Piłka nożna:

PKO Ekstraklasa:

Zakończyła się 6. kolejka PKO Ekstraklasy. Pogoń Szczecin wygrywając z Wisłą zostałaby liderem PKO Ekstraklasy. Portowcy przegrali jednak 1:2 i wciąż zajmują 2. miejsce. Ostatnią pozycję opuścili płocczanie.  Dzięki pierwszym trzem punktom w sezonie Wisła opuściła 16. pozycję w PKO Ekstraklasie. Podopieczni Radosława Sobolewskiego awansowali tuż nad strefę spadkową, wyprzedzając Arkę Gdynia, ŁKS Łódź i Koronę Kielce.  Pogoń pozostała wiceliderem, do prowadzącego Śląska Portowcy tracą punkt. 3. w tabeli Jagiellonia ma od szczecinian dwa “oczka” mniej.

Fortuna I liga:

Stal Mielec wygrała 1:0 starcie kandydatów do awansu z Miedzią Legnica. Może w tym sezonie liczyć na Adriana Paluchowskiego. Po zwycięstwie jest liderem. Poniedziałkowa konfrontacja potwierdziła, że ekipa z Mielca jest niewygodna dla legniczan. Nie pokonali jej nawet w historycznym sezonie, kiedy wywalczyli awans do PKO Ekstraklasy. W piątym spotkaniu w tej dekadzie Miedź nie znalazła sposobu na ogranie Stali.

Serie A:

Inter Mediolan zdeklasował Lecce i wygrał 4:0 pierwszy mecz o punkty pod wodzą Antonio Conte. Po 1. kolejce jest liderem. Premierowego gola w lidze włoskiej strzelił Romelu Lukaku.

MLS:

Los Angeles FC zremisowało z Los Angeles Galaxy (3:3) w meczu Major League Soccer. Dwie bramki dla gości strzelił Zlatan Ibrahimović, który w ostatnich trzech występach zdobył sześć goli.  Był to trzeci mecz ligowy z rzędu Galaxy, w którym “Ibra” zdobył dwa gole – poprzednio z Seattle Sounders (2:2) i Dallas (2:0). Swoje trafienie dla Los Angeles FC zaliczył Carlos Vela. Ibrahimović w tym sezonie MLS ma na koncie 22 bramki. 37-latek zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców ligi (razem z Josefem Martinezem z Atlanta United). Liderem rankingu pozostaje Vela – 27 bramek.

Tenis:

US Open:

Hubert Hurkacz w sobotę świętował triumf w ATP Winston-Salem, a w poniedziałek odpadł z US Open. Polak jest kolejną ofiarą klątwy wiszącej nad zwycięzcami zawodów poprzedzających wielkoszlemowy turniej.  Po dwóch dniach od największego sukcesu w karierze, Hurkacz w I rundzie US Open zmierzył się z Jeremym Chardym. Po ponad trzygodzinnym pojedynku Polak musiał uznać wyższość rywala. Przegrał w pięciu setach 3:6, 6:3, 6:7(6), 6:1, 6:4. Za grę w US Open zarobił 58 tysięcy dolarów i 10 punktów do rankingu. Hurkacz na US Open miał zdecydowanie wyższe aspiracje. W II rundzie czekał na niego Stan Wawrinka.

Kamil Majchrzak odniósł na kortach twardych nowojorskiego US Open 2019 pierwsze w karierze zwycięstwo w Wielkim Szlemie. W poniedziałek Polak pokonał po pięciosetowym boju Chilijczyka Nicolasa Jarry’ego.  23-latek z Piotrkowa Trybunalskiego jest teraz podwójnym szczęściarzem. Najpierw skorzystał na problemach zdrowotnych Kanadyjczyka Milosa Raonicia i jako lucky loser dostał się do głównej drabinki. W poniedziałek wykorzystał swoją szansę i po trzech godzinach i 40 minutach pokonał notowanego na 73. pozycji Nicolasa Jarry’ego. Po raz pierwszy w karierze wygrał mecz w Wielkim Szlemie. Wcześniej nie udało mu się to w Australian Open i Wimbledonie. Majchrzak wygrał 6:7(2), 7:6(5), 7:6(6), 1:6, 6:4 i awansował do II rundy wielkoszlemowego US Open 2019. Dzięki temu zdobył 45 punktów do rankingu ATP i na pewno poprawi życiówkę. W środę jego rywalem będzie kolejny Latynos, Urugwajczyk Pablo Cuevas.

Broniący tytułu Novak Djoković w trzech setach pokonał Roberto Carballesa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. 35-letni Janko Tipsarević rozegrał swój ostatni mecz na poziomie Wielkiego Szlema. Roger Federer w czterech setach pokonał Sumita Nagala w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. Po partii w poniedziałek stracili również Stan Wawrinka, Lucas Pouille i David Goffin, odpadł natomiast Fabio Fognini.

Novak Djoković (Serbia, 1) – Roberto Carballes (Hiszpania) 6:4, 6:1, 6:4
Juan Ignacio Londero (Argentyna) – Sam Querrey (USA) 3:6, 6:1, 7:6(3), 7:5
Denis Kudla (USA) – Janko Tipsarević (Serbia) 3:6, 6:1, 7:6(5), 6:1
Dusan Lajović (Serbia, 27) – Steve Darcis (Belgia) 7:5, 6:3, 6:3
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) – Jannik Sinner (Włochy, Q) 6:3, 7:6(5), 4:6, 6:3
Miomir Kecmanović (Serbia) – Laslo Djere (Serbia) 6:2, 6:1, 7:5
Paolo Lorenzi (Włochy, LL) – Zachary Svajda (USA, WC) 3:6, 6:7(5), 6:4, 7:6(4), 6:2
Reilly Opelka (USA) – Fabio Fognini (Włochy, 11) 6:3, 6:4, 6:7(6), 6:3
Dominik Koepfer (Niemcy, Q) – Jaume Munar (Hiszpania) 6:4, 7:6(2), 5:7, 7:5
Jenson Brooksby (USA, Q) – Tomas Berdych (Czechy) 6:1, 2:6, 6:4, 6:4
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 17) – Marton Fucsovics (Węgry) 3:6, 6:4, 6:2, 3:6, 6:3
Feliciano Lopez (Hiszpania) – Taylor Fritz (USA, 26) 3:6, 6:4, 6:3, 6:4
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Marcos Giron (USA, WC) 3:6, 6:4, 6:4, 6:4
Hugo Dellien (Boliwia) – Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) 6:3, 6:4, 2:6, 2:3 i krecz
Danił Miedwiediew (Rosja, 5) – Prajnesh Gunneswaran (Indie) 6:4, 6:1, 6:2

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Sumit Nagal (Indie, Q) 4:6, 6:1, 6:2, 6:4
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) – Elliot Benchetrit (Francja, Q) 4:6, 6:2, 6:3, 6:0
Daniel Evans (Wielka Brytania) – Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 6:3, 2:6, 6:3
Lucas Pouille (Francja, 25) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 4:6, 6:4, 6:4
Pablo Carreno (Hiszpania) – Guido Pella (Argentyna, 19) 6:3, 4:6, 7:6(2), 6:3
Ricardas Berankis (Litwa) – Jiri Vesely (Czechy, Q) 4:6, 7:6(4), 3:6, 7:6(4), 6:4
Gregoire Barrere (Francja, Q) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:6(4), 6:4, 4:6, 6:7(5), 7:6(2)
David Goffin (Belgia, 15) – Corentin Moutet (Francja) 6:3, 3:6, 6:4, 6:0
Borna Corić (Chorwacja, 12) – Jewgienij Donskoj (Rosja, Q) 7:6(7), 6:3, 6:0
Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Andreas Seppi (Włochy) 6:1, 6:7(2), 6:4, 6:3
Pablo Cuevas (Urugwaj) – Jack Sock (USA, WC) 6:4, 7:5, 7:6(5)
Cristian Garin (Chile, 31) – Christopher Eubanks (USA, WC) 3:6, 7:6(5), 6:4, 6:7(4), 6:3
Alex de Minaur (Australia) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:4, 6:2, 6:7(6), 7:5
Bradley Klahn (USA) – Thiago Monteiro (Brazylia) 6:3, 6:2, 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 7) – Marco Trungelliti (Argentyna, Q) 6:1, 4:1 i krecz

W I rundzie US Open 2019 doszło do starcia tenisistek, które po raz pierwszy grają w Nowym Jorku w zawodowym tenisie.  Iga Świątek nie dała najmniejszych szans Serbce Ivanie Jorović.  Polka rozbiła Serbkę 6:0, 6:1. W środę Polka zmierzy się z Łotyszką Anastasiją Sevastovą, półfinalistką imprezy z ubiegłego sezonu.   Polka i Łotyszka zmierzą się po raz pierwszy.  Sevastova pokonała Eugenie Bouchard i awansowała do II rundy wielkoszlemowego US Open 2019 na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku. Dla Kanadyjki to 12. z rzędu przegrany mecz.

Magdalena Fręch na I rundzie zakończyła udział w wielkoszlemowym US Open 2019. Polka przegrała w trzech setach z Laurą Siegemund.  Niemka to tenisistka po poważnych zdrowotnych przejściach, próbująca odzyskać blask. Polka przegrała 7:5, 3:6, 4:6. Dla łodzianki był to trzeci wielkoszlemowy występ i pozostaje z jednym wygranym meczem, w Rolandzie Garrosie 2018. Kolejną rywalką Siegemund będzie rozstawiona z numerem 20. Amerykanka Sofia Kenin.

Ashleigh Barty pokonała w trzech setach Zarinę Dijas w I rundzie wielkoszlemowego US Open 2019. Karolina Pliskova w dwóch zaciętych partiach wyeliminowała Terezę Martincovą. Odpadła Andżelika Kerber, która przegrała z Kristiną Mladenović. Serena Williams w 59 minut rozprawiła się z Marią Szarapową w I rundzie US Open 2019. Venus Williams rozbiła Saisai Zheng i zmierzy się z Eliną Switoliną.

Elina Switolina (Ukraina, 5) – Whitney Osuigwe (USA, WC) 6:1, 7:5
Venus Williams (USA) – Saisai Zheng (Chiny) 6:1, 6:0
Rebecca Peterson (Szwecja) – Monica Puig (Portoryko) 6:3, 6:3
Dajana Jastremska (Ukraina, 32) – Monica Niculescu (Rumunia) 6:4, 1:6, 6:2
Sofia Kenin (USA, 20) – Coco Vandeweghe (USA) 7:6(4), 6:3
Lin Zhu (Chiny) – Xinyu Wang (Chiny, Q) 6:3, 6:4
Misaki Doi (Japonia) – Madison Keys (USA, 10)
Mariam Bolkwadze (Gruzja, Q) – Bernarda Pera (USA) 6:3, 5:7, 6:4
Karolina Pliskova (Czechy, 3) – Tereza Martincova (Czechy, Q) 7:6(6), 7:6(3)

Maria Sakkari (Grecja, 30) – Camila Giorgi (Włochy) 6:1, 6:0
Shuai Peng (Chiny, Q) – Varvara Lepchenko (USA, LL) 6:2, 7:6(5)
Lauren Davis (USA) – Johanna Larsson (Szwecja, Q) 7:5, 6:2
Ashleigh Barty (Australia, 2) – Zarina Dijas (Kazachstan) 1:6, 6:3, 6:2

Siatkówka:

Mistrzostwa Europy:

To nie był spokojny wieczór w Łodzi. Reprezentacja Polski siatkarek długo męczyła się z Ukrainą w trzecim meczu mistrzostw Europy, ale na szczęście skończyło się tylko na strachu i potknięciu w pierwszym secie. Pozostałe wygrały już Polki. Plan na pierwsze cztery dni turnieju został więc wykonany bez większych błędów. Jednak schody dopiero się zaczną. W środę Polki zmierzą się z Belgią, a 27 godzin później z Włochami. Ukrainki z kolei czeka dzień przerwy, a po nim starcia kolejno ze Słowenią i Portugalią.

Reprezentacja Włoch nadal bez porażki w mistrzostwach Europy. Drużyna trenera Davide Mazzantiego pokonała w trzech setach Belgię w swoim 3. meczu turnieju.

Nie brakowało niespodzianek podczas czwartego dnia mistrzostw Europy siatkarek. Niemki ograły w Bratysławie Rosjanki 3:2, a kłopoty z pokonaniem niżej notowanego rywala po raz kolejny miały Serbki.  Mistrzynie świata po gładko wygranych dwóch pierwszych setach w starciu z Francją poczuły się zbyt pewnie i przegrały wysoko kolejną partię. Niewiele brakowało, aby Trójkolorowe doprowadziły do tie-breaka, jednak siatkarki z Bałkanów w kluczowych momentach pokazały swoją klasę. Po 14 punktów zdobyły Tijana Bosković oraz Brankica Mihajlović. W drugim pojedynku grupy A, Turczynki w czterech setach okazały się lepsze od Bułgarek.

Emocji nie było w Budapeszcie. Holenderki w szybkim tempie uporały się z Chorwacją.  Ku rozpaczy miejscowych fanów Węgierki w trzech partiach uległy reprezentacji Azerbejdżanu.

Opracował: Sławek Sobczak