Liga Narodów UEFA:

Rozgrywki Ligi Narodów rozkręcają się. W czwartkowy wieczór na boiska wyszli piłkarze rywalizujący w grupie A2. Hiszpania zremisowała z Portugalią, a Czechy pokonały Szwajcarię.

2:1 – Sow (sam.) 58′

Dobry wieczór dla skandynawskich drużyn w dywizji B Ligi Narodów. Szwecja wygrała w Słowenii, Norwegia w Serbii, a Islandia wróci z punktem z Izraela.

0:1 – Anastasios Bakasetas 39′

Po piątkowym treningu reprezentacji Polski Czesław Michniewicz zdradził mediom, jak będzie wyglądała obsada bramki w najbliższych meczach Ligi Narodów. Selekcjoner poinformował, że w każdym meczu wystąpi inny golkiper. W środowym spotkaniu z Belgią dostępu do bramki reprezentacji Polski będzie strzegł Bartłomiej Drągowski. Trzy dni później w starciu z Holandią wystąpi Łukasz Skorupski. Z kolei Wojciech Szczęsny zagra w ostatnim meczu Biało-Czerwonych podczas czerwcowej przerwy reprezentacyjnej. Polacy ponownie zmierzą się w nim Belgami.

Towarzysko:

Ekwador – Nigeria 1:0

Piłkarze Meksyku, grupowi rywale reprezentacji Polski w tegorocznych mistrzostwach świata, przegrali z Urugwajem 0:3 (0:1) w towarzyskim meczu w Glendale w USA. Meksykanie w pierwszym z trzech spotkań towarzyskich w USA wygrali w sobotę z Nigerią 2:1, a w niedzielę czeka ich jeszcze potyczka w Chicago z Ekwadorem. Argentyński trener Meksyku Gerardo “Tata” Martino zdecydował się niemal całkowicie przemeblować skład w porównaniu z meczem z Nigerią. Zagrali m.in. Jesus Corona z Sevilli i napastnik angielskiego Wolverhampton Raul Jimenez. Przyszli rywale biało-czerwonych zebrali wiele niepochlebnych recenzji.

Meksyk – Urugwaj 0:3

Bramki: Matias Vecino (35), Edinson Cavani dwie (46, 54). Sędzia: Juan Calderon (Kostaryka).

U-21:

Polska potrzebowała niespełna czterech minut na strzelenie pierwszego gola San Marino. Podopieczni Macieja Stolarczyka poszli za ciosem, wygrali 5:0 i powalczą o awans do mistrzostw Europy z Niemcami. Mecz Polska-Niemcy zostanie rozegrany we wtorek 7 czerwca w Łodzi. Tylko wygrana da Polakom pierwsze miejsce w tabeli.

San Marino – Polska 0:5 (0:3)
0:1 – Bartosz Białek 4′
0:2 – Kacper Łopata 17′
0:3 – Michał Skóraś 33′
0:4 – Jakub Kałuziński 82′
0:5 – Bartosz Białek (k.) 89′

Boston Celtics wrócili do finałów NBA po 12 latach przerwy i rozpoczęli je w świetnym stylu. Już w pierwszym meczu odbierają rywalom przewagę parkietu. Finały NBA rozpoczęły się z przytupem, bo wtorkowy mecz miał wszystko, za co koszykówkę można uwielbiać. Boston Celtics odwrócili losy spotkania, odrobili 15 punktów starty, które mieli jeszcze pod koniec trzeciej kwarty i pokonali Golden State Warriors 120:108, obejmując prowadzenie 1-0 w serii. Drugi mecz finałów NBA, w niedzielę, ponownie w San Francisco.

Golden State Warriors – Boston Celtics 108:120 (32:28, 22:28, 38:24, 16:40)
(Curry 34, Wiggins 20, Thompson 15 – Horford 26, Brown 24, White 21)

Stan serii: 1-0 dla Celtics.

EBL:

Władze Twardych Pierników Toruń dokonały wyboru nowego trenera. Jednym z kandydatów był Dejan Mihevc, ale ostatecznie klub postawił na szkoleniowca, który ma za sobą udany sezon w PLK. Nowym trenerem Twardych Pierników Toruń został Milos Mitrović, który w ostatnim sezonie z powodzeniem pracował w zespole Asseco Arce Gdynia. Serb, który był debiutantem w PLK, pokazał się z dobrej strony. Asseco Arce udało się utrzymać na poziomie ekstraklasy, mimo że na początku rozgrywek skazywano ją na pożarcie.

Rezerwowy bramkarz Colorado Avalanche zatrzymał najskuteczniejszy zespół fazy play-off NHL i pomógł drużynie w odniesieniu drugiej zwycięstwa w finale konferencji zachodniej. “Lawina” potrzebuje jeszcze dwóch wygranych, by być w finale Pucharu Stanleya. Pavel Francouz stanął tej nocy między słupkami w ekipie z Denver, ponieważ w pierwszym spotkaniu finału konferencji z Edmonton Oilers urazu doznał nominalny numer 1 Darcy Kuemper. Czech już wtedy zastąpił go w bramce, ale nie spisał się imponująco, choć jego drużyna wygrała. Tym razem jednak zatrzymał wszystkie 24 strzały gości i zachował “czyste konto”, a miejscowi zwyciężyli 4:0, podwyższając stan serii na 2-0 przed jej przeniesieniem do Edmonton.

Szkoleniowiec Calgary Flames Darryl Sutter, po raz pierwszy w karierze, otrzymał nagrodę Jack Adams Award wręczaną najlepszemu trenerowi sezonu w hokejowej lidze NHL. Jego drużyna w rundzie zasadniczej triumfowała w Pacific Division. 63-letni Sutter po raz pierwszy w karierze zanotował 50 zwycięstw i 111 punktów w 82 meczach. To drugi wynik w historii klubu. Lepszym osiągnięciem “Płomienie” legitymują się od sezonu 1988/89, kiedy to zdobyły Puchar Stanleya. Sutter otrzymał trofeum po 20 latach pracy trenerskiej w NHL. Wcześniej prowadził Chicago Blackhawks, San Jose Sharks i Los Angeles Kings. W tym sezonie w fazie play off Calgary pokonało Dallas Stars w pierwszej rundzie (4-3) i przegrało z Edmonton Oilers (1-4) w drugiej. 63-latkowi brakuje już tylko jednej wygranej do 700 zwycięstw w regularnym sezonie NHL.

French Open 2022:

Iga Świątek po raz czwarty w tym roku nie dała żadnych szans Darii Kasatkinie. Polka wygrała 34. mecz z rzędu na zawodowych kortach i w sobotę powalczy o tytuł w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2022! W czwartek w półfinale Rolanda Garrosa Iga Świątek zmierzyła się z Daria Kasatkina (WTA 20), która w poprzednich rundach nie straciła seta. Polce jedyną partię urwała 19-letnia China Qinwen Zheng w IV rundzie. W walce o finał liderka rankingu zatrzymała byłą 10. rakietę globu. Raszynianka rozbiła przeciwniczkę 6:2, 6:1. Było to czwarte spotkanie tych tenisistek w tym roku. W Australian Open, Dosze i Dubaju Świątek oddała Kasatkinie łącznie 11 gemów. W finale Świątek czeka starcie z 18-letnią Cori Gauff. Polka była górą w obu ich dotychczasowych meczach. Polka nie oddała Amerykance seta w Rzymie (2021) i Miami (2022).

Iga Świątek przekracza w tym sezonie wszystkie bariery. Dotarła do finału Rolanda Garrosa po tym, jak pewnie pokonała 20. rakietę świata Darię Kasatkinę. Tym samym Polka dopisała do swojego dorobku 34. zwycięstwo z rzędu! Wyrównała w ten sposób rekord w liczbie wygranych meczów z rzędu (biorąc pod uwagę XXI wiek). Do tej pory samodzielną liderką była Serena Williams, która w 2013 roku zwyciężyła właśnie 34-krotnie. 21-latka już w sobotę może wskoczyć na samodzielne prowadzenie. Aby tego dokonać musi “tylko” zwyciężyć w Rolandzie Garrosie.

Iga Świątek (Polska, 1) – Daria Kasatkina (20) 6:2, 6:1
Cori Gauff (USA, 18) – Martina Trevisan (Włochy) 6:3, 6:1

Czwartek był kolejnym intensywnym dniem dla Martyna Pawelskiego na paryskich kortach. Najpierw 17-letni gliwiczanin przystąpił do rywalizacji w ramach ćwierćfinału singla. Jego przeciwnikiem był Meksykanin Rodrigo Pacheco Mendez. Po 100 minutach walki Polak wygrał 7:6(2), 6:4.

Po paru godzinach przerwy Pawelski wyszedł jeszcze do ćwierćfinału debla. Wspólnie z Peterem Nadem rozegrał 68-minutowy mecz z parą Alex Michelsen i Michael Zheng. Polsko-słowacki duet pokonał Amerykanów po super tie breaku 6:2, 3:6, 10-8 i awansował do półfinału.

W piątek czeka Pawelskiego kolejny wymagający dzień. Jego przeciwnikiem w półfinale singla będzie 16-letni Belg Gilles Arnaud Bailly, który wyeliminował z turnieju najwyżej rozstawionego Amerykanina Bruno Kuzuharę. Potem Polak i jego słowacki partner powalczą jeszcze o finał gry podwójnej. Ich rywalami będą rozstawieni z drugim numerem Peruwiańczycy Gonzalo Bueno i Ignacio Buse.

Siatkówka:

Nie udało się podopiecznym Stefano Lavariniego wywalczyć drugiego zwycięstwa w rozgrywkach Ligi Narodów Kobiet. Tym razem Biało-Czerwone uległy Brazylii w trzech setach. W każdym z nich jednak walka toczyła się do samego końca. Kolejny mecz reprezentacja Polski rozegra w sobotę. Tym razem rywalkami Biało-Czerwonych będzie Korea Południowa.

Bliskie sprawienia niespodzianki były reprezentantki Niemiec, które w niedzielę zmierzą się z Polską. Podopieczne Vitala Heynena prowadziły już 2:0 w starciu z wyżej notowaną reprezentacją Japonii. W trzeciej partii do głosu zaczęły jednak dochodzić ich rywalki, które rzuciły się w pogoń.

Ostatecznie o losach pojedynku zadecydował tie-break. W nim lepsze okazały się zawodniczki z kraju kwitnącej wiśni.

Drugie spotkanie było znacznie mniej wyrównane. Podrażnione porażką z reprezentacją Polski Kanadyjki szybko narzuciły Dominikankom własne warunki gry.

W drugiej kolejce Ligi Narodów Kobiet rozegrano pierwsze mecze, które rozstrzygnięto w pięciu setach. W tie-breakach Tajlandia i Bułgaria sprawiły niespodzianki.

Tajlandia – Serbia 3:2 (25:23, 25:27, 25:20, 20:25, 15:12)

Bułgaria – Holandia 3:2 (25:15, 12:25, 19:25, 25:14, 15:7)

Belgia – Włochy 1:3 (25:21, 19:25, 23:25, 20:25)

Podnoszenie ciężarów:

Włoch Antonino Pizzolato zdobył w Tiranie złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kat. 89 kg i wynikiem 392 kg ustanowił rekord świata w dwuboju. Startujący w grupie B Patryk Bęben (Mazovia Ciechanów) uzyskał 336 kg, co dało mu 10. miejsce. Pizzolato wyrwał 175 kg i podrzucił 217, co także jest rekordem świata. Drugiego w klasyfikacji, reprezentanta Bułgarii Karlosa Nasara wyprzedził o 10 kg. Polacy do tej pory w stolicy Albanii zdobyli dwa brązowe medale – w kat. 73 kg Piotr Kudłaszyk i w 71 kg Monika Marach.