Liga Mistrzów:

Robert Lewandowski w końcu triumfował w Lidze Mistrzów. Jego Bayern Monachium pokonał Paris Saint-Germain 1:0 w wielkim finale w Lizbonie, a jedyną bramkę strzelił Kingsley Coman, który dostał fantastyczne podanie od Joshuy Kimmicha i strzałem głową pokonał Navasa. Comana wybrano graczem finału LM. Dla Bayernu Monachium wygrana z Paris Saint-Germain oznacza szóste najważniejsze klubowe trofeum w historii. Całkowicie zasłużone.  Bayern miał w tym meczu przewagę i wygrał zasłużenie, choć PSG miało swoje momenty. Polski napastnik ma w tym triumfie Bawarczyków niebagatelną rolę. Może w ostatnich meczach turnieju finałowego w Lizbonie zadowolił się rolą drugoplanową, ale wciąż był czołową postacią swojej drużyny. A przecież bez jego fantastycznej gry we wcześniejszych spotkaniach Bayern nigdy by tak daleko nie zaszedł.  Lewandowski gola w finale nie zdobył, ale nikt nie był mu w stanie odebrać tytuł najlepszego strzelca LM. W tym sezonie zdobył w tych rozgrywkach aż 15 goli. Polak był bliski rekordu. Lepszy od niego był jedynie Cristiano Ronaldo, który zdobył 17 bramek.  To był najlepszy sezon w karierze Roberta Lewandowskiego. Polak wygrał klasyfikację najlepszych strzelców w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i Lidze Mistrzów. Strzelił 55 bramek w 47 meczach. Pod tym względem nie może się do niego równać żaden inny piłkarz na świecie.

Paris Saint-Germain – Bayern Monachium 0:1 (0:0)
0:1 – Coman 59

Składy wyjściowe:

Paris Saint-Germain: Navas – Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat – Herrera, Marquinhos, Paredes – Di María, Mbappe, Neymar.

Bayern Monachium: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies- Thiago Alcantara, Goretzka – Gnabry, Mueller, Coman – Lewandowski.

Liga Europy:

Sevilla FC dominatorem Ligi Europy. Piłkarze z Andaluzji są w niej najlepsi po raz szósty w historii. Wygrany 3:2 finał z Interem Mediolan był wielki nie tylko z nazwy. Specjalistka od wygrywania finałów Ligi Europy przetrwała ostatnie ataki Interu, przeprowadzone przede wszystkim przez zmienników Alexisa Sancheza i Antonio Candrevę, i po ostatnim gwizdku to ona świętuje. Można powiedzieć tradycyjnie, a Nerazzurri jak czekają na jakiekolwiek trofeum od 2011 roku, tak poczekają jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy.

Sevilla FC – Inter Mediolan 3:2 (2:2)
0:1 – Romelu Lukaku (k.) 5′
1:1 – Luuk de Jong 12′
2:1 – Luuk de Jong 33′
2:2 – Diego Godin 35′
3:2 – Diego Carlos 74′

Sevilla: Yassine Bounou – Jesus Navas, Jules Kounde, Diego Carlos (86′ Nemanja Gudelj), Sergio Reguilon – Joan Jordan, Fernando, Ever Banega – Lucas Ocampos (71′ Munir El Haddadi), Suso (78′ Franco Vazquez), Luuk de Jong (85′ Youssef En Nesyri).

Inter: Samir Handanović – Diego Godin (90′ Antonio Candreva), Stefan De Vrij, Alessandro Bastoni – Danilo D’Ambrosio (78′ Victor Moses), Nicolo Barella, Marcelo Brozović, Roberto Gagliardini (78′ Christian Eriksen), Ashley Young – Romelu Lukaku, Lautaro Martinez (78′ Alexis Sanchez).

PKO Ekstraklasa:

KGHM Zagłębie Lubin zdobyło pierwszy komplet punktów w nowym sezonie PKO Ekstraklasy. Miedziowi wygrali 2:1 z Lechem Poznań, choć po 80 minutach prowadziła jeszcze drużyna z Wielkopolski.

KGHM Zagłębie Lubin – Lech Poznań 2:1 (0:1)
0:1 – Mikael Ishak 45′
1:1 – Lubomir Guldan 82′
2:1 – Sasa Balić 87′

Marcos Alvarez poprowadził Cracovię do zwycięstwa 2:1 z Pogonią Szczecin. W krytycznym momencie potrzebował zaledwie czterech minut na strzelenie gola oraz wykonanie asysty przy decydującym trafieniu. Portowcy prowadzili, ale nie zapunktowali.

Cracovia – Pogoń Szczecin 2:1 (0:0)
0:1 – Adam Frączczak 57′
1:1 – Marcos Alvarez 58′
2:1 – Sergiu Hanca 62′

W sobotnim hicie 1. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa przegrał z Legią Warszawa 1:2. Gospodarze całą drugą połowę grali w osłabieniu i w 10 zdobyli bramkę, a spotkanie było pełne emocji, nerwów i twardej gry.

Raków Częstochowa – Legia Warszawa 1:2 (0:1)
0:1 – Tomas Pekhart 16′
1:1 – Patryk Kun 52′
1:2 – Tomas Pekhart 84′

W drugim sobotnim spotkaniu 1. kolejki PKO Ekstraklasy Śląsk Wrocław pokonał 2:0 Piasta Gliwice.

Śląsk Wrocław – Piast Gliwice 2:0 (1:0)
1:0 – Fabian Piasecki 2′
2:0 – Piotr Celeban 51′

Warta Poznań grała nadspodziewanie dobrze w meczu z Lechią Gdańsk, jednak przegrała 0:1. Gospodarze kończyli w dziesiątkę, bo za dwukrotne symulowanie faulu czerwoną kartkę otrzymał Michał Jakóbowski.

Warta Poznań – Lechia Gdańsk 0:1 (0:0)
0:1 – Łukasz Zwoliński 66′

Mateusz Szwoch uratował skórę sobie i swoim kolegom. Jego bramka w końcówce zdecydowała o remisie Wisły Płock ze Stalą Mielec, która wróciła do PKO Ekstraklasy po 24 latach.

Wisła Płock – Stal Mielec 1:1 (0:0)
0:1 – Andreja Prokić 56′
1:1 – Mateusz Szwoch 89′

Górnik Zabrze wygrał z Podbeskidziem Bielsko-Biała 4:2. Zwycięstwo zabrzanom zapewnił Jesus Jimenez, który skompletował hat-tricka.

Górnik Zabrze – Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:2 (3:0)

Puchar Polski:

Piotr Wlazło strzelił trzy gole, a na dodatek asystował przy czwartym trafieniu. Poprowadził on Bruk-Bet Termalicę Nieciecza do zwycięstwa 4:0 w meczu Fortuna Pucharu Polski z Bytovią Bytów.

Arka Gdynia zwyciężyła 5:0 z Górnikiem Polkowice. Pierwsza połowa meczu była bezbramkowa, a po przerwie podopieczni Ireneusza Mamrota bezlitośnie punktowali grającego w dziesięciu przeciwnika.

W pojedynku w Olsztynie były dwa zwroty akcji. GKS 1962 Jastrzębie prowadził 1:0, przegrywał 1:2, a na koniec wymiany ciosów strzelił Stomilowi gola na 3:2 w 90. minucie.

Radomiak ma patent na Miedź Legnica. Tym razem rozbił przeciwnika z Dolnego Śląska 4:0.

GKS Katowice pożegnał się z pucharem po zaledwie 90 minutach. To kolejne niepowodzenie podopiecznych Rafała Góraka po zmarnowaniu dwóch szans na awans na zaplecze PKO Ekstraklasy. W meczu drugoligowców przegrali 0:1 na terenie Garbarni Kraków. Jedynego gola strzelił Błażej Radwanek z podania Jakuba Kowalskiego.

Olimpia Grudziądz również wykorzystała atut własnego boiska i zwyciężyła 2:0 z Lechem II Poznań.

Chojniczanka wykorzystała atut własnego boiska i awansowała do najlepszej “32” Fortuna Pucharu Polski. Decydującego gola na 1:0 strzelił Tomasz Mikołajczak z rzutu karnego.

Ligue 1:

W niedzielę swoje pierwsze spotkanie w sezonie rozegrało AS Monaco. Piłkarze z księstwa przegrywali na własnym stadionie ze Stade de Reims 0:2, ale zdołali zremisować. W drużynie gospodarzy Radosław Majecki potyczkę obejrzał z ławki rezerwowych.

AS Monaco – Stade de Reims 2:2 (1:2)
0:1 – Boulaye Dia 5′
0:2 – El Bilal Toure 21′
1:2 – Axel Disasi 45+2′
2:2 – Benoit Badiashile 55′

Ciekawostki piłkarskie:

Koronawirus sprawił, że zdecydowano się na rozgrywki Ligi Mistrzów w ekspresowym tempie. Od ćwierćfinałów zrezygnowano z półfinałów. Zdaniem wielu osób, okazało się to strzałem w dziesiątkę. Niewykluczone, że taki system zostanie na dłużej. Prezydent UEFA Aleksander Ceferin prowadzi rozmowy na temat zachowania formatu rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Europy, który nie przewiduje meczów rewanżowych. Wprowadzono go z musu – by udało się rozegrać ten sezon zmagań o europejskie puchary. Wyjątkowy system okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas wywiadu dla The Associated Press Ceferin powiedział, że ludzie ze środowiska piłkarskiego dzwonili do niego, by powiedzieć, że taki format rozgrywek jest dla nich “bardzo ekscytującym” rozwiązaniem.  – Muszę powiedzieć, że system przewidujący tylko jeden mecz wydaje się być bardziej interesujący niż ten, który zakłada również rewanże – ocenił Aleksander Ceferin przed niedzielnym finałem LM pomiędzy Bayern Monachium i Paris Saint-Germain.

Wygląda na to, że przyszłość Karola Linettego za chwilę się wyjaśni. Polski pomocnik ma zamienić Sampdorię Genua na Torino FC i już ustalił szczegóły nowego kontraktu. Sky Sport Italia informuje, że Torino już podpisało porozumienie z Linettym ws. indywidualnego kontraktu. Cała wartość umowy podobno wynosi 7,5 mln euro plus premie.

Włoskie media donoszą, że maleją szanse na transfer Arkadiusza Milika do Juventusu Turyn. Podobno numerem jeden na liście mistrza Italii jest Edin Dzeko z AS Roma. Bośniak – zdaniem dziennikarzy – lepiej pasuje do gry z Cristiano Ronaldo.

Celtic Glasgow zamierza sprowadzić do Szkocji Bartosza Bereszyńskiego, reprezentującego obecnie włoski zespół – Sampdoria Genua. Mistrz Szkocji szuka wzmocnień w obronie, które pozwolą mu na obronę 10. z rzędu mistrzostwa kraju. Informację o możliwych przenosinach Polaka podała włoska gazeta z siedzibą w Genui – Il Secolo XIX.

Nick Nurse, trener Toronto Raptors, został wyróżniony tytułem dla najlepszego szkoleniowca w NBA w sezonie 2019/20. Pod jego wodzą Raptors znów byli czołową drużyną ligi. Aż 90 ze 100 ludzi mediów biorących udział w głosowaniu, umieściło Nurse’a na pierwszym miejscu. Na drugim miejscu znalazł się zdobywca nagrody sprzed roku – Mike Budenholzer (Milwaukee Bucks), a trzecie miejsce przypadło Billy’emu Donovanowi. Nick Nurse poprowadził Raptors do mistrzowskiego tytułu w sezonie 2018/19 i po tym sukcesie drużynę opuścił jej najlepszy gracz, Kawhi Leonard. Wydawało się, że w związku z tym ekipa z Toronto spadnie do roli ligowego średniaka, a tymczasem zajęła drugie miejsce w Konferencji Wschodniej.

Los Angeles Lakers grali za dobrze dla Portland Trail Blazers. Liderzy zespołu z Hollywood LeBron James i Anthony Davis byli nie do zatrzymania.

Portland Trail Blazers – Los Angeles Lakers 108:116 (29:25, 28:28, 29:40, 22:23)
(Lillard 34, McCollum 28, Anthony 20 – James 38, Davis 29, Caldwell-Pope 13)

Stan serii: 2-1 dla Lakers

Oklahoma City Thunder pokonała po dogrywce Houston Rockets 119:107 i zmniejszyła straty w serii. Milwaukee Bucks wyszli na prowadzenie, a Miami Heat są o krok od awansu do następnej rundy.

Oklahoma City Thunder – Houston Rockets 119:107 po dogrywce (23:29, 34:34, 21:19, 26:22, 15:3)
(Schroder 29, Paul 26, Gilgeous-Alexander 23 – Harden 38, Green 22, Gordon 18)

Stan serii: 2-1 dla Rockets

Milwaukee Bucks, po wpadce w pierwszym meczu serii, znów nie dali szans Orlando Magic. Lider zespołu z Florydy, Nikola Vucevic opuszczając boisko w czwartej kwarcie, cisnął ręcznikiem w bandę reklamową. Bucks pokonali rywali 121:107 i prowadzą 2-1.

Giannis Antetokounmpo zdobył 35 punktów, 11 zbiórek i siedem asyst w zaledwie 31 minut. Grek trafił 12 na 14 oddanych rzutów z pola i 9 na 12 wolnych. Magic nie pomógł nawet fakt, że zaaplikowali rywalom 19 prób z dystansu.

Orlando Magic – Milwaukee Bucks 107:121 (23:31, 20:39, 34:29, 30:22)
(Augustin 24, Vucevic 20, Ross 20, Fournier 13 – Antetokounmpo 35, Middleton 17, Lopez 16)

Stan serii: 2-1 dla Bucks

Miami Heat są bliscy awansu do następnej rundy. Podopieczni Erika Spoelstry pokonali Indianę Pacers 124:115 i w serii do czterech zwycięstw, jest już 3-0.

Miami Heat – Indiana Pacers 124:115 (34:27, 40:29, 20:34, 30:25)
(Butler 27, Dragic 24, Adebayo 22 – Brogdon 34, Warren 23, Oladipo 20)

Stan serii: 3-0 dla Heat

Boston Celtics i Toronto Raptors błyskawicznie zameldowali się w drugiej rundzie fazy play off. Obie drużyny wygrały swoje serie 4-0. Boston Celtics wysłali do domu Philadelphię 76ers i potrzebowali do tego zaledwie czterech meczów. Obie drużyny spotkały się w play offach po raz 15 w historii.  Trener Nick Nurse nie chciał eksploatować swoich liderów i w niedzielę desygnował do gry aż 13 zawodników. Rezerwowy Norman Powell rzucił 29 punktów, Serge Ibaka miał 27 punktów i 15 zbiórek w zaledwie 20 minut, a Toronto Raptors znokautowali Brooklyn Nets 150:122.  Utah Jazz po raz trzeci z rzędu lepsi od Denver Nuggets. Donovan Mitchell znów był zmorą dla defensywy drużyny z Kolorado, rzucił świetne 51 punktów (15/27 z gry, 4/7 za trzy, 17/18 za 1) i poprowadził Jazzmanów do zwycięstwa 129:127.

Philadelphia 76ers – Boston Celtics 106:110 (32:27, 26:30, 19:32, 29:21)
(Embiid 30, Harris 20, Milton 14, Richardson 14 – Walker 32, Tatum 28, Brown 16)

Stan serii: 4-0 dla Celtics

Dallas Mavericks – Los Angeles Clippers 135:133 po dogrywce (24:34, 34:32, 35:19, 28:36, 14:12)
(Doncic 43, Burke 25, Hardaway Jr. 21 – Williams 36, Leonard 32, Zubac 15)

Stan serii: 2-2

Brooklyn Nets – Toronto Raptors 122:150 (32:39, 36:38, 19:39, 35:34)
(LeVert 35, Johnson 13, Musa 12 – Powell 29, Ibaka 27, Siakam 20)

Stan serii: 4-0 dla Raptors

Utah Jazz – Denver Nuggets 129:127 (33:36, 31:29, 33:24, 32:28)
(Mitchell 51, Conley 26, Clarkson 24 – Murray 50, Jokic 29, Millsap 16)

Stan serii: 3-1 dla Jazz

Taki rzut w takim momencie! Luka Doncić bohaterem Dallas Mavericks. Zapewnił im niesamowite zwycięstwo równo z końcową syreną. Luka Doncić znów zachwycił cały świat. 21-latek ze Słowenii zapewnił Dallas Mavericks spektakularne zwycięstwo nad Los Angeles Clippers 135:133 i wyrównanie serii (2-2) w pierwszej rundzie fazy play off. Trafił w dogrywce niesamowity rzut za trzy równo z końcową syreną. Doncić skompletował triple-double, zdobył 43 punkty, 17 zbiórek i 13 asyst w 46 minut.

Stars w pierwszym spotkaniu półfinału konferencji zachodniej wygrali z Avalanche 5:3. Tak jak w ich ostatnim starciu pierwszej rundy z Calgary Flames bohaterem wieczoru był Rosjanin. Tegoroczny debiutant Dienis Gurjanow, który “Płomieniom” strzelił 4 gole, tym razem jednak nie punktował. Drużynę do zwycięstwa poprowadził za to jego znacznie bardziej doświadczony rodak Aleksandr Radułow. Zdobył 2 gole, w tym zwycięskiego i zaliczył asystę.

Colorado Avalanche – Dallas Stars 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

3:5 Hintz – Dickinson – Klingberg 48:47

Lightning ulegli Bruins w pierwszym spotkaniu 2:3, mimo że odrabiali straty w końcówce. Do 49. minuty przegrywali 0:3, ale Victor Hedman strzelił dwa gole, w tym drugiego już po wycofaniu bramkarza w przedostatniej minucie. Wyrównać jednak “Błyskawicy” się nie udało.

Tampa Bay Lightning – Boston Bruins 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

Hedman (49.), (59.) – Coyle (19.), Pastrňák (25.), Marchand (42.)

W konferencji zachodniej prowadzenie 1:0 po efektownym zwycięstwie 5:0 w meczu numer 1 nad Vancouver Canucks objęła drużyna Vegas Golden Knights. Jonathan Marchessault strzelił otwierającego wynik gola zwycięskiego, Reilly Smith, Mark Stone i Alex Tuch zaliczyli po bramce i asyście, a wynik ustalił Max Pacioretty. Efektowny był zwłaszcza gol Tucha, który dostał krążek rzucony górą od Nicka Cousinsa i z łatwością wygrał wyścig do niego z trzema graczami rywali, nim trafił do siatki.

Vegas Golden Knights – Vancouver Canucks 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Marchessault (12.), Smith (23.), Stone (32.), Tuch (37.), Pacioretty (51.)

Todd Reirden nie jest już trenerem Washington Capitals. Klub ze stolicy USA zwolnił szkoleniowca po odpadnięciu w pierwszej rundzie z play-offów NHL.  Capitals przegrali w ćwierćfinale konferencji wschodniej 1:4 z New York Islanders, prowadzonymi przez Barry’ego Trotza, u którego Reirden był asystentem, gdy w 2018 roku “Stołeczni” zdobyli Puchar Stanleya.  Reirden żegna się z Waszyngtonem z dorobkiem 89 zwycięstw, 46 porażek w regulaminowym czasie i 16 po dogrywkach lub rzutach karnych.

ATP Nowy Jork:

Kamil Majchrzak nie wywalczył miejsca w głównej drabince zawodów Western & Southern Open na kortach twardych w Nowym Jorku. W piątkowym finale eliminacji polski tenisista przegrał w trzech setach z Brytyjczykiem Cameronem Norrie’em.

Piątkowa sesja nocna w rozgrywanym na kortach twardych w Nowym Jorku turnieju Western & Southern Open była udana dla kanadyjskich tenisistów. Denis Shapovalov i Milos Raonić wygrali mecze I rundy. Swojego inauguracyjnego rywala poznał Novak Djoković. Serb zmagania w Nowym Jorku rozpocznie od pojedynku Ricardasem Berankisem. Litwin, kwalifikant, po dwuipółgodzinnej batalii wygrał 6:7(4), 6:4, 7:5 Tommym Paulem, kończąc spotkanie za siódmą piłką meczową.

Denis Shapovalov (Kanada, 12) – Marin Cilić (Chorwacja) 6:3, 6:3
Milos Raonić (Kanada) – Sam Querrey (USA) 6:4, 6:4
Ricardas Berankis (Litwa, Q) – Tommy Paul (USA, WC) 6:7(4), 6:4, 7:5

Rozgrywający pierwszy oficjalny mecz w tym sezonie Andy Murray w trzech setach pokonał Francesa Tiafoe’a w I rundzie odbywającego się na kortach twardych w Nowym Jorku turnieju Western & Southern Open. Awansował też Felix Auger-Aliassime.

Andy Murray (Wielka Brytania, WC) – Frances Tiafoe (USA, WC) 7:6(6), 3:6, 6:1

Stefanos Tsitsipas w dwóch setach pokonał Kevina Andersona w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku turnieju Western & Southern Open. Do 1/8 finału awansował też David Goffin, który pokonał Bornę Coricia.

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) – Kevin Anderson (RPA, PR) 6:1, 6:3
David Goffin (Belgia, 7) – Borna Corić (Chorwacja) 7:6(6), 6:4

Grigor Dimitrow awansował do II rundy zawodów Western & Southern Open 2020, które odbywają się w Nowym Jorku.

Tennys Sandgren (USA, WC) – Lorenzo Sonego (Włochy) 6:3, 7:6(7)
Marcos Giron (USA, Q) – Mackenzie McDonald (USA, Q) 7:6(2), 7:5
Aljaz Bedene (Słowenia, Q) – Cristian Garin (Chile, 13) 6:4, 6:7(8), 6:0
Karen Chaczanow (Rosja, 11) – Aleksander Bublik (Kazachstan) 6:4, 6:4
Richard Gasquet (Francja) – J.J. Wolf (USA, Q) 6:4, 6:4
Diego Schwartzman (Argentyna, 9) – Casper Ruud (Norwegia) 7:6(2), 6:3
John Millman (Australia) – Adrian Mannarino (Francja) 4:6, 6:4, 7:6(2)
Daniel Evans (Wielka Brytania) – Andriej Rublow (Rosja, 10) 7:5, 3:6, 6:2
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 14) – Ugo Humbert (Francja) 6:3, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry, Q) – Norbert Gombos (Słowacja, Q) 6:3, 6:4

John Isner po raz drugi okazał się lepszy od Huberta Hurkacza w ATP Tour. Tym razem Amerykanin pokonał Polaka 7:5, 6:4 w I rundzie zawodów Western & Southern Open 2020, które w tym roku odbywają się w Nowym Jorku.

WTA Nowy Jork:

Pierwszego dnia turnieju WTA Premier 5 w Nowym Jorku zmienne szczęście miały wielkoszlemowe mistrzynie i byłe liderki rankingu. Venus Williams przegrała bitwę z Dajaną Jastremską, a Wiktoria Azarenka odprawiła Donnę Vekić.  Greczynka Maria Sakkari pokonała Amerykankę Cori Gauff w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Nowym Jorku. Rosjanka Jekaterina Aleksandrowa wyeliminowała Kazaszkę Jelenę Rybakinę.

Maria Sakkari (Grecja, 13) – Cori Gauff (USA) 6:1, 6:3
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) – Jelena Rybakina (Kazachstan, 9) 7:5, 7:6(6)

Alize Cornet (Francja) – Catherine McNally (USA, WC) 6:0, 6:4

Iga Świątek i Viktoria Kuzmova awansowały do 1/8 finału gry podwójnej turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego w Nowym Jorku. W I rundzie Polka i Słowaczka wyeliminowały siostry z Ukrainy, Ludmiłę i Nadię Kiczenok. Dla Świątek to pierwszy deblowy występ od US Open 2019. O ćwierćfinał Polka i Kuzmova zmierzą się z Asią Muhammad i Taylor Townsend, które wyeliminowały rozstawione z numerem czwartym Bethanie Mattek-Sands i Shuai Zhang.

Amerykanka Sloane Stephens przegrała z Francuzką Caroline Garcią w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Nowym Jorku. Odpadła Czeszka Marketa Vondrousova, która uległa Niemce Laurze Siegemund.

Anett Kontaveit (Estonia, 12) – Daria Kasatkina (Rosja, LL) 6:3, 6:1
Elise Mertens (Belgia, 14) – Rebecca Peterson (Szwecja) 6:0, 6:2
Laura Siegemund (Niemcy, Q) – Marketa Vondrousova (Czechy, 10) 6:3, 6:7(4), 6:4
Caroline Garcia (Francja) – Sloane Stephens (USA, WC) 6:3, 7:6(4)
Julia Putincewa (Kazachstan) – Shuai Zhang (Chiny) 6:4, 6:3
Marie Bouzkova (Czechy) – Anna Kalinska (Rosja, Q) 6:1, 7:5
Ons Jabeur (Tunezja) – Leylah Fernandez (Kanada, Q) 0:6, 6:4, 6:3
Arantxa Rus (Holandia, Q) – Alison van Uytvanck (Belgia) 6:2, 6:3
Jessica Pegula (USA, Q) – Jennifer Brady (USA) 7:6(5), 6:4
Kirsten Flipkens (Belgia, Q) – Katerina Siniakova (Czechy) 6:3, 6:3
Catherine Bellis (USA, Q) – Oceane Dodin (Francja, Q) 6:2, 3:6, 7:6(1)

Kort 9 w Nowym Jorku nie był szczęśliwy dla Magdy Linette, która przegrała 6:1, 3:6, 1:6 z Wierą Zwonariową. Bezpośrednio po zakończeniu tego spotkania pojawiły się na nim Iga Świątek (WTA 51) i Christina McHale (WTA 90). Warszawianka również pożegnała się z turniejem. Uległa Amerykance 2:6, 4:6.

Challenger w Pradze :

Stan Wawrinka został w sobotę mistrzem turnieju ATP Challenger Tour na mączce w Pradze. Dla Szwajcara to pierwszy tytuł w imprezie tej rangi od 10 lat. Wawrinka  nie miał w Pradze łatwej przeprawy. Pierwsze cztery mecze kończył w trzech setach i dopiero w finale wygrał w dwóch partach z Rosjaninem Asłanem Karacewem. Wcześniej tenisista z Lozanny męczył się z Romanem SafiullinemOscarem Otte’emSumitem Nagalem i Michaelem Vrbenskym.

Boks:

Aleksander Powietkin znokautował Dilliana Whyte’a w walce wieczoru gali Fight Camp 4, która odbyła się w Brentwood w hrabstwie Essex. W pozostałych pojedynkach zwycięstwa odnieśli m.in. Katie Taylor czy Alen Babić.

Shawn Porter (31-3-1, 17 KO) był o klasę lepszy od mającego polskie korzenie Sebastiana Formelli (22-1, 10 KO) w walce wieczoru gali Premier Boxing Champions w Los Angeles. Były mistrz świata wygrał wszystkie rundy.

MMA:

UFC on ESPN 15:

Ovince St. Preux został wycofany z udziału w gali UFC on ESPN 15 w Las Vegas. U “OSP” wykryto koronawirusa. W związku z tym pojedynek Marcina Prachnio z Mike’em Rodriguezem awansował do miana drugiej walki wieczoru. To nie tak miało wyglądać. Marcin Prachnio (13-5) po niemal dwóch latach wrócił do oktagonu UFC, ale ponownie przegrał przez ciężki nokaut. Mike Rodriguez brutalnie rozbił go już w 1. rundzie. W walce wieczoru były mistrz UFC w wadze lekkiej, Frankie Edgar, zadebiutował w nowej dla siebie kategorii koguciej. “The Answer” przez 25 minut toczył twardy pojedynek z Pedro Munhozem. Po końcowym gongu sędziowie nie byli jednomyślni, ale decyzją 2:1 przyznali wygraną Amerykaninowi.

F1:

Ferrari nie podoba się to, że Racing Point skopiowało część elementów bolidu Mercedesa z 2019 roku. Włosi czekają na finalny werdykt FIA w tej sprawie i uważają, że będzie miał on kluczowe znaczenie dla przyszłości F1.  Racing Point otrzymał 0,4 mln euro kary i stracił 15 punktów do klasyfikacji konstruktorów za skopiowanie wybranych części z zeszłorocznego bolidu Mercedesa. Sprawa jednak nie jest zakończona, bo Renault i Ferrari domagają się wyższej kary dla Brytyjczyków. Zwłaszcza że Racing Point do końca sezonu 2020 może korzystać z zakwestionowanych elementów.  FIA już zapowiedziała, że na bazie afery związanej z kopiowaniem bolidu przez Racing Point, zakazane będzie projektowanie swoich maszyn w oparciu o rozwiązania konkurencji.

DTM:

Robert Kubica ukończył sobotni wyścig DTM na ostatniej pozycji. Trudne warunki i przesychający tor nie były sprzymierzeńcem kierowcy Orlen Team ART. Po zwycięstwo na Lausitzringu sięgnął Rene Rast, aktualny mistrz serii DTM.

Robert Kubica w kwalifikacjach do niedzielnego wyścigu DTM zajął 11. miejsce. Był to najlepszy wynik Polaka w sezonie. W wyścigu przełomu jednak nie było – Kubica znów był ostatni w stawce DTM. Wyścig wygrał Lucas Auer.  Polak w żaden sposób nie wykorzystał faktu, że w końcówce miał świeższe ogumienie niż jadący z tyłu Fabio Scherer czy Ferdinand Habsburg. W efekcie dojechał do mety z ogromną stratą do Szwajcara i Austriaka.

MotoGP:

GP Styrii:

Sporo się działo w GP Styrii w MotoGP. Płonący motocykl Mavericka Vinalesa doprowadził do przerwania wyścigu, a po jego restarcie świetną batalię stoczyli Jack Miller i Pol Espargaro. Skorzystał na niej Miguel Oliveira.  Po raz kolejny wyścig MotoGP trzeba było rozgrywać na raty. Tak jak przed tygodniem rywalizacja została przerwana po koszmarnym wypadku Johanna Zarco i Franco Morbidellego, tak tym razem sędziowie musieli wywiesić czerwoną flagę po awarii Mavericka Vinalesa. W sprzęcie Hiszpana przy prędkości bliskiej 300 km/h najprawdopodobniej doszło do awarii hamulców, przez co Vinales był zmuszony zeskakiwać z maszyny przy pełnej prędkości. Jego Yamaha następnie trafiła w bandy ochronne i zaczęła płonąć. Jako że doszło do uszkodzenia barier, to sędziowie przerwali rywalizację.

Żużel:

PGE Ekstraliga:

Po porażkach we Wrocławiu i Lublinie, które przedzielił triumf w Częstochowie, Unia Leszno na swoim torze rozbiła GKM Grudziądz 60:30. Tradycji w Lesznie stało się zadość. Grudziądzanie nigdy bowiem nie wygrali na Smoczyku.

Niespodzianki nie było. Motor na twardym, mocno kurzącym się torze pokonał ROW i jest jedną nogą w play-off. Szalał Jarosław Hampel, który w maju był blisko Rybnika, ale prezes Motoru przebił ofertę beniaminka.

Sparta Wrocław wysłała helikopter po Chrisa Holdera, by ten zdążył na mecz w Zielonej Górze. Inwestycja się opłaciła. Australijczyk był jednym z ojców zwycięstwa nad Falubazem (49:41). Tym samym wrocławianie ciągle walczą o play-offy. Dzięki wywalczeniu pełnej puli (oprócz wygranej, wrocławianie zdobyli też bonus), drużyna Dariusza Śledzia wskoczyła do czołowej czwórki ligowej tabeli.

Najskuteczniejszym żużlowcem najlepszej ligi świata po dotychczasowych spotkaniach jest Emil Sajfutdinow, że średnią na poziomie 2,536 punktu na wyścig. Drugi w klasyfikacji jest Bartosz Zmarzlik (2,429), a trzeci Artiom Łaguta (2,404).

1. Liga:

W meczu 8. kolejki eWinner 1. Ligi, w rewanżowych Derbach Pomorza, eWinner Apator Toruń nie pozostawił złudzeń Abramczyk Polonii Bydgoszcz i do dwóch punktów z miasta nad Brdą dołożył dwa z bonusem u siebie, wygrywając 54:36.

To był najlepszy w historii występ ostrowskiego klubu przeciwko Wybrzeżu Gdańsk. Podopieczni Mariusza Staszewskiego jechali jak z nut i zwyciężyli aż 58:31. Gospodarzy do triumfu poprowadzili Tomasz Gapiński i Nicolai Klindt.

W poniedziałek zostanie rozegrane ostatnie spotkanie 8. kolejki eWinner 1. Ligi – Lokomotiv Daugavpils podejmie Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno.

Skoki narciarskie:

Polacy po raz pierwszy w swojej historii zajęli całe podium w konkursie Letniego Grand Prix. Biało-Czerwoni zdominowali zawody w Wiśle. W sobotę nasi reprezentanci potwierdzili, że świetnie czują się na skoczni w Wiśle – triumfował Kubacki, Stoch awansował z szóstego na drugie miejsce, trzeci był Piotr Żyła, a czwartą lokatę zajął Tomasz Pilch.

Dawid Kubacki po raz drugi triumfował w konkursie Letniego Grand Prix w Wiśle i po raz drugi całe podium zdobyli reprezentanci Polski. Kamil Stoch po skoku na 128 metrów zajął drugie miejsce, a Piotr Żyła skoczył metr dalej i po raz kolejny cieszył się z trzeciej lokaty.  Biało-Czerwoni kończą weekend w doskonałych nastrojach.

Weekend Letniego Grand Prix w Wiśle był jedynym w kalendarzu całego cyklu. W związku z tym FIS już wcześniej poinformował, że w tym roku zawodnicy nie będą rywalizować o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

LA:

Diamentowa Liga:

Próba pobicia rekordu świata przez Karstena Warholma na dystansie 400 metrów przez płotki była ozdobą niedzielnego mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. Norweski lekkoatleta był bliski historycznego wyczynu – wpadł na metę z czasem 46,87 s, wobec czego do rekordu globu zabrakło mu 0,09 sekundy. Jego wynik jest jednak nowym rekordem Europy.  To nie było jednak ostatnie słowo Norwega w Sztokholmie, bo wystąpił także w biegu na 400 metrów i również nie miał sobie równych. Wpadł na metę z czasem 45,05 s, co jest najlepszym rezultatem w tym roku w Europie.  Coraz lepszą formę łapie Armand Duplantis, który jest absolutnym rekordzistą świata w skoku o tyczce, ale wciąż walczy o pobicie rekordu na otwartym stadionie. W niedzielę podjął kolejną próbę, ale trzykrotnie nie poradził sobie z poprzeczką zawieszoną na 6,15 m. Wcześniej zaliczył jednak 6,01 m i jest to jego najlepszy rezultat w tym roku na stadionie.  W konkursie rzutu dyskiem oglądaliśmy reprezentanta Polski, Roberta Urbanka. W najlepszej próbie uzyskał 64,72 m, co dało mu ostatecznie piątą lokatę Triumfował Daniel Stahl z wynikiem  69,17 m.