MKOL:

W 2021 roku w Tokio mają odbyć się przeniesione z zeszłego roku letnie igrzyska olimpijskie. To wydarzenie nieco przyćmiło wybory na kolejną – czteroletnią – kadencję Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.  Thomas Bach nadal będzie Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). 67-letni Niemiec otrzymał potężne poparcie podczas wyborów na to stanowisko. Otrzymał aż 93 głosy na 94 oddane (98,9 proc. poparcia). Dla Bacha będzie to dodatkowa kadencja na czele MKOl-u. Po raz pierwszy został wybrany (na ośmioletni okres) we wrześniu 2013 roku. Były złoty medalista IO (z 1976 roku, z Montrealu) nie miał kontrkandydata. W tym jakże trudnym dla światowego olimpizmu czasie (nadal nie do końca wiadomo, jak będą wyglądały już raz przełożone igrzyska w Tokio, delegaci postanowili postawić na sprawdzonego lidera.  Bach będzie liderował MKOl-owi do 2025 roku. To będzie jego ostatnia kadencja. Potem nie będzie już startował. –

Liga Mistrzów:

W środę w Lidze Mistrzów rozegrano dwa kolejne rewanżowe mecze 1/8 finału. Niespodzianek nie było. Do dalszych gier awansowały drużyny PSG i Liverpoolu.  Nie udało się piłkarzom Barcelony odrobić sporych strat z pierwszego meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Po porażce 1:4 u siebie z PSG drużyna Ronalda Koemana w rewanżu zremisowała 1:1 i pożegnała się z rozgrywkami. Także w drugim spotkaniu nie doszło do niczego niespodziewanego. W Budapeszcie Liverpool pokonał 2:0 RB Lipsk i już może myśleć o rywalu w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Paris Saint-Germain – FC Barcelona 1:1 (1:1)
1:0 – Kylian Mbappe (k.) 30′
1:1 – Lionel Messi 37′

W pierwszym meczu: 4:1.

Awans:  PSG.

Jeszcze przed zejściem do szatni Katalończycy mogli wyjść na prowadzenie, ponieważ sędzia Anthony Taylor dostrzegł przewinienie Layvina Kurzawy i wskazał na jedenasty metr. Do rzutu karnego podszedł oczywiście Messi, jednak tym razem pojedynek wygrał bramkarz PSG. Navas sparował piłkę na poprzeczkę.

Liverpool FC – RB Lipsk 2:0 (0:0)
1:0 – Mohamed Salah 70′
2:0 – Sadio Mane 74′

W pierwszym meczu: 2:0.

Awans: Liverpool FC.

W 1/4 finału tegorocznej Ligi Mistrzów zagrają: Borussia DortmundFC PortoParis Saint-Germain i Liverpool FC. O pozostałe cztery miejsca w ćwierćfinałach prestiżowych rozgrywek wciąż rywalizuje osiem zespołów, które mają za sobą pierwsze mecze 1/8. We wtorek (16 marca) poznamy dwóch kolejnych ćwierćfinalistów. Manchester City zmierzy się z Borussią M’gladbach (w pierwszym meczu 2:0), a Real Madryt zagra z Atalantą Bergamo (1:0).  Dzień później (17.03) do rywalizacji przystąpią Bayern Monachium z Lazio Rzym (4:1) oraz Chelsea FC z Atletico Madryt (1:0).

Liga Europy:

Rywalizacja Manchesteru United z AC Milan rozpocznie się na Old Trafford. UEFA nazywa ten dwumecz “starciem wagi ciężkiej”. Tomasz Kędziora jest ostatnim Polakiem, który może wystąpić w finale Ligi Europy w Gdańsku.

Premier League:

“The Citizens” przybliżyli się do mistrzostwa Anglii. Jan Bednarek zagrał 90 minut, ale był zupełnie bezradny przy technicznie grającym przeciwniku, jak jego koledzy z linii obrony.

Manchester City – Southampton FC 5:2 (3:1)

La Liga:

W La Lidze odrobiono kolejne zaległości. W Madrycie lider Atletico podejmował nieobliczalny Athletic Bilbao. Gospodarze wygrali 2:1, zwycięską bramkę zdobywając z rzutu karnego.  Lider nad drugą w La Lidze Barceloną ma aktualnie sześć punktów przewagi. Do końca sezonu pozostało dwanaście kolejek.

Atletico Madryt Athletic Bilbao 2:1 (1:1)
0:1 – Muniain 21′
1:1 – Llorente 45+2′
2:1 – Suarez (k.) 51′

Bundesliga:

Dwa celne strzały wystarczyły Werderowi Brema, aby strzelić dwa gole Arminii Bielefeld. Podopieczni Floriana Kohfeldta pokonali na wyjeździe beniaminka Bundesligi w zaległym meczu 2:0.

Arminia Bielefeld – Werder Brema 0:2 (0:0)
0:1 – Joshua Sargent 47′
0:2 – Kevin Mohwald 85′

Ligue 1:

Arkadiusz Milik już na początku szykował się do wykonania rzutu karnego, ale sędzia anulował decyzję o przyznaniu jedenastki. Wielu innych dobrych szans Olympique Marsylia nie miał, ale wyszarpnął zwycięstwo 1:0 w meczu Ligue 1 z Stade Rennais.  W 70. minucie Sampaoli zakończył przeciętny występ reprezentanta Polski i zdecydował się na wprowadzenie nowego napastnika Dario Benedetto. Milik w drugiej połowie nie miał okazji do zmienienia wyniku. Jego dubler był widoczny i uczestniczył w akcji bramkowej w 88. minucie.

Olympique Marsylia – Stade Rennais 1:0 (0:0)
1:0 – Mickael Cuisance 88′

Fortuna I Liga:

To było spotkanie, o którym piłkarze i kibice obu ekip będą chcieli zapomnieć. Odra Opole zremisowała bezbramkowo z Widzewem Łódź w zaległym spotkaniu 17. kolejki Fortuna I Ligi. Nie zabrakło jednak sędziowskich kontrowersji.

Ciekawostki piłkarskie:

Joachim Loew ogłosił we wtorek odejście z reprezentacji Niemiec po tegorocznych mistrzostwach Europy. Trener chce się pożegnać w wielkim stylu, a według informacji “Kickera” pomóc mają mu w tym dwaj doświadczeni piłkarze, których wcześniej skreślił! “Według dobrze poinformowanych źródeł Thomas Mueller, a także Mats Hummels zostaną powołani do reprezentacji Niemiec na Euro. Po zdobyciu mistrzostwa świata i Pucharu Konfederacji kariera Loewa w kadrze ma zakończyć się tytułem mistrza Europy” – czytamy w czwartkowym wydaniu magazynu “Kicker”.

9,25 mln euro, czyli ponad 42 mln złotych, już dostał PZPN za awans reprezentacji na Euro 2020. Ale to nie koniec, bo UEFA ustaliła najwyższe w historii nagrody za poszczególne etapy na mistrzostwach Europy. UEFA za mistrzostwa Europy w 2016 roku we Francji przelała na konta federacji krajowych 301 mln euro. Teraz ta kwota będzie wyższa o 23 proc. i wyniesie aż 371 mln. To najwyższa w historii suma pieniędzy, jaką UEFA przeznaczy na nagrody. Za sam udział w Euro 2020 każdy z 24 uczestników otrzymał po 9,25 mln euro. Przy dzisiejszym kursie Euro to ponad 42 mln złotych! Na francuskim turnieju Polska dostała za sam awans 8 mln euro.  Jest o co grać także na samych mistrzostwach, ponieważ za wygranie meczu w fazie grupowej federacja otrzyma aż 1,5 mln euro. Remis został wyceniony na 750 tys. Warto dodać, że na Euro 2016 wygrany mecz oznaczał premię w wysokości miliona euro, a remis 0,5 mln.  Uczestnicy 1/8 finału otrzymają po 2 mln euro, ćwierćfinaliści po 3,25 mln euro. Dla czterech półfinalistów przeznaczono po 5 mln euro. Mistrzowie Europy zgarną 10 mln euro, a przegrani w finale 7 mln euro. Jeśli mistrzowie Europy wygrają wszystkie swoje mecze grupowe, to w sumie otrzymają 34 mln euro, o siedem więcej niż w 2016 roku.

Selekcjoner reprezentacji Węgier Marco Rossi powołał 26-osobową kadrę na marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata z Polską, San Marino oraz Andorą. W kadrze naszego rywala zabraknie największej gwiazdy. Selekcjoner Węgier nie będzie mógł skorzystać z największej gwiazdy – Dominika Szoboszlaia. Pomocnik RB Lipsk ma zaledwie 20 lat, a już jest kluczową postacią swojej reprezentacji. To on strzelił decydującego gola w barażowym meczu z Islandią, który zapewnił awans na EURO.  W kadrze Węgier znajdziemy natomiast kilku piłkarzy z przeszłością w PKO Ekstraklasie. Na marcowe mecze powołani zostali: Nemanja Nikolić (w przeszłości Legia Warszawa), Gergo Lovrencsics (Lech Poznań) oraz Akos Kecskes (Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Korona Kielce).

Jacek Magiera przestał pełnić obowiązki trenera reprezentacji Biało-Czerwonych do lat 19 – poinformował w czwartek Polski Związek Piłki Nożnej. 44-letni szkoleniowiec prowadził drużynę juniorów od 20 czerwca 2020 roku.  – Chciałbym bardzo serdecznie podziękować trenerowi Magierze za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju polskiej piłki, jego profesjonalizm, pasję, zaangażowanie i poświęcenie. W tym momencie Jacek powraca na karuzelę trenerską w piłce klubowej, ale wierzę, że jeszcze kiedyś wróci do PZPN, ale już w innej roli, selekcjonera pierwszej reprezentacji Polski – powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek, cytowany w komunikacie. Według medialnych doniesień, w najbliższym czasie Magiera miałby zostać trenerem jednego z klubów ekstraklasy.

Liga NBA wróciła po kilku dniach przerwy, w trakcie których odbył się m.in. Mecz Gwiazd. W nocy z środy na czwartek czasu polskiego odbyły się dwa spotkania. Brylował europejski duet Dallas Mavericks.  Luka Doncić zapisał na swoim koncie 22 punkty, 12 zbiórek oraz 12 asyst, kompletując swoje 33. triple-double w karierze, a Kristaps Porzingis dorzucił 28 “oczka” i 14 zbiórek. Łotewski podkoszowy trafił 11 na 17 oddanych rzutów z pola. Tak dysponowany eksportowy duet zapewnił drużynie z Teksasu czwarte z rzędu na własnym parkiecie, a 19. zwycięstwo w sezonie 2020/2021.  Dallas Mavericks w świetny stylu zakończyli środowy mecz przeciwko San Antonio Spurs. Podopieczni Ricka Carlisle’a przeprowadzili zryw 17-4, który dał im końcowy triumf 115:104.

Dallas Mavericks – San Antonio Spurs 115:104 (27:32, 25:27, 35:27, 28:18)
(Porzingis 28, Doncić 22, Richardson 12 – DeRozan 30, Mills 14, Gay 13)

Memphis Grizzlies nie pozostawili złudzeń Washington Wizards, pewnie zwyciężając na własnym parkiecie 127:112. Dominował Jonas Valanciunas, który miał aż 29 “oczek” i zebrał 20 piłek, w tym dziewięć w ataku. Ja Morant dodał 21 punktów i 10 asyst. U stołecznych słabo wypadł Bradley Beal. Uczestnik tegorocznego Meczu Gwiazd oddał tym razem 22 rzuty, z których trafił zaledwie sześć, w tym miał 1 na 8 za trzy.

Memphis Grizzlies – Washington Wizards 127:112 (35:26, 32:36, 27:23, 33:27)
(Valanciunas 29, Morant 21, Bane 20 – Beal 21, Westbrook 20, Bertans 13, Avdija 13)

EuroCup:

Duet reprezentantów Polski miał wielki wkład w wygraną Herbalife Gran Canaria w EuroCupie. Hiszpański zespół ograł Uniks Kazań 96:90, zapewniając sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek.  Stawka meczu była ogromna – chcąc grać dalej drużyna A.J. Slaughtera i Aleksandra Balcerowskiego musiała ograć niepokonany dotychczas Uniks. I – w dużej mierze dzięki reprezentantom Polski – sztuki tej udało się dokonać. Slaughter w ostatnich dniach jest nie do zatrzymania.  W starciu z Uniksem znów był liderem – zaliczył 24 punkty (7/15 z gry w tym 4/9 z dystansu), 5 asyst i 2 zbiórki. Balcerowski dał natomiast solidne wsparcie z ławki. Środkowy w 16 minut uzbierał 11 punktów (5/6 z gry) i 6 zbiórek.

Hokej na lodzie:

Niemiec Leon Draisaitl zdobył trzy gole oraz miał dwie asysty, a hokeiści Edmonton Oilers pokonali Ottawa Senators 7:1 w środowym meczu ligi NHL.  Już po raz czwarty w karierze ten zawodnik uzyskał co najmniej pięć punktów w spotkaniu. Przed kilkoma tygodniami zanotował aż sześć asyst w rywalizacji z… Senators (8:5). W tym sezonie Draisaitl zapisał na koncie 15 punktów (sześć goli, dziewięć asyst) w sześciu meczach z “Senatorami”, a dorobek Connora McDavida to 13 pkt (2+11).

Okazałe zwycięstwa po 5:1 odniosły także zespoły Los Angeles Kings i Montreal Canadiens, odpowiednio, nad Anaheim Ducks i Vancouver Canucks.

Z kolei hat-trick Dylana Coghlana nie pomógł drużynie Vegas Golden Knights, która przegrała na wyjeździe z Minnesota Wild 3:4. To był dopiero 12. jego występ w lidze NHL.

ATP Santiago:

Benoit Paire odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Santiago. W środę Francuz w dwóch setach przegrał z 17-letnim Holgerem Rune, aktualnym liderem juniorskiego rankingu ITF.

Laslo Djere (Serbia, 4) – Pedro Sousa (Portugalia) 5:7, 7:5, 6:3
Federico Delbonis (Argentyna, 8) – Andrej Martin (Słowacja) 6:0, 6:3
Holger Vitus Nodskov Rune (Dania, Q) – Benoit Paire (Francja, 2) 6:2, 6:3
Facundo Bagnis (Argentyna) – Frances Tiafoe (USA, 5) 7:6(3), 7:6(2)

ATP Marsylia:

Karen Chaczanow w dwóch setach pokonał Mackenzie’ego McDonalda w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 250 w Marsylii. Do ćwierćfinału awansowali też Jannik Sinner i Ugo Humbert, który wygrał z Jo-Wilfriedem Tsongą

Karen Chaczanow (Rosja, 3) – Mackenzie McDonals (USA, PR) 7:6(4), 6:4
Ugo Humbert (Francja, 4) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja) 6:3, 6:4
Jannik Sinner (Włochy, 5) – Hugo Gaston (Francja, WC) 6:3, 6:4
Matthew Ebden (Australia, Q) – Emil Ruusuvuori (Finlandia) 6:2, 6:2

ATP  Doha:

Roger Federer w trzech setach pokonał Daniela Evansa w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Dosze. Dla Szwajcara był to pierwszy mecz po 14-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana.

Dominic Thiem (Austria, 1) – Asłan Karacew (Rosja, WC) 6:7(5), 6:3, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Daniel Evans (Wielka Brytania) 7:6(8), 3:6, 7:5
Andriej Rublow (Rosja, 3) – Richard Gasquet (Francja) walkower
Denis Shapovalov (Kanada, 4) – Vasek Pospisil (Kanada) 7:5, 6:4
Roberto Bautista (Hiszpania, 5) – Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:4, 6:3
Taylor Fritz (USA) – David Goffin (Belgia, 6) 6:1, 5:7, 7:6(9)
Marton Fucsovics (Węgry) – Lloyd Harris (RPA) 4:6, 7:6(5), 6:2
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) – Malek Jaziri (Tunezja, WC) 6:2, 6:2

ATP Challenger Tour:

Po pewnej wygranej w I rundzie nad Holendrem Igorem Sijslingiem na drodze Kacpra Żuka (ATP 233) stanął Zizou Bergs (ATP 328). Belg wygrał zeszłotygodniowe zawody rozgrywane w Petersburgu. Dzięki temu otrzymał specjalną przepustkę (special exempt) do kolejnego turnieju.  Polak zamknął trwający 94 minuty pojedynek wynikiem 1:6, 6:4, 6:3. Jego rywalem w pojedynku o półfinał będzie w piątek Rosjanin Paweł Kotow (ATP 265) lub Amerykanin Jack Sock (ATP 273), który w 2017 roku był ósmą rakietą świata.

WTA Dubaj:

Iga Świątek była bezbronna w starciu z Garbine Muguruzą w turnieju WTA 1000 w Dubaju. W drugim secie polska tenisistka miała chwilowy przebłysk, ale pierwsze spotkanie mistrzyń Rolanda Garrosa zakończyło się wyraźnym zwycięstwem Hiszpanki. W walce o ćwierćfinał imprezy w Dubaju doszło do starcia mistrzyń Rolanda Garrosa. Garbine Muguruza w Paryżu najlepsza była w 2016 roku, a Iga Świątek spektakularny triumf odniosła w ubiegłym sezonie. W środę odbyła się pierwsza konfrontacja tych tenisistek. Pomimo przebłysku Polki w drugim secie, Hiszpanka była zdecydowanie lepsza. Była liderka rankingu wygrała 6:0, 6:4.  W trwającym 69 minut meczu Świątek popełniła sześć podwójnych błędów i miała bardzo niski poziom trafiania pierwszym serwisem (38 proc.). Przy swoim drugim podaniu zdobyła zaledwie osiem z 26 punktów. Muguruza pozostaje w grze o trzeci finał w tym roku, po Melbourne (Yarra Valley Classic) i Dosze. Hiszpanka wygrała już 15. mecz w sezonie (bilans 15-4). W czwartek o półfinał zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką. Dobiegła końca seria Świątek sześciu z rzędu wygranych meczów. W drodze po tytuł w Adelajdzie i na otwarcie występu w Dubaju Polka nie straciła seta. Teraz będzie miała chwilę przerwy, bo kolejny turniej, w którym weźmie udział to Miami Open (23 marca – 3 kwietnia).

Karolina Pliskova (WTA 6) w Dubaju osiągnęła finał w 2015 roku. Tym razem nie będzie miło wspominać występu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na otwarcie stoczyła trzysetową batalię z Łotyszką Anastasiją Sevastovą. W środę doznała klęski z Jessicą Pegulą (WTA 36). Czeszka przegrała 0:6, 2:6. Spotkanie trwało tylko 53 minuty.

Odpadła również Belinda Bencić (WTA 12), która uległa 1:6, 6:2, 5:7 Anastazji Potapowej (WTA 88). W trwającym dwie godziny i 17 minut meczu Rosjanka popełniła 12 podwójnych błędów, ale też obroniła dziewięć z 11 break pointów. Uzyskała trzy przełamania.

Aryna Sabalenka (Białoruś, 3) – Anett Kontaveit (Estonia, 15) 6:3, 6:2
Jessica Pegula (USA) – Karolina Pliskova (Czechy, 2) 6:0, 6:2
Anastazja Potapowa (Rosja) – Belinda Bencić (Szwajcaria, 6) 6:1, 2:6, 7:5
Barbora Krejcikova (Czechy) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja) 6:3, 6:2

WTA Guadalajara:

Rozstawiona z numerem pierwszym Argentynka Nadia Podoroska została pokonana przez włoską kwalifikantkę w turnieju WTA 250 w Guadalajarze. W grze o tytuł pozostaje Kanadyjka Eugenie Bouchard.

Catherine McNally (USA) – Tamara Zidansek (Słowenia) 6:4, 6:7(4), 6:4
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) – Renata Zarazua (Meksyk, WC) 6:3, 5:7, 6:1

Paula Kania-Choduń wzięła udział w grze podwójnej turnieju WTA 250 w Guadalajarze. Jej partnerką była Ankita Raina. Polska tenisistka i Hinduska zmierzyły się z Kanadyjką Eugenie Bouchard i Amerykanką Coco Vandeweghe. Polka i Hinduska przegrały 6:7(7), 2:6.

Puchar Davisa:

Reprezentacja Polski prowadzona przez kapitana Mariusza Fyrstenberga ma zapewnione prawo gry w przyszłorocznych barażach o miejsce w Grupie Światowej I rozgrywek o Puchar Davisa. Taką wiadomość przekazała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF).  Grupa Światowa I stanowi bezpośrednie zaplecze elity, rywalizującej o Srebrną Salaterę w finałowym turnieju w Madrycie. Występ w nim Polaków będzie możliwy najwcześniej w 2023 roku, oczywiście jeśli w przyszłym sezonie wygrają dwa spotkania, a także w wiosennych kwalifikacjach za dwa lata.

ITF Kazań:

Urszula Radwańska kontynuuje zwycięski marsz w turniejach ITF World Tennis Tour rozgrywanych w Rosji. W czwartek Polka odprawiła młodą tenisistkę gospodarzy i awansowała do ćwierćfinału zawodów w Kazaniu. W I rundzie Urszula Radwańska (WTA 231) miała drobne problemy z pokonaniem Niemki Vivian Heisen. W czwartek czekało ją teoretycznie łatwiejsze zadanie. Krakowianka zmierzyła się bowiem z zaledwie 16-letnią Eriką Andriejewą (WTA 744), której organizatorzy przyznali dziką kartę do głównej drabinki.  Polka zakończyła 96-minutowy pojedynek wynikiem 6:1, 6:4.  Jej kolejną przeciwniczką będzie następna zdolna juniorka – Alina Czarajewa (WTA 540). 18-latka to finalistka juniorskiego Rolanda Garrosa 2020 (przegrała w decydującym meczu z Elsą Jacquemot).

F1:

W ostatnich latach kibice przywykli do tego, że Robert Kubica pojawia się na torze w zimowych testach F1. W sezonie 2021 będzie inaczej. Podczas sprawdzianu w Bahrajnie (12-14 marca) Kubica nie wyjedzie na tor. To konsekwencja skrócenia testów. Rok 2021 przyniósł  skrócenie zimowego sprawdzianu do ledwie trzech dni (w roku 2019 – osiem, 2020 – sześć). Wywołało to sporo kontrowersji, bo kierowcy zmieniający pracodawcę między sezonami otrzymają niewiele czasu za kierownicą bolidu F1 i nie poznają w sposób wystarczający nowych konstrukcji. Decyzja Formuły 1 o skróceniu testów została podjęta ze względów oszczędnościowych, bo bolidy przygotowane na sezon 2021 są mocno oparte na poprzednikach i nie wymagają aż takiego sprawdzania. To zadecydowało o tym, że Alfa Romeo pominęła Kubicę w grafiku zimowych jazd.