FIFA ogłosiła listę 10 nominowanych do nagrody Najlepszego Piłkarza 2019 Roku. Jest na niej aż 3 piłkarzy Liverpoolu, który w minionym sezonie wygrał Ligę Mistrzów. Aż trzech przedstawicieli ma Holandia. W dziesiątce są oczywiście Cristiano Ronaldo i Lionel Messi, nie ma za to Roberta Lewandowskiego.  W poprzednim roku nagroda dla Najlepszego Piłkarza Roku FIFA powędrowała do Luki Modricia, który z Chorwacją doszedł do finału mundialu. Tym razem pomocnika Realu Madryt zabrakło na liście 10 nominowanych, na której jest za to nowy nabytek Królewskich Eden Hazard. Belg został doceniony jeszcze za formę, jaką prezentował w poprzednim sezonie w barwach Chelsea. Gdyby nie on, wśród nominowanych nie byłoby żadnego gracza Realu.  Zabraknąć nie mogło rewelacyjnego Kyliana Mbappe z PSG. Listę zamyka czterech piłkarzy z Premier League, którzy wystąpili w finale LM – trzech z Liverpoolu i jeden z Tottenhamu. Obecność Harry’ego Kane’a może nieco dziwić, bo w najważniejszych momentach sezonu Anglik leczył kontuzję. Zaskoczeniem nie jest fakt, że nominowani zostali z kolei gracze The Reds – Mo Salah, Sadio Mane i Virgil van Dijk. Ten ostatni wymieniany jest jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do końcowego triumfu w plebiscycie FIFA.

Finał Audi Cup przyniósł wiele emocji i ostatecznie triumf Tottenhamu. Koguty prowadziły z Bayernem już 2:0, jednak dały się dogonić w końcówce i musiały liczyć na szczęście w serii rzutów karnych. W zespole mistrza Niemiec wystąpili Robert Lewandowski i Marcel Zylla, dla którego był to debiut w pierwszym zespole. To zdecydowanie był wieczór wschodzących gwiazd klubu z Bawarii, bowiem w końcówce upragnione wyrównanie dał Davies celnie uderzając z dystansu. Remis oznaczał serię rzutów karnych, która długo nie wyłaniała zwycięzcy. Jedenastki już na początku zmarnowali David Alaba i Christian Eriksen, jednak później zawodnicy obu zespołów byli bardzo skuteczni. Jedenastkę wykorzystał między innymi Lewandowski. Pomylił się dopiero Jerome Boateng, którego świetnie wyczuł Paulo Gazzaniga. Zwycięzcą Audi Cup 2019 został więc Tottenham.

Atletico Madryt raz jeszcze udowodniło, że jest w wysokiej formie i w pełni gotowe na zbliżający się sezon. Po rozbiciu Realu Madryt 7:3, tym razem łupem zespołu Diego Simeone padła ekipa MLS All Stars. Joao Felix i spółka wygrali 3:0. Spotkanie opóźniło się o kilkadziesiąt minut ze względu na kłopoty z pogodą, jednak to nie przeszkodziło Rojiblancos w stworzeniu świetnego widowiska. W zespole gwiazd MLS zagrali między innymi Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimovic, Nani oraz Carlos Vela. Zlepek gwiazd nie był jednak w stanie przeciwstawić się rozpędzonemu zespołowi Atletico. Rozbicie Realu w derbach Madrytu nie było przypadkiem: zespół z La Liga otworzył wynik w 42. minucie po golu Marcosa Llorente, chociaż wcześniej eksperymentalny skład przyjezdnych miał sporo kłopotów. W 26. minucie bliski cudownego trafienia był Rooney, którego strzał minął bramkę Adana o kilkadziesiąt centymetrów. Dopiero po przerwie Simeone zmienił… wszystkich zawodników. Na boisku zameldowali się między innymi Joao Felix oraz Diego Costa, którzy ustalili wynik spotkania w samej końcówce.

MLS All Stars – Atletico Madryt 0:3 (0:1)

Bramki: Llorente 42, Felix 85, D. Costa 90+3

Według “Corriere dello Sport” przybycie Mauro Icardiego do Napoli spowoduje, że Carlo Ancelotti da zielone światło Arkadiuszowi Milikowi na podpisanie umowy z nowym klubem. W Neapolu chcieliby za Polaka co najmniej 60 milionów euro.

Przed meczem z Olympique Lyon trener Juergen Klopp dostał posiłki. Pomogło to Liverpool FC wygrać 3:1 sparing z Olympique Lyon w Genewie. Błąd popełnił Alisson, efektownego gola strzelił Harry Wilson.

Liverpool FC – Olympique Lyon 3:1 (2:1)
0:1 – Memphis Depay (k.) 4′
1:1 – Roberto Firmino 18′
2:1 – Joachim Andersen (sam.) 21′
3:1 – Harry Wilson 53′

Najgorszy profesjonalny klub w Wielkiej Brytanii – Fort William – wreszcie wygrał mecz. Klub czekał na zwycięstwo aż 840 dni.  Ostatni triumf zanotowali cztery sezony temu, kiedy pokonali Strathspey Thistle 4:1. Fatalną passę udało im się przerwać w środę, kiedy rozgrywali mecz regionalnego Pucharu Szkocji. Fort William pokonało Nairn County aż 5:2. “Niesamowita rzecz” – napisał klub na swoim oficjalnym twitterowym koncie.

Rosjanin Timofiej Mozgow, mistrz NBA z Cleveland Cavaliers (2016) po ośmiu latach spędzonych w lidze za oceanem wraca do Europy i zagra w zespole Euroligi Chimki Moskwa. 33-letni środkowy, który podpisał roczną umowę, po raz trzeci wraca do tego zespołu – poinformował klub. W NBA grał w New York Knicks, Denver Nuggets, Cleveland Cavaliers, z którym świętował mistrzostwo w 2016, Los Angeles Lakers, Brooklyn Nets. W sumie mana koncie 454 mecze ze średnią 6,8 pkt i 4,9 zbiórek. Kłopoty z kolanem uniemożliwiły mu grę w minionym sezonie. Mający 216 cm wzrostu Mozgow Chimki reprezentował wcześniej w sezonach 2009/10 oraz 2011/12. W Eurolidze w nadchodzącym sezonie w innym rosyjskim klubie – Zenicie Sankt Petersburg występować będzie reprezentant Mateusz Ponitka. Będzie jedynym przedstawicielem Polski w najlepszych klubowych rozgrywkach w Europie.

ATP Waszyngton:

Hubert Hurkacz odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Waszyngtonie. W środę Polak w dwóch setach przegrał z Johnem Isnerem.

John Isner (USA, 5) – Hubert Hurkacz (Polska) 6:4, 6:4

Stefanos Tsitsipas w dwóch setach pokonał Tommy’ego Paula w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 500 w Waszyngtonie. Do 1/8 finału awansowali też Nick Kyrgios, Milos Raonić i Felix Auger-Aliassime, odpadł natomiast Alex de Minaur.

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) – Tommy Paul (USA, WC) 6:3, 7:5
Milos Raonić (Kanada, 8) – Tim Smyczek (USA, Q) 6:1, 6:4
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 9) – Reilly Opelka (USA) 6:4, 3:6, 6:4
Benoit Paire (Francja, 10) – Marc Polmans (Australia, Q) 6:3, 6:7(5), 7:6(5)
Yoshihito Nishioka (Japonia) – David Goffin (Belgia, 7) 6:7(5), 6:2, 7:6(5)
Nick Kyrgios (Australia) – Gilles Simon (Francja, 11) 6:4, 7:6(5)
Peter Gojowczyk (Niemcy, LL) – Alex de Minaur (Australia, 12) 6:3, 7:6(6)
Jordan Thompson (Australia) – Jan-Lennard Struff (Niemcy, 14) 6:7(8), 6:4, 7:5
Miomir Kecmanović (Serbia) – Pierre-Hugues Herbert (Francja, 15) 3:6, 6:4, 7:6(5)
Norbert Gombos (Słowacja, LL) – Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 7:6(9)

Łukasz Kubot i Marcelo Melo awansowali do półfinału zmagań w deblu w rozgrywanym na kortach twardych turnieju ATP 500 w Waszyngtonie. W środę Polak i Brazylijczyk w trzech setach pokonali Matthew Ebdena i Nicholasa Monroe’a. W półfinale Polak i Brazylijczyk zagrają z oznaczonymi numerem trzecim Ravenem Klaasenem i Michaelem Venusem bądź z braćmi Andym i Jamie’em Murrayami.

ATP Kitzbuehel:

Najwyżej rozstawiony Dominic Thiem w dwóch setach pokonał Sebastiana Ofnera w austriackim pojedynku II rundy rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Kitzbuehel. Lorenzo Sonego wygrał drugie spotkanie z rzędu po obronie meczbola.

Dominic Thiem (Austria, 1) – Sebastian Ofner (Austria, WC) 6:3, 6:2
Fernando Verdasco (Hiszpania, 3) – Jozef Kovalik (Słowacja, PR) 6:4, 7:6(7)
Pablo Cuevas (Urugwaj, 4) – Dennis Novak (Austria, WC) 6:7(1), 6:0, 6:2
Lorenzo Sonego (Włochy, 7) – Roberto Carballes (Hiszpania) 2:6, 7:6(4), 7:6(1)
Jeremy Chardy (Francja) – Dusan Lajović (Serbia, 2) 3:6, 6:4, 6:3
Pablo Andujar (Hiszpania) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:4, 6:4
Albert Ramos (Hiszpania, SE) – Jaume Munar (Hiszpania) 6:2, 6:3
Casper Ruud (Norwegia) – Mathias Bachinger (Niemcy, Q) 6:4, 7:6(3)

ATP Los Cabos:

Broniący tytułu Włoch Fabio Fognini od zwycięstwa nad Marcelem Granollersem rozpoczął występ w turnieju ATP World Tour 250 w meksykańskim Los Cabos. Oznaczony drugim numerem Guido Pella odprawił Grigora Dimitrowa.

Fabio Fognini (Włochy, 1) – Marcel Granollers (Hiszpania) 4:6, 6:3, 6:4
Taylor Fritz (USA, 5) – Prajnesh Gunneswaran (Indie) 4:6, 6:3, 6:2
Thanasi Kokkinakis (Australia, WC) – Lucas Pouille (Francja, 4) 2:6, 6:4, 6:3
Radu Albot (Mołdawia, 7) – Taro Daniel (Japonia) 6:1, 6:2
Michaił Kukuszkin (Kazachstan, 8) – Cameron Norrie (Wielka Brytania) 7:5, 7:5
Diego Schwartzman (Argentyna, 3) – Ernests Gulbis (Łotwa) 7:5, 6:0
Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 6:4, 3:6, 6:3
Guido Pella (Argentyna, 2/WC) – Grigor Dimitrow (Bułgaria) 6:4, 6:2

WTA San Jose:

Elina Switolina oddała cztery gemy Darii Kasatkinie w II rundzie turnieju WTA Premier w San Jose. Do ćwierćfinału awansowała Aryna Sabalenka, która wyeliminowała Coco Vandeweghe.

Elina Switolina (Ukraina, 1) – Daria Kasatkina (Rosja, WC) 6:3, 6:1
Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) – Coco Vandeweghe (USA, WC) 6:3, 6:3
Carla Suarez (Hiszpania, 6) – Bethanie Mattek-Sands (USA, WC) 3:6, 6:1, 6:2
Maria Sakkari (Grecja, 7) – Mayo Hibi (Japonia, Q) 4:6, 6:4, 6:2

WTA Waszyngton:

Iga Świątek przegrała z Amerykanką Jessicą Pegulą 7:5, 4:6, 1:6 w drugiej rundzie turnieju tenisowego WTA na twardych kortach w Waszyngtonie (pula nagród 250 tys. dolarów).

Jessica Pegula (USA) – Iga Świątek (Polska) 5:7, 6:4, 6:1.

Lauren Davis pokonała po trzysetowym boju Sofię Kenin w II rundzie turnieju WTA International w Waszyngtonie. Monica Puig nie wykorzystała prowadzenia 6:2, 4:2 i przegrała z Anną Kalinską.

Lauren Davis (USA) – Sofia Kenin (USA, 3) 5:7, 6:3, 6:4
Anna Kalinska (Rosja, Q) – Monica Puig (Portoryko, 8) 2:6, 7:6(5), 6:4
Kristina Mladenović (Francja) – Hailey Baptiste (USA, WC) 6:4, 4:6, 6:3

ATP Sopot Open:

Kamil Majchrzak i Daniel Michalski na II rundzie zakończyli występ w turnieju BNP Paribas Sopot Open 2019. Z imprezą szybko pożegnał się Tommy Robredo. Szansę na obronę tytułu zachował Paolo Lorenzi.

Stefano Travaglia (Włochy, 1) – Daniel Michalski (Polska, WC) 6:1, 6:1
Gastao Elias (Portugalia) – Zdenek Kolar (Czechy, 13) 6:4, 3:6, 6:4
Mikael Ymer (Szwecja, 4/SE) – Iwan Gachow (Rosja) 6:2, 6:3
Aleksiej Watutin (Rosja, 11) – Chun-Hsin Tseng (Tajwan) 6:3, 6:3
Kimmer Coppejans (Belgia, 6) – Aleksander Żurbin (Rosja, Q) 6:3, 6:2
Christopher O’Connell (Australia) – Tommy Robredo (Hiszpania, 9/WC) 6:4, 7:6(4)
Juergen Zopp (Estonia, 15) – Iwan Nedelko (Rosja) 6:2, 6:1
Paolo Lorenzi (Włochy, 3) – Martin Cuevas (Urugwaj) 6:3, 6:1
Jan Choinski (Wielka Brytania, 16) – Tomislav Brkić (Bośnia i Hercegowina) 3:6, 6:4, 6:3
Jeremy Jahn (Niemcy) – Kamil Majchrzak (Polska, 2) 6:7(5), 6:1, 7:5

Boks:

Dereck Chisora poznał już kolejnego rywala. 26 październiku w Londynie Brytyjczyk zmierzy się z byłym mistrzem świata, Josephem Parkerem. W ostatniej walce Chisora efektownie pokonał Artura Szpilkę. 27-letni Joseph Parker (26-2, 20 KO) to były mistrz świata federacji WBO w wadze ciężkiej. Nowozelandczyk w marcu 2018 roku zmierzył się w walce unifikacyjnej z Anthonym Joshuą (22-1, 21 KO) i jednogłośnie przegrał na punkty. Była to dla niego pierwsza porażka w karierze. Wtedy stracił też mistrzowski pas. Parker ostatnią walkę stoczył 29 czerwca, kiedy to na punkty wygrał z Alexem Leapaiem. Dodajmy, że zarówno Nowozelandczyk, jak i Chisora przegrali w ostatnim czasie swoje walki z Dillianem Whyte’em.

Były mistrz świata organizacji WBC w wadze półśredniej Carlos Baldomir został skazany przez sąd na 18 lat więzienia za molestowanie swojej nieletniej córki. W 2016 roku Carlos Baldomir został aresztowany w związku z zarzutami o molestowanie, jakiego były pięściarz miał dopuścić się wobec swojej ośmioletniej córki. Ponadto został oskarżony o znęcanie się nad żoną, która zgłosiła całą sprawę. Od tego czasu Argentyńczyk przebywał w areszcie w oczekiwaniu na decyzję sądu w Buenos Aires, a sąd odrzucał możliwość wyjścia byłego mistrza świata wagi półśredniej za kaucją.