0220-malysz-ccCzwarty medal dla Polski, trzeci srebrny a swój drugi w XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver zdobył dzisiaj Adam Małysz. W konkursie skoków na dużej skoczni (HS-140) kolejność pierwszej trójki była identyczna, jak tydzień temu w rywalizacji indywidualnej na obiekcie normalnym.  Zwyciężył bezkonkurencyjny Szwajcar Simon Ammann, a na najniższym stopniu podium stanął ponownie Austriak Gregor Schlierenzauer.

Ammann przeszedł do historii, jako jedyny zawodnik, który na dwóch zimowych olimpiadach wywalczył cztery złote medale w skokach narciarskich. Wcześnie dwa krążki z najszlachetniejszego kruszcu Szwajcar wywalczył  w Salt Lake City w 2002 roku. Na tej samej olimpiadzie Małysz zdobył srebrny i brązowy medale.

Ammann w pierwszej serii dzisiejszego konkursu oddał fantastyczny skok na odległość 144 m i z notą 144,7 pkt. pewnie usadowił się na fotelu lidera rywalizacji. Już przed drugą serią wiadomo było, że li tylko jakieś wyjątkowe nieszczęście może pozbawić Szwajcara złotego medalu. Niespodzianki nie było i Ammann w drugiej próbie, z obniżonego przez sędziów na 11. belkę rozbiegu, znów oddał najdłuższy skok serii: 138 m, z łączną notą 283,6 pkt.

Z kolei Małysz po pierwszej serii, w której skoczył na odległość 137 m z notą 138,1 pkt. ustępując tylko Szwajcarowi, stosunkowo wyraźnie wyprzedał kolejnych rywali. W przedostatnim skoku zawodów, a swoim drugim w konkursie Polak wylądował na 133,5. m (nota 269,4 pkt.) i obronił drugą pozycję.

Kamil Stoch zajął 14. miejsce (126 m, 123,5 m; nota 224,1 pkt), Stefan Hula był 19. (122,5 m, 124 m; nota 217,2 pkt ), a Krzysztofa Miętusa, który nie zakwalifikował się do drugiej serii, sklasyfikowano na 36. pozycji za skok na odległość 84,7 z notą 111,5.

Po tygodniu Igrzysk Polska ma w dorobku cztery medale: trzy srebrne (Justyna Kowalczyk w narciarskim sprincie na 1,4 km i dwa krążki Adama Małysza w dwóch konkursach skoków) oraz brązowy (Kowalczyk w biegu łączonym techniką mieszaną na 15 km).