Ekstraklasa:

To nie był debiut marzeń Aleksandara Vukovicia w Piaście Gliwice. Gliwiczanie tylko zremisowali 1:1 na wyjeździe z Koroną Kielce. Sytuacja w tabeli obu drużyn jest ciągle zła.

Korona Kielce – Piast Gliwice 1:1 (1:0)
1:0 – Jakub Łukowski 16′
1:1 – Kamil Wilczek 77′

Pogoń Szczecin ponownie na podium tabeli PKO Ekstraklasy. Bardzo ważny krok w górę wykonał również w piątek Górnik Zabrze.

Miedź Legnica – Pogoń Szczecin 2:4 (1:2)
1:0 – Koldo Obieta 6′
1:1 – Sebastian Kowalczyk (k.) 11′
1:2 – Sebastian Kowalczyk 13′
2:2 – Koldo Obieta 45′
2:3 – Kamil Grosicki 67′
2:4 – Sebastian Kowalczyk (k.) 75′

Górnik Zabrze – Widzew Łódź 3:0 (3:0) 1:0 – Szymon Włodarczyk 18′ 2:0 – Lukas Podolski 24′ 3:0 – Szymon Włodarczyk (k.) 45+6′

Aż tuzin goli padł w trzech sobotnich meczach 15. kolejki PKO Ekstraklasy. Po tych rozstrzygnięciach mamy nowego wicelidera tabeli. Na 2. miejsce awansowała Legia Warszawa, która odniosła efektowne wyjazdowe zwycięstwo z Jagiellonią Białystok (5:2). Do górnej połowy tabeli wskoczył Śląsk Wrocław, który sprawił niespodziankę i pokonał w Płocku Wisłę. Niewiele zmieniło się na dole. W arcyważnym dla obu ekip starciu Korona Kielce zremisowała z Piastem Gliwice (1:1) i wciąż to beniaminek pozostaje pod kreską.

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 2:5 (1:3)
2:5 – Mateusz Kowalski 77′

Wisła Płock – Śląsk Wrocław 1:2 (0:0) 0:1 – John Yeboah 61′ 1:1 – Damian Warchoł 84′ 1:2 – Patrick Olsen 90′

Napastnicy Benjamin Kallman i Patryk Makuch zapewnili Cracovii zwycięstwo 2:0 w meczu z KGHM Zagłębiem Lubin. Kibice Miedziowych nie przebierali w słowach po kolejnym niepowodzeniu zespołu Piotra Stokowca.

KGHM Zagłębie Lubin – Cracovia 0:2 (0:0)
0:1 – Benjamin Kallman 67′
0:2 – Patryk Makuch 87′

Raków Częstochowa toruje sobie autostradę do mistrzostwa Polski. Bardzo ważny mecz wygrała w niedzielę również Lechia Gdańsk.

Lechia Gdańsk – Stal Mielec 1:0 (0:0)
1:0 – Łukasz Zwoliński 73′

Lech Poznań – Raków Częstochowa 1:2 (0:0) 0:1 – Patryk Kun 49′ 1:1 – Michał Skóraś 67′ 1:2 – Fabian Piasecki 90+3′

1 liga:

Choć rozpoczęli mecz najgorzej, jak tylko się dało, odnieśli efektowne zwycięstwo i objęli prowadzenie w tabeli. Piłkarze ŁKS-u Łódź pokonali u siebie Arkę Gdynia 3:1 w 16. kolejce Fortuna I Ligi.

ŁKS Łódź – Arka Gdynia 3:1 (1:1)
0:1 – Omran Haydary 1′
1:1 – Nacho Monsalve 36′
2:1 – Bartosz Szeliga 66′
3:1 – Stipe Jurić 90+3′

Po raz pierwszy od czterech lat Ruch Chorzów zagrał z GKS-em Katowice. Przy Cichej przy komplecie kibiców po trzech potyczkach bez wygranej przełamali się Niebiescy, którzy zwyciężyli 1:0.

Ruch Chorzów – GKS Katowice 1:0 (0:0)
1:0 – Artur Pląskowski 69′

Podbeskidzie przeważało, ale przez ponad godzinę nie potrafiło strzelić gola Sandecji Nowy Sącz. Ostatecznie konfrontacja zakończyła się wynikiem 2:0, a najważniejszym piłkarzem w ofensywie Górali był Joan Roman. Dwa uderzenia do bramki Macieja Koziny dały GKS-owi Tychy zwycięstwo 2:1 na stadionie w Rzeszowie.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Sandecja Nowy Sącz 2:0 (0:0)
1:0 – Joan Roman 62′
2:0 – Jakub Bieroński 75′

Stal Rzeszów – GKS Tychy 1:2 (0:1) 0:1 – Maciej Kozina 14′ 1:1 – Bartłomiej Poczobut (k.) 69′ 1:2 – Maciej Kozina 86′

Spadkowicz z PKO Ekstraklasy czekał przez ponad dwa miesiące na zwycięstwo. Bruk-Bet Termalica Nieciecza zapewnił sobie wygraną 3:0 w pierwszej połowie meczu z Resovią.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Resovia 3:0 (3:0)
1:0 – Artem Poliarus 5′
2:0 – Tomas Poznar 22′
3:0 – Maciej Ambrosiewicz 32′

Wisła Kraków przegrywała w Sosnowcu 0:1, ale dwa piękne gole strzelone przez Luisa Fernandeza sprawiły, że ostatecznie to goście wracają do domu z kompletem punktów. Dla Wisły to pierwsza wygrana w lidze od… 20 sierpnia.

Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków 1:2 (1:1)

1:2 – Robert Janicki 71′

Górnik Łęczna – Chrobry Głogów 0:2 (0:0) 0:1 – Sebastian Steblecki 76′ 0:2 – Rafał Wolsztyński 88′

2 liga:

KKS 1925 Kalisz – Zagłębie II Lubin 5:2 (4:2)

Śląsk II Wrocław – Siarka Tarnobrzeg 0:0

Motor Lublin – Polonia Warszawa 0:1 (0:0)
0:1 – Marcin Kluska 69′

Pogoń Siedlce – Kotwica Kołobrzeg 0:0

Stomil Olsztyn – Radunia Stężyca 3:2 (2:0)
1:0 – Maciej Spychała 14′
2:0 – Jakub Tecław (k.) 17′
2:1 – Jakub Letniowski (k.) 59′
2:2 – Wojciech Łuczak 63′
3:2 – Werick Caetano 90′

Znicz Pruszków – Hutnik Kraków 0:1 (0:0)
0:1 – Patryk Kieliś 58′

Górnik Polkowice – Garbarnia Kraków 2:1 (1:1) 1:0 – Rafał Karmelita 8′ 1:1 – Patryk Mularczyk 44′ 2:1 – Abdallah Hafez 60′

Premier League:

Walczące o utrzymanie w Premier League Leicester bez punktów zakończyło domową potyczkę z Manchesterem City. Mistrz Anglii gola zdobył chwilę po przerwie.

Hitem meczów zaplanowanych na sobotę o godzinie 16:00 było starcie Brighton z Chelsea. Gospodarze zdemolowali gości z Londynu i wygrali aż 4:1.

Liverpool FC nie poradził sobie w Premier League z przedostatnim w tabeli Leeds United. Stracił kuriozalnego gola, zmarnował liczne sytuacje podbramkowe, a decydujące trafienie na 2:1 było w końcówce meczu.

Uderzenie Marcusa Rashforda do bramki Łukasza Fabiańskiego dało Manchesterowi United zwycięstwo 1:0 z West Hamem United. Były reprezentant Polski opuścił boisko już w przerwie meczu Premier League.

Bundesliga:

Borussia Dortmund wygrała na wyjeździe z Eintrachtem Frankfurt (2:1). Jednakże po spotkaniu nie tyle mówi się o wspaniałym widowisku, co o wielkich kontrowersjach.

Bayern Monachium miewał już w tym sezonie lepsze mecze, ale i tak bardzo pewnie pokonał w sobotnie popołudnie FSV Mainz 6:2. Tym samym, przynajmniej na chwilę, Bawarczycy awansowali na pozycję lidera Bundesligi.

Berlińczycy po raz kolejny wrócili na tarczy. Zespół Sandro Schwarza przegrał z Werderem, co może skutkować sporym spadkiem Herthy w tabeli.

Union Berlin, z Tymoteuszem Puchaczem w podstawowym składzie, wygrał 2:1 z Borussią M’gladbach i nie oddaje pierwszego miejsca w tabeli Bundesligi.

Primera Division:

Pasjonująco zapowiada się walka o mistrzostwo Hiszpanii. Po 12. kolejce FC Barcelona traci już tylko punkt do prowadzącego Realu Madryt. Podopieczni Xaviego żegnają się z Ligą Mistrzów i mogą już w pełni skupić się na krajowych rozgrywkach.

W sobotnim meczu na Estadio Mestalla Valencia CF postawiła się FC Barcelonie. Do ostatnich sekund ważył się losy spotkania. W doliczonym czasie gry przebudził się Robert Lewandowski. Polski napastnik dopadł do piłki po asyście Raphinhi i skierował ją do siatki. FC Barcelona wskoczyła na fotel lidera po zwycięstwie 1:0 i czekała na odpowiedź Realu Madryt.

Dzień później “Królewscy” podejmowali Gironę. Aktualni mistrzowie Hiszpanii objęli prowadzenie dopiero w 70. minucie rywalizacji, kiedy Vinicius Junior sfinalizował zespołową akcję. Radość kibiców Realu nie trwała długo, bo po 10 minutach Christian Stuani wykorzystał rzut karny. W samej końcówce arbiter nie uznał trafienia Rodrygo. Zawodnicy Carlo Ancelottiego musieli zadowolić się remisem przed własną publicznością.

Serie A:

Victor Osimhen i Chwicza Kwaracchelia wrócili do podstawowego składu Napoli. Nigeryjczyk strzelił trzy gole, a Gruzin do jednego trafienia dołożył dwie asysty. W wygranym 4:0 meczu z Sassuolo zagrał Piotr Zieliński.

Atalanta szybko podniosła się po pierwszej porażce w sezonie i pokonała 2:0 Empoli FC. Sebastian Walukiewicz wszedł na boisko w przerwie i zaliczył jak dotąd najdłuższy występ w sezonie.

US Salernitana 1919 sprawiła sporą niespodziankę. Klub Krzysztofa Piątka pokonał Lazio 3:1. Po spotkaniu zawodnicy zwycięskiej ekipy świętowali w szatni, a wszystko zostało nagrane.

Rossoneri zostali pokonani 1:2 przez Torino FC i tracą sześć punktów do prowadzącego w tabeli Napoli. Karol Linetty wszedł na boisko z ławki rezerwowych w końcówce meczu.

W meczu o przełamanie Fiorentina zwyciężyła 2:1 ze Spezią Calcio. Decydująca bramka padła w ostatniej minucie podstawowego czasu.

Wymęczona wygrana Bianconerich w nieatrakcyjnym meczu. Pokonali 1:0 US Lecce dzięki akcji młodych zmienników. Arkadiusz Milik miał niewiele szans na gola, a Wojciech Szczęsny nie musiał bronić uderzenia celnego.

Ligue 1:

Olympique Lyon w hitowym meczu 13. kolejki Ligue 1 mierzył się na własnym stadionie z Lille. Gospodarze wygrali skromnie, zaledwie 1:0.

Strasbourg zremisował w 13. kolejce Ligue 1 z Olympique Marsylia. Gola na wagę remisu strzelił Kevin Gameiro. Francuz pokonał bramkarza gości cudownym uderzeniem z woleja.

Paris Saint-Germain podejmowało jedną z rewelacji Ligue 1 – Troyes. Goście napędzili bardzo dużo strachu drużynie z Paryża. Ostatecznie gospodarzom udało się wygrać jednym golem.

MLS:

Piłkarski świat w wielkim szoku. Legenda “Dumy Katalonii” może wybrać zupełnie nowy kierunek i nie będzie to FC Barcelona. Dużo spekulowało się nad powrotem Lionela Messiego do Barcelony, jednak wiele na to wskazuje, że marzenie kibiców “Blaugrany” może zostać brutalnie zniszczone przez Inter Miami. Najnowsze wieści “The Athletic” nie pozostawiają złudzeń. Według wspomnianego portalu, amerykański klub spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach sfinalizuje kontrakt z legendą “Dumy Katalonii”. Rozmowy pomiędzy stronami mają zostać wznowione po zbliżających się mistrzostwach świata w Katarze. Aktualna umowa Argentyńczyka traci swoją ważność już latem 2023 roku. Stąd też władze Paris Saint-Germain muszą wytężyć swoje działania, jeśli chcą zatrzymać Messiego w stolicy Francji.

San Antonio Spurs byli w tym sezonie skazywani na pożarcie, a jak na razie, bardzo pozytywnie zaskakują. Dobrze znów spisał się Jeremy Sochan. Reprezentant Polski rozpoczął piątkowy mecz w wyjściowym składzie i spędził na parkiecie 31 minut, a jego San Antonio Spurs pokonali u siebie Chicago Bulls 129:124, odnosząc już czwarte zwycięstwo w swoim szóstym dotychczasowym występie. Jeremy Sochan miał w tym spory udział. 19-latek rzucił 13 punktów, zapisał przy swoim nazwisku również sześć zbiórek, pięć asyst, przechwyt, blok, trzy starty i trzy faule. Debiutujący w NBA skrzydłowy trafił 5 na 8 oddanych rzutów z pola, w tym 2 na 4 za trzy i 1 na 2 wolne. Bulls wykorzystali w piątek tylko 9 na 27 oddanych rzutów zza łuku. Lider “Byków”, DeMar DeRozan rzucił 33 punkty, ale drużyna z Chicago odczuła brak kontuzjowanego Zacha LaVine’a.

San Antonio Spurs – Chicago Bulls 129:124 (36:29, 26:31, 32:34, 35:30)
(Johnson 33, Poeltl 21, Collins 16 – DeRozan 33, White 19, Drummond 17)

Chicago Bulls – Philadelphia 76ers 109:114 (22:37, 34:27, 31:26, 22:24)
(DeRozan 24, Vucevic 23, LaVine 20 – Embiid 25, Harden 15, Niang 15, Maxey 14)

Defensywa Toronto Raptors była bezradna. Tyrese Maxey, który za kilka dni obchodzić będzie 22. urodziny, rzucił aż 44 punkty i ustanowił w piątek nowy rekord kariery.

Toronto Raptors – Philadelphia 76ers 90:112 (26:28, 22:37, 22:16, 20:31)
(Siakam 26, Anunoby 19, Trent Jr. 14 – Maxey 44, Melton 13, Harris 13)

Ponad 19 tys. kibiców, którzy w piątek obejrzeli na żywo mecz w hali TD Garden, nie mogli narzekać na nudę. Boston Celtics ponieśli jednak drugą porażkę z rzędu, tym razem przegrywając po dogrywce z Cleveland Cavaliers

Boston Celtics – Cleveland Cavaliers 123:132 po dogrywce (34:33, 41:29, 24:33, 15:19, 9:18)
(Tatum 32, Brown 32, Horford 12 – LeVert 41, Mitchell 41, Mobley 19)

Bucks jeszcze nie przegrali, a Los Angeles Lakers w tym sezonie jeszcze nie wygrali – tym razem nie dotrzymali kroku ekipie Minnesota Timberwolves.

Milwaukee Bucks – New York Knicks 119:108 (26:24, 33:29, 37:32, 23:23)
(Antetokounmpo 30, Allen 17, Holiday 16 – Barrett 20, Quickley 14, Randle 14, Brunson 13)

Minnesota Timberwolves – Los Angeles Lakers 111:102 (28:25, 24:27, 26:23, 33:27)
(Edwards 29, Gobert 22, Towns 21 – James 28, Westbrook 18, Reaves 12, Brown Jr. 12)

Milwaukee Bucks zachowali status niepokonanych. Wpadkę zaliczyli za to mistrzowie NBA. Fatalnie wiedzie się na początku sezonu Brooklyn Nets.

Milwaukee Bucks – Atlanta Hawks 123:115 (32:30, 27:21, 32:33, 32:31)
(Antetokounmpo 34, Holiday 34, Lopez 21 – Young 42, Murray 21, Hunter 14)

Charlotte Hornets – Golden State Warriors 120:113 po dogrywce (34:23, 28:27, 18:33, 27:24, 13:6)
(Washington 31, Hayward 23, Oubre Jr. 18 – Curry 31, Moody 24, Green 12)

Dallas Mavericks – Oklahoma City Thunder 111:117 po dogrywce (25:27, 26:19, 20:26, 28:27, 12:18)
(Doncić 31, Dinwiddie 20, Powell 13, Finney-Smith 13 – Gilgeous-Alexander 38, Dort 16, Bazley 15, Joe 15)

Brooklyn Nets – Indiana Pacers 116:125 (26:26, 36:37, 28:29, 26:33)
(Irving 35, Durant 26, O’Neale 11, Harris 11 – Mathurin 32, Haliburton 26, Jackson 18)

Debiutujący w NBA reprezentant Polski, Jeremy Sochan rozkręca się z meczu na mecz. Teraz 19-latka zatrzymały problemy zdrowotne. Polak zmuszony był opuścić niedzielny mecz przeciwko drużynie Minnesota Timberwolves. Powód? Choroba. Jeremy Sochan nie czuł się najlepiej, miał objawy podobne do grypy. Dobre informację są takie, że 19-latek otrzymał negatywny wynik testu na COVID-19, więc nie jest to koronawirus. Oprócz Sochana, nieobecni w niedzielę byli także kontuzjowani Devin Vassell oraz Josh Richardson. Braki kadrowe nie przeszkodziły jednak Spurs w odniesieniu następnego, piątego już zwycięstwa w sezonie, a drugiego w trzecim dotychczasowym meczu z Timberwolves.

San Antonio Spurs – Minnesota Timberwolves 107:98 (26:23, 31:24, 28:23, 22:28)
(Johnson 25, McDermott 23, Bates-Diop 18 – Towns 26, Edwards 18, Reid 11)

Świetny Luka Doncić poprowadził w niedzielę Dallas Mavericks do zwycięstwa. To był również dobry dzień dla Los Angeles Lakers, którzy wreszcie się przełamali.

Los Angeles Clippers – New Orleans Pelicans 91:112 (25:18, 27:34, 15:26, 24:34)
(Powell 18, George 14, Morris 12 – McCollum 22, Williamson 21, Marshall 17)

Detroit Pistons – Golden State Warriors 128:114 (29:37, 34:18, 37:36, 28:23)
(Bey 28, Stewart 24, Cunningham 23 – Curry 32, Poole 30, Wiggins 10)

Dallas Mavericks – Orlando Magic 114:105 (29:34, 31:26, 28:23, 26:22)
(Doncić 44, Hardaway Jr. 21, Finney-Smith 13 – Banchero 18, Bol 16, Carter Jr. 15, Hampton 15)

Cóż to byłaby za historia. “Spektakularny plan byłego prezydenta USA” – informują media. Ten bowiem chce wejść w ukochaną przez siebie dyscyplinę sportu, czyli koszykówkę. Barack Obama nie tylko ma należeć do grupy inwestorów, ale i stanąć na jej czele. Cel? Przejąć klub zawodowej ligi NBA Phoenix Suns. W grę wchodzą ogromne, a zarazem rekordowe pieniądze. Mówi się bowiem o kwocie 4 miliardów dolarów! Dotychczasowy rekord to kupno Brooklyn Nets za 2,4 miliarda. Dyskusje o przejęciu Suns są spowodowane faktem, że właściciel Robert Sarver został przez władze NBA zawieszony na rok. Oskarżono go m.in. o rasizm i wulgarny język stosowany wobec swoich pracowników. Czy Obama faktycznie przejmie Suns? Gdyby tak się stało, nie byłby pierwszym prezydentem USA, który miałby udziały w amerykańskim klubie. George W. Bush (prezydent USA w latach 2001-2009), był udziałowcem zespołu MLB Texas Rangers w latach 1989-1998.

Buffalo Sabres w trzeciej tercji odrobili straty do Chicago Blackhawks i odnieśli zwycięstwo przed własną publicznością. “Szable” do 52. minuty przegrywały 1:3, ale najpierw doprowadziły do remisu, a później wygrały 4:3 po dogrywce. Po 2 gole strzelili dla nich Tage Thompson i Victor Olofsson. Ten pierwszy dołożył asystę przy decydującym golu drugiego w dodatkowej części spotkania. Drużyna z Buffalo grała wtedy w przewadze 4 na 3 po karze kapitana rywali Jonathana Toewsa z ostatniej minuty trzeciej tercji. Thompson zdobył oba gole w trzeciej tercji, które pozwoliły doprowadzić do remisu. Tego wyrównującego efektownym uderzeniem krążka z powietrza.

Trzeciej porażki z rzędu doznała drużyna Chicago Blackhawks. “Czarne Jastrzębie” u siebie po rzutach karnych uległy 3:4 Minnesota Wild. Dla “Dzikich” zwycięskiego gola w decydującej serii zdobył Rosjanin Kiriłł Kaprizow, a później wygraną przypieczętował Frédérick Gaudreau. Z gry 2 gole strzelił Matt Boldy, a Mason Shaw zdobył pierwsze punkty w NHL za bramkę i asystę. Shaw czekał na te punkty długo, bo klub z St. Paul już w 2017 roku wybrał go w drafcie, ale debiut w tej lidze Kanadyjczyk zaliczył dopiero w ubiegłym sezonie. 100. mecz w NHL wygrał trener Wild Dean Evason. Z kolei bramkarz Marc-André Fleury wygrał 62. serię karnych w najlepszej lidze świata i pobił tym samym bramkarski rekord należący do Henrika Lundqvista. Dla Blackhawks fantastycznego gola w 51. minucie strzelił Andreas Athanasiou, który ograł obrońcę rywali Matta Dumbę.

Danił Miedwiediew wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP 500 w Wiedniu. W finale moskwianin w trzech setach pokonał Denisa Shapovalova. Tym samym zdobył 500 punktów i zmniejszył stratę do prowadzącego w rankingu Carlosa Alcaraza.

finał gry pojedynczej:

Danił Miedwiediew (1) – Denis Shapovalov (Kanada) 4:6, 6:3, 6:2

finał gry podwójnej:

Alexander Erler (Austria) / Lucas Miedler (Austria) – Santiago Gonzalez (Meksyk) / Andres Molteni (Argentyna) 6:3, 7:6(1)

Felix Auger-Aliassime bez straty seta pokonał Holgera Rune w finale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Bazylei. Tym samym Kanadyjczyk zdobył 500 punktów i zwiększył przewagą w rankingu ATP Race nad Hubertem Hurkaczem.

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 3) – Holger Rune (Dania) 6:3, 7:5

Ivan Dodig (Chorwacja) / Austin Krajicek (USA) – Nicolas Mahut (Francja) / Edouard Roger-Vasselin 6:4, 7:6(5)

Walka o ostatnie dwa bilety do ATP Finals 2022 rozstrzygnie się w Paryżu. W grze pozostało już tylko czterech tenisistów. Wśród nich jest najlepszy z Polaków, Hubert Hurkacz. Kończący sezon Turniej Mistrzów zostanie rozegrany w dniach 13-20 listopada w Turynie. W singlu znamy już sześciu uczestników. Do stolicy Piemontu polecą Carlos Alcaraz, Rafael Nadal, Danił Miedwiediew, Casper Ruud, Stefanos Tsitsipas i Novak Djoković. Serb zapewnił sobie kwalifikację jako mistrz wielkoszlemowy notowany w Top 20 rankingu ATP Race. Hubert Hurkacz zajmuje obecnie dziewiątą pozycję w klasyfikacji ATP Race. To oznacza, że gdyby bilety do Turynu były przyznawane już w ten poniedziałek, to Polak poleciałby do Włoch jako drugi rezerwowy. Aby mieć gwarancję gry w kończącym sezon Masters, 25-latek z Wrocławia musi zatem wyprzedzić dwóch rywali. Hurkacza czeka w Paryżu trudne zadanie, ale jest jeden pozytyw. Wszystko zależy wyłącznie od niego. W ATP Finals 2022 zagra na pewno i to bez oglądania się na rywali, jeśli sięgnie po tytuł we francuskiej stolicy. Stanie się tak, bo triumf w hali Bercy będzie oznaczał wyprzedzenie Andrieja Rublowa (Polak może się z nim spotkać w III rundzie) i Taylora Fritza (Polak może się z nim spotkać w półfinale).