Piłka nożna:

PKO Ekstraklasa:

Pogoń Szczecin rozegrała na razie najlepszy mecz w sezonie. Drużyna Kosty Runjaicia pokonała 1:0 Wisłę Kraków i zadomawia się w czołówce PKO Ekstraklasy.

Pogoń Szczecin – Wisła Kraków 1:0 (0:0)
1:0 – Konstantinos Triantafyllopoulos 55′

Lech ściągnął na trybuny tłumy kibiców i… zawiódł. W hicie 4. kolejki PKO Ekstraklasy zespół Dariusza Żurawia przegrał ze Śląskiem Wrocław 1:3 i stracił pozycję lidera na rzecz piątkowego przeciwnika.

Lech Poznań – Śląsk Wrocław 1:3 (1:3)
0:1 – Robert Pich (k.) 6′
1:1 – Darko Jevtić 14′
1:2 – Łukasz Broź 16′
1:3 – Łukasz Broź 26′

Zagłębie Lubin powoli się podnosi. W meczu z Arką piłkarze Bena Van Daela wygrali 2:0. Fatalna Arka Gdynia nie stawiła nawet większego oporu.

KGHM Zagłębie Lubin – Arka Gdynia 2:0 (1:0)
1:0 Zivec 3′
2:0 Szysz 65′

Cracovia pokonała przed własną publicznością Koronę Kielce (1:0). To drugie z rzędu zwycięstwo Pasów, dzięki czemu ekipa Michała Probierza wskoczyła na czwarte miejsce w tabeli.

Cracovia – Korona Kielce 1:0 (1:0)
1:0 – Hanca 35′

Sporo działo się w Łodzi. Mistrz Polski Piast Gliwice odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, wygrywając z ŁKS-em po golu samobójczym Artura Bogusza. Gospodarze kilka minut wcześniej mogli prowadzić, ale zmarnowali rzut karny.

ŁKS Łódź – Piast Gliwice 0:1 (0:0)
0:1 – Bogusz (sam.) 77′

W 70. minucie Rozwandowicz nie wykorzystał rzutu karnego (Plach obronił).

Górnik Zabrze odniósł drugie w tym sezonie zwycięstwo. Śląski zespół miał sporo szczęścia, gdyż Raków Częstochowa pokonał 1:0 po kuriozalnym samobóju Igora Sapały.

Górnik Zabrze – Raków Częstochowa 1:0 (0:0)

Fortuna I liga:

Olimpia Grudziądz – Chojniczanka 3:5 (0:2)
3:5 – Bartosz Wolski 90′

Stomil Olsztyn – GKS 1962 Jastrzębie 2:1 (1:0)
1:0 – Grzegorz Lech (k.) 26′
2:0 – Maciej Pałaszewski 67′
2:1 – Adam Wolniewicz (k.) 73′

Miedź Legnica – Chrobry Głogów 2:1 (1:1)
0:1 – Michał Pawlik 13′
1:1 – Marquitos 45′
2:1 – Roko Mislov 86′

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)

4:1 – Łukasz Moneta 87′

GKS Bełchatów – Radomiak Radom 3:0 (2:0)
1:0 – Przemysław Zdybowicz 9′
2:0 – Bartosz Biel 34′
3:0 – Dawid Kocyła 89′

Puszcza Niepołomice – Sandecja Nowy Sącz 1:2 (0:1)

1:2 – Michał Żebrakowski 87′

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Stal Mielec 4:1 (1:1)
0:1 – Adrian Paluchowski 11′
1:1 – Karol Danielak 35′
2:1 – Karol Danielak 62′
3:1 – Karol Danielak 72′
4:1 – Ivan Martin 90′

Premier League:

Tottenham długo przegrywał z Aston Villą. Gospodarze dopiero w końcówce przełamali obronę beniaminka i zdobywając trzy gole wygrali 3:1.

Tottenham Hotspur – Aston Villa 3:1 (0:1)
0:1 – McGinn 9′
1:1 – Ndombele 73′
2:1 – Kane 86′
3:1 – Kane 90+1′

Obrona Southampton FC rozsypała się w meczu z Burnley FC. Jan Bednarek i spółka stracili szybko trzy gole i przegrali 0:3 na inaugurację Premier League. Polak grał przez 90 minut.

Burnley FC – Southampton FC 3:0 (0:0)
1:0 – Ashley Barnes 63′
2:0 – Ashley Barnes 70′
3:0 – Johann Gudmundsson 75′

Manchester City udanie zaczął walkę o obronę mistrzostwa. Zespół Pepa Guardioli pokonał na wyjeździe West Ham United 5:0. Łukasz Fabiański nie był w stanie zatrzymać faworyta, a goście mogli nawet wygrać wyżej, lecz jednego gola odebrał im VAR.

West Ham United – Manchester City 0:5 (0:1)
0:1 – Gabriel Jesus 25′
0:2 – Raheem Sterling 51′
0:3 – Raheem Sterling 75′
0:3 – Sergio Aguero (k.) 86′
0:5 – Raheem Sterling 90+1′

Nokaut w Teatrze Marzeń! Manchester United rozbił Chelsea FC 4:0 na początek nowego sezonu Premier League! Dwa gole strzelił, goniący za legendami, wychowanek Marcus Rashford!

Manchester United – Chelsea FC 4:0 (1:0)
1:0 – Rashford 18′ (k.)
2:0 – Martial 65′
3:0 – Rashford 67′
4:0 – James 82′

Liverpool sprawił Norwich City bolesną lekcję futbolu na najwyższym poziomie. Wicemistrz Anglii pokonał beniaminka 4:1 na inaugurację nowego sezonu Premier League.

Liverpool FC – Norwich City 4:1 (4:0)
1:0 – Grant Hanley (gol samobójczy) 7′
2:0 – Mohamed Salah 19′
3:0 – Virgil van Dijk 28′
4:0 – Divock Origi 42′
4:1 – Teemu Pukki 64′

Arsenal FC nie grał błyskotliwie w meczu 1. kolejki Premier League, mimo to zwyciężył 1:0. Gol Pierre’a-Emericka Aubameyanga padł po dużym błędzie Newcastle United.

Newcastle United – Arsenal FC 0:1 (0:0)
0:1 – Pierre-Emerick Aubameyang 58′

Puchar Niemiec:

Borussia Dortmund poradziła sobie z III-ligowym KFC Uerdingen 05, choć wicemistrzowie kraju długo męczyli się z niżej notowanym rywalem. W spotkaniu I rundy Pucharu Niemiec Borussia wygrała 2:0.

KFC Uerdingen 05 – Borussia Dortmund 0:2 (0:0)
0:1 – Marco Reus 49′
0:2 – Paco Alcacer 70′

Za awans do ćwierćfinału Pucharu Niemiec przewidziano nagrodę w wysokości 1 404 000 euro, a półfinału 2 808 000 euro. Nie ustalono jeszcze, na jaką premię będzie mógł liczyć finalista i triumfator rozgrywek, ale idąc wcześniejszym kluczem – triumfator powinien zgarnąć ok. 5,5 mln euro. W sumie na zwycięzcę czeka zatem ponad 11 mln euro.

Ligue 1:

Broniący tytułu piłkarze Paris Saint-Germain pewnie pokonali u siebie drużynę Nimes 3:0 w pierwszej kolejce francuskiej ekstraklasy. Paryska publiczność zwyzywała Brazylijczyka Neymara, który w tym meczu nie zagrał i może odejść z klubu. Bramki dla obrońców tytułu zdobyli Urugwajczyk Edinson Cavani z rzutu karnego (24.), król strzelców poprzedniego sezonu Ligue 1 Kylian Mbappe (56.) oraz Argentyńczyk Angel Di Maria (69.). PSG pozostaje niepokonane w Paryżu w ekstraklasie od 12 maja 2018 roku.

Dość niespodziewanie w swoim pierwszym meczu w sezonie 2019/2020 Ligue 1 porażkę przed własną publicznością poniósł zespół Olympique’u Marsylia, który musiał uznać wyższość Stade de Reims (0:2).

Olympique Marsylia – Stade de Reims 0:2 (0:0)
0:1 – Boulaye Dia 58′
0:2 – Hyun-Jun Suk 90′

Nie tak start zmagań w Ligue 1 2019/2020 wyobrażało sobie AS Monaco. Zespół, którego zawodnikiem jest polski obrońca Kamil Glik (rozegrał cały mecz), przegrał przed własną publicznością z Olympique’m Lyon 0:3.

AS Monaco – Olympique Lyon 0:3 (0:2)
0:1 – Moussa Dembele 5′
0:2 – Memphis Depay 36′
0:3 – Lucas Tousart 80′

Eredivisie:

PSV Eindhoven pokonało przed własną publicznością ADO Den Haag 3:1 w meczu 2. kolejki Eredivisie. Honorową bramkę dla gości zdobył były zawodnik Legii Warszawa Tomas Necid. W pierwszej kolejce piłkarze z Eindhoven niespodziewanie zremisowali na wyjeździe z Twente Enschede 1:1. W niedzielę liczyli na pierwsze trzy punkty w tym sezonie.

PSV Eindhoven – ADO Den Haag 3:1 (0:1)

Bramki: Bruma 44, Donyell Malen 52, Cody Gakpo 90+1 – Tomas Necid 33

Ajax Amsterdam nie miał litości dla FC Emmen, wygrywając przed własną publicznością 5:0 w 2. kolejce Eredivisie. Cztery gole padły po przerwie. Autorem dwóch z nich był rezerwowy Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax Amsterdam – FC Emmen 5:0 (1:0)

Bramki: Donny van de Beek 27, Hakim Ziyech 47, Dusan Tadić 67, Klaas-Jan Huntelaar 80, 88

ICC: Atletico – Juventus:

Manchester United pokonał AC Milan po rzutach karnych 5:4. W regulaminowym czasie gry padł remis 2:2. Krzysztof Piątek pojawił się na boisku w pierwszym składzie, ale nie zdołał trafić do siatki Davida de Gei.

Manchester United – AC Milan 2:2 (1:1) rz. k. 5:4
1:0 – Marcus Rashford 14′
1:1 – Suso 26′
1:2 – Victor Lindelof (samobójcza) 60′
2:2 – Jesse Lingard 72′

Joao Felix był najlepszym piłkarzem w sparingu Atletico Madryt z Juventusem. Portugalczyk dwa razy pokonał Wojciecha Szczęsnego, a hiszpańska drużyna zwyciężyła 2:1.  Gola dla Juventusu strzelił Sami Khedira, który zakończył całą serię uderzeń Juventusu celną próbą.  W sumie były 22 roszady personalne. Nie wpłynęły one dobrze na poziom widowiska, w którym nikt nie przyćmił Joao Felixa i nie zmienił ustalonego przez niego wyniku. Powinien to zrobić Paulo Dybala, jednak nie miał szczęścia. W turnieju International Champions Cup zwyciężyła Benfica Lizbona. Atletico zajęło drugie miejsce.

MLS:

Zawodnicy Chicago Fire pokonali u siebie Montreal Impact 3:2 (2:1) w niedzielnym meczu 26. kolejki amerykańskiej ligi MLS, rozegranym w ramach Konferencji Wschodniej. Trafienie na wagę zwycięstwa gospodarzy zapisał na swoim koncie Bastian Schweinsteiger w 88. minucie. Mecz na ławce rezerwowych Chicago Fire rozpoczął Przemysław Frankowski, który pojawił się na boisku w 56. minucie i zmienił Nemanję Nikolica. Dla Polaka był to 23. ligowy występ w tym sezonie. Podopieczni Veljko Paunovica zajmują obecnie 10. miejsce w tabeli Konferencji Wschodniej i mają na koncie 30 punktów. Drużyna, którą prowadzi Remi Garde z dorobkiem 33 “oczek” plasuje się na 7. lokacie.

Chicago Fire – Montreal Impact 3:2 (2:1)Bramki: McCarty 8, Nikolić 19, Schweinsteiger 88 – Taider 34-karny, Sagna 76.

Kacper Przybyłko imponuje formą podczas rozgrywek MLS. W meczu pomiędzy Philadelphia Union i Houston Dynamo polski napastnik zdobył swoją jedenastą bramkę w tym sezonie.  26-letni polski napastnik wyrasta na lidera Philadelphia Union. Kacper Przybyłko był kluczowym zawodnikiem swojego zespołu w starciu przeciwko Houston Dynamo. W 18. minucie wyprowadził swój zespół na prowadzenie po dograniu Bośniaka Harisa Medunjanina. Goście jeszcze przed przerwą wyrównali po golu Christiana Ramireza. W 78. minucie szalę zwycięstwa na stronę miejscowych przechylił Jack Elliott.  Po 26 spotkaniach Philadelphia Union jest liderem tabeli Konferencji Wschodniej. Dotychczas drużyna Polaka wygrała 13 meczów, odniosła sześć remisów i poniosła siedem porażek.

Philadelphia Union – Houston Dynamo 2:1 (1:1)
1:0 – Kacper Przybyłko 18′
1:1 – Christian Ramirez 42′
2:1 – Jack Elliott 78′

Transfery i ciekawostki:

Po regulaminowych 90 minutach towarzyskiego spotkania na Stadio Olimpico AS Roma remisowała z Realem Madryt 2:2. Wszystkie gole padły w pierwszej połowie, a szczególnie pięknym uderzeniem popisał się w 40. minucie Edin Dzeko, umieszczając piłkę tuż pod poprzeczką bramki strzeżonej przez Thibaut Courtoisa. O zwycięstwie musiały zdecydować karne, w których lepsi okazali się gospodarze.  Po dziewięciu pierwszych próbach na tablicy wyświetlało się 5:4. By pozostać w rywalizacji pokonać bramkarza “Wilków” musiał Marcelo, który mimo strzelenia wcześniej gola i zanotowania asysty, tym razem nie dał rady znaleźć drogi do bramki.

Hiszpański dziennik “Sport” ustalił, że prezydent Realu Madryt, Florentino Perez, jest gotów zapłacić Neymarowi pensję na poziomie 40 mln euro za sezon. Szef Królewskich oferuje Brazylijczykowi pięcioletni kontrakt.

W sądzie swój finał miała sprawa dotycząca dni meczowych w hiszpańskiej Primera Division. Kością niezgody były spotkania rozgrywane w piątki i poniedziałki. Sędzia orzekający zdecydował się pogodzić obie strony. Przynajmniej w trzech pierwszych kolejkach drużyny będą grały w piątki, ale zrezygnowano z poniedziałkowych spotkań, o czym poinformowała “Marca”.  W sądzie swój finał miała sprawa dotycząca dni meczowych w hiszpańskiej Primera Division. Kością niezgody były spotkania rozgrywane w piątki i poniedziałki. Sędzia orzekający zdecydował się pogodzić obie strony. Pierwszy mecz sezonu odbędzie się w piątek, 16 sierpnia. Athletic Bilbao podejmował będzie FC Barcelonę.

W meczu piątej kolejki rosyjskiej ekstraklasy Lokomotiw Moskwa wysoko pokonał Urala 4:0 (2:0), a pięknego gola dla gospodarzy strzelił reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak.

Koszykówka:

MŚ Chiny 2019:

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do finałów mistrzostw świata, które odbędą się w dwóch pierwszych tygodniach września w Chinach. Kadra Gregga Popovicha, po wewnętrznym sparingu, liczy obecnie siedemnastu zawodników. Po pierwszym, wewnętrznym sparingu koszykarskiej kadry Stanów Zjednoczonych, największymi przegranymi mogą się czuć podkoszowi – Thaddeus Young i Bam Adebayo. Sztab reprezentacji uznał bowiem, że ta dwójka przyda się reprezentacji najmniej spośród tych, którzy tworzyli Team Blue w meczu pokazowym. W ich miejsce wskoczyli natomiast Derrick White oraz Marvin Bagley. Dobre wrażenie pozostawili po sobie też strzelec dystansowy Joe Harris i rozgrywający De’Aaron Fox.  Pewniakami do wyjazdu na mistrzostwa świata wydają się być między innymi Jayson TatumKyle KuzmaKemba WalkerDonovan Mitchell czy też Harrison Barnes. Bardzo wzrosły z kolei szanse Foxa i White’a, którzy pokazali się w wewnętrznym sparingu z bardzo przyzwoitej strony. Dodajmy też, że Team Blue pokonał Team White 97:78.

Po efektownej wygranej nad Jordanią, w drugim dniu turnieju w Pradze reprezentacja Polski koszykarzy musiała uznać wyższość gospodarzy. Czesi wygrali 81:76, a Biało-Czerwoni nie mieli recepty na zatrzymanie Tomasa Satoransky’ego. Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała niespodziewanie z Tunezją 64:75 (16:21, 16:13, 15:26, 17:15) w swoim ostatnim meczu międzynarodowego turnieju w Pradze. Biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce.

Wenezuela i Wybrzeże Kości Słoniowej, rywale Polski w grupie A mistrzostw świata koszykarzy w Chinach (31 sierpnia – 15 września) nie odnieśli zwycięstw w pierwszych towarzyskich turniejach na Starym Kontynencie. Wenezuela grała w Weronie, a zespół z Afryki w Maladze. Koszykarze z Ameryki Płd. przegrali z Rosją 54:69, Senegalem 69:75 oraz Włochami 54:72. Zespół WKS uległ Hiszpanii 62:79, a następnie Filipinom 63:73.

Tenis:

ATP Montreal:

Rafael Nadal po raz drugi z rzędu wygrał turniej Rogers Cup. W niedzielnym finale zawodów ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Montrealu Hiszpan nie dał żadnych szans Rosjaninowi Daniłowi Miedwiedewowi.

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Danił Miedwiediew (Rosja, 8) 6:3, 6:0

ATP Cincinnati:

Rozstawiony z numerem 13. John Isner w trzech setach pokonał Dusana Lajovicia w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati. Na pełnym dystansie rywalizowali też Alex de Minaur i Marco Cecchinato.

John Isner (USA, 13) – Dusan Lajović (Serbia) 7:6(3), 1:6, 7:5
Alex de Minaur (Australia) – Marco Cecchinato (Włochy) 6:7(5), 6:1, 6:2

Hubert Hurkacz i partnerujący mu David Goffin odpadli w I rundzie debla w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Cincinnati. W niedzielę Polak i Belg w dwóch setach przegrali z Ivanem Dodigiem i Filipem Polaskiem.

WTA Toronto:

Finał turnieju WTA Premier 5 w Toronto trwał zaledwie 19 minut. Serena Williams skreczowała po czterech gemach i mistrzynią została Bianca Andreescu.

WTA Cincinnati:

Iga Świątek wygrała dwa mecze w eliminacjach i awansowała do głównej drabinki turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Cincinnati. Polska tenisistka zadebiutuje w imprezie Western & Southern Open w stanie Ohio. Po sobotnim trzysetowym zwycięstwie nad Ukrainką Kateryną Kozłową rozstawiona z “15” Iga Świątek (WTA 65) poszła za ciosem. W niedzielnym finale kwalifikacji jej przeciwniczką była oznaczona szóstym numerem Chinka Yafan Wang (WTA 51). Po 127 minutach Polka wygrała 6:4, 3:6, 6:4. Jej przeciwniczką w I rundzie imprezy w stanie Ohio będzie Francuzka Caroline Garcia (WTA 22).

Magda Linette nie zakwalifikowała się do głównej drabinki turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Cincinnati. W finale eliminacji polska tenisistka przegrała w trzech setach z Amerykanką Jennifer Brady.

Ranking WTA:

Naomi Osaka po 1,5 miesiąca awansowała na pierwsze miejsce w rankingu WTA. Japońska tenisistka zapewniła sobie powrót na szczyt dzięki korzystnym wynikom w turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Toronto. W piątek Naomi Osaka przegrała w ćwierćfinale zawodów Rogers Cup 2019 z Amerykanką Sereną Williams 3:6, 4:6, ale już wcześniej wiedziała, że powróci na pierwsze miejsce. Stało się tak, ponieważ porażki na etapie 1/4 finału doznała Czeszka Karolina Pliskova. Takie rezultaty pozwoliły Japonce wyprzedzić w poniedziałek Australijkę Ashleigh Barty.

DME Bydgoszcz 2019:

Polska lekka atletka w Europie potęgą jest i basta. Biało-Czerwoni na wypełnionym kibicami stadionie w Bydgoszczy po raz pierwszy w historii wygrali Drużynowe Mistrzostwa Europy.  Polacy przerwali rosyjsko-niemiecką dominację. W krótkiej historii DME (tegoroczna edycja była ósmą) pierwsze miejsce za każdym razem zajmowała jedna z tych dwóch nacji. Teraz do grona zwycięzców dołączyli nasi, a pół punktu od pierwszego w historii podium znaleźli się uzbrojeni w zastępy zdolnej młodzieży Włosi. Filary polskiej kadry nie zawiodły. Bieg na 800 metrów po nietypowej walce – Polak prowadził przez całe pierwsze okrążenie – pewnie wygrał Adam Kszczot (1:46.97). A na mecie oznajmił, że zwyciężyłby także w innych konfiguracjach taktycznych. Sofia Ennaoui zwycięstwa sięgnęła w swoim stylu, dzięki długiemu finiszowi (4:08.37). Piotr Lisek wygrał skok o tyczce (5.81 m), pokonując m. in. Szweda Melkera Svarda Jakobssona i Francuza Renauda Lavillenie’ego. Nasz zawodnik atakował rekord Polski (6.03 m), ale sensacyjnego wyczynu sięgnąć mu się nie udało. Świetnie spisał się Piotr Małachowski (63.02 m), dystansując lidera światowych list Daniela Stahla. Swoje zrobiła sztafeta kobiet (Iga Baumgart-WitanAnna KiełbasińskaMałgorzata Hołub-KowalikJustyna Święty-Ersetic, 3:24.81), która nie dała szans rywalkom, “wykręcając” najlepszy czas w Europie. Polacy bezbłędnie wykorzystali niedostatki rywali: rezerwowy skład Brytyjczyków oraz mocno osłabioną kadrę Niemców. Niemal wszyscy Biało-Czerwoni wykonali lub przekroczyli plan, nawet mająca najsłabszy czas wśród zgłoszonych tyczkarek Kamila Przybyła wyprzedziła dwie rywalki. Wyniki nieco słabsze od oczekiwań można było policzyć na placach jednej ręki (ostatnia pozycja Przemysława Słowikowskiego, trzecia lokata Ewy Swobody).

Siatkówka:

Tokio 2020. Kwalifikacje do igrzysk:

W drugim dniu kwalifikacji do igrzysk rozgrywanych w ERGO Arenie, reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Francji. Po zaledwie trzech setach zwyciężyli zawodnicy Vitala Heynena.

Siatkarze reprezentacji Polski wygrali turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich rozgrywany w Gdańsku i tym samym zrealizowali najważniejszy cel podczas obecnego sezonu. Teraz zgodnie zapowiadają, że w Tokio zamierzają walczyć o złote medale.

Awans na igrzyska olimpijskie Biało-Czerwoni zapewnili sobie w drugim secie wygranego 3:1 meczu ze Słowenią. Podopieczni Vitala Heynena musieli się jednak mocno napracować, aby osiągnąć cel. Rywale, którzy w przeszłości napsuli sporo krwi naszej ekipie, również i tym razem wysoko zawiesili poprzeczkę.

Reprezentacje Polski, USA, Brazylii, Argentyny, Włoch i Rosji wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie w I rundzie kwalifikacji interkontynentalnych. O krok od sprawienia sensacji byli Bułgarzy, ale ostatecznie przegrali w Warnie z Canarinhos 2:3.  Siódmym uczestnikiem turnieju będą gospodarze, reprezentacja Japonii.

Motorowe:

F1:

Formuła 1 ma przejść gruntowną rewolucję. Sezon 2021 przyniesie zmiany, które mają zmniejszyć koszty i podnieść atrakcyjność królowej motorsportu. Szansę na wypowiedzenie swojego zdania w sprawie przyszłości dostali wreszcie także kierowcy F1.  Kierowcy mają sporo uwag dotyczących prowadzenia samochodów. Przy okazji rozmów, jakie miały miejsce w Paryżu i Genewie zawodnicy przedstawili czteropunktowy program naprawczy. Wśród postulatów znalazło się m.in. wprowadzenie lżejszych maszyn, zmianę konstrukcji opon oraz bardziej sprawiedliwy podział nagród finansowych w F1. Dlatego też pozostaje mieć nadzieję, że podczas tworzenia nowych przepisów zwycięży sport, a nie pieniądze. Byłaby to dobra wiadomość dla kibiców, którzy od roku 2021 mogliby oglądać znacznie ciekawszą rywalizację w F1.

– Moje kolejne wyzwanie będzie dość wymagające – powiedział Fernando Alonso. Wiele wskazuje, że Hiszpan miał na myśli start w Rajdzie Dakar. 38-latek miałby otrzymać do dyspozycji terenową Toyotę Hilux, a potwierdzenie jego startu ma być kwestią dni. Po raz ostatni Fernando Alonso widzieliśmy na torze w czerwcu przy okazji wyścigu 24h Le Mans, który zakończył sezon wyścigów długodystansowych WEC. Po tych zawodach Hiszpan pożegnał się z Toyotą i zapowiedział krótki odpoczynek od motorsportu. Chociaż nazwisko Alonso regularnie łączone jest z zespołami Formuły 1, to ten nie myśli o powrocie do F1.

Rajd Rzeszowski:

Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28. Rajdzie Rzeszowskim, piątej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajęli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy umocnili się na prowadzeniu w RSMP. Na drugim miejscu uplasowali się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5), którzy stracili do zwycięzców 20,6 sek. Najniższy stopień podium przypadł Bryanowi Bouffier i Xavierowi Panseri, a ich strata do zwycięzcy wyniosła 58,5 sek.

MotoGP:

Andrea Dovizioso w ostatnim zakręcie wyprzedził Marca Marqueza i wygrał wyścig MotoGP o Grand Prix Austrii. Hiszpan znów musiał przełknąć gorycz porażki na Red Bull Ringu, ale mimo to pozostaje zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej. Niewiele brakowało, a zaraz po starcie z rywalizacji odpadliby faworyci Grand Prix Austrii – Marc Marquez i Andrea Dovizioso. W trzecim zakręcie Hiszpan przesadził z hamowaniem, przez co stracił kontrolę nad motocyklem, a jadący obok Włoch był bliski upadku. Skorzystał na tym Fabio Quartararo, który objął prowadzenie w wyścigu MotoGP. Francuz nie miał jednak tempa, by utrzymać za swoimi plecami Marqueza i Dovizioso.  W Moto2 ze zwycięstwa cieszył się Brad Binder, podczas gdy w Moto3 triumfował Romano Fenati.

Żużel:

PGE Ekstraliga:

forBET Włókniarz Częstochowa wygrał z MRGARDEN GKM-em Grudziądz (52:38), zdobył punkt bonusowy i zapewnił sobie udział w play-offach.

W takich warunkach Speed Car Motor jeszcze u siebie nie jechał. Na twardym jak skała torze lublinianie wygrali z truly.work Stalą 50:40 i zgarnęli pełną pulę. Duża w tym zasługa juniorów, którzy zdobyli łącznie 15 punktów przy zaledwie jednym rywali

Fogo Unia Leszno – Get Well Toruń 64:26

Piknik w Lesznie. Get Well już oficjalnie żegna się z PGE Ekstraligą. Mistrzowie Polski rozbili swoich rywali. Już nikt nie ma wątpliwości, że torunianie w tym kształcie nie pasują do tej ligi.  Tym samym spada on pierwszy raz w historii swojego istnienia.

Zwycięstwem Sparty 46:44 zakończył się niedzielny hit kolejki z Falubazem. Betard Sparta Wrocław nie odpuszcza w walce o triumf w rundzie zasadniczej PGE Ekstraligi i jej mecz w 14. rundzie z Fogo Unią Leszno zadecyduje o tym, kto przystąpi do play-offów z pierwszego miejsca.

Kolarstwo:

Elia Viviani zdobył w Alkmaar złoty medal kolarskich mistrzostw Europy 2019 w wyścigu elity ze startu wspólnego. Drugie miejsce zajął Yves Lampaert. Gdy do zakończenia rywalizacji pozostawało 26 kilometrów, zaatakowała trójka uciekinierów: Viviani, Ackermann oraz Lampaert. Włoch, Niemiec i Belg utrzymali się w czołowej trójce do końca i stanęli na podium. Po 172 kilometrach i 600 metrach rywalizacji jako pierwszy minął metę Viviani. Włoch triumfował z czasem 3:30:52. W poprzednią niedzielę kolarz grupy Deceuninck Quick-Step wygrał zaliczany do cyklu UCI World Tour klasyk w Londynie. Urodzony 7 lutego 1989 roku zawodnik na podium mistrzostw Europy stanął również w sezonie 2017. Wtedy zdobył srebrny medal.

Ilnur Zakarin podpisał dwuletni kontrakt z pierwszą polską grupą kolarską startującą w World Tourze. 30-letni Rosjanin ma na koncie wiele cennych sukcesów.  Zwycięzca dwóch etapów Giro d’Italia (2015 i 2019), jednego Tour de France (2016), klasyfikacji generalnej Tour de Romandie (2015) oraz wielokrotny mistrz Rosji podpisał dwuletnią (2020-2021) umowę z CCC Team. – Jego obecność w składzie da nam różne opcje w wyścigach etapowych oraz Wielkich Tourach, w których będziemy celowali w generalkę. Widzieliśmy w tegorocznym Giro d’Italia, że stać go również na zwycięstwa etapowe – przyznał menedżer generalny “Pomarańczowych”, Jim Ochowicz.

Tour de Pologne:

Paweł Siwakow wygrał klasyfikację generalną 76. Tour de Pologne. Trudów ostatniego etapu wokół Bukowiny Tatrzańskiej nie wytrzymał młodziutki Jonas Vingegaard.  Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zapowiadał przed ostatnim etapem walkę przynajmniej o miejsce na podium. Nie udało się. Ani Polak, ani jego koledzy z niemieckiej ekipy nie byli w stanie rozbić czołowej grupy. W klasyfikacji generalnej nie było więc większych przetasowań. Poza pozycją lidera. Majka zakończył Wyścig Dookoła Polski na 9. pozycji.

Boks:

Andy Ruiz jr domaga się wyższej gaży za rewanż z Anthonym Joshuą. Meksykanin zagroził, że nie podpisze kontraktu na grudniowy pojedynek w Rijadzie.  Jak ustalił portal theathletic.com, Ruiz jr nie zgadza się na kwotę 9 mln dol. (7,5 mln funtów), jaką mu zaoferowano. Tym bardziej, że Joshua miałby zarobić za pojedynek rewanżowy ok. 40 mln. W pierwszym pojedynku, 1 czerwca w nowojorskiej Madison Square Garden, 29-letni Ruiz jr sensacyjnie rozprawił się w 7. rundzie z Joshuą (wygrał przez techniczny nokaut), odbierając mu pasy mistrza świata w wadze ciężkiej.

“Dawid Kostecki mógł zostać odurzony, a jego samobójstwo upozorowane” – pisze “Gazeta Wyborcza”. Dziennikarze dotarli do szokujących szczegółów dotyczących śmierci boksera.  Z najnowszych ustaleń wynika, że na szyi Dawida Kosteckiego znaleziono dwa maleńkie – jak po igle – nakłucia. To nowy trop śledczych w sprawie śmierci boksera. Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, podczas sekcji zwłok, nakłuć nie zbadano. Właśnie z tego powodu rodzina w piątek po południu podjęła decyzję o wstrzymaniu planowanego na sobotę pogrzebu.  Ustalenia dziennikarzy “GW” Agnieszki Kublik, Wojciecha Czuchnowskiego i Marka Kruczka są szokujące. W notatce prokurator Kapuściński napisał, że nie wyklucza “możliwego zbrodniczego charakteru śmierci”. Problem w tym, że podczas sekcji zwłok nikt nie zajął się zbadaniem nakłuć na szyi. W piątek mecenas Roman Giertych, pełnomocnik rodziny boksera, złożył wniosek o ponowną sekcję zwłok i zmianę kwalifikacji w śledztwie na podejrzenie o zabójstwo.

ME w pięcioboju:

Mistrzyni olimpijska z Londynu Laura Asadauskaite po raz czwarty w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym. Litwinka zwyciężyła w niedzielę w Bath. Polki zajęły odległe miejsca. Przed ostatnią konkurencją piątą lokatę zajmowała Oktawia Nowacka, która była bliska zapewnienia sobie kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio – w tym celu musiała znaleźć się w czołowej ósemce. W biegu ze strzelaniem nie spisała się jednak najlepiej i wypadła poza pierwszą dziesiątkę. Bez sukcesów w Wielkiej Brytanii startowała także Anna Maliszewska.  Srebrny medal wywalczyła reprezentantka gospodarzy Kate French, a brązowy – Białorusinka Iryna Prasjancowa.

W sobotę najlepiej z Polaków spisał się Łukasz Gutkowski, który zajął szóste miejsce i wywalczył przepustkę do Tokio.

Skoki narciarskie:

Timi Zajc zwyciężył konkurs Letniego Grand Prix w Courchevel. We Francji świetnie spisali się Jakub Wolny oraz Maciej Kot, zajmując kolejno szóste i siódme miejsce. Pierwsze punkty w cyklu zdobył Stefan Hula.

Po konkursie w Courchevel reprezentacja Słowenii awansowała na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Na drugą pozycję spadli Niemcy, a Polska utrzymała lokatę na podium.

Opracował: Sławek Sobczak