ITALY SOCCER UEFA CUPKoniec przygody ekipy Franciszka Smudy z Pucharem UEFA! Udinese Calcio pokonało dzisiaj2-1 Lecha Poznań w rewanżowym spotkaniu 1/16 finału. W pierwszym meczu był remis 2-2, tak więc “Kolejorz” zakończył występy w europejskich Pucharach.

Na trybunach ponad 40-tysięcznego Stadio Friuli w Udine zasiadło jedynie 13 tysięcy widzów, w tym prawie 3-tysięczna grupa kibiców Lecha.

Mecz rozpoczął się zaskakująco: Lech od pierwszych minut zepchnął gospodarzy do obrony dwukrotnie będąc bardzo blisko zdobycia goli. W 3. min. po strzale Semira Stilicia piłka zmierzała już  do bramki, ale w ostatniej chwili wybił ją w pole Giovanni Pasquale. Chwilę później bramkową sytuację miał Dimitrije Injac. “Kolejorz” nie zwalniał tempa, atak za atakiem sunął na bramkę Emanuele Belardiego. No i do trzech razy sztuka: w 12. minucie po świetnej wymianie piłki przed polem karnym Udinese Hernan Rengifo wbiegł z piłką  w “szesnastkę” płaskim strzałem przy słupku zdobywając gola dla “Poznańskiej Lokomotywy”.

Od tego momentu Włosi wzięli się do odrabiania straty bramkowej, ale obrona Lecha grała pewnie, nie pozwalając na stworzenie przez gospodarzy większego zagrożenia. “Kolejorz” nie ograniczał się jednak li tylko do obrony własnej bramki i gdyby w ofensywnych poczynaniach podopieczni Franciszka Smudy wykazali więcej precyzji, po pierwszej połowie Lech prowadziłby co najmniej różnicą dwóch bramek.

Po przerwie Udinese  ruszyło do szaleńczego natarcia. Efekt nawałnicy gospodarzy mieliśmy w 52. min., kiedy to  Simone Pepe z najbliższej odległości wyrównał na 1-1. Inna sprawa, że chwilę wcześniej wyjątkową nieporadność zademonstrowali poznańscy defensorzy, nie potrafiąc przerwać akcji włoskiego zespołu.

Mimo że ten rezultat premiował do następnej rundy PUEFA gospodarzy, pomni postradania w Poznaniu dwubramkowej przewagi gracze Udinese nie zwalniali tempa, stąd atak za atakiem sunął na bramkę Ivana Turiny.  Najlepszą sytuację na uzyskanie prowadzenia miejscowi mieli w 83. min., kiedy to po lobie Kwadwo Asamoaha piłka wylądowała na poprzeczce.

Wydawało się, iż ta nie wykorzystana sytuacja zemści się na graczach Udinese w 89. min., kiedy w dogodnej sytuacji znalazł się w polu karnym miejscowych Roberet Lewandowski. Młoda gwiazda Lecha w tym wypadku zademonstrowała boiskowy egoizm: z bardzo trudnej pozycji “Lewy” oddał niecelny strzał, miast obsłużyć podaniem któregoś z wbiegających w pole karne partnerów. W doliczonym czasie gry rzeczywiście mieliśmy potwierdzenie na wcześniejszą tezę, tyle że ze strony zespołu z Udine. Po juniorskim wręcz błędzie Marcina Kikuta w sytuacji sam na sam w bramkarzem znalazł się Di Natale bezlitośnie wykorzystując prezent. 2-1 dla Udinese, a “Kolejorz” wylądował na bocznym torze.

Awans Włochów, którzy w 1/8 finału zmierzą się z Zenitem St. Petersburg.

* Udinese – Lech Poznań 2-1 (0-1)

0-1 Hernan Rengifo (12)