Tokio 2020:

Krytykowany powszechnie za seksistowski komentarz szef Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio Yoshiro Mori w piątek zrezygnował z pełnionej funkcji. Po raz kolejny przeprosił za swoje słowa i podkreślił, że najważniejsze jest pomyślne przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.  – Jeszcze raz przepraszam za kłopoty, którą spowodowałem swoimi niewłaściwymi wypowiedziami. Nie chcę, żeby dalsza moja działalność w Komitecie Organizacyjnym miała negatywne wpływ na przygotowania do igrzysk i zniweczyła dotychczasowe wysiłki. Powodzenie imprezy jest teraz najważniejsze – oświadczył Mori w trakcie obrad tego gremium.  Planując rezygnację Mori miał poprosić o przejęcie jego obowiązków Saburo Kawabuchiego. To dotychczasowy burmistrz wioski olimpijskiej, który wcześniej kierował federacją piłkarską Japonii i stał za powstaniem zawodowej ligi J-League. 84-letni były reprezentacyjny piłkarz – według spekulacji medialnych – miał odrzucić propozycję po nieprzychylnych komentarzach, że po raz kolejny ważną funkcję sprawować będzie starszy mężczyzna. Wobec tego obecnie najwyżej stoją akcje japońskiej minister ds. olimpijskich Seiko Hashimoto i wiele wskazuje, że to ona będzie teraz odpowiadać na przygotowania do mających się odbyć latem igrzysk.

Klubowe Mistrzostwa Świata:

Piłkarze Bayernu Monachium zdobyli klubowe mistrzostwo świata. W finale w Ar-Rajjan w Katarze wygrali po golu Francuza Benjamina Pavarda z meksykańskim Tigres UANL 1:0 (0:0). W niemieckim zespole do 73. minuty grał Robert Lewandowski. Trzecie miejsce zajął egipski Al Ahly.  Bayern – kompletując sześć trofeów w ciągu niewiele ponad pół roku – powtórzył osiągnięcie Barcelony, która dokonała tego w 2009 roku.  Bawarczycy, którzy rozpoczęli zmagania w KMŚ od półfinału (pokonali 2:0 egipski Al Ahly po dwóch golach polskiego napastnika), w finale również byli stroną przeważającą.  Triumfatorzy europejskiej Ligi Mistrzów wystąpili osłabieni – z powodu pozytywnego testu na COVID-19 zabrakło “króla asyst” Thomasa Muellera. Już wcześniej koronawirus sprawił, że w Niemczech zostali pomocnicy Leon Goretzka i Javi Martinez. Natomiast w środę zespół z powodów osobistych opuścił obrońca Jerome Boateng. Po raz pierwszy w historii klubowych MŚ w finale wystąpił zespół z północnoamerykańskiej strefy CONCACAF.

Wcześniej w czwartek odbył się w Ar-Rajjan mecz o trzecie miejsce, w którym piłkarze Al Ahly Kair wygrali z faworyzowanym Palmeiras Sao Paulo w rzutach karnych 3:2 (przed serią “jedenastek” było 0:0). Brazylijski zespół, podobnie jak Bayern, rozpoczął zmagania od półfinałów. W grudniu ma się odbyć edycja KMŚ za rok 2021.

Puchar Anglii:

Southampton FC, z Janem Bednarkiem w składzie, pokonał w czwartek na wyjeździe Wolverhampton 2:0 i zakwalifikował się do ćwierćfinału Pucharu Anglii. Tego dnia awans wywalczyli także piłkarze Chelsea, po wyjazdowym zwycięstwie nad Barnsley 1:0. W zespole pokonanych cały mecz rozegrał polski obrońca Michał Helik.

W czwartek odbyło się też losowanie ćwierćfinałów. Southampton zmierzy się w tej fazie na wyjeździe z AFC Bournemouth (drugi poziom rozgrywek), Everton zagra z rozpędzonym liderem Premier League Manchesterem City, Chelsea z Sheffield United, a w bardzo ciekawie zapowiadającym się starciu Leicester City podejmie Manchester United. Spotkania ćwierćfinałowe zaplanowano na 20-21 marca.

Puchar Króla:

Za nami pierwsze mecze półfinałowe rozgrywek o Puchar Króla. Bliżej awansu do finału po środowej wygranej nad Barceloną jest Sevilla. Z kolei w czwartek w potyczce Athletiku z Levante padł remis 1:1.

Fortuna Puchar Polski:

Chojniczanka Chojnice awansowała do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski pokonując Zagłębie Lubin dopiero w rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry oraz dogrywce był bezbramkowy remis.

Lech Poznań awansował do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski, pokonując Radomiak Radom w serii rzutów karnych. Regulaminowy czas gry zakończył się wynikiem 0:0, a dogrywka 1:1. Po dwa strzały w serii rzutów karnych obronili Mateusz Kochalski i Filip Bednarek.

Legia Warszawa podejmie Piasta Gliwice, a Lech Poznań zagra z Rakowem Częstochowa w 1/4 finału Fortuna Pucharu Polski. Broniąca trofeum Cracovia trafiła na Chojniczankę Chojnice. Losowanie odbyło się w siedzibie PZPN. Mecze tej fazy rozgrywek zaplanowano na 2-4 marca. Wszystkie spotkania będą transmitowane na sportowych kanałach Polsatu.  Pary ćwierćfinałowe Fortuna Pucharu Polski:

Puszcza Niepołomice – Arka Gdynia / Górnik Łęczna
Chojniczanka Chojnice – Cracovia
Lech Poznań – Raków Częstochowa
Legia Warszawa – Piast Gliwice

Koszykarze Miami Heat, finaliści poprzedniego sezonu ligi NBA, po słabszym początku rozgrywek łapią właściwy rytm. W czwartek pokonali na wyjeździe Houston Rockets 101:94 i było to ich czwarte z rzędu zwycięstwo.

Houston Rockets – Miami Heat 94:101 (29:19, 24:28, 10:28, 31:26)
(Wall 17, Gordon 17, Tate 16, Cousins 16 – Butler 27, Strus 21, Nunn 16)

Ósmej porażki w sezonie doznali prowadzący na Wschodzie koszykarze Philadelphia 76ers, którzy ulegli Portland Trail Blazers 114:118. Choć wśród drużyny z Portland tradycyjnie najskuteczniejszy był Damian Lillard – 30 pkt, to kluczowa dla losów meczu była postawa w ostatniej kwarcie Carmelo Anthony’ego.

Portland Trail Blazers – Philadelphia 76ers 118:114 (37:36, 23:27, 29:30, 29:21)
(Lillard 30, Anthony 24, Trent Jr. 19 – Embiid 35, Simmons 23, Harris 17)

Kolejne 10 “trójek” zaliczył Stephen Curry, w sumie zdobył 40 punktów, a Golden State Warriors wygrali z Orlando Magic 111:105. Curry ze średnią 29,6 pkt w meczu jest drugi w klasyfikacji najlepszych strzelców; wyprzedza go tylko Bradley Beal z Washington Wizards – 32,8.

Golden State Warriors – Orlando Magic 111:105 (29:19, 18:36, 37:25, 27:25)
(Curry 40, Wiggins 21, Oubre Jr. 17 – Vucevic 25, Ross 20, Bacon 20, Ennis 17)

Boston Celtics – Toronto Raptors 120:106 (34:29, 32:27, 22:24, 32:26)
(Ojeleye 24, Walker 21, Pritchard 20 – Lowry 24, Siakam 23, Powell 15)

Detroit Pistons – Indiana Pacers 95:111 (19:28, 33:24, 18:30, 25:29)
(Jackson 18, Stewart 17, Griffin 16 – Sabonis 26, Brogdon 18, Lamb 17)

Po sześciu zwycięstwach z rzędu, broniący tytułu hokeiści Tampa Bay Lightning przegrali z Florida Panthers 2:5 w lidze NHL. Grający bez kontuzjowanego czołowego zawodnika i kapitana Stevena Stamkosa Lightning ani razu nie wyszli na prowadzenie. – Były niezłe momenty w naszym wykonaniu, ale więcej słabszych, kiedy graliśmy zbyt wolno. Musimy być bardziej zdeterminowani pod bramką rywali – uważa trener mistrzów NHL Jon Cooper.

Finaliści poprzedniego sezonu Dallas Stars ulegli Carolina Hurricanes 3:5. W drugiej tercji “Gwiazdy” zdobyły trzy bramki w sześć minut, ale ten krótki zryw nie pozwolił im odnieść zwycięstwa. Tuż przed zakończeniem tej części gry Stars stracili prowadzenie 3:2 – wyrównał Brock McGinn. W 44. minucie Hurricanes znów wygrywali, a autorem trafienia był Nino Niederreiter. Wynik ustalił Warren Foegele w ostatniej minucie.

Najsłabszy klub w obecnym sezonie Ottawa Senators (pięć punktów, tylko dwie wygrane) przegrał z Winnipeg Jets 1:5. “Senatorowie” oddali 42 strzały, przy zaledwie 26 przeciwników, ale Connor Hellebuyck obronił aż 41. W rozgrywkach 2020/2021 ekipa Jets już cztery razy pokonała Senators, a piąte spotkanie w sobotę.

W Los Angeles miejscowi Kings wygrali z San Jose Sharks 6:2. W trzeciej tercji, w odstępie 125 sekund (między 45. a 47. minutą), “Królowie” strzelili aż trzy gole i ze stanu 3:2 odskoczyli na 6:2.

Z powodu protokołu medycznego dot. Covid-19 w czwartek nie odbyły się cztery spotkania. Zgodnie z nowymi zaleceniami, codzienne wykonywane będą testy PCR, początkowo dla 24 drużyn z USA. Zespoły z Kanady grają w oddzielnej dywizji.

Australian Open:

Rozstawiona z “15” Iga Świątek wygrała z Francuzką Fioną Ferro 6:4, 6:3 w meczu 3. rundy Australian Open. Polska tenisistka drugi raz z rzędu awansowała do 1/8 finału tego wielkoszlemowego turnieju, co jest jej najlepszym wynikiem w Melbourne. Rywalką Świątek w starciu o ćwierćfinał będzie Rumunka Simona Halep, wiceliderka rankingu WTA.  Zajmująca 17. miejsce w rankingu Świątek po raz pierwszy w karierze zmierzyła się z 46. w tym zestawieniu Ferro. 23-letni Francuzka nigdy wcześniej nie dotarła do trzeciej rundy imprezy w Melbourne. Młodsza o cztery lata Polka powtórzyła zaś swoje najlepsze osiągnięcie w tym turnieju.  Zawodniczka z Raszyna wygrała tym samym 10. mecz z rzędu w Wielkim Szlemie. Serię tę zaczęła od ubiegłorocznego French Open, w którym sięgnęła po tytuł. We wszystkich tych spotkaniach nie straciła seta. O 11. z kolei wygraną Polka powalczy w niedzielę z Halep, która wyeliminowała występującą w Melbourne z “32” Rosjankę Weronikę Kudermietową 6:1, 6:3.  Świątek i 29-letnia Rumunka zmierzyły się do tej pory dwukrotnie, w obu przypadkach w 1/8 finału French Open. Dwa lata temu górą była była liderka światowego rankingu, przed rokiem Polka, która wygrała wówczas paryską imprezę.

Serena Williams awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open w Melbourne, pokonując Rosjankę Anastazję Potapową 7:6 (7-5), 6:2. Jak na razie Williams nie straciła seta w swoim 20. występie na kortach Melbourne Park. Kolejną rywalką słynnej tenisistki będzie Białorusinka Aryna Sabalenka. Williams dotychczas triumfowała w Melbourne siedem razy (2003, 2005, 2007, 2009-10, 2015, 2017). Ósme zwycięstwo oznaczałoby też wyrównanie rekordu wszech czasów w liczbie zdobytych tytułów wielkoszlemowych w singlu, który należy do Australijki Margaret Court.

Wcześniej do czwartej rundy awansowała finalistka sprzed roku Hiszpanka Garbine Muguruza, która gładko pokonała reprezentantkę Kazachstanu Zarinę Dijas 6:1, 6:1.

Rozstawiona z numerem trzecim Japonka Naomi Osaka pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 6:3, 6:2 i awansowała do czwartej rundy (1/8 finału) wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne.

Simona Halep (Rumunia, 2) – Weronika Kudermetowa (Rosja, 32) 6:1, 6:3

Debiutujący w Wielkim Szlemie rosyjski tenisista Asłan Karacjew pokonał rozstawionego z numerem ósmym Argentyńczyka Diego Schwartzmana 6:3, 6:3, 6:3 i awansował do 1/8 finału (4. runda) Australian Open. W Melbourne nie stracił jeszcze seta.

W III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2021 Alexander Zverev szósty raz w karierze pokonał Adriana Mannarino. Pablo Carreno poddał mecz z Grigorem Dimitrowem.

Dominic Thiem po znakomitym widowisku pokonał Nicka Kyrgiosa w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2021. Austriak zwyciężył, choć przegrywał 0-2 w setach.

Novak Djoković (Serbia, 1) – Taylor Fritz (USA, 27) 7:6(1), 6:4, 3:6, 4:6, 6:2
Milos Raonić (Kanada, 14) – Marton Fucsovics (Węgry) 7:6(2), 5:7, 6:2, 6:2
Dusan Lajović (Serbia, 23) – Pedro Martinez (Hiszpania) 6:7(6), 7:5, 6:1, 6:4
Alexander Zverev (Niemcy, 6) – Adrian Mannarino (Francja, 32) 6:3, 6:3, 6:1
Dominic Thiem (Austria, 3) – Nick Kyrgios (Australia) 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) – Pablo Carreno (Hiszpania, 15) 6:0, 1:0 i krecz
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 20) – Denis Shapovalov (Kanada, 11) 7:5, 7:5, 6:3
Asłan Karacew (Rosja, Q) – Diego Schwartzman (Argentyna, 8) 6:3, 6:3, 6:3

Od soboty do środy kibice nie będą mieli wstępu na wielkoszlemowy turniej tenisowy Australian Open w Melbourne. W piątek premier stanu Wiktoria Daniel Andrews ogłosił pięciodniowy lockdown w związku z pojawieniem się nowych przypadków zakażenia korona wirusem. – Ponieważ ten rodzaj wirusa jest jest bardzo zaraźliwy i szybko się rozprzestrzenia, musimy przerwać jego transmisję – oświadczył Andrews. Nowe ognisko zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa pojawiło się w jednym z hoteli w pobliżu lotniska w Melbourne, gdzie są kierowani pasażerowie na obowiązkową 14-dniową kwarantannę po przylocie do Australii. Do tej pory wykryto 13 nowych przypadków zakażenia wśród pracowników hotelu i ich rodzin.

F1:

Kierowca Formuły 1 Fernando Alonso ma złamaną szczękę i przeszedł w piątek rano operację – poinformował jego team Alpine (dawniej Renault). Dwukrotny mistrz świata dzień wcześniej został potrącony przez samochód w trakcie jazdy na rowerze w Szwajcarii.  Co do przebiegu wypadku nie są ujawnione żadne szczegóły. Wiadomo jedynie, że stało się to niedaleko Lugano. 39-letni Alonso pozostanie w szpitalu jeszcze co najmniej przez 48 godzin, choć – jak zapewnia zespół Alpine – chodzi jedynie o obserwację, bo zabieg się udał, a lekarze są zadowoleni z jego efektów.

Siatkówka:

W środę rozegrano piątą serię spotkań w czterech grupach Ligi Mistrzów siatkarzy. Rozstrzygnięcia, jakie zapadły na parkietach przesądziły o tym, że do Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle dołączyła również PGE Skra Bełchatów i te dwie polskie drużyny zagrają w fazie play-off.

W meczu kończącym zmagania we włoskiej Modenie VERVA Warszawa ORLEN Paliwa przegrała z ekipą Kuzbass Kemerowo 2:3. Warszawianie musieli zdobyć dziewięć punktów w tie-breaku, by zająć pierwsze miejsce w grupie D, ale piątego seta przegrali 5:15. Nieudany występ stołecznej drużyny i porażka w czwartkowym spotkaniu zamknęły siatkarzom Andrei Anastasiego drogę do 1/4 finału Ligi Mistrzów.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra z Cucine Lube Civitanova w ćwierćfinale Ligi Mistrzów siatkarzy. PGE Skra Bełchatów trafiła na Zenit Kazań. Pierwszy mecz bełchatowianie rozegrają u siebie, mistrzowie Polski na wyjeździe. Losowanie odbyło się w siedzibie Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej w Luksemburgu. Pierwsze mecze odbędą się w dniach 23-25 lutego, rewanże 2-4 marca.  Pary 1/4 finału Ligi Mistrzów siatkarzy:

PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań

Cucine Lube Civitanova – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Berlin Recycling Volleys – Itas Trentino

Leo Shoes Modena – Sir Safety Perugia

Zimowe:

Turniej Raw Air został oficjalnie odwołany, a to oznacza, że skoczkowie stracą szansę na zgarnięcie wielkich pieniędzy. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w ciągu najbliższych kilkunastu dni ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego zastępstwa zawodów Pucharu Świata. Niezależnie od niej, zawodnicy stracą wielkie pieniądze.  Dla zwycięzcy Raw Air przewidziano bowiem 60 tysięcy euro (ponad 270 tys. złotych), dla zawodnika, który zajmie drugie miejsce – 30 tys. euro (ponad 135 tys. złotych), a dla trzeciego – 10 tys. euro (ponad 45 tys. złotych).  A gdyby FIS nie znalazł zastępstwa za norweskie konkursy, straty będą jeszcze większe. W sumie odwołano cztery zawody indywidualne, a zwycięzca każdego z nich otrzymałby 10 tys. franków (ponad 40 tys. złotych) i dwa konkursy drużynowe – każdy ze skoczków najlepszej ekipy otrzymuje 7,5 tys. franków (ponad 30 tys. złotych).

Izabela Marcisz po świetnym biegu zdobyła złoty medal mistrzostw świata do lat 23 w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną. Drugie miejsce wywalczyła Szwedka – Louise Lindstroem, tracąc do Marcisz ponad 11 sekund, a na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka – Hedda Oestberg Amundsen (blisko 20 sekund straty do Polki).

Karolina Kaleta już może zaliczyć mistrzostwa świata juniorów w Vuokatti do bardzo udanych. We wtorek sprawiła dużą sensację, zdobywając brązowy medal w sprincie techniką klasyczną. W piątek była mocna na dystansie 5 km techniką dowolną i zajęła bardzo dobre siódme miejsce.  Triumfowała Weronika Stiepanowa. Rosjanka nie miała sobie równych w piątkowym biegu. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła jej koleżanka z kadry, Jewgienija Krupitskaja, tracąc do liderki 16,5 sekundy. Brąz zdobyła reprezentantka Norwegii, Margrethe Bergane (ponad 27 sek. straty do Stiepanowej).