Pjongczang 2018:

15 dzień

Ester Ledecka zdobyła drugie złoto podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu! Czeszka najpierw sensacyjnie wygrała supergigant i była najlepsza w snowboardowym slalomie równoległym. Srebro zdobyła Niemka Selina Joerg (+0.46), a w małym finale brąz zdobyła inna Niemka Ramona Theresia Hofmeister. Pokonała ona Alenę Zawarziną (Olimpijczycy z Rosji). Ledecka to pierwsza kobieta w historii zimowych igrzysk olimpijskich, która zdobyła złota w dwóch różnych dyscyplinach. W eliminacjach odpadły Polki. Aleksandra Król przegrała w parze z Julie Zogg w 1/8 finału. Wcześniej odpadły Weronika Biela i Karolina Sztokfisz.

W gigancie równoległym mężczyzn triumfował Nevin Galmarini z Szwajcarii. Drugi był reprezentant gospodarzy Sangho Lee, a na najniższym stopniu podium stanął Zan Kosir. Udany występ na snowboardzie zaliczył nasz reprezentant, Oskar Kwiatkowski. Polak uplasował się na 9. pozycji.

Medale rozdano również w snowboardowym Big Air. Złoty krążek trafi w ręce Sebastiena Toutanta z Kanady. Srebro odbierze Kyle Mack ze Stanów Zjednoczonych, a podium uzupełni Billy Morgan z Wielkiej Brytanii.

Odbyła się również ostatnia konkurencja narciarstwa alpejskiego. W rywalizacji drużynowej triumfowała Szwajcaria, która w finale pokonała Austrię. Brąz wywalczyła Norwegia. Reprezentacja Polski nie startowała.

Z Pjongczangiem pożegnali się również biegacze narciarscy. W rywalizacji na 50 km stylem klasycznym triumfował Fin Iivo Niskanen, który wygrał o niecałe 20 sekund z Aleksandrem Bolszunowem z Rosji. Trzeci był również Rosjanin Andrej Larkow, który stracił już ponad 2 minuty do zwycięzcy. Polacy nie wystąpili w tej konkurencji.

Odbyły się również wyścig masowe w łyżwiarstwie szybkim. U pań wygrała Nana Takagi z Japonii. Druga była reprezentantka gospodarzy, Bo Reum Kim, a podium uzupełniła Irene Schouten z Holandii. Luiza Złotkowska zajęła 9. lokatę.

W rywalizacji mężczyzn żaden z Polaków nie zakwalifikował się do finału tej konkurencji. Triumfował Koreańczyk Seung-Hoon Lee, srebrny medal zdobył Bart Swings z Belgii, a brąz odbierze Koen Verweij z Holandii.

W finale męskiego turnieju curlingu triumfowali Amerykanie, którzy pokonali 10:7 reprezentację Szwecji. Wcześniej brąz zapewnili sobie Szwajcarzy. Dla reprezentacji Stanów Zjednoczonych jest to pierwszy złoty medal w curlingu w historii igrzysk olimpijskich. Barw zwycięskiej ekipy bronili John Shuster, Tyler George, Matt Hamilton, John Landsteiner i Joe Polo. Co ciekawe, sobotni finał curlingu w Pjongczangu na żywo obserwowała Ivanka Trump, córka prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Z kolei w rywalizacji kobiet odbył się w sobotę mecz o 3. miejsce. Tam z Brytyjkami wygrały Japonki.

Hokejowa reprezentacja Kanady wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W sobotnim spotkaniu zawodnicy z Kraju Klonowego Liścia pokonali Czechów 6:4, a jedną bramkę zdobył urodzony w Polsce Wojtek Wolski.

W sobotę walka toczyła się również w bobslejach. W czwórkach rywalizują również Polacy. Ekipa Mateusza Lutego była po 1. ślizgu na bardzo dobrej 7. pozycji. Po kolejnym przejeździe spadli jednak na 14. lokatę. Prowadzą Niemcy pod przewodnictwem Francesco Friedricha. Dokończenie rywalizacji w niedzielę.

Skandal w olimpijskiej kadrze Kanady. Reprezentant tego kraju w narciarstwie dowolnym, Dave Duncan, został aresztowany za kradzież samochodu i jazdę po pijanemu.

16 dzień

Marit Bjoergen wywalczyła swoje ósme olimpijskie złoto.  Norweżka jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji wszech czasów zimowych igrzysk. Jeszcze przed rozpoczęciem olimpijskich zmagań w Pjongczangu wielu przewidywało, że Marit Bjoergen prześcignie w klasyfikacji medalowej swoich wielkich rodaków Bjoerna Daehliego i Ole Einara Bjoerndalena. Do zrealizowania celu potrzebne jej były zwycięstwa w dwóch konkurencjach. Początkowo Bjoergen nie wygrywała, ale w drugim tygodniu igrzysk dopięła swego.

Swój siódmy złoty medal wywalczyła tydzień temu w sztafecie 4×5 km. W niedzielę przyszedł czas na ósmy triumf, tym razem na 30 km stylem klasycznym. Łącznie w olimpijskim dorobku Bjoergen jest 8 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale.

1       Marit Bjoergen   Norwegia   1:22:17,6

2       Krista Parmakoski        Finlandia    +1:49,5

3       Stina Nilsson       Szwecja      +1:58,9

14     Justyna Kowalczyk       Polska        +5:04,2

Bobsleiści z Niemiec zgarnęli złote i srebrne medale w zawodach czwórek na igrzyskach w Pjongczangu. Na drugim stopniu podium stanęli również reprezentanci Korei Południowej. Francesco Friedrich, Candy Bauer, Martin Grothkopp i Thorsten Margis już pierwszego dnia rywalizacji byli najszybsi i prowadzili w klasyfikacji. Po pierwszych dwóch sobotnich ślizgach tylko 0,15 sekundy tracili do nich ich rodacy – Nico Walther, Kevin Kuske, Alexander Roadiger i Eric Franke. Na dwóch pierwszych lokatach nie doszło już do żadnych zmian. Polacy zajęli trzynastą pozycje.

Reprezentacja Szwecji wygrała kobiecy turniej curlingowy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. W finale pokonała reprezentację Korei Południowej 8:3. Tym samym kobieca reprezentacja Szwecji powraca na tron po czterech latach przerwy.