0214-vancouver-logo2Oczywiście wydarzeniem poniedziałku dla polskich kibiców był występ Justyny Kowalczyk w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną. Polka zajęła piąte miejsce, a zwyciężyła Szwedka Charlotte Kalla (piszemy o tym w innym miejscu).

Wczorajszy dzień należał do Szwajcarów, którzy zdobyli dwa złote medale. Bieg narciarzy na 15 kilometrów stylem dowolnym wygrał Dario Cologna, a w zjeździe alpejczyków triumfował jego rodak Didier Defago. Inna sprawa, że w tym drugim przypadku różnice między pierwszą trójką były na tyle wręcz niewyobrażalnie małe, że wszyscy trzej medaliści zjazdu powinni zostać uznać zwycięzcami. Mianowicie “złoty” Defago przejechał trasę zjazdu szybciej od trzeciego Amerykanina Bode Millera o… 9 setnych sekundy!!! Tylko patrzeć, jak o miejscach na podium decydować będą tysięczne części sekundy…

Złoty medal  w crossie zdobył Amerykanin Seth Wescott, a na koniec medalowego dnia rywalizację par sportowych w łyżwiarstwie figurowym wygrali Chińczycy Shen Xue i Zhao Hongbo.

Jak poinformowali organizatorzy Igrzysk, w Vancouver startuje rekordowa liczba sportowców. 2.631 uczestników obecnej zimowej Olimpiady to o ponad sto więcej niż w Turynie w 2006 roku.

* Niezwykle pasjonujący był bieg zjazdowy mężczyzn w narciarskie alpejskim. Szwajcar Didier Defago sięgnął po złoto wygrywając o zaledwie siedem setnych sekundy z Norwegiem Akselem Lundem Svindalem i o dziewięć z Amerykaninem Bode Millerem.

(Austria) +0,57

* Szwajcar Dario Cologna został mistrzem olimpijskim w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym. “Srebro” wywalczył Włoch Pietro Piller Cottrer, “brąz” przypadł Czech Lukasowi Bauerowi.

W stawce blisko stu zawodników znalazł się jeden Polak, Maciej Kreczmer, który zajął “honorowe” 66. miejsce.

Zaskakuje brak w pierwszej “10” choćby jednego przedstawiciela kraju “królów nart” – Norwegii.

66. Maciej Kreczmer +4:01,7

* Amerykanin Seth Wescott zdobył złoty medal w snowcrossie. Drugi był Kanadyjczyk Mike Robertson, a na najniższym stopniu podium stanął Francuz Tony Ramoin.

Polacy wypadli słabiutko: Maciej Jodko zajął 28. miejsce, a Mateusz Ligocki 29.

29. Mateusz Ligocki

* Tae-bum Mo z Korei Południowej zdobył złoty medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 metrów. “Srebro” i “brąz” wywalczyli Japończycy Keiichiro Nagashima i Joji Kato.

38. Maciej Biega 74,57

* Chińska para Shen Xue i Zhao Hongo zakończyła zwycięsko rywalizację par sportowych w łyżwiarstwie figurowym. Tuż za nią uplasowali się też reprezentanci Chin Pang Qing i Tong Jian, a trzecie miejsce zajęli Niemcy o brzmiących nieco wschodnio nazwiskach Aljona Savchenko i Robin Szolkowy. No, ale to już urok czasów globalizacji.

Polska para Joanna Sulej i Mateusz Chruściński uplasowała się na 18. pozycji.

18. Joanna Sulej/Mateusz Chruściński 125,82

* Dzisiaj rozpoczyna się turnieju hokeistów na lodzie, który ekcytuje całą Kanadę. Wiadomo, ojczyzną hokeja jest właśnie Kraj Klonowego Liścia, stąd gospodarze wyjątkowo prestiżowo podchodzą do akurat tej rywalizacji. Organizatorzy Igrzysk nieco zmodyfikowali dotychczasowe zasady olimpijskich turniejów, częściowo wzorując się na obowiązującym w National Hockey League systemie playoffs.

Wystartuje w nim 12 drużyn podzielonych na trzy grupy. W pierwszej fazie drużyny będą walczyć systemem każdy z każdym. Po zakończeniu batalii grupowej stworzona zostanie ogólna klasyfikacja wszystkich uczestników turnieju. Bezpośrednio do ćwierćfinałów zakwalifikowane zostaną tylko cztery najlepsze zespoły, a o pozostałe cztery miejsca rozpocznie się batalia playoffs. Przykładowo 5. drużyna z ogólnej klasyfikacji zmierzy się z ostatnią, czyli 12, 6. z 11. itd.

No i największa nowość: za zwycięstwo w regulaminowym czasie przyznawane będą trzy punkty, za zwycięstwo po dogrywce lub karnych konkretny zespół wzbogaci się o dwa “oczka”, mimo porażki po dogrywce lub karnych drużynie zostanie dopisany jeden punkt, no i oczywiście zerowy dorobek w wypadku przegranej w regulaminowym czasie gry. Pomysł ciekawy, chyba znacznie sprawiedliwszy niż obowiązujące do tej pory zasady. Czyżby nowe reguły byłe testowane przed wprowadzeniem do NHL?

Tytułu mistrzów olimpijskich broni Szwecja, która w finale Igrzysk w Turynie pokonała Finlandię. Minęły jednak cztery lata i nikt w Kanadzie nie zakłada, aby ich reprezentacja mogła nie zdobyć złotego medalu.

Grupa A: Kanada, USA, Szwajcaria, Norwegia
Grupa B: Rosja, Czechy, Słowacja, Łotwa
Grupa C: Szwecja, Finlandia, Niemcy, Białoruś

Dzisiaj turniej ropoczyna mecz USA – Szwajcaria.