El. MŚ 2022:

Drużyny ze strefy CONMEBOL wróciły do walki w eliminacjach MŚ 2022 po trwającej od listopada przerwie. Zaplanowane na marzec mecze zostały odwołane z powodu koronawirusa. W ten sposób, choć od śmierci Diego Armando Maradony minęło blisko pół roku, mecz z Chile był pierwszym Argentyny od czasu pożegnania legendy. Albicelestes upamiętnili Diego specjalnymi koszulkami, a pierwszy gwizdek poprzedziła minuta ciszy. Lionel Messi oddał liczne uderzenia w meczu el. MŚ 2022 przeciwko Chile. Lider reprezentacji Argentyny przymierzył do bramki tylko z rzutu karnego i to trafienie wystarczyło do zdobycia punktu za remis 1:1.

Urugwaj zremisował 0:0 z Paragwajem. Celestes dłużej utrzymywali się przy piłce, oddali więcej strzałów, ale to ich bramkarz Fernando Muslera zmierzył się z większą liczbą uderzeń niż Antony Silva. Celowniki Luisa Suareza czy Jonathana Rodrigueza nie były odpowiednio nastawione. Z kolei niepokonany w eliminacjach Paragwaj potwierdza aspiracje do powrotu na dużą imprezę piłkarską po ponad dekadzie.

Boliwia wygrała 3:1 z Wenezuelą głównie dzięki dubletowi doświadczonego Marcelo Martinsa Moreno. 33-latek otworzył wynik w 5. minucie, a także ustalił w 83. minucie. Dobrze zaprezentował się również Diego Bejerano, który poza zdobyciem bramki, asystował przy ostatnim golu. La Verde wygrali po raz pierwszy w eliminacjach i wyprzedzili w tabeli Wenezuelę. Szansa obu reprezentacji na niespodziewany awans pozostaje jednak mała.

Kolumbia zdobyła w 2020 roku tylko cztery punkty w czterech meczach. Eliminacje są przed półmetkiem, ale sytuacja stawała się nieprzyjemna. Los Cafeteros potrzebowali zwycięstwa w konfrontacji z rozczarowującym Peru i wykonali zadanie. Przekonującą wygraną 3:0 zawdzięczali strzałom Yerry’ego Miny, Mateusa Uribe oraz Luisa Diaza. Oba zespoły dokończyły pełny napięcia mecz w osłabieniu. Jedenastu na dziesięciu grała przez kwadrans Kolumbia i udokumentowała ten okres dwoma golami.

Mecze towarzyskie:

Belgia nie zaimponowała w meczu towarzyskim przed Euro 2020. Prowadziła, ale nie zdominowała Grecji i zremisowała 1:1. Kanonadę urządziła sobie krocząca od zwycięstwa do zwycięstwa reprezentacja Szwajcarii.

Ciekawostki piłkarskie:

Według francuskich mediów, Ligue 1 zostanie zmniejszona z 20 do 18 drużyn. Zmiana ma wejść w życie za dwa lata. Tylko jeden zespół był przeciwny.   FC Metz nie poparło zmniejszenia ligi. Według planowanej zmiany w sezonie 2022/2023 spadną do Ligue 2 aż cztery zespoły, a awansują dwa.  Z kolei na zapleczu francuskiej ekstraklasy ma pozostać 20 drużyn. Ewentualne zmniejszenie stawki może być dopiero rozważane. Nie brak głosów, że piłkarze grają zbyt wiele spotkań w sezonie, przez co są bardzo przemęczeni i nie mają kiedy odpocząć. Zwiększy się liczba meczów w europejskich pucharach.

Gareth Southgate będzie wybierać jedenastkę na mecze Euro 2020 bez dobrze znanego z Premier League obrońcy. W przedostatnim teście przed turniejem kontuzji doznał Trent Alexander-Arnold. Badania wykluczyły jego występ w turnieju. Prześwietlenie wykazało naderwanie mięśnia czworogłowego uda. Alexandra-Arnolda czeka leczenie. Wypadnięcie z kadry na ostatnim etapie przygotowań jest dla niego rozczarowaniem.

Prezes FC Barcelona, Joan Laporta w czwartek wypowiedział się na temat przyszłości Ronalda Koemana. Jak się okazuje holenderski szkoleniowiec nigdzie się nie wybiera i w przyszłym sezonie będzie prowadził zespół Blaugrany. Przyszłość Ronalda Koemana stała pod znakiem zapytania. Media podawały, że holenderski szkoleniowiec może wkrótce opuścić FC Barcelona. Wszelkie wątpliwości rozwiał Joan Laporta. Prezes klubu odpowiedział na wszystkie plotki. W mediach pojawiło się kilku potencjalnych następców dotychczasowego trenera Blaugrany w tym min. Xavi Hernandez czy Patrick Kluivert.

Los Angeles Lakers nie obronią w tym sezonie mistrzowskiego tytułu. Odpadli z fazy play-off i to już w pierwszej rundzie!  Gwiazdor Phoenix Suns, Devin Booker poprowadził drużynę z Arizony do wielkiego zwycięstwa 113:100 w hali Staples Center, które zagwarantowało im również triumf w całej rywalizacji z aktualnymi mistrzami NBA 4-2 i awans do półfinału Konferencji Zachodniej. Booker rzucił aż 47 punktów, trafiając 15 na 22 oddane rzuty z gry, w tym 8 na 10 za trzy. 24-latek zanotował też 11 zbiórek. Suns brylowali już w pierwszej kwarcie, która zakończyła się wynikiem 36:14, a w dalszej części spotkania przyjezdni wypracowali sobie nawet 29 punktów zaliczki.  LeBron James w 41 minut rzucił 29 punktów, miał też dziewięć zbiórek oraz siedem asyst, ale nie zrobił to wrażenia na Suns. Co istotne, Lakers w całym spotkaniu trafili tylko 10 na 35 oddanych rzutów za trzy. James po raz pierwszy w karierze odpadł z fazy play-off w pierwszej rundzie. Dotychczas jego bilans na tym etapie wynosił 14-0.

Los Angeles Lakers – Phoenix Suns 100:113 (14:36, 27:26, 35:27, 24:24)
(James 29, Schroder 20, Caldwell-Pope 19 – Booker 47, Crowder 18, Bridges 10, Johnson 10)

Stan serii: 4-2 dla Suns

Denver Nuggets przegrywali już z Portland Trail Blazers 14 punktami w trzeciej kwarcie (75:89), ale przed rozpoczęciem czwartej, decydującej odsłony, wyszli na prowadzenie 101:98. Goście nie dali się złamać i zanotowali wielki zryw, który pozwolił im przejąć inicjatywę w czwartkowym meczu. Ale ta najważniejsza seria punktowa miała dopiero nadejść.  Ostatnie sześć minut spotkania było popisem w wykonaniu podopiecznych Mike’a Malone’a. Nuggets od remisu 108:108 doprowadzili do wyniku 119:108, a finalnie pokonali Blazers 126:115 i zwyciężając w serii 4-2, awansowali do drugiej rundy fazy play-off. Biorąc pod uwagę kontuzję i absencję Jamala Murraya, to spory sukces zespołu z Kolorado.

Portland Trail Blazers – Denver Nuggets 115:126 (33:29, 35:32, 33:37, 14:28)
(Lillard 28, McCollum 21, Powell 17 – Jokić 36, Porter Jr. 26, Morris 22)

Stan serii: 4-2 dla Nuggets

MŚ:

Reprezentacja Finlandii po zaciętych 60 minutach pokonała Czechy skromnie 1:0. Czesi przez całe spotkanie starali się mocno atakować swoich rywali co było zwłaszcza widoczne w trzeciej odsłonie spotkania. W ostatniej parze ćwierćfinałowej Kanada po dogrywce wygrywa z Rosją 2:1.

Reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Niemiec awansowały do półfinału rozgrywanych w Rydze Mistrzostw Świata elity. Amerykanie w ćwierćfinale pewnie pokonali w Arēnie Rīga Słowację 6:1.  W rozgrywanym w tym samym czasie w Olimpijskim Centrum Sportu ćwierćfinale Niemcy sprawili niespodziankę, eliminując Szwajcarię. Do ostatniej minuty trzeciej przegrywali 1:2, ale po wycofaniu bramkarza wynik wyrównali.

Finlandia – Czechy 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

1:0 Innala – Pakarinen, Kontiola (32:55).

Rosja – Kanada 1:2 d. (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

6:1 Garland – Wolanin – Moore 58:45

Szwajcaria – Niemcy 2:3 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 0:1)
1:0 Untersander – Alatalo – Kurashev 15:17
2:0 Herzog – Scherwey – Bertschy 33:26
2:1 Kühnhackl – Rieder – Nowak 37:23
2:2 Gawanke – Kahun – Noebels 59:16 (bez bramkarza)
2:3 Noebels (decydujący rzut karny)

Dogrywki rozstrzygnęły dwa czwartkowe mecze fazy play-off NHL. W obu spotkaniach lepsi okazali się goście.

Boston Bruins objęli prowadzenie 2-1 w serii drugiej rundy play-off Pucharu Stanleya z New York Islanders dzięki wyjazdowemu zwycięstwu 2:1 w meczu numer 3. Zwycięskiego gola strzelił w 4. minucie dogrywki uderzeniem spod bandy w “okienko” bramki Siemiona Warłamowa Brad Marchand. To jego 2. zwycięskie trafienie w tych play-offach. Oba zanotował w dogrywkach.

New York Islanders – Boston Bruins 1:2 (0:1, 0:0, 1:0, 0:1)
Barzal (55.) – Smith (6.), Marchand (64.)
Stan serii: 1-2. Czwarty mecz w sobotę w Nowym Jorku.

Także dogrywka rozstrzygnęła mecz w Tampie, gdzie miejscowy zespół Lightning uległ 2:3 Carolina Hurricanes. W 6. minucie dodatkowej części spotkania kapitan gości Jordan Staal w przewadze dał im zwycięstwo, zmieniając tor lotu krążka po strzale Sebastiana Aho. Staal, podobnie jak Marchand, strzelił w tych play-offach 2 gole na wagę zwycięstwa i oba w dogrywkach.

Tampa Bay Lightning – Carolina Hurricanes 2:3 (0:0, 2:2, 0:0, 0:1)
Point (29.), Killorn (37.) – Pesce (26.), Aho (28.), Staal (66.)
Stan serii: 2-1. Czwarty mecz w sobotę w Tampie.

French Open:

W dniu 35. urodzin Rafael Nadal 17. raz w karierze pokonał Richarda Gasqueta i awansował do III rundy wielkoszlemowego Roland Garros 2021. Do wyczynów Hiszpana sprzed lat nawiązał w czwartek jego młodszy rodak, Carlos Alcaraz. Już w II rundzie Roland Garros 2021 doszło do meczu mistrzów wielkoszlemowych. Roger Federer, 20-krotny triumfator imprez tej rangi, w czterech setach pokonał Marina Cilicia, zwycięzcę US Open 2014. Odpadli rozstawieni Taylor Fritz i Alex de Minaur. Novak Djoković pewnie awansował do III rundy rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu Rolanda Garrosa 2021. W czwartek Serb osiągnął jubileusz 350 meczów w swoich startach w imprezach Wielkiego Szlema. Gael Monfils popełnił aż 62 niewymuszone błędy i w czterech setach przegrał z Mikaelem Ymerem w II rundzie wielkoszlemowego Roland Garros 2021. Asłan Karacew również odpadł i nie nawiąże do swoich niesamowitych wyczynów z Australian Open.

Diego Schwartzman (Argentyna, 10) – Aljaz Bedene (Słowenia) 6:4, 6:2, 6:4
Philipp Kohlschreiber (Niemcy) – Asłan Karacew (Rosja, 24) 6:3, 7:6(4), 4:6, 6:1
Carlos Alcaraz (Hiszpania, Q) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 28) 6:4, 6:2, 6:4
Jan-Lennard Struff (Niemcy) – Facundo Bagnis (Argentyna) 7:5, 7:6(1), 6:4

Iga Świątek rozegrała drugi mecz w Rolandzie Garrosie. Na kort wyszła krótko przed godz. 19:00 i potrzebowała 61 minut, aby awansować do III rundy. Polka nie dała żadnych szans Szwedce Rebecce Peterson i jest w Paryżu niepokonana od dziewięciu meczów. Kolejna rywalka Świątek również odniosła błyskawiczne zwycięstwo. Anett Kontaveit (WTA 31) w 51 minut pokonała 6:2, 6:0 Kristinę Mladenović (WTA 61). Estonka obroniła dwa break pointy i wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Zdobyła 31 z 40 punktów przy własnym podaniu. Naliczono jej 20 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Francuzce zanotowano siedem piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek.  W sobotę Polka i Estonka zmierzą się w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2021.

Jennifer Brady i Elise Mertens nie miały łatwych przepraw w czwartek w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2021. Cori Gauff uratowała się przed stratą seta. Sloane Stephens, mistrzyni US Open 2017 i finalistka Rolanda Garrosa 2018 przypomniała o sobie w czwartek. Amerykańska tenisistka wyeliminowała Czeszkę Karolinę Pliskova z wielkoszlemowej imprezy w Paryżu.

Magda Linette (Polska) – Ashleigh Barty (Australia, 1) 6:1, 2:2 i krecz
Ons Jabeur (Tunezja, 25) – Astra Sharma (Australia, WC) 6:2, 6:4
Cori Gauff (USA, 24) – Qiang Wang (Chiny) 6:3, 7:6(1)
Iga Świątek (Polska, 8) – Rebecca Peterson (Szwecja) 6:1, 6:1

Rozstawiona z nr 3 Białorusinka Aryna Sabalenka przegrała z Rosjanką Anastazją Pawluczenkową 4:6, 6:2, 0:6 w trzeciej rundzie French Open w Paryżu. Przed rozpoczęciem turnieju czwarta w rankingu WTA tenisistka była wymieniana w gronie faworytek.  Przed rozpoczęciem rywalizacji w Paryżu organizatorzy wymienili na swojej stronie internetowej cztery faworytki: Australijkę Ashleigh Barty, Hiszpankę Garbine Muguruzę, Sabalenkę oraz broniącą tytułu Igę Świątek. Z tego grona w grze pozostała już tylko Polka, która w sobotę w trzeciej rundzie zagra z Estonką Anett Kontaveit.

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 31) – Aryna Sabalenka (Białoruś, 3) 6:4, 2:6, 6:0

Rosyjska tenisistka Jana Sizikowa została w czwartek aresztowana w Paryżu w związku z dochodzeniem w sprawie podejrzeń o ustawienie wyniku meczu deblowego podczas ubiegłorocznego French Open – przekazały miejscowa policja i prokuratura.  O sprawie jako pierwszy poinformował dziennik “Le Parisien”. 26-letnia Sizikowa zajmuje 101. miejsce w światowym rankingu deblowym i ma na koncie jeden wygrany turniej WTA w grze podwójnej. Paryska prokuratura potwierdziła, że nastąpiło to w ramach wszczętego 1 października dochodzenia w sprawie korupcji w sporcie i zorganizowanej działalności przestępczej.

Siatkówka:

Liga Narodów:

W czwartek rozpoczęła się druga seria spotkań w Lidze Narodów siatkarzy. Nasi siatkarze wrócili na zwycięską ścieżkę. W swoim czwartym spotkaniu w Lidze Narodów 2021 Biało-Czerwoni zdeklasowali Australię, wygrywając z nią w trzech krótkich setach. Różnica w poziomie gry między Polakami a ich rywalami była kolosalna. Przeciwko najsłabszemu z dotychczasowych rywali Biało-Czerwonych po raz pierwszy w VNL na boisku pojawił się oszczędzany do tej pory Piotr Nowakowski. Swoje drugie szanse dostali Kamil SemeniukTomasz Fornal i Łukasz Kaczmarek, a wyjściową szóstkę uzupełnili pewniacy na igrzyska – Fabian Drzyzga oraz Paweł Zatorski.

Australia – Polska 0:3 (16:25, 10:25, 12:25)

W najciekawszym meczu Francuzi okazali się lepsi od Brazylijczyków. Zwycięstwa odniosły także reprezentacje Argentyny, Serbii oraz Iranu.

Niemcy – Argentyna 2:3 (19:25, 25:23, 25:17, 23:25, 13:15)

Iran – Kanada 3:1 (22:25, 25:22, 25:22, 25:22)

Japonia – Serbia 1:3 (25:18, 23:25, 22:25, 13:25)

Brazylia – Francja 0:3 (37:39, 18:25, 28:30)

Piąte spotkanie Ligi Narodów w Rimini reprezentacja Polski siatkarzy zagra z drużyną Stanów Zjednoczonych. Przed laty był to bardzo niewygodny i kłopotliwy przeciwnik dla Biało-Czerwonych. W tegorocznej edycji VNL idzie im jednak opornie. Z czterech dotychczas rozegranych spotkań drużyna trenera Johna Sperawa może pochwalić się zaledwie dwoma zwycięstwami. W czwartek Amerykanie przegrali z Rosją w czterech partiach.  W piątkowym spotkaniu z USA reprezentacja Polski zaprezentuje się w jeszcze innym zestawieniu niż dotychczas. Vital Heynen ma do dyspozycji 19 zawodników na miejscu, ale zestawieniu meczowym może się znaleźć 14 siatkarzy. W starciu z USA ponownie braknie Marcina Janusza. Wolne dostaną także środkowi Norbert Huber i Piotr Nowakowski, a także przyjmujący Tomasz Fornal i atakujący Łukasz Kaczmarek. Oznacza to, że być może szansę na grę otrzymają Wilfredo Leon czy Michał Kubiak. Okazję do powrotu do walki o punkty mogą mieć też Karol Kłos oraz Maciej Muzaj.

Tokio 2020:

11 z 18 koszykarzy powołanych w maju przez trenera reprezentacji Polski Mike’a Taylora rozpocznie w piątek w Gliwicach przygotowania do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio. Zabraknie m.in. liderów AJ Slaughtera i Mateusza Ponitki. Naturalizowany Amerykanin, który w środę zakończył sezon w lidze hiszpańskiej (Herbalife Gran Canaria przegrała w ćwierćfinale 0-2 z Realem Madryt), otrzymał propozycję gry w Dubaju i przez najbliższe trzy tygodnie będzie występował w egzotycznych rozgrywkach. Ma dołączyć do drużyny 26 czerwca, najpóźniej spośród kadrowiczów, bezpośrednio do Kowna, gdzie 29 czerwca rozpocznie się turniej kwalifikacyjny do igrzysk. Powody nieobecności pozostałych zawodników wcześniej powołanych przez Taylora są rozmaite. Ponitka (w minionym sezonie Zenit Sankt Petersburg) przechodzi rehabilitację kontuzjowanej pachwiny. Ma dołączyć do kolegów w Gliwicach przed 12 czerwca. Wtedy okaże się, czy po urazie nie ma już śladu i czy będzie mógł pomóc zespołowi.

Z kontuzją stopy zmaga się także od blisko trzech miesięcy Tomasz Gielo (MoraBanc Andora). Obecnie koszykarz nadal przebywa w Hiszpanii, powinien dotrzeć do Gliwic 18 czerwca i wówczas lekarze ocenią jego stan zdrowia, a sztab trenerski podejmie decyzję. 20-letni Aleksander Balcerowski z Herbalife otrzymał tydzień wolnego po wyczerpującym sezonie w lidze hiszpańskiej. Michał Sokołowski występuje obecnie w play off ligi izraelskiej (Hapoel Holon) i w zależności od rozwoju sytuacji powinien stawić się na zgrupowaniu między 9 a 16 czerwca.

Ze względu na sprawy rodzinne 6 czerwca do reprezentacji dołączy Aaron Cel. Natomiast w Gliwicach zabraknie najmłodszego – Igora Milicica jr (miniony sezon Ratiopharm Ulm), który jest w trakcie zdawania egzaminów maturalnych w Niemczech. W nowym sezonie czeka go przeprowadzka do USA i występy w lidze NCAA w zespole Virginia Cavaliers. W Gliwicach nie będzie też 19-letniego Jeremy’ego Sochana (miniony sezon Ratiopharm Ulm), który był rewelacją kadry w eliminacjach mistrzostw Europy w lutym. Również on wybrał studia w USA i reprezentować będzie zespół mistrza – Baylor University. Do szerokiego składu powraca Jarosław Zyskowski, którego zabrakło w reprezentacji w spotkaniach eliminacyjnych oraz Andy Mazurczak.

W Gliwicach Polska zmierzy się towarzysko 12-13 czerwca, w turnieju Energa Cup, z Rosją, Tunezją i Meksykiem. 16 czerwca znów zagra z Tunezją, a 22 i 23 czerwca rywalizować będzie z Brazylią.

Rywalami biało-czerwonych w turnieju w Kownie w grupie B będą reprezentacje Słowenii oraz Angoli. Dwie najlepsze drużyny awansują do półfinału, a tam czekać będzie ich rywalizacja z zespołami Litwy, Korei Płd. lub Wenezueli. Tylko zwycięzca turnieju wywalczy awans do Tokio. Wiadomo już, że najlepsza drużyna z Kowna zagra w igrzyskach w grupie C z Argentyną, Japonią i Hiszpanią. Koszykarski turniej zostanie rozegrany w dniach 25 lipca – 7 sierpnia.

Żużel:

Świetna wiadomość dla fanów żużla w naszym kraju. Wprawdzie GP Polski na PGE Narodowym nie dojdzie do skutku, ale na organizację turnieju mistrzostw świata zdecydował się Lublin. Żużlowcy powalczą na Lubelszczyźnie 7 sierpnia. Tym samym po raz pierwszy w historii elitarny cykl wyląduje na Lubelszczyźnie. To ciąg dalszy współpracy BSI z działaczami “Koziołków”, po tym jak przed rokiem Lublin organizował na zakończenie sezonu zmagania w Speedway of Nations.  Jak zapewniają organizatorzy GP Polski w Lublinie, impreza odbędzie się z kibicami na trybunach. Ilu ich będzie? W tym przypadku wszystko zależy od obostrzeń covidowych, jakie w sierpniu będą obowiązywać na terenie naszego kraju. Dlatego też informacje o sprzedaży biletów zostaną opublikowane w późniejszym terminie.