6       Lechia Gdańsk    3       1       2       0       2:1    5

7       Śląsk Wrocław    3       1       1       1       4:3    4

8       Korona Kielce     3       1       1       1       4:4    4

9       Wisła Kraków      3       1       1       1       2:2    4

10     Legia Warszawa 3       1       1       1       3:4    4

11     Zagłębie Sosnowiec     3       1       0       2       5:4    3

12     Miedź Legnica    3       1       0       2       3:5    3

13     Wisła Płock         3       0       1       2       3:5    1

14     Arka Gdynia        2       0       1       1       0:2    1

15     Cracovia     2       0       0       2       1:5    0

16     Pogoń Szczecin   3       0       0       3       0:6    0

1 Liga:

Za nami 3. kolejka zmagań Fortuna 1 Ligi. Ta seria gier przyniosła zmianę na fotelu lidera. Odrę Opole wyprzedziła niespodziewanie Bytovia Bytów, która pokonała na wyjeździe beniaminka Garbarnię Kraków 3:0.

Taki sam dorobek punktowy jak Bytovia ma druga w tabeli Odra. Piłkarze z Opola w piątek potknęli się po raz pierwszy w sezonie, remisując u siebie z osłabionymi w letniej przerwie Wigrami 2:2.

Na trzecie miejsce awansowała Puszcza (6 pkt). Drużyna z Niepołomic pokonała w sobotę na wyjeździe beniaminka GKS 1962 Jastrzębie 2:0.

Drugie porażki z rzędu poniosły w sobotę drużyny, które dysponują teoretycznie mocną kadrą – Podbeskidzie Bielsko-Biała i Stal Mielec.

“Górale” ulegli u siebie Stomilowi Olsztyn 1:3 (dwa gole Piotra Głowackiego), natomiast mielczanie przegrali 0:1 w Grodzisku Wielkopolskim z występującą tam w roli gospodarza Wartą Poznań, beniaminkiem. Stal mogła zremisować, ale w 71. minucie Bartosz Nowak nie wykorzystał rzutu karnego.

W ciekawie zapowiadającym się sobotnim meczu spadkowicze z ekstraklasy, piłkarze Bruk-Betu Termaliki Nieciecza, zremisowali u siebie z beniaminkiem ŁKS Łódź 1:1. Oba zespoły mają po trzech kolejkach po cztery punkty.

Dzień wcześniej w derbowym spotkaniu GKS Katowice zremisował u siebie z GKS Tychy 1:1

Tarcza Wspólnoty:

Sergio Aguero był zdecydowanie najlepszym piłkarzem meczu o Tarczę Wspólnoty. Dublet Argentyńczyka dał zwycięstwo 2:0 Manchesterowi City z Chelsea FC.

Chelsea FC – Manchester City 0:2 (0:1)

0:1 – Sergio Aguero 13′

0:2 – Sergio Aguero 58′

Superpuchar Francji:

Superpuchar Francji w rękach piłkarzy Paris Saint-Germain. Podopieczni Thomasa Tuchela nie dali szans As Monaco, wygrywając aż 4:0. Cały mecz w barwach pokonanych zagrał Kamil Glik. Mecz o Superpuchar Francji dość nietypowo rozgrywano w chińskim Shenzhen.

Superpuchar Portugalii:

Nie było niespodzianki. FC Porto pokonało w meczu o Superpuchar Portugalii Desportivo Aves 3:1. Dla Porto to już 21. takie trofeum w historii.

Superpuchar Holandii:

Feyenoord Rotterdam po raz czwarty w historii, a drugi z rzędu zdobył piłkarski Superpuchar Holandii. W spotkaniu rozegranym w Eindhoven pokonał mistrza kraju, miejscowy zespół PSV w rzutach karnych 6-5. Przed serią “jedenastek” było 0:0.

International Champions Cup:

Real Madryt pokonał Juventus 3:1 w meczu w ramach International Champions Cup. Błąd przy jednej z bramek popełnił Wojciech Szczęsny, który zagrał nieco ponad 60 minut.

W meczu AC Milan z FC Barcelona najlepiej spisywali się bramkarze. Zanosiło się na konkurs rzutów karnych, jednak w ostatniej akcji padł gol na 1:0 dla klubu z Mediolanu.

Inter Mediolan jest we Włoszech i w Lecce spotkał się z Olympique Lyon. Luciano Spalletti przygotowuje swoich podopiecznych do powrotu do Ligi Mistrzów. Przez godzinę na boisku była silna jedenastka, a kapitan Mauro Icardi zagrał nawet 90 minut.

Inter Mediolan – Olympique Lyon 1:0 (0:0)

1:0 – Lautaro Martinez 52′

Bayern Monachium zwyciężył 1:0 z Manchesterem United w meczu towarzyskim. Mistrz Niemiec decydującego gola zdobył już po tym, jak na boisko z ławki rezerwowych wszedł Robert Lewandowski.

Bayern Monachium – Manchester United 1:0 (0:0)

1:0 – Javi Martinez 59′

Grzegorz Krychowiak skomentował swój debiut w Lokomotiwie Moskwa. W sobotę jego zespół zremisował bezbramkowo ze Spartakiem w derbach stolicy Rosji. – Zawiedziony wynikiem, ale cieszy pierwszy mecz w nowym klubie – napisał Krychowiak na Twitterze. Polak rozegrał w sobotnim spotkaniu pełne 90 minut, za które zebrał bardzo pozytywne opinie.

Łukasz Piszczek mówi “dość”. Więcej w narodowej kadrze już nie zagra. O swojej decyzji piłkarz poinformował w sobotę selekcjonera Jerzego Brzęczka oraz prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Z odejściem Piszczka z polskiej drużyny narodowej kończy się pewna era w dziejach reprezentacji Polski. Obrońca w biało-czerwonych barwach występował przecież od ponad 11 lat. Łącznie w reprezentacji Polski zaliczył 65 meczów, strzelił trzy gole. Zakończenie kariery reprezentacyjnej nie oznacza rzecz jasna całkowitego zawieszenia butów na kołku. Piszczek ma wciąż ważny kontrakt z Borussią Dortmund, zresztą nie tak dawno przedłużony do 2020 roku.

Nie Sven-Goran Eriksson, a Clarence Seedorf, został nowym selekcjonerem reprezentacji Kamerunu. Jego asystentem będzie Patrick Kluivert. Seedorf na stanowisku selekcjonera Kamerunu zastąpił Belga Hugo Broosa, który stracił pracę w grudniu ubiegłego roku. Powodem zwolnienia był brak awansu na mistrzostwa świata w Rosji.

W poniedziałek rozlosowano pary IV rundy eliminacyjnej Ligi Europy. Jagiellonia Białystok, Lech Poznań i Legia Warszawa poznały więc potencjalnych ostatnich rywali na drodze do fazy grupowej.

IV runda eliminacyjna Ligi Europy:

ścieżka mistrzowska:

Legia Warszawa (Polska) / Football 1991 Dudelange (Luksemburg) – Alaszkert Erywań (Armenia) / CFR Cluj (Rumunia)

W przypadku przejścia III rundy kwalifikacji, w decydującym etapie piłkarze Jagiellonii Białystok zagrają ze zwycięzcą starcia ukraińskiego Mariupolu z francuskim Bordeaux!

W przypadku zwycięstwa w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy, Lech Poznań zmierzy się z wygranym starcia Spartak Subotica (Serbia) – Broendby (Dania).

Tenis:

ATP Kitzbuehel:

Martin Klizan w dwóch setach pokonał Denisa Istomina w finale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Kitzbuehel. Dla Słowaka był to szósty mecz o tytuł na poziomie głównego cyklu i szósty wygrany.

ATP Toronto:

Hubert Hurkacz nie awansował do głównej drabinki rozpoczynającego się w poniedziałek turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Toronto. W I rundzie kwalifikacji Polak w trzech setach przegrał z Pierre’em-Huguesem Herbertem.

WTA Waszyngton:

Magda Linette odrodziła się w drugim secie i z 2:5 doprowadziła do tie breaka, ale ostatecznie przegrała z Chorwatką Donną Vekić w ćwierćfinale turnieju WTA w Waszyngtonie.

WTA Montreal:

W turnieju głównym Rogers Cup w Montrealu zabraknie Polek.  Leylah Fernandez, 15-letnia Kanadyjka, pokonała Alicję Rosolską w I rundzie eliminacji do turnieju WTA w Montrealu. Magdalena Fręch skreczowała w meczu z Rumunką Aną Bogdan.

NBA Africa Game:

W Pretorii rozegrano trzeci koszykarski mecz w historii na kontynencie afrykańskim. Zespół Świata pokonał Zespół Afryki 96:92. Najlepszym graczem spotkania wybrano Danilo Gallinariego. Popularyzacja NBA na całym świecie trwa w najlepsze. Co ciekawe, w obu drużynach wystąpiła jedna koszykarka. W zespole Afryki Mozambijka Clarisse Machanguana, z kolei w drużynie Świata trzykrotna mistrzyni WNBA, Swin Cash. W dwóch poprzednich meczach – 2015 i 2017 roku (oba rozegrane w Johannesburgu) także wygrywał zespół Świata. Rok temu najlepszym zawodnikiem wybrano Victora Oladipo.

Tenis:

ATP Waszyngton:

Alexander Zverev obronił tytuł w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Waszyngtonie. W finale Niemiec w dwóch setach pokonał Alexa de Minaura.

ATP Los Cabos:

Fabio Fognini wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP World Tour 250 w Los Cabos. W mającym sensacyjny przebieg finale Włoch w dwóch setach rozbił Juana Martina del Potro

Rosjanka Swietłana Kuzniecowa pokonała Chorwatkę Donnę Vekić po obronie czterech piłek meczowych i została triumfatorką turnieju WTA International na kortach twardych w Waszyngtonie.

WTA San Jose:

Rumunka Mihaela Buzarnescu w 73 minuty rozbiła Greczynkę Marię Sakkari i została mistrzynią turnieju WTA Premier w San Jose.

Challenger Sopot:

Paolo Lorenzi został triumfatorem turnieju Sopot Open 2018 rozgrywanego na kortach ziemnych gdyńskiej Arki. W niedzielnym finale Włoch stoczył trzygodzinny bój z Hiszpanem Danielem Gimeno.

ME:

Trwają jedenastodniowe multimistrzostwa Europy z 4,5 tysiącami sportowców i 188 kompletami medali. Ruszyła przedziwna hybryda: europejskie mistrzostwa 2018. Zabawa w małe igrzyska, ale bez pięciu kółek. Wymyślili to biznesmeni, którzy współtworzyli Ligę Mistrzów.

W Glasgow już pływają, walczą w gimnastyce, ścigają się na torze kolarskim i wioślarskim. Przy mocno wypełnionych trybunach, zwłaszcza jak na mistrzostwa Europy. Od dziś w Berlinie do European Championships 2018 walczą lekkoatleci. Już pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie zobaczymy na starcie reprezentantów Polski. O udział w finale swoich konkurencji powalczą m.in. młociarze i kulomioci, a także Ewa Swoboda. Przed nami walka o medale golfistów i triathlonistów.

Pierwszego dnia mistrzostw Europy 2018 w pływaniu w Glasgow rozegrano cztery finały. Trzecie miejsce zajęła polska sztafeta 4×100 metrów kraulem.

Justyna Kaczkowska zdobyła brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie na 3000 metrów podczas mistrzostw Europy 2018 na torze w Glasgow. W piątek pojedynki o brązowe medale przegrała drużyna na dochodzenie kobiet, w składzie której była Justyna Kaczkowska, a także polscy sprinterzy.

Polska czwórka podwójna kobiet wygrała finał mistrzostw Europy 2018 w wioślarstwie. Na najwyższym stopniu podium w Glasgow stanęły: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillman.

Weronika Deresz i Joanna Dorociak zdobyły w Glasgow srebrne medale w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej.

Polska czwórka bez sterniczki zdobyła brązowy medal podczas mistrzostw Europy 2018 w wioślarstwie w Glasgow.

Kolarstwo:

1. Tour de Pologne:

W sobotnie popołudnie z Rynku Głównego w Krakowie wystartował 75. Tour de Pologne. Start kolarzy poprzedziła ceremonia podpisywania listy startowej. Meta I etapu zlokalizowana była również w Krakowie, przy Błoniach.

1. Pascal Ackermann Niemcy      Bora-Hansgrohe  2:59:11
  2. Alvaro Hodeg Kolumbia   Quick-Step 2:59:11
  3. Matteo Trentin Włochy      Mitchelton-Scott          2:59:11

Pascal Ackermann nie tylko wygrał drugi z rzędu etap podczas Tour de Pologne, ale jednocześnie pobił nieoficjalny rekord prędkości na finiszu przy katowickim “Spodku”. Finiszu nazywanym “świątynią sprintu”. Ackermann na ostatnich metrach w Katowicach wręcz ośmieszył resztę stawki. 105,2 km/h! Za taki “wynik” Ackermann straciłby w otwartym ruchu prawo jazdy. Przecież to teren zabudowany. A Niemiec ponad dwukrotnie przekroczył dopuszczalny limit 50 km/h.

Skoki narciarskie:

LGP 2018:

To nie bajka. W Einsiedeln Polacy przeszli do historii skoków! W konkursie LGP 2018 Kamil Stoch i Piotr Żyła wygrali ex aequo! Co więcej, w pierwszej piątce zawodów było aż czterech Polaków. Biało-Czerwonych przedzielił tylko trzeci Rosjanin Klimow. Polscy skoczkowie narciarscy zdobyli podczas konkursu w Einsiedeln łącznie 328 punktów do klasyfikacji Letniej Grand Prix. Tym samym poprawili rekordowe osiągnięcie z Wisły.

Żużel:

Jadąc w swoim szóstym finale Indywidualnych Mistrzostw Polski w karierze, Piotr Pawlicki po raz trzeci stanął na podium, ale dopiero pierwszy na najwyższym stopniu. Kolekcję medalową powiększyli też Maciej Janowski i Janusz Kołodziej. Leszczynianin osiągnął tym samym swój największy sukces indywidualny na krajowym podwórku. Po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł w IMP, a po raz trzeci stanął na podium. Pawlicki miał dotąd w dorobku dwa srebrne krążki (2014 i 2016).

MotoGP:

Andrea Dovizioso wygrał wyścig o Grand Prix Czech na torze w Brnie. Powody do zadowolenia ma też Marc Marquez, bo Hiszpan po raz kolejny w tym sezonie stanął na podium i umocnił się na czele klasyfikacji generalnej MotoGP.

Boks:

Niespodzianką zakończyła się sobotnia gala boksu w Atlantic City. Siergiej Kowaliow przegrał przez nokaut z Eleiderem Alvarezem i stracił tytuł mistrzowski organizacji WBO. Urodzony w Kolumbii pięściarz radził sobie z ofensywą  Kowaliowa (32-3-1, 28 KO) w początkowych rundach. “Krusher” kilkukrotnie trafiał przeciwnika kombinacjami i wydawało się, że będzie to dla niego łatwy pojedynek. Tak się jednak nie stało. Alvarez w siódmej rundzie zaatakował mocnym prawym sierpowym, którym posłał Rosjanina na deski. Kowaliow szybko wstał, jednak Kolumbijczyk nie chciał tracić szansy na zwycięstwo i po kilku sekundach “Krusher” ponownie leżał. Trzeci nokdaun okazał się kwestią czasu. Alvarez kolejnym sierpem posłał na deski zamroczonego Kowaliowa, co od razu przerwał sędzia.

MMA:

Wielką niespodzianką zakończyła się gala UFC 227 w Los Angeles. W jednej z głównych walk Demetrious Johnson przegrał z Henrym Cejudo i stracił pas kategorii muszej po 6 latach panowania w tej dywizji. W walce wieczoru TJ Dillashaw (16-3) obronił pas kategorii koguciej, nokautując już w pierwszej rundzie Cody’ego Garbrandta (11-2)

Do wyczekiwanego hitu na szczycie wagi lekkiej dojdzie na gali UFC 229 w Las Vegas, 6 października. Conor McGregor (MMA 21-3) zmierzy się z aktualnym mistrzem dywizji – Chabibem Nurmagomiedowem (MMA 26-0). Dla Conora McGregora będzie to powrót do oktagonu UFC po dłuższej przerwie. Irlandczyk ostatni raz zawalczył w listopadzie 2016 roku, kiedy w Nowym Jorku udało mu się zwyciężyć Eddiego Alvareza. Były podwójny mistrz amerykańskiej organizacji w kolejnym roku stoczył też głośny pojedynek z Floydem Mayweatherem na zawodowym ringu. Z kolei Chabib Nurmagomiedow pas w wadze lekkiej zdobył 7 kwietnia tego roku na gali UFC 223, pokonując Ala Iuaquintę. “Orzeł” jak dotąd nie zaznał porażki w swojej karierze, a od momentu przyjścia do amerykańskiej organizacji w 2012 roku, zdołał on zwyciężyć 10 razy. Według przewidywań ekspertów hitowy pojedynek McGregora z Nurmagomiedowem ma przynieść UFC rekordowe zyski i zapewnić najlepszą sprzedaż PPV w historii.

Opracował: Sławek Sobczak