Piłka nożna:

Premier League:

Manchester United wywiózł remis z The Hawthorns. Niedzielny mecz z West Bromwich Albion zakończył się rezultatem 1:1. Drużyna “Czerwonych Diabłów” wciąż jest wiceliderem stawki Premier League.

Trwa fatalna seria piłkarzy Southampton. Święci w Premier League w niedzielę przegrali w lidze po raz szósty z rzędu. Tym razem 1:2 ulegli Wolverhampton, mimo że w potyczce jako pierwsi zdobyli gola.

Znakomita, zwycięska seria Manchesteru City trwa. W hitowym meczu 24. kolejki Premier League The Citizens pokonali u siebie Tottenham Hotspur 3:0 i wygrali swoje szesnaste spotkanie z rzędu we wszystkich rozgrywkach.

Arsenal FC miał aż cztery gole przewagi w meczu z Leeds United i grał z ogromną swobodą. Dopiero po zejściu z boiska Mateusza Klicha beniaminek Premier League podjął walkę. Ostatecznie w Londynie sześć bramek i zwycięstwo Kanonierów 4:2.

Brighton and Hove Albion podzieliło się punktami z Aston Villą w 24. kolejce Premier League. Goście wywieźli remis dzięki świetnej dyspozycji Emiliano Martineza.  Michał Karbownik oraz Jakub Moder spędzili całe spotkanie na ławce rezerwowych Brighton. Młodzi Polacy wciąż nie zadebiutowali w rozgrywkach Premier League.

Leicester City pokonało Liverpool FC (3:1). O zwycięstwie gospodarzy na King Power Stadium zdecydowała świetna końcówka, w której podopieczni Brendana Rodgersa strzelili trzy bramki.

La Liga:

Real Madryt nie miał problemów z pokonaniem na własnym stadionie 2:0 Valencii. Gospodarze już przed przerwą zapewnili sobie dwubramkową przewagę, którą dowieźli do końcowego gwizdka sędziego.

Barcelona nie dała szans Deportivo Alaves, pokonując niżej notowanego rywala aż 5:1. Ozdobą spotkania były bramki zdobywane przez Leo Messiego.

Po poniedziałkowej stracie punktów w doliczonym czasie meczu z Celtą Vigo, w sobotniej potyczce z Granadą Atletico Madryt sięgnęło po komplet “oczek”.  W sobotę zespół z Madrytu rywalizował na wyjeździe z Granadą. Gole w potyczce padały po przerwie. Na trafienie Marcosa Llorente w 63. minucie 180 sekund później odpowiedział Yangel Herrera. Zwycięskiego gola dla Atletico w 74. minucie zdobył Angel Correa.

Bundesliga:

Eintracht Frankfurt odniósł kolejne zwycięstwo w rozgrywkach Bundesligi i awansował na trzecie miejsce w tabeli. Tym razem zespół ten wygrał u siebie z 1.FC Koeln 2:0.

Punktami podzieliły się VfL Wolfsburg i Borussia M’gladbach, a Bartosz Białek nie pojawił się na boisku.

W sobotnim pojedynku z VfB Stuttgart Hertha zremisowała 1:1. Krzysztof Piątek nie zaliczy do udanych tego występu w Bundeslidze. Hertha Berlin “odżyła” dopiero po zejściu polskiego napastnika.

Rafał Gikiewicz znów mógł być bohaterem FC Augsburg. Polski bramkarz obronił nawet rzut karny, ale popełnił błąd i zbyt szybko ruszył się z linii bramkowej. W powtórce już nie miał szans. Jego zespół przegrał z RB Lipsk 1:2.

Borussia Dortmund znów zawiodła. Starcie z TSG 1899 Hoffenheim zakończyło się remisem 2:2, a punkt dortmundczykom w końcówce spotkania uratował Erling Haaland.

Robert Lewandowski jest bezkonkurencyjny. Kapitan reprezentacji Polski po raz dziewiąty sięgnął po tytuł Piłkarza Roku w plebiscycie organizowanym przez tygodnik “Piłka Nożna”.  Wojciech Szczęsny i Mateusz Klich nie mieli większych szans w rywalizacji z kolegą z kadry. Przypomnijmy, że Lewandowski zagrał łącznie w 44 meczach w minionym roku i aż 47 razy wpisał się na listę strzelców.

Serie A:

Luis Muriel zapewnił Atalancie wygraną 1:0 z Cagliari Calcio w 90. minucie. Przed strzałem zakręcił Sebastianem Walukiewiczem.

AS Roma zwyciężyła 3:0 z Udinese Calcio.

Sampdoria została wyprowadzona na mecz z ACF Fiorentiną przez kapitana Bartosza Bereszyńskiego i wygrała 2:1.

Romelu Lukaku grał jak taran. Strzelił dwa gole, przy trzecim asystował i był najważniejszym piłkarzem wygranego 3:1 meczu z Lazio. Belg jest liderem klasyfikacji strzelców, a Inter Mediolan znalazł się na prowadzeniu w wyścigu po mistrzostwo Włoch.

Znalazł się pogromca Juventusu po siedmiu meczach bez porażki. Sposób na mistrza Włoch znalazło SSC Napoli, które zwyciężyło 1:0 dzięki bramce Lorenzo Insigne z rzutu karnego. Wojciech Szczęsny oraz Piotr Zieliński nie byli na pierwszym planie.

Bez zmian w walce o mistrzostwo Włoch. Przegrał Juventus, nie poradził sobie również AC Milan. Porażka lidera 0:2 z beniaminkiem Spezią Calcio jest najbardziej zaskakującym niepowodzeniem od początku sezonu.

Torino FC zremisowało już w pięciu meczach z rzędu. Tym razem bezbramkowo z Genoą CFC. Karol Linetty dostał od trenera Davide Nicoli kilkanaście minut.

Kamil Glik asystował przy golu w zremisowanym 1:1 meczu Benevento Calcio z Bologną FC. Nie byłoby tego trafienia dla beniaminka, gdyby nie katastrofalne zachowanie Łukasza Skorupskiego.

Ligue 1:

AS Monaco nie wygrało dziewiątego meczu z rzędu we wszystkich rozgrywkach. W spotkaniu 25. kolejki Ligue 1 zespół, którego zawodnikiem jest Radosław Majecki (spędził całe starcie na rezerwie), zremisował z FC Lorient 2:2.

W spotkaniu 25. kolejki Ligue 1 grająca przez ponad pół godziny z przewagą dwóch zawodników ekipa Girondins Bordeaux nie była w stanie wygrać z Olympique Marsylia, a mecz zakończył się bezbramkowym remisem, który cieszy zespół Arkadiusza Milika.

W 25. kolejce Ligue 1 Paris Saint-Germain pokonało 2:1 OGC Nice. Drużyna Mauricio Pochettino zwyciężyła dzięki trafieniu końcówce. Ważną bramkę zdobył młody Moise Kean.

MLS:

Charlotte FC dołączy do amerykańskiej Major League Soccer w 2022 r. Klub ma na dniach ogłosić nazwiska nowych piłkarzy. Wśród nich na pewno znajdzie się Polak. Od sezonu 2021 w amerykańskiej Major League Soccer zagra 27 drużyn. Debiutantem będzie Austin FC. Władze ligi finalnie chcą ją rozszerzyć do 30, dlatego też od 2022 r. dołączy 28. zespół – Charlotte FC. Klub został założony 17 grudnia 2019 r. Miasto było zainteresowane dołączeniem do MLS przed jej startem w 1994 r., ale nie dostało franczyzy. Później kilka razy Charlotte było wymieniane jako potencjalne kolejne miejsce na rozszerzenie ligi, aż w końcu się udało.  Na Bank of America Stadium, czyli obiekcie Charlotte FC, odbywały się spotkania International Champions Cup i Złotego Pucharu CONCACAF. Wkrótce Charlotte FC ma ogłosić nazwiska nowych piłkarzy. Potwierdzono już trzy pierwsze transfery. Są to Amerykan Brandt Bronico (środkowy pomocnik, 25 lat, ściągnięty z Chicago Fire), Hiszpan Sergio Ruiz (środkowy pomocnik, 25 lat, były kapitan Racingu Santander) i Australijczyk Riley McGree (ofensywny pomocnik, 21 lat, ściągnięty z Adelaide United).  Wśród nowych graczy ma być Polak, co klub zasugerował na Twitterze. Klub ma też swoją akademię.

PKO Ekstraklasa:

To było mroźne i śnieżne otwarcie 17. kolejki PKO Ekstraklasy. Piątkowy wieczór we Wrocławiu nie miał zwycięzcy. Śląsk zremisował u siebie z Wisłą Kraków 1:1, choć przez ostatnie pół godziny grał w dziesiątkę.

Śląsk Wrocław – Wisła Kraków 1:1 (1:1)
1:0 – Mathieu Scalet 23′
1:1 – Yaw Yeboah 31′

Lider PKO Ekstraklasy Pogoń w ciągu kilku dni dwukrotnie rywalizował w Szczecinie z Piastem Gliwice. W środę Portowcy przegrali w Fortuna Pucharze Polski 1:2. W sobotę piłkarze Pogoni także mogli czuć niedosyt, tylko remisując ze świetnie radzącymi sobie wiosną gliwiczanami.

Pogoń Szczecin – Piast Gliwice 0:0

Remisem 1:1 zakończył się mecz 17. kolejki Cracovia – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Emocji przy Kałuży 1 nie brakowało, a zadbał o nie przede wszystkim Jarosław Przybył, który stopniował napięcie, zmieniając swoje decyzje po analizie VAR.

Cracovia – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (1:1)
0:1 – Hora 25′
1:1 – van Amersfoort (k.) 42′

Raków Częstochowa przegrał w Bełchatowie 0:1 z będącą w kryzysie Lechią Gdańsk, która objęła prowadzenie już w 2. minucie spotkania.

Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
0:1 – Jarosław Kubicki 2′

Nieprawdopodobna zapaść Lecha Poznań. Wicemistrz Polski przegrał z Wisłą Płock 0:1 i coraz głębiej w oczy zagląda mu widmo walki o utrzymanie w PKO Ekstraklasie!

Wisła Płock – Lech Poznań 1:0 (0:0)
1:0 – Luka Susnjara 73′

O mistrzostwo Polski bije się Legia Warszawa, która zmarnowała jednak dobrą okazję na dogonienie Pogoni Szczecin. W sobotę “Portowcy” zremisowali z Piastem Gliwice (0:0), jednak w niedzielę obrońca tytułu również wywalczył tylko jedno “oczko” (1:1 z Jagiellonią Białystok) i wciąż ma stratę dwóch do lidera.

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 1:1 (1:1)
1:0 – Jesus Imaz (k.) 4′
1:1 – Tomas Pekhart (k.) 18′

Koszykówka:

NBA:

Chicago Bulls – Los Angeles Clippers 106:125 (25:30, 29:28, 24:32, 28:35)
(LaVine 26, White 17, Satoransky 17, Young 14 – Leonard 33, Morris Sr. 20, Williams 17)

Luka Doncić poprowadził Dallas Mavericks do 13. zwycięstwa w trwających rozgrywkach, notując przy tym rekordowy występ. W hitowym meczu dnia Utah Jazz udowodnili, że są w świetnej formie i pokonali Milwaukee Bucks.

Dallas Mavericks – New Orleans Pelicans 143:130 (27:34, 42:31, 39:36, 35:29)
(Doncić 46, Porzingis 36, Finney-Smith 14 – Williamson 36, Ingram 30, Bledsoe 16)

Boston Celtics – Detroit Pistons 102:108 (23:27, 29:27, 20:28, 30:26)
(Tatum 33, Brown 27, Theis 11 – Bey 30, Wright 22, Grant 15)

Denver Nuggets – Oklahoma City Thunder 97:95 (16:28, 24:25, 30:26, 27:16)
(Jokić 22, Murray 22, Porter Jr. 15, Millsap 12 – Jackson 20, Diallo 16, Horford 16, Dort 15)

Kevin Durant kontra zespół, z którym zdobył dwa mistrzostwa NBA. Skrzydłowy poprowadził Brooklyn Nets do triumfu nad Golden State Warriors.

Golden State Warriors – Brooklyn Nets 117:134 (28:37, 23:29, 31:42, 35:26)
(Curry 27, Oubre Jr. 17, Wiggins 17, Paschall 16 – Irving 23, Durant 20, Harden 19)

Atlanta Hawks – Indiana Pacers 113:125 (26:27, 32:35, 29:22, 26:41)
(Capela 24, Gallinari 20, Reddish 18, Collins 18 – McDermott 26, Turner 19, Brogdon 18, Holiday 18)

Phoenix Suns – Philadelphia 76ers 120:111 (23:28, 30:25, 33:28, 34:30)
(Booker 36, Paul 18, Sarić 15 – Embiid 35, Harris 18, Simmons 18, Green 10, Curry 10)

Utah Jazz – Miami Heat 112:94 (18:21, 29:21, 31:15, 34:37)
(Mitchell 26, Bogdanović 19, Gobert 16 – Nunn 23, Butler 15, Strus 15 Adebayo 14)

Damian Lillard znów udowodnił, że jest niezastąpiony w końcówkach meczów. Gwiazdor Portland Trail Blazers trafił kluczowy rzut w starciu z Dallas Mavericks. W innym ze spotkań świetni byli Denver Nuggets, którzy przerwali serię Los Angeles Lakers.

Dallas Mavericks – Portland Trail Blazers 118:121 (25:34, 36:24, 30:45, 27:18)
(Doncić 44, Porzingis 18, Finney-Smith 14 – Lillard 34, Trent Jr. 17, Covington 15, Anthony 15)

Denver Nuggets – Los Angeles Lakers 122:105 (33:33, 40:28, 30:24, 19:20)
(Murray 25, Jokić 23, Nnaji 16 – James 22, Kuzma 19, Davis 15)

Los Angeles Clippers – Cleveland Cavaliers 128:111 (32:24, 38:34, 36:30, 22:23)
(Williams 30, Morris 23, Ibaka 21 – Sexton 22, Gerland 20, Osman 20)

Oklahoma City Thunder – Milwaukee Bucks 114:109 (24:24, 28:17, 29:40, 33:28)
(Jackson 22, Horford 20, Dort 19 – Antetokounmpo 24, Middleton 23, Portis 21)

Puchar Polski:

Zielonogórski walec w wielkim stylu wygrał turniej Suzuki Puchar Polski, który był rozgrywany w Lublinie. Podopieczni Żana Tabaka rozbili Asseco Arkę, Arged BMSlam Stal, a w finale uporali się z PGE Spójnią StargardEnea Zastal BC wygrał 86:73, choć końcowe zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej efektowne, gdyby nie rozluźnienie na początku drugiej połowy.  To też znakomicie wykorzystali stargardzianie, którzy zmniejszyli straty do ośmiu punktów. W decydujących momentach nie do zatrzymania był jednak Duńczyk Iffe Lundberg, który w świetnym stylu pożegnał się z Enea Zastalem BC. Lider zdobył 21 punktów, miał 6 zbiórek i 5 asyst.

Hokej:

NHL:

Hokeiści St. Louis Blues i Boston Bruins, mistrzowie NHL – odpowiednio – z 2019 i 2011 roku, odnieśli zwycięstwa w piątkowych meczach. Blues wygrali z Arizona Coyotes 4:1, zaś Bruins pokonali New York Rangers 1:0. Zwycięzcy zajmują pierwsze miejsca w swoich dywizjach.

Hokeiści Vancouver Canucks pokonali u siebie Calgary Flames 3:1, kończąc serię sześciu porażek w lidze NHL.  New York Islanders pokonali u siebie Boston Bruins 4:2, kończąc serię 10 meczów gości, w których zdobywali punkty.  Nadal bardzo dobrze sobie radzą Vegas Golden Knights, którzy w sobotę pokonali na wyjeździe San Jose Sharks 3:1.

Dogrywka rozstrzygnęła  mecz w Chicago, gdzie Blackhawks pokonali Columbus Blue Jackets 3:2. Mecz zakończył fantastycznym strzałem z powietrza po odbiciu się krążka od jego kija Alex DeBrincat. Już po raz drugi w tym sezonie przesądził o zwycięstwie w dogrywce. Oprócz niego tylko Sidney Crosby dwukrotnie strzelał w dogrywkach. Dla gospodarzy bramki zdobyli także: obrońca Nicolas Beaudin i Carl Söderberg. Ten ostatni dodatkowo wygrał 12 z 15 wznowień. W pierwszej tercji w pięściarskim pojedynku gracz Blackhawks Brandon Hagel znokautował Patrika Laine. Obie drużyny mają teraz po 18 punktów, ale to Blue Jackets są wyżej w tabeli dywizji centralnej, ponieważ odnieśli więcej zwycięstw w regulaminowym czasie. Pozwala im to zajmować 4. miejsce, podczas gdy ich rywale z Chicago są na 5. pozycji.

Nicklas Backstroem zdobył 250. bramkę w lidze NHL, ale hokeiści Washington Capitals przegrali w niedzielnym meczu wyjazdowym z Pittsburgh Penguins 3:6.  W drugim niedzielnym spotkaniu zawodnicy Vegas Golden Knights pokonali Colorado Avalanche 1:0, a na listę strzelców wpisał się Max Pacioretty w 22. minucie.

W tabeli NHL prowadzi ekipa Toronto Maple Leafs – 23 punkty w 15 spotkaniach. Golden Knights są liderami dywizji zachodniej – 21 pkt w 10 występach, a Penguins zajmują piąte miejsce we wschodniej – 15 w siedmiu grach.

Tenis:

Australian Open:

Iga Świątek przegrała w IV rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2021 z Simoną Halep 6:3, 1:6, 4:6. Polka po raz drugi dotarła do tej fazy zawodów w Melbourne.  Iga Świątek, mimo tego niepowodzenia, zarobiła spore pieniądze. Za udział w 1/8 finału Australian Open na konto Polki powędruje 320 tys. dolarów amerykańskich.

Przed naszą reprezentantką jeszcze wspólny start w mikście w parze z Łukaszem Kubotem. We wtorek Polacy powalczą o ćwierćfinał z parą Hayley Carter i Sander Gille. To para, która znalazła się w drabince jako rezerwowa. Polska para wyeliminowała reprezentantów gospodarzy, broniąc się przed porażką w tie breaku drugiego seta.

Iga Świątek (Polska) / Łukasz Kubot (Polska) – Astra Sharma (Australia, WC) / John Patrick Smith (Australia, WC) 5:7, 7:6(6), 10-6

III runda (1/16 finału):

Andriej Rublow (Rosja, 7) – Feliciano Lopez (Hiszpania) 7:5, 6:2, 6:3
Casper Ruud (Norwegia, 24) – Radu Albot (Mołdawia) 6:1, 5:7, 6:4, 6:4
Mackenzie McDonald (USA) – Lloyd Harris (RPA) 7:6(7), 6:1, 6:4
Danił Miedwiediew (Rosja, 4) – Filip Krajinović (Serbia, 28) 6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:0
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) – Mikael Ymer (Szwecja) 6:4, 6:1, 6:1
Matteo Berrettini (Włochy, 9) – Karen Chaczanow (Rosja, 19) 7:6(1), 7:6(5), 7:6(5)
Fabio Fognini (Włochy, 16) – Alex de Minaur (Australia, 21) 6:4, 6:3, 6:4
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:5, 6:2, 7:5

IV runda (1/8 finału):

Novak Djoković (Serbia, 1) – Milos Raonić (Kanada, 14) 7:6(4), 4:6, 6:1, 6:4
Alexander Zverev (Niemcy, 6) – Dusan Lajović (Serbia, 23) 6:4, 7:6(5), 6:3
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) – Dominic Thiem (Austria, 3) 6:4, 6:4, 6:0
Asłan Karacew (Rosja, Q) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 20) 3:6, 1:6, 6:3, 6:3, 6:4

Simona Halep (Rumunia, 2) – Iga Świątek (Polska, 15) 3:6, 6:1, 6:4

Łukasz Kubot i Wesley Koolhof wygrali drugi mecz w turnieju debla wielkoszlemowego Australian Open 2021. Polsko-holenderska para nie dała szans duetowi z Australii, który i tak świetnie bawił się na Margaret Court Arena.

Łukasz Kubot (Polska, 4) / Wesley Koolhof (Holandia, 4) – Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) / Nick Kyrgios (Australia, WC) 6:3, 6:4

Łukasz Kubot i jego nowy partner Wesley Koolhof nie podbiją w tym roku Australian Open. W poniedziałek polsko-holenderska para została zatrzymana przez startujących z dziką kartą reprezentantów gospodarzy.

Matthew Ebden (Australia, WC) / John Patrick-Smith (Australia, WC) – Łukasz Kubot (Polska, 4) / Wesley Koolhof (Holandia, 4) 7:6(2), 6:4

F1:

Lewis Hamilton nie otrzymał podwyżki od Mercedesa, ale nadal ma najwyższy kontrakt w F1. Brytyjczyk rocznie otrzymuje 40 mln dolarów. – On jest za drogi dla Formuły 1 – uważa Helmut Marko i sugeruje obniżkę pensji kierowców. Lewis Hamilton na początku negocjacji chciał od Mercedesa rekordowej pensji w wysokości 60 mln dolarów. Drugi pod względem zarobków Max Verstappen może liczyć na “zaledwie” 25 mln dolarów. Dysproporcje w pensjach są jednak spore, bo połowa stawki F1 zarabia mniej niż 10 mln dolarów. Dlatego coraz częściej da się słyszeć głosy o konieczności cięcia pensji w królowej motorsportu.

Red Bull Racing zapewnił sobie silniki na sezony 2022-2024 w F1. W poniedziałek “czerwone byki” ogłosiły zawarcie umowy z Hondą. Na jej mocy zespół przejmie prawa do technologii opracowanej przez Japończyków. Honda po sezonie 2021 opuści Formułę 1, ale podpisane w poniedziałek porozumienie daje Red Bull Racing możliwość dalszego korzystania z silników Azjatów. “Czerwone byki” przejęły bowiem prawa intelektualne do maszyn Japończyków.

Robert Kubica jako rezerwowy Alfy Romeo ma wystąpić w wybranych piątkowych treningach F1 w sezonie 2021. Na tym jednak nie koniec. Polak ma być mocno zaangażowany w program przygotowań do kampanii 2022. Będzie testować nowe opony. To właśnie zwiększona liczba obowiązków Kubicy w Alfie Romeo miała wpływ na decyzję krakowianina, co do planów startów w sezonie 2021. Polak w ubiegły piątek ogłosił, że będzie startować w wyścigach długodystansowych w ramach European Le Mans Series. To seria mniej angażująca niż chociażby długodystansowe mistrzostwa świata WEC, z którymi pierwotnie łączono 36-latka.

LA:

Orlen Cup:

Michał Haratyk popisał się fantastycznym pchnięciem w piątkowym mityngu Orlen Cup w Łodzi. Ustanowił rekord życiowy w hali i wyprzedził Tomasza Majewskiego na historycznych listach. W  czwartej serii  Haratyk dokonał wielkiej rzeczy, bo pchnął kulę na 21,83 metra. Tym samym ustanowił swój nowy rekord życiowy w hali. W historii tej konkurencji tylko jeden reprezentant Polski uzyskał lepszy rezultat w hali (Konrad Bukowiecki – 22,00 m). Haratyk w piątek wyprzedził Tomasza Majewskiego jeśli chodzi o najlepsze próby w hali.

Po długiej przerwie do startów w hali wróciła Ewa Swoboda. W eliminacjach pokonała 60 metrów w czasie 7,23 s., a w finale urwała z tego jeszcze jedną setną (7,22). To wystarczyło, aby odnieść zwycięstwo, ale Swoboda nie tryskała humorem.

Piotr Lisek zajął czwarte miejsce w konkursie skoku o tyczce. Polak w najlepszej próbie pokonał 5,72 m., ale nie poradził sobie z 5,80. Triumfował Sam Kendricks (5,86 m.), drugi był John-Ernest Obiena (5,86, ale dopiero w trzeciej próbie), a podium uzupełnił Thiago Braz (5,80 ).

Boks:

Pojedynek o mistrzostwo świata wagi półciężkiej federacji WBO został odwołany. Test na obecność koronawirusa u Maksima Własowa (26-3, 21 KO) dał wynik pozytywny. Rywalem Rosjanina w Las Vegas miał być Joe Smith Jr (26-3, 21 KO).  Do pojedynku Własowa ze Smithem Jr ma dojść w późniejszym terminie. Rosjanin w przeszłości walczył m.in. z Krzysztofem Głowackim, z którym w 2018 roku przegrał w ćwierćfinale drugiego turnieju World Boxing Super Series.

MMA:

Pojedynek pomiędzy Kamaru Usmanem i Gilbertem Burnsem był ozdobą gali UFC 258. Obaj wojownicy stoczyli świetną walkę, a zwycięsko wyszedł z niej Nigeryjczyk. Usman wygrał przez techniczny nokaut i odniósł siedemnaste zwycięstwo z rzędu. Po raz ostatni z oktagonu schodził pokonany w 2013 roku. Tym samym obronił tytuł mistrza UFC w wadze półśredniej. Podczas gali UFC 258 rozegrano dziesięć pojedynków. Ważne zwycięstwo odniosła Alexa Grasso, która przez jednogłośną decyzję pokonała Maycee Barber. Sędziowie zadecydowali też o wygranej Kevina Gasteluma nad Ianem Heinischem, a także Ricky’ego Simona nad Brianem Kelleherem. Przez poddanie w trzeciej rundzie wygrał Julian Marquez.

Dziesiąta edycja Heraklesów, czyli najbardziej prestiżowych nagród w polskim MMA, przeszła do historii. W sobotni wieczór podczas oficjalnej ceremonii ogłoszono, kto został zawodnikiem roku. Podwójny triumf odniósł Jan Błachowicz.  Najlepszemu polskiemu fighterowi wręczono dwie statuetki – został wybrany zwycięzcą zarówno przez fanów, jak i ekspertów.  Laureatami zostali również Patryk Kaczmarczyk (odkrycie roku), Mamed Chalidow (nokaut roku) i Giorgi Esiava (poddanie roku). Wyróżnić należy tutaj zwłaszcza olsztynianina, który potężnym kopnięciem posłał na deski Scotta Askhama i został mistrzem wagi średniej KSW.  Najciekawszą galą roku została pierwsza gala Konfrontacji Sztuk Walki w czasie pandemii koronawirusa, KSW 53. Walką roku wybrano pojedynek o pas UFC pomiędzy Joanną Jędrzejczyk a Weili Zhang. Klubem roku zostało warszawskie WCA Fight Team.

Zimowe:

Alpejskie MŚ:

Vincent Kriechmayr okazał się najlepszy w zjeździe alpejskich mistrzostw świata w Cortina d’Ampezzo, zdobywając swój drugi złoty medal podczas tej imprezy. Trzecie srebrny krążek dla reprezentacji Niemiec wywalczył niespodziewanie Andreas Sander

Corinne Suter wywalczyła złoty medal w zjeździe podczas alpejskich mistrzostw świata, rozgrywanych w Cortina d’Ampezzo. Niespodziewanie na podium stanęła Niemka, Kira Wiedle. Czołową trójkę uzupełniła mistrzyni supergiganta, Lara Gut-Behrami.

Amerykanka Mikaela Shiffrin wygrała kombinację alpejskich mistrzostw świata we włoskiej Cortinie d’Ampezzo. Srebrny medal zdobyła Słowaczka Petra Vlhova, a brązowy Szwajcarka Michelle Gisin. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 12. miejsce.

PŚ w Zakopanem:

Szalony konkurs PŚ w Zakopanem. Druga seria wywróciła wszystko do góry nogami! Polskim bohaterem Andrzej Stękała. W śnieżycy był fenomenalny. Zajął 2. miejsce, pierwszy raz w karierze był na podium! Przegrał z Ryoyu Kobayashim zaledwie o 0,3 punktu! Granerud – dominator tego sezonu – też może mieć chwilę słabości. W śnieżycy doleciał do 129. metra. Norweg skończył na 7. pozycji. Podium sobotnich zawodów uzupełnił Marius Lindvik. Norweg zaatakował aż z 10. lokaty po pierwszej serii. Jego skok na 141,5 metra był jednak fenomenalny.

Andrzej Stękała i Piotr Żyła, zamiast walczyć o podium, oglądali drugą serię jako kibice. Kamil Stoch wciąż był cieniem samego siebie. Rękawicę podjął tylko Dawid Kubacki. Świetny drugi skok pozwolił mu zająć 6. miejsce. Zaczęło się od trzęsienia ziemi. Dla Andrzeja Stękały i Piotra Żyły pierwsza seria była koszmarem. Stękała, mimo silnego wiatru w plecy, skoczył dobrze. 131,5 metra pozwoliłoby mu znów walczyć o podium. Chwilę później balon pękł z hukiem. Stękała został zdyskwalifikowany za nieprzepisową… długość nart.  Wygrał Halvor Egner Granerud. Na najeździe nadal nie jeździł szybko, wiało mu mocno w plecy w obu seriach, ale i tak poradził sobie wybitnie. Prowadził już na półmetku po skoku na 132. metr. Tym razem szansy nie zmarnował. W drugiej kolejce poleciał jeszcze o metr dalej. Pięknie wylądował, dostał dużo punktów za wiatr w plecy i wygrał, już po raz 11. w tym sezonie. Drugiego Słoweńca Anze Laniska wyprzedził o 2,9 punktu. Poza Kubackim punkty zdobyli jeszcze tylko 19. Klemens Murańka i 23. Kamil Stoch.

Po zawodach w Zakopanem trener Michal Doleżal ogłosił skład Polaków na mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Wiemy też, kto wystąpi podczas PŚ w Rasnovie. Kamil Stoch, Dawid KubackiPiotr ŻyłaAndrzej StękałaKlemens MurańkaJakub Wolny – ta szóstka pojedzie na mistrzostwa świata do Oberstdorfu.

MŚ w biathlonie:

Martin Ponsiluoma sensacyjnie wygrał bieg sprinterski rozgrywany w ramach mistrzostw świata w biathlonie w Pokljuce. Na podium stanęli także Francuzi Simon Desthieux i Emilien Jacquelin.

Francuz Emilien Jacquelin wygrał biathlonowy bieg pościgowy, który rozegrano w ramach mistrzostw świata w Pokljuce. Na podium stanęli także Sebastian Samuelsson i Johannes Boe. Polacy nie startowali.

Tiril Eckhoff sięgnęła po złoty medal w biathlonowym biegu sprinterskim rozgrywanym w ramach mistrzostw świata w Pokljuce. Dopiero w trzeciej dziesiątce sklasyfikowana została najlepsza z Polek – Kamila Żuk.

Tiril Eckhoff zdobyła swój trzeci złoty medal w mistrzostwach świata w Pokljuce. Tym razem Norweżka wygrała bieg pościgowy. O czternaście miejsc przesunęła się Monika Hojnisz-Staręga.

Łyżwiarstwo szybkie:

Natalia Czerwonka zajęła najwyższe miejsce w historii jej indywidualnych występów na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim. Podczas czwartego, ostatniego dnia mistrzostw świata Heerenveen 2021 Natalia Czerwonka przejechała 1500 metrów w czasie 1:55.892 i zajęła szóstą lokatę.  Wygrała Ragne Wiklund. 20-letnia łyżwiarka poprawiła rekord życiowy z 1:55.447 na 1:54.613. 15 lutego 2019 roku Norweżka zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek na 1500 metrów. Na drugim stopniu podium stanęła triumfatorka dwóch zawodów Pucharu Świata 2021 – Brittany Bowe (1:55.034).  W rywalizacji na 1500 metrów mężczyzn całe podium dla gospodarzy, Holendrów. W czołowej trójce uplasowali się: Thomas Krol (1:43.752), Kjeld Nuis (1:44.110) i Patrick Roest (1:45.493). 24. wynik miał Marcin Bachanek (1:49.581).

5 kilometrów najszybciej przejechała Irene Schouten (6:48.537). Drugi rezultat uzyskała Natalia Woronina (6:50.997), trzeci zaś – Carlijn Achtereeke (6:52.220). Rekord świata na 10 kilometrów poprawił Nils van der Poel. Reprezentantowi Szwecji zmierzono czas 12:32.952. Poprzedni najlepszy rezultat wynosił 12:33.867 – z takim wynikiem MŚ 2020 wygrał Graeme Fish. Srebro otrzymał Jorrit Bergsma (12:45.868), brąz – Aleksander Rumiancew (12:54.746). Van der Poel okazał się najlepszy również podczas czwartkowych zmagań na 5 km.

Opracował: Sławek Sobczak