95655636KE010_Cross_Country

W swoich niedzielnych występach polscy sportowcy nie odnieśli żadnych spektakularnych rezultatów. No, ale może poza Tomaszem Sikorą (piszemy o tym w innym miejscu) trudno było oczekiwać lepszych miejsc Polaków.

Praktycznie patrząc na dalszy udział biało-czerwonych w Igrzyskach medalową szansę – i to nawet na złoto – ma jeszcze tylko w swoim ostatnim starcie Justyna Kowalczyk. Gdyby nie ta nieszczęsna astma, nękająca wszystkie bez wyjątku największe rywalki Polki, wielka gwiazda polskich biegów narciarskich “złoto” miałaby w kieszeni. A tak na trasie może wydarzyć się wiele… Dla niewtajemniczonych: astmatycy mogą legalnie pobudzać swoje organizmy substancjami zabronionymi dla innych, czyli zdrowych sportowców. Nieprawdopodobny paradoks formalny zafundowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopingowiczom. Stąd plaga dotkniętych tą chorobową przypadłością sportowców. Zadziwiające, ale w moich dziecięcych i młodzieńczych latach jednostki dotknięte przez astmę były zwalniane nawet z lekcji wychowania fizycznego, jako nieszczęśnicy, których zdrowiu zagrażał większy wysiłek. Jakżesz musieli się wtedy mylić lekarze, skoro po wielu latach okazuje się, iż niemal co drugi mistrz olimpijski w sportach wymagających katorżniczego wręcz przygotowania fizycznego to astmatyk. To są po prostu, proszę Państwa, wielkie jaja… Wielki sportowy szwindel w biały dzień!

Cień szansy na olimpijski krążek mają jeszcze w dzisiejszym konkursie drużynowym polscy skoczkowie narciarscy. Wprawdzie Małysz i s-ka nie są wymieniani w gronie faworytów na podium zwycięzców, ale przy odrobinie szczęścia mogą wskoczyć na najniższy stopień “pudła”.

W biegu biathlonowym na 12,5 km ze startu wspólnego złoty medal zdobyła Niemka Magdalena Neuner, a był to już jej trzeci medal wywalczony w Vancouver. Wcześniej triumfowała w biegu na dochodzenie i była druga w sprincie. Na mecie wyprzedziła Rosjankę Olgę Zajcewą i swoją rodaczkę Simone Hauswald. Najlepsza z Polek Krystyna Pałka zajęła 20. lokatę, Weronika Nowakowska uplasowała się na 21. pozycji, a Agnieszka Cyl jako 23. nięła linię mety.

Zasada do trzech razy sztuka potwierdziła się w przypadku Amerykanina Bode Millera, który w końcu sięgnął po “złoto”. W Vancouver wcześniej zdobył srebrny medal w supergigancie i brązowy w zjeździe. We wczorajszej superkombinacji w końcu zwyciężył. Drugi był Chorwat Ivica Kostelic, a trzeci Szwajcar Silvan Zurbriggen.

W łyżwiarskim wyścigu na 1500 metrów triumfowała Ireen Wust z kraju o ogromnych tradycjacj w tej dyscyplinie sportu –  Holandii. Na mecie wyprzedziła  reprtezentantkę gospodarzy Kristinę Groves i Czeszkę Martinę Sablikovą. Polki wypadły słabo bądź bardzo słabo. Katarzyna Bachleda-Curuś uplasowała się 15. pozycji, Luiza Złotkowska na 34., Natalia Czerwonka na 36. (ostatniej).

W rywalizacji bobslejowych dwójek tytuł mistrzów olimpijskich z Turynu obronili Niemcy Andre Lange i Kevin Kuske. Srebrny medal także dla niemieckiej pary – Thomas Florschuetz i Richard Adjei, jako trzeci zawody skończyli Aleksandr Zubkow i Aleksiej Wojewoda z Rosji. Polacy Dawid Kupczyk z Marcinem Niewiarą zajęli 16. miejsce.

Zakończyła sie pierwsza faza (grupowa) turnieju hokejowego. Automatyczny awans do ćwierćfinałów wywalczyły: USA, Rosja, Szwecja (zwycięzcy grup) i Finlandia (drugi zespół w grupie C, który w korespondencyjnym pojedynku wyprzedził lepszym stosunkiem bramek Czechy). Pozostałych uczestników 1/4 finałów wyłonią mecze playoffs. Pary: Szwajcaria – Białoruś (zwycięzca spotka się ze Stanami Zjednoczonymi), Czechy – Łotwa (Finlandia), Kanada – Niemcy (Rosja), Słowacja – Norwegia (Szwecja).