Francuskie media poinformowały, że w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł Gerard Houllier. Słynny trener prowadził m.in. reprezentację Francji, Liverpool i Paris Saint-Germain. Legendarny trener miał 73 lata. Dziennik “L’Equipe” informuje, że Houllier w niedzielę wrócił do domu. Ostatnio przebywał w szpitalu, gdzie trzy tygodnie temu przeszedł operację serca. Po zabiegu uspokajał zaniepokojonych fanów, że wszystko będzie dobrze.

Liga Mistrzów: FC

Starcie Barcelony z Paris Saint-Germain to największe wydarzenie 1/8 finału Ligi Mistrzów. W poniedziałek rozlosowano pary tej fazy. Faza pucharowa Ligi Mistrzów rozpocznie się 16 lutego przyszłego roku. Dwa dni później wystartuje wiosenna część zmagań w Lidze Europy.

Atalanta Bergamo – Real Madryt

Gospodarzy pierwszych spotkań wymieniono na pierwszym miejscu. Pierwsze mecze odbędą się w dniach 16-24 lutego, zaś rewanże – 9-17 marca.

Liga Europy:

Starcia Realu Sociedad z Manchesterem United i Benfiki Lizbona z Arsenalem to hity 1/16 finału Ligi Europy. W poniedziałek rozlosowano pary tej fazy.

Olympiakos Pireus – PSV Eindhoven

Gospodarzy pierwszych spotkań wymieniono na pierwszym miejscu. Pierwsze mecze odbędą się 18 lutego, zaś rewanże tydzień później.

Premier League:

Liverpool zmarnował okazję awansu na pozycję lidera Premier League. Mistrzowie Anglii tylko zremisowali w Londynie z Fulham 1:1 i wciąż plasują się na 2. miejscu w tabeli.

Southampton sięgnęło po kolejne trzy punkty. Zespół, w którym występuje Jan Bednarek pokonał ostatni w tabeli Sheffield United 3:0. Polak zanotował asystę przy golu na 1:0.

Brak goli, polotu, finezji, przyspieszeń. Obie ekipy teoretycznie miały motywację do wygranej, ale sprawiały wrażenie, jakby w ogóle nie chciały punktów. Bezbramkowy remis w derbach Manchesteru mógł uśpić kibica.

Lider Premier League Tottenham tylko z punktem wrócił z wyjazdowej potyczki z Crystal Palace. Mecz zakończył się remisem 1:1, gospodarze do wyrównania doprowadzili na osiem minut przed końcem.

Po spotkaniu na Goodison Park różnica pomiędzy tymi zespołami w tabeli zmniejszyła się z pięciu do zaledwie dwóch punktów. Piłkarze Evertonu pokonali u siebie Chelsea 1:0 w 12. kolejce Premier League.

Drużyna West Bromwich Albion przegrała swój ósmy mecz w sezonie 2020/2021 Premier League. Tym razem w 12. kolejce podopieczni Slavena Bilicia musieli uznać wyższość Newcastle United (1:2), a od 80. minuty na murawie występował Kamil Grosicki.

Arsenal znowu nie powalił na kolana swoim stylem gry, popełnił proste błędy i przegrał mecz na własne życzenie. Porażka z Burnley 0:1 powoduje, że “Kanonierzy” są tuż nad strefą spadkową.

La Liga:

W derbach Madrytu górą Real. Mistrzowie Hiszpanii pokonali Atletico 2:0 i zmniejszyli stratę do lidera La Ligi do trzech punktów.

FC Barcelona długo męczyła się na własnym stadionie z Levante. Wicemistrzowie Hiszpanii gola na wagę wygranej zdobyli dopiero w 76. minucie. Błąd obrony gości wykorzystał Leo Messi.

Piłkarze Realu Sociedad zmarnowali szansę na ucieczkę w tabeli Atletico. Wicelider zremisował 1:1 z Eibarem i zrównał się punktami z drużyną Diego Simeone. Damian Kądzior potyczkę obejrzał z ławki rezerwowych.

Bundesliga:

Bayer 04 Leverkusen wygrał z TSG 1899 Hoffenheim 4:1 i został nowym liderem Bundesligi. Szansy na zakończenie fatalnej serii nie wykorzystała ekipa Schalke 04 Gelsenkirchen.  Zespół ten prowadził w Augsburgu do 93. minuty, ale wtedy do wyrównania doprowadził Marco Richter. Mecz zakończył się remisem 2:2.

Bayern Monachium tylko zremisował z 1.FC Union Berlin (1:1) i rozczarował swoją postawą. Robert Lewandowski strzelił jedyną bramkę dla swojej drużyny, ratując jeden punkt. Najlepszym zawodnikiem Bawarczyków był według ocen Manuel Neuer. Robert Lewandowski w sobotę zagrał po raz 200. w Bundeslidze dla Bayernu Monachium i strzelił 175. gola. To daje mu rewelacyjną skuteczność i jak wyliczyli statystycy, jest lepszy nawet od Gerda Muellera.

Kompromitacja Borussii Dortmund w meczu z VfB Stuttgart (1:5) doprowadziła do zwolnienia Luciena Favre’a. Szwajcar w niedzielę rozstał się z niemieckim klubem.

Hertha Berlin w pełni nie wykorzystała osłabienia Borussii M’gladbach. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Krzysztof Piątek tym razem nie błysnął formą.

Serie A:

Juventus FC zapewnił sobie zwycięstwo z Genoą CFC w ostatnim kwadransie podstawowego czasu. Cristiano Ronaldo nie pozwolił sobie na błąd i doprowadził do wyniku 3:1 strzałami z rzutów karnych. Wojciech Szczęsny miał mało okazji do interweniowania.

Inter Mediolan przeważał w meczu z Cagliari Calcio i co prawda z trudem, ale zwyciężył 3:1. Nerazzurri zaczęli strzelać gole i odwrócili wynik w ostatnim kwadransie podstawowego czasu.

Bartłomiej Drągowski popisywał się paradami w pierwszej połowie, ale Atalanta znalazła sposób na jego pokonanie i zwyciężyła 3:0 z ACF Fiorentiną. AS Roma zapewniła sobie wygraną 5:1 z Bologna FC już przed przerwą.

Gennaro Gattuso jest ojcem zwycięstwa 2:1 SSC Napoli z UC Sampdorią. Po przerwie uderzenia do bramki oddali wprowadzeni przez niego z ławki rezerwowych Hirving Lozano oraz Andrea Petagna. Strzelał też Piotr Zieliński, ale nie trafił do bramki.

Torino FC przegrało 2:3 z Udinese Calcio i pozostaje w strefie spadkowej ligi włoskiej. Drużyna Karola Linettego potrafiła w tym meczu odrobić dwubramkową stratę do przeciwnika i minutę później stracić gola.

US Sassuolo zwyciężyło 1:0 z Benevento Calcio dzięki bramce w 8. minucie. Im dłużej trwał mecz, tym mocniej przeważała drużyna Kamila Glika, ale żaden z jej licznych strzałów nie dał wyrównania. Swojej szansy nie wykorzystał między innymi Polak.

Dobiegła końca 11. kolejka ligi włoskiej, a AC Milan wciąż jest niepokonany. Lider w doliczonym czasie doprowadził do remisu 2:2 z meczu z Parmą Calcio 1913.

Ligue 1:

AS Monaco przegrało drugi mecz z rzędu z drużyną z czołówki tabeli Ligue 1. Tym razem zespół, którego zawodnikiem jest Radosław Majecki (po raz kolejny spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych), poległ na wyjeździe z Olympique Marsylia (1:2).

Paris Saint-Germain sprezentowało gola przeciwnikom, a później odpowiedziało na niego zaledwie jednym strzałem celnym. Olympique Lyon wygrał skromnie, ale zasłużenie 1:0. Neymar doznał groźnie wyglądającej kontuzji.

Premier Liga:

Lokomotiw Moskwa bezradny w wyjazdowym starciu z FK Krasnodar. W meczu 18. kolejki Premier Ligi wicemistrz Rosji przegrał 0:5, a całe spotkanie w barwach gości rozegrali reprezentanci Polski Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus.

Dinamo Moskwa przegrało 1:3 z Zenitem Sankt Petersburg, który jest liderem rozgrywek. Od początku do końca starcia w barwach gości na boisku występował reprezentant Polski Sebastian Szymański.

MLS:

Columbus Crew zwyciężyło w wielkim finale 3:0 z Seattle Sounders. Drużyna prowadzona przez Caleba Portera po raz drugi w historii sięgnęła po mistrzostwo Major Soccer League.  Columbus Crew po raz drugi w swojej 26-letniej historii zwyciężyło w rozgrywkach Major League Soccer. Wcześniej klub, którego barwy niegdyś reprezentował Robert Warzycha, święcił triumf w 2008 roku. Warto przypomnieć, że 5 lat temu Columbus poległo w wielkim finale z Portland Timbers (1:2), a drużynę rywali prowadził wówczas  Caleb Porter, czyli szkoleniowiec, który teraz poprowadził “The Crew” do mistrzostwa.

PKO Ekstraklasa:

Kamil Kruk zapamięta swoją premierową bramkę w PKO Ekstraklasie bardzo długo. Wszedł na boisko w doliczonym czasie gry i po dwóch minutach strzelił gola na wagę trzech punktów! KGHM Zagłębie pokonało Śląsk Wrocław 2:1.

KGHM Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)
0:1 – Erik Exposito 23′
1:1 – Dejan Drazić 61′ (k.)
2:1 – Kamil Kruk 90+4′

Jeszcze niedawno Piast Gliwice okupował ostatnie miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Teraz już drużyna Waldemara Fornalika jest już w środku stawki po tym, jak pokonała 5:0 Podbeskidzie. Po derbach Górnego Śląska lubinianie minęli wrocławian.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Piast Gliwice 0:5 (0:2)
0:1 – Jakub Świerczok 38′
0:2 – Jakub Świerczok (k.) 41′
0:3 – Piotr Malarczyk 60′
0:4 – Sebastian Milewski 83′
0:5 – Tiago Alves 90+2′

Legia Warszawa powiększyła z trzech do sześciu punktów przewagę w tabeli nad trzecim Górnikiem Zabrze. Szansy na zachowanie kontaktu z Legią nie wykorzystał trzeci Górnik Zabrze, który poniósł porażkę 0:2 z Cracovią. Wygranym dnia jest natomiast Pogoń Szczecin, której zwycięstwo 2:1 z Wartą Poznań dało awans na czwartą lokatę. Na ostatnim miejscu znajduje się Podbeskidzie Bielsko-Biała, które w piątek ponownie nie potrafiło zapunktować, a porażka 0:5 z Piastem Gliwice na pewno nie poprawiła morale w zespole Krzysztofa Brede.

1:2 – Tomas Pekhart 89′

W niedzielę odbyły się dwa spotkania w ramach 13. kolejki PKO Ekstraklasy.

Stal Mielec – Lech Poznań 1:1 (1:0)
1:0 – Andreja Prokić 27′
1:1 – Pedro Tiba 87′

Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok 3:2 (1:0)
1:0 – Andrzej Niewulis 17′
2:0 – Petr Schwarz (k.) 52′
2:1 – Maciej Makuszewski 69′
3:1 – Petr Schwarz (k.) 76′
3:2 – Jesus Imaz 90+3′

W tabeli Ekstraklasy prowadzi Legia Warszawa z przewagą dwóch punktów nad Rakowem. Podium uzupełnia w tej chwili Górnik Zabrze. Lech i Jagiellonia są w środku stawki.

Z kolei na dole jest bardzo ciasno. Wszystko wskazuje na to, że o utrzymanie powalczy cała trójka beniaminków (Warta Poznań, Stal i Podbeskidzie Bielsko-Biała) oraz obie Wisły – z Krakowa i Płocka. Między 13. a 16. miejscem są tylko dwa punkty różnicy.

W poniedziałek konfrontacja Lechii Gdańsk z Wisłą Płock.

Fortuna I liga:

Bruk-Bet Termalica Nieciecza podsumował rundę jesienną jak na lidera przystało i zwyciężył 4:1 ze Stomilem Olsztyn. Na ostatnim miejscu w tabeli zimuje Resovia, która została pokonana 1:2 przez GKS 1962 Jastrzębie.

Stomil Olsztyn – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:4 (0:3)

1:1 – Paweł Oleksy 81′

GKS Bełchatów – Puszcza Niepołomice 0:2 (0:1)
0:1 – Seweryn Michalski (sam.) 7′
0:2 – Jewhen Radionow 86′

Zagłębie Sosnowiec – Miedź Legnica 0:2 (0:0)
0:1 – Szymon Matuszek 72′
0:2 – Szymon Matuszek 82′

ŁKS Łódź nie rozegra w tym roku meczu 17. kolejki i czekał na wynik pojedynku Sandecji Nowy Sącz z Górnikiem Łęczna. Remis 1:1 nie wystarczył klubowi z Lubelszczyzny do zdobycia drugiego miejsca w tabeli przed przerwą zimową.

Sandecja Nowy Sącz – Górnik Łęczna 1:1 (0:1)
0:1 – Tomasz Midzierski 8′
1:1 – Tomasz Boczek 75′

Korona Kielce – Radomiak 0:2 (0:1)
0:1 – Karol Angielski 20′
0:2 – Adam Banasiak 90′

II liga:

GKS Katowice zimuje na pozycji wicelidera i ma identyczną liczbę punktów jak lider Górnik Polkowice. Na zakończenie rundy jesiennej odniósł zwycięstwo 1:0 ze Stalą Rzeszów. W takim samym wymiarze KKS 1925 Kalisz wygrał ze Zniczem Pruszków.

Stal Rzeszów – GKS Katowice 0:1 (0:0)
0:1 – Filip Kozłowski 52′

KKS 1925 Kalisz – Znicz Pruszków 1:0 (1:0)
1:0 – Robert Tunkiewicz 26′

Górnik Polkowice zakończył rundę jesienną jak na lidera przystało i zwyciężył 2:0 z Bytovią Bytów. Nie zawiodła również Chojniczanka, a Pogoń Siedlce popisała się spektakularnym pościgiem w meczu z Motorem Lublin.

Bytovia Bytów – Górnik Polkowice 0:2 (0:1)

3:3 – Miłosz Przybecki 77′

Wigry Suwałki – Olimpia Grudziądz 1:1 (0:0)
0:1 – Jose Embalo (k.) 80′
1:1 – Kacper Wełniak 87′

Garbarnia Kraków – Błękitni Stargard 3:0 (1:0)
1:0 – Jakub Bąk (k.) 33′
2:0 – Szymon Pająk 75′
3:0 – Daniel Morys 90′

Śląsk II Wrocław – Olimpia Elbląg 3:1 (1:0)

3:0 – Dawid Wolny 74′

Od piątku w lidze NBA ruszyły mecze przedsezonowe, mające na celu przygotowanie zespołów do sezonu 2020/2021, który zacznie się już 22 grudnia.

Detroit Pistons – New York Knicks 84:90 (22:18, 26:29, 26:14, 16:23)
(Mykhailiuk 14, Bey 14, Rose 10 – Barrett 15, Randle 11, Toppin 11)

Atlanta Hawks – Orlando Magic 112:1126 (23:31, 29:21, 25:35, 35:29)
(Hunter 18, Collins 14, Reddish 13 – Vucevic 18, Bacon 14, Fournier 13)

Chicago Bulls – Houston Rockets 104:125 (37:26, 31:22, 34:24, 23:32)
(White 15, Markkanen 13, Lavine 12, Vonleh 12, Williams 12 – Caboclo 17, Gordon 16, Cousins 14)

Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers 87:81 (25:22, 18:24, 16:15, 28:20)
(Horton-Tucker 19, Kuzma 18, Harrell 13 – George 10)

Portland Trail Blazers – Sacramento Kings 127:102 (41:36, 31:26, 24:19, 31:21)
(Anthony 21, McCollum 18, Trent Jr. 18, Giles III 18 – Hield 23, Barnes 16, Fox 10)

Za nami następny dzień meczów przedsezonowych w lidze NBA. Dużym wydarzeniem był powrót na parkiet Stephena Curry’ego, zadebiutowali też wybrani z dwoma pierwszymi numerami w drafcie 2020 Anthony Edwards i LaMelo Ball.

Charlotte Hornets – Toronto Raptors 100:111 (32:23, 19:35, 25:29, 24:24)
(Bridges 12, Hayward 11, Biyombo 11 – Thomas 16, Davis 13, Anunoby 11)

Cleveland Cavaliers – Indiana Pacers 107:104 (20:22, 29:23, 16:28, 42:31)
(Osman 23, Okoro 18, Gerland 14 – Sabonis 16, Brogdon 16, Turner 14, McDermott 13)

San Antonio Spurs – Oklahoma City Thunder 108:121 (32:33, 26:40, 32:25, 18:23)
(Mills 24, Gay 15, Aldridge 14 – Meledon 20, Muscala 18, Pokusevski 14, Diallo 14)

Milwaukee Bucks – Dallas Mavericks 102:112 (21:19, 38:34, 15:38, 28:21)
(Antetokounmpo 25, Middleton 18, Portis 14, Wilson 14 – Doncic 13, Kleber 13, Brunson 10)

Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies 105:107 (27:34, 27:26, 23:29, 28:18)
(Nowell 22, Russell 14, Towns 13 – Morant 20, Valanciunas 13, Anderson 12, Bane 12)

Golden State Warriors – Denver Nuggets 107:105 (31:23, 30:27, 23:27, 23:28)
(Bazemore 13, Lee 12, Oubre Jr. 10, Curry 10, Poole 10, Mulder 10 – Jokic 26, Harris 11, Morris 10)

Utah Jazz – Phoenix Suns 119:105 (33:26, 29:25, 25:32, 35:22)
(Clarkson 19, Williams-Goss 15, Mitchell 12 – Galloway 17, Booker 16, Bridges 14)

W NBA trwa pre-season. Wydarzeniem dnia był debiut Kevina Duranta w zespole Brooklyn Nets i jego powrót do gry po ponad półtora roku. Skrzydłowy przyznał później, że był zdenerwowany.

Atlanta Hawks – Orlando Magic 116:107 (36:26, 22:26, 30:30, 28:25)
(Young 21, Bogdanovic 18, Gallinari 17 – Fultz 21, Anthony 16, Gordon 15)

Brooklyn Nets – Washington Wizards 119:114 (38:20, 30:30, 22:34, 29:30)
(Irving 18, Durant 15, Shame 13 – Hachimura 18, Neto 17, Avdija 15)

Detroit Pistons – New York Knicks 99:91 (31:20, 21:22, 23:33, 24:16)
(Doumbouya 23, Rose 11, Griffin 10 – Barrett 25, Randle 18, Burks 15)

Chicago Bulls – Houston Rockets 104:91 (30:31, 23:25, 20:23, 31:12)
(LaVine 23, White 20, Williams 13 – Wall 21, Nwaba 11, Cousins 10, Gordon 10, McLemore 10)

Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers 131:106 (39:29, 31:34, 33:23, 28:20)
(Horton-Tucker 33, Kuzma 25, Harrell 19 – Williams 12, Leonard 11, Mann 10)

Portland Trail Blazers – Sacramento Kings 106:121 (21:30, 30:28, 33:29, 22:34)
(Giles III 19, Trent Jr. 17, Jones Jr. 15 – Holmes 14, Guy 14, Fox 13, Bjelica 12)

Keyontae Johnson to jeden z kandydatów do gry w NBA. Gwiazdor uczelnianego klubu Florida Gators podczas meczu nagle upadł na boisko. Lekarze mówią, że jest w stanie krytycznym. Jak informuje rt.com, póki co nie ma żadnych doniesień, które tłumaczyłyby przyczynę pogorszenia się stanu zdrowia koszykarza.

EBL:

Enea Astoria Bydgoszcz, podrażniona ubiegłotygodniową porażką w Lublinie, w swoim kolejnym spotkaniu na parkietach EBL pokonała WKS Śląsk Wrocław 91:83. O zwycięstwie gospodarzy zadecydowała szalona 4. kwarta, wygrana ostatecznie 14-oma punktami.

Świetny debiut Andrzeja Urbana w roli pierwszego trenera. Prowadzona przez niego Arged BMSLAM Stal Ostrów Wielkopolski po emocjonującym spotkaniu pokonała u siebie Anwil Włocławek 88:79 i przerwała pasmo trzech porażek z rzędu.

W zaległym meczu Energa Basket Ligi Zastal Enea BC Zielona Góra pokonał we własnej hali PGE Spójnię Stargard 98:89. Kapitalny występ zaliczył Geoffrey Groselle, autor 29 punktów i 15 zbiórek.

Wielkie emocje i sensacyjne rozstrzygnięcie. HydroTruck Radom pokonał Legię Warszawa 71:70 odnosząc piąty triumf w Energa Basket Lidze. W ostatniej sekundzie rzutu na wygraną nie trafił znakomicie dysponowany Jamel Morris.

Football amerykański:

NFL:

Chicago Bears przerwali serię sześciu z rzędu porażek i pokonując Houston Texans 36:7 (7:0. 23:7, 3:0, 3:0) w dalszym ciągu pozostają w grze o “dziką kartę”, gwarantującą im udział w finałach ligi. Najlepszy mecz w tym sezonie rozegrał rozgrywający Mitchell Trubisky. Za tydzień Niedźwiedzie zagrają na wyjeździe z Minnesota Vikings i dla obu zespołów będzie to mecz o wszystko.

Tenisista Roger Federer został wybrany sportowcem 70-lecia w Szwajcarii. Nagroda dla najlepszej sportsmenki trafiła do narciarki alpejskiej Verni Schneider.  Wyborów dokonali kibice.  Tenisista uzyskał 49 proc. głosów i wyprzedził skoczka narciarskiego Simona Ammanna, biegacza narciarskiego Dario Colognę, lekkoatletę Wernera Guenthoera oraz narciarzy alpejskich Bernharda Russiego i Pirmina Zurbriggena. Drużyną 70-lecia została reprezentacja Szwajcarii w hokeju na lodzie z 2018 roku – sensacyjni wicemistrzowie świata. Trenerem – Jean-Pierre Egger, który doprowadził do trzech tytułów mistrza świata kulomiota Wernera Guenthoera, a sportowcem niepełnosprawnym – Heinz Frei, 15-krotny złoty medalista igrzysk paraolimpijskich.

Leander Paes ogłosił, że zamierza kontynuować karierę w 2021 roku. Dla 47-letniego Hindusa będzie to 31. zawodowy sezon, a jego celem jest występ w ósmych igrzyskach olimpijskich. 47-latek z Kalkuty nie uważa, by jego zaawansowany wiek oraz fakt, że od marca nie grał w żadnym turnieju, były jakimikolwiek przeszkodami. Celem, jaki postawił sobie na sezon 2021, jest występ w igrzyskach w Tokio. Hindus wystąpił dotychczas w siedmiu igrzyskach olimpijskich. Zadebiutował w 1992 roku w Barcelonie. Cztery lata później w Atlancie zdobył swój jedyny medal – brązowy w grze pojedynczej.  Paes, który występuje zawodowo od 1991 roku, to przede wszystkim wybitny deblista. W tej konkurencji zdobył osiem tytułów wielkoszlemowych, łącznie wygrał 54 turnieje głównego cyklu oraz był liderem rankingu ATP.

Siatkówka:

PlusLiga:

W hicie 17. kolejki PlusLigi zawodnicy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle okazali się lepsi od Jastrzębskiego Węgla i po zaciętym meczu wygrali 3:1. Statuetka MVP trafiła w ręce Jakuba Kochanowskiego.

F1:

Max Verstappen wygrał GP Abu Zabi, ale nie zdołał wyprzedzić Valtteriego Bottasa w klasyfikacji F1. To Fin został wicemistrzem świata sezonu 2020. Na czwartym miejscu zmagania w F1 ukończył Sergio Perez, choć nie dojechał on do mety niedzielnego wyścigu na Yas Marina.  Ciekawie było za to w klasyfikacji konstruktorów F1. McLaren, za sprawą dobrego wyniku w GP Abu Zabi, wyprzedził Racing Point i zajął miejsce na najniższym stopniu podium. To pierwszy od lat tak znaczący sukces stajni z Woking. Najgorszy sezon od lat zanotowało Ferrari, które zostało sklasyfikowane dopiero na szóstej pozycji. W dołku niezmiernie znajduje się Williams, który po raz pierwszy od roku 1977 ukończył kampanię F1 bez punktów na koncie.

George Russell w świetnym stylu zadebiutował w Mercedesie podczas GP Sakhir, ale Brytyjczyk w roku 2021 nie trafi do Mercedesa. Swoje miejsce zachowa Valtteri Bottas. – Mogę to potwierdzić – mówi Toto Wolff. Russell został zatwierdzony do startów w Williamsie. Dlatego ewentualny transfer mógłby wywołać trzęsienie ziemi w F1. Do żadnych ruchów jednak nie dojdzie.

Lewis Hamilton zakończył sezon 2020 siódmym tytułem mistrzowskim F1 w karierze. Brytyjczyk nadal nie ma kontraktu na kolejny rok, ale wkrótce to się zmieni. Hamilton chce dojść do porozumienia z Mercedesem przed Bożym Narodzeniem.  – Miejmy nadzieję, że dogadamy się w ciągu kilku tygodni. Chcielibyśmy zakończyć temat przed Bożym Narodzeniem. Planuję startować w F1 w roku 2021 – powiedział “Autosportowi” Hamilton, który chce też wywierać wpływ na Mercedesa w sprawach niedotyczących F1.

Piłka ręczna:

ME 2020:

W piątek w ramach ME 2020 piłkarek ręcznych odbyły się tylko dwa mecze, ale za to jakie emocjonujące! Starcie Francuzek z Rosją zakończyło się remisem, a skandynawskie “derby” wygraną Dunek.

Francja – Rosja 28:28 (16:19)
Najwięcej bramek: dla Francuzek – Estelle Nze Minko i Oceane Sercien Ugolin po 5; dla Rosjanek – Antonina Skorobogaczenko, Julia Managarowa i Wladena Bobrownikowa po 5.

Dania – Szwecja 24:22 (13:12)
Najwięcej bramek: dla Dunek – Mette Tranborg 6, Anne Mette Hansen 5; dla Szwedek – Kristin Thorleifsdottir 4.

Norwegia odniosła w sobotę piątą wygraną w ME 2020 piłkarek ręcznych i jest już pewna awansu do półfinału. Skandynawki pokonały tym razem rewelację imprezy – Chorwację. To nie są z pewnością mistrzostwa Węgierek, które ju wcześniej straciły szansę na zameldowanie się w najlepszej czwórce. Madziarki musiały tym razem uznać wyższość Niemek, które szybko wypracowały sobie komfortową przewagę, a w kolejnych minutach kontrolowały losy meczu.

Węgier – Niemcy 25:32 (11:13)
Najwięcej bramek: dla Węgierek – Katrin Gitta Klujber 8; dla Niemek – Emily Bolk 5.

Chorwacja – Norwegia 25:36 (14:15)
Najwięcej bramek: dla Chorwatek – Camila Micijević 7, Valentina Blażević i Ana Debelić po 5; dla Norweżek – Henny Reistad 7, Stine Oftedal 6.

W niedzielę w Herning obyło się raczej bez większych emocji. Czarnogóra utrzymała przewagę z pierwszej połowy i pokonała Serbię, a gospodynie imprezy – Dunki rozprawiły się z Hiszpanią.

Grupa I:

Czarnogóra – Szwecja 31:25 (16:10)
Najwięcej bramek: dla Czarnogórek – Jovanka Radicević 11, Durdina Jauković 6; dla Szwedek – Linn Blohm 8, Kristin Thorleifsdottir 5.

Dania – Hiszpania 34:24 (17:10)
Najwięcej bramek: dla Dunek – Mia Rej Bidstrup 6, Trine Jensen Ostergaard 5; dla Hiszpanek – Alicia Fernandez 4, Carmen Martin, Carmen Campos i Ainhoa Hernandez po 3.

Boks:

Sobotnia gala boksu w Londynie przeszła do historii. Powód do świętowania mają Brytyjczycy. Anthony Joshua zgodnie z planem wygrał przed czasem z Kubratem Pulewem. Teraz czeka na walkę z Tysonem Furym, który już odpowiedział, że jest na to gotowy. Eksperci nie mają wątpliwości, to będzie jeden z największych hitów w historii.  Pulew jest kolejnym bokserem, który na własnej skórze poczuł siłę pięści Anthony’ego Joshuy. Brytyjczyk znokautował swojego rywala w dziewiątej rundzie. W tej chwili na świecie jest tylko jeden człowiek, który może pokonać 31-latka. To Tyson Fury, który w zawodowej karierze jeszcze nie zszedł z ringu pokonany. Wszyscy przekonują, że to już najwyższy czas, aby brytyjscy pięściarze zmierzyli się ze sobą w ringu. Okazuje się, że oni także tego chcą.

Rozczarowani mogą być jednak kibice z Polski. Nikodem Jeżewski (19-1-1, 11 KO) nie będzie miło wspominał wyjazdu do Londynu. Polak bardzo szybko, bo już w drugiej rundzie, przegrał z Lawrence’em Okolie’em (15-0, 12 KO). To było brutalne zderzenie ze światową czołówką.  Drugi reprezentant Polski, Mariusz Wach (36-7, 19 KO), nie był faworytem walki z Hughie’em Furym (25-3, 14 KO), ale miał swoją szansę.  Pojedynek potrwał pełen dystans, czyli dziesięć rund. Konieczna była decyzja sędziowska. Arbitrzy punktowali 100-90 i dwukrotnie 99-91. Wszyscy na korzyść Fury’ego.

Wcześniej cenne zwycięstwo odniósł Martin Bakole (16-1, 12 KO). Kongijczyk pokonał przez jednogłośną decyzję po wyrównanej walce Rosjanina Siergieja Kuźmina (15-2, 11 KO).

MMA:

Gala UFC 256 w UFC APEX w Las Vegas nie zawiodła. Walka wieczoru zakończyła się większościowym remisem. Pas wagi muszej pozostał na biodrach Deivesona Figueireda. Fenomenalnie zaprezentował się Charles Oliveira, który pokonał Tony’ego Fergusona. “do Bronx” zdominował gwiazdę wagi lekkiej i udowodnił, że wkrótce powinien zmierzyć się o mistrzowski tytuł. Dobrze wyglądał pojedynek pań. Waleczna Mackenzie Dern pokonała przez decyzję Virnę Jandirobę.  Zawiedli Ronaldo Souza i Junior dos Santos. Brazylijskie legendy przegrały z utalentowanymi wojownikami – Kevinem Hollandem i Cirylem Gane’em.

Zimowe:

Supergigant w Val d’Isere padł łupem Mauro Caviezela. Dla Szwajcara to pierwsza wygrana w karierze. Jedynie Adrian Smiseth Sejersted w sobotę był w stanie dotrzymać mu k roku. Poważnej kontuzji doznał Włoch Alexander Prast.  Sobotni supergigant był pierwszą rozegraną konkurencją szybkościową w sezonie. Dotychczas odbyły się trzy giganty oraz jeden slalom równoległy.

Jadący z 41 numerem startowym Martin Cater został sensacyjnym zwycięzcą zjazdu w Val d’Isere. Dla Słoweńca to pierwsza wygrana w karierze. Podium uzupełnili Otmar Striedinger oraz Urs Kryenbuehl. Niedzielne zawody w Val d’Isere były pierwszym zjazdem w tym sezonie Pucharu Świata. Pierwotnie miał on odbyć się w sobotę, jednak ze względów pogodowych zdecydowano się go przenieść na niedzielę. Na starcie nie stanął żaden z Polaków.

Marta Bassino wygrała w Courchevel slalom gigant zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/2021 w narciarstwie alpejskim.

Z powodu obfitych opadów śniegu nie udało się rozegrać niedzielnego slalomu giganta w Courchevel. Zawody przełożono na poniedziałek. 37. numer na liście startowej ma Maryna Gąsienica-DanielW sobotę Polka na półmetku zajmowała dwunastą lokatę. W drugim przejeździe uzyskała 24. czas i ostatecznie została sklasyfikowana na 21. pozycji.

To była bitwa na odległości. Najlepsi lądowali pod 240. metr! Polacy latali pięknie, ale nie aż tak daleko. Osiągnęli historyczny wynik, jednak bez medalu. Najlepszy Piotr Żyła był 7. Mistrzem świata w lotach został Karl Geiger. O złoto bili się Halvor Egner Granerud i Karl Geiger. Przed decydującym skokiem przewagę miał Niemiec.  Norweg wyprowadził jednak potężny cios. Leciał, leciał i leciał. Wylądował na 243. metrze. Telemarku jednak nie było, więc sędziowie słusznie ocenili skok dość nisko (po 17 i 17,5 punktu). Gdy Geiger siedział na belce, komputer pokazywał, że musi skoczyć około 230 metrów, żeby wywalczył złoto. Niemiec znów leciał wysoko i wylądował tuż za zieloną linią.  Chwila niepewności i przy Niemcu wyświetliła się jedynka! Wygrał, został mistrzem świata w lotach! Niemiec wyprzedził Graneruda zaledwie o 0,5 punktu!

Piotr ŻyłaAndrzej StękałaKamil Stoch i Dawid Kubacki zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym MŚ w lotach narciarskich w Planicy. Polacy zgromadzili 1666,5 pkt, ustępując Niemcom (1708,5 pkt.) oraz Norwegom, którzy dzięki znakomitej ostatniej próbie Halvora Egnera Graneruda wywalczyli złoto (1727,7). Brąz podopiecznych Michala Doleżala to czwarty medal dla Polski w historii mistrzostw świata w lotach.

Quentin Fillon Maillet wygrał w biathlonowym biegu pościgowym, który w ramach Pucharu Świata rozegrano w austriackim Hochfilzen. 39. miejsce zajął Grzegorz Guzik, który zdobył pierwsze w tym sezonie punkty.

Reprezentacja Szwecji wygrała biathlonowy bieg sztafetowy, który rozegrano w ramach Pucharu Świata w Hochfilzen. Polacy sklasyfikowani zostali na 19. miejscu.

Marte Olsbu Roeiseland wygrała w biathlonowym biegu pościgowym rozgrywanym w ramach Pucharu Świata w Hochfilzen. Słabo spisały się reprezentantki Polski.

W sobotę w Hochfilzen rozegrano biathlonowy bieg sztafetowy rozgrywany w ramach Pucharu Świata. Zawody zakończyły się wygraną Norweżek. Polki zakończyły na 13. miejscu.

Rosie Brennan ponownie najlepsza w Davos. Amerykanka po sobotnim zwycięstwie w sprincie dołożyła wygraną na 10 kilometrów stylem dowolnym. Pozwoliło jej to objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ. Polki znalazły się poza trzydziestką.

Trzech zawodników z Rosji stanęło na podium biegu na 15 kilometrów techniką łyżwową w Davos. Na 34. pozycji znalazł się Dominik Bury.

Polska sztafeta w składzie Mateusz Sochowicz, Klaudia Domaradzka oraz duet Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, zajęła trzecie miejsce w zawodach saneczkarskiego Pucharu Świata w Oberhofie.  Biało-Czerwoni ustąpili tylko drugim Austriakom i Niemcom (ponad sekunda straty do nich), którzy stanęli na najwyższym stopniu. Niemniej jednak reprezentacja Polski pokonała kilka wyżej notowanych nacji.