Piłka nożna

Arsenal wykorzystał szansę i wygrywając z Burnley FC 1:0 doskoczył do ligowej czołówki. Długo nie zanosiło się na gole, ale w doliczonym czasie sędzia podyktował rzut karny, którego nie zmarnował Alexis Sanchez.

Szczęśliwy gol po rykoszecie w 66. minucie ucieszył Old Trafford. Manchester United strasznie męczył się z Brighton and Hove Albion, ale finalnie wygrał 1:0.

Manchester City kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa. Zespół prowadzony przez Pepa Guardiolę w niedzielę pokonał na wyjeździe Huddersfield Town 2:1 i pobił kilka rekordów. The Citizens mają już osiem punktów przewagi nad drugim w tabeli Manchesterem United.

Sevilla FC staje się specjalistą od odrabiania strat. W 13. kolejce Primera Division Andaluzyjczycy przegrywali już 0:2 z Villarreal CF, by ostatecznie zwyciężyć 3:2.

Spore problemy z odniesieniem zwycięstwa z dużo niżej notowanym rywalem miał Real Madryt. Królewscy ostatecznie wygrali 3:2 z Malagą strzelając decydującego gola w 76. minucie. Cristiano Ronaldo do siatki trafił dobijając swój strzał z rzutu karnego.

Wielkim skandalem zakończył się ligowy mecz pomiędzy Valencia CF i FC Barcelona. A to dlatego, że arbiter główny spotkania nie uznał prawidłowo zdobytej bramki przez “Dumę Katalonii”. Barcelona słusznie może czuć się pokrzywdzona po niedzielnym meczu z Valencią, który zakończył się wynikiem 1:1.

FC Barcelona oficjalnie poinformowała o przedłużeniu kontraktu z Lionelem Messim do 2021 roku. Kończy to wielomiesięczne spekulacje na temat przyszłości Argentyńczyka. W kontrakt Lionela Messiego wpisano gigantyczną kwotę odstępnego – 700 milionów euro. Nie są znane nowe zarobki Messiego, ale pewne jest, że dostał sporą podwyżkę. Media podają, że tygodniowo może otrzymywać nawet pół miliona euro, czyli tyle ile zarabiaja najlepsi piłkarze w polskiej ekstraklasie … rocznie.

Bayern Monachium zanotował pierwszą w tym sezonie porażkę w Bundeslidze pod wodzą Juppa Heynckesa. Mistrzów Niemiec pokonała Borussia M’gladbach (2:1). Robert Lewandowski nie może tego spotkania zaliczyć do udanych.

Schalke 04 Gelsenkirchen ma powody do świętowania. Zespół ten w derbowym starciu zremisował z Borussią Dortmund 4:4, choć do przerwy przegrywał 0:4.

SSC Napoli nie oczarowało, ale wygrało 1:0 na stadionie Udinese Calcio i jest liderem Serie A. Piotr Zieliński dostał od trenera tylko 12 minut na przypomnienie się byłemu klubowi.

52 minuty zajęło Juventusowi rozmontowanie defensywy FC Crotone. Po pierwszym golu poszło mu z górki i zwyciężył 3:0 w 14. kolejce Serie A. Wojciech Szczęsny był na ławce rezerwowych.

W hicie 14. kolejki francuskiej Ligue 1, AS Monaco z Kamilem Glikiem w składzie nie dało rady Paris Saint-Germain i przegrało 1:2. Gole Edinsona Cavaniego oraz Neymara pozwoliły PSG zwiększyć przewagę nad Monaco do aż dziewięciu punktów.

Mecz Dinamo Tbilisi z Torpedo Kutaisi w lidze gruzińskiej miał zadecydować o mistrzostwie kraju. Goście wygrali 1:0, a w 96. minucie ich bramkarz obronił “jedenastkę”, która miała decydujące znaczenie.

Warto jeszcze odnotować sytuację z ligi białoruskiej. Tam po raz 12. z rzędu mistrzem zostało BATE Borysów, ale miało przy tym furę szczęścia. Do 78. minuty przegrywało z FK Gorodeya 1:3, a potrzebowało przynajmniej punktu, żeby zakończyć rozgrywki na pierwszym miejscu. 12 minut przed końcem udało się zdobyć kontaktowego gola, ale tego na wagę punktu – i mistrzostwa – piłkarze BATE wbili dopiero w 96. minucie.

5       Wisła Kraków      16     8       3       5       20:16         27

6       Jagiellonia Białystok    17     7       6       4       22:22         27

13     Sandecja Nowy Sącz    17     4       6       7       14:23         18

14     Bruk-Bet Termalica Nieciecza        16     4       5       7       15:19         17

15     Piast Gliwice       17     4       5       8       19:27         17

16     Pogoń Szczecin   17     2       4       11     14:29         10

Jak poinformował za pośrednictwem Twittera Krzysztof Stanowski, ekspert “Magazynu LOTTO Ekstraklasy”, Piotr Stokowiec nie jest już trenerem Zagłębia Lubin. Jego miejsce może zająć były reprezentant Polski – Mariusz Lewandowski.

1 liga

1       Chojniczanka Chojnice          19     10     5       4       28:13         35

NBA

Golden State Warriors – Chicago Bulls 143:94 (29:32, 45:21, 36:13, 33:28)

(Curry 33, Thompson 29, Young 17 – Grant 21, Markkanen 14, Blakeney 11)

Golden State Warriors rozbili Chicago Bulls 143:94, a sam Stephen Curry w drugiej kwarcie zdobył aż 26 punktów!

Chicago Bulls – Miami Heat 93:100 (13:7, 29:38, 19:19, 32:36)

(Grant 24, Holiday 15, Valentine 14 – Dragic 24, Ellington 19, Johnson 15)

Chicago Bulls na nic zdał się nawet najlepszy w karierze występ Jeriana Granta, 25-letni rozgrywający uzbierał 24 “oczka”. Byki z bilansem 3-15 plasują się na samym dole NBA. Miami Heat zrównali się (10-9) z New York Knicks oraz Washington Wizards i obecnie okupują ósmą lokatę w Konferencji Wschodniej.

Washington Wizards – Portland Trail Blazers 105:108 (30:27, 22:14, 31:32, 22:35)

(Beal 26, Porter 24, Oubre 13 – Lillard 29, McCollum 26, Nurkić 17)

Zespół Washington Wizards bez kontuzjowanego Johna Walla przegrał u siebie z Portland Trail Blazers 105:108. Marcin Gortat wywalczył osiem punktów dla stołecznej drużyny.

Jak doniósł amerykański portal ESPN, były zawodnik Chicago Bulls Derrick Rose opuścił Cleveland Cavaliers i poważnie rozważa, co dalej z jego karierą. Urodzony w Wietrznym Mieście Rose od lat zmaga się ze skomplikowanymi urazami, które wykańczają go nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Według najnowszych doniesień, koszykarz zastanawia się nad kontynuowaniem swojej kariery.

NHL

Florida Panthers – Chicago Blackhawks 1:4

W ten weekend ekipy NHL grały pod szyldem “Hokej Walczy z Rakiem”, kampanii która ma zwrócić uwagę i pomóc w walce z chorobami nowotworowymi. W jednym z takich spotkań na listę strzelców wpisał się chorujący na białaczkę, ale wciąż grający w najlepszej lidze świata Brian Boyle. Mierzący dwa metry środkowy napastnik Boyle strzelił swojego drugiego gola w sezonie dla New Jersey Devils w ich starciu z Vancouver Canucks. To było trafienie na 2:1, Diabły grały w przewadze, a krążek w znakomitym stylu pod bramkę rywali podprowadził Will Butcher i wystawił go na lewo do Briana Boyle’a. Ten tylko dopełnił formalności. Cały mecz padł łupem hokeistów z New Jersey 3:2.

Aleksandr Owieczkin strzelił trzy bramki w zwycięskim dla Washington Capitals spotkaniu z Toronto Maple Leafs 4:2. Na rozgrzewce powiedział do kibicującego mu 13-letniego chłopaka z chorobą nowotworową, że strzeli dla niego gola w tym meczu. Rosjanin dotrzymał więc słowa z nawiązką. Pierwsze z trzech trafień “Aleksandra Wielkiego” postawiło go powyżej Mike’a Bossy’ego w klasyfikacji najlepszych strzelców wszech czasów. T była jego 574. bramka, dająca mu 21 pozycję w tym zestawieniu. Trzeci gol tego wieczoru, był jego 18. w tym sezonie, co postawiło go w roli lidera strzelców.

NFL

Philadelphia Eagles – Chicago Bears  31:3

Orły mają najlepszy dorobek w lidze: 10 wygranych przy tylko 1 porażce. Nasze Niedźwiedzie grają fatalnie: 3 zwycięstwa (z czego 2 po dogrywce) i aż 8 porażek.

Formuła 1

GP Abu Zabi:

Po raz trzeci w karierze wyścig Formuły 1 wygrał Valtteri Bottas. Fin na mecie był lepszy od Lewisa Hamiltona. Trzeci dojechał Sebastian Vettel, dla którego było to 99 podium w karierze.

Ważną, szóstą lokatę do mety dowiózł Nico Hulkenberg i dzięki temu Renault pokonało Toro Rosso w klasyfikacji konstruktorów. Zespół zyska na tym około sześciu milionów dolarów nagrody. Punkt zdobył z kolei Felipe Massa, który po tym wyścigu zakończył karierę w Formule 1.

Tenis

Belgia przegrała 2:3 z Francją rozegrany w Lille finał Pucharu Davisa. O porażce Belgii zadecydowała piąta gra, w której Steve Darcis przegrał 3:6, 1:6, 0:6 z Lucasem Pouille’em. Dla Francji to dziesiąty w historii triumf w Pucharze Davisa (więcej mają jedynie USA i Australia). Poprzednio wygrywali te rozgrywki w latach 1927-32, 1991, 1996 i 2001.

Martina Hingis występem w singapurskich Mistrzostwach WTA 2017 zakończyła zawodową karierę. Tenisistka zaprosiła na specjalną uroczystość pożegnalną około 100 gości. W swoim dorobku Hingis ma pięć wielkoszlemowych tytułów w singlu, 13 w deblu oraz siedem w mikście. W sumie wygrała 43 trofea w grze pojedynczej i 64 w grze podwójnej. W 2016 roku sięgnęła także wspólnie z Timeą Bacsinszky po srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Zimowe

Zwycięstwem Norwegów zakończył się drużynowy konkurs Pucharu Świata w skokach w Kuusamo. Polacy zajęli 6. miejsce, ale ich rezultat i tak zasługuje na słowa uznania, bowiem do ich łącznej noty w zawodach zaliczono tylko 7 a nie 8 skoków. Jeszcze przed skokiem w pierwszej grupie został zdyskwalifikowany Piotr Żyła.

1. Norwegia 1184,2
  2. Niemcy 1116,9
  3. Japonia 1108,2

Stefan Kraft pobił rekord skoczni w Kuusamo. W drugiej serii  konkursu drużynowego Austriak uzyskał aż 147,5 metra, co jest najlepszą odległością uzyskaną na Rukatunturi.

PŚ w Kuusamo: niespodziewany zwycięzca! Dawid Kubacki w dziesiątce

Kolejna niespodzianka w Pucharze Świata w skokach. Drugi indywidualny konkurs sezonu 2017/2018 w Kuusamo wygrał Słoweniec Jernej Damjan. 2. miejsce zajął Johann Andre Forfang, a 3. Andreas Wellinger. Z Polaków najlepszy był ósmy Dawid Kubacki.

Aktualny mistrz świata w zjeździe, Szwajcar Beat Feuz wygrał pierwsze zawody w tej specjalności w alpejskim Pucharze Świata 2017/2018. Drugie miejsce zajął Austriak Matthias Mayer, a trzecie Norweg Aksel Lund Svindal.

W Lake Louise rozegrano także pierwszy w sezonie 2017/2018 supergigant zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Na najwyższym stopniu podium stanął 32-letni Norweg Kjetil Jansrud.

1. Kjetil Jansrud Norwegia   1:30.76
  2. Max Franc Austria 1:31.04
  3. Hannes Reichelt Austria 1:31.08

Niedzielnych zawodów nie ukończył Michał Kłusak.

Viktoria Rebensburg odniosła zwycięstwo w slalomie gigancie zaliczanym do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, który odbył się w Killington.

1       Viktoria Rebensburg    Niemcy      1:57,63

2       Mikaela Shiffrin  USA  +0,67

3       Manuela Moelgg         Włochy      +1,49

Mikaela Shiffrin wygrała slalom Pucharu Świata rozegrany w Killington. Amerykanka mogła tym samym fetować sukces odniesiony przed własną publicznością.

1       Mikaela Shiffrin  USA  1:40,91

2       Petra Vlhova       Słowacja    +1,64

3       Bernadette Schild        Austria       +2,67

Jedyna Polka, Maryna Gąsienica-Daniel, nie ukończyła pierwszego przejazdu. Identycznie zakończył się także jej start w sobotnim slalomie gigancie.

Charlotte Kalla objęła w niedzielę prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. Z pierwszego miejsca zajmowanego po dwóch dniach rywalizacji na piąte spadła Stina Nilsson. Z siódmej pozycji na drugą awansowała Marit Bjoergen. Niewielki awans zaliczyła Justyna Kowalczyk. Po sobotnim biegu była 25. w rankingu PŚ. W niedzielę zdobyła 14 punktów i znajduje się obecnie na 23. miejscu.

Koszykówka

Zwycięstwo Polaków w spotkaniu z Węgrami (70:60) rodziło się w ogromnych bólach. Potem było jeszcze gorzej.

Polscy koszykarze nie mieli wiele do powiedzenia w drugim meczu eliminacji do mistrzostw świata. Po słabej grze przegraliśmy w Kłajpedzie z Litwą 55:75. Litwa bez swoich największych gwiazd nie miała żadnego problemu z pokonaniem Biało-Czerwonych. 3/23 za trzy i zaledwie 29 proc. skuteczność w rzutach z gry – taka linijka statystyczna nie przystoi reprezentacji Polski.

Piłka ręczna

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych pokonała Macedonię i wygrała turniej o Puchar Karpat. Ekipa Biało-Czerwonych nie poniosła w Craiovie żadnej porażki. To bardzo dobry prognostyk przed MŚ 2017 w Niemczech.

Orlen Wisła Płock przegrała w Nantes 30:32 i nie poprawiła swojego dorobku w Lidze Mistrzów. Po 9. kolejkach ich szanse na awans do fazy TOP 16 są niewielkie.

Emocji w spotkaniu LM szczypiornistów pomiędzy zespołami PGE Vive Kielce a Paris Saint-Germain HB nie brakowało. Kielczanie pomimo lepszej drugiej połowy nie zdołali w ostatnich minutach dogonić paryżan i przegrali spotkanie 29:30.

Sporty walki

Sergiej Kowaliew znokautował Wiaczesława Szabrańskiego. Dzięki tej wygranej Rosjanin odzyskał tytuł mistrza świata wagi półciężkiej WBO.

Reprezentant Niemiec Manuel Charr zdobył wakujący tytuł bokserskiego mistrza świata organizacji WBA w wadze ciężkiej. W Oberhausen jednogłośnie na punkty (114:111, 116:111 i 115:112) pokonał Rosjanina Aleksandra Ustinowa.

Były zawodnik UFC Tae Hyun Bang został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności. To kara za przyjęcie łapówki w zamian za ustawienie walki. Do zdarzenia doszło przed dwoma laty na gali UFC Fight Night w Seulu. Tae Hyun Bang miał otrzymać 92610 dolarów w zamian za porażkę z Leo Kuntzem. Co ciekawe mimo przyjęcia łapówki Koreańczyk wygrał pojedynek. Po walce zaczął otrzymywać pogróżki od osób powiązanych z mafią. Przestępcy mieli postawić ok. 1,6 mln dolarów na jego przegraną.