Meksyk, Arabia Saudyjska i Argentyna – to rywale Polaków na mistrzostwach świata w Katarze! W piątek poznaliśmy najważniejsze przedmundialowe rozstrzygnięcia. Rozlosowano skład grup. Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia.

USA
zwycięzca barażu w Europie (Walia / Szkocja / Ukraina)

Francja
zwycięzca 1. barażu interkontynentalnego (Zjednoczone Emiraty Arabskie / Australia / Peru)
Dania
Tunezja

grupa E:
Hiszpania
zwycięzca 2. barażu interkontynentalnego (Kostaryka / Nowa Zelandia)

Premier League:

To były złe miłego początki. Tottenham Hotspur musiał odrabiać straty, jednak ostatecznie rozbił u siebie Newcastle United aż 5:1.

W sobotnie popołudnia całą Polskę obiegły zdjęcia Jakuba Modera znoszonego z murawy w meczu Brighton and Hove Albion z Norwich City. Wyglądało to dramatycznie i skutki okazały się również opłakane. Występ polskiego pomocnika w MŚ2022 jest zagrożony.

West Ham z Łukaszem Fabiańskim w składzie pokonał Everton 2:1. Pablo Fornals zmienił tor lotu piłki i Polak nie uchronił swojej drużyny przed stratą bramki.

Na zakończenie sobotnich zmagań w ramach 31. kolejki Premier League Manchester United podejmował Leicester City. Czerwone Diabły zremisowały z Lisami 1:1 po bramkach Kelechi Iheanacho i Freda.

Chelsea FC – Brentford FC 1:4 (0:0)

Burnley FC – Manchester City 0:2 (0:2)

Liverpool FC z dwudziestym drugim zwycięstwem w sezonie 2021/2022 Premier League. Tym razem w 31. kolejce The Reds rozprawili się przed własną publicznością z Watford FC (2:0).

Primera Division:

Kibice Celty Vigo długo nie zapomną sobotniego meczu z Realem Madryt. Sędzia Pablo Gonzalez Fuertes podyktował trzy rzuty karne dla Królewskich, ale Karim Benzema wykorzystał tylko dwa z nich. Dzięki temu Real wygrał na Estadio Balaidos 2:1.

Atletico Madryt – Deportivo Alaves 4:1 (1:0)

Xavi odmienił Barcelonę! Katalończycy po długiej pogoni w niedzielny wieczór zameldowali się na pozycji wicelidera La Ligi po wygranej 1:0 nad Sevillą.

Bundesliga:

Z początkowymi trudnościami, ale Bayern Monachium pokonał na wyjeździe SC Freiburg 4:1. Gola nie strzelił Robert Lewandowski, jednak wyręczyli go wracający do zespołu Leon Goretzka, Kingsley Coman oraz rezerwowi Serge Gnabry i Marcel Sabitzer.

To może być ważny moment w walce o mistrzostwo Niemiec. Wicelider Bundesligi Borussia Dortmund przegrała u siebie z RB Lipsk 1:4 i do Bayernu Monachium traci obecnie dziewięć punktów.

Rafał Gikiewicz i Robert Gumny zagrali po 90 minut, a ich FC Augsburg wygrał aż 3:0 z VfL Wolfsburg. Spotkanie zaczęło się wybornie dla ekipy z Bawarii, bowiem strzeliła gola już w pierwszej minucie. W drugiej połowie padły dwie kolejne bramki. To ważne zwycięstwo dla Augsburga w kontekście walki o utrzymanie w Bundeslidze.

Serie A:

Atalanta długo przeważała i posiadała piłkę, a Napoli strzelało gole. Drużyna Piotra Zielińskiego zagrała skutecznie w wygranym 3:1 meczu i nie odpuszcza w walce o zdobycie mistrzostwa Włoch.

Pomocnik Sampdorii – Morten Thorsby sprezentował AS Romie zwycięskiego gola na 1:0. Poza Bartoszem Bereszyńskim zagrał w tym meczu Nicola Zalewski.

Pierwszy mecz ligi włoskiej po przerwie reprezentacyjnej nie był wielkim widowiskiem. Spezia Calcio wygrała 1:0 z Venezią FC dzięki bramce w doliczonym czasie. Na boisku nie zabrakło Arkadiusza Recy i Jakuba Kiwiora.

Najpierw czerwona kartka, po chwili decydujący gol na 1:0. Wszystko co najważniejsze w meczu Fiorentiny z Empoli wydarzyło się w ciągu dwóch minut. W derbach Toskanii wystąpił spośród Polaków tylko Szymon Żurkowski.

Włoskie media nie mają wątpliwości. Wojciech Szczęsny był jednym z najlepszych zawodników Juventusu w przegranym 0:1 hicie Serie A z Interem Mediolan.

Ligue 1:

Sześć bramek padło w meczu walczącego o utrzymanie AS Saint-Etienne z Olympique Marsylia. Goście długo przegrywali 0:1, jednak ostatecznie zwyciężyli 4:2. Arkadiusz Milik nie zagrał.

Okazji na awans na 2. miejsce nie wykorzystali piłkarze z Nicei, którzy w spotkaniu kolejki zremisowali z Rennes 1:1.

Piłkarze AS Monaco wciąż walczą o prawo gry w europejskich pucharach. W niedzielę zespół wygrał na wyjeździe z Metz 2:1.

W “polskim” meczu RC Strasbourg Alsace pokonał RC Lens 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił Ludovic Ajorque. Przemysław Frankowski nie będzie miło wspominał tego spotkania. W 65. minucie piłka odbiła się od ręki Przemysława Frankowskiego i po krótkim namyśle arbiter podyktował rzut karny dla RC Strasbourg Alsace.

PSG musiało za wszelką cenę zadowolić swoich kibiców i dało prawdziwy popis. Wysoko pokonało FC Lorient, bo aż 5:1. Wcześniej wygwizdano Neymara i Messiego, ale dali show razem z Mbappe. Paryż pewnie zmierza po mistrzostwo Francji.

Scotish Premiership:

Spotkania Rangers z Celtikiem zawsze budzą wielkie emocje. Druga połowa derbów Glasgow została opóźniona, na murawie znaleziono odłamki szkła. Po wznowieniu gry “The Bhoys” zwyciężyli 2:1.

MLS

Po nierozważnym zachowaniu Adam Buksa zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. New England Revolution przegrało 0:1 z New York Red Bulls Patryka Klimali.

Bez bramek zakończyło sie starcie Chicago Fire z FC Dallas.

PKO Ekstraklasa:

W piątek, dzięki wygranej nad Stalą Mielec 2:1, po pełną pulę sięgnęła też Cracovia, która umocniła się w środku stawki.

Stal Mielec – Cracovia 1:2 (0:2)
0:1 – Kamil Pestka 11′
0:2 – Sergiu Hanca 33′
1:2 – Maciej Domański (k.) 90+5′

Gra Lecha Poznań nie układała się w pierwszej połowie, ale po przerwie zespół Macieja Skorży wyszedł odmieniony. Dwóch minut na strzelenia gola potrzebował Michał Skóraś, który dał swojej ekipie ważne zwycięstwo przeciwko Śląskowi Wrocław.

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 0:1 (0:0)
0:1 – Michał Skóraś  48′

Ogromny kiks bramkarza, czerwona kartka i gole w ostatnich minutach. Jagiellonia Białystok pokonała 2:1 (0:0) KGHM Zagłębie Lubin w meczu 27. kolejki.

Jagiellonia Białystok – KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (0:0)
0:1 – Patryk Szysz 50′
1:1 – Andrzej Trubeha 89′
2:1 – Marc Gual 90+7′

Bruk-Bet Termalica Nieciecza miał zdecydowanie więcej sytuacji bramkowych, ale musiał zadowolić remisem 1:1 z Radomiakiem Radom. Antybohaterem gospodarzy okazał się Nemanja Tekijaski, który znowu strzelił gola samobójczego.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Radomiak Radom 1:1 (0:1)
0:1 – Nemanja Tekijaski (s.) 21′
1:1 – Muris Mesanović 55′

Lider PKO Ekstraklasy odniósł efektowne zwycięstwo 4:0 z Górnikiem Łęczna. Przeciwności nie brakowało, a załamanie pogody na Lubelszczyźnie było dopiero ostatnią z nich.

Górnik Łęczna – Pogoń Szczecin 0:4 (0:2)
0:1 – Mariusz Fornalczyk 10′
0:2 – Kamil Grosicki 19′
0:3 – Luka Zahović 65′
0:4 – Maciej Żurawski 69′

Piłkarze Rakowa Częstochowa wciąż w grze o mistrzostwo Polski. Drużyna Marka Papszuna wygrała w Grodzisku Wlkp. z rewelacyjną wiosną Wartą Poznań 2:0.

Warta Poznań – Raków Częstochowa 0:2 (0:1)
0:1 – Robert Ivanov (sam.) 28′
0:2 – Ivi Lopez 75′

Dużo pracy miał w sobotę sędzia meczu Legia – Lechia. Trzy razy musiał przerwać grę, w tym dwa razy z powodu zachowania kibiców, którzy obrzucali rywalami śnieżkami. W tej przerywanej rywalizacji lepiej poradziła sobie Legia i wygrała 2:1.

Legia Warszawa – Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)
1:0 – Wszołek 29′
2:0 – Pekhart 65′
2:1 – Zwoliński 83′

Wisła Kraków zagrała doskonałą końcówkę I połowy, strzelając gola i czterokrotnie uderzając w obramowanie bramki. Po zmianie stron dwa szybkie gole zdobyli gliwiczanie. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2.

Wisła Kraków – Piast Gliwice 2:2 (1:0)
1:0 – Stefan Savić 31′
1:1 – Kamil Wilczek 51′ (k.)
1:2 – Kamil Wilczek 61′
2:2 – Dor Hugi 71′

Fortuna I Liga:

Widzew Łódź pokonał GKS Tychy 2:1 w 26. kolejce, choć przegrywał już 0:1. Niestety, z powodu zachowania kibiców, spotkanie musiało zostać przerwane. Miedź Legnica nie grała dobrze, ale wykorzystała błędy Resovii w końcówce pierwszej połowy, dzięki którym odniosła osiemnaste zwycięstwo w tym sezonie i pewnie zmierza w kierunku PKO Ekstraklasy. Konfrontacja Sandecji Nowy Sącz z Koroną Kielce nabrała rumieńców w drugiej połowie. Gospodarze dwa razy obejmowali prowadzenie, ale nie nacieszyli się nim i zremisowali 2:2.

Widzew Łódź – GKS Tychy 2:1 (0:1)

Miedź Legnica – Resovia 2:1 (2:1)

GKS Katowice – Górnik Polkowice 1:2 (0:1)

Stomil Olsztyn – Odra Opole 1:2 (0:1)

Zagłębie Sosnowiec – GKS Jastrzębie 2:1 (1:0)

Podbeskidzie Bielsko-Biała – ŁKS Łódź 1:1 (0:0)

Sandecja Nowy Sącz – Korona Kielce 2:2 (0:0)

Arka Gdynia – Skra Częstochowa 3:2 (2:1)

Chrobry Głogów – Puszcza Niepołomice 2:2 (1:0)

eWinner II liga:

Stal Rzeszów i Chojniczanka umocniły się na miejscach premiowanych awansem do Fortuna I ligi. Lider wygrał 2:0 z Wisłą Puławy, a drużyna z Chojnic strzeliła Hutnikowi Kraków zwycięskiego gola na 3:2 w ostatniej minucie podstawowego czasu. W meczu drużyn niepokonanych w 2022 roku górą Ruch Chorzów. Niebiescy przywieźli niezwykle cenne trzy punkty z wyjazdowej potyczki z Wigrami Suwałki (2:0).

Wigry Suwałki – Ruch Chorzów 0:2 (0:1)

Stal Rzeszów – Wisła Puławy 2:0 (2:0)

Chojniczanka – Hutnik Kraków 3:2 (0:1)

Olimpia Elbląg – Radunia Stężyca 0:0

Sokół Ostróda – Znicz Pruszków 2:2 (0:1)

KKS 1925 Kalisz – Śląsk II Wrocław 3:1 (1:0)

Chicago Bulls – Miami Heat 109:127 (30:31, 27:35, 22:32, 30:29)
(LaVine 33, DeRozan 26, Vucevic 12, Williams 12 – Butler 22, Lowry 19, Herro 19)

Słynny argentyński koszykarz Manu Ginobili, który zakończył karierę w 2018 r. w barwach San Antonio Spurs oraz 70-letni obecnie trener George Karl są w gronie 13 osób, które we wrześniu zostaną wprowadzone do Galerii Sław NBA – poinformowała liga. Oprócz nich do Galerii Sław zostaną wprowadzeni m.in. sześciokrotny uczestnik Meczu Gwiazd Tim Hardaway, trener NCAA Bob Huggins pracujący w akademickich rozgrywkach 45 lat, czterokrotna mistrzyni WNBA (2011, 2013, 2015, 2017) i dwukrotna mistrzyni olimpijska (2012 i 2016) Lindsey Whalen oraz trzykrotna mistrzyni WNBA (2003, 2006, 2010) i dwukrotna złota medalistka olimpijska (2004 i 2012) Swin Cash. Jedynym przedstawicielem światowego basketu będzie natomiast wyróżniony pośmiertnie Radivoje Korac, gwiazda jugosłowiańskiej i europejskiej koszykówki.  Ceremonia odbędzie się 9-10 września tradycyjnie w Springfield w stanie Massachusetts.

NCAA:

Piękna kariera Mike’a Krzyzewskiego dobiegła końca.  Urodzony 75 lat temu w Chicago słynny Coach K od  1980 roku trenował  drużynę Duke Blue Devils. Poprowadził tę drużynę do pięciu tytułów mistrzowskich i jedenastu finałów. Trzykrotnie (1989, 1992 i 1999) otrzymał tytuł najlepszego trenera drużyn uniwersyteckich (Naismith Men’s College Coach of the Year Award). Nie zdecydował się na karierę trenerską w NBA mimo kilkukrotnych propozycji. Kilkakrotnie za to trenował drużynę narodową USA.  W 2008 roku na olimpiadzie w Pekinie był  pierwszym trenerem reprezentacji, a prowadzona przez niego drużyna zdobyła złoty medal. W 2010 roku na Mistrzostwach Świata w Turcji jego drużyna zdobyła złoty medal, a dwa lata później obroniła olimpijskie złoto turnieju olimpijskim w Londynie[1]. W 2014 r. w Hiszpanii ponownie zostali mistrzami świata. W 2001 został przyjęty w poczet członków Basketball Hall of Fame. Szkoleniowiec, który z dumą podkreśla polskie korzenie, od kilku lat ma nadzieję, że uda mu się odwiedzić kraj przodków.

W półfinale rozgrywek ligi NCAA jego podopieczni przegrali z University of North Carolina 77:81. W drugim półfinale zespół Kansas pokonał Villanova i dziś w Nowym Orleanie dojdzie do spotkania o mistrzostwo.

EBL:

Coraz ciekawiej na szczycie Energa Basket Ligi. Twarde Pierniki Toruń ograły Grupa Sierleccy Czarnych Słupsk 83:76. Do końca rundy zasadniczej będzie zatem walka o pierwsze miejsce.

101:71 – takim wynikiem na korzyść Legii zakończyło się sobotnie spotkanie w Warszawie. King Szczecin od początku został zepchnięty do defensywy. Nie miał nic do powiedzenia.

Trudno mówić o niespodziance, bo faworyt zagrał bez czterech ważnych zawodników. To okazało się kluczowe, bo Śląsk Wrocław nie miał sił, żeby ograć PGE Spójnię Stargard i przegrał na wyjeździe 73:86.

Niemal perfekcyjny i bardzo efektowny Josh Sharma był bohaterem meczu w Dąbrowie Górniczej, w którym Trefl Sopot pokonał miejscowy MKS 79:71. Amerykański środkowy był tym, który zrobił różnicę.

Ostrowianie przedłużyli pasmo sukcesów, pokonując w piątek na własnym parkiecie dobrze radzący sobie w ostatnim okresie Polski Cukier Pszczółkę Start Lublin aż 99:62.

EBLK:

W Energa Basket Lidze Kobiet zostały już tylko dwie niewiadome. Wiadomo, kiedy wystartują serie o mistrzostwo Polski oraz o brązowy medal. W kluczowej rozgrywce BC Polkowice zmierzy się z Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Batalia o mistrzostwo Polski wystartuje w sobotę 9 kwietnia w Polkowicach. Rywalizacja trwać będzie do trzech zwycięstw.

Zespół Tampa Bay Lightning awansował na 2. miejsce w dywizji atlantyckiej po 4. z rzędu zwycięstwie. “Błyskawica” pokonała u siebie Chicago Blackhawks 5:2. Aktualnie w NHL nikt nie ma dłuższej serii zwycięstw niż obrońcy Pucharu Stanleya. Tej nocy 2 gole – w tym zwycięskiego – i asystę zaliczył dla nich Ross Colton. Po golu i asyście zanotowali Brayden Point i kapitan Steven Stamkos, a wynik strzałem do pustej bramki swojej byłej drużyny na 19 sekund przed końcem meczu ustalił Brandon Hagel. Był to jego pierwszy występ przeciwko Blackhawks, którzy 18 marca oddali go do Lightning w wymianie. 3 razy asystował partnerujący Hagelowi w ataku Nick Paul, który popisał się prawdziwym majstersztykiem podając między nogami bez patrzenia przy golu Coltona na 4:2. Bramkarz mistrzów NHL Andriej Wasilewski wygrał wszystkie 13 meczów sezonów zasadniczych przeciwko ekipie z Chicago. Blackhawks przegrali 4 spotkania z rzędu i są nadal na przedostatniej pozycji w dywizji centralnej.

W meczu dwóch najsłabszych drużyn dywizji centralnej Chicago Blackhawks przegrali u siebie po dogrywce 2:3 z wyeliminowanymi wcześniej z walki o play-off Arizona Coyotes. To już 5. z rzędu porażka drużyny z Chicago, która właśnie tylko “Kojoty” wyprzedza w tabeli swojej dywizji. Zdecydował o niej przypadkowy gol stracony na 15 sekund przed upływem pełnych 5 minut dogrywki. W rozstrzygającej akcji Shayne Gostisbehere próbował podać do Phila Kessela, ale krążek odbił się od łyżwy gracza rywali Jonathana Toewsa i wpadł do bramki. W przeciwieństwie do swoich rywali z ostatniej nocy “Czarne Jastrzębie” jeszcze nie odpadły oficjalnie z rywalizacji o fazę play-off, ale z pewnością stanie się to w najbliższych dniach. Do zdobycia pozostały im jeszcze maksymalnie 24 punkty, a do miejsca premiowanego awansem tracą już 23.

ATP Miami:

Carlos Alcaraz sensacyjnie wygrał turniej ATP Masters 1000 w Miami. Po życiowym sukcesie 18-letniego Hiszpana spotkało kolejne nieoczekiwane doświadczenie – triumfu pogratulował mu król kraju, Filip VI. W minionym tygodniu Carlos Alcaraz wprawił w osłupienie tenisowy świat. 18-letni Hiszpan sensacyjnie zdobył tytuł w turnieju ATP Masters 1000 w Miami. W drodze po trofeum wyeliminował m.in. wyżej notowanych Stefanosa TsitsipasaHuberta Hurkacza i w niedzielnym finale Caspera Ruuda (7:5, 6:4). Po triumfie w Miami Open Alcaraz awansował na najwyższe w karierze 11. miejsce w rankingu. Teraz czeka go krótki odpoczynek i zmiana nawierzchni z amerykańskich kortów twardych na europejską mączkę.

Nie udało się w singlu, ale w deblu już tak. Hubert Hurkacz w duecie z Johnem Isnerem zwyciężył w turnieju w Miami. Polsko-amerykański duet pokonał w finale Wesleya Koolhofa i Neala Skupskiego 7:6, 6:4.