8-lutego-anglia-boltonPiłkarze Manchesteru United wygrali z West Hamem United 1:0 (0:0) w meczu kończącym 25. kolejkę ligi angielskiej. Bohaterem został Edwin van der Sar. Holender nie puścił bramki w spotkaniu ligowym już od ponad 19 godzin i pobił pod tym względem rekord Wielkiej Brytanii należący do Chrisa Woodsa z Glasgow Rangers.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Młoty w żadnym stopniu nie ustępowały ekipie Alexa Fergusona i stawiały jej twardy opór. To gospodarze zresztą jako pierwsi zagrozili bramce rywala. W 12. minucie Carlton Cole przejął futbolówkę w środkowej strefie boiska i, mimo że był przytrzymywany przez Rio Ferdinanda, wpadł w pole karne i próbował lobować Edwina Van der Sara. Holenderski golkiper złapał jednak lecącą tuż pod poprzeczkę piłkę.
Manchester United odpowiedział gospodarzom w 31. minucie, choć akurat ta sytuacja była dość przypadkowa. Na strzał z dystansu zdecydował się Paul Scholes. Futbolówka nie leciała w światło bramki, ale trącił ją Cristiano Ronaldo, co sprawiło, że Robert Green musiał wykazać się nie lada refleksem, by zapobiec utracie gola. Bramkarz Młotów nie zawiódł i tablicy wyników nadal było 0:0.
Kolejne klarowne sytuacje miały miejsce dopiero w drugiej połowie. Gra znów była wyrównana, lecz w 62. minucie Czerwonym Diabłom udało się objąć prowadzenie. W pojedynkę wywalczył je Ryan Giggs, który otrzymał dobre podanie na lewym skrzydle, po profesorsku minął Cole’a i Scotta Parkera, a następnie wpadł w pole karne i wpakował piłkę do siatki płaskim strzałem w długi róg. Zasłonięty Green nie miał w tym przypadku nic do powiedzenia i musiał skapitulować.
Piłkarze Gianfranco Zoli nie przejęli się utratą gola i do końca walczyli o uniknięcie porażki. W 70. minucie przed szansą stanął Cole, który uderzał dość ekwilibrystycznie po centrze Marka Noble’a. Jeden z piłkarzy Manchesteru zablokował jednak strzał rywala i skończyło się tylko na rzucie rożnym.
Pomimo ambitnej postawy, gospodarzom nie udało się wyrównać stanu rywalizacji i skromne prowadzenie Czerwonych Diabłów utrzymało się do ostatniego gwizdka sędziego. Dzięki zwycięstwu na Upton Park ekipa Alexa Fergusona powróciła na fotel lidera Premiership i nad FC Liverpoolem ma dwa punkty przewagi. Z kolei West Ham plasuje się na 8. pozycji i raczej nie grozi mu już spadek do The Championship.

W sobotnim meczu Chelsea Londyn zremisowała bezbramkowo z beniaminkiem Hull City. Tym samym zakończona została passa “The Blues”, którzy wygrali trzy ostatnie mecze na Stamford Bridge.

Potknięcie Chelsea wykorzystała Aston Villa Birmingham, która ograła Blackburn Rovers 2:0 i wyprzedziła ekipę z Londynu w ligowej tabeli.

Porażki doznała ekipa Euzebiusza Smolarka – Bolton Wanderers. “Kłusaki” przegrały z Evertonem 0:3. Pierwszą bramkę dla ekipy z Liverpoolu zdobył Mikael Arteta w 40. minucie. Wynik spotkaniu ustalił wypożyczony w poniedziałek z Manchesteru City Jo – Brazylijczyk w drugiej odsłonie dwukrotnie pokonał bramkarza rywali. Euzebiusz Smolarek na murawie przebywał od 60. minuty spotkania.

Wigan Athletic zremisowało z Fulham 0:0.

W ostatnim sobotnim spotkaniu Portsmouth FC przegrał z Liverpoolem FC 2:3 (0:0). W pierwszej połowie kibice zgromadzeni na Fratton Park nie doczekali się bramek. Wynik meczu otworzył David Nugent w 62. minucie. Na odpowiedź Liverpoolu nie trzeba było długo czekać i po chwili Fabio Aurelio doprowadził do remisu. Zdobywcy Pucharu Anglii w zeszłym sezonie nie zamierzali rezygnować i po bramce Hermanna Hreidarssona gospodarze znowu objęli prowadzenie. Kiedy wydawało się, że ekipa z Anfield Road dozna pierwszej od ponad trzech miesięcy ligowej porażki, wyrównał stan potyczki Holender Dirk Kuyt. To nie był jednak koniec emocji w tym spotkaniu. Faworyci poszli za ciosem i w ostatnich sekundach meczu hiszpański snajper Fernando Torres pozwolił zgarnąć całą pulę “The Reds”.

* Manchester City – Middlesbrough FC 1:0 (1:0)

* Blackburn Rovers – Aston Villa Birmingham 0:2 (0:1)

* Chelsea Londyn – Hull City 0:0

* Wigan Athletic – Fulham Londyn 0:0

* West Bromwich Albion – Newcastle United 2:3 (1:3)

* Sunderland AFC – Stoke City 2:0 (0:0)

* Portsmouth FC – Liverpool FC 2:3 (0:0)

* West Ham United – Manchester United 0:1 (0:0)