Piłka nożna:

Primera Division:

Cóż to był za szalony mecz! FC Barcelona prowadziła 2:0 z walczącym o utrzymanie Villarreal, ale straciła 4 bramki i wydawało się, że nie zdobędzie nawet punktu. Tymczasem w samej końcówce mistrzom Hiszpanii udało się doprowadzić do wyrównania!  To była ozdoba sezonu 2018/2019 w Hiszpanii. Mnóstwo zwrotów akcji, czerwona kartka, 8 goli, w tym decydujący o wyniku zdobyty w ostatnich sekundach meczu. Miało być spokojne zwycięstwo Barcelony, był thriller zakończony podziałem punktów.

Premier League:

Manchester United prowadził z Wolverhampton, ale mecz przegrał 1:2. Czerwone Diabły kończyły spotkanie w osłabieniu. Szanse na utrzymanie w Premier League stracił we wtorek zespół Fulham.

Wolverhampton Wanderers – Manchester United 2:1 (1:1)

Serie A:

W otwierającym meczu 30. kolejkę Serie A, AC Milan zremisował z Udinese Calcio 1:1 (1:0). Gola dla mediolańczyków strzelił Krzysztof Piątek, dla którego był to dwudziesty gol w Serie A. Tym samym Polak wyprzedził w klasyfikacji strzelców Cristiano Ronaldo, który ma o jedno trafienie mniej. Ekipa z San Siro wypuściła jednak wygraną w drugiej połowie. Do remisu doprowadził Kevin Lasagna.

W drugim wtorkowym meczu Serie A, Juventsu w ramach 30. kolejki pokonał na wyjeździe Cagliari Calcio 2:0. W zespole mistrzów Włoch zabrakło Cristiano Ronaldo, który jest kontuzjowany. Całe spotkanie w zespole “Starej Damy” rozegrał Wojciech Szczęsny, który strzegł bramki gości. Polski bramkarz nie miał zbyt wiele pracy. Turyńczycy powiększyli przewagę do 18 punktów nad Napoli, które w środę zagra na wyjeździe z Empoli.

Cagliari Calcio – Juventus FC 0:2 (0:1)

Bramki: Bonucci 22′, Kean 85′

Puchar Niemiec:

Sporo emocji dostarczyły wtorkowe ćwierćfinałowe mecze Pucharu Niemiec. Awans wywalczyły Hamburger SV i RB Lipsk. Ten drugi zespół wygrał 2:1 z FC Augsburg po golu w 121. minucie spotkania.

SC Paderborn 07 – Hamburger SV 0:2 (0:0)

Puchar Francji:

Trwa decydująca faza Pucharu Francji. We wtorkowy wieczór w pierwszym meczu półfinałowym Olympique Lyon zmierzył się ze Stade Rennais. Faworytem byli gospodarze, jednak zostali zaskoczeni przez przyjezdnych. Rennes awansowali do finału po golach Mbaye Nianga, Benjamina Andre i Ramy’ego Bensebainiego.

Olympique Lyon – Stade Rennais 2:3 (0:1)

Bramki: Traore 47, Dembele k. 76 – Niang 40, Andre 55, Bensebaini 81

Thierry Henry miał pomóc AS Monaco wyjść z kryzysu, tymczasem w debiucie menedżerskim był bliski tragedii i “poprowadzenia” zespołu z Księstwa do Ligue 2. Trzy miesiące za sterami klubu to zaledwie cztery zwycięstwa, a mimo to… Francuz zainkasował aż 25 milionów euro! W kończącym się sezonie 2018/2019 więcej od Henry’ego zarobili tylko Diego Simeone (41 mln euro) i Jose Mourinho (31 mln) – też zresztą zwolniony z Manchesteru United.

Lotto Ekstraklasa:

We wtorkowych meczach Lotto Ekstraklasy, Śląsk zremisował z Miedzią (0:0), Arka z Lechią (0:0), zaś Zagłębie z Górnikiem (1:1). Tylko zwyciężyła Cracovia, która pokonała Koronę 2:1.

Zbigniew Smółka nie będzie już trenerem piłkarzy Arki.  Z informacji przekazanych przez dziennikarza “Sportu”, Adama Godlewskiego, wynika, że ta decyzja spowodowana mogła być… szantażem ze strony kibiców Arki. – Jeśli to prawda, że zwolnienie trenera tuż przed meczem w Gdyni było warunkiem tego, aby derby Trójmiasta mogły być rozegrane bez zakłóceń (i w ogóle dokończone) – a takich sygnałów w trakcie meczu dostałem kilka z poważnych źródeł – to oznacza, że nasz ligowy futbol nie ma sensu – napisał Godlewski we wtorek. W środę, dodał: Niestety, rozwiane zostały wszelkie wątpliwości… Taka jest prawda.

Wśród następców Smółki wymienia się Jacka Zielińskiego, Dariusza Wdowczyka i Jacka Paszulewicza. Najwyżej podobno stoją akcje tego pierwszego, który pracował poprzednio w Bruk-Bet Termalice Nieciecza.

To 12. zmiana trenera w ekstraklasie. Szkoleniowców wymieniono w siedmiu klubach – poza Arką także w Legii Warszawa, Wiśle Płock, Zagłębiu Sosnowiec, KGHM Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. W całym poprzednim sezonie doszło łącznie do 16 roszad.

NBA:

Russell Westbrook poprowadził Oklahomę City Thunder do zwycięstwa z Los Angeles Lakers (119:103) i uczcił pamięć przyjaciela, zastrzelonego w niedzielę rapera Nipseya Hussle. Obu wywodziło się z Los Angeles. Westbrook zanotował niesamowite statystyki.  30-latek zapisał przy swoim nazwisku 20 punktów, 20 zbiórek oraz 21 asyst. Warto dodać, że podobnym wyczynem w historii NBA popisał się tylko Wilt Chamberlain w 1968 roku (22 punkty, 25 zbiórek i 21 asyst).

OKC odnieśli 45. zwycięstwo, lecz przy triumfie San Antonio Spurs nic w tabeli się nie zmieniło. Obie drużyny legitymują się tym samym bilansem, na szóstym miejscu są Los Angeles Clippers (47-31), a piątym Utah Jazz (47-30). San Antonio Spurs po raz 21. z rzędu pokonali u siebie Atlantę Hawks. Zadbał o to DeMar DeRozan, który zdobył 29 punktów. Teksańczycy odprawili “Jastrzębie” 117:111, dzięki czemu cały czas są przed Thunder.

Houston Rockets nie pozostawili złudzeń walecznym Sacramento Kings, James Harden znów zdominował wydarzenia na parkiecie. “Brodacz” miał 36 punktów i 10 asyst, wykorzystał aż 12 na 19 oddanych rzutów z pola, w tym 7 na 12 za trzy. To wszystko w zaledwie niespełna 30 minut. Teksańczycy zwyciężyli 17 raz w 20 ostatnim występie. Dla nich to 50. sukces w sezonie. Czy uda im się doścignąć drugich w tabeli Denver Nuggets (51-26)?

To miał być hit, tymczasem Golden State Warriors zdominowali wspominanych Nuggets. Mistrzowie NBA rozbili sąsiadów z tabeli 116:102, choć ich przewaga przez większość meczu była nawet bardziej okazała. Goście nadrobili w czwartej kwarcie (38:30), kiedy wynik był już praktycznie przesądzony.

Oklahoma City Thunder – Los Angeles Lakers 119:103 (34:28, 25:27, 35:23, 25:25)
(Grant 22, Westbrook 20, George 19 – Caldwell-Pope 23, Caruso 15, Bullock 13)

San Antonio Spurs – Atlanta Hawks 117:111 (33:31, 25:25, 28:34, 31:21)
(DeRozan 29, White 23, Forbes 19 – Bazemore 26, Len 21, Young 15)

Sacramento Kings – Houston Rockets 105:130 (23:33, 23:29, 31:29, 28:39)
(Hield 20, Bagley III 19, Bjelica 12 – Harden 36, Gordon 19, House Jr. 19, Tucker 13)

Golden State Warriors – Denver Nuggets 116:102 (30:24, 29:19, 27:21, 30:38)
(Cousins 28, Durant 21, Curry 17 – Murray 17, Millsap 11, Jokic 10, Barton 10, Morris 10, Thomas 10, Vanderblit 10)

EBLK:

Energa Toruń, druga drużyna rundy zasadniczej Energa Basket Ligi Kobiet, już na starcie fazy play-off przegrała we własnej hali. Blisko niespodzianki było też w Polkowicach, gdzie męczyły się mistrzynie Polski. Emma Cannon po raz kolejny w tym sezonie pogrążyła Wisłę CanPack Kraków. Amerykańska podkoszowa była nie do zatrzymania, skompletowała kolejne double-double, a jej Arka Gdynia jest o wygraną bliżej półfinałów. Już w pierwszym meczu serii ćwierćfinałowej Ślęza Wrocław odebrała przewagę parkietu bydgoskiemu Artego. Ekipa ze stolicy Dolnego Śląska wygrała i teraz to ona jest w lepszej sytuacji walcząc o awans do strefy medalowej.

Artego Bydgoszcz – 1KS Ślęza Wrocław 61:69 (15:20, 18:19, 13:14:, 15:16)

Arka Gdynia – Wisła CanPack Kraków 72:59 (13:13, 17:15, 21:17, 21:14)

CCC Polkowice – Pszczółka AZS UMCS Lublin 82:77 (24:26, 22:16, 18:18, 18:17)

Energa Toruń – InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 66:77 (21:13, 20:27, 11:17, 14:20)

Hokej:

NHL:

Nie będzie nowego rekordu liczby zwycięstw w jednym sezonie zasadniczym NHL. Tampa Bay Lightning tej nocy zostali pozbawieni szans na ustanowienie go przez świetnie grających Montréal Canadiens. Nawet tak trudna do osiągnięcia wygrana nie dała jednak “Habs” awansu na miejsce premiowane awansem do play-offów.

Montréal Canadiens – Tampa Bay Lightning 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)

Nashville Predators wrócili na drugie miejsce w dywizji centralnej i zrównali się punktami z prowadzącymi w niej Winnipeg Jets. Gol Ryana Johansena z trzeciej tercji przesądził o zwycięstwie drużyny z Nashville 3:2 nad wyeliminowanymi już z walki o play-offy Buffalo Sabres.

Columbus Blue Jackets stracili prowadzenie w walce o dwie “dzikie karty” w konferencji wschodniej, ponieważ ulegli Boston Bruins 2:6. Zaczęli wczoraj strzelać dopiero, gdy przegrywali już 0:5.

Carolina Hurricanes wykorzystali porażkę Blue Jackets i wrócili na prowadzenie w wyścigu po “dziką kartę” w konferencji wschodniej. Podopieczni Roda Brind’Amoura pokonali 4:1 Toronto Maple Leafs, którzy dzień wcześniej zapewnili sobie awans do play-offów.

Pittsburgh Penguins nie wykorzystali szansy zapewnienia sobie awansu do play-offów i ulegli 1:4 grającym już tylko o honor Detroit Red Wings.

Oficjalnie wyeliminowany z walki o play-offy został tej nocy zespół Minnesota Wild. I to, mimo że pokonał 5:1 prowadzących w dywizji centralnej Winnipeg Jets.

Pierwszą w tym sezonie “dziką kartę” do play-offów zdobyli tej nocy Dallas Stars. “Gwiazdy” pokonały Philadelphia Flyers 6:2 i mając już 91 punktów zapewniły sobie awans z tej klasyfikacji.

Bardzo blisko zdobycia drugiej “dzikiej karty” na Zachodzie są Colorado Avalanche, którzy tej nocy pokonali wyeliminowanych już Edmonton Oilers 6:2, mimo że po pierwszej tercji przegrywali 0:2.

San Jose Sharks zagrają w play-offach, ale nie wyglądają na zespół do tego gotowy. “Rekiny” tym razem uległy 2:4 grającym już tylko o prestiż Vancouver Canucks, tracąc trzy gole w trzeciej tercji.

Wygląda na to, że nie będzie pierwszych od siedmiu lat play-offów NHL dla Arizona Coyotes. Podopieczni Ricka Toccheta niemal ostatecznie pogrzebali swoje szanse na to, przegrywając wczoraj 1:3 z najsłabszym zespołem konferencji zachodniej, Los Angeles Kings.

Finał PHL:

W 118. minucie zakończył się pierwszy mecz finału Polskiej Hokej Ligi. GKS Tychy pokonał w nim Comarch Cracovią 2:1, a gola na wagę wygranej w trzeciej dogrywce zdobył Alex Szczechura.

GKS Tychy – Comarch Cracovia Kraków 2:1 (0:1, 1:0, 0:0, d. 1:0)
0:1 – Kapica 1′ (Turtiainen, Kalinowski)
1:1 – Komorski 31′ (Szczechura, Pociecha)
2:1 – Szczechura 118′ (Klimienko)

Tenis:

WTA Monterrey:

Magdalena Rybarikova wróciła ze stanu 2:6, 0:3 i pokonała Misaki Doi w I rundzie turnieju WTA International w Monterrey. Odpadła Timea Babos, mistrzyni imprezy z 2012 roku i finalistka z ubiegłego sezonu.

Kirsten Flipkens (Belgia, 6) – Olga Danilović (Serbia) 6:2, 6:1
Magdalena Rybarikova (Słowacja, 8) – Misaki Doi (Japonia) 2:6, 7:6(5), 6:4
Nao Hibino (Japonia) – Giuliana Olmos (Meksyk, WC) 4:6, 6:1, 7:6(5)
Margarita Gasparian (Rosja) – Victoria Rodriguez (Meksyk, WC) 6:1, 6:0
Ivana Jorović (Serbia) – Timea Babos (Węgry) 2:6, 6:4, 6:3
Stefanie Vögele (Szwajcaria) – Ana Bogdan (Rumunia) 7:6(4), 6:2

Paula Kania i Jana Sizikowa awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju WTA International w Monterrey. W I rundzie Polka i Rosjanka wyelimiowały Annę Blinkową i Aleksandrę Panową.

WTA Charleston:

Magdalena Fręch prowadziła 4:1 w trzecim secie, ale przegrała z Mihaelą Buzarnescu.

Alicja Rosolska i Anna-Lena Groenefeld awansowały do ćwierćfinału gry podwójnej turnieju WTA Premier w Charlestonie. W I rundzie Polka i Niemka wyeliminowały Kaitlyn Christian i Abigail Spears.

Formuła 1:

Robert Kubica (Williams) miał 13. czas okrążenia we wtorkowych testach Formuły 1 w Bahrajnie, utrudnionych przez opady deszczu. Najszybszy był Holender Max Verstappen (Red Bull), który pozbawił pod sam koniec prowadzenia debiutującego Micka Schumachera (Ferrari). 20-letni syn siedmiokrotnego mistrza świata F1 Niemca Michaela Schumachera uzyskał 1.29,976 i był o ponad pół sekundy wolniejszy od Verstappena. Kubica przejechał 19 okrążeń, a najszybsze pokonał w 1.33,290. Drugi z kierowców Williamsa Brytyjczyk George Russell miał 1.33,682. Obaj jeździli tym samym bolidem. Testy miały trwać przez większość dnia, ale sporą ich część teamy spędziły w garażach. Nad torem przeszły ulewy, w trakcie których jazda nie miałaby większego sensu. Kubica wyjechał na tor zaledwie na kilkadziesiąt minut. W niedzielnym Grand Prix Bahrajnu na torze Sakhir, drugiej imprezie tegorocznych mistrzostw świata, Robert Kubica zajął ostatnie, 16. miejsce. Tuż przed nim uplasował się Russell. Zwyciężył obrońca tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa. Trzecia runda MŚ F1 – Grand Prix Chin odbędzie się 14 kwietnia. Będzie to też tysięczny w historii wyścig “królowej sportów motorowych”.

W Series:

Po raz ostatni kobieta wystartowała w wyścigu F1 w połowie lat 70. To ma się jednak zmienić. W tym celu utworzono W Series. W nowej kategorii wyścigowej zobaczymy w tym sezonie Gosię Rdest. Polka ma szansę podbić “damską Formułę 1”.  Polka stoi przed ogromną szansą, bo pula nagród W Series wynosi aż 1,5 mln dolarów, z czego 500 tys. dolarów otrzyma zwyciężczyni. Tak pokaźne premie finansowe mają dać szansę kobietom, by zaistnieć w wyższych seriach wyścigowych. W obecnych czasach nikt bowiem nie ma wątpliwości, że bez pakietu sponsorskiego trudno o kontrakt w F2, a tym bardzie F1.

Opracował: Sławek Sobczak