Piłka nożna:

Eliminacje Euro 2020:

Przed meczami el. Euro 2020 Zbigniew Boniek kolejny raz zapewnił, że nie ma tematu zwolnienia Jerzego Brzęczka. Przyznał jednak, że nie podoba mu się gra reprezentacji Polski. Reprezentacja Polski może zmazać plamę po bardzo słabych wrześniowych meczach, w których zdobyła zaledwie jeden punkt w eliminacjach Euro 2020. Biało-Czerwoni mają przed sobą starcia ze słabszymi rywalami. Najpierw zagramy na wyjeździe z Łotwą (10.10), a potem na PGE Narodowym z Macedonią Północną (13.10).  Piłkarze będą walczyć o odzyskanie zaufania kibiców, a trener Jerzy Brzęczek być może o swoją przyszłość. Już we wrześniu pojawiały się plotki, że Zbigniew Boniek jest bliski zwolnienia selekcjonera. Prezes PZPN jednak znowu zapewnił, że nie ma takiego tematu.

 

FC Barcelona zaprezentowała roczny raport finansowy po sezonie 2018/19. Klub pokazał w nim m.in. krótko oraz długoterminowe długi transferowe, których łącznie jest aż 260 milionów euro. W raporcie finansowym zaprezentowanym przez FC Barcelonę zawarte zostały krótko i długoterminowe długi klubu oraz pieniądze, których klub jeszcze nie otrzymał. Wszystko to związane z transferami przeprowadzanymi przez klub z Camp Nou. Katalończycy, według sprawozdania, mają łącznie aż 260 milionów euro do spłacenia. 79 milionów to długi krótkoterminowe, pozostałych 181 milionów euro to długi do spłacenia w późniejszym czasie. FC Barcelona planuje  jednak w sezonie 2019/20 zarobić ponad miliard euro. To będzie najwyższy budżet w 120-letniej historii Dumy Katalonii.  281 milionów ma zostać uzyskanych z praw telewizyjnych, 220 milionów ze stadionu, 374 miliony z obszaru handlowego, 124 miliony z transferów i 48 milionów z innych źródeł.

 

We wtorek w Malmoe szykuje się wielkie święto. Swój pomnik w mieście odsłoni Zlatan Ibrahimović. Szwedzki piłkarz z tej okazji dał wszystkim dzieciom w mieście wolne od szkoły. Odsłonięcie pomnika Zlatana Ibrahimovicia w Malmoe to nie tylko święto dla mieszkańców tego miasta, ale i dla piłkarskich kibiców w Szwecji. Od lat “Ibra” jest najlepszym piłkarzem z tego kraju. Co prawda nie gra już w reprezentacji narodowej, ale jego dokonania wciąż budzą sympatię wśród fanów. Pomnik to prezent dla Ibrahimovicia od Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej. Organizacja ta przyznała mu niedawno po raz dziesiąty tytuł piłkarza roku. Napastnik Los Angeles Galaxy wykorzystał przerwę w rozgrywkach MLS i wybrał się do Szwecji.

 

Olympique Lyon dobrze spisuje się w Lidze Mistrzów, ale znacznie słabiej w Ligue 1. Dlatego działacze uznali, że drużyna potrzebuje nowego trenera. Sylvinho na początku lipca został nowym trenerem Olympique Lyon. Dla Brazylijczyka była to pierwsza samodzielna praca w karierze, bo wcześniej był jedynie asystentem. Nie poszło mu tak, jak sam się spodziewał. Francuski klub oficjalnie poinformował o zakończeniu współpracy z 45-latkiem. Na razie zastępuje go asystent Gerald Baticle, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie do czasu znalezienia nowego szkoleniowca. Sylvinho osiągał słabe wyniki w Ligue 1. Jego drużyna w dziewięciu meczach zdobyła zaledwie dziewięć punktów i zajmuje dopiero czternaste miejsce.

 

Serwis “Calciomercato.com” informuje, że władze SSC Napoli chcą sprzedać zimą Arkadiusza Milika. Zawieszono rozmowy na temat nowego kontraktu. Polakiem zainteresowany jest Inter Mediolan.  To nie jest dobry okres w karierze Arkadiusza Milika. Polak w tym sezonie rozegrał zaledwie 161 minut w trzech spotkaniach.  W tym czasie nie zdobył ani jednej bramki, mimo że w spotkaniu Ligi Mistrzów z Genk miał trzy znakomite okazje. Niestety wszystkie je zmarnował. Po tym meczu polski napastnik trafił zresztą na ławkę rezerwowych, nie zagrał ani minuty w konfrontacji z Torino. Serwis “Calciomercato.com” informuje, że Carlo Ancelotti stracił zaufanie do Milika.

 

Eusebio Di Francesco wytrzymał zaledwie kilka miesięcy na stanowisku trenera Sampdorii Genua. Włoskie media już ujawniły, kto ma przejąć drużynę Bartosza Bereszyńskiego i Karola Linettego. “La Gazzetta dello Sport” ujawnia, że szkoleniowcowi wypłacono 1,8 mln euro odszkodowania.  Sky Sport Italia sugeruje, że nowym trenerem zostanie Giuseppe Iachini, który ostatnio prowadził Empoli. W przeszłości już raz pracował w Sampdorii. W sezonie 2011/12 awansował z tym klubem do Serie A.

 

Jacek Zieliński nie jest już trenerem Arki Gdynia – poinformował klub. Jego docelowym następca najprawdopodobniej zostanie Wojciech Stawowy. – Tymczasowo, jego obowiązki przejął II trener Daniel Myśliwiec” – napisał gdyński klub, nie tłumacząc oficjalnie powodów rozstania.  Ten jest oczywisty – wyniki Arki. Po 11. kolejkach drużyna z Gdyni jest trzecia od końca i ma zaledwie 9 punktów. Wygrała tylko dwukrotnie i ma drugą najgorszą ofensywę w lidze (8 zdobytych goli).

Siatkówka:

Puchar Świata siatkarzy:

Polscy siatkarze rozegrali już pięć spotkań w Pucharze Świata. Na japońskich parkietach przegrali tylko raz, co daje naszej drużynie trzecie miejsce w tabeli.  W środę polscy siatkarze wracają do gry w Pucharze Świata. Po trzydniowej przerwie rywalem reprezentacji Polski będzie Rosja.  Emocji nie zabraknie w kolejnych starciach. Następnego dnia zagramy z Egiptem, a w piątek zmierzymy się z Australią.

Terminarz meczów Polaków na Pucharze Świata siatkarzy (godziny czasu polskiego):

1 października, godz. 8:00: Polska – Tunezja 3:0
2 października, godz. 12:20: Polska – Japonia 3:1
4 października, godz. 8:00: Polska – USA 1:3
5 października, godz. 5:30: Polska – Argentyna 3:1
6 października, godz. 5:30: Polska – Włochy 3:0
9 października, godz. 8:00: Polska – Rosja
10 października, godz. 5:30: Polska – Egipt
11 października, godz. 5:30: Polska – Australia
13 października, godz. 8:00: Polska – Brazylia
14 października, godz. 5:30: Polska – Kanada
15 października, godz. 5.30: Polska – Iran

Koszykówka:

NBA:

Zion Williamson, któremu wróżą świetlaną przyszłość w NBA, wystąpił właśnie w pierwszym sparingu New Orleans Pelicans. 19-latek już w debiucie był efektowny i eksplozywny. Jego drużyna pokonała Atlantę Hawks 133:109.  Zion Williamson przywitał się z NBA efektownym wsadem. Pierwszy numer draftu 2019, absolwent uczelni Duke, wzbudza olbrzymie zainteresowanie fanów oraz mediów. Mówi się, że może być nawet nowym LeBronem Jamesem. Przekłada się to także na drużynę Pelicans. Zespół przy okazji pokazowego treningu w Nowym Orleanie odwiedziły tłumy kibiców. Wszyscy są ciekawi, jak prezentować będzie się nowy skład, zbudowany z młodych i perspektywicznych koszykarzy. I dostaliśmy właśnie tego namiastkę.

W innym z przedsezonowych meczów New York Knicks mierzyli się z Washington Wizards, a debiut zaliczył inny z prospektów, RJ Barrett. Trzeci numer draftu NBA od razu spędził na parkiecie aż 39 minut. Rówieśnik Williamsona zdobył 17 punktów i siedem zbiórek. Tyle samo “oczek” wywalczył Marcus Morris, dzięki czemu nowojorczycy pokonali “Czarodziei” 104:99.

Chicago Bulls – Milwaukee Bucks 112:122 (27:28, 33:35, 26:34, 26:25)
(LaVine 16, Markkanen 14, Gafford 12, White 12 – R. Lopez 14, Mason III 14, B. Lopez 13, Bender 12)

Koszykarze Realu Madryt sezon 2018/19 zakończyli ze stratą na poziomie 26,4 miliona euro. Nic dziwnego, że prezydent Florentino Perez coraz głośniej mówi o dołączeniu do NBA. Real Madryt jest jednym z najbogatszych klubów na świecie, który generuje ogromne zyski. Gigantyczną kasę zarabia jednak tylko sekcja piłkarska, która od 2014 roku, 4-krotnie wygrała najbardziej prestiżowe rozgrywki w Europie – Ligę Mistrzów. Kilkanaście miesięcy temu “Królewscy” pochwali się przychodem w wysokości 751 mln euro. Na drugim biegunie jest koszykarski Real, który co prawda regularnie powiększa klubową gablotę o najważniejsze puchary, ale przynosi prezydentowi Florentino Perezowi ogromne straty. Sezon 2018/19 Los Blancos zakończyli ze stratą na poziomie 26,4 miliona euro. Jak podkreślają hiszpańskie media, strata sekcji koszykarskiej jest i tak… mniejsza niż zakładano. Wszystko dzięki braku zwycięstwa w EuroLidze, przez co zawodnikom nie zostały wypłacone dodatkowe premie. Klub dostaje także większe pieniądze z tytułu praw telewizyjnych czy od poszczególnych sponsorów.  Ogromne pieniądze pochłaniają jednak pensje dla zawodników. Szacuje się, że w najbliższym sezonie “Królewscy” będą na minusie 27,9 mln euro. To nie jest jednak problem tylko Realu Madryt. W jeszcze trudniejszej sytuacji jest FC Barcelona, która oprócz piłki nożnej ma także pięć innych sekcji. Rocznie przynoszą one stratę w okolicach 50 mln euro.

Hokej:

NHL:

Alex Pietrangelo nie mógł sobie wyobrazić lepszego sposobu uczczenia zdobycia punktu numer 400 w NHL. Kapitan obrońców Pucharu Stanleya osiągnął tę granicę strzelając zwycięskiego gola dla swojej drużyny w okolicy, w której się wychował. W 48. minucie wyjazdowego meczu St. Louis Blues z Toronto Maple Leafs Pietrangelo dostał podanie wszerz tafli od Davida Perrona i strzałem z ostrego kąta pokonał leżącego już na brzuchu bramkarza rywali Frederika Andersena, dając swojej drużynie prowadzenie 3:2.  Mistrzowie NHL wygrali 2 z pierwszych 3 meczów nowego sezonu i zdobyli 5 punktów, czyli jak na razie najwięcej w konferencji zachodniej.

Pierwsze zwycięstwo w nowym sezonie odnieśli Columbus Blue Jackets, a pierwszej porażki doznała drużyna Buffalo Sabres. “Kurtki” wygrały po dogrywce 4:3, a zwycięstwo dał im gol Alexandre’a Texiera. 20-letni Francuz w 5. występie w NHL strzelił swojego drugiego w ogóle, a pierwszego zwycięskiego gola i dorzucił debiutancką asystę. Gola i asystę dla gospodarzy zaliczył także kapitan Nick Foligno, a do siatki trafili jeszcze: rozgrywający mecz numer 200 w NHL Oliver Bjorkstrand i Cam Atkinson. Blue Jackets wygrali, mimo że wcześniej stracili prowadzenie 2:0 i 3:2. Sabres doprowadzili do dogrywki w przedostatniej minucie, grając w polu 6 na 4 po wycofaniu bramkarza i karze dla Boone’a Jennera za złamanie procedury przy wznowieniu.

Jakub Lewandowski znalazł się na opublikowanej dziś przez Centrum Skautingu NHL kandydatów do wyboru w przyszłorocznym drafcie najlepszej ligi świata. Tradycyjnie już na początku sezonu Centrum Skautingu publikuje listę zawodników wartych obserwowania przed najbliższym naborem do najlepszej ligi świata. Zawodnikom przypisywane są litery od A do C. Grupę A stanowią kandydaci typowani przez komórkę zajmującą się skautingiem do wyboru w pierwszej rundzie draftu, grupę B uważani za graczy z potencjałem na rundy 2-3, a C na rundy 4-7. W tej ostatniej grupie znalazł się właśnie Lewandowski. 17-letni Polak od tego sezonu reprezentuje barwy drużyny Sioux Falls Stampede, mistrza najlepszej amerykańskiej ligi juniorskiej USHL. W pierwszych 3 meczach nowych rozgrywek strzelił 2 gole. W poprzednim sezonie występował w czeskiej lidze juniorskiej, w której dla HC Vítkovice rozegrał 44 mecze sezonu zasadniczego, strzelił 22 gole i zaliczył 26 asyst, a w play-offach wystąpił 4 razy. Poza tym zagrał w jednym meczu Kadry PZHL U23 w PHL i uzyskał jedną asystę. Na zaprezentowanej dziś liście zawodników do obserwacji znalazło się 360 hokeistów. W przyszłorocznym drafcie, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca w Montrealu wybranych będzie mogło być 217.  Na przedstawionej dziś liście znalazł się m.in. także mający polskie korzenie Mateusz Szurowski, młodszy brat występującego w PKH Gdańsk Damiana Szurowskiego. On jednak jest przedstawicielem Szwecji. Podobnie jak Lewandowski został sklasyfikowany w grupie C.

Tenis:

ATP Szanghaj:

Borna Corić, zeszłoroczny finalista, w dwóch setach przegrał z Andriejem Rublowem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Do 1/16 finału awansowali m.in. Matteo Berrettini, John Isner i Lucas Pouille.

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 15) – Benoit Paire (Francja) 6:4, 1:6, 6:1

Matteo Berrettini (Włochy, 11) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:2, 6:1
John Isner (USA, 16) – Alex de Minaur (Australia) 7:6(1), 6:4
Andriej Rublow (Rosja) – Borna Corić (Chorwacja, 12) 6:4, 7:6(4)
John Millman (Australia, SE) – Guido Pella (Argentyna) 6:3, 7:5
Felix Auger-Aliassime (Kanada) – Aleksander Bublik (Kazachstan, Q) 7:6(5), 4:0 i krecz
Lucas Pouille (Francja) – Zhe Li (Chiny, WC) 6:7(4), 6:4, 6:4

Hubert Hurkacz awansował do 1/8 finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. We wtorkowym spotkaniu II rundy Polak w dwóch setach pokonał rozstawionego z numerem dziewiątym Gaela Monfilsa. W III rundzie, w czwartek, Polak zmierzy się z rozstawionym z numerem szóstym Stefanosem Tsitsipasem bądź z Felixem Augerem-Aliassime’em.

Hubert Hurkacz odniósł we wtorek pierwsze deblowe zwycięstwo w ATP Tour. Polak i Benoit Paire pokonali w I rundzie zawodów w Szanghaju duet Jeremy Chardy i Fabrice Martin, który walczy o miejsce w kończącym sezon londyńskim turnieju Masters. Po zwycięstwie nad Gaelem Monfilsem w II rundzie singla Hubert Hurkacz nie wypoczywał długo w szatni i już po 30 minutach pojawił się na korcie, aby grać debla.

WTA Tiencin:

Magda Linette bardzo dobrze rozpoczęła turniej WTA International w Tiencinie. W I rundzie Polka rozbiła Amerykankę Christinę McHale 6:3, 6:1.  Amerykanka wygrała cztery z pięciu wcześniejszych ich meczów. Kolejną rywalką poznanianki będzie Japonka Kurumi Nara, z którą ma bilans spotkań 1-3.

WTA Linz:

Ukrainka Kateryna Kozłowa pokonała po blisko trzygodzinnym maratonie Rosjankę Annę Blinkową w I rundzie turnieju WTA International w Linzu. Niemka Andrea Petković oddała dwa gemy Szwajcarce Jil Teichmann.

Kateryna Kozłowa (Ukraina) – Anna Blinkowa (Rosja) 6:1, 6:7(1), 7:6(5)
Andrea Petković (Niemcy) – Jil Teichmann (Szwajcaria) 6:1, 6:1
Viktoria Kuzmova (Słowacja) – Julia Grabher (Austria, WC) 6:4, 6:2

Alicja Rosolska i Renata Voracova awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju WTA International w Linzu. W poniedziałek Polka i Czeszka pokonały Kanadyjkę Sharon Fichman i Amerykankę Marię Sanchez.  Ćwierćfinałowe rywalki Polka i Czeszka poznają we wtorek. Zmierzą się z Austriaczką Barbarą Haas i Szwajcarką Xenią Knoll lub Amerykanką Hayley Carter i Brazylijką Luisą Stefani.

 

Igrzyska w Tokio bez gwiazd tenisa? Zrezygnował już Dominic Thiem, który woli jechać do Kitzbuehel. Nie ma pewności, czy zagrają Rafael Nadal i Roger Federer. Olimpijski turniej odstrasza wielu tenisistów terminem i klimatem. Priorytetem jest zaś dla naszych zawodników. Tenisiści od lat traktują igrzyska olimpijskie jak imprezę drugiej kategorii. Zdecydowanie wyżej cenią turnieje wielkoszlemowe – mimo, że zawody te odbywają się cztery razy w roku, a turniej olimpijski raz na cztery lata. Coraz więcej wskazuje na to, że w przyszłym roku w Tokio znów będzie podobnie. Na igrzyskach w Japonii może nie pojawić się wiele gwiazd. Niepewny jest wciąż występ Rogera Federera.  Kibice Rafaela Nadala także nie mogą być pewni, że wystąpi w tokijskim turnieju olimpijskim.  Nieobecnych w Tokio może być więcej. Dlaczego? Wszystko z powodu przyszłorocznego kalendarza. 12 lipca skończy się w Londynie wielkoszlemowy Wimbledon na kortach trawiastych. Turniej olimpijski w Tokio rozpocznie się już 25 lipca i rozegrany zostanie się kortach twardych. Dwa tygodnie na przerwę i zmianę nawierzchni to może być dla wielu zawodników zdecydowanie za mało czasu. Finalistom Wimbledonu ciężko będzie się pozbierać fizycznie i odbudować. Ponadto tuż po igrzyskach rusza seria turniejów w Stanach Zjednoczonych, która jak co roku kończy się w Nowym Jorku, gdzie na przełomie sierpnia i września odbędzie się US Open. Czasu na odpoczynek nie będzie, a zawodnicy często w połowie lipca udają się na krótkie wakacje.

Kolarstwo:

Gino Bartali może wkrótce zostać błogosławionym – taką informację przekazała Katolicka Agencja Informacyjna. W sprawie jednego z najwybitniejszych zawodników w historii kolarstwa (dwukrotny zwycięzca Tour de France, trzykrotny triumfator Giro d’Italia, wielokrotny mistrz Włoch, itd.) starania podjęły: Prowincja Karmelitów Bosych Centralnej Italii wraz ze Świeckim Zakonem Karmelitów Bosych. To nie żart, a bardzo poważny wniosek. Bartali spełnia wszelkie wymogi, aby w przyszłości zostać wyniesionym na ołtarze. 70 lat temu Gino Bartali był w Europie bohaterem, dzisiaj powiedzielibyśmy: celebrytą. Jego popularność osiągnęła taki poziom, że papież regularnie wspominał o nim w swoich kazaniach.  – Jako człowiek prawy, rozmodlony był stawiany za wzór sportowca. Nigdy nie zdejmował z szyi szkaplerza karmelitańskiego, a po zwycięstwie w Tour de France pożegnał na paryskim stadionie Parc des Princes kibicujących na jego cześć 50 tysięcy kibiców i poszedł się pomodlić w katedrze Notre Dame – wylicza Konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. Szczepan T. Praśkiewicz.

Boks:

Kubrat Pulew (27-1, 14 KO) poznał kolejnego przeciwnika na amerykańskim ringu. Bułgar, który jest o krok od walki o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej, 9 listopada zmierzy się z Rydellem Bookerem (26-2, 13 KO).  Booker nie jest przeciwnikiem najwyższych lotów dla “Kobry”, ale z pewnością jego solidny rekord zawodowy (26 zwycięstw, 2 porażki) zadecydował o tym, że to on 9 listopada sprawdzi jego formę.  38-letni bokser z Sofii 23 marca zadebiutował na ringu w USA i pokonał przez nokaut Bogdana Dinu. Bułgar jedynej porażki z karierze doznał z rąk Władimira Kliczki w 2014 roku w Altonie, a stawką tamtego pojedynku były cztery pasy mistrza świata w kategorii ciężkiej. Pulew jest o krok o ponownej szansy walki o tytuł.  Seria siedmiu zwycięstw z rzędu, nad m.in. Derekiem Chisorą, Samuelem Peterem czy Hughie Furym, dała mu 1. miejsce w rankingu federacji IBF oraz 7. w WBC.  Jeśli Bułgar pokona Rydella Bookera, to w kolejnym starciu powinien zawalczyć ze zwycięzcą rewanżu pomiędzy Anthonym Joshuą a Andym Ruizem Jr.

Opracował: Sławek Sobczak