MKOL:

Ta decyzja może sprawić, że igrzyska olimpijskie będą bezpieczne dla sportowców. Międzynarodowy Komitet Olimpijski otrzymał zapewnienie wsparcia ze strony Chin ws. szczepionek. Z pomocą przyszedł Chiński Komitet Olimpijski, który zaoferował szczepionki dla wszystkich olimpijczyków i paraolimpijczyków. Mowa nie tylko o sportowcach, którzy latem przyjadą do Tokio, ale także tych, którzy będą uczestniczyć w zimowych igrzyskach w 2022 roku w Pekinie. – MKOl zapłaci za szczepionki dla olimpijczyków i paraolimpijczyków. Za każdą dawkę zapłacimy tyle, aby dwie kolejne trafiły do społeczeństwa – komentuje Bach (za BBC). Nadal jednak nie ma ostatecznej decyzji ws. kibiców na arenach sportowych. Pojawiła się plotka, że fani z innych krajów nie będą mogli przyjechać do Tokio. MKOl jednak wstrzymuje się z decyzją do 25 marca.

Liga Europy:

W Lidze Europy rozegrano mecze 1/8 finału Ligi Europy. W Manchesterze United zremisował z Milanem 1:1. Przegrało Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie.

Manchester United 0 AC Milan 1:1 (0:0)
1:0 – Amad Diallo 50′
1:1 – Simon Kjaer 90+2′

Dynamo Kijów – Villarreal CF 0:2 (0:1)
0:1 – Pau Torres 30′
0:2 – Raul Albiol 52′

Ajax Amsterdam – Young Boys Berno 3:0 (0:0)

3:0 – Gianluca Mancini 77′

Olympiakos Pireus – Arsenal FC 1:3 (0:1)
0:1 – Martin Odegaard 34′
1:1 – Youssef El Arabi 58′
1:2 – Gabriel Magalhaes 80′
1:3 – Mohamed Elneny 85′

Tottenham Hotspur – Dinamo Zagrzeb 2:0 (1:0)
1:0 – Harry Kane 24′
2:0 – Harry Kane 70′

Granada CF – Molde FK 2:0 (1:0)
1:0 – Jorge Molina 26′
2:0 – Roberto Soldado 75′

Ciekawostki piłkarskie:

Miliarder z RPA Patrice Motsepe został prezydentem Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF). Był jedynym kandydatem w piątkowych wyborach, które odbyły się podczas kongresu w Rabacie. To ósmy szef CAF w jej 64-letniej historii. Poprzednim był Ahmad Ahmad, który w listopadzie, ok. czterech lat po wyborze, został zawieszony w związku z zarzutami korupcyjnymi. Działacz z Madagaskaru chciał ubiegać się o reelekcję, ale jego odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) zostało rozpatrzone negatywnie. Motsepe jest szwagrem prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy i jednym z najbogatszych ludzi w Afryce.

Chicago Bulls – Philadelphia 76ers 105:127 (23:30, 34:34, 28:33, 20:30)
(Markkanen 23, LaVine 19, White 18 – Harris 24, Howard 18, Korkmaz 16)

Kyrie Irving poprowadził Brooklyn Nets do dwunastego zwycięstwa w swoim trzynastym ostatnim meczu. Rozgrywający był nie do zatrzymania dla defensywy Boston Celtics. Gwiazdor zespołu z Brooklynu zdobył aż 40 punktów, wykorzystał przy tym solidne 15 na 23 oddane rzuty z pola, w tym 5 na 8 za trzy. James Harden otarł się o triple-double, bo uzbierał 22 “oczka”, 10 zbiórek i osiem asyst.

Brooklyn Nets – Boston Celtics 121:109 (23:29, 35:26, 30:31, 33:23)
(Irving 40, Harden 22, Shamet 18 – Tatum 31, Smart 19, Theis 17)

Trwa fatalna seria Houston Rockets. To już… 14 porażek z rzędu. Tym razem Rockets nie sprostali Sacramento Kings (105:125, u których brylował De’Aaron Fox (30 punktów). Bilans 11-24 plasuje Teksańczyków na przedostatnim miejscu w Konferencji Zachodniej, niżej jest tylko Minnesota Timberwolves (8-29).

Sacramento Kings – Houston Rockets 125:105 (35:33, 30:18, 30:30, 30:24)
(Fox 30, Hield 20, Holmes 20, Barnes 20 – Oladipo 23, Gordon 17, Tate 16)

Dallas Mavericks bez Luki Doncicia i Kristapsa Porzingisa nie sprostali Oklahomie City Thunder, którą do 16. triumfu 116:108 poprowadził Shai Gilgeous-Alexander, zdobywca 32 punktów. Liderzy zespołu z Teksasu odpoczywali.

Oklahoma City Thunder – Dallas Mavericks 116:108 (35:19, 27:28, 27:27, 27:34)
(Gilgeous-Alexander 32, Horford 21, Dort 14, Pokusevski 14 – Richardson 27, Brunson 26, Hardaway Jr. 24)

Los Angeles Clippers nie dali szans Golden State Warriors, zwyciężając u siebie 130:104. Kawhi Leonard w 31 minut miał 28 punktów i dziewięć zbiórek, a Paul George zaaplikował rywalom 17 “oczek”. Trener Steve Kerr po przerwie na Mecz Gwiazd, zważając na przebieg spotkania, nie eksploatował swoich podopiecznych.

Los Angeles Clippers – Golden State Warriors 130:104 (28:26, 31:17, 45:25, 26:36)
(Leonard 28, George 17, Ibaka 16 – Oubre Jr. 15, Wiggins 15, Curry 14, Wiseman 14, Poole 14)

Giannis Antetokounmpo skompletował swoje piąte triple-double w tym sezonie, a Milwaukee Bucks rozbili New York Knicks 134:101. Grek wywalczył 24 punkty, 10 zbiórek oraz 10 asyst. Bryn Forbes dodał 21 “oczek”, trafiając wszystkie siedem rzutów za trzy, a Bucks w całym meczu wykorzystali 57.5-proc. prób z pola.

Milwaukee Bucks – New York Knicks 134:101 (32:27, 36:24, 29:27, 37:23)
(Antetokounmpo 24, Forbes 21, Middleton 14, Lopez 14 – Barrett 22, Burks 17, Quickley 15)

Miami Heat – Orlando Magic 111:103 (30:32, 33:26, 19:24, 29:21)
(Butler 27, Olynyk 20, Herro 17 – Vucevic 24, Bacon 21, Carter-Williams 17)

Portland Trail Blazers – Phoenix Suns 121:127 (33:30, 27:30, 34:30, 27:37)
(Lillard 30, Trent Jr. 17, Kanter 16 – Booker 35, Paul 19, Bridges 18)

Toronto Raptors – Atlanta Hawks 120:121 (26:37, 33:27, 35:20, 26:37)
(Powell 33, Boucher 29, Lowry 17 – Young 37, Gallinari 20, Huerter 19)

New Orleans Pelicans – Minnesota Timberwolves 105:135 (34:27, 26:40, 22:38, 23:30)
(Williamson 24, Adams 13, Ingram 13, Hayes 11, Lewis Jr. 11 – Nowell 28, Edwards 27, McDaniels 20)

Charlotte Hornets – Detroit Pistons 105:102 (30:22, 18:17, 25:33, 32:30)
(Washington 20, Hayward 17, Rozier 17, Zeller 15 – Grant 32, Bey 14, Mykhailiuk 11)

Koniec pewnej ery w San Antonio. LaMarcus Aldridge porozumiał się z szefostwem Spurs w kwestii odejścia z klubu. Obecnie poszukiwany jest nowy pracodawca dla 35-letniego podkoszowego. Chętnych na jego pozyskanie nie powinno brakować, bowiem Spurs już rozmawiają z kilkoma zespołami o wymianie. Ekipa z San Antonio mocno liczy na to, że transakcję uda się dopiąć w ciągu kilku, kilkunastu najbliższych dni. Wówczas nie byłoby potrzeby negocjowania wykupu kontraktu.  Obecny sezon jest dla Aldridge’a najsłabszy, odkąd w 2015 roku zamienił Portland na San Antonio. Przeciętnie notuje 13,7 punktu i 4,5 zbiórki, podczas gdy jego średnie z całego okresu gry dla Spurs wynoszą 19,5 punktu oraz 8 zbiórek. Przyczyną takiego stanu rzeczy są również trapiące go kontuzje. W tym sezonie 35-latek zmagał się już zarówno z urazem biodra, jak i kontuzji mięśnia czworogłowego.

VTB:

Ta maszyna wydaje się być nie do zatrzymania. Enea Zastal BC Zielona Góra wprost rozjechała we własnej hali Jenisej Krasnojarsk 117:79. Kolejny świetny występ zaliczył Rolands Freimanis.  W jego linijce statystycznej pojawiło się 25 punktów (10/13 z gry), 5 zbiórek i 4 asysty. Po 17 “oczek” dołożyli Sktler Bowlin, Kris Richard i Janis Berzins. Ten ostatnio dołożył do tego 10 zbiórek (5 w ataku).  Zastal wygrał po raz 13. w sezonie i umocnił się na 5. miejscu w tabeli VTB. Faza play-off jest już na wyciągnięcie ręki.

EBL:

Niestety są kolejne przypadki COVID-19 w Energa Basket Lidze. Wirus kolejny raz uderzył w Asseco Arkę Gdynia. Dlatego też piątkowy mecz tego zespołu został przełożony.

Arged BMSlam Stal po raz drugi w sezonie pokonała Polski Cukier Toruń. Goście potwierdzili swoją wyższość po zamianie stron. Brylował Chris Smith, a Josip Sobin był bliski triple-double.

Wielki krok Śląska Wrocław do drugiej pozycji w Energa Basket Lidze po rundzie zasadniczej. Podopieczni Olivera Vidina wygrali w Warszawie z głównym rywalem, Legią 69:67.

Hokej na lodzie:

Zdobywcy Pucharu Stanleya Tampa Bay Lightning oraz finaliści poprzedniego sezonu Dallas Stars, ponieśli porażki w czwartkowych meczach ligi NHL. Zespół Lightning przegrał na wyjeździe z Detroit Red Wings 4:6, z kolei drużyna Stars uległa u siebie Chicago Blackhawks 2:4. Zwycięstwo odnieśli za to hokeiści New York Islanders, którzy w poprzednim sezonie grali w finale Konferencji Wschodniej.

Mistrzowie NHL cały czas gonili rywali. W pierwszej tercji było 1:0, 2:1 i 3:2 dla “Czerwonych Skrzydeł” z Detroit. Po drugiej odsłonie gospodarze prowadzili już 5:2. Ciekawie zrobiło się w końcówce, kiedy między 56. a 58. minutą, w odstępie 74 sekund, zawodnicy Tampa Bay Lighting doprowadzili do stanu 4:5. Później zdecydowali się wycofać bramkarza, ale nie zdołali strzelić piątego gola. 20 sekund przed ostatnią syreną krążek w pustej bramce umieścił Władysław Namiestnikow i ustalił rezultat na 6:4. Mógł to zrobić Anthony Mantha, ale postanowił “tylko” asystować.

Z kolei ekipa Stars we własnej hali przegrywała z “Czarnymi Jastrzębiami” 0:4 po 37 minutach. Dopiero w ostatniej tercji rozmiary porażki zmniejszyli Roope Hintz i John Klingberg.

W innym meczu hokeiści Islanders (w finale na Wschodzie nie sprostali Lightning) pokonali New Jersey Devils 5:3. To był jednostronny pojedynek, “Wyspiarze” mieli ogromną przewagę i po dwóch częściach rywalizacji wygrywali 4:0. Na początku trzeciej tercji “Diabły” zdobyły dwa gole w zaledwie 40 sekund, lecz natychmiast odpowiedział Brock Nelson.

Bardzo zacięty przebieg miały potyczki zakończone po dogrywkach: Toronto Maple Leafs – Winnipeg Jets 4:3 i Columbus Blue Jackets – Florida Panthers 4:5. W tym drugim spotkaniu gospodarze prowadzili 4:1 po 45 minutach, ale zespół Panthers w niecałe osiem minut strzelił trzy gole i doprowadził do remisu 4:4. W dodatkowym czasie gry o sukcesie “Panter” przesądził Frank Vatrano.

ATP Santiago:

Cristian Garin w dwóch setach pokonał Alejandro Tabilo w chilijskim meczu II rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Santiago. Wysokiej porażki doznał Juan Manuel Cerundolo, rewelacja niedawnej imprezy w Cordobie.

Cristian Garin (Chile, 1) – Alejandro Tabilo (Chile, Q) 6:2, 6:2
Daniel Elahi Galan (Kolumbia) – Pablo Andujar (Hiszpania, 3) 6:1, 7:6(7)
Juan Pablo Varillas (Peru, Q) – Federico Coria (Argentyna, 7) 6:4, 7:6(2)
Roberto Carballes (Hiszpania) – Juan Manuel Cerundolo (Argentyna, WC) 6:2, 6:0

ATP Marsylia:

Danił Miedwiediew i Stefanos Tsitsipas, dwóch najwyżej rozstawionych uczestników rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP w Marsylii, pewnie wygrali mecze II rundy. Rosjanin pokonał Jegora Gerasimowa, a Francuz ograł Lucasa Pouille’a.

Danił Miedwiediew (Rosja, 1) – Jegor Gerasimow (Białoruś) 6:2, 6:4
Stefanos Tsitsip as (Grecja, 2) – Lucas Pouille (Francja) 6:2, 6:3
Arthur Rinderknech (Francja, Q) – Alejandro Davidovich (Hiszpania, 7) 3:6, 6:1, 6:2
Pierre-Hugues Herbert (Francja) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:3, 6:4

ATP  Doha:

Roger Federer nie wykorzystał meczbola i w trzech setach przegrał z Nikołozem Basilaszwilim w ćwierćfinale rozgrywanej na kortach twardych imprezy ATP 250 w Dosze. Dla Szwajcara był to pierwszy turniejowy występ od stycznia 2020 roku.

Andriej Rublow (Rosja, 3) – Marton Fucsovics (Węgry) walkower
Robert Bautista (Hiszpania, 5) – Dominic Thiem (Austria, 1) 7:6(3), 2:6, 6:4
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) – Roger Federer (Szwajcaria, 2) 3:6, 6:1, 7:5
Taylor Fritz (USA) – Denis Shapovalov (Kanada, 4) 5:7, 6:3, 7:5

ATP Dubaj:

Brytyjski tenisista Andy Murray nie zagra w rozpoczynającym się w niedzielę turnieju ATP 500 w Dubaju. Powodem są narodziny jego czwartego dziecka.  Jak poinformowały media, 33-letni Murray dołączył do Szwajcara Rogera Federera i Hiszpana Rafaela Nadala, którzy również ogłosili, iż zabraknie ich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

ATP Challenger Tour:

O finał turnieju cyklu ATP Challenger Tour walczyć będzie Kacper Żuk. W piątek rozstawiony w Sankt Petersburgu z numerem 6. Polak pokonał Amerykanina Jacka Socka, który swego czasu należał do ścisłej światowej czołówki. W 2017 roku zajmował ósme miejsce w rankingu ATP, teraz jest w nim 273., nasz tenisista plasuje się o czterdzieści pozycji wyżej. O finał w Sankt Petersburgu zagra w sobotę z Jirim Lehecką. Zajmujący w rankingu ATP 332. miejsce Czech przebił się do głównej drabinki przez kwalifikacje, a w piątek sprawił sporą niespodziankę, pokonując rozstawionego z “dwójką” Kazacha Dmitry’a Popko (ATP 184).

WTA Dubaj:

Hiszpanka Garbine Muguruza i Białorusinka Aryna Sabalenka stoczyły trzysetowy bój w turnieju WTA 1000 w Dubaju. Szwajcarka Jil Teichmann poradziła sobie z Amerykanką Cori Gauff, z którą w tym roku dwa razy przegrała.

Garbine Muguruza (Hiszpania, 9) – Aryna Sabalenka (Białoruś, 3) 3:6, 6:3, 6:2
Jil Teichmann (Szwajcaria) – Cori Gauff (USA, WC) 6:3, 6:3

Hiszpanka, pogromczyni naszej Świątek,  potwierdziła swą wysoką formę awansując dziś do finału po wygranej w 2 setach z Belgijką Mertens 6:2 7:6.

WTA Guadalajara:

Kanadyjska tenisistka Eugenie Bouchard odprawiła trzecią rywalkę w turnieju WTA 250 w Guadalajarze. Kolejny mecz wygrała kwalifikantka z Włoch, Elisabetta Cocciaretto.

Marie Bouzkova (Czechy, 2) – Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:4, 6:2
Sara Sorribes (Hiszpania, 4) – Astra Sharma (Australia, Q) 6:3, 6:3
Elisabetta Cocciaretto (Włochy, Q) – Lauren Davis (USA, Q) 6:3, 6:0
Eugenie Bouchard (Kanada, WC) – Catherine McNally (USA) 6:4, 6:3

ITF Kazań:

Urszula Radwańska awansowała do półfinału halowego turnieju ITF World Tennis Tour w Kazaniu. Polska tenisistka pokonała w piątek Rosjankę Alinę Czarajewą 7:5, 6:4.  W ćwierćfinale w Kazaniu rywalką zajmującej 231. miejsce w rankingu WTA Radwańskiej była Czarajewa (WTA 540), czyli 18-letnia finalistka juniorskiego French Open 2020. Choć ostatni mecz w Paryżu Rosjanka przegrała, to sukces wyraźnie ją podbudował i w ostatnich tygodniach tenisistka pnie się w światowej hierarchii. Polkę czekało więc spore wyzwanie. Po 108 minutach gry Polka cieszyła się ze zwycięstwa. W półfinale zagra z Anastazją Tichonową. 20-letnia Rosjanka jest w rankingu WTA na 570. miejscu. W piątek sprawiła niespodziankę, wygrała 6:2, 4:6, 6:4 z Greczynką Valentini Grammatikopoulou, 274. w zestawieniu najlepszych tenisistek.

F1:

Sporo problemów podczas popołudniowej sesji testów w Formule 1 dostarczyła kierowcom pogoda. Przez tor przeszła burza piaskowa, która niekorzystnie wpłynęła na widoczność i zużycie opon. Podczas popołudniowej sesji testów F1 kierowcom mogła przeszkadzać bardzo słaba widoczność. Dodatkowo za ich bolidami unosiły się duże ilości pyłu po tym jak przez tor przeszła burza piaskowa. W wyniku szalonych warunków samochody powoli wyjeżdżały na tor i nie były w stanie osiągać satysfakcjonujących wyników.  Silny wiatr i piasek nie jest jedynym problemem, który towarzyszy kierowcom pierwszego dnia testów. W Bahrajnie jest też bardzo gorąco, a temperatura powietrza podczas popołudniowej sesji wynosiła aż 35 stopni Celsjusza.

Boks:

Tyson Fury w jednym z wywiadów dla brytyjskich mediów przyznał, że nie przygotowuje się do pojedynku z Anthonym Joshuą. – Piję od ośmiu do dwunastu kufli piwa dziennie i nie jem. Mam teraz wakacje – przyznał “Król Cyganów”. Pod znakiem zapytania stoi hitowe starcie Brytyjczyków. Na początku tygodnia wydawało się, że obie strony się dogadały i pod koniec czerwca lub na początku lipca dojdzie do długo wyczekiwanej walki Fury’ego z Joshuą. Promotor Frank Warren przyznał, że warunki są już ustalone, brakuje jedynie lokalizacji, dokładnej daty oraz podpisów pięściarzy. Brana pod uwagę jest głównie Arabia Saudyjska oraz terminy 26 czerwca lub 3 lipca. Sytuacja zmieniła się po wywiadzie, który Fury udzielił brytyjskiej telewizji IFL TV. – Piję od ośmiu do dwunastu kufli piwa dziennie. Nie jem, a kalorie dostarczam przez alkohol. Teraz mam wolne, bo nie widziałem żadnych postępów i przestałem trenować – powiedział “Król Cyganów”.  Na pojedynek Fury – Joshua czeka cały bokserski świat, jednak od dawna nie udaje się zestawić obu zawodników. Jeśli dojdzie do tego starcia, to jego stawką będą pasy mistrzowskie WBC, WBO, WBA oraz IBF w kategorii ciężkiej. Zwycięzca zostanie niekwestionowanym mistrzem królewskiej dywizji.