MŚ 2018.

FIFA zorganizowała plebiscyt na najpiękniejszą bramkę w historii mundiali. To głosy kibiców decydują o tym, które trafienie zwycięży. Na Facebooku trwa głosowanie na najpiękniejszego gola w historii MŚ. Stworzono drabinkę, w której mamy szesnaście par. W każdej z nich o awansie do następnej rundy decydują głosy kibiców. Niestety, nie znajdziemy tam Polaków. Pierwsze rozstrzygnięcia już znamy. Do 1/16 finału awansowały gole Michaela Owena, Teofilo Cubillasa, Jamesa Rodrigueza, Joe Cole’a, Robina van Persiego, Giovanniego van Bronckhorsta, Ronaldinho i Tima Cahilla.

Premier League:

Nie było niespodzianki na Old Trafford. Manchester United po dobrej pierwszej połowie i dużo słabszej drugiej pokonał Swansea City 2:0. Dobry mecz w bramce gości rozegrał Łukasz Fabiański.

Bez większych problemów Manchester City pokonał w meczu wyjazdowym Everton 3:1.

Hull City, którego barw broni Kamil Grosicki, zremisowało na własnym stadionie z walczącą o awans do Premier League Aston Villą 0:0. Polak na boisku pojawił się w 76. minucie.

Bundesliga:

TSG Hoffenheim rozbiło 1. FC Koeln 6:0, zaś RB Lipsk pokonał na wyjeździe Hannover 96 3:2 w sobotnich spotkaniach 28. kolejki Bundesligi.

Robert Lewandowski strzelił trzy bramki, a jego Bayern rozgromił 6:0 Borussię Dortmund w drodze po swój 28. tytuł mistrza Niemiec. Niemieckie media były bezlitosne m.in. dla Łukasza Piszczka.

Primera Division:

Valencia CF ani myśli odpuszczać walki o podium. W 30. kolejce spotkań zespół z Walencji pokonał na wyjeździe CD Leganes 1:0 i w tabeli traci tylko punkt do trzeciego Realu Madryt.

FC Barcelona zremisowała na wyjeździe z Sevillą (2:2). Katalończycy zdołali uratować punkt, pomimo tego, że gospodarze prowadzili do 89. minuty. Swoje spotkanie pewnie 3:0 wygrał natomiast Real Madryt, który okazał się lepszy od Las Palmas

Serie A:

1. kolejka Serie A rozpoczęła się niespodziewanym remisem 1:1 AS Roma z Bologna FC. Rzymianie nie błysnęli formą przed meczem z FC Barcelona w Lidze Mistrzów.

W hicie 30. kolejki ligi włoskiej Juventus pokonał AC Milan (3:1). Ozdobą spotkania była piękna bramka Paulo Dybali. W pozostałych spotkaniach Serie A zagrało aż pięciu Polaków.

Thiago Cionek, Karol Linetty, Mariusz Stępiński, Piotr Zieliński – aż czterech Polaków wyszło w podstawowych składach swoich zespołów w sobotnich meczach ligi włoskiej. Dodatkowo, w drugiej połowie wyjazdowego spotkania Napoli na murawie pojawił się również Arkadiusz Milik. Polak był bliski zdobycia bramki, ale piłka po jego strzale uderzyła w poprzeczkę, a neapolitańczycy zremisowali z Sassuolo 1:1. Spal Cionka zremisowało na wyjeździe z Genoą (1:1), a Sampdoria Linettego przegrała 1:2 z Chievo Stępińskiego.

MLS:

Zlatan Ibrahimović zadebiutował w barwach Los Angeles Galaxy. Szwedzki napastnik wszedł na boisko 20 minut przed końcem spotkania z Los Angeles FC (4:3). Tyle czasu wystarczyło mu na zdobycie dwóch bramek i zapewnienie zwycięstwa swojej drużynie. W 77. minucie pięknym strzałem popisał się już sam Ibrahimović. 36-latek wykorzystał dogranie Daniel Steresa, i oddał fenomenalne uderzenie z dystansu, nie dając żadnych szans bramkarzowi rywali. W końcówce spotkania, przy stanie 3:3, Szwed dał o sobie znać kolejny raz. Tym razem wykorzystał podanie Ashleya Cole`a, ustalając wynik spotkania i dając LA Galaxy zwycięstwo.

Ekstraklasa:

Piłkarze Bruk-Betu Termaliki pokonali 2:0 Cracovię w meczu 29. kolejki ekstraklasy. W efekcie tej porażki “Pasy” mocno ograniczyły swoje szanse na awans do grupy mistrzowskiej.

Górnik Zabrze zremisował na własnym stadionie z Sandecją Nowy Sącz 2:2.

W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej ekstraklasy Korona na własnym stadionie pokonała Lechię Gdańsk 1:0.

Arka Gdynia wygrała na własnym stadionie z bezbarwną Legią 1:0 (1:0). Ten sukces zapewnił gdynianom ukraiński środkowy pomocnik Andrij Bogdanow, który pokonał Arkadiusza Malarza w 34. minucie z rzutu wolnego. Tym samym mistrzowie Polski ponieśli drugą porażkę z rzędu.

1 liga:

W spotkaniu 24. kolejki Nice 1 Ligi piłkarze GKS Tychy wygrali z Ruchem Chorzów 2:0. W 69. minucie spotkanie zostało przerwane przez arbitra na około 10. minut z powodu zachowania kibiców i zadymienie stadionu. Przy akompaniamencie wybuchających petard piłkarze zeszli do szatni.

GKS Katowice pokonał Zagłębie Sosnowiec. Jedynego gola strzelił Adrian Błąd. Katowiczanie awansowali na czwartą pozycję w tabeli.

Sobotnie zwycięstwo Wigier Suwałki nad Rakowem w Częstochowie było już piątym tego zespołu w ostatnich sześciu meczach.

6       Odra Opole         23     35     29:27

W 20. kolejce IV ligi łódzkiej padł rekord bramkowy. Piłkarze KS Kutno rozbili u siebie zespół Zjednoczonych Gmina Bełchatów aż 30:0 (16:0)!

Choć nie zgłosił swojej kandydatury, Mohamed Salah otrzymał niemal milion głosów w wyborach prezydenckich w Egipcie! Gdyby w nich wystartował, zająłby drugie miejsce, za wybranym Abdu el-Fatah es-Sisim. Dodajmy, że w sobotę Salah strzelił kolejnego gola, który zapewnił zwycięstwo Liverpoolowi w wyjazdowym meczu z Crystal Palace (2:1). Było to jego 28. trafienie w tym sezonie ligowym.

Siedmiokrotnemu mistrzowi Albanii za ustawianie meczów groziło nawet 10-letnie wykluczenie z europejskich pucharów. UEFA nie miała litości dla Skenderbeu Korcza i wymierzyła najwyższą z możliwych kar. Inspektorzy UEFA stworzyli 93-stronicowy raport, w którym ujawniono szczegóły oszustwa, które trwało kilka lat. Zgodnie z dokumentacją, piłkarze drużyny z Korczy mieli pozwalać rywalom na wygrane w ważnych meczach, w zamian umożliwiając im zdobycie wartościowych nagród.

Orlando Magic – Chicago Bulls 82:90 (24:30, 20:27, 25:9, 13:24)

(Gordon 18, Augustin 15, Vucevic 12 – Markkanen 13, Kilpatrick 13, Payne 11)

Washington Wizards z Johnem Wallem w składzie pokonali u siebie Charlotte Hornets 107:93. Dzięki wygranej są już pewni gry w play-offach. Niezłe zawody rozegrał Marcin Gortat. Polak w 27 minut zaliczył dziewięć “oczek” oraz osiem zbiórek.

Washington Wizards przegrali na wyjeździe z Chicago Bulls 94:113 w niedzielnym meczu ligi NBA. Marcin Gortat zdobył 10 punktów dla stołecznego zespołu. Tymczasem w Konferencji Wschodniej trwa walka o play-off. Washington Wizards zapewnili sobie już grę w fazie play-off ligi NBA i walczą o jak najlepsze rozstawienie. Czarodzieje nie będą na pewno wyżej niż na 6. miejscu, ale muszą obronić swoją pozycję przed znajdującymi się tuż za plecami: Miami Heat i Milwaukee Bucks.

Gerald Green celnym rzutem zza łuku w ostatnich sekundach zapewnił Houston Rockets triumf nad Phoenix Suns 104:103 i 62. zwycięstwo w sezonie. Ponadto LeBron James zanotował 867. spotkanie z rzędu z dwucyfrową liczbą punktów i pobił Michaela Jordana.

Szósty raz z rzędu został ustanowiony rekord, dotyczący celnych rzutów trzypunktowych przez wszystkie kluby NBA w sezonie regularnym. W chwili obecnej wynosi on prawie 24 tys. celnych rzutów trzypunktowych, co jest poprawieniem poprzedniego osiągnięcia o jedną trafioną trójkę.

Bardzo duży wpływ na to może mieć fakt, że zawodnicy są dużo bardziej wypoczęci, bowiem sezon rozpoczął się wcześniej i zakończy później.

Colorado Avalanche – Chicago Blackhawks  5:0

NCAA:

Niesamowity deszcz trójek Villanovy przeciwko Kansas. Michigan twardą obroną kończy piękny sen Loyola – Chicago. Poniedziałkowy wielki finał NCAA zapowiada się ekscytująco.

Villanova nie mogła lepiej trafić z niesamowita formą strzelecką, niż właśnie na turniej Final Four w San Antonio. Aż 18 celnych trójek to najwięcej w historii turniejów finałowych. Największą gwiazdą wieczoru okazał się skrzydłowy Eric Paschall, który trafił niesamowite 10 z 11 rzutów z gry, w tym 4/5 z dystansu.

Faworyci nie zawiedli, kończąc wspaniałą przygodę zespołu Loyola. Choć na sensację długo się zanosiło – po 5 minutach drugiej połowy było nawet 41:31 dla Loyola. W kluczowych momentach różnicę zrobiła jednak obrona Michigan.

Villanova Wildcats – Kansas Jayhawks 95:79

Loyola-Chicago Ramblers – Michigan Wolverines 57:69

Wielki finał Villanova – Michigan odbędzie się dziś wieczorem. Zgodnie z amerykańskim zwyczajem, tego wieczoru nie będą rozgrywane mecze NBA.

ATP Miami:

John Isner wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP World Tour Masters 1000 w Miami. W niedzielnym finale Amerykanin w trzech setach pokonał Alexandra Zvereva.

Bob i Mike Bryanowie sięgnęli w sobotę po 115. wspólne mistrzostwo w głównym cyklu. W meczu o tytuł w Miami Open 2018 Amerykanie pokonali Rosjan Karena Chaczanowa i Andrieja Rublowa 4:6, 7:6(5), 10-4.

WTA Miami:

Amerykanka Sloane Stephens pokonała Łotyszkę Jelenę Ostapenko i została mistrzynią turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. Stephens została piątą amerykańską mistrzynią imprezy na Florydzie

Coco Vandeweghe została kolejną amerykańską tenisistką, która w tym roku sięgnęła po tytuł w Miami Open. W niedzielnym finale gry podwójnej okazała się razem z Australijką Ashleigh Barty lepsza od Czeszek Barbory Krejcikovej i Kateriny Siniakovej.

Boks:

Anthony Joshua (21-0, 20 KO) przeszedł do historii. Do swojej kolekcji dołożył trzeci z czterech najbardziej prestiżowych pasów wagi ciężkiej. Po dwunasturundowej wyrównanej walce pokonał Josepha Parkera (26-1, 18 KO). 118-110, 119-109 i 119-109 – tak walkę na korzyść Brytyjczyka wskazała trójka arbitrów. Te punktacje były dość przesadzone, ponieważ przyjezdny “urwał” na pewno więcej niż tylko dwie rundy. Obaj zawodnicy wyszli do ringu jako niepokonani. Faworytem wśród kibiców, ekspertów i bukmacherów był Anthony Joshua. Nic dziwnego – kariera Brytyjczyka w ostatnich latach robi ogromne wrażenie.

Anglik z Watford wygrał wszystkie dwadzieścia pojedynków przez nokauty. Do tej pory tylko dwaj rywale – Carlos Takam i Władimir Kliczko – wytrzymali z nim dłużej niż siedem rund. Rangę tej walki podkreśliła jej arena zmagań. Do pojedynku doszło na Millenium Stadium w walijskim Cardiff. Na żywo z trybun imprezę oglądało 80 tysięcy kibiców, a kilkadziesiąt razy więcej zasiadło przed odbiornikami na całym świecie. Pojedynek pokazano w 215 państwach i terytoriach zależnych.

Brutalnie zakończyło się starcie pomiędzy Aleksandrem Powietkinem a Davidem Price’em. Rosjanin znokautował w piątej rundzie Brytyjczyka, który padł jak rażony piorunem.

Podczas gali Joshua vs Parker w Cardiff w ringu pojawił się również reprezentant Polski. Bartłomiej Grafka (20-29-3, 9 KO) co prawda przegrał, jednak zaprezentował się z bardzo dobrej strony.

Niestety, Michał Syrowatka nie obronił tytułu mistrzowskiego WBA Continental w wadze super lekkiej. Polak został znokautowany przez Robbiego Daviesa Jr w dwunastej rundzie.

Podnoszenie ciężarów:

Znakomita Wielkanoc dla Polaków na mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. W niedzielę Biało-Czerwoni zdobyli dwa złote krążki. Drugi wywalczyła Aleksandra Mierzejewska (kategoria +90 kg). Wcześniej w niedzielę po złoto dla Polski, w kategorii 105 kilogramów, sięgnął Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole). Łącznie Biało-Czerwoni wywalczyli w Bukareszcie aż 7 krążków. Oprócz Mierzejewskiej i Michalskiego ze złotego medalu cieszyła się Joanna Łochowska. Srebro wywalczył Kacper Kłos, a brązowe krążki Patrycja Piechowiak, Kinga Kaczmarczyk oraz Łukasz Grela.

Kolarstwo:

Holender Niki Terpstra z grupy Quick-Step Floors wygrał wyścig Ronde van Vlaanderen 2018, wyprzedzając Duńczyka Madsa Pedersena i Belga Philippe’a Gilberta. Michał Kwiatkowski ukończył rywalizację na dalszym miejscu.

Piłka ręczna:

Szczypiorniści PGE VIVE swoim występem w Mannheim ucięli wszystkie teorie. Kielczanie pewnie pokonali Rhein-Nackar Loewen 36:30 i udowodnili, że w pełni zasłużyli na awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W kolejnej fazie rozgrywek czekają już na nich zawodnicy Paris Saint-Germain HB, którzy w 1/8 odpoczywali dzięki zajęciu pierwszego miejsca w rundzie grupowej.

Opracował:Sławek Sobczak