Liga Europy:

Ługodorec Jacka Góralskiego i Jakuba Świerczoka został rozbity przez Espanyol aż 0:6. Drużyna mistrza Bułgarii zagrała w Hiszpanii katastrofalne spotkanie. Przegrała aż 0:6, a od 35. minuty musiała grać w dziewiątkę. Wpierw czerwoną kartkę zobaczył Rafael Forster, a później Jacek Góralski. Jakub Świerczok cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych.   W innych czwartkowych meczach Ligi Europy zwycięstwa odniosły m.in. drużyny Manchesteru United, Sevilli i Rangers FC.

Ciekawostki piłkarskie:

Niemiecki “Bild” informuje, że Arsene Wenger nie zostanie trenerem Bayernu Monachium.  Karl-Heinz Rummenigge rozmawiał z Francuzem w środę i powiedział mu, że nie zostanie zatrudniony na to stanowisko. Sport1.de donosi, że Flick dłużej pozostanie szkoleniowcem.  Mistrzowie Niemiec przegrali w miniony weekend we Frankfurcie 1:5. Po spotkaniu został zwolniony Niko Kovac, który pracował w Monachium od lipca 2018 roku. W tym czasie udało mu się wygrać puchar i mistrzostwo kraju. Tymczasowym trenerem mistrza Niemiec został Hans-Dieter Flick, dotychczasowy asystent Chorwata. Flick wygrał pierwsze spotkanie ( z Olympiakosem w Lidze Mistrzów 2:0), ale władze klubu rozglądają się za innym trenerem.

“UEFA prowadzi działania o charakterze dyskryminacyjnym, a nasi piłkarze są ofiarami linczu” – stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Europejska federacja wszczęła oficjalne śledztwo w sprawie sposobu, w jaki piłkarze reprezentacji Turcji celebrowali zdobyte gole. A robili to poprzez salutowanie, co zdaniem wielu obserwatorów było formą wsparcia dla wojskowych działań Turcji w północnej Syrii.  Sezon Ligi Mistrzów zakończy się 30 maja 2020 roku, a gospodarzem finału będzie Stambuł. O ile UEFA nie zdecyduje się odebrać Turcji prawa do organizacji najważniejszego meczu klubowej piłki w Europie. Powodem takiej decyzji może być rozpoczęta 9 października wojskowa interwencja tureckich wojsk w północnej Syrii, w wyniku której zginęło już wielu kurdyjskich cywilów.   Europejska federacja została zasypana protestami przeciw organizowaniu finału w kraju, który prowadzi taką operację. A problem z tym finałem potęgują jeszcze tureccy piłkarze salutujący po strzelanych golach.

Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Niemiec i USA Juergen Klinsmann znalazł się w radzie nadzorczej Herthy Berlin. To inicjatywa inwestora Larsa Windhorsta, do którego od piątku należy 49,9 procent udziałów w klubie. Na razie klub nie potwierdza tej informacji. Klinsmann od trzech lat jest bez pracy. Nie jest tajemnicą, że z Windhorstem znają się od dłuższego czasu. Po raz pierwszy razem na trybunach Stadionu Olimpijskiego mają pojawić się w sobotę, kiedy Hertha będzie grać w Bundeslidze z RB Lipsk.

W czwartek w lidze NBA już po pierwszej połowie spotkania Phoenix Suns – Miami Heat 30 punktów na swoim koncie miał Jimmy Butler. Ostatecznie skrzydłowy gości zdobył ich 34, a jego zespół wygrał 124:108.  W drugiej połowie Butler nie był tak skuteczny, ale Suns nie udało się odwrócić losów meczu, bo świetnie zaczął grać ich były zawodnik Goran Dragic. Słoweński rozgrywający wchodząc z ławki uzyskał 25 pkt.  Dzięki temu zwycięstwu Heat z bilansem 6-2 awansowali na drugie miejsce w Konferencji Wschodniej. Tak dobry start poprzednio mieli w 2012 roku, kiedy w ich składzie był LeBron James i ostatecznie sięgnęli po mistrzostwo.

W tabeli prowadzą Boston Celtics (6-1), którzy na wyjeździe gładko pokonali Charlotte Hornets 108:87. To było szóste z rzędu zwycięstwo “Celtów”. Na Zachodzie liderem jest Los Angeles Lakers (6-1). “Jeziorowcy” minionej nocy odpoczywali.

W czwartek skuteczniejszy od Butlera był tylko LaMarcus Aldridge. Skrzydłowy San Antonio Spurs zdobył 39 pkt w wygranym przez jego zespół u siebie meczu z Oklahoma City Thunder 121:112. Aldridge był niemal bezbłędny; trafił 19 z 23 rzutów z gry.

W ostatnim rozegranym tego dnia spotkaniu Los Angeles Clippers wygrali u siebie z Portland Trail Blazers 107:101. Gospodarzy do triumfu poprowadził Kawhi Leonard, który uzyskał 27 pkt i 13 zbiórek. Rezerwowy Lou Williams dołożył natomiast 26 pkt i osiem asyst. Dla pokonanych po 22 pkt zdobyli Damian Lillard oraz C.J. McCollum.

Było to 900. zwycięstwo trenera Doca Riversa, który osiągnął ten pułap jako 13. szkoleniowiec w NBA. Wcześniej w czwartek władze ligi nałożyły grzywnę na Clippers w wysokości 50 tysięcy dolarów za wypowiedzi Riversa, dotyczące Leonarda, który nie wystąpił w środę w przegranym meczu z Milwaukee Bucks (124:129).

Szkoleniowiec, pytany przed tamtym spotkaniem o zdrowie zawodnika powiedział mediom, że Leonard „czuje się świetnie”, nie ma powodu do obaw i że zespół musi się upewnić, że koszykarz czuje się świetnie. NBA ustaliła, że stwierdzenia Riversa były „niespójne” ze zdrowiem gracza, który narzeka na dolegliwości kolana i szczegółowo opisała ich charakter.

Euroliga:

Zenit Sankt Petersburg z Mateuszem Ponitką przegrał na własnym parkiecie z Chimkami Moskwa 73:87 w meczu 7. kolejki Euroligi koszykarzy. Reprezentant Polski zdobył sześć punktów i miał pięć zbiórek w ciągu 26 minut.

Koszykarki Arki Gdynia wygrały we własnej hali z hiszpańskim zespołem Spar Citylift Girona 71:69 (19:16, 17:17, 22:16, 13:20) w czwartym występie w grupie B Euroligi. To ich pierwsze zwycięstwo w tych rozgrywkach. Kolejne spotkanie w Eurolidze gdynianki rozegrają dopiero po przerwie na reprezentację w czwartek 28 listopada. Ich przeciwnikiem będzie na Węgrzech Sopron Basket.

Puchar Europy:

Koszykarki Artego Bydgoszcz wygrały w Rumunii z ACS Sepsi 76:50 (18:16, 17:14, 20:2, 21:18) w czwartym występie w grupie E Pucharu Europy. Zawodniczki trenera Tomasza Herkta z kompletem punktów prowadzą w tabeli.

Vancouver Canucks nie wykorzystali kolejnej okazji, by awansować na pierwsze miejsce w dywizji Pacyfiku. Podopieczni Travisa Greena przegrali w Chicago z tamtejszymi Blackhawks 2:5. Patrick Kane strzelił dla gospodarzy gola i zaliczył 2 asysty, ale prawdziwą ozdobą meczu było otwierające wynik trafienie Alexa DeBrincata, który mimo iż padał już na lód, zdołał oddać precyzyjny strzał pod poprzeczkę. Dla Blackhawks bramki zdobywali także: Andrew Shaw, David Kämpf i Brandon Saad, a Dylan Strome asystował 3 razy. Z kolei 36 strzałów rywali obronił Corey Crawford. Gospodarze 2 razy trafili do pustej bramki w końcówce. Do tego zaliczyli 2 gole w przewagach i 1 w osłabieniu. Canucks w swoich przewagach stracili już w tym sezonie 4 bramki – najwięcej w NHL. 21 punktów daje im teraz 3. miejsce w dywizji Pacyfiku. Blackhawks z 13 są przedostatni w dywizji centralnej.

Hokeiści Colorado Avalanche zdobyli sześć goli w drugiej tercji i ostatecznie pokonali Nashville Predators 9:4 w czwartkowym meczu ligi NHL. Po 10 wygranych z rzędu, New York Islanders przegrali z Pittsburgh Penguins 3:4 po dogrywce.

Pierwszego hat-tricka w karierze zanotował Fin Joonas Donskoi z zespołu Colorado, który wpisał się na listę strzelców w 26., 34. i 58. minucie. – Rozmawialiśmy, że zdobywamy za mało bramek i chcieliśmy to poprawić. A ja osobiście nigdy nie miałem hat-tricka w jakichkolwiek rozgrywkach – stwierdził bohater spotkania. Zanim Donskoi uzyskał pierwszego gola, zespół Predators prowadził 3:2. Ale w zaledwie osiem minut gospodarze zdobyli sześć bramek i po dwóch tercjach wygrywali aż 8:3. W lutym 1981 roku hokeiści Quebec Nordiques też strzelili sześć bramek w jednej tercji, ale potrzebowali ośmiu minut i sześciu sekund. Nathan MacKinnon w czwartek zapisał na koncie trafienie i trzy asysty, ale nie dokończył meczu z powodu kontuzji. Wśród zawodników Avalanche wyróżnili się także Cale Makar i Ryan Graves – strzelili po jednym golu i mieli po dwie asysty. “Lawiny” przerwały serię ośmiu porażek z Predators przed własną publicznością.

Z kolei po 10 wygranych z rzędu, ekipa Islanders uległa Penguins 3:4. To był jeden z pięciu meczów zakończonych tego dnia dogrywką. Do 42. minuty nic nie wskazywało, że “Wyspiarze” zejdą z lodowiska pokonani. Dopiero wtedy, przy stanie 3:0 dla gospodarzy, pierwszą bramkę dla “Pingwinów” strzelił Jared McCann. Niedługo później na tablicy był już remis 3:3, a w dodatkowym czasie gry o sukcesie gości przesądził Bryan Rust. To był jego drugi gol w tej potyczce.

W San Jose miejscowi Sharks wygrywali z Minnesota Wild 4:0 po pierwszej tercji i 6:2 po drugiej, ale w ostatniej nastąpił niesamowity finisz rywali. Między 49. a 56. minutą trzykrotnie posyłali krążek do siatki i było już 5:6, lecz nie udało im się doprowadzić do dogrywki.

NFL:

Oakland Raiders – Los Angeles Chargers  26:24

ATP Next Gen Finals:

Rozstawiony z numerem dwa Frances Tiafoe, pokonując w czwartkowy wieczór Mikaela Ymera 3:0 (4:2,4:2,4:2), uzupełnił stawkę półfinalistów turnieju ATP Next Gen Finals w Mediolanie. Kolejnym rywalem Amerykanina w walce o finał będzie Australijczyk Alex De Minaur.  Tiafoe we wcześniejszych meczach grupowych rywalizował odpowiednio z Włochem Jannikiem Sinnerem, z którym przegrał 1:3 (4:3,2:4,2:4,2:4), jak również Francuzem Ugo Humbertem, którego pokonał 3:1 (4:2,4:3,3:4,4:1). W czwartek zmierzył się z Ymerem, a ponieważ obaj po dwóch pojedynkach mieli na swoim koncie punkt, to stawką był awans do fazy półfinałowej turnieju. W grupie A, oprócz De Minaura, awans zapewnił sobie Serb Miomir Kecmanovic. Spotkania półfinałowe zostały zaplanowane na piątek.

Pary półfinałowe ATP Next Gen Finals w Mediolanie:

Alex De Minaur – Frances Tiafoe

Jannik Sinner – Miomir Kecmanovic

Puchar Davisa:

Broniący tytułu Chorwaci będą musieli sobie radzić bez swojego lidera Marina Cilica w listopadowym turnieju finałowym Pucharu Davisa. 31-letni tenisista wycofał się z powodu kontuzji kolana.  Chorwaci w składzie mają Bornę Corica, Mate Pavica, Nikolę Mektica i Ivana Dodiga. Tamtejsze media podają, że Cilica zastąpi 40-letni Ivo Karlovic. Inauguracyjna edycja turnieju finałowego Pucharu Davisa odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Madrycie. Obrońcy tytułu trafili do grupy B, w której zmierzą się z Hiszpanami i Rosjanami.

Rajd Węgier:

Fatalnie dla Łukasza Habaja rozpoczął się Rajd Węgier, który zadecyduje o tym czy Polak zostanie nowym mistrzem Europy. Habaj rozbił się podczas porannego przejazdu testowego i nie wiadomo czy będzie w stanie odbudować rajdówkę. Do wypadku Łukasza Habaja doszło tuż przed końcem odcinka testowego Napkor, który liczył 3,9 km. W ostatnim zakręcie Polak nie zmieścił się na drodze i wypadł z trasy. Niestety, w tym miejscu mamy znaczące obniżenie terenu, przez co uszkodzenia w jego Skodzie Fabii R5 są spore.  Habaj w tej chwili zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy. Do prowadzącego Chrisa Ingrama traci 19 punktów. Aby zdobyć tytuł, musi wygrać i liczyć na potknięcie Brytyjczyka.