Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa ogłosił szeroką kadrę zawodników, spośród których 15 marca wybierze ostateczną grupę piłkarzy na marcowe zgrupowanie drużyny narodowej oraz mecze eliminacji mistrzostw świata 2022 z Węgrami w Budapeszcie, Andorą w Warszawie i Anglią w Londynie.  Zgodnie z przepisami FIFA powołania dla zawodników powinny zostać wysłane do klubów najpóźniej na 15 dni przed początkiem zgrupowania, tj. do północy w niedzielę 7 marca 2021. Mając na uwadze obowiązujące regulacje oraz aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa i wprowadzane przez poszczególne kraje lokalne restrykcje, selekcjoner zdecydował się w pierwszej kolejności powołać szeroką grupę zawodników, która następnie zostanie zawężona. Sousa powołał 35 zawodników, ostateczny skład zostanie podany 15 marca i będzie okrojony prawdopodobnie o około dziesięć nazwisk. Polscy piłkarze rozpoczną eliminacje MŚ 2022 od meczu z Węgrami w Budapeszcie 25 marca. To będzie debiut Sousy na stanowisku selekcjonera biało-czerwonych. Trzy dni później Polacy podejmą w Warszawie Andorę, a 31 marca zagrają w Londynie z Anglią.

Bartosz Kapustka (Legia Warszawa)
Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC)

Karol Świderski (PAOK FC).

Piłkarska reprezentacja Polski, w ramach przygotowań do mistrzostw Europy, zagra 1 czerwca towarzysko z Rosją – poinformował PZPN. Jak dodano, lokalizacja nie jest jeszcze potwierdzona. Tydzień później, co wiadomo od dawna, kadra Paulo Sousy zmierzy się w Poznaniu z Islandią.  Mecz z Rosjanami miał się odbyć pierwotnie 2 czerwca 2020 roku na PGE Narodowym w Warszawie, ale został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Nowa lokalizacja spotkania nie jest jeszcze znana, natomiast podano godzinę – 20:45.  W mistrzostwach Europy, również przełożonych z ubiegłego roku, rywalami Polaków w grupie E mają być kolejno: Słowacja (14 czerwca w Dublinie), Hiszpania (19 czerwca w Bilbao) oraz Szwecja (23 czerwca w Dublinie).

Premier League:

Liverpool zupełnie nie miał pomysłu na grę w ataku. Prowadził swoje akcje bardzo schematycznie, a pod polem karnym był bardzo niedokładny. Chelsea bezlitośnie wykorzystała słabości, jakie ostatnio obnażają się w szeregach “The Reds”.

Liverpool FC – Chelsea FC 0:1 (0:1)
0:1 – Mason Mount 42′

Tottenham Hotspur wygrał 1:0 z Fulham FC dzięki bramce samobójczej, a Everton pokonał w identycznym wymiarze West Bromwich Albion. Tym razem decydujący gol padł po zderzeniu bramkarza z obrońcą beniaminka.

Fulham FC – Tottenham Hotspur 0:1 (0:1)
0:1 – Abdul-Nasir Adarabioyo (sam.) 19′

West Bromwich Albion – Everton 0:1 (0:0)
0:1 – Richarlison 65′

Puchar Króla:

Sporo emocji było w drugi półfinałowym meczu o Puchar Króla. W regulaminowym czasie Levante remisowało z Athletikiem Bilbao 1:1. W dodatkowych dwóch kwadransach gola zdobyli goście i to oni zmierzą się w finale z Barceloną.

Levante UD – Athletic Bilbao 1:2 (1:1, 1:1)
1:0 – Roger 17′
1:1 – Garcia (k.) 30′
1:2 – Berenguer 112′

W pierwszym meczu: 1:1

Serie A:

Alexis Sanchez i Romelu Lukaku wypracowali oba gole w meczu z Parmą Calcio 1913. Inter Mediolan zwyciężył 2:1 i ponownie poprawił swoją sytuację w walce o mistrzostwo Włoch.

Parma Calcio 1913 – Inter Mediolan 1:2 (0:0)
0:1 – Alexis Sanchez 54′
0:2 – Alexis Sanchez 62′
1:2 – Hernani 71′

PKO Elstraklasa:

W PKO Ekstraklasie odrobiono zaległości. Stal Mielec podejmowała Wisłę Płock. Goście w meczu prowadzili już 2:0, ale spotkanie zakończyło się remisem. Mielczanie chcieli więcej, ale ostatecznie musieli zadowolić się punktem. Stal wciąż zamyka tabelę PKO Ekstraklasy.

Stal Mielec – Wisła Płock 2:2 (0:1)
0:1 – Patryk Tuszyński 13′
0:2 – Damian Michalski 49′
1:2 – Maciej Jankowski 61′
2:2 – Mateusz Matras 87′

Damian Lillard znów zanotował wielki występ. Gwiazdor Portland Trail Blazers wyrównał swój rekord sezonu, rzucając 44 punkty, a 10 z nich zdobył w samej końcówce czwartej kwarty, gdy ważyły się losy meczu.

Portland Trail Blazers – Sacramento Kings 123:119 (30:27, 29:29, 30:34, 34:29)
(Lillard 44, Kanter 22, Anthony 16 – Fox 32, Hield 21, Barnes 17)

Milwaukee Bucks uciekli spod topora. Triumf 112:111 zapewnił im Jrue Holiday, który trafił rzut z półdystansu dwie sekundy przed końcową syreną. Wcześniej Memphis Grizzlies na prowadzenie wywindował Ja Morant.

Memphis Grizzlies – Milwaukee Bucks 111:112 (17:31, 34:30, 33:23, 27:28)
(Morant 35, Brooks 23, Valanciunas 13 – Antetokounmpo 26, Middleton 22, Connaughton 15, Holiday 15)

Boston Celtics – Toronto Raptors 132:125 (31:34, 35:36, 35:22, 31:33)
(Tatum 27, Brown 21, Williams 17 – Boucher 30, Powell 25, Davis 22)

New York Knicks – Detroit Pistons 114:104 (33:27, 26:19, 34:28, 21:30)
(Randle 27, Barrett 21, Payton 20 – Ellington 17, Bey 14, McGruder 13)

Indiana Pacers – Denver Nuggets 103:113 (29:28, 23:33, 22:21, 29:31)
(Turner 22, McDermott 20, Holiday 16 – Porter Jr. 24, Murray 23, Jokić 20)

New Orleans Pelicans – Miami Heat 93:103 (15:31, 30:24, 25:22, 23:26)
(Ingram 17, Adams 15, Alexander-Walker 13 – Butler 29, Olynyk 18, Nunn 13, Dragić 13)

San Antonio Spurs – Oklahoma City Thunder 102:107 (24:27, 37:23, 23:31, 18:26)
(DeRozan 20, Lyles 15, Murray 14 – Gilgeous-Alexander 33, Muscala 18, Dort 15)

Phoenix Suns – Golden State Warriors 120:98 (34:23, 28:28, 25:22, 33:25)
(Payne 17, Booker 16, Crowder 14, Nader 14 – Poole 26, Wiggins 16, Wiseman 11)

Przed przerwą na All-Star Game, który odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego, cenne zwycięstwo odnieśli Washington Wizards. Stołeczni pokonali na własnym parkiecie osłabionych brakiem Paula George’a Los Angeles Clippers 119:117.

Washington Wizards – Los Angeles Clippers 119:117 (25:22, 29:39, 33:26, 32:30)
(Beal 33, Westbrook 27, Wagner 12 – Leonard 22, Beverley 17, Williams 16)

Minionej nocy kapitanowie obu drużyn dokonali wyboru składów na niedzielny Mecz Gwiazd, który odbędzie się w Atlancie. LeBron James z LA Lakers dzielił się z Kevinem Durantem z Brooklyn Nets.  W specjalnym drafcie kapitanowie najpierw wybierali zawodników do podstawowych piątek. Ta grupa także została wyłoniona w głosowaniu. James decydował pierwszy i wskazał Greka Giannisa Antetokounmpo (Milwaukee Bucks). Durant odpowiedział wyborem klubowego kolegi z Nets – Kyrie’ego Irvinga. Podstawowy skład “Drużyny LeBrona” uzupełniają: Stephen Curry (Golden State Warriors), Słoweniec Luka Doncic (Dallas Mavericks) i Serb Nikola Jokic (Denver Nuggets). Durant natomiast zdecydował się jeszcze na: Kameruńczyka Joela Embiida (Philadelphia 76ers), Kawhiego Leonarda (Los Angeles Clippers), Bradleya Beala (Washington Wizards) i Jaysona Tatuma (Boston Celtics). Później kapitanowie wybierali rezerwowych z grona zawodników wyłonionych przez trenerów. Drużynę Jamesa poprowadzi Quin Snyder (Utah Jazz), a szkoleniowcem ekipy Duranta będzie Doc Rivers (Philadelphia 76ers).

Koszykarz Caris LeVert, u którego w styczniu przypadkowo wykryto nowotwór nerki i przeszedł operację, będzie mógł powrócić na parkiety NBA w drugiej części sezonu zasadniczego. Ta rozpocznie się po Meczu Gwiazd w Atlancie (7 marca) – poinformował “The Athletic”.  26-latek przeszedł 16 styczniu z Brooklyn do Indiany Pacers, po tym, jak do Nets trafił dwa dni wcześniej (z Houston Rockets) gwiazdor James Harden. Badania wykonane w nowym klubie wykazały, że zawodnik ma rzadki nowotwór nerki.  W barwach Nets LeVert rozegrał 12 meczów sezonu 2020/21 mając znakomite średnie – 18,5 pkt, 6 asyst i 4,3 zbiórki.  LeVert występuje w NBA od pięciu sezonów, a jego średnie w karierze to 13,1 pkt, 3,7 asyst i tyle samo zbiórek. Rozegrał 225 spotkań, w tym 96 wychodząc w pierwszej piątce drużyny Brooklyn.

EBL:

Przez trzy kwarty King Szczecin niesamowicie męczył się w starciu ze Śląskiem Wrocław. Wszystko odmieniło się w ostatniej kwarcie. Gospodarze wyprowadzili serię ciosów, która ostatecznie zapewniła im triumf 79:65.

Hokej na lodzie:

Hokeiści Philadelphia Flyers pokonali na wyjeździe Pittsburgh Penguins 4:3, odrabiając trzybramkową stratę w czwartkowym meczu ligi NHL. Klub Calgary Flames po zwycięstwie u siebie z Ottawa Senators 7:3… zwolnił trenera. Już po czterech minutach Flyers przegrywali 0:3. Niezrażeni słabym początkiem spotkania goście jeszcze w pierwszej tercji stopniowo zaczęli odrabiać straty. Dwa kolejne trafienia zanotowali w drugiej części, a dające zwycięstwo – w ostatniej. Niewiele ponad dwie minuty przed zakończeniem regulaminowego czasu gry bramkarza “Pingwinów” pokonał Claude Giroux, który tego dnia zdobył dwa gole. Gola dla gospodarzy strzelił m.in. Mark Friedman, który w ubiegłym tygodniu przeszedł do Penguins z… Flyers. Na pocieszenie po czwartkowym pojedynku pozostaje mu to, że zdobył swoją pierwszą bramkę w NHL.  Dla losów meczu Flames kluczowa okazała się pierwsza część spotkania, po której prowadzili 4:1. Pierwszego hat-tricka w karierze zanotował grający w ekipie gospodarzy Dillon Dube. Po spotkaniu klub poinformował o zwolnieniu szkoleniowca Geoffa Warda i zastąpieniu go Darrylem Sutterem. Drugi z trenerów prowadził już zespół z Calgary w latach 2002-06. Ma on także na koncie zdobycie Pucharu Stanleya z Los Angeles Kings w 2012 i 2014 roku.

Dobrego dnia nie mieli w czwartek bramkarze “Senatorów”. Występujący w pierwszej tercji Matt Murray na 11 strzałów przepuścił cztery. Przez resztę spotkania zastępował go Joey Daccord, który na 18 prób rywali spasował trzykrotnie.

W dwóch z czwartkowych meczów do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były dogrywki. W obu przypadkach górą były drużyny gości. Winnipeg Jets pokonali Montreal Canadiens 4:3, a Tampa Bay Lightning okazali się lepsi od Chicago Blackhawks 3:2.

Obrońcy Pucharu Stanleya odrobili straty i w dramatycznych okolicznościach pokonali Chicago Blackhawks strzelając decydującego gola na 0,1 sekundy przed końcem czasu przeznaczonego na dogrywkę.  “Błyskawica” wygrała już po raz 6. z rzędu, mimo że po dwóch tercjach przegrywała w Chicago 0:2 po golach Ryana Carpentera w osłabieniu i Alexa DeBrincata, ustrzelonego przed bramką przez Patricka Kane’a. Na początku trzeciej tercji goście sami odpowiedzieli jednak golem w osłabieniu Anthony’ego Cirellego, a później do remisu doprowadził po ładnej indywidualnej akcji Steven Stamkos. Ostatecznie mistrzowie NHL wygrali 3:2, ale musieli na wygraną poczekać do samego końca 5 minut przeznaczonych na dogrywkę. Alex Killorn przed bramką został trafiony wystrzelonym przez Victora Hedmana krążkiem i na tyle skutecznie zmienił jego tor lotu, że dał swojej drużynie wygraną na 0,1 sekundy przed końcem czasu na dogrywkę. To jego pierwszy zwycięski gol w tym sezonie.

ATP Rotterdam:

Hubert Hurkacz stoczył w czwartek wyrównany bój z tenisistą, który w tegorocznym Australian Open wyeliminował Rafaela Nadala. Po bardzo interesującym pojedynku Polak nie uzyskał jednak awansu do ćwierćfinału ABN AMRO World Tennis Tournament.

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 2) – Hubert Hurkacz (Polska) 6:4, 4:6, 7:5

Grek w następnej rundzie wyeliminował Rosjanina Chaczanowa

Chorwat Borna Corić bez straty seta pokonał Dusana Lajovicia z Serbii w bałkańskim meczu II rundy rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Rotterdamie. Trzy dni przerwy nie wytrąciły z rytmu Martona Fucsovicsa. David Goffin został kolejnym rozstawionym tenisistą, który pożegnał się z imprezą ATP 500 na kortach twardych w Rotterdamie. W czwartek odpadł również finalista turnieju w Singapurze.

Borna Corić (Chorwacja) – Dusan Lajović (Serbia) 6:3, 6:2
Marton Fucsovics (Węgry, Q) – Alejandro Davidovich (Hiszpania) 6:3, 6:2

Jeremy Chardy (Francja, Q) – David Goffin (Belgia, 6) 7:6(3), 7:6(5)
Tommy Paul (USA) – Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:7(5), 6:3, 6:1

ATP Buenos Aires:

Najwyżej rozstawiony Diego Schwartzman pokonał Lukasa Kleina i awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Buenos Aires. Odpadł Benoit Paire, który w czwartek długimi fragmentami nie miał ochoty na rywalizację.

Diego Schwartzman (Argentyna, 1) – Lukas Klein (Słowacja, Q) 6:4, 6:2
Pablo Andujar (Hiszpania, 6) – Gianluca Mager (Włochy) 6:4, 7:6(5)
Francisco Cerundolo (Argentyna, Q) – Benoit Paire (Francja, 3) 4:6, 6:3, 6:1
Jaume Munar (Hiszpania, Q) – Frances Tiafoe (USA, 8) 7:6(4), 6:4

WTA Lyon:

Kristina Mladenović zameldowała się w kolejnej rundzie turnieju WTA 250 w Lyonie. Sromotnej klęski doznała inna francuska tenisistka, Caroline Garcia.

Kristina Mladenović (Francja, 4) – Margarita Gasparian (Rosja, Q) 6:4, 6:2
Paula Badosa (Hiszpania, 7) – Stefanie Vögele (Szwajcaria) 6:2, 6:4
Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) – Caroline Garcia (Francja, 3) 6:1, 6:2
Greet Minnen (Belgia) – Arantxa Rus (Holandia, 8) 4:6, 6:2, 6:3
Clara Burel (Francja, WC) – Alaksandra Sasnowicz (Białoruś) 7:5, 2:6, 6:0

WTA Doha:

Najlepsze czeskie tenisistki ze zmiennym szczęściem rywalizowały w czwartek w turnieju WTA 500 w Dosze. Białorusinka Wiktoria Azarenka wyeliminowała Ukrainkę Elinę Switolinę.

Petra Kvitova (Czechy, 4) – Anett Kontaveit (Estonia) 6:3, 3:6, 6:2
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 8/WC) – Elina Switolina (Ukraina, 1) 6:2, 6:4
Jessica Pegula (USA, Q) – Karolina Pliskova (Czechy, 2) 6:3, 6:1
Garbine Muguruza (Hiszpania) – Maria Sakkari (Grecja) 6:3, 6:1

F1:

Formuła 1 uzupełniła wolne miejsce w kalendarzu sezonu 2021. Zgodnie z oczekiwaniami, 2 maja odbędzie się GP Portugalii. Zgodę na organizację wyścigu F1 dał portugalski rząd, co nie było pewne w dobie koronawirusa. – Z radością ogłaszamy, że F1 będzie ponownie ścigać się w Portimao w tym roku. Chcemy podziękować promotorowi i rządowi Portugalii za ciężką pracę i doprowadzenie nas do tego punktu. Jesteśmy pewni siebie i podekscytowani nowym sezonem F1 – powiedział Stefano Domenicali, szef F1.  GP Portugalii będzie trzecim wyścigiem sezonu F1. Wcześniej najlepsi kierowcy świata rywalizować będą w GP Bahrajnu (28 marca) oraz GP Emilia Romagna (18 kwietnia).

Haas w tym roku pomalował swoje bolidy w barwy flagi Rosji, co wynika ze sponsoringu miliardera Dmitrija Mazepina. Równocześnie rosyjscy sportowcy nie mogą reprezentować swojego kraju z powodu afery dopingowej.  Amerykanie odeszli bowiem od tradycyjnych dla siebie barw, czyli szarego z elementami czerni i czerwieni, na rzecz białego, niebieskiego i czerwonego. Nowy bolid Haasa ma przypominać flagę Rosji, bo głównym sponsorem ekipy został miliarder Dmitrij Mazepin. Rosyjski oligarcha w zamian za starty syna Nikity ma płacić Amerykanom rocznie ok. 25-30 mln dolarów.

Kolarstwo:

Nie żyje Zygmunt Hanusik. Były kolarz i olimpijczyk zmarł w czwartek 4 marca w szpitalu w Katowicach. Miał 76 lat. To kolejna wielka strata dla kolarskiego środowiska. W 1968 roku wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju – w 1970 był tam trzeci. Wcześniej był drugi w Tour de Pologne. Kolarstwo i gołębie – to były dwie wielkie pasje Zygmunta Hanusika. To były motywy przewodnie filmu, który o legendarnym kolarzu nakręcił Wojciech Wikarek. Nazwał go “Hanys”, bo Hanusik był “chłopem ze Śląska”, urodził się w Wartogłowcu, czyli obecnej dzielnicy Tychów. Niemal do końca nie rozstawał się z rowerem, gdyż nawet po siedemdziesiątce “kręcił” solidne kilometry. Hanusik zmarł w szpitalu w Katowicach. Niestety nie zdołał pokonać problemów związanych z przebytym wcześniej zawale.

Piłka ręczna:

Porażką zakończyli szczypiorniści Łomży Vive Kielce fazę grupową Ligi Mistrzów. Żółto-biało-niebiescy przegrali 28:31 z SG Flensburgiem-Handewitt i zakończyli tę część rozgrywek na trzecim miejscu w zestawieniu.  To oznacza, że w kolejnej fazie rozgrywek zmierzą się z HBC Nantes. Pierwsze spotkanie odbędzie się między 31 marca a 1 kwietnia. Rewanż tydzień później.

Łomża Vive Kielce – SG Flensburg-Handewitt 28:31 (17:19)

LA:

HME Toruń 2021:

Marcin Lewandowski i Michał Rozmys zameldowali się w finale biegu na 1500 metrów podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Pierwszy zrobił to z wielkim spokojem, drugi po emocjonującym finiszu.

Justyna Święty-Ersetic w świetnym stylu awansowała do półfinałów 400 m na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. Polka wygrała swój bieg w bardzo dobrym czasie 52,06 s. – Byłam w szoku, że tak szybko zaczęłam – oceniła.

Joanna Jóźwik, Anna Wielgosz i Angelika Cichocka znakomicie zaprezentowały się w biegach eliminacyjnych na dystansie 800 metrów w czasie halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Półfinały na tym dystansie zaplanowane są na sobotę, a finał odbędzie się w niedzielę.

Klaudia Kazimierska i Martyna Galant na eliminacjach zakończyły udział w rywalizacji na 1500 metrów podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu.

Michał Haratyk bez przeszkód awansował do finału pchnięcia kulą podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Wieczorem będzie bronił tytułu HME.

Klaudia Kardasz nie przebrnęła przez eliminacje pchnięcia kulą i nie zobaczymy jej w finale halowych mistrzostw Europy w Toruniu.

Adrian Świderski pewnie przeszedł przez eliminacje trójskoku podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu i zobaczymy go w walce o medale.

Kajetan Duszyński świetnie spisał się w biegu eliminacyjnym na 400 metrów podczas halowych mistrzostw Europy w Toruniu. Świetny finisz dał mu przepustkę do kolejnej rundy.

Zimowe:

Oberstdorf 2021:

Norwegowie Paal Golberg, Emil Iversen, Hans Christer Holund oraz Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężyli w biegu sztafetowym 4×10 km w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Skandynawowie uzyskali 12 s przewagi nad srebrnymi medalistami – reprezentantami Rosji, rywalizującymi jako RSF (skrót od angielskiej nazwy Rosyjskiej Federacji Narciarskiej), ponieważ mają zakaz występów w najważniejszych zawodach pod oficjalną nazwą i flagą. W ich składzie na ostatniej zmianie biegł lider indywidualnej klasyfikacji Pucharu Świata Aleksander Bolszunow.  Brązowy medal zdobyli Francuzi, którzy do Norwegów mieli już ponad minutę straty. Biało-czerwoni w składzie: Maciej Staręga, Kamil Bury, Dominik Bury i Mateusz Haratyk, byli jedną z pięciu zdublowanych ekip i zostali sklasyfikowani na 14. pozycji.

Wszyscy polscy skoczkowie uzyskali negatywne wyniki testów na COVID-19! Oznacza to, że cała nasza czwórka w piątkowy wieczór stanie do walki o tytuł mistrza świata na dużej skoczni w Oberstdorfie.