1119-hneryJako ostani zespół kwalifikację do Mistrzostw Świata 2010 w RPA uzyskał Urugwaj, który w drugim barażowym meczu interkontynentalnym zremisował z Kostaryką 1-1, ale że pierwsza potyczka zakończyła się wygraną 1-0 piątej drużyny eliminacji w Ameryce Południowej, Urusi uzyskali awans.

Piłkarski świat nadal jednak komentuje krzywdę Irlandczyków. Byli wszak bliscy sprawienia supersensacji zwyciężając po regulaminowym czasie gry w Paryżu 1-0, a jako że pierwszy mecz w Dublinie zakończył się zwycięstwem Francji w identycznym stosunku bramkowym musiało dojść do dogrywki. Właśnie w dodatkowym czasie gry miało miejsce ogromne oszustwo, którego autorem była wielka gwiazda światowej piłki Thierry Henry. W 103. minucie potyczki zwycięską dla “trójkolorowych” bramkę zdobył William Gallas, po podaniu piłki ręką przez właśnie Henry’ego. Arbiter popełnił kardynalny błąd “puszczając” grę, co spowodowało prawdziwy dramat Irlandczyków. Dodajmy: mało że w momencie dalekiego podania co najmniej dwóch zawodników gospodarzy tkwiło na pozycji spalonej to jeszcze na co dzień gwiazda Barcelony zmieniła ręką kierunek lotu piłki wychodzącej na aut bramkowy. Henry po spotkaniu przyznał się do megaprzekrętu, ale trudno przypuszczać, aby w czymś pomogło to Giovanniemu Trappatoniemu i jego podopiecznym. FIFA z pewnością utrzyma w mocy końcowy rezultat wczorajszego meczu, nie decydując się na potwórkę spotkania. Znów winę za boiskową niesprawiedliwość ponoszą przede wszystkim ogromnie konserwatywni decydencji światowej piłkarskiej centrali, którzy jak diabeł święconej wody boją się wprowadzenia innowacji technicznych. Przecież zwykła powtórka telewizyjna wyeliminowałaby ten i jakże często mające miejsce temu podobne boiskowe oszustwa.

Finaliści MŚ 2010 (32 drużyny):

Afryka (5 miejsc+1) – RPA (gospodarz), Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria, Kamerun, Algieria;
Europa (13) – Holandia, Anglia, Hiszpania, Niemcy, Dania, Serbia, Włochy, Szwajcaria, Słowacja, Grecja, Słowenia, Portugalia, Francja;