Piłka nożna

Serie A:

Juventus wygrał 1:0 z Lazio w 27. kolejce Serie A. Paulo Dybala strzelił decydującego gola w 93. minucie. Wojciech Szczęsny był na ławce rezerwowych turyńczyków.

Arkadiusz Milik wreszcie pojawił się na boisku. 65 minut zagrał też Piotr Zieliński. Niestety, Polacy nie będą miło wspominać pojedynku ich SSC Napoli, bo przegrali z drużyną AS Roma 2:4.

W niedzielny poranek świat obiegła informacja o niespodziewanej śmierci Davide Astoriego, kapitana Fiorentiny i reprezentanta Włoch. Dokładne przyczyny śmierci na razie nie są znane. Wstrząsnęło to całym środowiskiem piłkarskim. W związku ze śmiercią Astoriego zarządcy Serie A odwołali całą kolejkę rozgrywek.

Premier League:

Ani jednego celnego strzału nie oddała Chelsea na Etihad Stadium i przegrała z Manchesterem City 0:1. Mistrzowie Anglii zaprezentowali się bardzo słabo.

Arsenal znów przegrał mecz – ósmy raz w tym roku i czwarty z rzędu. Tym razem Kanonierów ograł beniaminek Premier League – Brighton. Wynik (2:1) został ustalony przed przerwą.

Mecz bez historii obejrzeli w sobotę kibice na Anfield. Liverpool pokonał Newcastle United 2:0 i jego zwycięstwo ani przez chwilę nie było zagrożone.

Znikome są już szanse West Bromwich Albion na utrzymanie w Premier League. Drużyna Grzegorza Krychowiaka doznała kolejnej porażki i ma ogromną stratę do bezpiecznej strefy.

Watford FC – West Bromwich Albion 1:0 (0:0)

Po raz kolejny tylko rezerwowym był Jan Bednarek, a jego Southampton zremisował bezbramkowo ze Stoke City.

90 minut na ławce przesiedział również Artur Boruc. AFC Bournemouth było bliskie sprawienia niespodzianki, bo bardzo długo prowadziło po bramce Joshuy Kinga z rzutu karnego. W doliczonym czasie jeden punkt dla Lisów uratował jednak Riyad Mahrez.

Znakomicie poszło Swansea City. Drużyna Łukasza Fabiańskiego rozbiła u siebie West Ham United aż 4:1. Nasz reprezentant zagrał w pełnym wymiarze.

Bundesliga:

Hit 25. kolejki Bundesligi pomiędzy RB Lipsk a Borussią Dortmund nie zawiódł. Spotkanie było toczone w dobrym tempie, a ostatecznie zakończyło się remisem 1:1. Cały pojedynek w barwach BVB rozegrał polski obrońca Łukasz Piszczek.

Bayern Monachium nie miał problemów z odniesieniem kolejnego zwycięstwa. Mistrzowie Niemiec rozgromili na wyjeździe SC Freiburg 4:0. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Robert Lewandowski.

Nie tylko w Polsce są problemy z kibicami. Po meczu 2. Bundesligi pomiędzy 1.FC Nuernberg i SpVgg Greuther Fuerth (0:2) doszło do zamieszek wokół stadionu.

Primera Division:

W jednym z najważniejszych meczów sezonu w Primera Division FC Barcelona pokonała na własnym boisku wicelidera Atletico Madryt 1:0. Jedynego gola zdobył Lionel Messi. Tym samym gracze Ernesto Valverde znacznie przybliżyli się do mistrzostwa kraju.

Real Madryt pokonał Getafe CF 3:1, choć zwycięstwo mogło być znacznie okazalsze. Dwie bramki dla “Królewskich” zdobył Portugalczyk, Cristiano Ronaldo.

Valencia nie odpuszcza i wciąż jest za plecami Realu Madryt w tabeli Primiera Division. Podopieczni Marcelino ograli w niedzielny wieczór Real Betis 2:0 (1:0).

Ligue 1:

PSG pokonało na wyjeździe ESTAC Troyes 2:0. Gole dla gości zdobyli Angel di Maria oraz Christopher Nkunku. Ten drugi trafił jednak do siatki z ewidentnego spalonego. Unai Emery dał szansę głównie zmiennikom, bo w perspektywie ma rewanż z Realem w LM.

AS Monaco przegrywało z Bordeaux 0:1, ale odwróciło losy meczu i wygrało 2:1. Ozdobą spotkania było trafienie Rony’ego Lopesa. Kamil Glik piątkowy pojedynek obejrzał z trybun, a wszystko przez nadmiar żółtych kartek.

Łukasz Teodorczyk znów błysnął skutecznością. Napastnik Anderlechtu Bruksela strzelił dwa gole i został bohaterem wyjazdowego meczu z SV Zulte Waregem (3:2).

Kolejny problem z kibicami w Europie. Tym razem w Holandii zaatakowani zostali piłkarze De Graafschap. Po wyjazdowej wygranej 4:0 nad Go Ahead Eagles Deventer gracze gości wybrali się pod sektor swoich kibiców i dziękowali im za gorący doping, który trwał przez całe spotkanie.

Pseudokibice gospodarzy zachowanie to odebrali jako prowokację i zerwali się z trybun, by zaatakować piłkarzy. Ci w popłochu uciekali do szatni. W porę zainterweniowała policja i służby porządkowe, które zapobiegły eskalacji zamieszek.

Pierwszy gol Tomasza Kędziory i to od razu na wagę zwycięstwa! Polski obrońca bramką w doliczonym czasie gry uratował trzy punkty dla Dynama Kijów w starciu z Zorią Ługańsk.

dziś zagrają Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków

Skandaliczne zachowanie kibiców w Gliwicach. Sędzia Daniel Stefański musiał przerwać mecz Piasta z Górnikiem Zabrze w 80. minucie. Na stadionie pojawiła się policja. Spotkania nie udało się dokończyć. O dziwo to Piast prowadził 1:0…

14     Pogoń Szczecin   26     6       7       13     27:38         25

15     Bruk-Bet Termalica Nieciecza        26     6       7       13     27:43         25

16     Sandecja Nowy Sącz    26     4       11     11     24:39         23

1 liga

1       Chojniczanka Chojnice          19     10     5       4       28:13         35

9       GKS Katowice     19     8       4       7       27:24         28

10     Podbeskidzie Bielsko-Biała   20     7       6       7       24:27         27

18     Ruch Chorzów    20     7       2       11     26:28         12

W Zurychu obraduje Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA). W sobotę podjęto jedną z najważniejszych decyzji. Oficjalnie VAR, czyli możliwość powtórek telewizyjnych dla sędziów, wkracza do przepisów piłki nożnej. To otwiera furtkę, by arbitrzy mogli korzystać z powtórek podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, która w połowie marca zbierze się w kolumbijskiej Bogocie.

LA:

W sobotę w Oksfordzie zmarł Roger Bannister. Legendarny lekkoatleta, który po zakończeniu kariery sportowej został lekarzem, miał 88 lat. Anglik jako pierwszy zawodnik w historii przebiegł milę w czasie poniżej czterech minut (3:59,4), łamiąc tym samym mityczną granicę. Wcześniej wielu uważało, że jest to niemożliwy do realizacji wyczyn.

Długo rozkręcały się te mistrzostwa świata dla Polaków. W czwartek i piątek nie zdobyli oni ani jednego medalu, w sobotę znakomicie spisał się faworyt biegu na 800 metrów, Adam Kszczot, który wywalczył złoto, ale to był nasz jedyny sukces po trzech dniach. W ostatnim dniu halowych mistrzostw świata reprezentacja Polski zdobyła aż cztery medale, ale show skradła nasza sztafeta 4×400 metrów, która ustanowiła rekord świata.

Wszystko zaczęło się od kapitalnego finiszu Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 metrów co dało mu srebro.

Z pewnością medalowe nadzieje mogliśmy wiązać ze sztafetą kobiet 4×400 metrów. “Aniołki Matusińskiego” nie zawiodły oczekiwań kibiców. Choć na metę wbiegły na trzeciej pozycji, ostatecznie – po dyskwalifikacji Jamajek – wywalczyły kolejne srebro dla Polski. Jak się później okazało, sukces pań był jedynie przystawką do tego, czego dokonali panowie w tej samej rywalizacji.

W bardzo mocno obsadzonym konkursie skoku o tyczce kibice liczyli też, że do walki o medale włączy się Piotr Lisek, który od początku sezonu halowego spisywał się doskonale. W Birmingham nasz zawodnik dostarczył wielu nerwów, bo strącał poprzeczkę i na 5,60, i na 5,80, ale kiedy zaliczył 5,85 m., niemal pewne było już, że HMŚ opuści z medalem. Ostatecznie po raz drugi w karierze wywalczył brąz na tej imprezie.

Ta niedziela przejdzie do historii polskiej lekkiej atletyki. Dzięki czterem medalom w tym dniu, Polacy z dorobkiem pięciu krążków (dwa złote, dwa srebrne, jeden brązowy), zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy.

Klasyfikacja medalowa halowych mistrzostw świata w Birmingham:

1. USA 6       10     2       18
  2. Etiopia 4       1       0       5
  3. Polska 2       2       1       5
  4. Wielka Brytania 2       1       4       7
  5. Francja 2       0       1       3

Chicago Bulls – Dallas Mavericks 108:100 (24:32, 23:17, 31:36, 30:15)

(Portis 22, Dunn 18, Markkanen 17 – Barnes 26, Smith Jr 25, Nowitzki 18)

Washington Wizards doznali drugiej z rzędu porażki na parkietach ligi NBA. Zespół Marcina Gortata musiał uznać wyższość Toronto Raptors (95:102). Marcin Gortat znów wyszedł w pierwszej piątce i spędził na parkiecie 24 minuty. W tym czasie Polak zapisał 8 punktów (3/7 z gry, 2/3 z linii rzutów wolnych) i 8 zbiórek.

Washington Wizards spadli na piąte miejsce w tabeli. Drużyna ze stolicy Stanów Zjednoczonych nie potrafiła znaleźć recepty na zatrzymanie poczynań świetnie grającego Victora Oladipo. Lider Indiana Pacers rzucił 33 punkty, do czego dodał siedem zbiórek. Marcin Gortat, był w grze przez 22 minuty. Środkowy oddał 10 rzutów z pola, z czego drogę do kosza odnalazły cztery próby. Trafił też dwa osobiste (w sumie 10 punktów) i miał siedem zbiórek. Teraz Czarodziei czeka następne wyzwanie, bo stolicę odwiedzą Miami Heat.

Washington Wizards – Indiana Pacers 95:98 (20:30, 25:25, 20:25, 30:18)

(Beal 22, Porter 17, Morris 12 – Oladipo 33, Bogdanovic 20, Joseph 16)

Pięciokrotny mistrz NBA, Kobe Bryant odnosi sukcesy także na płaszczyznach innych, niż sport. “Dear Basketball”, krótkometrażowa animacja, której jest współtwórcą, została nagrodzona przez Akademię Filmową Oscarem. – Czuję się lepiej, niż po wygrywaniu mistrzostw NBA. Przysięgam. Dorastając jako dziecko, zawsze marzyłem o wygrywaniu tytułów i ciężko pracowałem, żeby to osiągnąć. Ale po tym wszystkim pojawiła się pewna pustka – opowiada legenda LA Lakers. – Słyszałem, jak wiele osób mówi mi: “Co zrobisz, kiedy przejdziesz na emeryturę?”. 39-latek ma odpowiedź, chce być pisarzem. Kobe zdradził nawet, iż jest w trakcie pracy nad pięcioma powieściami. – Mam naprawdę dużo. Jestem niezwykle wdzięczny. Być tu teraz i czuć to wszystko, to niesamowite – dodaje.

Los Angeles Kings – Chicago Blackhawks  3:5

Anaheim Ducks – Chicago Blackhawks   6:3

Fabio Fognini wygrał rozgrywany na kortach ziemnych w hali turniej ATP World Tour 250 w Sao Paulo. W finale Włoch w trzech setach pokonał Nicolasa Jarry’ego.

Juan Martin del Potro wygrał turniej ATP World Tour 500 na kortach twardych w Acapulco. W finale Argentyńczyk zwyciężył w dwóch setach Kevina Andersona.

Roberto Bautista wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP World Tour 500 w Dubaju. W finale Hiszpan w dwóch setach pokonał Lucasa Pouille’a i zdobył największy tytuł w zawodowej karierze.

2. Hubert Hurkacz (Polska) 253

Ukrainka Łesia Curenko wygrała ze Szwajcarką Stefanie Vögele i po raz drugi została triumfatorką turnieju WTA International na kortach twardych w Acapulco.

Sara Errani została triumfatorką challengera WTA w Indian Wells. W finale Włoszka pokonała Ukrainkę Katerynę Bondarenko.

PŚ w Lahti:

Polscy skoczkowie zajęli 2. miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w Lahti. Zasłużony triumf odnieśli Niemcy. Na najniższym stopniu podium stanęli Norwegowie i to mimo wpadki Daniela Andre Tandego, który w 1. serii uzyskał zaledwie 101 metrów.

To była istna demolka na skoczni w Lahti. Kamil Stoch zdecydowanie zwyciężył w niedzielnym konkursie indywidualnym. Drugi Markus Eisenbichler stracił do Polaka aż 28,2 pkt! Na czwartym miejscu uplasował się Dawid Kubacki.

Kamil Stoch wygrał w Lahti i powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak po rywalizacji w Willingen miał 43 punkty więcej od Richarda Freitaga. W Lahti Niemiec zajął piętnastą lokatę, a Kamil Stoch stanął na najwyższym stopniu podium. Trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich ma 127 “oczek” przewagi nad Freitagiem i 195 nad trzecim w “generalce” Andreasem Wellingerem.

Johannes Rydzek wygrał konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lahti. W czołowej trzydziestce nie znaleźli się Polacy.

Maiken Caspersen Falla bez wątpienia bardzo lubi trasy w Lahti – rok temu została na nich mistrzynią świata, a teraz wygrała zawody pucharowe. W sobotę debiut w imprezie tak wysokiej rangi zaliczyła Monika Skinder.

Krista Parmakoski zwyciężyła w biegu na 10 km stylem klasycznym w ramach Pucharu Świata w Lahti. Trzydzieste miejsce zajęła najlepsza z Polek, Sylwia Jaśkowiec.

Maciej Staręga zajął 28. miejsce w sobotnim sprincie stylem dowolnym Pucharu Świata w biegach narciarskich w Lahti. Zwycięzcą został Federico Pellegrino.

Aleksiej Połtoranin wygrał bieg na 15 km stylem klasycznym w Lahti. Polacy zajęli dalekie miejsca i nie zdobyli punktów Pucharu Świata.

Tegoroczny 94. Bieg Wazów przyniósł ogromne emocje. Nie zabrakło spektakularnych ucieczek, pościgów, a także walki na finiszu, gdzie najmocniejszy okazał się Andreas Nygaard. Wśród kobiet zdecydowanie najmocniejsza była Lisa Korsgren. Rozgrywany od blisko 100 lat Bieg Wazów na dystansie 90 kilometrów z Salen do Mora pozostaje najbardziej prestiżowym maratonem narciarskim. Od kilku lat słynne zawody są rozgrywane w ramach cyklu Ski Classics i są w nim najważniejszym punktem kalendarza.

Justyna Kowalczyk miała w planach wystąpić w Biegu Wazów w Szwecji. Polka trafiła jednak pod kroplówkę, a nie zasiadła w samolocie. Po igrzyskach w Pjongczangu Justyna Kowalczyk wróciła do kraju. Okazało się, że biegaczki nie ominął koreański wirus, na który na miejscu narzekali sportowcy.

Boks:

Deontay Wilder (40-0, 39 KO) pokonał przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie Luisa Ortiza (28-1, 24 KO) w walce o mistrzostwo świata wagi ciężkiej federacji WBC. Wilder w trakcie walki aż trzykrotnie posłał Luisa Ortiza na deski. Amerykanin do momentu przerwania pojedynku prowadził jednak nieznacznie na punkty, a Kubańczyk do samego końca był niebezpiecznym rywalem dla mistrza świata. Dla Deontaya Wildera wygrana na Brooklynie była siódmą udaną obroną tytułu mistrza świata. Pogromca Artura Szpilki nie zaznał porażki w aż 40 zawodowych pojedynkach.

MMA:

Hector Lombard (MMA 34-9-1, 1 NC) nie najlepiej zakończył swój kontrakt z UFC. Kubańczyk na gali w Las Vegas znokautował co prawda C.B. Dollowaya, ale został zdyskwalifikowany za cios po syrenie oznaczającej koniec rundy. Cristiane Justino (MMA 20-1, 1NC) znokautowała w 1. rundzie Yanę Kunitskayę na gali UFC 222 w Las Vegas i obroniła tytuł mistrzyni UFC w wadze do 66 kg. Zwycięstwa tego wieczoru zanotowali także m.in. Andriej Arłowski czy Brian Ortega.

W łódzkiej Atlas Arenie kibice mogli obserwować kapitalną galę KSW 42. W głównej walce wieczoru Tomasz Narkun sensacyjnie poddał w 3. rundzie Mameda Chalidowa. Porażki tego wieczoru zanotowali również Michał Materla czy Łukasz Jurkowski.

Ariane Lipski obroniła pas wagi KSW w wadze muszej. W łódzkiej Atlas Arenie przewalczyła aż 25 minut. Trudne warunki postawiła jej Silvana Gomez Juarez.

Kolarstwo:

Arnaud Demare zwyciężył pierwszy etap wyścigu Paryż-Nicea, który zakończył się przy obserwatorium astronomicznym w Meudon. Francuz wygrał po sprinterskim finiszu.

Szymon Sajnok w rozgrywanych w Apeldoorn mistrzostwach świata w kolarstwie torowym wywalczył złoty medal w omnium. Dla 20-latka to kolejny sukces odniesiony w holenderskim mieście.

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych:

PGE VIVE Kielce czeka trudna przeprawa z Rhein-Neckar Loewen w fazie TOP 16 Ligi Mistrzów. To efekt remisu THW Kiel w Paryżu (29:29). Niemiecka drużyna została zmuszona do wysiłku, bowiem PGE VIVE Kielce wygrało w sobotę z Mieszkowem Brześć (33:28). W ćwierćfinale są już Vardar Skopje i PSG.

W 14. kolejce Ligi Mistrzów, Orlen Wisła Płock tylko zremisowała na wyjeździe z Vardarem Skopje 31:31. Jednak nawet zwycięstwo nie zagwarantowałoby Nafciarzom awansu do TOP 16 rozgrywek.

K2:

– W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2 – poinformował kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 rozpoczęła akcję na początku roku. 13 polskich himalaistów i 100 pakistańskich tragarzy ruszyło w niebezpieczną drogę wielkim lodowcem Baltoro do bazy pod K2, ostatnim niezdobytym w zimie ośmiotysięcznikiem. Wielicki, na oficjalnym profilu wyprawy na Facebooku podał szereg przyczyn, dla których Polacy zakończyli akcję górską. K2 nadal pozostanie ostatnim ośmiotysięcznikiem, którego zimą nie zdobył jeszcze nikt.