Premier League:

Mistrzostwo Anglii jest na wyciągnięcie ręki. Manchester City pewnie wygrał w starciu wyjazdowym z Wolverhampton Wanderers (5:1). Na miano bohatera meczu zasłużył Kevin De Bruyne, Belg aż cztery razy trafił do siatki.

Wolverhampton Wanderers – Manchester City 1:5 (1:3)
0:1 – Kevin De Bruyne 7′
1:1 – Leander Dendoncker 11′
1:2 – Kevin De Bruyne 16′
1:3 – Kevin De Bruyne 24′
1:4 – Kevin De Bruyne 60′
1:5 – Raheem Sterling 84′

Po trzech meczach bez zwycięstwa, piłkarze Chelsea FC pokonali 3:0 Leeds United. Drużyna Mateusza Klicha pozostaje w strefie spadkowej Premier League.

Primera Division:

Topór nad niektórymi klubami w La Lidze wisi od kilku tygodni. Drużyny jednak wciąż bronią się i mają matematyczne szanse na utrzymanie.

Deportivo Alaves – Espanyol Barcelona 2:1 (1:1)

Puchar Włoch:

Sześć goli i dwa zwroty akcji. Nie zabrakło dramaturgii w finale Pucharu Włoch. Inter Mediolan strzelił w dogrywce gole decydujące o zwycięstwie 4:2. Juventus, po latach sukcesów, kończy sezon bez jakiegokolwiek trofeum

Juventus FC – Inter Mediolan 2:4 pd. (0:1, 2:2, 2:4)

Ligue 1:

W środę wieczorem rozegrano dwa zaległe spotkania Ligue 1. Padło w nich aż dziewięć goli. Trwa zacięta walka o miejsca premiowane udziałem w Lidze Mistrzów.

4:2 – Hicham Boudaoui 80′

Marcin Bułka (OGC Nice) spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

FC Nantes – Stade Rennais 2:1 (1:1) 0:1 – Flavien Tait 32′ 1:1 – Kalifa Coulibaly 45′ 2:1 – Nicolas Pallois 71′

Super League:

AEK Ateny podejmował na swoim stadionie Gianninę i wygrał ostatecznie 3:0. Wyróżniał się Grzegorz Krychowiak, który strzelił gola, a także zanotował asystę. Dzięki wygranej ekipa Polaka wciąż jest w grze o europejskie puchary.

US Open Cup:

New England Revolution wygrało swój mecz 1/16 finału krajowego pucharu. Polski napastnik dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. New England Revolution z Adamem Buksą w składzie pokonało FC Cincinnati 5:1. Zespół Bruce’a Areny był faworytem i nie zawiódł przed własną publicznością.

Fortuna 1 liga:

Ciężko znaleźć jedno słowo, które opisuje aktualną sytuację finansową piłkarskiego klubu ŁKS Łódź. Ze sprawozdania, jakie przedstawiła spółka wynika, że zanotowała stratę wynoszącą ponad 7,2 mln złotych! Łódzki Klub Sportowy cały czas pozostawał w grze o awans. Dziś jednak odpadł z rywalizacji, nie na boisku, a przy zielonym stoliku. Decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN łodzianie nie dostali pozwolenia na grę w Ekstraklasie. ŁKS-owi przysługuje prawo do odwołania się od powyższej decyzji, w terminie do 5 dni od chwili jej doręczenia. Jak podaje prokurent łódzkiej drużyny, Jarosław Olszowy, łodzianie na pewno z niego skorzystają. Nie wiadomo jednak, czy uda im się coś wskórać, ponieważ ze sprawozdania finansowego opublikowanego przez ŁKS wynika, że klub ma ogromne długi.

Milwaukee Bucks w niesamowity sposób odwrócili losy piątego meczu półfinału Konferencji Wschodniej. Szokująco zakończył się natomiast drugi mecz dnia, pomiędzy Memphis Grizzlies a Golden State Warriors. Bucks pokazali w środę wielki charakter. Jeszcze na początku czwartej kwarty było 93:79 dla Boston Celtics, a na dwie minuty przed końcem, podopieczni Ime Udoka prowadzili 105:99. Co zrobili wtedy mistrzowie NBA? Wspięli się na absolutne wyżyny. Goście zakończyli spotkanie zrywem 11-2. Giannis Antetokounmpo i Jrue Holiday trafili za trzy, a Bobby Portis dobił piłkę po niecelnym rzucie wolnym Antetokounmpo na 11,4 sekundy przed końcem, doprowadzając do wyniku 108:107. Celtics wciąż mieli szansę, żeby odnieść zwycięstwo, ale niesamowity w obronie był Holiday. 31-latek zablokował Marcusa Smarta i zabrał mu piłkę przy próbie ataku na kosz, a następnie, po dwóch celnych wolnych Pata Connaughtona, rozgrywający zanotował też przechwyt na środku boiska, pieczętując triumf Bucks 110:107.

Boston Celtics – Milwaukee Bucks 107:110 (26:28, 28:19, 32:30, 21:33)
(Tatum 34, Brown 26, Smart 15 – Antetokounmpo 40, Holiday 24, Portis 14)

Stan serii: 3-2 dla Bucks

Memphis Grizzlies, nawet bez Ja Moranta, nie zamierzają się poddawać. Drużyna ze stanu Tennessee rozniosła właśnie Golden State Warriors 134:95, a po trzech kwartach prowadziła nawet 119:67. Goście z San Francisco popełnili aż 22 straty i byli bezradni wobec drużynowo grających rywali. Cały zespół Grizzlies miał aż 37 asyst, a do bariery dziesięciu zdobytych punktów dobiło ich siedmiu zawodników. Jaren Jackson Jr., Desmond Bane i Tyus Jones uzbierali po 21 “oczek”. Warriors wciąż prowadzą, ale już tylko 3-2.

Memphis Grizzlies – Golden State Warriors 134:95 (38:28, 39:22, 42:17, 15:28)
(Jackson Jr. 21, Jones 21, Bane 21, Brooks 12 – Thompson 19, Kuminga 17, Curry 14)

Stan serii: 3-2 dla Warriors

EuroCup:

Milos Teodosić błyszczał, a jego Virtus Segafredo Bolonia okazał się najlepszym zespołem EuroCupu. W wielkim finale rozgrywanym we własnej hali ograli niespodziankę rozgrywek Frutti Extra Bursaspor 80:67. EuroCup to drugie najmocniejsze rozgrywek w Europie, nazywane zapleczem Euroligi.

Virtus Segafredo Bolonia – Frutti Extra Bursaspor 80:67 (25:12, 16:19, 21:22, 18:14)

To była noc odwracania wyników w NHL. Wszystkie drużyny tracące gola jako pierwsze wygrały swoje mecze. Dwie z nich przybliżyły się do awansu do drugiej rundy play-off, a jedna uratowała przed odpadnięciem z rywalizacji.

Calgary Flames wyszli na prowadzenie 3-2 w serii pierwszej rundy Pucharu Stanleya po zwycięstwie u siebie 3:1 nad Dallas Stars.

New York Rangers uratowali się przed odpadnięciem z rywalizacji, pokonując u siebie Pittsburgh Penguins. Nadal w serii przegrywają, ale już tylko 2-3, a nie 1-3.

Jeszcze większą stratę od Rangers odrobili tej nocy gracze Florida Panthers. “Pantery” do 27. minuty przegrywały z Washington Capitals 0:3, ale kolejne 5 goli pozwoliło im wygrać 5:3 i wyjść na prowadzenie 3-2 w całej serii. Wielki mecz rozegrał Carter Verhaeghe, który miał udział przy wszystkich bramkach.

ATP chce ukarać Wimbledon za niedopuszczenie do rywalizacji tenisistów z Rosji i Białorusi, a największe gwiazdy dyscypliny potakują. Roger Federer i Rafael Nadal mogą stracić wielu kibiców. Rada Zawodników, w skład której wchodzą m.in. Roger Federer i Rafael Nadal, poparła pomysł ATP, aby za udział w tegorocznym Wimbledonie nie były przyznawane punkty rankingowe. Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale na ten moment wydaje się więcej niż prawdopodobne, że ten scenariusz się zrealizuje. Decyzja wymaga jeszcze zatwierdzenia przez siedmioosobową Radę ATP.  Na Federera i Nadala zaczęły już spadać gromy. Oburzony jest chociażby brytyjski parlamentarzysta, Chris Bryant. Wimbledon wystartuje 27 czerwca. Wiele wskazuje na to, że nadchodząca edycja może być bezprecedensowa i na długo zapamiętana.

ATP Rzym:

20-letni Jannik Sinner w trzech setach pokonał 34-letniego Fabio Fogniniego we włoskim meczu II rundy turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Stan Wawrinka ograł Laslo Djere i 25. raz w karierze, a pierwszy od 2019 roku, zagra z Novakiem Djokoviciem.

Jannik Sinner (Włochy, 10) – Fabio Fognini (Włochy) 6:2, 3:6, 6:3
Marin Cilić (Chorwacja) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, 9) 5:7, 6:2, 6:1
Alex de Minaur (Australia) – Tommy Paul (USA) 7:5, 6:4
Stan Wawrinka (Szwajcaria, PR) – Laslo Djere (Serbia, Q) 7:6(8), 3:6, 6:4

Rzym nie jest szczęśliwy dla Huberta Hurkacza. Polak w parze z Grigorem Dimitrowem uległ Chorwatom – Nikoli Mekticiowi i Mate Paviciowi w II rundzie turnieju w grze podwójnej.

Nikola Mektić (Chorwacja) / Mate Pavić (Chorwacja) – Grigor Dimitrow (Bułgaria) / Hubert Hurkacz (Polska) 7:5, 7:5

WTA Rzym:

W III rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie Iga Świątek pokonała Wiktorię Azarenkę 6:4, 6:1. Wynik pierwszego seta nie oddaje tego, co się działo na korcie. W swoim drugim meczu w turnieju WTA 1000 rozgrywanym w Rzymie na drodze Igi Świątek stanęła była liderka rankingu, Wiktoria Azarenka. Białorusinka swoje zmagania rozpoczęła od I rundy, w której pewnie pokonała Viktoriję Golubić, a następnie również w dwóch setach odprawiła Camilę Osorio. Dla Polki, która w środę łatwo pokonała Elenę-Gabrielę Ruse, poprzeczka poszła do góry. Polka źle zaczęła to spotkanie. Przy swoich pierwszych dwóch podaniach męczyła się. Obydwa gemy trwały bardzo długo i w obydwu rywalka miała breakpointy, które niestety wykorzystała. A że przy swoim podaniu w drugim gemie Białorusinka zaserwowała dwa asy, to szybko wyszła na prowadzenie 3:0 w pierwszym secie. Sytuacja zaczęła się zmieniać od czwartego gema. Od drugiego gema weszła na swój poziom. Lepiej zaczęło funkcjonować pierwsze podanie, co znacząco wpłynęło na długość gemów. Z akcji na akcję nasza tenisistka się rozkręcała, a jej rywalka wręcz przeciwnie. Najlepszym podsumowaniem tej części meczu był ostatni gem, który liderka WTA wygrała do zera, a zakończyła go asem serwisowym.

W ćwierćfinale Iga Świątek zagra z Biancą Andreescu, która pokonała Petrę Martić 6:4, 6:4.

Iga Świątek (Polska, 1) – Wiktoria Azarenka (16) 6:4, 6:1

Paula Badosa pewnie rozprawiła się z Alaksandrą Sasnowicz w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Odpadła inna hiszpańska tenisistka Garbine Muguruza. Amerykanka Danielle Collins pożegnała Rumunkę Simonę Halep.

Paula Badosa (Hiszpania, 2) – Alaksandra Sasnowicz (Q) 6:2, 6:1
Danielle Collins (USA, 7) – Simona Halep (Rumunia) 7:6(1), 6:3
Ons Jabeur (Tunezja, 9) – Ajla Tomljanović (Australia) 7:5, 6:2
Julia Putincewa (Kazachstan, Q) – Garbine Muguruza (Hiszpania, 8) 3:6, 7:6(4), 6:1
Daria Kasatkina – Leylah Fernandez (Kanada) 4:6, 6:3, 7:6(2)

WTA Paryż:

Magdalena Fręch awansowała do ćwierćfinału challengera WTA w Paryżu. W pełnym napięciu meczu pokonała Dianę Parry. W następnym starciu mogła rywalizować z Magdą Linette, ale druga Polka nie poradziła sobie z Aną Bogdan.

Magdalena Fręch (Polska, 8) – Diane Parry (Francja) 6:1, 3:6, 7:6(6)
Ana Bogdan (Rumunia) – Magda Linette (Polska, 2) 7:6(4), 6:0

Siatkówka:

Jastrzębski Węgiel uciekł spod topora i pokonał Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1, przedłużając szanse na mistrzostwo Polski. Fatalnej kontuzji w czwartym secie doznał Norbert Huber, który został zniesiony z boiska. To był mecz, który mógł zadecydować o mistrzostwie Polski. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała dwa pierwsze starcia finału PlusLigi i Jastrzębski Węgiel stanął pod ścianą. Musieli wygrać w środę, by pozostać w grze o obronę tytułu. Z kolei ZAKSA była już o krok od mistrzostwa.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 1:3 (24:26, 25:20, 23:25, 22:25)
Stan rywalizacji: 2:1 dla ZAKSY

Cucine Lube Civitanova po raz trzeci z rzędu mistrzem Włoch. W środę zapewnili sobie tytuł zwycięstwem nad Sir Safety Conad Perugia, wygrywając całą rywalizację 3:1.

Cucine Lube Civitanova – Sir Safety Conad Perugia 3:0 (25:23, 25:16, 25:21)
Stan rywalizacji: 3:1 i mistrzostwo dla Lube

Kolarstwo:

Francuz Arnaud Demare (Groupama-FDJ) wygrał w środę w Mesynie piąty etap kolarskiego wyścigu Giro d’Italia. Na mecie odcinka długości 174 km wyprzedził Kolumbijczyka Fernando Gavirię (UAE Team Emirates). Liderem pozostał Hiszpan Juan Pedro Lopez (Trek-Segafredo). Środowy etap zakończył się finiszem z dużego peletonu, choć wcześniej, w połowie dystansu, kiedy kolarze pokonywali jedyną premię górską, kilku sprinterów, w tym Caleb Ewan i Mark Cavendish odpadło od głównej grupy. Kłopoty miał także późniejszy zwycięzca, który jednak przy pomocy kolegów z zespołu doszedł do peletonu, a na mecie sięgnął po szósty w karierze triumf etapowy w Giro.