El. ME 2020:

Reprezentacja Polski pokonała po trudnym meczu Łotwę 2:0, Izrael nieoczekiwanie wygrał 4:2 z Austrią, a Macedonia Północna zremisowała ze Słowenią. W pozostałych grupach Niemcy wymęczyli zwycięstwo z Holandią w ostatniej minucie, a Chorwacja musiała uznać wyższość Węgier 1:2.

Kazachstan – Rosja 0:4 (0:2)

Bramki: Czeryszew 19′, 45+2′, Dziuba 52′, Bejsebekow 62′ (s)

Bośnia i Hercegowina – Armenia
Bramki: Krunic 33, Milosevic 80 – Mchitarjan 90+3 (k)

Włochy – Finlandia 2:0 (1:0)
Bramki: Barella 7, Kean 74

Liechtenstein – Grecja 0:2 (0:1)
Bramki: Fortounis 45+1, Donis 80

Eran Zahavi z Izraela jest liderem klasyfikacji najlepszych strzelców eliminacji do Euro 2020. Piłkarz, przeciwko któremu będziemy rywalizować w naszej grupie, ma na koncie już cztery gole po dwóch meczach. Na co dzień Zahavi występuje Guangzhou Evergrande, czyli w lidze chińskiej. Trafił tam w 2016 roku i 84 spotkaniach strzelił aż 73 bramki. Teraz jest liderem klasyfikacji najlepszych strzelców el. do Euro 2020.

Osiem meczów reprezentacja Polski rozegra jeszcze w eliminacjach do Euro 2020. Wszystkie odbędą się w tym roku. W następnym spotkaniu zmierzymy się z Macedonią Północną w Skopje.

7 czerwca: Macedonia Północna – Polska (Skopje)
10 czerwca: Polska – Izrael (Warszawa)
6 września: Słowenia – Polska (Lublana)
9 września: Polska – Austria (Warszawa)
10 października: Łotwa – Polska (Ryga)
13 października: Polska – Macedonia Północna (Warszawa)
16 listopada: Izrael – Polska (Jerozolima)
19 listopada: Polska – Słowenia (Warszawa)

Ranking FIFA:

Reprezentacja Polski przełamała złą serię i wygrała dwa mecze eliminacji Euro 2020. Sześć punktów zdobytych z Austrią i Łotwą nie da jednak Polakom awansu w rankingu FIFA. Najnowszy ranking FIFA pojawi się 4 kwietnia. Polacy będą mieli teraz 1534 punkty, ale nie pozwoli to awansować na wyższą pozycję. Swoje mecze wygrały reprezentacje Peru, Walii oraz Meksyku, dlatego Biało-Czerwoni nie zdołają ich przegonić. Istnieje jeszcze szansa na wyprzedzenie Włochów, ale oni we wtorek zagrają z Liechtensteinem i trudno wyobrazić sobie sytuację, że przegrają to spotkanie. Liderem rankingu FIFA w lutowym notowaniu była Belgia, która o jeden punkt wyprzedzała Francję. Trzecia była Brazylia.

Fortuna I liga:

Warta Poznań zremisowała 1:1 z GKS-em Tychy.  Niespodzianka w Olsztynie. Stomil kontynuuje dobrą passę w rundzie wiosennej i zdołał zatrzymać liderujący w Fortuna I lidze Raków Częstochowa, remisując z nim 1:1.

Warta Poznań – GKS Tychy 1:1 (1:0)
1:0 – Grzegorz Szymusik 32′
1:1 – Łukasz Grzeszczyk 89′

Stomil Olsztyn – Raków Częstochowa 1:1 (0:1)

Towarzysko:

Od mistrzostw świata w Rosji Brazylia wygrała wszystkie mecze. W sobotę Canarinhos niespodziewanie 1:1 zremisowali z Panamą. Sporo kontrowersji wzbudziło trafienie Adolfo Machado.

Brazylia – Panama 1:1 (1:1)
1:0 – Paqueta 32′
1:1 – Machado 36′

W piątek Argentyna sensacyjnie przegrała w meczu towarzyskim z Wenezuelą 1:3. Reprezentacji “Albicelestes” nie pomógł powracający po 9-miesięcznej przerwie Lionel Messi, który szykuje się z reprezentacją do czerwcowego Copa America 2019. Po spotkaniu nie jest jednak głośno o gwieździe Barcelony, a o Josefie Martinezie, który na co dzień gra w MLS.

Chicago Bulls – Utah Jazz 83:114 (18:33, 18:37, 25:21, 22:23)
(Markkanen 18, Felicio 10, Lopez 10, Blakeney 10 – Gobert 21, Mitchell 16, Ingles 13, Favors 13)

Co to był za mecz! Jeremy Lamb trafił z ponad połowy boiska równo z końcową syreną i dał Charlotte Hornets cenny triumf 115:114. Podobnej sytuacji w NBA nie było bardzo dawno.

Wielki mecz Jamesa Hardena! “Brodacz” wyrównał rekord kariery, zdobył 61 punktów i poprowadził Houston Rockets do triumfu nad San Antonio Spurs 111:105. Harden zdobył w piątek 61 punktów i wyrównał rekord kariery. Był fantastyczny, trafił 19 na 34 oddane rzuty z pola, w tym 9 na 13 za trzy oraz 14 na 17 osobistych. Dodał też siedem zbiórek oraz trzy przechwyty. “Brodacz” 27 punktów rzucił już w pierwszej kwarcie, a jego postawa w finałowych minutach zadecydowała o 46. triumfie Houston Rockets.

Houston Rockets nie mieli większych problemów z pokonaniem New Orleans Pelicans, Teksańczycy triumfowali na terenie rywali 113:90. James Harden zdobył 28 puntów w 29 minut, jego obecność w czwartej kwarcie nie była nawet potrzebna. Podopieczni Mike’a D’Antoniego (47-27) odnieśli 14. sukces w 16. ostatnim występie i wszystko wskazuje na to, iż skończą sezon zasadniczy na 3. lokacie. Chyba, że udałoby się im doścignąć Denver Nuggets (49-23) lub Golden State Warriors (50-23).

Jeśli mowa o mistrzach NBA, ci pokonali Detroit Pistons 121:114. Już w pełnym składzie, Stephen Curry wrócił na parkiet i od razu zanotował 26 “oczek”. Klay Thompson dodał ich 24, ten duet trafił w sumie dziewięć na 13 celnych rzutów zza łuku drużyny i tak ich 50. sukces stał się faktem. Drużyna z Oakland szybko zamazała plamę w postaci porażki u siebie z Dallas Mavericks 35 punktami.

Choć było to spodziewane od dłuższego czasu, dopiero teraz można oficjalnie potwierdzić tę informację. LeBron James i jego Los Angeles Lakers przestali liczyć się w walce o czołową ósemkę Zachodu i nie zagrają w tym sezonie w playoffach. Lakers nie zagrają w fazie finałowej szósty raz z rzędu, a kibice nie zobaczą w niej LeBrona pierwszy raz od 14 lat. Tak, to prawda – ostatni raz, kiedy fani NBA nie oglądali LBJ w playoffach, Twitter oraz Instagram w ogóle nie istniały, a szczytem nowinek technologicznych był iPad. Na listach przebojów królował za to 50 Cent i jego “Candy Shop”.

Według informacji Adriana Wojnarowskiego z ESPN, nowym szkoleniowcem Los Angeles Lakers ma zostać Jason Kidd. Dotychczasowy trener – Luke Walton już niedługo ma stracić pracę.

Marcin Gortat odrzucił kolejną ofertę z klubu NBA. Tym razem o polskiego środkowego zabiegali Boston Celtics. – Podziękowałem tylko za pamięć – mówi w rozmowie dla “Przeglądu Sportowego”. Przyszłość zawodnika w NBA wyjaśni się latem.

VTB:

Stelmet Enea BC Zielona Góra nie miał nic do powiedzenia w wyjazdowym meczu z BK Niżny Nowogród w lidze VTB. Drużyna Igora Jovivicia poległa w Rosji 61:101, a były klub mocno pokarał Vladimir Dragicević.

Trwa dobra passa Colorado Avalanche, którzy wygrali czwarty mecz z rzędu. Tym razem we własnej hali “Lawina” pokonała ostatnich w dywizji centralnej Chicago Blackhawks 4:2. Colin Wilson strzelił gola w podwójnej przewadze i zaliczył asystę, Sven Andrighetto zdobył bramkę zwycięską, a na liście strzelców w drużynie z Denver znalazły się też nazwiska: J.T. Comphera oraz Dericka Brassarda, który ustalił wynik strzałem do pustej bramki w końcówce. Andrighetto oddał jeden strzał i trafił. To jego pierwszy zwycięski gol w tym sezonie. Z kolei bramkarz Avalanche Philipp Grubauer obronił 29 strzałów. Niemiec stał w bramce we wszystkich czterech spotkaniach passy wygranych i obronił 131 ze 135 uderzeń. Grający już od pewnego czasu bez kapitana Gabriela Landeskoga “Avs” wczoraj musieli sobie także radzić bez Mikko Rantantena, który w czwartek doznał kontuzji w starciu z Dallas Stars. Fin ma wrócić do gry za kilka dni. Jego drużyna ma na koncie 80 punktów. Blackhawks przegrali trzy mecze z rzędu i mają 74 “oczka”.

Avalanche na wyjeździe ulegli Chicago Blackhawks 1:2. Znajdujący się ostatnio w znakomitej formie ich bramkarz Philipp Grubauer znów błyszczał i obronił 40 strzałów, ale nie dał rady zagwarantować zespołowi kolejnej wygranej. Pokonali go: Artiom Anisimow i Duncan Keith. Ten ostatni trafił w dogrywce, zdobywając dopiero swojego pierwszego zwycięskiego gola w tym sezonie. Keith ma w NHL już 580 punktów i od sezonu 2005-06, gdy do tej ligi trafił, jest drugim najlepiej punktującym obrońcą, tylko za Brentem Burnsem. Jego drużyna przerwała serię trzech porażek i ciągle jeszcze liczy się w walce o awans do play-offów w konferencji zachodniej. Choć jest ostatnia w dywizji centralnej, to 76 punktów daje jej piątą pozycję w walce o “dzikie karty” ze stratą 5 “oczek” do drugich Avalanche. Ci ostatni przegrali w tym sezonie 12 z 14 meczów rozstrzygniętych w dogrywkach, w tym dwie dogrywki z Blackhawks.

PHL:

Hokeiści TatrySki Podhala Nowy Targ w piątym meczu półfinału play-off pokonali na wyjeździe GKS Tychy 4:3 po dogrywce. Gola na wagę trzeciego zwycięstwa w serii zdobył Krzysztof Zapała, który przejechał z krążkiem całe lodowisko i popisał się przepięknym uderzeniem z nadgarstka.  Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 3:2 dla Podhala.
Kolejny mecz: w środę w Nowym Targu.

W piątym meczu półfinału play-off Tauron GKS Katowice pokonał Comarch Cracovię 5:3. Katowiczanie są jednak gorszej sytuacji od rywali, bo w rywalizacji do czterech zwycięstw przegrywają 2:3.

ATP Miami:

Hubert Hurkacz odpadł w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Miami. Polak w dwóch setach przegrał z 18-letnim Kanadyjczykiem Felixem Augerem-Aliassime’em. Nick Kyrgios w dwóch setach pokonał Dusana Lajovicia w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Miami. W 1/8 finału Australijczyk zmierzy się z Borną Coriciem, który w niedzielę wygrał z Jeremym Chardym. Novak Djoković stracił seta, ale po dwugodzinnym pojedynku z Federico Delbonisem awansował do IV rundy zawodów Miami Open 2019. W grze pozostał broniący tytułu John Isner, który we wtorek zmierzy się z Kyle’em Edmundem.

III runda (1/16 finału):

Novak Djoković (Serbia, 1) – Federico Delbonis (Argentyna) 7:5, 4:6, 6:1
Roberto Bautista (Hiszpania, 22) – Fabio Fognini (Włochy, 15) 6:4, 6:4
Kyle Edmund (Wielka Brytania, 19) – Milos Raonić (Kanada, 12) 6:4, 6:4
John Isner (USA, 7) – Albert Ramos (Hiszpania) 7:5, 7:6(6)
Felix Auger-Aliassime (Kanada, Q) – Hubert Hurkacz (Polska) 7:6(5), 6:4
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 17) – Robin Haase (Holandia) 7:6(3), 6:3
Borna Corić (Chorwacja, 11) – Jeremy Chardy (Francja) 6:7(2), 6:2, 6:3
Nick Kyrgios (Australia, 27) – Dusan Lajović (Serbia) 6:3, 6:1

Łukasz Kubot i partnerujący mu Marcelo Melo w dwóch setach pokonali Marco Cecchinato i Andresa Molteniego w I rundzie zmagań w deblu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Miami.

WTA Miami:

Sloane Stephens przegrała z Tatjaną Marią i nie obroni tytułu w turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. Karolina Pliskova pokonała w trzech setach Alize Cornet. Simona Halep pokonała Polonę Hercog po blisko trzygodzinnym maratonie i awansowała do IV rundy turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. O ćwierćfinał Rumunka zagra z Venus Williams, która oddała cztery gemy Darii Kasatkinie.

Karolina Pliskova (Czechy, 5) – Alize Cornet (Francja) 6:7(3), 6:1, 6:4
Julia Putincewa (Kazachstan) – Anastasija Sevastova (Łotwa, 11) 1:6, 6:2, 6:3
Marketa Vondrousova (Czechy) – Elise Mertens (Belgia, 16) 6:4, 7:6(1)
Tatjana Maria (Niemcy) – Sloane Stephens (USA, 4) 6:3, 6:2
Yafan Wang (Chiny) – Danielle Collins (USA, 25) 7:5, 6:1
Qiang Wang (Chiny, 18) – Serena Williams (USA, 10) walkower
Venus Williams (USA) – Daria Kasatkina (Rosja, 14) 6:3, 6:1
Simona Halep (Rumunia, 2) – Polona Hercog (Słowenia, LL) 5:7, 7:6(1), 6:2

Su-Wei Hsieh (Tajwan, 27) – Naomi Osaka (Japonia, 1) 4:6, 7:6(4), 6:3
Karolina Woźniacka (Dania, 13) – Monica Niculescu (Rumunia, Q) 6:4, 7:6(4)
Anett Kontaveit (Estonia, 21) – Ajla Tomljanović (Australia) 7:6(3), 2:6, 7:6(4)
Bianca Andreescu (Kanada) – Andżelika Kerber (Niemcy, 8) 6:4, 4:6, 6:1
Petra Kvitova (Czechy, 3) – Donna Vekić (Chorwacja, 26) 6:4, 3:6, 6:4
Caroline Garcia (Francja, 19) – Julia Görges (Niemcy, 15) 6:0, 7:5
Ashleigh Barty (Australia, 12) – Samantha Stosur (Australia) 6:0, 6:3
Kiki Bertens (Holandia, 7) – Viktoria Kuzmova (Słowacja) 3:6, 6:0, 6:1

Alicja Rosolska i Chinka Zhaoxuan Yang przegrały w 1/8 finału gry podwójnej tenisowego turnieju WTA rangi Masters 1000 w Miami z rozstawionymi z numerem piątym Kanadyjką Gabrielą Dabrowski i Chinką Yifan Xu 6:7 (5-7), 7:6, 7-10.

Boks:

Kubrat Pulew (27-1, 14 KO) zarobił ćwierć miliona dolarów, pokonał przed czasem Bogdana Dinu (18-2, 14 KO) i zachował status obowiązkowego pretendenta do pasa IBF wagi ciężkiej. Ale łatwo nie było. Do momentu zatrzymania pojedynku Kubrat prowadził u jednego z sędziów 58:56, a na kartach dwóch pozostałych widniał remis 57:57.

1. zwycięstwo w karierze zanotował Krzysztof “Diablo” Włodarczyk. Były mistrz świata w wadze junior ciężkiej pokonał jednogłośnie na punkty Alexandru Jura. Pojedynek Krzysztofa WłodarczykaAlexandru Jurembył walką wieczoru podczas gali w Łomży. Występ “Diablo” poprzedziły zwycięskie starcia m.in. Fiodora CzerkaszynaPrzemysława Zyśka czy Mateusza Tryca. Polak przed starciem był wyraźnym faworytem, eksperci nie dawali dużych szans na zwycięstwo 33-letniemu Rumunowi.

Sergiej Lipiniec (15-1, 11 KO) pokonał przez techniczny nokaut w 10. rundzie Lamonta Petersona (35-5-1, 17 KO). Potwornie rozbity Amerykanin po porażce na gali Premier Boxing Champions w Oxon Hill ogłosił zakończenie kariery.

MMA:

KSW 47:

Philip de Fries nie dał żadnych szans Tomaszowi Narkunowi w walce wieczoru gali KSW 47: The X-Warriors w łódzkiej Atlas Arenie. Anglik obronił pas wagi ciężkiej. Szymon Kołecki z przytupem zadebiutował w KSW i pokonał ikonę federacji, Mariusza Pudzianowskiego. Mistrz olimpijski zgłosił swoje poważne aspiracje do kolejnych, większych wyzwań w szeregach polskiego giganta MMA. Borys Mańkowski zmienił się od czasu swoich ostatnich walk, ale to nie wystarczyło. Poznaniak wyszedł do okrągłej klatki KSW bardzo dobrze przygotowany, ale po wyrównanym starciu zwyciężył Norman Parke. Damian Janikowski przez dwie rundy był lepszy od Aleksandara Ilicia, ale w 23. sekundzie ostatniej rundy zabrakło mu uwagi i Serb efektownym kopnięciem znokautował Polaka, który potrzebował kilku minut, aby dojść do siebie.

Zimowe:

PŚ w skokach narciarskich:

Reprezentacja Polski znokautowała rywali w ostatnim w sezonie 2018/19 konkursie drużynowym Pucharu Świata w Planicy. Biało-Czerwoni przewodzili stawce od początku do końca i po raz pierwszy w historii triumfowali w drużynówce na skoczni mamuciej.  Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy (8,1 punktu straty do Polaków), a podium uzupełnili gospodarze (24,8 punktu straty do triumfatorów).

Ryoyu Kobayashi w fantastycznym stylu zakończył sezon 2018/19, potwierdzając swoją dominację w cyklu. Japończyk zwyciężył ostatni konkurs w Planicy, pobił rekord skoczni, triumfował w turnieju Planica 7, a także w klasyfikacji generalnej lotów narciarskich.  Zwycięzca Pucharu Świata zdecydowanie pokonał Markusa Eisenbichlera i zgarnął nagrodę w wysokości 20 tys. euro. Trzeci był Słoweniec Timi Zajc, a sześć punktów za nim Piotr Żyła, trzeci i czwarty w Planicy.

Kamil Stoch w pięknych słowach podziękował Stefanowi Horngacherowi za jego pracę z polską kadrą. – Uważam, że najbardziej przyczynił się do rozwoju mojej kariery – stwierdził skoczek.  Austriacki trener po ostatnim konkursie w tym sezonie oficjalnie ogłosił decyzję o swojej przyszłości. Poinformował, że nie będzie kontynuował współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim i najprawdopodobniej podpisze kontrakt z Niemieckim Związkiem Narciarskim.

Stefan Horngacher pracował z reprezentacją Polski od 2016 do 2019 roku. W tym czasie polscy skoczkowie odnieśli mnóstwo sukcesów. Zostali m.in. drużynowymi mistrzami świata w Lahti oraz brązowymi medalistami igrzysk olimpijskich w Pjongczangu.

Jako skoczek Michal Dolezal nie osiągnął zbyt wiele. Po zakończeniu kariery pozostał jednak przy dyscyplinie i w kadrze Stefana Horngachera świetnie odnalazł się jako asystent. Teraz Czech zastąpi Austriaka w roli pierwszego trenera.

PŚ w biegach:

Johannes Hoesflot Klaebo zwyciężył w biegu pościgowym na 15 km, dzięki czemu zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Quebecu nie wystartowali Polacy.

Dobiegły końca zmagania w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet. W ostatnich zawodach najlepsza była Stina Nilsson. Po Kryształową Kulę sięgnęła Ingvild Flugstad Oestberg.

PŚ w biathlonie:

Biegiem masowym mężczyzn w norweskim Oslo zakończono sezon biathlonowego Pucharu Świata. W zawodach triumfował Johannes Boe. Dla 25-letniego Norwega był to 16. triumf tej zimy.

Hanna Oeberg zwyciężyła w biegu masowym biathlonowego Pucharu Świata w Oslo. Po Kryształową Kulę sięgnęła Dorothea Wierer. Monika Hojnisz zakończyła sezon na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej.