MŚ 2018:

Podczas mundialu w Rosji piłkarze, którzy dopuszczą się chamskich zachowań na murawie, nie mogą liczyć na bezkarność. Jeśli nie zauważy tego arbiter, z pomocą przyjdzie mu VAR. Czerwoną kartkę sędzia będzie mógł pokazać nawet po kilku minutach. Takimi przepisami FIFA chce zapobiec brutalnym faulom i ewentualnym karom dla zawodników dopiero po meczu.

Japonia ogłosiła nazwiska 23 piłkarzy, którzy polecą na mistrzostwa świata do Rosji. Azjaci będą jednym z grupowych rywali Polaków. W kadrze ogłoszonej w czwartek przez Akiro Nishino nie zabrakło żadnego z najbardziej znanych zawodników. Liderami azjatyckiej ekipy powinni być Keisuke Honda oraz Shinji Kagawa, którzy swego czasu byli czołowymi piłkarzami na świecie.

Reprezentacje Kraju Kwitnącej Wiśni czekają jeszcze dwa mecze towarzyskie – 8 czerwca ze Szwajcarią w Lugano oraz 12 czerwca z Paragwajem w Innsbrucku. Po nich zespół uda się do Rosji.

Japonia zagra w mundialowej Grupie H z Kolumbią, Senegalem i Polską. Spotkanie z Biało-Czerwonymi odbędzie się 28 czerwca w Wołgogradzie.

Kamil Glik za kilka lat może pojawić się w klatce. Piłkarz reprezentacji chce poważnie rozpocząć treningi w MMA. – Na jastrzębskim osiedlu zdarzały mi się bójki, to właśnie tam wyszlifowałem charakter wojownika – przyznaje. Obrońca AS Monaco słynie z twardej gry, a rywale mają z nim bardzo ciężkie życie. Na razie Glik skupia się na przygotowaniach do mistrzostw świata 2018 w Rosji. Kto wie, może za kilka lat zobaczymy go na przykład na gali KSW.

Kuba Kożuch marzył o nowej protezie, która ułatwiłaby mu codzienne życie. Odezwał się Kamil Grosicki, który dorzucił brakującą kwotę dla reprezentanta Polski w amp futbolu. Historię Jakuba Kożucha kilka miesięcy temu poznała cała Polska. W dzieciństwie cudem przeżył pożar. Uratował go ojciec, który przywiązał kablem do kaloryfera i wystawił przez lufcik okna. 4-letni chłopiec przeżył, ale potem konieczna była amputacja nogi. Kożuch kocha piłkę nożną i zaczął uprawiać amp futbol. Szybko dostrzeżono jego talent i stał się czołową gwiazdą reprezentacją Polski. 17-latek zbierał pieniądze na nową protezę, która przede wszystkim będzie dla niego bardziej komfortowa w codziennym użytku. Na ten cel potrzebował 32 tys. złotych. Udało się uzbierać 20 tys. i wtedy do akcji wkroczył Grosicki. To on dorzucił brakujące środki.

Stroje reprezentacji Kolumbii zostały wybrane najładniejszym kompletem mistrzostw świata 2018 przez dziennik “Daily Telegraph”. Drugie miejsce przyznano “domowym” strojom Niemców, doceniając umiejętne połączenie nowoczesności ze stylem retro, a trzecie drugiemu kompletowi Brazylii – niebieskie koszulki angielski dziennik uznał za idealne, by nosząc je przesadzić z Caipirinhą. Polskie koszulki nie przypadły Anglikom do gustu – pierwszy znalazł się na 24. miejscu, drugi na 44.

Towarzysko:

Gospodarze mistrzostw świata Rosja przegrali z Austrią 0:1. Jedynego gola w meczu zdobył w 28. minucie Alessandro Schoepff. Był to trzeci mecz Rosjan w 2018 roku i trzecia porażka. W Rosji po kolejnej porażce słychać głośnie bicie na alarm. Wcześniej Sborna wyraźnie uległa Brazylii i Francji. Gospodarze turnieju z taką grą jaką zaprezentowali w Innsbrucku mogą mieć problem z wyjściem z grupy, w której zagrają z Arabią Saudyjską, Urguwajem i Egiptem.

Na zgrupowaniu we Włoszech piłkarze reprezentacji Niemiec zagrali sparing z rodakami z młodzieżówki. Wygrali 7:1. Najważniejszą informacją dla kibiców obrońcy tytułu jest jednak powrót do gry Manuela Neuera.

Zinedine Zidane odchodzi z Realu Madryt! Francuz ogłosił swoją decyzję na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w czwartkowe południe.  – Zdecydowałem zakończyć swoją pracę w roli trenera Realu Madryt. Wiem że to trudny i dziwny moment, ale uważam że najlepszy czas na taką decyzję. Drużyna potrzebuje zmian po trzech latach – ogłosił Zidane na zwołanej w trybie nagłym konferencji prasowej. Siedzący obok niego prezydent klubu Florentino Perez wyznał, że to nieoczekiwana decyzja i nie planował zmian na stanowisku trenerskim. – Dowiedziałem się o tym w środę. Byłem zaskoczony, to dla mnie cios – ocenił. Zidane dodał z kolei, że nie zamierza w kolejnym sezonie pracować w roli trenera w jakimkolwiek klubie.

Nawet kontuzja najskuteczniejszego gracza play-offów nie przeszkodziła Washington Capitals w wygraniu drugiego meczu finału NHL. “Stołeczni” doprowadzili w Las Vegas do remisu w serii finałowej, a Braden Holtby uratował im zwycięstwo paradą, o której będzie się pamiętało przez lata. Capitals byli wczoraj w “Mieście Grzechu” naprawdę w trudnej sytuacji. Nie dość, że przegrali pierwszy mecz finałowy w poniedziałek i w 8. minucie drugiego stracili gola po strzale Jamesa Neala, to jeszcze musieli sobie przez większą część meczu radzić bez lidera klasyfikacji punktowej play-offów Jewgienija Kuzniecowa. W 15. minucie Rosjanin został ostro potraktowany przez Braydena McNabba. Sędziowie powinni odesłać obrońcę Golden Knights na ławkę kar, bo w trakcie swojego ataku uderzył Kuzniecowa łokciem w głowę, ale to za rękę trzymał się gracz gości zjeżdżając do szatni.

Vegas Golden Knights – Washington Capitals 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

1:0 Neal – Sbisa  – Miller 07:58

1:1 Eller – Kempný – Burakovsky 17:27

1:2 Owieczkin – Eller – Bäckström 25:38 (w przewadze)

1:3 Orpik – Eller – Burakovsky 29:41

2:3 Theodore – Smith – Karlsson 37:47 (w przewadze)

Strzały: 39-26.

Minuty kar: 8-14.

Widzów: 18 702.

Stan rywalizacji: 1-1. Trzeci mecz w w sobotę w Waszyngtonie.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski pokonała Anwil Włocławek 69:67 w czwartym meczu finału Energa Basket Ligi. W rywalizacji do czterech zwycięstw mamy remis 2-2. Stalówka pokonała Anwil i nadal ma szansę na pierwsze w historii mistrzostwo Polski, lecz najważniejszym wydarzeniem środowego wieczora było skandaliczne zachowanie lidera gospodarzy Aarona Johnsona. Filigranowy Amerykanin uderzył w twarz z łokcia Ivana Almeidę na początku trzeciej kwarty. Sędziowie po obejrzeniu powtórek nie mieli wątpliwości i wyrzucili z gry czołowego gracza ostrowian. Być może Johnson nie zagra także w kolejnych spotkaniach, bowiem jego zachowanie było wyjątkowo niesportowe. Piąte spotkanie odbędzie się w sobotę we Włocławku. Rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw.

Roland Garros:

Gael Monfils w trzech setach pokonał Martina Klizana w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu wielkoszlemowego Roland Garros 2018. Pojedynek Dominika Thiema ze Stefanosem Tsitsipasem został przerwany z powodu zmierzchu. Guillermo Garcia-Lopez w I rundzie wyeliminował Stana Wawrinkę, Hiszpan przegrał następnie w czterech setach z Karenem Chaczanowem. Alexander Zverev, Kei Nishikori i Grigor Dimitrow potrzebowali w środę pięciu setów, aby awansować do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2018. Bułgar był o dwie piłki od porażki w meczu z Jaredem Donaldsonem. Novak Djoković w trzech setach pokonał Jaume’a Munara i awansował do III rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2018. Już w pierwszym spotkaniu porażki doznał Tomas Berdych, który w tym roku nie wygrał żadnego spotkania na mączce.

Alexander Zverev (Niemcy, 2) – Dusan Lajović (Serbia) 2:6, 7:5, 4:6, 6:1, 6:2

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 4) – Jared Donaldson (USA) 6:7(2), 6:4, 4:6, 6:4, 10:8

David Goffin (Belgia, 8) – Corentin Moutet (Francja, WC) 7:5, 6:0, 6:1

Pablo Carreno (Hiszpania, 10) – Federico Delbonis (Argentyna) 7:6(0), 7:6(2), 3:6, 6:4

Roberto Bautista (Hiszpania, 13) – Santiago Giraldo (Kolumbia, Q) 6:4, 7:5, 6:3

Kei Nishikori (Japonia, 19) – Benoit Paire (Francja) 6:3, 2:6, 4:6, 6:2, 6:3

Novak Djoković (Serbia, 20) – Jaume Munar (Hiszpania, Q) 7:6(1), 6:4, 6:4

Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, 26) – Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:3, 5:7, 1:6, 7:5

Fernando Verdasco (Hiszpania, 30) – Guido Andreozzi (Argentyna, Q) 6:3, 6:2, 6:2

Gael Monfils (Francja, 32) – Martin Klizan (Słowacja, Q) 6:2, 6:4, 6:4

Gilles Simon (Francja) – Sam Querrey (USA, 12) 1:6, 7:6(3), 6:4, 6:1

Karen Chaczanow (Rosja) – Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:2, 7:6(7), 6:7(0), 6:3

Hubert Hurkacz zakończył w czwartek owocny występ w wielkoszlemowym Roland Garros 2018. Polski tenisista przegrał w II rundzie w czterech setach z utytułowanym Chorwatem Marinem Ciliciem. Hurkacz zakończył zmagania w Paryżu na II rundzie, ale ma duże powody do zadowolenia.

Marin Cilić (Chorwacja, 3) – Hubert Hurkacz (Polska, Q) 6:2, 6:2, 6:7(3), 7:5

O miejsce w IV rundzie międzynarodowych mistrzostw Francji rozstawiony w Paryżu z trzecim numerem Cilić powalczy z Amerykaninem Steve’em Johnsonem, który pokonał Niemca Jana-Lennarda Struffa 4:6, 7:6(5), 6:2, 6:2.

Magdalena Fręch przegrała z mistrzynią US Open Sloane Stephens w II rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu. Od początku meczu stroną aktywniejszą była Amerykanka. W trwającym 62 minuty meczu Stephens nie musiała bronić break pointów. Amerykanka wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Mistrzyni US Open była skuteczniejsza przy siatce. Zdobyła przy niej 10 z 14 punktów, podczas gdy Fręch pięć z 12. Polce zanotowano 10 kończących uderzeń i 24 niewymuszone błędy. Stephens miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Daria Kasatkina bez straty seta pokonała Kirsten Flipkens w II rundzie Rolanda Garrosa.

O wyrównanie rezultatu z Nowego Jorku Kasatkina zmierzy się z Marią Sakkari (WTA 38)

W starciu Francuzek Pauline Parmentier wyeliminowała Alize Cornet.

Camila Giorgi (WTA 57) pokonała Marianę Duque. Kolejną jej rywalką będzie Sloane Stephens.

Pauline Parmentier (Francja, WC) – Alize Cornet (Francja, 32) 6:7(2), 6:4, 6:2

Alicja Rosolska i Amerykanka Abigail Spears zmarnowały piłkę meczową i odpadły w I rundzie gry podwójnej wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Polka i Amerykanka przegrały po dreszczowcu 5:7, 6:4, 6:7(2) z Ukrainką Kateryną Bondarenko i Serbką Aleksandrą Krunić.

Marcin Matkowski i Robert Lindstedt nie wykorzystali dwóch meczboli i po tie breaku trzeciego seta przegrali z Pierre’em-Huguesem Herbertem i Nicolasem Mahutem w I rundzie debla rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2018.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo zwyciężyli w dwóch setach Marco Cecchinato i Martona Fucsovicsa. Polsko-brazylijska para udanie zainaugurowała występ w wielkoszlemowym Roland Garros 2018.

Łukasz Kubot (Polska, 1) / Marcelo Melo (Brazylia, 1) – Marco Cecchinato (Włochy) / Marton Fucsovics (Węgry) 6:4, 7:5

Magda Linette i Brytyjka Naomi Broady odpadły w I rundzie gry podwójnej z wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu. Polka i Brytyjka przegrały 2:6, 3:6 ze Słowenką Dalilą Jakupović i Rosjanką Iriną Chromaczową.

Piłka ręczna:

Za nami pierwsze spotkanie finałowe o mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych pomiędzy Orlen Wisłą Płock a PGE Vive Kielce. Nafciarze przez większą część spotkania dotrzymywali kroku faworytom z Kielc, jednak ostatecznie to podopieczni Tałanta Dujszebajewa wracają do domu z zaliczką pięciu bramek.

Orlen Wisła Płock – PGE Vive Kielce 28:33