0214-vancouver-logo3Tak jak poniedziałek na XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver należał do Szwajcarów, którzy zdobyli dwa złote medale – we wtorek ich wyczyn skopiowali Niemcy obejmując prowadzenie w tabeli medalowej.  Z trzema złotymi krążkami i 9 medalami w ogóle liderują zarówno w klasyfikacji ogólnie przyjętej, jak i “amerykańskiej”, czyli sumując liczbę medali. Swoje występy wygrały bowiem dwie Niemki: saneczkarka Tatjana Huefner (8.miejsce Polki Eweliny Staszulonek) i biathlonistka Magdalena Neuner. Polki w tej konkurencji zajęły odległe miejsca: Agnieszka Cyl 24. a Magdalena Gwizdoń 31. Co ciekawe: obie nasze panie były na mecie bardzo zadowolone ze swojego występu. Coś chyba jest mocno nie tak w kwestiach motywacyjno-psychologicznych u reprezentantów biało-czerwonych. Wszak jeśli kogoś zadowala pozycja w “ogonie” rywalizacji w zawodach jakiejkolwiek rangi to chyba powinien sobie dać spokój w ogóle z uprawianiem sportu. No, chyba że z założenia na Olimpiadę jedzie się na wycieczkę, a sam start traktuje się jako kwiatek do kożucha…

Także w biathlonie, ale w rywalizacji mężczyzn na 12,5 km złoty medal zdobył Szwed Bjoern Ferry. “Srebro” dla Austriaka Christopha Sumanna, a na trzeciej pozycji uplasował się Francuz Vincent Jay. Tomasz Sikora zajął 18. miejsce. Duży wpływ na ostateczną kolejność miały niestety… błędy sędziów. Arbitrzy nieprawidłowo ustawili start piątki zawodników, korygując później swoją wpadkę dodawaniem i odejmowaniem poszczególnym biathlonistom sekund. Trener Tomasza Sikory – Roman Bondaruk uznał to za skandal i – według niego – cały bieg powinien zostać unieważniony i powtórzony.

Kanada ma drugi złoty medal. Snowboardzistka organizatorów Igrzysk Maelle Ricker bezapelacyjnie pokonała rywalki w finałowym przejeździe na stoku Cypress Mountain.

Koreańczcy z Południa nadal zgarniają medale na torach lodowych. Wczoraj na dystansie 500 m kobiet złoty medal zdobyła Sang-hwa Lee. Wcześniej wygrali swoje starty Jung-Su Lee i  Tae-bum Mo.

Również wczoraj rozpoczął się najbardziej ekscytujący gospodarzy turniej hokeistów. Zmagania olimpijskie są w praktyce faktycznymi mistrzostwami świata w tej dyscyplinie sportu. Występują bowiem wszyscy najlepsi gracze hokejowi, a wynika to z faktu, że rozgrywki National Hockey League zostały na czas Igrzysk zawieszone. Na dzień dobry Amerykanie pokonali Szwajcarów 3-1, a gospodarze rozgromili Norwegów 8-0. Oba mecze w ramach batalii w grupie A.

* Szwed Bjoern Ferry zwyciężył w biathlonowym biegu na dochodzenie na 12,5 km. Drugie miejsce zajął Austriak Christoph Sumann, a trzeci był Vincent Jay z Francji. Tomasz Sikora ukończył konkurencję na 18. miejscu.