistrzem kraju – 49:41 i dzięki temu jest liderem na półmetku fazy zasadniczej PGE Ekstraligi.  Na razie wielka radość w Lublinie, bo Motor nie przegrał od sześciu spotkań.

Motor Lublin – 49 pkt.
9. Grigorij Łaguta – 10+1 (1*,1,3,2,3)
10. Krzysztof Buczkowski – 7 (2,3,0,1,1)