Ekstraklasa:

Śląsk Wrocław pokonał u siebie Zagłębie Lubin 2:0 w meczu 23. kolejki LOTTO Ekstraklasy. Dla drużyny Bena van Daela to pierwsza strata punktów w tym roku.  Była 42. minuta meczu, kiedy z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Krzysztof Mączyński, piłkę głową zgrał Marcin Robak, a z bliska do siatki wbił ją Mateusz Radecki. Dzięki tej akcji Śląsk schodził na przerwę z prowadzeniem. Siedem minut po rozpoczęciu drugiej połowy było już 2:0, a tym razem gola głową strzelił Robak Po 23 kolejkach Zagłębie zajmuje 10. miejsce w tabeli z dorobkiem 30 punktów, Śląsk ma sześć “oczek” mniej i jest na 12. pozycji. W następnej kolejce lubinianie zmierzą się u siebie z Lechią Gdańsk (poniedziałek, 18.00), a wrocławianie pojadą do Gliwic, gdzie zagrają z Piastem (piątek, 18.00).

Primera Division:
Real Sociedad zmarnował wyśmienitą okazję. Baskowie potrzebowali zwycięstwa nad Gironą, żeby awansować do strefy europejskich pucharów. Zamiast tego ekipa Imanola Alguacila zremisowała na wyjeździe z walczącą o utrzymanie Gironą 0:0.
Bundesliga:
W meczu kończącym 23. kolejkę Bundesligi RB Lipsk zremisował przed własną publicznością z TSG 1899 Hoffenheim 1:1. Punkt dla gospodarzy w końcówce spotkania uratował Willi Orban.

Leicester City osiągnęło porozumienie z Celtikiem Glasgow w sprawie wykupienia trenera Brendana Rodgersa. Były szkoleniowiec Liverpoolu wróci do Premier League po prawie trzech latach. Leicester City najpierw zwolniło Claude’a Puela po siódmym meczu bez zwycięstwa z rzędu. W mediach od razu rozpoczęły się spekulacje, kto przyjdzie na jego miejsce. Wszystko wskazuje na to, że sprawa jest zamknięta, a ekipę “Lisów” przejmie Brendan Rodgers. 46-latek od prawie trzech lat pracuje w Celticu Glasgow, z którym zdominował szkockie rozgrywki i zdobył wszystkie możliwe trofea. Szkoci jednak zażądali wysokiej kwoty odstępnego i zdaniem “The Sun” utargowali 6 mln funtów.

Chicago Bulls – Milwaukee Bucks 106:117

Na trzydziestu dwóch zakończyła się seria meczów NBA, w których James Harden zdobył co najmniej 30 punktów. W poniedziałek słynny brodacz z Houston Rockets uzyskał ich 28 w zwycięskim spotkaniu we własnej hali z Atlanta Hawks 119:111. To druga najdłuższa passa w historii ligi, ale do rekordu Wilta Chamberlaina sporo zabrakło. Między listopadem 1961 a lutym 1962 roku legendarny koszykarz znany jako “Szczudło” rozegrał 65 kolejnych meczów z dorobkiem co najmniej 30-punktowym.

W Memphis nie popisali się zawodnicy Los Angeles Lakers, którzy przegrali z jedną z najsłabszych drużyn – Grizzlies 105:110. Gwiazda gości LeBron James dopisał za to nowy rekord do listy swoich osiągnięć. Piąty strzelec wszech czasów (32 162 pkt), w poniedziałek awansował na dziesiąte miejsce pod względem liczby asyst (8535) i w ten sposób stał się jedynym zawodnikiem plasującym się w Top-10 w obu klasyfikacjach.

Fani koszykówki, którzy oglądali mecz Dallas Mavericks z Los Angeles Clippers, pod koniec spotkania byli świadkami niezwykłej chwili. Na kilka sekund przed końcem rywalizacji trener ekipy z LA Doc Rivers wziął czas i poprosił fanów, by ci nagrodzili owacją na stojąco Dirka Nowitzkiego.  Choć Dirk Nowitzki jeszcze oficjalnie nie potwierdził zakończenia kariery, to trener Los Angeles Clippers postanowił oddać mu hołd w trakcie spotkania, która być może okaże się ostatnim meczem legendy Dallas Mavericks w hali Staples Center w Los Angeles. Na 9 sekund przed końcem pojedynku, gdy gospodarze byli już pewni zwycięstwa, ich trener poprosił o czas, następnie wziął mikrofon i poprosił kibiców, by ci wstali i oddali hołd zawodnikowi, który przez 21 sezonów występował w ekipie z Dallas.

Golden State Warriors pokonali Charlotte Hornets 121:110. Najlepszy mecz w sezonie w barwach Wojowników rozegrał środkowy DeMarcus Cousins. Pod koniec spotkania center obrońców mistrzowskiego tytułu został ukarany faulem technicznym za wyrzucenie buta rywala z placu gry.

Cleveland Cavaliers – Portland Trail Blazers 110:123

Detroit Pistons – Indiana Pacers 113:109

Brooklyn Nets – San Antonio Spurs 101:85

Minnesota Timberwolves – Sacramento Kings 112:105

New Orleans Pelicans – Philadelphia 76ers 110:111

Reprezentacja Polski pokonała Holandię 85:76 (46:36) w ostatnim meczu eliminacyjnym do tegorocznych mistrzostwach świata. Polacy już wcześniej zapewnili sobie awans na turniej w Chinach. Polscy koszykarze w piątek pokonali Chorwację 77:69 i po 52 latach przerwy zagrają na mistrzostwach świata. W poniedziałek w Gdańsku nasi zawodnicy rozegrali ostatni mecz eliminacyjny. Ich rywalami byli najsłabsi w naszej grupie Holendrzy, którzy pogodzeni z losem przyjechali do Polski bez największych gwiazd. Nasi zawodnicy wystąpili bez Macieja Lampego. Nasza reprezentacja zajęła na koniec trzecie miejsce w grupie i zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata, które od 31 sierpnia do 15 września zostaną rozegrane w Chinach. Z naszej grupy na turniej mistrzowski awansowały także drużyny Włoch i Litwy. FIBA już oficjalnie ogłosiła, iż ceremonia losowania mistrzostw świata w Chinach odbędzie się 16 marca w Shenzen. Gwiazdą uroczystości będzie sam Kobe Bryant. To pięciokrotny mistrz rozgrywek i trzeci najskuteczniejszy zawodnik w historii NBA.

Amerykańscy koszykarze również wywalczyli awans. Wczorajsze spotkanie z Argentyną wygrali po zaciętym starciu zaledwie 84:83. Oba zespoły zagrają w Chinach, a oprócz tego z obu Ameryk do finałów dostały się: Brazylia, Portoryko, Wenezuela, Dominikana i Kanada.

Hokeiści najlepszego obecnie w lidze NHL zespołu Tampa Bay Lightning pokonali u siebie w poniedziałek po karnych 4:3 Los Angeles Kings. To ich dziewiąte z rzędu zwycięstwo, za sprawą którego wyrównali klubowy rekord. Kings, będący przedostatnią drużyną w lidze, zanotowali zaś ósmą porażkę z rzędu. To ich najdłuższa seria porażek od grudnia 2007 roku.

Bramkostrzelność w drugiej tercji przesądziła o poniedziałkowym zwycięstwie Toronto Maple Leafs nad Buffalo Sabres 5:3. W ciągu dwóch minut i czterech sekund gospodarze trzy razy wpisali się na listę strzelców, a w całej drugiej części spotkania cztery razy pokonali golkipera rywali. Występujący w kanadyjskiej drużynie Duńczyk zatrzymał 31 strzałów i zanotował 100. wygrany mecz w barwach tej drużyny.

Florida Panthers wygrała z Colorado Avalanche 4:3. Strzegący słupków ekipy z Florydy bramkarz Roberto Luongo sięgnął po 485 zwycięstwo w swojej karierze, co pozwoliło mu wskoczyć do czołowej trójki wszech czasów. Do tej pory trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów w liczbie zwycięstw bramkarzy zajmował Ed Belfour z 485 wygranymi. Przed nim wciąż znajdują się wicelider Patrick Roy z 551 i najlepszy w tym zestawieniu Martin Brodeur z 691 triumfami.Jedynym “aktywnym” zawodnikiem w czołówce tego rankingu jest  Roberto Luongo.

W zakończonym w poniedziałek 25 lutego okienku transferowym doszło do kilku głośnych wymian. Barwy klubowe zmienili między innymi Mark Stone (z Ottawa Senators do Vegas Golden Knights), Kevin Hayes (z New York Rangers do Winnipeg Jets), czy Mikael Granlund (z Minnesota Wild do Nashville Predators).

PHL:

Hokeiści GKS-u Tychy w dobrych humorach opuszczają Gdańsk. Trójkolorowi pokonali 8:4 MH Automatykę i wyrównali stan ćwierćfinałowej rywalizacji.

Hokeiści KH Energa Toruń nie zdołali wygrać trzeciego meczu z rzędu i przegrali 1:3 w Toruniu z TatrySki Podhalem Nowy Targ. Dwie bramki dla gości zdobył Mateusz Michalski.

Unia Oświęcim nie składa broni w starciach z Tauronem KH GKS-em Katowice. Biało-niebiescy wygrali mecz numer cztery 4:3 po dogrywce i w ćwierćfinałowej rywalizacji jest remis 2:2.

Comarch Cracovia rozbiła JKH GKS Jastrzębie 8:2 i wygrała ćwierćfinałową rywalizację w minimalnej liczbie spotkań, czyli 4:0.

ATP Sao Paulo:
Marco Trungelliti w trzech setach pokonał Taro Daniela w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Sao Paulo i po siedmiu miesiącach wygrał mecz w głównym cyklu. Lorenzo Sonego i Roberto Carballes ograli leworęcznych rywali.

Marco Trungelliti (Argentyna) – Taro Daniel (Japonia, 8) 6:4, 3:6, 7:6(5)
Christian Garin (Chile) – Pedro Sousa (Portugalia) 7:6(3), 6:2
Roberto Carballes (Hiszpania) – Maximilian Marterer (Niemcy) 3:6, 6:1, 6:2
Lorenzo Sonego (Włochy) – Federico Delbonis (Argentyna) 6:4, 6:4

ATP Dubaj:

W swoim pierwszym meczu po ponad miesiącu Roger Federer w trzech setach pokonał Philippa Kohlschreibera i awansował do 1/8 finału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Dubaju.

Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:4, 3:6, 6:1
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) – Karen Chaczanow (Rosja, 4) 6:4, 6:1
Jan-Lennard Struff (Niemcy) – Milos Raonić (Kanada, 7) 6:4, 5:7, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:1, 7:6(5)
Fernando Verdasco (Hiszpania) – Thomas Fabbiano (Włochy, Q) 3:6, 6:3, 6:2
Roberto Bautista (Hiszpania) – Ramkumar Ramanathan (Indie, WC) 6:4, 6:3

Hubert Hurkacz rozegra dziś  pierwszy w karierze mecz w głównej drabince turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships. Jego przeciwnikiem będzie przedstawiciel zdolnej francuskiej młodzieży, Corentin Moutet. Francuz pokonał w kwalifikacjach Egipcjanina Karima-Mohameda Maamouna i Białorusina Ilję Iwaszkę. Notowany na 143. pozycji tenisista zagra dzięki temu po raz pierwszy w tym roku w zawodach głównego cyklu.
WTA Acapulco:
Portorykanka Monica Puig wyeliminowała rozstawioną z numerem szóstym Greczynkę Marię Sakkari w I rundzie turnieju WTA International w Acapulco. Pierwszy mecz łatwo wygrała Chorwatka Donna Vekić.

Donna Vekić (Chorwacja, 3) – Misaki Doi (Japonia) 6:0, 6:3
Monica Puig (Portoryko) – Maria Sakkari (Grecja, 6) 7:5, 4:6, 6:0
Katie Boulter (Wielka Brytania) – Conny Perrin (Szwajcaria, Q) 6:4, 7:5
Yafan Wang (Chiny) – Marie Bouzkova (Czechy) 6:2, 6:2
Beatriz Haddad Maia (Brazylia, Q) – Irina Bara (Rumunia, Q) 6:0, 6:2

Challenger Indian Wells:
Kamil Majchrzak nie dokończył pojedynku I rundy turnieju ATP Challenger Tour na kortach twardych w Indian Wells. Polak zdołał zakończyć pierwszego seta, zanim mecz przerwały opady deszczu.

Kamil Majchrzak (Polska) – Darian King (Barbados) 6:4 *przerwany z powodu deszczu.

Formuła1:

Za nami poranna sesja testowa na torze w Barcelonie. Mocno poprawił się w niej George Russell. Kierowca Williamsa wykręcił szósty czas. Daje to nadzieję zespołowi, w którym startować będzie też Robert Kubica. Na chwilę przed przerwą obiadową najlepszy czas sesji ustanowił Antonio Giovinazzi. Kierowca Alfy Romeo przejechał jedno okrążenie w czasie 1:18.589. Jego wynik z pewnością ucieszył szefów, zważywszy na fakt, że korzysta on z jednostek napędowych z Maranello. Najwięcej czasu na torze spędzili za to Kevin Magnussen (84 okrążenia), Lewis Hamilton (83), i Nico Hulkenberg (80).

Sesja zostanie wznowiona po przerwie obiadowej. Wtedy za kierownicą Williamsa ponownie zobaczymy Russella. Robert Kubica swoją szansę otrzyma w środę i piątek.

Zimowe:

MŚ w skokach 2019:
Philipp Aschenwald skoczył najdalej podczas pierwszej serii treningowej na skoczni w Seefeld. Austriak jako jedyny przekroczył granicę 100 metrów. Na podium znaleźli się Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Podczas pierwszej serii treningowej skoczkom wiało pod narty. Siła wiatru wahała się najczęściej pomiędzy 0,5 a 1,5 m/s, wobec czego organizatorzy kilkukrotnie zmieniali ustawienie rozbiegu. Zawodnicy ruszali z 8., 9., 10. i 11. belki.