Piłka nożna

W Korei Południowej kończą się właśnie młodzieżowe MŚ do lat 20. W dwóch dzisiejszych półfinałowych spotkaniach Urugwaj zagra z Wenezuelą (godz. 10 polskiego czasu), a Anglicy z Włochami (godz. 13). Z tymi ostatnimi w marcu Polacy w Turnieju Czerech Narodów wygrali 3:1.

Reprezentacja Hiszpanii zremisowała 2:2 mecz towarzyski z Kolumbią. Dopiero w 87. minucie zespół z Półwyspu Iberyjskiego uratował się przed porażką. Jego obrona zachowała się koszmarnie przy straconych golach. Hiszpania jest niepokonana od Euro 2016.

Także Włosi kontynuują zwycięską passę.W meczu towarzyskim rozegranym w Nicei reprezentacja Włoch bez większych problemów pokonała Urugwaj 3:0. Dla Włochów to dziewiąte z rzędu spotkanie bez porażki i piąte zwycięskie.

Grzegorz Krychowiak rozstanie się w letnim okienku transferowym z Paris Saint-Germain. Do walki o pomocnika reprezentacji Polski włączył się AC Milan – donosi “Sportitalia”. Wcześniej naszym pomocnikiem zainteresowanie wyraziły m.in. Inter Mediolan, VfL Wolfsburg czy AS Roma.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich postanowiło zaprotestować przeciwko działaniom policji, która podczas niedawnego meczu Lotto Ekstraklasy wykorzystywała emblematy mediów do własnych celów.

W meczu Lewskiego Sofia z Wereją Stara Zagora kibice zaczęli rzucać na murawę puszki z piwem. Obrońca gości Iwan Bandalowski skorzystał z okazji i się napił zimnego trunku. Ostatecznie powody do radości mieli zawodnicy Lewskiego, którzy wygrali w rzutach karnych 9:8.

Terek Grozny zmienia nazwę na Achmad. To na cześć byłego prezydenta Czeczenii, prorosyjskiego Achmada Kadyrowa, który zginął w zamachu terrorystycznym 9 maja 2004 r.

NBA

Koszykarze Golden State Warriors po raz trzeci wygrali w finale NBA z Cleveland Cavaliers. Tym razem 118:113. Podopieczni Steve’a Kerra są zatem już tylko o krok od zdobycia kolejnego mistrzowskiego tytułu. Jeszcze nikomu nie udało się ze stanu 0-3 wygrać tytułu. Cavs na własnym parkiecie zagrali z nożem na gardle. LeBron James i Kyrie Irving dwoili się i troili. Obaj byli niezwykle aktywni, oddali łącznie aż 56 rzutów z gry. Do tego zbierali, asystowali, przechwytywali i blokowali przeciwnika. Zdecydowała zabójcza końcówka spotkania w wykonaniu Wojowników, którzy zamknęli zawody serią punktową 11:0.

Tenis

French Open

Novak Djoković nie obroni tytułu w rozgrywanym na kortach ziemnych wielkoszlemowym Roland Garros 2017. Serb w trzech setach przegrał z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Tylko 50 minut potrzebował Rafael Nadal, aby wygrać ćwierćfinał wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W II secie skreczował jego rywal Pablo Carreno. W drodze do półfinału Roland Garros 2017 Rafael Nadal stracił zaledwie 22 gemy. Tym samym Hiszpan ustanowił rekord w historii paryskiego turnieju w erze zawodowego tenisa.

Stan Wawrinka awansował do półfinału rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. Szwajcar w trzech setach pokonał Marina Cilicia.

Brytyjczyk Andy Murray pokonał 2:6, 6:1, 7:6(0), 6:1 Japończyka Keia Nishikoriego.

Czeszka Karolina Pliskova pokonała 7:6(3), 6:4 Francuzkę Caroline Garcię i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

Elina Switolina była o krok od awansu do półfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2017, ale nie wykorzystała prowadzenia 5:1 oraz meczbola w drugim secie. Simona Halep uratowała się i wzięła rewanż za finałową porażkę doznaną w Rzymie.

Dziś poznamy finalistki singla kobiet wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2017. W pierwszym półfinale spotkają się tenisistki, które obchodzą 8 czerwca urodziny i są dobrymi przyjaciółkami. Łotyszka Jelena Ostapenko powalczy z Timeą Bacsinszky (Szwajcaria, 30)

Simona Halep (Rumunia, 3) – Karolina Pliskova (Czechy, 2)

Wyłonieni również zostaną zwycięzcy turnieju miksta, a o półfinał gry pojedynczej juniorek powalczy Iga Świątek.

Iga Świątek (Polska, 5) – Marta Paigina (Rosja)

Ciekawostki sportowe

Amerykanin Christian Coleman podczas zawodów lekkoatletycznych w Eugene (Oregon) uzyskał najlepszy w tym roku wynik na świecie, biegnąc 100 metrów w czasie 9,82 s. W historii sprintu w Stanach Zjednoczonych szybciej od niego biegali tylko Tyson Gay, Justin Gatlin i Maurice Greene.

Cristiano Ronaldo po raz drugi z rzędu okazał się najlepiej zarabiającym sportowcem świata. Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez dziennikarzy magazynu “Forbes”. Na liście zabrakło Polaków. CR7 zarobił w tym czasie 93 miliony dolarów. Składa się na to 58 milionów pensji i 35 milionów z różnych umów sponsorskich. W porównaniu do wcześniejszego roku, zarobki Portugalczyka wzrosły o pięć milionów. Co ciekawe, listę zdominowali mężczyźni. W gronie najbogatszych znalazła się tylko jedna kobieta. To Serena Williams. Tenisistka może się pochwalić 51. miejscem na liście. Na liście znaleźli się reprezentanci jedenastu różnych dyscyplin sportu. Królują przedstawiciele koszykarskiej NBA. W tym roku jest ich aż 32. Kolejne dyscypliny mogące się pochwalić największą liczbą przedstawicieli to baseball (22) i futbol amerykański (15). Cała setka zarobiła w sumie 3,11 miliarda dolarów

10. Lewis Hamilton (Formuła 1) – 46 mln

Raper O.S.T.R., zawodnik NBA Marcin Gortat, mistrzyni pływacka Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk oraz sopranistka Joanna Woś to kandydaci do tytułu honorowego obywatela Łodzi, zgłoszeni  przez prezydent Hannę Zdanowską. O przyznaniu tytułu zadecydują w lipcu łódzcy radni.

Australijczyk Richie Porte z ekipy BMC wygrał w Bourgoin-Jallieu czwarty etap wyścigu kolarskiego Criterium du Dauphine – 23,5-kilometrową jazdę indywidualną na czas. W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał Belg Thomas De Gendt (Lotto Soudal).

Katarzyna Niewiadoma (WM3) wygrała pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii.

W swoim drugim spotkaniu podczas prestiżowego turnieju Montreux Volley Masters 2017, reprezentacja Polski siatkarek w czterech setach ograła Tajlandię.W piątek o godzinie 16:30 w swoim ostatnim meczu grupowym Polki zagrają z Niemkami.

W 2016 roku siatkarskim światem wstrząsnęła informacja o rzekomym gwałcie, jakiego mieli dopuścić się reprezentanci Kuby na fińskiej prostytutce. Rok po wydaniu wyroku proces ma zostać wznowiony, zawodnicy mają szansę na oczyszczenie z zarzutów,  ofiara gwałtu zmieniła bowiem zeznania!

Mairbek Chasijew, szef organizacji Absolute Championship Berkut przyznał, że zamierza na poważnie włączyć się do gry o pozyskanie Mameda Chalidowa. Mistrzowi KSW w wadze średniej po gali na PGE Narodowym skończył się kontrakt z polską federacją. Mamed Chalidow jest niepokonany od marca 2010 roku i notuje imponującą serię 15 walk bez porażki.

Opracował: Sławek Sobczak