Piłka nożna

System wideo dla lekarzy, który sprawdza się już w meczach rugby, prawdopodobnie zadebiutuje podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Medycy będą mogli wbiegać na boisko bez zgody sędziego. FIFA nieoficjalnie potwierdziła, że na mistrzostwach świata w Rosji (w dniach 14 czerwca – 15 lipca) zostanie wprowadzony system VARM (Video Assistant Replay Medical). Dzięki niemu lekarze będą mogli szybciej i trafniej zdiagnozować kontuzję zawodnika.

Polska ekstraklasa:

W meczu 25. kolejki piłkarskiej Lotto Ekstraklasy Wisła Kraków zremisowała na własnym stadionie z Koroną Kielce 1:1. Prowadzenie dla gości uzyskał Jacek Kiełb w 20. minucie meczu, wyrównał 17 minut później Jesus Imaz.

W meczu na szczycie 25. kolejki Lotto Ekstraklasy wicelider Legia Warszawa podejmowała u siebie lidera Jagiellonię Białystok. Mecz ustawiła czerwona kartka, którą już w 15. minucie meczu za brzydki faul otrzymał piłkarz Legii – Domagoj Antolić. Od tego momentu Jagiellonia zdominowała Mistrzów Polski i strzeliła dwie bramki.

13     Piast Gliwice       25     5       10     10     24:33         25

14     Bruk-Bet Termalica Nieciecza        25     6       7       12     26:41         25

15     Pogoń Szczecin   25     6       6       13     27:38         24

16     Sandecja Nowy Sącz    25     4       10     11     24:39         22

Puchar Anglii:

Drużyna Rochdale AFC świetnie spisała się w pierwszej połowie meczu z Tottenhamem Hotspur, lecz po przerwie popularne Koguty odprawiły rywala z kwitkiem i ostatecznie wygrały aż 6:1.

La Liga:

Antoine Griezmann zdobył 7 goli w ciągu 4 dni! Francuz w weekend ustrzelił hat-tricka, a w środę dołożył 4 trafienia w starciu z Leganes. Jego Atletico Madryt wygrało 4:0 i może szykować się do spotkania z liderem z Barcelony.

Valencia tym razem nie potwierdziła swojej dobrej formy z ostatnich tygodni i tylko zremisowała na San Mames przeciwko drużynie Athletic Bilbao 1:1. Obie bramki padły po strzałach sprzed pola karnego, a gospodarze nie wykorzystali “jedenastki”.

Getafe – La Coruna 3 – 0

Eibar – Villarreal 1 – 0

Malaga – Sevilla 0 – 1

Puchar Włoch:

Juventus wygrał 1:0 rewanż z Atalantą BC w półfinale Pucharu Włoch, powiększył przewagę z Bergamo i awansował. Wojciech Szczęsny był na ławce rezerwowych turyńczyków, a Gianluigi Buffon szczęśliwie zachował czyste konto.

Konkurs rzutów karnych wyłonił przeciwnika Juventusu w finale Pucharu Włoch. Po 210 bezbramkowych minutach jedenastki wykonywał lepiej AC Milan niż Lazio (5:4). Decydujące uderzenie w siódmej kolejce oddał Romagnoli. Po stronie Lazio nie wykonali swojego zadania Milinković-Savić, Leiva i na koniec Luiz Felipe.

Puchar Francji:

Gole Angela di Marii i trafienie Edinsona Cavaniego pozwoliły Paris Saint-Germain awansować do półfinału Pucharu Francji. Na Parc des Princes gospodarze gładko pokonali Olympique Marsylia 3:0. Kylian Mbappe nie wyszedł na drugą połowię meczu. Napastnik schodził z boiska z grymasem i kulał na prawą nogę. W Paryżu jest duży niepokój. Może się okazać, że z wielkiego tercetu: Kylian Mbappe Lottin, Neymar oraz Edinson Cavani, w rewanżowym starciu Ligi Mistrzów z Realem Madryt (6 marca) wystąpi tylko ostatni z nich.

Golden State Warriors prowadzeni przez Kevina Duranta (32 punkty) pokonali Washington Wizards 109:101. Marcin Gortat w tym meczu spędził na parkiecie tylko 14 minut i zdobył dwa punkty.

Houston Rockets odnieśli 14 z rzędu zwycięstwo w NBA, ale show skradł James Harden, który w pierwszej kwarcie popisał się wyjątkowym zagraniem.  W pierwszej kwarcie popisał się niesamowitym zagraniem. Najpierw efektownie “zakręcił” Wesleyem Johnsonem, a potem odczekał moment i trafił za trzy. Kibice są zachwyceni. Houston Rockets pokonali na wyjeździe Los Angeles Clippers (105:92), dzięki czemu odnieśli 14. z rzędu zwycięstwo w NBA i z bilansem 48-13 prowadzą w Konferencji Zachodniej. Wielka w tym zasługa Jamesa Hardena, który rozgrywa kapitalny sezon i jest jednym z głównych kandydatów do nagrody MVP.

New Orleans Pelicans pokonali San Antonio Spurs 121:116 i przedłużyli pasmo swoich sukcesów do siedmiu, co wywindowało ich już na piąte miejsce w Konferencji Zachodniej.

Genialna koszykówka w wykonaniu Boston Celtics, podopieczni Brada Stevensa zanotowali właśnie czwarte zwycięstwo z rzędu i są bliscy powrotu na tron Wschodu. Celtowie zaprezentowali cały swój kunszt, pokonali Charlotte Hornets 134:106, trafiając przy tym 62-procent rzutów z gry (54/87) i 60-procent za trzy (12/20).

Detroit Pistons – Milwaukee Bucks 110:87 (32:32, 21:12, 32:26, 25:17)

(Johnson 19, Bullock 16, Drummond 15 – Bledsoe 19, MIddleton 17, Antetokounmpo 11)

Orlando Magic – Toronto Raptors 104:117 (37:42, 26:27, 26:21, 15:27)

(Fournier 17, Hezonja 17, Vucevic 14, Simmons 13 – DeRozan 21, Lowry 17, Siakam 14)

Atlanta Hawks – Indiana Pacers 107:102 (28:27, 27:23, 30:15, 22:37)

(Collins 16, Dedmon 15, Prince 15, Schroder 14 – Bogdanovic 26, Oladipo 22, Stephenson 18)

Memphis Grizzlies – Phoenix Suns 102:110 (27:21, 27:36, 18:25, 30:28)

(Gasol 22, Harrison 20, Martin 16 – Booker 34, Jackson 29, Payton 19)

Dallas Mavericks – Oklahoma City Thunder 110:111 po dogrywce (21:32, 22:22, 33:23, 24:23, 10:11)

(Barnes 26, Powell 21, Smith Jr. 17 – Westbrook 30, George 23, Anthony 12, Grant 12)

Pierwszego marca 2008 roku Marcin Gortat po raz pierwszy zagrał w meczu ligi NBA. Łodzianin zapisał piękną kartę w historii polskiej koszykówki. Do tej pory zza oceanem wystąpił aż w 738 spotkaniach. Nikt nie utrzymał się w NBA tak długo jak on. Próbowali Cezary Trybański oraz Maciej Lampe, jednak żaden z nich nie zbliżył się nawet do wyczynu łodzianina. W czasie swojej kariery występował w barwach Orlando Magic, Phoenix Suns i Washington Wizards, z którymi wiąże go kontrakt do 2019 roku. Warto podkreślić, iż na mocy umowy podpisanej w 2014 roku z Wizards, w trwającym sezonie zarobi ponad 12,7 mln dolarów. Co ciekawe, w skali finansów NBA zajmuje odległe 92. miejsce. Liderem jest Stephen Curry, który inkasuje prawie 35 mln dolarów. W Polsce natomiast wśród sportowców lepszy od koszykarza z Łodzi jest tylko Robert Lewandowski (18 mln), czyli wielka gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski.

ATP Dubaj:

Lucas Pouille w trzech setach pokonał Karena Chaczanowa w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Dubaju. Świetny użytek z dzikich kart robią Malek Jaziri i Stefanos Tsitsipas, którzy są już w ćwierćfinale.

Lucas Pouille (Francja, 2) – Karen Chaczanow (Rosja) 6:4, 3:6, 6:3

Roberto Bautista (Hiszpania, 3) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:4, 6:7(2), 6:1

Filip Krajinović (Serbia, 7) – Marcos Baghdatis (Cypr, WC) 7:6(2), 6:4

Yuichi Sugita (Japonia, 8) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 7:6(4), 6:4

Jewgienij Donskoj (Rosja) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, 4) 6:1, 6:1

Stefanos Tsitsipas (Grecja, WC) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 6) 4:6, 6:3, 6:4

Borna Corić (Chorwacja) – Benoit Paire (Francja) 6:1, 6:4

Malek Jaziri (Tunezja, WC) – Robin Haase (Holandia) 7:6(4), 7:6(3)

Marcin Matkowski i partnerujący mu Pakistańczyk Aisam-ul-Haq Qureshi w dwóch setach pokonali Divija Sharana i Yuichiego Sugitę w I rundzie zmagań debla rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Dubaju. W  ćwierćfinale Polak i Pakistańczyk zmierzą się z Jeanem-Julienem Rojerem i Horią Tecau, z którymi przegrali ubiegłoroczny finał Dubai Duty Free Tennis Chamopionships.

ATP Sao Paulo:

Broniący tytułu Pablo Cuevas w dwóch setach pokonał Sebastiana Ofnera w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sao Paulo. Do ćwierćfinału awansowali też Fabio Fognini i Leonardo Mayer.

Fabio Fognini (Włochy, 2) – Joao Domingues (Portugalia, Q) 7:5, 6:1

Pablo Cuevas (Urugwaj, 3) – Sebastian Ofner (Austria) 6:4, 7:6(4)

Leonardo Mayer (Argentyna, 5) – Carlos Berlocq (Argentyna) 7:5, 6:4

Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) – Federico Delbonis (Argentyna, 8) 7:6(3), 4:6, 6:4

ATP Acapulco:

Dominic Thiem i Alexander Zverev nie stracili w środę seta i awansowali do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Acapulco. Rywalem Austriaka będzie Juan Martin del Potro, który odprawił Davida Ferrera.

Ryan Harrison (USA) – Diego Schwartzman (Argentyna) 6:3, 5:7, 6:4

Łukasz Kubot i Marcelo Melo wycofali się z turnieju rangi ATP World Tour 500 rozgrywanego na kortach twardych w Acapulco. Powód to kontuzja prawego biodra Brazylijczyka.

WTA Acapulco:

Amerykanka Sloane Stephens pokonała Holenderkę Arantxę Rus w II rundzie turnieju WTA International rozgrywanego w Acapulco.

Ciekawostki sportowe:

Robert Kubica w czwartek nie testuje na torze w Barcelonie wspólnie z Williamsem. Polak jest obecny w garażu teamu i udziela inżynierom cennych wskazówek. Stałym kompanem do rozmów jest m.in. szef inżynierii Rob Smedley. Jest czas na podpowiedzi dla zespołu i spotkania z wiernymi fanami, których wita z wielką gościnnością. Robert Kubica w swoim stylu podszedł do zaprzyjaźnionych kibiców i podziękował za przybycie. Nie zabrakło również zaproszenia na gorącą herbatę. Kilka chwil później cała trójka zniknęła w siedzibie Williamsa.

Polskie drużyny, czyli ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębski Węgiel i PGE Skra Bełchatów, w komplecie awansowały do fazy play-off Ligi Mistrzów 2017/2018. Losowanie 1/6 finału Champions League odbędzie się 2 marca, zaś faza play-off wystartuje 13 marca. Tytułu w Lidze Mistrzów broni rosyjski Zenit.

Pierwszego dnia rozgrywanych w Apeldoorn mistrzostw świata 2018 w kolarstwie torowym odbyły się trzy finały. W klasyfikacji medalowej z dorobkiem dwóch złotych krążków i jednego srebrnego prowadzi reprezentacja gospodarzy – Holandia. Ósme w kwalifikacjach sprintu drużynowego kobiet były Urszula Łoś oraz Marlena Karwacka. W kwalifikacjach sprintu drużynowego mężczyzn Rafał Sarnecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel początkowo zajęli czwartą lokatę, ale zostali później zdyskwalifikowani z powodu nieprawidłowej zmiany. W drużynowym wyścigu na 4000 metrów na dziesiątym miejscu uplasowali się Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Szymon Krawczyk i Adrian Tekliński.

Minister sportu chce postawić na pięć zimowych dyscyplin, na które zostaną przeznaczone największe środki. Celem jest, aby za kilka lat nasi reprezentanci przywozili więcej medali z igrzysk olimpijskich. Honor naszych reprezentantów uratowali skoczkowie narciarscy. Zgadza się z tym minister sportu Witold Bańka. Poza skokami narciarskimi ministerstwo sportu postawi na łyżwiarstwo szybkie, short track, biathlon i biegi narciarskie.

Kamila Żuk znokautowała rywalki w biegu indywidualnym biathlonowym mistrzostw świata juniorów. 20-latka nie dała swoim rywalkom najmniejszych szans. Nad drugą zawodniczką miała pond 3 minuty przewagi. W estońskim Otepää Kamila Żuk była bezkonkurencyjna. Olimpijka z Pjongczangu w biegu indywidualnym na 12,5 km znokautowała rywalki. Nasza reprezentantka na strzelnicy zanotowała dwa pudła, za co otrzymała dwie karne minuty, ale i tak jej zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone.

Sylwester Bednarek zainauguruje występy polskich lekkoatletów na halowych MŚ w Birmingham. Skoczek wzwyż plasuje się w czołówce najlepszych zawodników sezonu. Do Birmingham poleciało 27 Polaków. Niektórzy z aspiracjami medalowymi (Piotr Lisek, kulomioci, Adam Kszczot), inni atakujący z drugiego szeregu, tacy jak Sylwester Bednarek. Halowy mistrz Europy sprzed roku ponownie znakomicie czuje się pod dachem. Niedawno w słowackim Trzyńcu wyrównał rekord życiowy (2,33 m)