Mundial 2018:

Piątek:

Egipt – Urugwaj

Urugwaj pokonał Egipt 1:0 w drugim meczu grupy A na mistrzostwach świata w Rosji. Gola na wagę trzech punktów dla Urusów zdobył w 90. minucie Jose Gimenez. Faraonowie musieli radzić sobie bez kontuzjowanego Mohameda Salaha, który całe spotkanie obejrzał z ławki. Mimo wszystko zespół Hectora Cupera pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie i jeśli tylko gwiazda Liverpoolu wróci do gry na następną serię gier, Egipcjanie z pewnością powalczą o awans do fazy pucharowej.

Maroko – Iran

Iran pokonał 1:0 Maroko w pierwszym meczu grupy B. Spotkanie nie stało na zbyt wysokim poziomie, a decydująca bramka padła dopiero w 95. minucie po samobójczym trafieniu Aziza Bouhaddouza.

Portugalia – Hiszpania

Cristiano Ronaldo strzelił trzy gole, którymi zapewnił swojej reprezentacji remis (3:3). Zawodnik po zdobyciu bramki w końcówce spotkania wykonał zastanawiającą cieszynkę. Zdaniem zagranicznych mediów – miała oznaczać, że to do niego należy tytuł GOAT (greatest of all time).

Sobota:

Francja – Australia

Francja wygrała 2:1 z Australią, ale fatalny błąd popełnił stoper Trójkolorowych. Samuel Umtiti sprokurował rzut karny, ale po meczu nie przeżywał zbytnio swojego kiksu. W końcówce spotkania gola strzelił Paul Pogba, więc ostatecznie Francuzi zainkasowali trzy punkty

Argentyna – Islandia

Niespodzianką zakończył się pierwszy mecz gr. D mistrzostw świata w Rosji. Argentyna zremisowała 1:1 z debiutującą na mundialu Islandią. Na piątkowego hat-tricka Cristiano Ronaldo nie odpowiedział Leo Messi, który w sobotę bramki nie zdobył, a w dodatku zmarnował karnego.

Peru – Dania

Reprezentacja Danii pokonała Peru 1:0 w drugim meczu grupy C piłkarskich mistrzostw świata. Była 59. minuta spotkania, kiedy jeden z nielicznych chwil zagapienia środkowej linii Peruwiańczyków wykorzystał Christian Eriksen. Peruwiańczycy stworzyli zdecydowanie więcej okazji bramkowych. Najlepszą mieli tuż przed przerwą, kiedy po konsultacji VAR sędzia podyktował dla nich rzut karny. Na nieszczęście Peruwiańczyków z jedenastu metrów beznadziejnie pomylił się Christian Cueva, który posłał piłkę wysoko nad bramką.

Chorwacja – Nigeria

W drugim spotkaniu gr. D mistrzostw świata w Rosji, reprezentacja Chorwacji wygrała z Nigerią (2:0). ‘Jak nie teraz, to kiedy?’ – pytały chorwackie media przed mundialem. Piłkarze drużyny Zlatko Dalicia odpowiedzieli im już w swoim pierwszym spotkaniu. Wygrali bowiem 2:0 z Nigerią, jedną bramkę zdobywając po piątym rzucie karnym podyktowanym podczas trzeciego dnia MŚ.

Niedziela

Kostaryka – Serbia

Prawie 60 minut nudy, cudowne uderzenie Aleksandara Kolarova i tylko nieznacznie lepszy poziom po bramce. Na inaugurację MŚ 2018 Serbowie po przeciętnym występie pokonali Kostarykę 1:0.

Niemcy – Meksyk

Zrobili Niemcom Meksyk! Mistrzowie świata przegrali w pierwszym meczu mundialu z Meksykiem 0:1. Piłkarze z Ameryki Północnej tańczyli tak długo, że Niemcy powiedzieli “dość” i wyszli z własnej imprezy.

Brazylia – Szwajcaria

Brazylia zawiodła! W premierowym meczu na mundialu Canarinhos nie dali rady Szwajcarii, remisując 1:1. Pięknego gola strzelił Philippe Coutinho, ale to nie wystarczyło. Na sambę trzeba będzie jeszcze poczekać.

Trzy dni, trzy mecze i trzy porażki afrykańskich krajów. Mistrzostwa świata w Rosji zdecydowanie nie rozpoczęły się po myśli drużyn z drugiego pod względem wielkości kontynentu na Ziemi. Kolejnym meczem mundialu z udziałem afrykańskiego zespołu będzie spotkanie Tunezji z Anglią, które odbędzie się dziś. Jeśli nie dojdzie do sensacji, Anglicy powinni ograć rywala, pogarszając tym samym fatalny już bilans Afryki. Gwoździa do trumny wówczas będzie mogła wbić reprezentacja Polski, która jutro zagra z Senegalem. Biało-Czerwonych czeka starcie z groźnym rywalem, jednak drużynę Adama Nawałki bez wątpienia stać na rozpoczęcie zmagań na mistrzostwach świata w Rosji od cennego zwycięstwa.

Według chorwackich dziennikarzy selekcjoner reprezentacji Hrvatskiej Zlatko Dalić podjął decyzję o wykluczeniu Nikoli Kalinicia z dalszego udziału w mistrzostwach świata. Spowodowane jest to zachowaniem piłkarza w ostatnim meczu z Nigerią, kiedy odmówił on wejścia na boisko w ostatnich minutach meczu. Kalinić tłumaczył się drobnymi problemami zdrowotnymi, których nie zdążył zgłosić trenerowi przed meczem.

Dziś na mundialu najciekawiej zapowiada się pojedynek Tunezja – Anglia. Tego dnia na MŚ 2018 będzie można obejrzeć trzy mecze.

14:00 (czasu polskiego) Szwecja – Korea Południowa

17:00 Belgia – Panama

20:00 Tunezja – Anglia

Jutro zadebiutuje w MŚ polska reprezentacja. Nawaf Shukralla z Bahrajnu będzie sędzią głównym meczu reprezentacji Polski z Senegalem. 42-latek to doświadczony arbiter i prowadził już mecze na poprzednich mistrzostwach świata. W Brazylii pracował przy dwóch spotkaniach fazy grupowej. Regularnie sędziuje starcia w azjatyckiej Lidze Mistrzów. Jego asystentami będą Bahrajńczyk Yaser Tulefat oraz Katarczyk Taleb Al-Marri, a na sędziego technicznego wyznaczono Abdulrahmana Al-Jassima z Kataru.

Primera Division:

Real Valladolid jako ostatni zespół uzyskał awans do Primera Division. W rewanżowej konfrontacji w finałach baraży zremisował z CD Numancia 1:1.

Widzew Łódź pokonał Sokół Ostróda 3:2 w ostatniej kolejce III ligi grupy I i rzutem na taśmę awansował do II ligi. Widzew atakował zawzięcie, ale skuteczny był dopiero w samej końcówce. Dwie bramki Daniela Świderskiego (w 77. i 88. minucie) przesądziły o grze Widzewa w II lidze. W 90. minucie bramkę dla Sokoła strzelił jeszcze Marcin Kajca, ale łodzianie już tego meczu przegrać nie mogli. Z innych trzecioligowych grup awansowały Elana Toruń, Skra Częstochowa oraz Resovia Rzeszów.

Z trzecioligowej grupy I spadła Legia Warszawa, która w ostatniej kolejce przegrała z ŁKS-em 1926 Łomża po golu w ostatniej minucie.

ATP Den Bosch:

Richard Gasquet w dwóch setach pokonał rodaka Jeremy’ego Chardy’ego w finale rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 250 w Den Bosch. Dla Francuza to 15. tytuł w karierze, ale pierwszy od dwóch lat.

ATP Stuttgart:

Roger Federer w dwóch setach pokonał Milosa Raonicia w finale rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 250 w Stuttgarcie. Dla Szwajcara to trzeci tytuł w obecnym sezonie i łącznie 98. w karierze.

Marcin Matkowski i Robert Lindstedt nie wygrali turnieju ATP World Tour 250 na kortach trawiastych w Stuttgarcie. Polsko-szwedzka para przegrała z reprezentantami gospodarzy, Philippem Petzschnerem i Timem Puetzem.

WTA Den Bosch:

Serbka Aleksandra Krunić pokonała Belgijkę Kirsten Flipkens i została mistrzynią turnieju WTA International na kortach trawiastych w Den Bosch.

WTA Nottingham:

Australijka Ashleigh Barty pokonała Brytyjkę Johannę Kontę i została triumfatorką turnieju WTA International na kortach trawiastych w Nottingham.

Alicja Rosolska i Amerykanka Abigail Spears zostały triumfatorkami gry podwójnej turnieju WTA International na kortach trawiastych w Nottingham.

Alicja Rosolska (Polska, 3) / Abigail Spears (USA, 3) – Mihaela Buzarnescu (Rumunia) / Heather Watson (Wielka Brytania) 6:3, 7:6(5)

Liga Narodów:

Reprezentacja USA wygrała 3:0 wszystkie mecze w turnieju w Chicago. Kapitalny weekend podsumowała zwycięstwem z Iranem i jest wiceliderem Ligi Narodów. W turnieju w Chicago gospodarze nie oddali nawet seta.

Polacy na zakończenie turnieju Ligi Narodów w Chicago musieli uznać wyższość Serbów (0:3).

Polscy siatkarze fatalnie zaprezentowali się podczas chicagowskiej imprezy, przegrywając wszystkie trzy mecze (kolejno z Irańczykami, Amerykanami oraz Serbami). Bilans polskich siatkarzy w turnieju Ligi Narodów w Hoffman Estates jest przygnębiający. Trzy mecze i  ani jednego wygranego seta. Przed tymi zmaganiami kadra Polski miała na swoim koncie tylko 1 porażkę z Niemcami. Obecnie bilans podopiecznych Vitala Heynena, którzy zajmują 5. lokatę z dorobkiem 23 punktów, to 8 zwycięstw (z Koreą Południową, Francją, Chinami, Rosją, Kanadą, Japonią, Włochami i Bułgarią) oraz 4 przegrane. Orłom w LN pozostały do rozegrania jeszcze 3 konfrontacje (z Brazylią, Argentyną oraz Australią).

W Final Six Ligi Narodów (4-8 lipca) zagrają Francuzi (gospodarze turnieju) i 5 pozostałych najlepszych drużyn po fazie interkontynentalnej.

Boks:

Sześciu rund potrzebował Andrzej Fonfara, by zwycięsko powrócić na zawodowy ring. Polak poddał Ukraińca, Ismaiła Siłłacha. 30-latek wrócił na ring po roku, ale już w innej wadze, junior ciężkiej. Polak wrócił po 12 latach do ojczyzny, na hali Torwar w Warszawie mierzył się z Ukraińcem, Ismaiłem Siłłachem. Kolejny zawodowy pojedynek Fonfara ma stoczyć jesienią. Prawdopodobnie będzie to walka organizowana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Andrzej Fonfara (30-5, 18 KO) zadebiutował w rankingu Boxrec kategorii junior ciężkiej.

1. Oleksandr Usyk, 2. Mairis Briedis, 3. Murat Gasijew, 4. Krzysztof Głowacki, 5. Denis Lebiediew, 6. Maksim Własow, 7. Andrew Tabiti, 8. Kevin Larena, 9. Yunier Dorticos, 10. Andrzej Fonfara, 11. Mateusz Maternak, (…), 17. Krzysztof Włodarczyk, 24. Michał Cieślak

Marco Huck (41-5-1, 28 KO) zwyciężył przez nokaut w 4. rundzie Yakupa Saglama (40-5, 37 KO) na gali w Monachium. Dla byłego mistrza świata w kategorii junior ciężkiej był to pierwszy sprawdzian w wadze ciężkiej po sześciu latach.

Jak burza idzie przez ringi zawodowe brązowy medalista olimpijski z 2012 roku w kategorii super ciężkiej Iwan Dyczko (6-0, 6 KO). W sobotę na gali w Sankt Petesburgu mierzący 206 cm olbrzym z Kazachstanu zanotował szóste zwycięstwo przed czasem w szóstym profesjonalnym starcie, nokautując już w pierwszej rundzie Michaela Marrone (21-9, 15 KO). Była to czwarta walka Dyczki zakończona w pierwszej odsłonie.

Były mistrz świata wagi super muszej Cristian Mijares (59-9-2, 27 KO) został znokautowany w trzeciej rundzie przez Wilfredo Vasqueza Jr (25-7-1, 20 KO) na gali organizowanej w Gomez Palacio. 36-letni Meksykanin po tej porażce ogłosił definitywne zakończenie zawodowej kariery.

Errol Spence Jr (24-0, 21 KO) znokautował w pierwszej rundzie Carlosa Ocampo (22-1, 13 KO) na gali organizowanej we Frisco. Amerykanin obronił po raz drugi tytuł mistrza świata IBF wagi półśredniej. Pojedynek zakończył się niemal równo z gongiem kończącym otwierające starcie. Meksykanin padł na deski po serii ciosów na dół w wykonaniu Spence’a i został wyliczony do dziesięciu.

Motorowe:

Żużel

Unia Leszno – Get Well Toruń 54:36

Leszczynianie nie pozostawili złudzeń rywalom i pewnie pokonali ich na własnym stadionie 54:36. Do Leszna nie dotarł Przedpełski, który się obraził.

Będące za plecami mistrza Polski  Sparta i  Stal przegrały swoje spotkania. Wrocławianie ulegli na wyjeździe Falubazowi Zielona Góra 39:51 i nie obronili nawet punktu bonusowego, z kolei gorzowianie przegrali w Częstochowie 41:49, ale bonus zdołali obronić. W czwartym meczu tej kolejki GKM Grudziądz wygrał z  Unią Tarnów 52:38, zdobył bonus, ale w tabeli nadal jest ostatni.

1. Fogo Unia Leszno 9       2       17     7       1       1       +128
  2. Betard Sparta Wrocław 9       1       12     5       1       3       +46
  3. Cash Broker Stal Gorzów 9       2       12     5       0       4       +29
  4. forBET Włókniarz Częstochowa 9       0       11     5       1       3       +2
  5. Grupa Azoty Unia Tarnów 9       0       8       4       0       5       -48
  6. Falubaz Zielona Góra 9       1       7       3       0       6       -14
  7. Get Well Toruń 9       1       7       3       0       6       -57
  8. MRGARDEN GKM Grudziądz 9       1       6       2       1       6       -86

W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników liderem nadal jest Nicki Pedersen (2,688). Na drugie miejsce awansował Bartosz Zmarzlik (2,521), a trzecie spadł Piotr Pawlicki (2,433).

MotoGP:

Jorge Lorenzo wygrał wyścig o Grand Prix Katalonii. Dla Hiszpana był to drugi z rzędu triumf w tym sezonie. Tym samym zawodnik Ducati włączył się do walki o tytuł. Na podium obok 31-latka stanęli Marc Marquez i Valentino Rossi.

24h Le Mans:

Fernando Alonso, Sebastien Buemi oraz Kazuki Nakajima okazali się najszybszą załogą w tegorocznym 24h Le Mans. Hiszpan jest kolejnym kierowcą Formuły, który wygrał ten legendarny wyścig. Dla Fernando Alonso był to debiut w legendarnym 24h Le Mans i od razu okazał się zwycięski. W sumie przez dobę kierowcy przejechali 388 okrążeń. Drugie miejsce również zajęła Toyota, ale z numerem 7 w składzie Kamui Kobayashi, Mike Conway i Jose Maria Lopez. Trzecie miejsca zajęła ekipa Rebellion #3 w składzie Thomas Laurent, Mathias Beche i Gustavo Menezes. Załoga straciła do zwycięzców aż 13 okrążeń. Dzięki wygranej w 24h Le Mans, Alonso jest bardzo blisko zdobycia potrójnej korony w sportach motorowych. Zalicza się do tego wygranie 24-godzinnego wyścigu we Francji, triumf w Grand Prix Monako w Formule 1 oraz zwycięstwo w Indy 500. Jak na razie Hiszpan tylko raz wystąpił w Ameryce. Rok temu nie udało mu się ukończyć wyścigu.

Kolarstwo:

Jazda indywidualna na czas o długości 21,5 kilometra zakończyła 25. edycję wyścigu dookoła Słowenii. Piąty etap wygrał Primoz Roglic triumfując w całej imprezie. 23. lokatę w “czasówce” zajął Rafał Majka. Triumfator Tour of Slovenia 2017 spadł w klasyfikacji generalnej z trzeciego miejsca na szóste.

Szermierka:

ME: Dwa medale Polek w Nowym Sadzie

Florecistka Martyna Synoradzka i szablistka Marta Puda z bardzo dobrej strony zaprezentowały się na mistrzostwach Europy w Nowym Sadzie. Obie reprezentantki Polski zakończyły zmagania z brązowym medalem na szyi.