Piłka nożna:

Primera Division:

Co by bez niego zrobili. Karim Benzema ostatnio ratuje Real Madryt przed kolejnymi kompromitacjami. Tym razem Francuz przesądził o remisie z Leganes (1:1). Piłkarze poziomem gry dostosowali się do poniedziałkowej pory i nie przełamali mitu o rozczarowujących zakończeniach kolejki na początek tygodnia. Leganes jest już pewne utrzymania, a Real miejsca na podium La Liga

CD Leganes – Real Madryt 1:1 (1:0)
1:0 – Jonathan Silva 45′
1:1 – Karim Benzema 51′

Premier League:

Arsenal szczęśliwie pokonał na wyjeździe Watford 1:0. Goście gola zdobyli po fatalnym zagraniu Bena Fostera w 10. minucie. Chwilę później z boiska został wyrzucony Troy Deeney.

Watford FC – Arsenal FC 0:1 (0:1)
0:1 – Aubameyang 10′

Serie A:

Atalanta BC oddała 18 strzałów celnych w meczu z Empoli FC. Pokonać Bartłomieja Drągowskiego jednak nie potrafiła. Bezbramkowy remis beniaminka w Bergamo to zasługa Polaka. Azzurri pozostają w strefie spadkowej, a ich strata do będącej na bezpiecznej lokacie Bologni to dwa punkty. Z kolei Atalanta skomplikowała sobie drogę do Ligi Mistrzów. Po jej stronie nie zagrał Arkadiusz Reca.

Liga Mistrzów 2019:

Wojciech Szczęsny zagra po raz 50. w europejskich pucharach. Jeżeli zachowa czyste konto w rewanżu z Ajaksem Amsterdam, Juventus awansuje do półfinału Ligi Mistrzów. Ponad pięćdziesięciu fanów Ajaxu Amsterdam nie obejrzy meczu z Juventusem. Policja odstawi ich na granicę, bo zostali przyłapani z niebezpiecznymi przedmiotami. Wszyscy zostaną przetransportowani na granicę i odesłani do Holandii. W najbliższych godzinach przekonamy się, czy udało się zapewnić spokój. Do Włoch przyleciało ponad dwa tysiące kibiców gości.

Manchester United nie będzie miał nic do stracenia w rewanżowym meczu Ligi Mistrzów z Barceloną. Menedżer Czerwonych Diabłów liczy na przebłysk geniuszu byłego zawodnika Dumy Katalonii, Alexisa Sancheza. Chilijczyk ostatnio nie ma dobrej prasy na Wyspach Brytyjskich. “Piłkarz otrzymał kontrakt o wartości 500 tys. funtów tygodniowo, ale jest to jedna z najdroższych porażek w historii klubu z Manchesteru” – ocenia “Daily Star”.

Ćwierćfinały Ligi Mistrzów:

Juventus – Ajax Amsterdam / wt. 16.04.2019 godz. 21.00

Pierwszy mecz: 1:1.

FC Barcelona – Manchester United / wt. 16.04.2019 godz. 21.00

Pierwszy mecz: 1:0.

Ekstraklasa:

Były wiceprezes Wisły Kraków, Damian D. został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji – poinformowało radio RMF FM. Powodem zatrzymania miał być handel narkotykami i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Nad ranem zostało zatrzymanych kilkanaście osób, w związku z handlem narkotykami. Jedną z nich jest były wiceprezes Wisły Kraków. Oprócz byłego wiceprezesa Wisły Kraków Damiana D., Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało też przywódców Wisła Sharks. To ma być koniec funkcjonowania grupy pseudokibiców.  Śledczy ustalili, że cały proceder miał odbywać się głównie na południu Polski, a narkotyki miały być rozprowadzane podczas spotkań piłkarskich. Zatrzymani mieli zostać także kibole Lechii Gdańsk i Cracovii.

– Niestety, nie będę mógł pomóc na boisku Wiśle do końca sezonu – Jakub Błaszczykowski potwierdził, że obecne rozgrywki już się dla niego zakończyły. Piłkarz jest kontuzjowany.  Reprezentant Polski ma złamany palec, kontuzji doznał już wcześniej. Pomimo tego i tak zagrał w weekend w meczu z Zagłębiem Lubin. To było kluczowe spotkanie dla Wisły, decydowało o udziale w grupie mistrzowskiej. Błaszczykowski zagrał na blokadzie, nie czuł się bólu. “Biała Gwiazda” przegrała 1:3 i jednak zagra w grupie spadkowej.

NBA.

Los Angeles Clippers pokonali Golden State Warriors 135:131 w drugim meczu ćwierćfinału fazy play-off Konferencji Zachodniej. Takiego powrotu w historii play-off jeszcze nie było! Golden State Warriors prowadzili do przerwy 73:50, a w połowie trzeciej kwarty 94:63. Mieli Los Angeles Clippers na łopatkach, a mimo tego przegrali spotkanie! 85 punktów kalifornijskiej drużyny w drugiej połowie i niesamowite wrzuty w końcówce czwartej kwarty dały im pierwsze zwycięstwo w play-off od 2017 roku. Bohaterem gości w końcówce okazał się Landry Shamet. Snajper, który dopiero od lutego występuje w Clippers, rozpoczął czwartą kwartę celną trójką, ale dużo ważniejsza była ta na 16 sekund przed końcem. Niepilnowany pewnie trafił ze skrzydła i uciszył prawie 20-tysięczną publiczność w Oracle Arena.

Golden State Warriors – Los Angeles Clippers 131:135 (33:25, 40:25, 35:44, 23:41)
(Curry 29, Durant 21, Looney 19 – Williams 36, Harrell 25, Gallinari 24)

Remis jest także w parze Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets. Szóstki pokazały siłę i zdominowały Brooklyn Nets w drugim meczu play-off, zacierając złe wrażenie po pierwszym spotkaniu. Liderem gospodarzy był ten, który zawiódł na całej linii kilkadziesiąt godzin wcześniej – Ben Simmons. Australijczyk skompletował triple-double (18 punktów, 12 asyst i 10 zbiórek), z kolei Joel Embiid zakończył zawody z 23 punktami i 10 zbiórkami.

Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets 145:123 (34:28, 31:36, 51:23, 29:36)
(Embiid 23, Harris 19, Simmons 18 – Dinwiddie 19, Russell 16, Hollis-Jefferson 15)

Stan rywalizacji: 1-1

Kontuzja kolana wciąż mocno doskwiera Blake’owi Griffinowi, czyli podstawowemu silnemu skrzydłowemu Detroit Pistons. Wiele wskazuje więc na to, że 30-latek nie zagra już w tym sezonie. Ekipie z Michigan nie dawano większych nadziei na sukces w rywalizacji z najlepszą drużyną rozgrywek zasadniczych, którą do najlepszego w lidze bilansu (60:22) poprowadził rewelacyjny Giannis Anteteokounmpo. Bez Griffina szanse Pistons są więc jeszcze bardziej znikome, co pokazał pierwszy mecz w tej parze, wygrany przez zespół z Milwaukee aż 121:86.

Puchar Europy:

Koszykarze Valencia Basket pokonali przed własną publicznością Albę Berlinie 89:63 w trzecim meczu finału, wygrali rywalizację 2-1 i zdobyli Puchar Europy. Zwycięzca PE otrzymuje prawo udziału w prestiżowej Eurolidze sezonu 2019/2020.  Alba prowadzona przez hiszpańskiego szkoleniowca 72-letniego Aito Garcię Renesesa w ćwierćfinale pokonała Unicaję Malaga z kapitanem reprezentacji Polski Adamem Waczyńskim.

– Bahrajn, nadchodzę! – ogłosił na Instagramie Maciej Lampe. Reprezentant Polski podpisał krótkoterminowy kontrakt z Al-Manama, z którym weźmie udział w mistrzostwach Zatoki Perskiej. Koszykarza do gry w turnieju skusiły duże pieniądze. Koszykarz podpisał krótkoterminowy kontrakt z Al-Manama, z którym weźmie udział w Mistrzostwach Zatoki Perskiej. Wystąpią tam także ekipy z Arabii Saudyjskiej, Kataru, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak na razie nie jest znana przyszłość Lampego w kadrze. Niewykluczone, że zawodnika zabraknie w MŚ, na których Polacy wystąpią po raz pierwszy od 1967 roku.

Hokej:

NHL:

Po dwóch wygranych we własnej hali, broniący tytułu Washington Capitals przegrali na wyjeździe z Carolina Hurricanes 0:5 w poniedziałkowym meczu play off ligi NHL. W rywalizacji do czterech zwycięstw w ćwierćfinale Konferencji Wschodniej stołeczni hokeiści prowadzą 2-1. To pierwszy sukces zespołu z Raleigh przed własną publicznością od dekady w decydującej fazie rozgrywek. Bohaterem był 23-letni “pierwszoroczniak” Warren Foegele, który zdobył dwie bramki (w 10. i 27. minucie) i miał asystę. Również dwa gole uzyskał Dougie Hamilton (32. i 50.), a wynik ustalił Brock McGinn w 56.

W drugim poniedziałkowym meczu na Wschodzie Toronto Maple Leafs wygrali z Boston Bruins 3:2 i prowadzą w serii 2-1. Wszystkie bramki padły w drugiej tercji.

W ćwierćfinałach Konferencji Zachodniej Nashville Predators pokonali Dallas Stars 3:2, a Colorado Avalanche zwyciężyli Calgary Flames 6:2. W oby przypadkach mają po dwie wygrane, a rywale po jednej w play off.

O zwycięstwie Predators przesądził Mikael Granlund w 52. minucie. Natomiast Avalanche bombardowali bramkę Flames, oddając 56 strzałów (Flames mieli 29). Dwa gole strzelił Nathan MacKinnon.

Alain Vigneault został trenerem hokeistów klubu ligi NHL Philadelphia Flyers – poinformowały amerykańskie media. “Lotnicy” z Filadelfii na zdobycie Pucharu Stanleya czekają od połowy lat 70. ubiegłego stulecia.  Sezon zasadniczy 2018/2019 Flyers zakończyli na 11. miejscu w Konferencji Wschodniej. Do awansu do play off zabrakło im 16 punktów. Ostatnio zespół – w roli tymczasowego szkoleniowca – prowadził Scott Gordon, który w trakcie rozgrywek zastąpił Dave’a Hakstola. Vigneault ma 16-letnie doświadczenie w pracy z klubami ligi NHL. Jako zawodnik grał jako obrońca w St. Louis Blues na początku lat 80. W ciągu dwóch sezonów rozgrał 42 spotkania.  W maju czeka go jeszcze jedno zadanie, bowiem będzie prowadził reprezentację Kanady w mistrzostwach świata na Słowacji.

Tenis:

ATP Monte Carlo:

Denis Shapovalov przegrał z Janem-Lennardem Struffem w I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo. Roberto Bautista będzie przeciwnikiem Rafaela Nadala, a Novak Djoković zmierzy się z Philippem Kohlschreberem.

Danił Miedwiediew (Rosja, 10) – Joao Sousa (Portugalia) 6:1, 6:1
Marco Cecchinato (Włochy, 11) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 4:0 i krecz
Marton Fucsovics (Węgry) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 12) 7:5, 3:6, 6:1
Jan-Lennard Struff (Niemcy) – Denis Shapovalov (Kanada, 15) 5:7, 6:3, 6:1
Roberto Bautista (Hiszpania) – John Millman (Australia) 3:6, 6:1, 6:1
Philipp Kohlschreiber (Niemcy – Taro Daniel (Japonia, LL) 6:1, 6:3
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) – Jeremy Chardy (Francja) 6:3, 6:4
Dusan Lajović (Serbia) – Malek Jaziri (Tunezja) 6:4, 6:4

Diego Schwartzman zdobył 12 z 13 końcowych gemów i w trzech setach pokonał Kyle’a Edmunda w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo. Stratę partii oraz przełamania odrobił w poniedziałek także Fabio Fognini.

Siatkówka:

Bartosz Kurek jest kontuzjowany i nie zagra prawdopodobnie do końca sezonu. Transferem medycznym ONICO Warszawy, czyli klubu, w którym gra atakujący, będzie prawdopodobnie Maciej Muzaj. Kontuzja Kurka to prawdopodobnie uraz pleców, więc w grę mogą wchodzić kwestie neurologiczne, wymagające dłuższej obserwacji i długofalowego działania.

Rajd Dakar:

Potwierdziły się medialne spekulacje na temat zmiany lokalizacji Rajdu Dakar. Od przyszłego roku rajd organizowany będzie w Arabii Saudyjskiej. – Nowa lokalizacja daje nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór tras – powiedział David Castera, szef Dakaru.  Rajd Dakar na pięć lat przenosi się do Arabii Saudyjskiej.  Do 2009 roku rajd ten odbywał się w Europie i w Afryce, wpierw na trasie Paryż – Dakar. Został jednak przeniesiony do Ameryki Południowej z powodu zagrożenia terrorystycznego.

Boks:

Mistrz świata federacji WBC w wadze ciężkiej Deontay Wilder (40-0-1, 39 KO) oczekuje, że w najbliższym czasie stanie się najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie. Zarobki pięściarzy wagi ciężkiej, którzy dzierżą mistrzowskie pasy, sięgają kilkunastu bądź kilkudziesięciu milionów dolarów. Zeszłej jesieni, Deontay Wilder otrzymał ofertę na walkę z Anthonym Joshuą, która opiewała na 15 milionów dolarów. Kilka miesięcy później, Amerykanin dostał propozycję związania się kontraktem z platformą DAZN za kwotę 100 milinów dolarów, w tym 40 milionów za starcie z Brytyjczykiem. Swój kolejny pojedynek na zawodowym ringu Deontay Wilder stoczy już 18 maja w Nowym Jorku. Jego przeciwnikiem będzie Dominic Breazeale. Jeżeli uda się odnieść zwycięstwo Wilderowi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jego kolejnym rywalem będzie Adam Kownacki.

ME kobiet w szachach:

Dwa zwycięstwa i remis zanotowały w poniedziałek reprezentantki Polski w piątej rundzie 20. mistrzostw Europy kobiet w szachach. W tureckiej Antalyi swoje partie wygrały Monika Soćko i Jolanta Zawadzka, nie rozstrzygnęła pojedynku Joanna Majdan.  Przed półmetkiem turnieju wszystkie Polki mają taki sam dorobek – 3 pkt z pięciu partii i plasują się w gronie 26 zawodniczek zajmujących miejsca od 30. do 55. Prowadzą Francuzka Pauline Guichard i Rosjanka Alina Kaszlinska, prywatnie żona czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka – obie po 4,5 pkt.

Opracował: Sławek Sobczak