Piłkarze Piasta Gliwice i Śląska Wrocław zdobyli w piątek komplet punktów. Pierwsi są liderami PKO Ekstraklasy, a drudzy wiceliderami.

Piast Gliwice – Jagiellonia Białystok 3:1 (2:0)
2:1 – Jesus Imaz 50′
3:1 – Jorge Felix 76′

ŁKS Łódź – Śląsk Wrocław 0:1 (0:1)
0:1 – Jan Sobociński (sam.) 13′

10.11.2019 r. – ten dzień Bartosz Białek zapamięta na długo. I nie dlatego, że zaraz ma swoją osiemnastkę. Napastnik Zagłębia zadebiutował w PKO Ekstraklasie, strzelił gola i zanotował asystę, ale lubinianie zremisowali 2:2 z Rakowem Częstochowa.
KGHM Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa 2:2 (2:1)
1:0 – Damjan Bohar 14′
1:1 – Petr Schwarz 20′
2:1 – Bartosz Białek 42′
2:2 – Sebastian Musiolik 83′

Wisła Płock – Cracovia 0:0
Po siedmiu latach pogodzili się skonfliktowani trenerzy obu zespołów – Radosław Sobolewski i Michał Probierz – podając sobie ręce przed meczem. Zawodników pogodził wynik.

Wisła Kraków przegrała przed własną publicznością z Arką Gdynia 0:1. To była siódma kolejna porażka “Białej Gwiazdy”, która wyrównała tym samym najgorszą klubową serię z 2016 roku.
Wisła Kraków – Arka Gdynia 0:1 (0:0)
Bramki: Jankowski 71

Lech Poznań – Korona Kielce 0:0

Lechia Gdańsk – Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)

Fortuna I liga:
Po dość ciekawym meczu Warta Poznań w 17. kolejce Fortuna I ligi pokonała na wyjeździe Stomil Olsztyn 3:1, dzięki czemu zapewniła sobie pozycję lidera na półmetku rozgrywek. Wpadkę zaliczył natomiast wicelider Radomiak Radom. Beniaminek zremisował u siebie z Puszczą Niepołomice 1:1.

Stomil Olsztyn – Warta Poznań 1:3 (0:0)
0:1 – Mateusz Kupczak 57′ (k.)
1:1 – Szymon Sobczak 71′
1:2 – Mateusz Kupczak 78′ (k.)
1:3 – Gracjan Jaroch 89′

Sandecja Nowy Sącz – Olimpia Grudziądz 3:1 (2:0)
1:0 – Maciej Małkowski (k.) 32′
2:0 – Thiago 43′
3:0 – Michal Piter-Bucko (k.) 84′
3:1 – Joao Criciuma 90′

Chrobry Głogów – Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:0)
Bramki: Michał Ilków-Gołąb 52′ – Łukasz Sierpina 50′ (k)

Premier League:
W pierwszym sobotnim meczu Premier League w derbach Londynu lepsza Chelsea. Zespół prowadzony przez Franka Lamparda 2:0 pokonał Crystal Palace. Było to szóste z rzędu ligowe zwycięstwo gospodarzy.

Lider Premier League pokonał na własnym stadionie mistrza Anglii Manchester City 3:1 i nad niedzielnym rywalem ma już 9 punktów przewagi.
Manchester United pokonał na własnym stadionie Brighton 3:1 i wyprzedził niedzielnego rywala w tabeli. Dzięki wygranej Czerwone Diabły awansowały z 14. na 7. pozycję w Premier League.

La Liga:
Real Sociedad krótko cieszył się pierwszym miejscem w La Liga. Na otwarcie 13. kolejki Baskowie zremisowali 1:1 z Leganes.
Prowadząca przed 13. kolejką Barcelona i zajmujący drugie miejsce Real Madryt odniosły zwycięstwa w sobotnich meczach piłkarskiej ligi hiszpańskiej. “Duma Katalonii” u siebie pokonała Celtę Vigo 4:1, a “Królewscy” na wyjeździe wygrali z Eibar 4:0.
Barcelona ma 25 pkt i w tabeli wyprzedza Real jedynie lepszym stosunkiem bramek.
Atletico Madryt pokonało 3:1 (1:1) Espanyol Barcelona, a Sevilla FC ograła 2:1 (1:1) Real Betis w najciekawszych niedzielnych meczach 13. kolejki hiszpańskiej Primera Division.

Bundesliga:
Robert Lewandowski nie zwalnia tempa. W sobotę strzelił dwa gole w meczu z Borussią Dortmund i był najlepszym piłkarzem w barwach Bayernu Monachium. Polak już ma na koncie 23 gole we wszystkich rozgrywkach klubowych. Świetny występ został doceniony przez Bundesligę. Kapitan reprezentacji Polski został wybrany najlepszym piłkarzem minionej kolejki.
Borussia M’gladbach nie zwalnia tempa w Bundeslidze i wygrała swój ósmy mecz w tym sezonie. W spotkaniu 11. kolejki niemieckiej ekstraklasy zespół z Moenchengladbach pokonał Werder Brema 3:1 i umocnił się na pierwszej pozycji w tabeli.

Serie A:
Łukasz Skorupski nie ma powodu do zadowolenia po wyprawie do Reggio Emilia. Obrońcy robili mu psikusy, a Bologna FC przegrała 1:3 z US Sassuolo na początek 12. kolejki Serie A.
Napoli, w którego barwach cały mecz rozegrał Piotr Zieliński, po raz czwarty z rzędu nie zdołało wygrać meczu we włoskiej ekstraklasie piłkarskiej. Tym razem wicemistrz kraju zremisował u siebie z Genoą 0:0.
Zwycięstwo odniósł za to Inter Mediolan, który został liderem. Zespół z Mediolanu z trudem pokonał u siebie Veronę 2:1.
Gdyby nie Wojciech Szczęsny, Juventus mógł sensacyjnie przegrać z Milanem. Ostatecznie mecz w Turynie zakończył się wygraną gospodarzy 1:0. W 55. minucie Maurizio Sarri ściągnął z boiska Cristiano Ronaldo, co było w sumie lekko szokujące, ale może musiało do tego dojść. Portugalczyk był bezradny w starciu z Milanem i miało to przełożenie na grę klubu. Kilka minut później z boiska zszedł zawodnik rywali, nasz napastnik Krzysztof Piątek.

Premier Liga:
Sebastian Szymański, który od tego sezonu występuje w Dynamie Moskwa, strzelił swojego debiutanckiego gola w lidze rosyjskiej. 20-letni Polak w meczu 16. kolejki, zdobył bramkę w wygranym, wyjazdowym spotkaniu z Rubinem Kazań (1:0). Trafienie reprezentant Polski dało cenne trzy punkty stołecznej drużynie.

Grzegorz Krychowiak strzelił kolejnego gola w tym sezonie. W 41. minucie pokonał bramkarza FK Krasnodar (1:1). Niestety, na drugą połowe już nie wyszedł. Wszystko przez kontuzję.

To był hit, na który czekała cała Ukraina. Szachtar liczył na kolejny rewanż za porażkę w Superpucharze. Dynamo zaś chciało pokazać, iż nie wygrało wtedy przypadkiem, a takim była raczej późniejsza przegrana (1:2) w lidze.
Szachtar Donieck – Dynamo Kijów 1:0 (1:0)
1:0 – Serhij Krywcow 19′
Pseudokibice Dynama Kijów znieważali brazylijskich graczy Szachtara Donieck. W końcu Taison nie wytrzymał i pokazał im środkowy palec. Mecz przerwano, a po powrocie sędzia… wyrzucił piłkarza z boiska!

MLS:
Piłkarze Seattle Sounders wygrali wielki finał MLS! Na własnym stadionie ograli Toronto FC 3:1. Wszystkie gole padły w drugiej połowie. Na trybunach Mercedes-Benz Stadium zasiadło 69 tysięcy fanów, którzy czekali na wielkie emocje. Co ciekawe, obie ekipy spotykały się w finale MLS w 2016 oraz 2017 roku. Najpierw wygrało Seattle, a następnie lepsze okazało się Toronto.
Seattle Sounders – Toronto FC 3:1 (0:0)
Bramki: Leerdam 57, Rodriguez 76, Ruidiaz 90 – Altidore 90+3.

Copa Sudamericana:
Piłkarze ekwadorskiego Independiente del Valle triumfowali w Copa Sudamericana, odpowiedniku Ligi Europy. W finale rozegranym w paragwajskim Asuncion pokonali argentyński Colon Santa Fe 3:1.
To pierwsze trofeum założonego w 1958 roku klubu z del Valle, który dopiero w 2010 roku po raz pierwszy awansował do ekwadorskiej ekstraklasy. Do tej pory największym sukcesem było dotarcie w 2016 roku do finału Copa Libertadores, odpowiednika europejskiej Ligi Mistrzów.
Mecz w stolicy Paragwaju rozpoczął nową erę w południoamerykańskim futbolu, którego władze zdecydowały się wprowadzić do rozgrywek pucharowych – wzorem Europy – jeden pojedynek finałowy na neutralnym terenie. Ta decyzja jednak spotkała się z gorącą krytyką przede wszystkim fanów, których często nie stać na dalekie i kosztowne podróże za swoimi ulubieńcami.

Koszykówka:
NBA:
Złe informacje napływają z Kalifornii. Według “Bleacher Report”, Stephen Curry, lider Golden State Warriors, może nie zagrać już w tym sezonie. Wszystko z powodu kontuzji, która okazała się poważniejsza niż przypuszczano.
Damian Lillard zdobywając 60 punktów dla Portland Trail Blazers ustanowił rekord kariery i obecnego sezonu ligi NBA, ale jego zespół przegrał u siebie z Brooklyn Nets 115:119. Siódme z rzędu zwycięstwo odnieśli Los Angeles Lakers, wygrywając 95:80 z Miami Heat.
Wcześniej w piątek D’Angelo Russell zdobył 52 punkty dla Golden State Warriors, ale jego ekipa przegrała na wyjeździe 119:125 po dogrywce z Minnesota Timberwolves.
Po pięciu kolejnych zwycięstwach na początku sezonu, trzeciej porażki z rzędu doznali koszykarze Philadelphia 76ers. Tym razem ulegli na wyjeździe Denver Nuggets 97:100.

Nikola Jokić znów to zrobił. Serb trafił rzut z półdystansu na 2,4 sekundy przed końcem dogrywki i zapewnił Denver Nuggets zwycięstwo w Minneapolis 100:98. Jeszcze w piątek Jokić w podobny sposób odprawił drużynę 76ers.

Portland Trail Blazers wreszcie zakończyli mecz i udali się do szatniach w dobrych humorach. Damian Lillard rzucił 30 punktów, a jego drużyna pokonała po dogrywce Atlantę Hawks 124:113.

Aktualni mistrzowie NBA przerwali pasmo sukcesów Los Angeles Lakers. Osłabieni Toronto Raptors zwyciężyli w Staples Center 113:104, chociaż dwie pierwsze kwarty należały do “Jeziorowców”. Goście z Kanady zaczęli dominować po zmianie stron. Trzecia odsłona zakończyła się wynikiem 26:18, a czwarta 35:26.

Houston Rockets pokonali Chicago Bulls 117:94 i odnieśli trzecie z rzędu, a szóste zwycięstwo w sezonie. James Harden był biski swojego pierwszego triple-double w trwającej kampanii.
Chicago Bulls – Houston Rockets 94:117 (27:20, 22:30, 18:36, 27:31)
(Carter Jr. 13, Hutchison 13, Markkanen 13, Young 13 – Harden 42, Westbrook 26, Capela 16)

Hokej:
Na zakończenie turnieju EIHC o Puchar Niepodległości reprezentacja Polski przegrała z Węgrami 0:2. Tym samym podopieczni Tomka Valtonena zajęli w Gdańsku trzecie miejsce. Madziarzy wobec porażki Włochów z Japonią 1:4 zostali zwycięzcami całego turnieju.

NHL:
W Sztokholmie w meczu z cyklu NHL Global Series Tampa Bay Lightning pokonali Buffalo Sabres 3:2. Najskuteczniejszy gracz ubiegłego sezonu Nikita Kuczerow strzelił 5. gola w sezonie, a do tego nietypowo dla siebie atakiem ciałem wysłał do szatni z kontuzją Vladimíra Sobotkę. Yanni Gourde trafił na wagę zwycięstwa, a gola dla “Błyskawicy” zaliczył też Alex Killorn. Temu ostatniemu asystował wracający w swoim rodzinnym kraju do składu po kontuzji Victor Hedman.

Przy okazji meczu Buffalo Sabres z Tampa Bay Lightning w Sztokholmie NHL ogłosiła wstępne plany przyszłorocznych gier na Starym Kontynencie w ramach Global Series. Sezon 2020-21 w październiku w hali O2 Arena w Pradze rozpoczną ekipy Boston Bruins i Nashville Predators, a później w trakcie jesieni na dwa spotkania do Hartwall Areny w Helsinkach przylecą Colorado Avalanche oraz Columbus Blue Jackets. Ale to nie wszystkie zaplanowane na przyszły rok występy drużyn z NHL w Europie. Bruins i Predators zakończą bowiem swoje obozy przygotowawcze do sezonu 2020-21 – odpowiednio – w Niemczech i Szwajcarii. Ich próbami generalnymi będą spotkania towarzyskie z Adlerem Mannheim (Bruins), który jeszcze niedawno grał przeciwko GKS-owi Tychy w Hokejowej Lidze Mistrzów i SC Berno (Predators). Dokładne daty poszczególnych meczów zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Hokeiści Washington Capitals odnieśli siódme z rzędu zwycięstwo w NHL. W sobotę pokonali na własnym lodowisku Las Vegas Golden Knights 5:2 i z dorobkiem 29 punktów są obecnej najlepszą drużyną rozgrywek.

Capitals mają 29 pkt i na Wschodzie o cztery wyprzedzają New York Islanders. “Wyspiarze” przed własną publicznością wygrali w sobotę z Florida Panthers 2:1 i było to ich 11. zwycięstwo w 12 ostatnich występach.
Najdłuższą serią wygranych w NHL mogą się obecnie pochwalić hokeiści St. Louis Blues. Obrońcy Pucharu Stanleya pokonali po dogrywce w Calgary tamtejszych Flames 3:2 i był to ich siódmy sukces z rzędu.

Pittsburgh Penguins po rzutach karnych pokonali 3:2 Chicago Blackhawks, ale okupili zwycięstwo kontuzją Sidneya Crosby’ego. Kapitan “Pingwinów” na początku trzeciej tercji najpierw wpadł w bandę, a jeszcze w trakcie tej samej zmiany zablokował strzał Erika Gustafssona, ale później opuścił lód z urazem. Trener Mike Sullivan powiedział, że dopiero po jutrzejszym treningu powinien mieć więcej informacji o tym, jak poważny jest uraz. “Pingwiny” zdołały odwrócić losy meczu, choć do 37. minuty przegrywały 0:2. Z gry trafili dla nich Jake Guentzel i Bryan Rust, a z karnych ponownie Guentzel i Jared McCann. Ten ostatni pierwszy raz w NHL wykonał zwycięskiego karnego. Nie udało się za to “Pens” wykorzystać żadnej z 3 przewag. Od 11 meczów nie strzelili gola w liczebniejszym zestawieniu. Łącznie zmarnowali 25 takich okazji z rzędu. Zespół z Pittsburgha przerwał serię 10 porażek z Blackhawks. Poprzednio pokonał ich 30 marca 2014 roku. 21 punktów daje mu 3. miejsce w dywizji metropolitalnej. Z kolei drużyna z Chicago ma 14 “oczek” i jest przedostatnia w centralnej. Seria wygranych z “Pingwinami” była do wczoraj najdłuższą trwającą, jaką miała z którymkolwiek rywalem.

Chicago Blackhawks pokonali Toronto Maple Leafs 5:4. Najważniejsza była pierwsza tercja, którą “Czarne Jastrzębie” wygrały 4:1. Później już nie dały się dogonić, choć rywale w trzeciej odsłonie zmniejszyli stratę do jednego gola. Patrick Kane strzelił 2 gole i zaliczył asystę, Jonathan Toews raz trafił i raz asystował, Brandon Saad zdobył bramkę na wagę zwycięstwa, trafił także Kirby Dach, a 3 asysty zaliczył Alex DeBrincat. Stojący w bramce drużyny z Chicago Robin Lehner co prawda wpuścił 4 gole, ale był jednym z bohaterów wieczoru, bo obronił aż 53 strzały. W pierwszej tercji Dach i Kane zdobyli dwie bramki w odstępie zaledwie 10 sekund. W ekipie Maple Leafs Auston Matthews asystował przy wszystkich 4 trafieniach kolegów. 57 strzałów “Klonowych Liści” to najwięcej oddanych przez zespół NHL w jednym meczu bez dogrywki od 2 lat. Drużyna z Toronto ma 22 punkty i jest 2. w dywizji atlantyckiej. Blackhawks z 16 “oczkami” pozostają przedostatni w dywizji centralnej.

NFL:
Chicago Bears – Detroit Lions 20:13

Tenis:
ATP Next Gen Finals:
Zajmujący 95. miejsce w rankingu ATP Jannik Sinner bez straty seta rozprawił się z Alexem De Minaurem w finale Next Gen ATP Finals (4:2, 4:1, 4:2). Australijczyk nie wykorzystał więc drugiej okazji, by zapisać na swoim koncie zwycięstwo w tym turnieju.
Turnieje Next Gen rządzą się innymi zasadami niż klasyczne imprezy spod szyldu ATP. Sety rozgrywane są do czterech wybranych gemów, a w przypadku wyniku 3:3 dochodzi do tie-breaka. Zwycięża zaś zawodnik, który zapisze na swoim koncie trzy sety. Przy stanie 40:40 odbierający może też wybrać stronę, na którą serwować będzie przeciwnik, a zamiast tradycyjnej gry na przewagi obowiązuje zasada “nagłej śmierci”. By przyspieszyć grę, stawiany jest specjalny zegar, który odmierza 25 sekund między zdobyciem punktu a kolejną akcją. Z regulaminu usunięto również nety, a z kortów zniknęli sędziowie liniowi. Sporne sytuacje za każdym razem rozstrzyga bowiem system Hawk-Eye Live.

ATP Finals:
Roger Federer przegrał w Londynie z Austriakiem Dominikiem Thiemem 5:7, 5:7 w pierwszym dniu tegorocznej edycji turnieju ATP Finals. Szwajcarski tenisista jest rekordzistą pod względem liczby triumfów w tej kończącej sezon imprezie. Zwycięstwo odniósł Serb Novak Djokovic.

91.(89) Kamil Majchrzak (Polska) 611

Kristina Mladenović i Caroline Garcia zapewniły Francji triumf w Pucharze Federacji 2019. W rozstrzygającym deblu w finale w Perth pokonały Australijki Ashleigh Barty i Samanthę Stosur.