Premier League:

Prowadząca w Premier League Chelsea nie do końca zadowolona kończyła domowy mecz z Manchesterem United. Goście prowadzili po katastrofalnym zagraniu Jorginho. Gospodarze do remisu doprowadzili po rzucie karnym.

Ralf Rangninck został trenerem piłkarzy Manchesteru United do końca trwającego sezonu – poinformował w poniedziałek angielski klub. Później niemiecki szkoleniowiec przez dwa lata ma pełnić funkcję konsultanta.  Rangnick opuścił Lokomotiw Moskwa, gdzie był dyrektorem sportowym. Niemiec w przeszłości prowadził m.in. RB Lipsk, Hoffenheim i Schalke 04 Gelsenkirchen. Przejął drużynę “Czerwonych Diabłów” po zwolnionym osiem dni temu Norwegu Ole Gunnarze Solskjaerze.

Manchester City w tym miesiącu wygrał wszystkie swoje spotkania. Podobnie było w niedzielę. Tym razem mistrzowie Anglii pokonali West Ham 2:1. Kara dla zespołu Łukasza Fabiańskiego mogła być o wiele wyższa.

Spotkanie Burnley z Tottenhamem Hotspur zostało przełożone. Wszystko przez niekorzystną pogodę, która uniemożliwiła rozegranie meczu.

Primera Division:

Coraz ciekawiej w La Lidze. W niedzielę wygrało z Cadizem Atletico Madryt i co najmniej na kilka godzin wskoczyło na 2. miejsce. Przegrał z Espanyolem dotychczasowy wicelider Real Sociedad.

W końcówce meczu z Villarrealem Barcelona miała ogromne problemy. Goście przy stanie 1:1 pozbierali się i wykorzystując błędy obrony ostatecznie zwyciężyli 3:1.

Real Madryt po zwycięstwie 2:1 nad Sevillą zachował prowadzenie w tabeli hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. Cztery punkty mniej mają broniące tytułu stołeczne Atletico i Real Sociedad San Sebastian, który przegrał po 13 meczach bez porażki.

Bundesliga:

Bayern Monachium utrzymał się na fotelu lidera Bundesligi po zwycięstwie 1:0 z Arminią Bielefeld. Styl pozostawiał jednak wiele do życzenia.

Piłkarze Bayeru nie pozostawili złudzeń RB Lipsk i zwyciężyli 2:0. Zespół z Leverkusen awansował na trzecie miejsce w tabeli. Eintracht Frankfurt pokonał 3:1 Union Berlin po bramce w piątej minucie doliczonego czasu.

Hertha Berlin w dramatycznych okolicznościach zremisowała 1:1 z Augsburgiem w niezwykle istotnym meczu w kontekście utrzymania w Bundeslidze. Goście uratowali punkt w siódmej minucie doliczonego czasu gry!

Tayfun Korkut został trenerem Herthy Berlin – poinformował klub, którego piłkarzem jest Krzysztof Piątek. 47-letni szkoleniowiec na stanowisku zastąpił Pala Dardaia. Stołeczny zespół w tabeli niemieckiej ekstraklasy zajmuje dopiero 14. miejsce.

Serie A:

Atalanta wygrała w Turynie po 24 nieudanych wyprawach z rzędu. Wojciecha Szczęsnego pokonał Duvan Zapata i zapewnił zwycięstwo 1:0 z Juventusem.

AC Milan poniósł drugą porażkę z rzędu w lidze włoskiej, choć był na prowadzeniu. US Sassuolo potrafiło odwrócić wynik na 3:1. Łukasz Skorupski zachował czyste konto w wygranym spotkaniu.

Giallorossi poprawiają sytuację w lidze włoskiej. Tym razem zwyciężyli 1:0 z Torino FC. Trener Ivan Jurić nie skorzystał z Karola Linettego, co w tym sezonie zdarzało się rzadko.

Bartosz Bereszyński pomógł UC Sampdorii w odniesieniu zwycięstwa 3:1 z Hellasem Werona. Szymon Żurkowski już w pierwszej połowie zakończył występ w prestiżowym meczu.

Ligue 1:

Piłkarze Paris Saint-Germain po wyjazdowym zwycięstwie nad Saint-Etienne 3:1 umocnili się na prowadzeniu w tabeli francuskiej ekstraklasy i do 12 punktów powiększyli przewagę nad drugim po 15 kolejkach zespołem Rennes. Zwycięstwo paryżan przyćmił jednak dramat gwiazdy zespołu, Neymara. Zawodnik opuścił boisko na noszach, a stadion o kulach.  Innym ważnym wydarzeniem był debiut w stołecznej drużynie Sergio Ramosa. 35-letni Hiszpan latem podpisał kontrakt, ale z różnych powodów – głównie zdrowotnych – dopiero w niedzielę mógł pojawić się na boisku.

Na drugie miejsce z 28 pkt awansowało Rennes, które po golach Gaetana Laborde i Belga Jeremy’ego Doku pokonało na wyjeździe Lorient 2:0. To szóste zwycięstwo w ostatnich siedmiu meczach ligowych tej ekipy.

Punkty w tej kolejce straciły trzecia w tabeli Nicea (0:1 z Metz) i czwarty Lens (2:2 z Angers), którego zawodnikiem jest Przemysław Frankowski. Ich strata do lidera wynosi już, odpowiednio, 14 i 15 “oczek”.

PKO Ekstraklasa:

W fatalnych warunkach rozegrano mecz 16. kolejki PKO Ekstraklasy w Gliwicach, gdzie Piast podejmował Bruk-Bet Termalikę Nieciecza. Od rana padał śnieg, więc murawa nie nadawała się do gry w piłkę, ale lepiej poradził sobie Piast, który wygrał 2:1.

Piast Gliwice – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:1 (0:1)
0:1 – Muris Mesanović 45+2′
1:1 – Jakub Czerwiński 52′
2:1 – Patryk Sokołowski 71′

Nieskuteczna Wisła Kraków przegrała kolejny mecz – tym razem z Radomiakiem Radom. Dzięki bramce Karola Angielskiego z początku spotkania, beniaminek wygrał już piąte starcie z rzędu na poziomie PKO Ekstraklasy.

Wisła Kraków – Radomiak Radom 0:1 (0:1)
0:1 – Karol Angielski 6′ (k.)

Raków Częstochowa – KGHM Zagłębie Lubin 4:0 (1:0)

2:1 Petr Schwarz 81′

Sporo emocji w Płocku. W meczu sąsiadów w tabeli PKO Ekstraklasy Wisły i Cracovii padły trzy gole. 2:1 wygrali Nafciarze, którzy w lidze wskoczyli na 7. miejsce.

Wisła Płock – Cracovia 2:1 (2:0)
1:0 – Mateusz Szwoch 14′
2:0 – Kristian Vallo 32′
2:1 – Filip Piszczek 47′

Maszyna ze Szczecina działa na wysokich obrotach. Napędzana przez Kamila Grosickiego i Lukę Zahovicia zdemolowała 5:1 Lechię Gdańsk. Pogoń jest nowym wiceliderem PKO Ekstraklasy i takiej formie musi myśleć o mistrzostwie Polski.

Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk 5:1 (2:1)
1:0 – Damian Dąbrowski (k.) 8′
1:1 – Łukasz Zwoliński 27′
2:1 – Luka Zahović 36′
3:1 – Luka Zahović 51′
4:1 – Sebastian Kowalczyk 54′
5:1 – Michał Kucharczyk 70′

Przyspieszenie w drugiej połowie pozwoliło Lechowi Poznań wygrać w derbach z Wartą. Lider PKO Ekstraklasy utrzymuje w tabeli przewagę trzech punktów nad pościgiem. Obudziła się Legia Warszawa.

Lech Poznań – Warta Poznań 2:0 (0:0)
1:0 – Antonio Milić 53′
2:0 – Mikael Ishak 64′

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 1:0 (1:0)
1:0 – Mattias Johansson 45′

Fortun:a I liga

GKS Katowice dwa razy obejmował prowadzenie w meczu z liderem Fortuna I ligi, a mimo to nie zapunktował. Miedź Legnica odpowiadała na gole beniaminka i w końcówce zapewniła sobie zwycięstwo 3:2. Gra ofensywna Arki Gdynia w meczu z Chrobrym Głogów była pozbawiona rumieńców. Na dodatek straciła gola i po porażce 0:1 pozostaje poza strefą barażową w Fortuna I lidze. Widzew Łódź przypomniał sobie jak zwyciężać na zapleczu PKO Ekstraklasy. Wicelider pokonał 3:2 Zagłębie Sosnowiec prowadzone przez jego byłego szkoleniowca Artura Skowronka. Moc wrażeń w Niepołomicach. Puszcza często potyka się w meczach na własnym stadionie, ale tym razem była zabójczo skuteczna w ofensywie. W rywalizacji z Koroną Kielce odniosła wysokie zwycięstwo 5:2.

Dominik Nowak nie jest już trenerem pierwszoligowych piłkarzy Korony Kielce. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. W dwóch ostatnich tegorocznych spotkaniach zespół poprowadzi prawdopodobnie asystent Nowaka, Kamil Kuzera.

Puszcza Niepołomice – Korona Kielce 5:2 (4:1)

Skra Częstochowa – ŁKS Łódź 0:0

Odra Opole – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:1)

0:1 – Joan Roman 30′

1:1 – Jakub Szrek 57′

Chrobry Głogów – Arka Gdynia 1:0 (0:0)
1:0 – Michał Michalec 64′

Widzew Łódź – Zagłębie Sosnowiec 3:2 (2:1)

0:1 – Maksymilian Hebel 63′

Sandecja Nowy Sącz – Górnik Polkowice 1:1 (1:0)

1:0 – Damian Chmiel 28′

1:1 – Mateusz Piątkowski 51′

eWinner II liga:

Przeciwnik wicelidera eWinner II ligi stracił zawodnika już w 37. minucie. Dlatego bezbramkowy remis w meczu Ruchu Chorzów z Motorem Lubin jest większym rozczarowaniem dla Niebieskich. Chojniczanka wykorzystała bezbramkowy remis Ruchu Chorzów z Motorem Lublin i teraz to ona jest na miejscu premiowanym awansem do Fortuna I ligi. Wigry Suwałki wygrały po raz pierwszy po zmianie szkoleniowca. Druga drużyna Lecha II Poznań bierze przykład z zespołu prowadzącego w PKO Ekstraklasie. Od kilku tygodni jest rewelacją eWinner II ligi, czego kolejnym potwierdzeniem jest zwycięstwo 2:1 z Wisłą Puławy.

1:4 – Szymon Emche 90′

Wigry Suwałki – KKS 1925 Kalisz 3:0 (1:0)
1:0 – Mikołaj Łabojko 27′
2:0 – Mariusz Rybicki 47′
3:0 – Kacper Zaborski 84′

Radunia Stężyca – Garbarnia Kraków 0:2 (0:1)
0:1 – Daniel Morys (k.) 13′
0:2 – Michal Klec (k.) 52′

Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Mazowiecki 3:1 (1:0)
1:0 – Damian Michalik 20′
2:0 – Dominik Marczuk 55′
2:1 – Jean Franco Sarmiento 81′
3:1 – Dawid Olejarka 90′

Hutnik Kraków – Olimpia Elbląg 0:3 (0:2)
0:1 – Jan Sienkiewicz 12′
0:2 – Michał Czarny 35′
0:3 – Szymon Stanisławski 76′

Znicz Pruszków – GKS Bełchatów 0:0

Ciekawostki piłkarskie

Robert Lewandowski może zoskie:tać w poniedziałkowy wieczór w Paryżu pierwszym Polakiem, który otrzyma Złotą Piłkę magazynu “France Football”. Był faworytem już w 2020 roku, ale plebiscyt odwołano z powodu pandemii. W tym roku jego wielkim rywalem jest m.in. Lionel Messi. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas wieczornej gali w Paryżu. W głosowaniu na najlepszego piłkarza roku bierze udział 180 dziennikarzy sportowych z całego świata – po jednym z danego kraju. Od tygodni trwają spekulacje, kto otrzyma Złotą Piłkę i zdecydowanie najczęściej padają dwa nazwiska – Lewandowskiego i Messiego, choć niektórzy widzą na pierwszym miejscu również Włocha Jorginho lub Francuza Karima Benzemę.

To była udana niedziela dla Jacka Góralskiego i jego zespołu. Kajrat Ałmaty w niedzielę wygrał w finale Pucharu Kazachstanu po fascynującym meczu.  Ich przeciwnikiem był Szachtior Karaganda.  O losach trofeum miała rozstrzygnąć dogrywka.  To jubileuszowy triumf Kajratu Ałmaty w rozgrywkach Pucharu Kazachstanu. Ekipa Jacka Góralskiego zdobyła bowiem 10. trofeum w historii.

Do kuriozalnej sytuacji doszło podczas finału Copa Libertadores. Palmeiras wygrało w nim 2:1, a zwycięskiego gola strzelił Deyverson. W końcówce meczu “zanurkował” po kontakcie z sędzią. O tym pisze cały świat. Deyverson prawdopodobnie myślał, że popycha go rywal i upadł, zwijając się z bólu. Wszystko wyjaśnił mu sędzia i skończyło się tylko na krótkiej rozmowie i wstydzie zawodnika

Kuriozalny przebieg miał sobotni pojedynek Belenenses – Benfica. Krótko po przerwie sędzia musiał przerwać spotkanie. Wszystko za sprawą tego, że gospodarze nie mieli nawet sześciu zawodników, którzy byliby zdolni do gry.

FK Krasnodar mógł wygrać w starciu z FK Chimki, lecz Grzegorz Krychowiak zmarnował doskonałą okazję. Oba kluby musiały zadowolić się podziałem punktów (3:3).

Sebastian Szymański zdobył gola dla Dynama Moskwa w wygranym 3:2 wyjazdowym spotkaniu 16. kolejki ligi rosyjskiej z Rubinem Kazań. Piąta bramka w sezonie polskiego piłkarza w 85. minucie przesądziła o zwycięstwie gości.

W 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski Piast Gliwice miał podejmować Górnik Zabrze. Spotkanie jednak nie zostanie rozegrane. Wszystko przez wykryte w drużynie gospodarzy zakażenia koronawirusem. Nowy termin spotkania nie został jeszcze podany.

El. MŚ:

Polskim koszykarzom nie można odmówić zawziętości, ale niestety, drugi mecz eliminacji do mistrzostw świata także nie ułożył się po myśli Biało-Czerwonych. Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Lublinie z Niemcami.  To druga porażka biało-czerwonych, którzy pozostają jedyną drużyną bez zwycięstwa w tej grupie. Kolejne mecze odbędą się w lutym 2022.

Polska – Niemcy 69:72 (13:16, 17:24, 21:21, 18:11)

Polska: Jakub Schenk 17, Aleksander Balcerowski 16, Jarosław Zyskowski 14, Jakub Garbacz 9, Tomasz Gielo 5, Michał Kolenda 3, Andrzej Mazurczak 2, Marcel Ponitka 2, Dominik Olejniczak 0, Jakub Karolak 0.

Estonia – Izrael 69:79 (14;20, 22:19, 17:22, 16:18)

Chicago Bulls zrehabilitowali się w piątek po dwóch ostatnich porażkach. Łatwo pokonali Orlando Magic 123:88 i odnieśli 13. triumf w aktualnym sezonie. DeMar DeRozan wywalczył 23 punkty, Zach LaVine uzbierał ich 21, a Nikola Vucevic wystąpił przeciwko drużynie z Florydy po raz pierwszy od momentu swoich przenosin do Chicago.  Czarnogórski środkowy spędził w Magic dziewięć sezonów. Przeciwko byłemu pracodawcy zdobył 16 punktów i zebrał osiem piłek. – Wciąż nie gram na swoje 100-proc., czego można się spodziewać – przyznał Vucevic, który ma za sobą przerwę spowodowaną zakażeniem COVID-19. – Przyjemnie było leżeć na kanapie przez 10 ostatnich dni, ale nie jest łatwo wrócić – dodawał w rozmowie z mediami.

Orlando Magic – Chicago Bulls 88:123 (27:27, 19:28, 23:35, 19:33)
(Carter Jr. 26, Wagner 15, Suggs 14 – DeRozan 23, LaVine 21, White 20)

Chicago Bulls – Miami Heat 104:107 (20:27, 26:22, 28:23, 30:35)
(DeRozan 28, Caruso 22, LaVine 16 – Vincent 20, Lowry 19, Butler 18)

Chicago Blackhawks po dogrywce pokonali St. Louis Blues 3:2 mimo że po pierwszej tercji przegrywali 0:2. Alex DeBrincat celnym strzałem w dodatkowej części meczu przesądził o wygranej zespołu z “Wietrznego Miasta”. Wcześniej trafiali także Jujhar Khaira i Brandon Hagel. DeBrincat, który jest w tym sezonie najlepszym strzelcem drużyny, oba swoje zwycięskie gole w obecnych rozgrywkach strzelał w dogrywkach. W ostatnich 4 sezonach zdobył już 7 takich bramek, czyli najwięcej w całej lidze. Jego zespół po raz pierwszy w sezonie 2021-22 wygrał mecz przegrywając po dwóch tercjach. Wcześniej w takich sytuacjach 9 razy przegrywał. Blues już w pierwszej tercji stracili jednego ze swoich ofensywnych liderów Davida Perrona, który został mocno wbity w bandę przez Jake’a McCabe’a i zjechał z lodu z kontuzją. McCabe’a później na pojedynek pięściarski wyzwał Brayden Schenn. W 5. minucie meczu Jonathan Toews myślał, że strzelił wreszcie swojego pierwszego gola w tym sezonie, ale po “challenge’u” zgłoszonym przez rywali okazało się, że wcześniej “spalił” Patrick Kane. Toews w 20 meczach obecnych rozgrywek zaliczył 9 asyst, ale ciągle nie zdobył bramki. Blackhawks z 16 punktami pozostają na przedostatnim, 7. miejscu w dywizji centralnej. Blues mają 23 “oczka” i utrzymali w niej 2. pozycję.

Timo Meier poprowadził San Jose Sharks do wyjazdowego zwycięstwa nad Chicago Blackhawks. Szwajcar strzelił oba gole w wygranym przez “Rekiny” 2:0 spotkaniu. Przy obu asystował mu Logan Couture, a wszystkie 29 strzałów rywali obronił James Reimer. Dla tego ostatniego to pierwsze “czyste konto” od 11 stycznia ubiegłego roku, gdy był jeszcze graczem Carolina Hurricanes. 7 strzałów rywali zablokował tej nocy swoim ciałem Mario Ferraro, który z 67 blokami jest liderem tej ligowej klasyfikacji w obecnych rozgrywkach. Jego zespół łącznie zablokował w Chicago aż 32 uderzenia, co jest najlepszym wynikiem w jednym meczu w sezonie 2021-22 i w historii klubu z San Jose od kiedy NHL zaczęła notować statystykę zablokowanych uderzeń. Meier ma w tym sezonie 4 zwycięskie gole, dzięki czemu już po 16 występach wyrównał swój rekord kariery pod tym względem. Podopieczni Boba Boughnera udanie rozpoczęli serię 5 gier wyjazdowych, a 23 punkty dają im 5. miejsce w dywizji Pacyfiku. Blackhawks z 16 “oczkami” są nadal przedostatni w dywizji centralnej.

Puchar Daviesa:

Wielka Brytania pokonała 2-1 Francję w meczu Grupy C turnieju finałowego Pucharu Davisa. Australijczycy i Węgrzy rozegrali maratońskie spotkanie, ostatecznie zakończone wygraną tenisistów z Antypodów.

Kazachstan – Szwecja 2:1
Gra 1.: Michaił Kukuszkin – Elias Ymer 3:6, 6:7(4)
Gra 2.: Aleksander Bublik – Mikael Ymer 3:6, 6:4, 6:0
Gra 3.: Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow – Andre Goransson / Robert Lindstedt 6:3, 6:3

Francja – Wielka Brytania 1:2
Gra 1.: Adrian Mannarino – Daniel Evans 5:7, 4:6
Gra 2.: Arthur Rinderknech – Cameron Norrie 2:6, 6:7(6)
Gra 3.: Nicolas Mahut / Arthur Rinderknech – Joe Salisbury / Neal Skupski 6:1, 6:4

Australia – Węgry 2:1
Gra 1.: John Millman – Zsombor Piros 6:4, 4:6, 3:6
Gra 2.: Alex de Minaur – Marton Fucsovics 7:5, 2:6, 7:6(2)
Gra 3.: Alex Bolt / John Peers – Fabian Marozsan / Zsombor Piros 6:3, 5:7(11), 6:3

Novak Djoković wystąpił w singlu i w deblu, ale Serbia przegrała 1-2 z Niemcami w meczu Grupy F turnieju finałowego Pucharu Davisa 2021. Włochy pokonały Ekwador i jako pierwsi zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Rosyjska Federacja Tenisowa – Ekwador 3:0
Gra 1.: Andriej Rublow- Roberto Quiroz 6:3, 4:6, 6:1
Gra 2.: Danił Miedwiediew – Emilio Gomez 6:0, 6:2
Gra 3.: Asłan Karacew / Andriej Rublow – Gonzalo Escobar / Diego Hidalgo 6:4, 4:6, 6:4

Włochy – Kolumbia 2:1
Gra 1.: Lorenzo Sonego – Nicolas Mejia 6:7(5), 6:4, 6:2
Gra 2.: Jannik Sinner – Daniel Elahi Galan 7:5, 6:0
Gra 3.: Fabio Fognini / Jannik Sinner – Juan Sebastian Cabal / Robert Farah 2:6, 7:5, 6:7(6)

Serbia – Niemcy 1:2
Gra 1.: Filip Krajinović – Dominik Koepfer 6:7(4), 4:6
Gra 2.: Novak Djoković – Jan-Lennard Struff 6:2, 6:4
Gra 3.: Nikola Cacić / Novak Djoković – Kevin Krawietz / Tim Puetz 6:7(5), 6:3, 6:7(5)

Wielka Brytania, Kazachstan, Niemcy  i Chorwacja to kolejne reprezentacje, które zapewniły sobie awans do ćwierćfinałów Pucharu Davisa 2021. Odpadła drużyna Kanady, finalista poprzedniej edycji.

Kanada – Kazachstan 0:3
Gra 1.: Brayden Schnur – Michaił Kukuszkin 3:6, 7:6(5), 5:7
Gra 2.: Vasek Pospisil – Aleksander Bublik 2:6, 6:7(6)
Gra 3.: Peter Polansky / Brayden Schnur – Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow 4:6, 7:6(6), 1:6

Oliver Marach, Philipp Oswald – Kevin Krawietz, Tim Puetz 3:6, 4:6

Tenisiści Hiszpanii nie obronią Pucharu Davisa. W nocy z niedzieli na poniedziałek ulegli Rosji 1:2 w meczu grupy A i odpadli z rywalizacji. Oprócz Sbornej stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły ekipy Szwecji oraz Serbii.  O odpadnięciu Hiszpanii zadecydowała deblowa porażka Marcela Granollersa i Feliciano Lopeza z Asłanem Karacewem i Andriejem Rublowem 6:4, 2:6, 4:6.

W 1/4 finału w poniedziałek Włochy zagrają z Chorwacją, we wtorek Wielka Brytania z Niemcami, w środę Serbia z Kazachstanem, a w czwartek Rosja ze Szwecją. Od półfinału rywalizacja będzie się toczyć już tylko w stolicy Hiszpanii, gdzie dwa lata temu rozgrywany był cały turniej (ubiegłoroczną edycję odwołano z powodu pandemii).

Tenis stołowy:

MŚ w tenisie stołowym:

19-letni Szwed Truls Moregard z Dekorglassu Działdowo awansował do finału mistrzostw świata w tenisie stołowym. W półfinale w Houston pokonał słynnego 40-letniego Niemca Timo Bolla 4:3. Jego rywalem będzie Chińczyk Fan Zhendong, który wygrał z rodakiem Liang Jingkunem 4:1.

Wśród kobiet w MŚ w USA w półfinałach zagrały wyłącznie chińskie pingpongistki. Wang Manyu zwyciężyła Chen Meng 4:3, a Sun Yingsha okazała się lepsza od Wang Yidi 4:1.

W finale miksta Wang Chuqin i Sun Yingsha z Chin pokonali japońską parę Hina Hayata, Tomokazu Harimoto 3:0.

Najstarsza uczestniczka mistrzostw świata w tenisie stołowym w Houston, 58-letnia Ni Xia Lian z Luksemburga zapewniła sobie medal w grze podwójnej. Wraz z Sarah De Nutte awansowały do półfinału, co oznacza miejsce na podium, bowiem nie ma pojedynków o trzecie miejsce. W spotkaniach półfinałowych Ni Xia Lian i Sarah De Nutte zagrają z Sun Yingsha i Wang Manyu (Chiny), a Chen Meng i Qian Tianyi (Chiny) z Hiną Hayatą i Mimą Ito (Japonia).

Polacy nie zdobyli medalu w Stanach Zjednoczonych.

Szachy:

Trzecia partia, podobnie jak dwie poprzednie, rozgrywanego w Dubaju meczu o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem i Rosjaninem Janem Niepomniaszczim nie przyniosła rozstrzygnięcia. Stan rywalizacji 1,5:1,5.

W niedzielę rywale zgodzili się na remis po 41 posunięciach. Białymi grał Niepomniaszczi.

Boks:

Totalnie niespodziewanym wynikiem zakończyła się walka Teofimo Lopez – George Kambosos Jr. Ten drugi sprawił wielką sensację. Rywala posyłał na deski już w pierwszej rundzie. Kambosos wygrał na punkty z  Lopezem i odebrał mu tytuły mistrzowskie IBF, WBA, WBO i WBC Franchise wagi lekkiej. Australijczyk sprawił potężną niespodziankę! Dla jego rywala było to natomiast pierwsze niepowodzenie w zawodowej karierze.

Jak podaje “Mirror”, Tyson Fury chce powalczyć z mistrzem organizacji WBO, WBA i IBF – Ołeksandrem Usykiem. Brytyjczyk jest posiadaczem pasa WBC, a chciałby mieć wszystkie. Wymyślił więc, że spotka się z Ukraińcem w walce, której stawką będą pasy czterech federacji. To byłby hit, który na pewno przyciągnąłby fanów boksu, jednak na przeszkodzie stoi Anthony Joshua. Rodak Fury’ego ma po raz drugi walczyć z Usykiem w przyszłym roku. Fury chce obejść ten problem i zaproponował AJ ogromne odszkodowanie, byle tylko zrezygnował z rewanżowego starcia z Ukraińcem. Joshua na razie mówi nie, ale nie odrzuca oferty. “Mirror” cytuje słowa boksera, który uzależnia decyzję od finansowej wysokości propozycji Fury’ego.

Piłka ręczna:

Na zakończenie turnieju w Boadilla del Monte, reprezentacja Polski po porażkach z Niemkami i Hiszpankami pokonała pewnie Słowację 35:24. Wynik mógł być jeszcze wyższy, ale brakowało skuteczności przy łatwych sytuacjach. Mamy więc  nutkę optymizmu przed początkiem mistrzostw świata.

F1:

Frank Williams nie żyje – podał w niedzielę zespół z Grove. Założyciel legendarnej ekipy F1 miał 79 lat, zapisał się w historii dyscypliny, tworząc jeden z najlepszych teamów, zdobywcę 16 tytułów mistrzowskich.  Brytyjczyk trafił do szpitala w ostatni piątek w ciężkim stanie, po czym zmarł w niedzielny poranek w otoczeniu rodziny.

Zimowe:

Kamil Stoch jest obecnie jedynym polskim skoczkiem, który nawiązuje kontakt z czołówką Pucharu Świata. Trzykrotny mistrz olimpijski w pierwszym konkursie indywidualnym w Ruce zajął 8. miejsce. Dobry występ pozwolił mu przesunąć się o jedną lokatę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Kolejna gorzka porażka polskich skoczków. W niedzielę w Ruce Stoch już po 1. serii miał wolne. W finale Żyła przegrał z potężnym wiatrem w plecy. Małym optymizmem była postawa Jakuba Wolnego. Wygrał Anze Lanisek, chociaż stracił sporo nerwów.  W sobotę Słoweniec przegrał tylko z Kobayashim. Dzień później prowadził na półmetku po znakomitym skoku na 147. metr. To zaledwie pół metra mniej od rekordu skoczni. Lanisek otrzymał notę 170,1 pkt i był o krok od triumfu.  Tyle tylko, że w finale rządził wiatr. Przed skokiem Słoweńca mocno wzmogły się podmuchy w plecy. Jury czekało i czekało, by pozwolić Laniskowi wejść na belkę startową. Wreszcie dostał pozwolenie na start. Wiało mu w plecy, ale walczył o każdy metr. Wylądował na 135. metrze i wygrał! Drugiego Karla Geigera, lidera PŚ, wyprzedził o 1,6 pkt. To niecały metr. Na najniższym stopniu podium stanął Markus Eisenbichler.

W niedzielnych zawodach nie wystartował sobotni triumfator Ryoyu Kobayashi. Japończyk otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Trzeci weekend PŚ w skokach odbędzie się w Wiśle. Tak źle nie było nawet w fatalnym dla Polaków sezonie 2015/2016. W pierwszych czterech konkursach Polacy zdobyli do Pucharu Narodów jedynie 133 punkty.

Alpejski Puchar Świata

Reprezentanci Austrii zdominowali zawody alpejskiego Pucharu Świata w zjeździe w kanadyjskim Lake Louise. Triumfował utytułowany Matthias Mayer przed swoim rodakiem Vincentem Kriechmayrem. Trzecie miejsce zajął Szwajcar Beat Feuz.

Z powodu zbyt silnego wiatru slalom gigant kobiet alpejskiego Pucharu Świata w amerykańskim Killington został przerwany po przejeździe dziewięciu zawodniczek, a później odwołany.

Amerykańska alpejka Mikaela Shiffrin wygrywając slalom w Killington odniosła 71. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. W zestawieniu sportowców z największą liczbą wygranych zawodów tego cyklu w konkurencjach narciarskich zajmuje 7. pozycję.  Liderką jest nadal Norweżka Marit Bjoergen, która triumfowała w 114 zawodach w biegach narciarskich, a w 2018 roku zakończyła karierę.

Przez ogromny mróz start biegu pań był wielokrotnie przekładany. Ostatecznie jednak na trasie pojawili się zawodnicy, choć nie wszyscy. Swoje pierwsze punkty w tegorocznym cyklu PŚ zdobyli Dominik Bury oraz Izabela Marcisz.  Ostatecznie ze startu zrezygnowali Norwegowie, bo nie chcieli ryzykować zdrowiem. Bieg jednak się odbył i nic dziwnego, że pod nieobecność najgroźniejszych rywali dominowali Rosjanie.

Norweżka Therese Johaug wygrała niedzielny bieg na dochodzenie na 10 km techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w fińskiej Ruce. Drugie miejsce ze stratą 7,8 s zajęła Szwedka Frida Karlsson. Trzecia Heidi Weng straciła do rodaczki 37,9. Izabela Marcisz zajęła 29. lokatę. W sobotę na 10 km “łyżwą” kolejność była odwrotna – zwyciężyła Karlsson, przed Johaug.

Za Polkami jest już pierwszy weekend Pucharu Świata 2021/22 w biathlonie. Nie należał on jednak do udanych. W niedzielnym sprincie Biało-Czerwone były tłem dla rywalek.  W sobotę, w Oestersundzie, zainaugurowany został Puchar Świata 2021/22 w biathlonie. Polki w biegu na 15 kilometrów spisały się słabo. Liczyliśmy, że poprawią się w niedzielnym sprincie na 7,5 kilometrów, ale tak się nie stało.  Triumfowała reprezentantka Szwecji, Hanna Oeberg, która w sprincie była bezbłędna na strzelnicy. Drugie miejsce zajęła Anais Chevalier-Bouchet (11,3 sekundy straty), a podium uzupełniła Marte Olsbu Roieseland (15,4 sek. straty). W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Marketa Davidova, która wygrała bieg indywidualny w sobotę.

Szwed Sebastian Samuelsson wygrał w Oestersund sprint na 10 km z cyklu Pucharu Świata w biathlonie. Zawodnik gospodarzy wyprzedził Norwegów Vetle Sjastada Christiansena i Johannesa Thingnesa Boe. Samuelsson uzyskał czas 22.33,5. Christiansen stracił do zwycięzcy 11,8 s, a Thingnes Boe – zdobywca Kryształowej Kuli w ostatnich trzech sezonach – 12,2. Najlepszy z Polaków – Łukasz Szczurek – zajął 83. miejsce

Natalia Maliszewska – tak jak to było tydzień wcześniej – nie awansowała do finału A w swojej koronnej konkurencji 500 metrów, ale znalazła się w czołowej piątce na dystansie 1000 metrów.  W Dordrechcie rozegrano czwarte, ostatnie zawody Pucharu Świata 2021 w short tracku. Na styczeń 2022 roku zaplanowano czempionaty kontynentalne (mistrzostwa Europy oraz mistrzostwa czterech kontynentów), na luty – igrzyska olimpijskie, a na marzec – mistrzostwa świata. Natalia Maliszewska została zdyskwalifikowana w finale rywalizacji na 1000 m w zawodach Pucharu Świata w short tracku w holenderskim Dordrechcie. Zwyciężyła Choi Minjeong z Korei Południowej.  Maliszewskiej niewiele zabrakło do czwartego podium w tym sezonie PŚ. Wcześniej świetnie spisywała się na 500 m, zajmując pierwsze miejsce w Pekinie i drugie w Nagoi. Z kolei przed tygodniem w Debreczynie była trzecia na 1000 m.

Polska sztafeta kobiet zajęła trzecie miejsce w finale B na 3000 m zawodów Pucharu Świata w holenderskim Dordrechcie, co oznacza, że awansowała na igrzyska olimpijskie w Pekinie.