Wyjaśniła się przyszłość Hansiego Flicka. Były już trener Bayernu Monachium ma nową pracę: po Euro 2020 obejmie reprezentację Niemiec. Na stanowisku selekcjonera zastąpi Joachima Loewa, który żegna się z kadrą Niemiec po zakończeniu mistrzostw Europy. Pierwotnie jego umowa obowiązywała do 2022 roku, ale Loew postanowił zrezygnować ze stanowiska. Reprezentację prowadził od 2006 roku i w 2014 roku doprowadził ją do mistrzostwa świata.  Flick w latach 2006-2014 był asystentem Loewa, zna więc smak reprezentacji Niemiec. Później został dyrektorem sportowym Niemieckiego Związku Piłki Nożnej, a w 2017 roku został dyrektorem sportowym w Hoffenheim.

Jeszcze w poniedziałek nie wiadomo było, czy Robert Lewandowski zaszczepi się przeciw COVID-19 przed Euro 2020. Jednak we wtorek, jak dowiedziały się WP SportoweFakty, kapitan reprezentacji przyjął jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson. Reprezentanci Polski na Euro 2020 oraz Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą zaszczepić się preparatem J&J na podstawie rozporządzenia, który na początku kwietnia uruchomił rząd RP. Program szczepień dla sportowców i członków sztabów szkoleniowych kadr ma objąć przeszło tysiąc osób.  Rzecznik PZPN, Jakub Kwiatkowski, podczas konferencji prasowej powiedział, że ośmiu zawodników zrezygnowało ze szczepienia, ale czterech z nich przeszło już COVID-19.

Przed mistrzostwami Europy Gareth Southgate sprawdzi aż 33 zawodników. Anglicy będą w gronie faworytów do wygrania turnieju. Kadra drużyny na papierze wygląda naprawdę imponująco. Na liście wybrańców zabrakło Nicka Pope’a. Bramkarz Burnley wystąpił między innymi w marcowym spotkaniach eliminacyjnym z Polską (2:1). Pope musi poddać się operacji kolana. Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że pominięci zostali również James Maddison, Eric Dier i Dele Alli. Pomocnik prezentował się przyzwoicie w  ostatnich meczach Tottenhamu. Do kadry “Synów Albionu” wracają natomiast gracze Liverpoolu, czyli Jordan Henderson oraz Trent Alexander-Arnold. Defensor będzie miał trudne zadanie, na jego pozycję zostali powołani też Kyle Walker, Kieran Trippier i Reece James.  Gareth Southgate powołał łącznie 33 piłkarzy. Do 1 czerwca poznamy ostateczną kadrę reprezentacji Anglii. Selekcjoner będzie musiał skreślić siedem nazwisk

Milwaukee Bucks po thrillerze i dogrywce w pierwszym spotkaniu serii, tym razem nie pozostawili złudzeń.  Bucks rozpoczęli poniedziałkowy mecz od mocnego uderzenia, a Heat później byli już bezradni. Gracze Mike’a Budenholzera zdeklasowali rywali i w serii do czterech zwycięstw, prowadzą 2-0. Gospodarze triumfowali aż 132:98.  Drużyna z Milwaukee była kapitalnie dysponowana, o czym podopieczni Erika Spoelstry przekonali się bardzo szybko. Giannis Antetokounmpo dominował po obu stronach parkietu. MVP dwóch ostatnich sezonów zasadniczych w 31 minut, które spędził na parkiecie, zdobył 31 punktów, 13 zbiórek oraz sześć asyst. Próby zatrzymania Greka tylko frustrowały zawodników Heat.

Milwaukee Bucks – Miami Heat 132:98 (46:20, 32:31, 29:27, 25:20)
(Antetokounmpo 31, Forbes 22, Middleton 17 – Dedmon 19, Dragić 18, Adebayo 16)

Genialny Nikola Jokić poprowadził Denver Nuggets do zwycięstwa 128:109 i wyrównania stanu serii z Portland Trail Blazers. Serb zapisał przy swoim nazwisku 38 “oczek”, osiem zbiórek oraz pięć asyst, a przy tym wykorzystał aż 15 na 20 oddanych rzutów z pola. Gwiazdor Blazers, Damian Lillard do przerwy trafił osiem razy za trzy, kilka prób z bardzo dalekiego dystansu, ale po zmianie stron dodał tylko jeden celny rzut tego typu.

Denver Nuggets – Portland Trail Blazers 128:109 (31:25, 42:36, 28:26, 27:22)
(Jokić 38, Porter Jr. 18, Millsap 15 – Lillard 42, McCollum 21, Powell 15)

Koszykarz Utah Jazz Jordan Clarkson został wybrany najlepszym rezerwowym (NBA Sixth Man of the Year) w lidze NBA w sezonie 2020/2021. W glosowaniu przedstawicieli mediów wyprzedził kolegę z drużyny – Joe Inglesa. W głosowaniu Clarkson zdobył 407 punktów, a Ingles 272.  28-letni rozgrywający wystąpił w 68 meczach sezonu zasadniczego. 67 z nich rozpoczynał na ławce rezerwowych. Zdobywał średnio 18,4 pkt, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze. Clarkson do NBA trafił w 2014 roku. Z 46. numerem w drafcie został wybrany przez Washington Wizards, a następnie oddany do Los Angeles Lakers. Zanim trafił do Jazz dwa lata temu, występował jeszcze w Cleveland Cavaliers.

WNBA:

Zdaniem władz ligi WNBA trener Curt Miller przekroczył granicę, gdy o zawodniczce rywali mówił, że “waży 300 funtów”. Liz Cambage – adresatka tych słów – była oburzona, a szkoleniowiec dostał karę pieniężną. Do skandalu doszło podczas meczu pomięzy drużynami Connecticut Sun i Las Vegas Aces. Trener tego pierwszego zespołu Curt Miller w pewnym momencie skarżył się sędziemu, że gwiazda rywali – Liz Cambage – jest za ciężka.  Zawodniczka usłyszała, jak szkoleniowiec zwrócił się do arbitra słowami “no dalej, ona waży 300 funtów! (ok. 136 kg ). To stwierdzenie bardzo w nią uderzyło. W mediach społecznościowych podkreśliła, że waży “tylko” 235 funtów, czyli około 106 kilogramów. Miller przeprosił za wypowiedziane słowa.  To jednak nie pomogło trenerowi w uniknięciu kary. Został zawieszony na jeden mecz i musiał zapłacić 10 tysięcy dolarów grzywny.

Reprezentacja Kanady przegrała kolejne starcie w ramach Mistrzostw Świata.  Niemcy w pokonanym polu zostawili Kanadyjczyków, dla których porażka z Niemcami to trzecia porażka w tym turnieju. Podopiecznym Toni Söderholm pokonali Kanadę 3:1. Kanadyjczycy z pewnością nie zaliczą tego spotkania do tych z dobrą skutecznością bowiem oddali 40 strzałów na niemiecką bramkę i zdobyli zaledwie jedną bramkę, co pozwoliło Niederberger skończyć to spotkanie z wysoką 97,5% skutecznością. Tuż po końcowej syrenie Kanadzie lekko puściły nerwy i doszło do małej przepychanki. Wygrana Niemiec to pierwsza ich wygrana z Kanadą w XXI wieku i trzecia w historii.

W grupie B Czesi pokonali Białoruś “dopiero” po dogrywce 3:2 i zdobyli pierwsze punkty na Mistrzostwach Świata. Złotego gola zdobył Dominik Kubalik, który na co dzień reprezentuje barwy Chicago Blackhawks. Nasi Południowi sąsiedzi musieli oczyścić głowy i zapomnieć o nieprzyjemnej porażce ze Szwajcarami 5:2.

Słowacy w pokonanym polu zostawili Rosjan, którzy przystąpili do tego meczu z dwoma zwycięstwami (z Czechami 4:3 oraz Wielką Brytania 7:1). W tym starciu lepsi okazali się podopieczni Craiga Ramsaya. Rosjanie zdołali pokonać zaledwie jeden raz Július Hudáček, który bronił ze skutecznością wynoszącą 96,4 proc. Słowacja wciąż pozostaje niepokonana i ma na swoim koncie komplet punktów po trzech starciach.

W grupie B dzień zaczęli Łotysze, którzy walczyli z Włochami. Spotkanie zakończyło się zwycięsko dla ekipy Łotwy. Mimo iż wygrali 3:0, to ten mecz dla nich nie był spacerkiem. Prowadzenie dał im Martins Karsums w 33. minucie spotkania. Następne trafienie padło dopiero, gdy De Bettin zdecydował się ściągnąć z bramki Justina Fazio. Wtedy gumę w pustej bramce ulokowali najpierw Lauris Darzins oraz Martins Karsums, który wpisał się na listę strzelców po raz drugi. W trakcie spotkania nie obyło się bez wideoweryfikacji. Sędziowie początkowo bramki w drugiej tercji nie uznali Łotyszom, a następnie w trzeciej odsłonie spotkania Włochom.

Błąd bramkarza na początku drugiej dogrywki sprawił, że Pittsburgh Penguins przegrali z New York Islanders i już tylko jedna porażka dzieli ich od odpadnięcia z play-off NHL.  Bramkarz “Pingwinów” Tristan Jarry w 1. minucie drugiej dogrywki wyjechał ze swojej bramki, by zagrać krążek, ale podał go wprost do gracza rywali Josha Baileya, który nie zmarnował okazji i trafił do siatki, dając “Wyspiarzom” zwycięstwo 3:2 w meczu numer 5 play-off i prowadzenie w takich samych rozmiarach w serii. Znacznie lepszy wieczór niż Jarry miał bramkarz gości Ilja Sorokin, który obronił 48 z 50 strzałów rywali.

Toronto Maple Leafs objęli prowadzenie 2-1 w serii z Montréal Canadiens po wyjazdowym zwycięstwie 2:1 w meczu numer 3. Zwycięskiego gola dla gości strzelił Morgan Rielly, a wcześniej do siatki trafił także William Nylander, który wpisywał się na listę strzelców w każdym z trzech dotychczasowych spotkań w parze dwóch najbardziej utytułowanych klubów w historii NHL. Rielly strzelił swojego pierwszego zwycięskiego gola w play-offach.

Przed odpadnięciem z rywalizacji uratował się tej nocy zespół Florida Panthers, który u siebie pokonał w meczu numer 5 swojej serii broniących mistrzowskiego tytułu Tampa Bay Lightning 4:1. “Pantery” co prawda straciły gola w pierwszej tercji, ale w dwóch kolejnych strzelały po dwa. Patric Hörnqvist i Mackenzie Weegar strzelili po bramce i zaliczyli po asyście, Mason Marchment po raz pierwszy w NHL zaliczył trafienie zwycięskie, a wynik ustalił strzałem do pustej bramki na 15 sekund przed końcem meczu Frank Vatrano.

Winnipeg Jets dołączyli do Boston Bruins oraz Colorado Avalanche i awansowali do drugiej rundy play-off. “Odrzutowce” po najdłuższym jak dotąd meczu tegorocznych play-offów pokonały Edmonton Oilers 4:3 i w całej serii zwyciężyły 4-0. Kyle Connor strzelił zwycięskiego gola w 7. minucie dogrywki, o godzinie 1:04 w nocy miejscowego czasu.  W drugiej rundzie play-off Jets zmierzą się ze zwycięzcą serii pomiędzy Maple Leafs a Canadiens.

Nie poddaje się drużyna Minnesota Wild, która uniknęła odpadnięcia z rywalizacji dzięki wyjazdowemu zwycięstwu 4:2 nad Vegas Golden Knights w obecności 12 156 widzów. Podopieczni Deana Evasona w serii przegrywają teraz 2-3. Do zdobycia 4 goli wystarczyło im tej nocy oddanie 14 celnych strzałów. Zwycięską bramkę zdobył Jordan Greenway, a trafiali także: po raz pierwszy w play-offach najskuteczniejszy debiutant sezonu zasadniczego Kiriłł Kaprizow, Zach Parise i Nico Sturm.

Kacper Żuk zadebiutował w poniedziałek w wielkoszlemowych eliminacjach. Na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu polski tenisista musiał uznać wyższość doświadczonego Słoweńca Blaza Kavcicia.

Blaz Kavcić (Słowenia) – Kacper Żuk (Polska) 6:2, 7:6(7)

Maja Chwalińska zmusiła do dużego wysiłku Egipcjankę w kwalifikacjach do wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021. Dwa sety były bardzo zacięte i dopiero w trzecim Polka osłabła. Przegrała 6:4, 5:7, 2:6.

Urszula Radwańska udział w kwalifikacjach do wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2021 rozpoczęła od wygrania seta, ale kolejne dwa pozbawiły ją nadziei na awans do głównej drabinki. Polka odpadła po maratonie z deszczem i wiatrem.  Mecz Polki z Belgijką rozpoczął się z opóźnieniem a później również był przerywany. Radwańska odpadła po maratonie z deszczem i wiatrem. Tylko pierwszy set dawał nadzieję. Ostatecznie krakowianka przegrała 7:5, 3:6, 1:6.

W meczu tenisistów po przejściach zdrowotnych Fernando Verdasco w dwóch setach pokonał Lucasa Pouille’a i awansował do II rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Belgradzie. Pierwszym rywalem Novaka Djokovicia będzie Mats Moraing.

Dusan Lajović (Serbia, 5) – Ricardas Berankis (Litwa) 6:3, 6:3
Federico Delbonis (Argentyna, 8) – Lukas Klein (Słowacja, LL) 3:6, 6:3, 6:4
Pablo Cuevas (Urugwaj) – Miomir Kecmanović (Serbia, 7) 6:3, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania) – Lucas Pouille (Francja) 7:5, 6:2
Thiago Monteiro (Brazylia) – Radu Albot (Mołdawia) 6:2, 6:2
Roberto Carballes (Hiszpania, Q) – Arthur Rinderknech (Francja, SE) 6:0, 6:4
Andrej Martin (Słowacja, Q) – Christopher O’Connell (Australia, Q) 3:6, 7:6(7), 7:5
Alex Molcan (Słowacja, Q) – Hamad Medjedović (Serbia, WC) 6:4, 6:3
Mats Moraing (Niemcy, LL) – Jegor Gerasimow (Białoruś) 4:6, 7:6(7), 7:5

Bianca Andreescu wkroczyła na mączkę z przytupem. Kanadyjka nie dała żadnych szans hiszpańskiej kwalifikantce w turnieju WTA 250 w Strasburgu. Kolejnej porażki doznała Amerykanka Venus Williams.

Bianca Andreescu (Kanada, 1) – Andrea Lazaro (Hiszpania, Q) 6:1, 6:2
Julia Putincewa (Kazachstan, 4) – Rebecca Peterson (Szwecja) 6:4, 3:6, 7:6(2)
Barbora Krejcikova (Czechy, 5) – Oceane Dodin (Francja, Q) 6:3, 3:0 i krecz
Shuai Zhang (Chiny, 6) – Misaki Doi (Japonia) 7:5, 6:4
Caroline Garcia (Francja) – Zarina Dijas (Kazachstan) 7:5, 6:2
Jil Teichmann (Szwajcaria) – Anna Blinkowa (Rosja) 6:2, 6:3
Sorana Cirstea (Rumunia) – Venus Williams (USA) 6:1, 2:6, 6:1
Maryna Zaniewska (Belgia, Q) – Julia Hatouka (Białoruś, Q) 6:2, 6:2

Tegoroczna edycja wielkoszlemowego turnieju tenisowego US Open odbędzie się bez sędziów liniowych. Amerykańska federacja we wspólnym oświadczeniu z WTA i ATP poinformowała, że na wszystkich kortach będzie dostępny tzw. Hawk Eye (z ang. sokole oko).  Koszt montażu tzw. Hawk Eye na jednym korcie wynosi około 100 tys. dolarów. Tegoroczna edycja US Open zaplanowana jest w dniach 30 sierpnia – 7 września.

Tokio 2020:

Dokładnie 60 dni pozostało do rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Japończycy niezmiennie podtrzymują swoje zdanie – nie chcą igrzysk w dobie pandemii. W ostatnim czasie mocno oberwało się prezydentowi MKOl, Thomasowi Bachowi. Badania przeprowadzone na zamówienie dziennika “Asahi Shimbun” pokazały, że już 80 procent Japończyków opowiada się przeciwko organizacji zawodów sportowych w Tokio. Tymczasem wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, John Coates, spotkał się z wielką krytyką, kiedy w ostatnich dniach zapowiedział, że igrzyska odbędą się, nawet jeśli Tokio pozostawać będzie w stanie wyjątkowym.  W sobotę oliwy do ognia dolał prezydent MKOl, Thomas Bach. – Sportowcy z pewnością mogą spełnić swoje olimpijskie marzenia. Musimy poświęcić się, aby było to możliwe – powiedział, cytowany przez theguardian.com.  Z wypowiedzi Bacha nie wynika jasna, kto musi się poświęcić, natomiast Japończykom nie podoba się, jak bardzo ignorowane są ich nastroje społeczne.

Kolarstwo:

Giro d’Italia:

Egan Bernal (Ineos Grenadiers) triumfował w Cortina d’Ampezzo na mecie szesnastego etapu Giro d’Italia. Kolumbijczyk zaatakował 22 kilometry przed metą, 4500 metrów przed górską premią na Passo Giau i samotnie dojechał do mety, umacniając się na pozycji lidera wyścigu. Drugie miejsce, ze stratą 27 sekund, wywalczył Francuz Romain Bardet (Team DSM), a trzecie Włoch Damiano Caruso (Bahrain Victorious). W klasyfikacji generalnej Bernal ma przewagę 2:24 nad Caruso i 3:40 nad Hugh Carthym (EF Education-Nippo).