Liga Mistrzów 2019:

Tottenham Hotspur – Ajax Amsterdam i FC Barcelona – Liverpool FC – to półfinałowe pary Ligi Mistrzów w edycji 2018/2019. Rywalizacja rozpocznie się już 30 kwietnia.

W rewanżowych starciach ćwierćfinałowych padło w sumie 18 bramek, a najwięcej emocji dostarczyła potyczka Manchesteru City z Tottenhamem. Mistrz Anglii wygrał 4:3, jednak nic mu to nie dało, bo wobec wcześniejszej porażki 0:1 na obiekcie londyńczyków, pożegnał się z rywalizacją o najważniejsze europejskie trofeum.

Manchester City – Tottenham Hotspur 4:3 (3:2)
pierwszy mecz: 0:1, awans: Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur ostatni raz doszedł tak daleko w Lidze Mistrzów (dawniej Puchar Europy) w 1962 roku. W końcu udało się nawiązać do pięknych czasów.

Tuzin akcji, kanonada, kapitalne 30 minut FC Porto i… gol dla gości z Liverpoolu. Zespół Juergena Kloppa rozkręcał się bardzo powoli, ale wygrał w Portugalii aż 4:1 (1:0) i w półfinale Ligi Mistrzów zagra z Barceloną. Pierwszy mecze rozegrany zostanie 1 maja na Camp Nou.

Ligue 1:

Paris Saint-Germain, po remisie z RC Strasbourg Alsace i porażce z Lille OSC, tym razem przegrało na wyjeździe z FC Nantes 2:3 w zaległym meczu 28. kolejki Ligue 1. W związku z tym, koronacja PSG na mistrza Francji ponownie została przełożona.  Paryżanie przystępowali do rywalizacji z Nantes po blamażu z Lille (1:5) i w końcu chcieli zapewnić sobie mistrzowski tytuł, a potrzebowali do tego co najmniej jednego punktu. Jednak mocarze ze stolicy nie zrealizowali swojego celu.

Liga Europy:

Piłkarze Valencia CF są o krok od awansu do półfinału Ligi Europy. Czy w rewanżowym spotkaniu z Villarreal CF postawią kropkę nad “i”? Czy “Żółte Łódź Podwodna” jest w stanie zaskoczyć wszystkich?  W pierwszym spotkaniu lepsza okazała się Valencia CF, wygrywając na wyjeździe 3:1.

Mimo niekorzystnego wyniku pierwszego starcia, Eintracht Frankfurt nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej edycji Ligi Europy. Niemcy na własnym boisku zmierzą się z Benfiką Lizbona. Celem drużyny Adi Hüttera będzie odrobienie dwubramkowej starty z pierwszego ćwierćfinału.

Chelsea FC zagra ze Slavią Praga w rewanżowym meczu ćwierćfinału piłkarskiej Lig Europy. Pierwsze spotkanie ekipa z Londynu wygrała 1:0 i to ona jest uważana za faworyta starcia na Stamford Bridge. Goście z Pragi w tym sezonie potrafili jednak zaskoczyć dużo wyżej notowanych rywali i w europejskich rozgrywkach zajść tak daleko kosztem m.in. Genk czy Sevilli.

Arsenal pewnie pokonał Napoli 2:0 w pierwszym ćwierćfinale Ligi Europy. Biorąc jednak pod uwagę akcje, które wykreowali sobie „Kanonierzy”, kibice z północnego Londynu mogą czuć niedosyt. Mecz rewanżowy będzie bardzo ciekawy, ponieważ Arsenal pomimo wielkiej przewagi nie zamknął tego dwumeczu.

Boston Celtics, Milwaukee Bucks oraz Houston Rockets zbliżyli się do awansu do drugiej rundy play-offów, po raz drugi wygrywając nad rywalami przed własną publicznością. Triple-double zaliczył lider Rockets, James Harden.

Koszykarze Indiany Pacers po raz kolejny nie potrafili zagrać całego meczu na równym poziomie i po raz drugi w serii musieli uznać wyższość Boston Celtics.

Boston Celtics – Indiana Pacers 99:91 (29:33, 23:17, 16:29, 31:12)
(Irving 37, Tatum 26, Hayward 13 – Bogdanović 23, Young 15, Evans 13)

Stan serii: 2-0 dla Celtics

Detroit Pistons tylko w pierwszej połowie spotkania byli w stanie dotrzymać kroku Milwaukee Bucks. W trzeciej kwarcie na wyższe obroty wszedł Giannis Antetokounmpo, zdobywając w niej 13 ze swoich 26 punktów. To właśnie ta część rywalizacji, wygrana przez Bucks 35:17, sprawiła, że przyjezdni nie mieli już czego szukać.

Milwaukee Bucks – Detroit Pistons 120:99 (38:27, 20:32, 35:17, 27:23)
(Bledsoe 27, Antetokounmpo 26, Middleton 24 – Kennard 19, Jackson 18, Drummond 18)

Stan serii: 2-0 dla Bucks

Bardzo pewną wygraną odnieśli także koszykarze Houston Rockets, pokonując tym razem Utah Jazz. Wielka w tym zasługa Jamesa Hardena, który zakończył spotkanie z triple-double: miał 32 punkty, 13 zbiórek oraz 10 asyst. Gospodarze nie mieli najmniejszych problemów, by po raz drugi pokonać Jazz, bo już po pierwszej kwarcie wypracowali sobie aż 20 punktów przewagi. Ta w kolejnych fragmentach meczu jeszcze wzrastała, ale Jazz w ostatniej odsłonie nieco zmniejszyli rozmiar porażki.

Houston Rockets – Utah Jazz 118:98 (39:19, 31:25, 25:23, 23:31)
(Harden 32, Paul 17, Gordon 16 – O’Neale 17, Rubio 17, Favors 14)

Stan serii: 2-0 dla Rockets

WNBA:

Amerykanka Breanna Stewart, najlepsza koszykarka ligi WNBA, mistrzyni z 2018 r. w barwach Seattle Storm i finalistka Euroligi, nie zagra w rozpoczynającym się 24 maja nowym sezonie za oceanem. Powodem jest zerwanie ścięgna Achillesa prawej nogi – poinformował jej klub. Do kontuzji doszło w niedzielę podczas finału Euroligi koszykarek, w którym UMMC Jekaterynburg pokonał 91:67 Dynamo Kursk, drużynę mającą w składzie właśnie Stewart. Amerykanka po przylocie do Los Angeles udała się od razu do kliniki, w której przeprowadzone badania potwierdziły poważny uraz. Na razie nie wyznaczono daty operacji, ale wiadomo, że powrót do pełnej sprawności może potrwać nawet rok.

EBL:

Stelmet Enea BC Zielona Góra mocno męczył się z Legią Warszawa, ale koniec końców wyszarpał zwycięstwo. We własnej hali pokonał stołeczny zespół 100:96, odnosząc 23. triumf w tym sezonie Energa Basket Ligi.

Kacper Młynarski rzutem za trzy punkty pogrążył Anwil Włocławek. Polpharma Starogard Gdański po znakomitym finiszu pokonała aktualnego mistrza Polski 95:92. To kolejna sensacja na Kociewiu.

Wielkie emocje i niesamowity rzut na zwycięstwo. Desmond Washington szaloną “trójką” o tablicę zapewnił ekipie GTK Gliwice wygraną 80:78 nad HydrtoTruckiem Radom. Tym samym śląski zespół wyrównał wynik zwycięstw z debiutanckiego sezonu w EBL.

Wielkie emocje w derbach Trójmiasta. W 28. Kolejce Energa Basket Ligi koszykarze Arki Gdynia wygrali z Treflem Sopot 90:88. Gospodarze odrobili 13 punktów straty i losy meczu rozstrzygnęli w ostatnich sekundach.

W 28. kolejce Energa Basket Ligi koszykarze AZS-u Koszalin odrobili 12 punktów straty. Po znakomitej czwartej kwarcie drużyna Marka Łukomskiego zwyciężyła z Kingiem Szczecin 88:71.

Hit Energa Basket Ligi dla Polskiego Cukru! Torunianie pokonali na wyjeździe Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. aż 86:67.

EBLK:

Koszykarki InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski pomimo wielu osłabień były o krok od wywalczenia awansu do finałów Energa Basket Ligi Kobiet. Po zaciętym meczu to jednak Ślęza Wrocław cieszyła się z wygranej 63:61.

stan rywalizacji: 2:1 dla InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski

Bez niespodzianki w Gdyni. Koszykarki CCC Polkowice kontynuują swoją serię zwycięstw w fazie play-off. Tym razem podopieczne Marosa Kovacika wygrały z Arką Gdynia 80:71 i przypieczętowały awans do finałów Energa Basket Ligi Kobiet.

To nie był defensywny zespół Dallas Stars, jaki kibice znają. “Gwiazdy” w pierwszej tercji meczu numer 4 pierwszej rundy play-offów NHL rozbiły Nashville Predators i wyrównały stan serii przed wyjazdem na teren rywali.

Dallas Stars – Nashville Predators 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)

Stan rywalizacji wyrównał także zespół Boston Bruins, który na wyjeździe pokonał Toronto Maple Leafs 6:4. David Pastrňák trafił do bramki “Klonowych Liści” dwukrotnie, Brad Marchand do swojej bramki dorzucił dwie asysty, gola i asystę uzyskał Charlie McAvoy, Zdeno Chára zdobył gola zwycięskiego, a tuż przed końcową syreną strzałem do pustej bramki wynik ustalił Joakim Nordström.

O krok od sensacji jest drużyna Colorado Avalanche, która tej nocy po dogrywce pokonała w meczu numer 4 Calgary Flames 3:2 i w całej serii prowadzi już 3-1 przed powrotem rywalizacji do Calgary. Mikko Rantanen strzelił dla “Lawiny” zwycięskiego gola w 71. minucie spotkania, a wcześniej doprowadził do dogrywki zdobywając bramkę w przewadze w 58. minucie. Avalanche jeszcze w trzeciej tercji przegrywali 0:2.

ATP Monte Carlo:

Rafael Nadal oddał dwa gemy Roberto Bautiście w II rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo. Kolejnym rywalem tenisisty z Majorki będzie Grigor Dimitrow. Łatwo pierwszy mecz wygrał Dominic Thiem.  Alexander Zverev wygrał z Felixem Augerem-Aliassime i zmierzy się z Fabio Fogninim w III rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo. Pierre-Hugues Herbert wyeliminował Keia Nishikoriego.

Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Marton Fucsovis (Węgry) 7:6(3), 6:3

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do II rundy gry podwójnej turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo. Na początek Polak i Brazylijczyk wyeliminowali Hiszpanów Marcela Granollersa i Marka Lopeza. O ćwierćfinał Kubot i Melo zagrają z Austriakami Jürgenem Melzerem i Dominikiem Thiemem. Występujący dzięki dzikiej karcie Austriacy w I rundzie odprawili Niemca Philippa Kohlschreiberai Hiszpana Fernando Verdasco.

Siatkówka:

PlusLiga:

W drugim meczu półfinałowym PlusLigi ZAKSA przegrywała na wyjeździe z Wartą Zawiercie 0:2. Gardini zagrał va banque. Wprowadził na parkiet Szymurę, a Śliwkę przestawił na atak. Kędzierzynianie odwrócili mecz, wygrali 3:2 i doprowadzili do 3. starcia.  Trzecie, decydujące spotkanie w tej parze odbędzie się w środę 24 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

Miesiąc temu przedłużył kontrakt z klubem o dwa sezony. Dziś nie ma go już w klubie. Lorenzo Micelli nie jest już trenerem Developresu SkyRes Rzeszów. Jego obowiązki do końca obecnych rozgrywek przejmie dotychczasowy II trener, Bartłomiej Dąbrowski.