W środowy wieczór poznaliśmy ostatnie rozstrzygnięcia w Lidze Mistrzów. 6. kolejka rozegrana została w grupach E-H.  Na finiszu obyło się bez niespodzianek. Juventus z Wojciechem Szczęsnym w bramce przegrał z PSG i wiosną rywalizował będzie o triumf w Lidze Europy.

Kolejny dobry występ zanotował Kamil Grabara. Wychowanek Ruchu Chorzów w domowej potyczce FC Kopenhaga z Borussią Dortmund skapitulował raz, a jego drużyny urwała niemieckiej drużynie punkt remisując 1:1. Mistrzowie Danii pożegnali się europejskimi pucharami zajmując w grupie 4. miejsce.

3:1 – Riyad Mahrez 83′

FC Kopenhaga – Borussia Dortmund 1:1 (1:1)
0:1 – Thorgan Hazard 23′
1:1 – Hakon Haraldsson 41′

Grupa H:

Juventus FC – Paris Saint-Germain 1:2 (1:1)
0:1 – Kylian Mbappe 13′
1:1 – Leonardo Bonucci 39′
1:2 – Nuno Mendes 69′

Maccabi Hajfa – Benfica Lizbona 1:6 (1:1)
1:6 – Joao Mario 90+2′

Działo się w środę w lidze NBA! Odbyło się aż 11 meczów, a niektóre z nich były niezwykle wyrównane i emocjonujące.

Chicago Bulls – Charlotte Hornets 106:88 (27:26, 34:26, 23:18, 22:18)
(Green 17, Williams 16, Dragić 16, Vucevic 14 – Oubre Jr. 24, Plumlee 11, McDaniels 11, Smith Jr. 10)

Dokładnie 10 minut. Klub z Teksasu nie chciał go przeciążać. Jeremy Sochan niedawno przeszedł chorobę, miał objawy podobne do grypy, przez co opuścił jeden mecz. Polak w środę wrócił do składu San Antonio Spurs i we wspomnianym czasie zdobył dwa punkty, dwie zbiórki oraz przechwyt, trafiając jeden na cztery oddane rzuty z gry (1/2 za 2, 0/2 za 3). Zdążył popisać się efektowną dobitką. Teksańczycy podejmowali Toronto Raptors. To zdecydowanie nie był ich dzień. Drużyna Nicka Nurse’a skorzystała z problemów Spurs i triumfowała aż 143:100, odnosząc piąty sukces w sezonie.

San Antonio Spurs – Toronto Raptors 100:143 (31:32, 18:32, 21:40, 30:39)
(Bates-Diop 17, Branham 13, Richardson 10 – Trent Jr. 24, Siakam 22, Anunoby 18)

Do jednej z dogrywek doprowadzono niesamowitym rzutem. Rezerwowy skrzydłowy, Matt Ryan został nieoczekiwanym bohaterem Los Angeles Lakers! 25-latek, dla którego był to dopiero szósty mecz w NBA, trafił szalony rzut z rogu boiska równo z syreną kończącą czwartą kwartę. Gospodarze mieli zaledwie 1,3 sekundy na przeprowadzenie akcji, ale dzięki trafieniu Ryana, udało im się doprowadzić do dogrywki (111:111), a następnie wygrać ją 9:6 i pokonać New Orleans Pelicans 120:117.

Los Angeles Lakers – New Orleans Pelicans 120:117 po dogrywce (23:27, 33:17, 26:35, 29:32, 9:6)
(Walker 28, James 20, Davis 20, Brown 15 – Williamson 27, McCollum 22, Alvarado 15)

Dodatkowe pięć minut, aby rozstrzygnąć wynik meczu, potrzebne było także w Cleveland. Tam Cavaliers po kapitalnym boju pokonali ostatecznie Boston Celtics 114:113, odnosząc już szóste zwycięstwo w siódmym dotychczasowym meczu. Dla Celtics to trzecia porażka w czwartym ostatnim występie.

Cleveland Cavaliers – Boston Celtics 114:113 po dogrywce (35:27, 15:29, 33:20, 24:31, 7:6)
(Gerland 29, Mitchell 25, Mobley 15, LeVert 15 – Brown 30, Tatum 26, Smart 16)

Kapitalnie idzie za to Milwaukee Bucks, którzy bez większych problemów pokonali w środę Detroit Pistons 116:91 i legitymują się już bilansem 7-0. To wszystko bez dochodzącego do siebie po operacji Khrisa Middletona.

Milwaukee Bucks – Detroit Pistons 116:91 (31:26, 25:21, 29:21, 31:23)
(Antetokounmpo 32, Holiday 26, Nwora 12 – Bey 22, Stewart 16, Bogdanović 14)

Luka Doncić skompletował solidne double-double (33 punkty, 11 asyst), a jego Dallas Mavericks uciekli spod topora i po dobrej czwartej kwarcie (29:22), triumfowali nad Utah Jazz 103:100.

Dallas Mavericks – Utah Jazz 103:100 (23:35, 24:15, 27:28, 29:22)
(Doncić 33, Wood 21, Dinwiddie 20 – Clarkson 22, Sexton 19, Vanderblit 15)

Philadelphia 76ers – Washington Wizards 111:121 (25:31, 26:26, 39:34, 21:30)
(Maxey 32, Harden 24, Harris 16 – Porzingis 30, Beal 29, Kuzma 18)

Miami Heat – Sacramento Kings 110:107 (33:32, 20:19, 24:25, 33:31)
(Herro 26, Lowry 22, Adebayo 20 – Sabonis 22, Huerter 22, Monk 19)

New York Knicks – Atlanta Hawks 99:112 (32:21, 33:36, 10:32, 24:23)

Houston Rockets – Los Angeles Clippers 101:109 (24:34, 29:22, 26:30, 22:23)
(Sengun 26, Porter Jr. 22, Green 22, Nix 12 – George 28, Morris 21, Brown 13)

Portland Trail Blazers – Memphis Grizzlies 106:111 (23:30, 22:22, 27:26, 34:33)
(Simons 31, Nurkić 23, Grant 23, Johnson 10 – Bane 29, Morant 20, Adams 14)

Nie wyszedł środowy mecz Anwilowi Włocławek w FIBA Europe Cup. Portugalski Sporting wziął rewanż za porażkę w Lizbonie, pokonując drużynę Przemysława Frasunkiewicza 85:73.

Anwil Włocławek – Sporting Lizbona 73:85 (16:21, 19:26, 18:23, 20:15)

Anwil: Lee Moore 18, Luke Petrasek 16, Josh Bostic 14, Philip Greene 9, Josip Sobin 6, Michał Nowakowski 5, Kamil Łączyński 5, Marcin Woroniecki 0, Szymon Szewczyk 0, Dawid Słupiński 0.

Koszykarki BC Polkowice wygrały na wyjeździe z Olympiakosem Pireus 83:70 (14:22, 23:13, 27:13, 19:22) w 2. kolejce grupy A Euroligi i pozostają niepokonane. Najskuteczniejsza w polskim zespole była Greczynka Artemis Spanou, która zdobyła 27 punktów.

Olympiakos Pireus – BC Polkowice 70:83 (22:14, 13:23, 13:27, 22:19)

BC Polkowice: Artemis Spanou 27, Stephanie Mavunga 12, Zala Friskovec 10, Weronika Telenga 10, Klaudia Gertchen 10, Yvonne Turner 9, Sasa Cado 2, Weronika Gajda 2, Julia Piestrzyńska 1, Liliana Banaszak 0

Seria 5 goli w trzeciej tercji pozwoliła Buffalo Sabres odwrócić losy meczu i wygrać przed własną publicznością z pogrążonymi w kryzysie Pittsburgh Penguins, którzy śrubują swoją passę porażek. Sabres po dwóch tercjach przegrywali z “Pingwinami” 1:2, a trzecią ich rywale rozpoczęli golem zdobytym już w 8. sekundzie. Ale to był koniec strzelania graczy z Pittsburgha. A gospodarze odpowiedzieli aż 5 golami, które pozwoliły im wygrać 6:3.

Zwycięstwem 5:2 u siebie nad Philadelphia Flyers gracze Toronto Maple Leafs przerwali serię 4 porażek. Do wygranej poprowadził “Klonowe Liście” kapitan John Tavares, który popisał się hat trickiem i zanotował asystę. Najpiękniejszy był jego drugi gol na 4:2, przy którym ograł Travisa Sanheima puszczając sobie krążek z jednej strony, a objeżdżając obrońcę z drugiej. To 11. hat trick Tavaresa w NHL, a pierwszy od marca 2019 roku.

Comarch Cracovia pewnie i wysoko wygrała 6:1 z Zagłębiem Sosnowiec w zaległym spotkaniu w ramach 3. kolejki PHL. Tym samym krakowianie odrabiają straty do Unii Oświęcim i GKS-u Katowice.

Niesamowitych emocji dostarczyły w Paryżu dwa mecze z udziałem tenisistów walczących o miejsce w ATP Finals 2022. Zwycięską serię podtrzymał Felix Auger-Aliassime, a o ogromną niespodziankę postarał się rozgrywający ostatni turniej Gilles Simon. W środę odbyły się mecze II rundy zawodów Rolex Paris Masters 2022. Dla czterech tenisistów turniej ten był ostatnią szansą na wywalczenie przepustki do ATP Finals. W grze byli Felix Auger-AliassimeAndriej RublowTaylor Fritz i Hubert Hurkacz. Polak zaprzepaścił szansę na spory zarobek i możliwość rywalizacji w kończącym sezon ATP Finals. Plany pokrzyżował mu Holger Rune, który pokonał go w drugiej rundzie w Paryżu 7:5, 6:1 i ostatecznie pozbawił wrocławianina szans na występ we Włoszech. To nie koniec złych wieści, ponieważ Hurkacz straci również 315 punktów w rankingu ATP. To jednak najprawdopodobniej nie poskutkuje utratą miejsca, bowiem Polak wyprzedzi Alexandra Zvereva, który z powodu kontuzji nie mógł rywalizować we Francji i stracił aż 1660 “oczek”.

Holger Rune (Dania) – Hubert Hurkacz (Polska, 10) 7:5, 6:1

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 8) – Mikael Ymer (Szwecja, Q) 6:7(6), 6:4, 7:6(6)
Gilles Simon (Francja, WC) – Taylor Fritz (USA, 9) 7:5, 5:7, 6:4

Środowe porażki Hurkacza i Fritza pozwoliły skompletować ośmiu uczestników Turnieju Mistrzów, który w dniach 13-20 listopada odbędzie się w Turynie. Jako ostatni bilety do stolicy Piemontu wywalczyli Auger-Aliassime i Rublow. Kanadyjczyk i Rosjanin dołączyli do Carlosa Alcaraza, Rafaela Nadala, Caspera Ruuda, Stefanosa Tsitsipasa, Daniła Miedwiediewa i Novaka Djokovicia.

Rafael Nadal wrócił do występów po dwumiesięcznej absencji. W II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu Hiszpan jednak niespodziewanie w trzech setach przegrał z Tommym Paulem. Odpadł też Denis Shapovalov.

Pablo Carreno (Hiszpania, 14) – Denis Shapovalov (Kanada) 7:6(2), 2:6, 6:4

Tommy Paul (USA) – Rafael Nadal (Hiszpania, 2) 3:6, 7:6(4), 6:1
Moutet (Francja, Q) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, 12) 6:3, 5:7, 7:6(3)

Alex de Minaur z największym zwycięstwem w karierze. W środowym pojedynku II rundy halowych zawodów ATP Masters 1000 australijski tenisista pokonał trzeciego obecnie na świecie Daniła Miedwiediewa.

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 1) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:4, 6:4
Grigor Dimitrow (Bułgaria) – Fabio Fognini (Włochy, LL) 6:0, 7:5
Alex de Minaur (Australia) – Danił Miedwiediew (4) 6:4, 2:6, 7:5
Frances Tiafoe (USA, 16) – Jack Draper (Wielka Brytania) 6:3, 7:5
Lorenzo Musetti (Włochy) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) 6:4, 6:2
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) – Daniel Evans (Wielka Brytania) 6:3, 6:4

Ons Jabeur rozegrała kolejny trzysetowy mecz w WTA Finals 2022. Tym razem w Fort Worth pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę. Tunezyjska tenisistka miała wspaniały finisz. Zdobyła 12 z ostatnich 13 punktów. W trwającym 98 minut meczu obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Aktywniejsza Tunezyjka posłała 27 kończących uderzeń przy 29 niewymuszonych błędach. Peguli zanotowano 11 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Jabeur podwyższyła na 4-2 bilans spotkań z Amerykanką. W piątek Tunezyjka zmierzy się z Marią Sakkari.

Maria Sakkari przetrwała szturm Aryny Sabalenki i wygrała drugi mecz bez straty seta w WTA Finals 2022. Greczynka zapewniła sobie awans do półfinału imprezy rozgrywanej w Fort Worth w Teksasie.

Grupa B (Nancy Richey)

Ons Jabeur (Tunezja, 2) – Jessica Pegula (USA, 3) 1:6, 6:3, 6:3

Maria Sakkari (Grecja, 5) – Aryna Sabalenka (7) 6:2, 6:4

W trzecim dniu WTA Finals 2022 rozegrano drugą kolejkę spotkań w turnieju debla w grupie Rosie Casals. W półfinale pewnie zameldowały się ubiegłoroczne mistrzynie. Drugiej porażki doznała para złożona z reprezentantek USA.

Grupa A (Rosie Casals)

Barbora Krejcikova (Czechy, 1) / Katerina Siniakova (Czechy, 1) – Yifan Xu (Chiny, 6) / Zhaoxuan Yang (Chiny, 6) 6:3, 6:3

Desirae Krawczyk (USA, 8) / Demi Schuurs (Holandia, 8) – Coco Gauff (USA, 3) / Jessica Pegula (USA, 3) 3:6, 6:0, 10-5

Magdalena Fręch rozegrała w środę kolejny mecz w ramach halowych zawodów WTA 125 (WTA Challenger) na kortach twardych w Midland. Tym razem polska tenisistka spotkała się z bardzo niewygodną dla siebie rywalką. W ramach II rundy imprezy Dow Tennis Classic 2022 Magdalena Fręch (WTA 114) zmierzyła się z Ann Li (WTA 147). Amerykanka wyraźnie nie leży naszej reprezentantce. W przeszłości trzykrotnie pokonała łodziankę i tak też było w Midland. Po dwóch godzinach i 20 minutach to tenisistka gospodarzy zwyciężyła.

Ann Li (USA) – Magdalena Fręch (Polska) 5:7, 6:2, 7:6(5)

Siatkówka:

W szlagierowym meczu 7. kolejki PlusLigi Asseco Resovia wygrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0. Siatkarze z Rzeszowa z kompletem zwycięstw zajmują drugie miejsce w tabeli. W najbliższą sobotę dojdzie do starcia dwóch niepokonanych drużyn Jastrzębski Węgiel zmierzy się z Asseco Resovią.

Asseco Resovia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (29:27, 25:19, 26:24)

Szachy:

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przegrywa w Toronto z Amerykaninem Hikaru Nakamurą 0:4 po pierwszym dniu ćwierćfinałowego meczu Global Championship, finałowego turnieju online szachów szybkich, organizowanego przez platformę chess.com. Mecze składają się z ośmiu partii, więc rywalowi Polaka wystarczy w czwartek zdobyć pół punktu, by awansować do półfinału. Nakamura przystąpił do rywalizacji w Kanadzie podbudowany tytułem mistrza świata FIDE w szachach Fischera, który wywalczył w niedzielę w Reykjaviku po zwycięstwie w finale po dogrywce i armagedonie z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim.

W innych spotkaniach ćwierćfinałowych Amerykanin Wesley So prowadzi z występującym pod flagą FIDE Rosjaninemm Dmitrijem Andriejkinem 3:1 (zwycięzca będzie w półfinale rywalem Dudy lub Nakamury), Holender Anish Giri wygrywa z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu 2,5:1,5, a Amerykanin Samuel Sevian w takim samym stosunku jest lepszy od 18-letniego Hindusa Nihala Sarina. Partie rozgrywane są tempem 15 minut plus 2 sekundy. W Toronto zwycięzca otrzyma 200 tys. dolarów oraz tytuł mistrza świata chess.com.