Piłka nożna

Primera Division:

Armando Sadiku doczekał się pierwszego występu na hiszpańskich boiskach. Były napastnik Legii Warszawa wystąpił w podstawowym składzie Levante, nie zachwycił, a jego ekipa przegrała z Betisem 0:2.

Bundesliga:

Rozczarowanie w Dortmundzie. Borussia szybko zdobyła gola, ale nie potrafiła utrzymać prowadzenia. Po słabej drugiej połowie dortmundczycy musieli zadowolić się tylko remisem z FC Augsburg (1:1). Mecz toczył się w sennej atmosferze. Wpływ miał na to protest kibiców Borussii Dortmund, którzy sprzeciwili się poniedziałkowemu terminowy rozgrywania spotkania.

Serie A

Piłkarze SSC Napoli wygrali z Cagliari Calcio aż 5:0. Piotr Zieliński pojawił się na murawie w 64. minucie i wywalczył rzut wolny dla gości, po którym to padła ostatnia bramka. Napoli ma już w tabeli Serie A cztery punkty więcej niż Juventus.

Wydawało się, że Usain Bolt dziś ogłosi rozpoczęcie swojej zawodowej kariery piłkarza w barwach Mamelodi z RPA. Bolt zakomunikował, że podpisał kontrakt z zespołem piłkarskim. Tego samego dnia ekipa Mamelodi Sundowns FC zamieściła zdjęcie jamajskiego sportowca z podpisem “piłka nożna nigdy nie będzie taka sama”. Wobec tego media na całym świecie zaczęły się rozpisywać, że Usain Bolt w końcu spełni swoje marzenie i zostanie zawodowym piłkarzem. Jednakże tak się nie stało, a Jamajczyk poinformował, iż 10 czerwca 2018 roku wystąpi w meczu charytatywnym na Old Trafford.

Nenad Bjelica stoi pod ścianą. Jeśli jego zespół w najbliższych meczach nie zacznie wygrywać i nie poprawi stylu gry, to Serb może stracić pracę. Jednym z kandydatów do jego zastąpienia jest Piotr Stokowiec.

Brooklyn Nets – Chicago Bulls 104:87 (28:19, 21:32, 35:19, 20:17)

(Crabbe 21, Allen 18, Carroll 18, Harris 15 – Dunn 23, Markkanen 19, Portis 12)

Anthony Davis znów zadziwia świat! 24-latek zdobył 53 punkty, 18 zbiórek oraz 5 bloków i poprowadził New Orleans Pelicans do szóstego zwycięstwa z rzędu. Pelicans pokonali Phoenix Suns 125:116, zanotowali szóste zwycięstwo z rzędu, a Davis kompletnie zdominował wydarzenia na parkiecie!

Kto zatrzyma Houston Rockets? Drużyna z Teksasu zanotowała właśnie 13. zwycięstwo z rzędu! Utah Jazz prowadzili z nimi nawet 44:29, ale ostatecznie James Harden i spółka zakończyli kwartę zrywem 9-0, co zniwelowało zaliczkę do tylko pięciu “oczek”, a po przerwie rozpoczęła się ich kanonada. Houston Rockets triumfowali na trudnym terenie w Salt Lake City 96:85, a ich obecny bilans 47-13 robi naprawdę duże wrażenie.

Golden State Warriors rozstrzelali New York Knicks w Madison Square Garden, odnosząc tym samym już 47. zwycięstwo w tym sezonie. Skuteczność rzutów za trzy punkty mówi sama za siebie, obrońcy tytułu umieścili w koszu 15 na 31 oddanych prób.

New York Knicks – Golden State Warriors 111:125 (39:37, 25:26, 18:39, 29:23)

(Mudiay 20, Burke 18, Hardaway 14, O’Quinn 14 – Thompson 26, Durant 22, Curry 21)

Atlanta Hawks – Los Angeles Lakers 104:123 (22:28, 24:36, 29:32, 29:27)

(Prince 24, Schroder 20, Taylor 16 – Ingram 21, Randle 19, Hart 14)

Boston Celtics – Memphis Grizzlies 109:98 (33:24, 34:17, 19:28, 23:29)

(Irving 25, Rozier 15, Brown 13, Morris 13 – Green 21, Gasol 17, Harrison 14)

Toronto Raptors – Detroit Pistons 123:94 (30:26, 29:27, 34:22, 30:19)

(DeRozan 20, Lowry 20, Ibaka 19 – Drummond 18, Smith 16, Bullock 14)

New Orleans Pelicans – Phoenix Suns 125:116 (26:36, 32:29, 38:24, 29:27)

(Davis 53, Holiday 20, Okafor 14 – Booker 40, Warren 23, Jackson 20)

Oklahoma City Thunder – Orlando Magic 112:105 (31:38, 30:24, 23:15, 28:28)

(George 26, Adams 16, Felton 13 – Simmons 19, Fournier 19, Gordon 18, Vucevic 15)

Dallas Mavericks – Indiana Pacers 109:103 (23:23, 26:20, 19:22, 41:38)

(Barnes 21, Barea 19, McDermott 15 – Turner 24, Oladipo 21, Bogdanovic 19)

Utah Jazz – Houston Rockets 85:96 (21:19, 23:20, 19:31, 22:26)

(Gobert 17, Mitchell 16, Rubio 14 – Harden 26, Mbah a Moute 17, Paul 15)

Sacramento Kings – Minnesota Timberwolves 100:118 (29:29, 31:34, 17:34, 23:21)

(Labissiere 20, Cauley-Stein 17, Hield 16 – Towns 26, Wiggins 22, Teague 20)

Jimmy Butler grający do niedawna w Chicago Bulls doznał poważnej kontuzji kolana, przeszedł już operację i czeka go kilka tygodni przerwy od gry w koszykówkę. To duże osłabienie dla Minnesoty Timberwolves – aktualnego klubu świetnego gracza.

ATP Acapulco:

Kevin Anderson i David Ferrer awansowali do II rundy turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Acapulco.

Kevin Anderson (RPA, 5) – Radu Albot (Mołdawia) 6:4, 6:3

Ryan Harrison (USA) – John Isner (USA, 8) 6:3, 7:6(5)

Jared Donaldson (USA) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 6:2, 3:2 i krecz

David Ferrer (Hiszpania) – Andriej Rublow (Rosja) 6:4, 6:3

ATP Sao Paulo:

Leonardo Mayer oddalił dwa meczbole i po tie breaku trzeciego seta pokonał Gastao Eliasa w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sao Paulo. Piłkę meczową w poniedziałek obronił również Joao Domingues.

Leonardo Mayer (Argentyna, 5) – Gastao Elias (Portugalia) 5:7, 7:6(10), 7:6(5)

Federico Delbonis (Argentyna, 8) – Roberto Carballes (Hiszpania) 6:4, 6:4

Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) – Gerald Melzer (Austria) 6:4, 3:6, 6:3

Carlos Berlocq (Argentyna) – Thiago Seyboth Wild (Brazylia, WC) 3:6, 6:3, 6:2

Joao Domingues (Portugalia, Q) – Renzo Olivo (Argentyna, Q) 2:6, 7:6(6), 7:5

ATP Dubaj:

Roberto Bautista w dwóch setach pokonał Floriana Mayera w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Dubaju. Do 1/8 finału awansowali również Philipp Kohlschreiber, Benoit Paire i Stefanos Tsitsipas.

Roberto Bautista (Hiszpania, 3) – Florian Mayer (Niemcy) 6:3, 6:4

Philipp Kohlschreiber (Niemcy) – Gleb Sakharov (Francja, Q) 6:4, 6:2

Benoit Paire (Francja) – Yoshihito Nishioka (Japonia, PR) 5:7, 6:4, 6:1

Robin Haase (Holandia) – Quentin Halys (Francja, Q) 7:5, 2;6, 6:4

Marcos Baghdatis (Cypr, WC) – Viktor Troicki (Serbia) 7:5, 6:2

Stefanos Tsitsipas (Grecja, WC) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:2, 6:7(5), 6:3

WTA Acapulco:

Australijka Daria Gawriłowa pokonała Amerykankę Madison Brengle i awansowała do II rundy turnieju WTA International w Acapulco.

Ciekawostki sportowe:

MKOl podjął decyzję ws. rosyjskich hokeistów. Nie będzie sankcji za odśpiewanie hymnu – Rozumiemy, że było to spowodowane emocjami sportowców, którzy zdobyli złoty medal w wyjątkowych okolicznościach – czytamy w oświadczeniu MKOl. Rosja nie zostanie ukarana za zachowanie swoich hokeistów po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego. Po zdobyciu złotego medalu rosyjscy hokeiści, razem z kibicami, zaśpiewali hymn państwowy Federacji Rosyjskiej do muzyki hymnu olimpijskiego.

Nie było niespodzianki na zakończenie 20. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. W Krakowie Wisła CanPack ograła Eneę AZS Poznań 85:69. Jest to 15. wygrana aktualnych wicemistrzyń Polski w sezonie.

W poniedziałek na torze w Barcelonie za kierownicą modelu FW41 usiedli Lance Stroll oraz Siergiej Sirotkin. – Dla Sirotkina to był frustrujący dzień, ale jako zespół popisaliśmy się niezawodnością – powiedział po pierwszym dniu testowym w Barcelonie Paddy Lowe, dyrektor techniczny Williamsa.

Najbliższy sezon będzie ostatnim, w którym na bolidach Williamsa gościć będzie logo Martini. Firma zajmują się produkcją i sprzedażą alkoholi, wycofuje się z Formuły 1. Jak donosi branżowy serwis Autosport, Martini zostało zmuszone do odejścia z Formuły 1 po decyzji zarządu Grupy Bacardi, do którego należy słynna marka. Williams Racing prowadził negocjacje na temat przedłużenia umowy, ale miały one zostać zerwane.

Najnowsze doniesienia z K2 potwierdzają przybycie dwóch polskich zespołów do bazy. Spędzą tam kolejne dni, bo na wspinaczkę nie pozwalają fatalne warunki pogodowe. Jutro Denis Urubko opuści bazę przy K2. Jednocześnie resztę ekipy czeka kilka bardzo ciężkich dni. Polacy zablokowali Denisowi Urubce dostęp do WIFI – grzmią Rosjanie. – To prawda, bo krytykował naszą wyprawę – odpowiada Krzysztof Wielicki. Denis Urubko, członek polskiej wyprawy na K2 w sobotę postanowił samodzielnie zaatakować szczyt. Nie uzgadniał tego z szefem wyprawy, to była jego samowolka. Atak się nie udał, w poniedziałek himalaista wrócił do bazy.