Towarzysko:

Brazylijczykom udał się rewanż za 1:7 w półfinale MŚ 2014 i pokonali Niemców na Stadionie Olimpijskim w Berlinie (1:0). Bohaterem Canarinhos został 20-letni Gabriel Jesus, który przerwał wspaniałą serię aktualnych mistrzów świata bez porażki.

Argentyńskie media biją na alarm po porażce ich reprezentacji z Hiszpanią (1:6) w towarzyskim meczu rozegranym w Madrycie. “Upokorzenie”, “klęska” – to tylko niektóre z haseł, jakie widnieją w relacjach dziennikarzy ze spotkania w Madrycie. To była katastrofa. Drugie 45 minut towarzyskiego meczu z reprezentacją Hiszpanii uwypukliło słabość Argentyńczyków i pokazało, że jako zespół właściwie nie istnieją. Pozbawieni Leo Messiego wicemistrzowie świata stracili aż cztery gole i ostatecznie ulegli gospodarzom aż 1:6.  Trzy bramki strzelił pomocnik Realu Isco.

Reprezentacja Chorwacji zwyciężyła z Meksykiem 1:0. Zaprezentowała się zdecydowanie lepiej niż w poprzednim meczu towarzyskim, choć zagrała w teoretycznie słabszym składzie.

Reprezentacja Szwajcarii nie miała litości dla Panamczyków i zdemolowała ich 6:0 w meczu towarzyskim. Tylko nieco mniej skuteczni (4:0) byli Belgowie w spotkaniu z Arabią Saudyjską.

Reprezentacja Chile, która w czerwcu spotka się z Polakami, kontynuowała bałtyckie tournee. Zwycięstwo ze Szwecją zapewniła sobie rzutem na taśmę. Wiktorię z Danią chciała szybciej, jednak jej szturm na początku meczu zakończył się strzałami w słupek i w poprzeczkę. Dania odpowiedziała w 19. minucie akcją Christiana Eriksena z Andreasem Corneliusem. Napastnik Atalanty BC miał przed oczami tylko bramkarza, a wystrzelił piłkę na wiwat. Celniej uderzali Pione Sisto oraz Eriksen, jednak nie zmienili wyniku 0:0 do końca spotkania.

Iran pokonał 2:1 Algierię dzięki przebojowemu początkowi meczu. Nie minęło 20 minut i Persowie mieli dwie bramki przewagi. Połowę tej zaliczki udało się utrzymać do ostatniego gwizdka. Jednego z goli zdobył Sardar Azmoun, czyli młoda nadzieja reprezentacji Iranu przed wyjazdem na mistrzostwa świata.

Nigerii nie poszło z Serbami równie dobrze jak z Polakami. Defensywa z Afryki została złamana w drugiej połowie meczu w Londynie przez Aleksandara Mitrovicia. Piłkarz, który zna doskonale stolicę Anglii, popisał się dubletem i dał Europejczykom zwycięstwo 2:0. Przy obu trafieniach asystował Filip Kostić, który tworzył ofensywne trio pomocników z Dusanem Tadiciem oraz Ademem Ljajiciem.

El. ME U-21 2019:

Polska U-21 pokonała rówieśników z Litwy 1:0, dzięki czemu została liderem grupy 3 eliminacji Mistrzostw Europy U-21 2019. – Nie popadamy w euforię po tym meczu, bo było dużo błędów – tonuje nastroje trener Czesław Michniewicz.

Houston Rockets – Chicago Bulls 118:86 (31:23, 29:16, 27:18, 31:29)

(Gordon 31, Ariza 21, Green 14 – Markkanen 22, Valentine 12, Kilpatrick 12)

Washington Wizards pokonali przed własną publicznością San Antonio Spurs (116:106), a Marcin Gortat przyczynił się do zwycięstwa. Polak był bliski double-double. Washington Wizards wciąż grają bez swojego najlepszego zawodnika Johna Walla i radzą sobie w kratkę. W nocy Czarodzieje przerwali passę trzech kolejnych porażek. Dla zespołu to 41. zwycięstwo w sezonie, co daje im szóste miejsce na wschodzie.

Kapitalny mecz rozegrał natomiast Damian Lillard. Lider Portland Trail Blazers w czwartej kwarcie zdobył 20 ze swoich 41 punktów i poprowadził zespół do wyjazdowego zwycięstwa nad New Orleans Pelicans – 107:103.

Toronto Raptors – Denver Nuggets 114:110 (25:23, 33:35, 24:27, 32:25)

(VanVleet 15, Valanciunas 15, DeRozan 15 – Jokić 29, Millsap 20, Murray 15)

Miami Heat – Cleveland Cavaliers 98:79 (29:18, 25:16, 21:25, 23:20)

(Olynyk 19, Richardson 15, Johnson 15 – James 18, Hook 15, Clarkson 11)

Sacramento Kings – Dallas Mavericks 97:103 (20:25, 25:28, 25:22, 27:28)

(Labissiere 19, Koufos 15, Hield 14 – Barnes 20, Smith Jr 19, McDermott 15)

Golden State Warriors – Indiana Pacers 81:92 (27:18, 21:21, 22:29, 11:24)

(Young 12, Iguodala 11, Cook 11 – Oladipo 24, Young 17, Bogdanovic 17)

Los Angeles Clippers – Milwaukee Bucks 105:98 (35:29, 27:27, 16:26, 27:16)

(Harris 19, Williams 16, Teodosic 13 – Antetokounmpo 26, Middleton 22, Bledsoe 14)

Już w pierwszym sezonie istnienia, klub Vegas Golden Knights awansował do rozgrywek postsezonowych i prowadzi obecnie w dywizji Pacyfiku, będąc jednocześnie wiceliderem konferencji zachodniej.

ATP Miami:

Alexander Zverev w dwóch setach pokonał Nicka Kyrgiosa w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Miami. Mecz trwał godzinę i 12 minut. W tym czasie Zverev zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z czterech break pointów, posłał 22 zagrania kończące, popełnił 13 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 67 punktów, o 18 więcej od przeciwnika. Kyrgiosowi natomiast zapisano 11 asów, 18 uderzeń kończących i 27 pomyłek własnych.

W innym pojedynku tenisistów młodego pokolenia Borna Corić wygrał z Denisem Shapovalovem. Dzięki temu doszedł do 1/4 finału drugiej kolejnej imprezy rangi ATP World Tour Masters 1000. Przed dwoma tygodniami wystąpił w półfinale zawodów w Indian Wells.

Rozstawiony z “piątką” Juan Martin del Potro nie przestaje zadziwiać, choć wtorkowy mecz z Filipem Krajinoviciem rozpoczął od utraty serwisu i musiał gonić wynik ze stanu 1:4. O miejsce w półfinale del Potro powalczy z Milosem Raoniciem, który nie stracił jeszcze serwisu na Florydzie. Rozstawiony z “20” Kanadyjczyk zwyciężył we wtorek Francuza Jeremy’ego Chardy’ego.

Z zawodami w Miami pożegnał się grający z “dwójką” Marin Cilić, który przegrał z Amerykaninem Johnem Isnerem 6:7(0), 3:6. Porażka Chorwata oznacza, że w poniedziałek może dojść do zmiany na trzecim stopniu podium rankingu ATP. Szansę na wyprzedzenie Cilicia mają del Potro i Niemiec Alexander Zverev, ale muszą sięgnąć po tytuł. Tymczasem Isner zagra w środę o półfinał z Koreańczykiem Hyeonem Chungiem, który w IV rundzie był lepszy od Portugalczyka Joao Sousy w stosunku 6:4, 6:3.

Dokończono również pojedynek III rundy pomiędzy Tomasem Berdychem a Francesem Tiafoe’em. W poniedziałek panowie zeszli z kortu z powodu opadów deszczu w końcówce decydującej odsłony. Po wznowieniu gry obaj utrzymali swoje serwisy i doszło do rozgrywki tiebreakowej, w której reprezentant gospodarzy stracił tylko punkt. Amerykanin wygrał 6:7(2), 6:2, 7:6(1) i już we wtorek spotka się z Kevinem Andersonem z RPA w ramach meczu o ćwierćfinał.

Kevin Anderson zaserwował dziewięć asów, posłał 22 zagrania wygrywające, wykorzystał trzy z sześciu szans na przełamanie i pokonał 7:6(3), 6:4 Francesa Tiafoe’a. W ćwierćfinale Afrykaner zmierzy się z Pablo Carreno, z którym ma bilans 4-0, w tym pokonał go przed kilkunastoma dniami w Indian Wells. W 1/8 finału Hiszpan oddał zaledwie trzy gemy rodakowi, Fernando Verdasco.

Kapitanowie Polski i Zimbabwe ogłosili składy drużyn, które w dniach 7-8 kwietnia zmierzą się w Sopocie w ramach meczu II rundy Grupy II Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa. W Trójmieście nie wystąpi kontuzjowany Jerzy Janowicz. Niespodzianek w nominacjach nie ma. Oba zespoły wystąpią w niemal identycznych zestawieniach, jak podczas lutowych spotkań I rundy. Kapitan Radosław Szymanik postawił na singlistów Huberta Hurkacza, Kamila Majchrzaka i Michała Przysiężnego oraz deblistów Łukasza Kubota i Marcina Matkowskiego. Tych dwóch ostatnich z powodzeniem zastępował w kadrze Mateusz Kowalczyk. W Sopocie nie zagra Jerzy Janowicz, który dopiero co wznowił treningi po kontuzji kolana.

WTA Miami:

Białorusinka Wiktoria Azarenka pokonała Czeszkę Karolinę Pliskovą i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Miami. Po wyeliminowaniu Agnieszki Radwańskiej, Wiktoria Azarenka (WTA 186) poszła za ciosem i pokonała 7:5, 6:3 Karolinę Pliskovą (WTA 6). Białorusinka awansowała do półfinału Miami Open 2018 i zapewniła sobie powrót do Top 100 rankingu. Białorusinka w Miami jest niepokonana od 11 meczów. W półfinale zmierzy się ze Sloane Stephens. Amerykanka rozbiła Andżelikę Kerber. Będzie to ich drugie starcie w tym roku. W Indian Wells Amerykanka wygrała 6:1, 7:5

Opracował: Sławek Soibczak