Ekstraklasa:

Górnik Zabrze odniósł czwarte z rzędu zwycięstwo. Śląski zespół rozgromił u siebie Zagłębie Sosnowiec 4:0, a mógł wygrać zdecydowanie wyżej. Sosnowiczan już tylko cud może uratować przed spadkiem.

Górnik Zabrze – Zagłębie Sosnowiec 4:0 (3:0)
1:0 – Boris Sekulić 28′
2:0 – Jesus Jimenez 38′
3:0 – Igor Angulo 43′
4:0 – Igor Angulo 79′

Fortuna 1 Liga:

Piłkarze GKS-u Katowice wygrali w Krakowie z Garbarnią 2:0 (1:0) w ostatnim meczu 31. kolejki Fortuna 1 Ligi. Po tym zwycięstwie drużyna trenera Dariusza Dudka uciekła ze strefy spadkowej, ale ma nad nią zaledwie jeden punkt przewagi. Walka katowiczan o pozostanie w lidze będzie trwać do ostatniej kolejki, gospodarze poniedziałkowego spotkania już wcześniej stracili szanse na utrzymanie.

Garbarnia Kraków – GKS Katowice 0:2 (0:1)

Bramki: Wojciech Lisowski (39.), Tymoteusz Puchacz (90.+3)

Primera Division:

Quique Setien odetchnął z ulgą. Jego Real Betis rzutem na taśmę przerwał serię trzech porażek z rzędu i zremisował z Espanyolem Barcelona 1:1.

Real Betis – Espanyol Barcelona 1:1 (0:1)
0:1 – Sergi Darder 37′
1:1 – Zouhair Feddal 90+4′

Betis ma 44 punkty, tyle samo, co Espanyol. Verdiblancos są na 11. miejscu, Papużki na 10. Obie ekipy tracą sześć punktów do strefy pucharowej. Do końca sezonu zostały trzy kolejki.olakiem

Serie A:

Atalanta BC wykorzystała szansę i dzięki zwycięstwu 2:0 z Udinese Calcio przesunęła się na miejsce premiowane awansem do Ligi Mistrzów. Dopiero na 12. lokacie jest ACF Fiorentina po porażce 0:1 z US Sassuolo.

Atalanta BC – Udinese Calcio 2:0 (0:0)
1:0 – Marten De Roon (k.) 82′
2:0 – Mario Pasalić 85′

Zamknięcie części stadionu na jeden mecz i to w dodatku w zawieszeniu – tak łagodną karę otrzymało Lazio Rzym za rasistowskie okrzyki swoich fanów skierowane w kierunku piłkarzy AC Milan: Francka Kessiego oraz Tiemoue Bakayoko.  Wydawało się, że Lazio może zostać surowo ukarane za zachowanie swoich kibiców. Tak się jednak nie stało, bo kara nałożona na klub jest wyjątkowo łagodna.

Liga Młodzieżowa UEFA:

Piłkarze FC Porto do lat 19 sięgnęli po Ligę Młodzieżową UEFA. W finale pokonali Chelsea 3:1, będąc lepszym praktycznie przez całe spotkanie. Portugalczycy dość pewnie pokonali w półfinale Hoffenheim 3:0, podczas gdy Anglicy po szalonym spotkaniu ograli po rzutach karnych Barcelonę. Wskazanie faworyta finału było jednak bardzo trudne.

FC Porto U19 – Chelsea U19 3:1 (1:0)

Bramki: Vieira 17, Queiros 55, Sousa 75 – Redan 53.

Liga Mistrzów:

Czas na pierwszy półfinał Ligi Mistrzów: Tottenham – Ajax. Obecność obu drużyn na tym etapie rozgrywek już jest sporą niespodzianką, a jedna z nich we wtorek może zrobić wielki krok w kierunku finału. Tottenham ma szansę na pierwszy w historii finał najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek. Ajax był w finale dwa razy z rzędu – w sezonach 94/95 i 95/96. Wygrał za pierwszym razem, rok później musiał uznać wyższość Juventusu.

Koszykówka

Denver Nuggets pokonali Portland Trail Blazers 121:113 w pierwszym meczu półfinału play-off Konferencji Zachodniej NBA. Nuggets do wygranej poprowadził niezawodny Nikola Jokić. Serb w ciągu 41 minut spędzonych na parkiecie zapisał na swoim koncie 37 punktów (11/18 z gry i 12/12 z linii), miał dziewięć zbiórek, sześć asyst, trzy przechwyty i dwa bloki! Świetnie wspierał go Jamal Murray, autor 23 punktów i ośmiu asyst. Blazers mieli ograniczyć asysty Jokicia i postawić na defensywę, lecz oba plany spaliły na panewce.

Denver Nuggets – Portland Trail Blazers 121:113 (32:32, 26:23, 35:29, 28:29)
(Jokić 37, Murray 23, Millsap 19 – Lillard 39, Kanter 26, Hood 17)

Stan rywalizacji: 1-0 dla Nuggets

Tymczasem na Wschodzie mamy remis w parze Toronto – Philadelphia. 76ers wygrała na parkiecie Raptors po raz pierwszy od listopada 2012 roku, kończąc serię 14. kolejnych porażek. Co ważniejsze: Szóstki doprowadziły do remisu w półfinałowej serii w Konferencji Wschodniej, a dwa kolejne spotkania odbędą się w Filadelfii. Ojcem wygranej 94:89 był Jimmy Butler, który zapisał na swoim koncie 30 punktów i 11 zbiórek.

Toronto Raptors – Philadelphia 76ers 89:94 (17:26, 21:25, 25:18, 26:25)
(Leonard 35, Siakam 21, Lowry 20 – Butler 30, Ennis 13, Embiid 12)

Stan rywalizacji: 1-1

Oklahoma City Thunder zakończyli swój udział w tegorocznych rozgrywkach NBA już na etapie I rundy fazy play-off.  Wydawało się, że za taki stan rzeczy swoją posadą może zapłacić trener Billy Donovan, ale wiele wskazuje na to, że 53-letni szkoleniowiec jednak pozostanie na swoim stanowisku. Poinformował o tym Sam Presti, czyli dyrektor generalny klubu z Oklahoma City. – Nie spodziewam się, aby coś miało się zmienić w tej kwestii. Jeszcze z Billym nie rozmawiałem, ale dojdzie do tego, bo jego punkt widzenia jest bardzo ważny. Nikt bowiem nie pracuje tak ciężko jak on – zaznaczył Presti.

Doc Rivers pozostanie natomiast trenerem Los Angeles Clippers. Ekipa z Miasta Aniołów ma za sobą naprawdę niezły sezon. Choć nie dawano jej większych szans, ostatecznie awansowała do tegorocznych play-offów, gdzie postawiła się Golden State Warriors. Doceniony został za to trener Clippers, Doc Rivers. Coach  dał bowiem solidne podstawy właścicielowi Steve’owi Ballmerowi, aby ten cały czas widział go na stanowisku szkoleniowca Clipps. W minionym sezonie zespół z Los Angeles osiągnął bilans 48-34 i w I rundzie fazy play-off trafił na mistrzów, Golden State Warriors. Choć skazywany był na pożarcie, urwał dwa mecze w serii, w tym jedno ze zwycięstw odnosząc w niesamowitych okolicznościach!

Jeden z najbardziej znanych trenerów w NBA Gregg Popovich negocjuje nową umowę z San Antonio Spurs, mimo że po przegranej pierwszej rundzie play off z Denver Nuggets powiedział, że “nie myśli o przyszłości”. 70-letni szkoleniowiec pełni tę funkcję w San Antonio od… 1996 r. Z zespołem z Teksasu pięciokrotnie zdobył mistrzowskie pierścienie (1999, 2003, 2005, 2007, 2014), trzy razy otrzymał tytuł Trenera Roku NBA (2003, 2012, 2014).

Energa Basket Liga:

James Florence (Arka Gdynia), zdaniem trenerów pracujących w zespołach Energa Basket Ligi, został uznany najlepszym zawodnikiem w sezonie zasadniczym.  Drugie miejsce w klasyfikacji “MVP” zajął jego kolega z drużyny – Josh Bostic (38), trzeci był Michał Sokołowski (21), a czwarty Robert Lowery (17).

EBLK.

Koszykarki z Gdyni po 9 latach powróciły na podium mistrzostw Polski. W decydującym meczu o brązowy medal Arka pokonała we własnej hali Ślęzę Wrocław 65:60. Triumf ekipa z Trójmiasta zawdzięcza Barborze Balintovej.

Hokeiśi St. Louis Blues na wyjeździe pokonali Dallas Stars 4:3 i objęli prowadzenie 2-1 w półfinale play off Konferencji Zachodniej ligi NHL. Zwycięską bramkę na 98 sekund przed końcową syreną zdobył Pat Maroon. Poniedziałkowe spotkanie przypominało bokserską wymianę ciosów, bowiem na każdy gol Blues trafieniem odpowiadali zawodnicy Stars. Wcześniej w swojej hali zespół z St. Louis Blues triumfował 3:2 i przegrał 2:4. Czwarta potyczka w środę w Dallas. Awans uzyska zwycięzca czterech meczów.

W drugiej parze na Zachodzie rywalizują San Jose Sharks i Colorado Avalanche. Po dwóch meczach jest remis 1-1. Lepszy z tej pary pozostanie w grze o Puchar Stanleya.

MŚ:

Polacy wygrali w Tallinnie z Ukraińcami 7:3 (2:1, 4:1, 1:1) w swoim drugim występie w mistrzostwach świata Dywizji 1B w hokeju na lodzie. Pięć bramek zdobył Damian Kapica. Dzień wcześniej biało-czerwoni pokonali Holendrów 8:1. Po dwóch kolejkach biało-czerwoni prowadzą w tabeli z kompletem punktów i imponującym bilansem bramek 15-4. We wtorek odpoczywają, a w środę zmierzą się z również niepokonaną dotychczas Rumunią. Ten zespół wygrał w niedzielę z Estonią 4:3 po rzutach karnych, a następnego dnia pokonał Japonię 3:2. Najlepsza drużyna awansuje do Dywizji 1A (drugi poziom rozgrywkowy). Najsłabsza spadnie do Dywizji 2A.

ATP Monachium:

Marton Fucsovics potrzebował ponad trzech godzin i tie breaka decydującego seta, by pokonać Lorenzo Sonego w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Monachium. Do 1/8 finału w poniedziałek awansował również Taro Daniel.

Marton Fucsovics (Węgry, 8) – Lorenzo Sonego (Włochy, Q) 7:5, 4:6, 7:6(8)
Taro Daniel (Japonia) – Ugo Humbert (Francja) 6:4, 6:4

ATP Estoril:

Powracający po niemal dwumiesięcznej pauzie Alex de Minaur w trzech setach przegrał z Joao Dominguesem w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Estoril. Reilly Opelka wygrał swój pierwszy mecz na mączce w głównym cyklu.

Joao Domingues (Portugalia, Q) – Alex de Minaur (Australia, 6) 6:2, 2:6, 6:2
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Mackenzie McDonald (USA) 6:2, 6:4
Guido Andreozzi (Argentyna) – Hugo Dellien (Boliwia) 6:3, 6:3
Reilly Opelka (USA) – Pedro Sousa (Portugalia, WC) 7:6(2), 6:4

WTA Rabat:

Magda Linette na I rundzie zakończyła udział w turnieju WTA International w Rabacie. Polka urwała pięć gemów Serbce Ivanie Jorović.

Ivana Jorović (Serbia) – Magda Linette (Polska) 6:3, 6:2

Julia Putincewa przegrała z Tamarą Zidansek. Alison van Uytvanck pokonała Pauline Parmentier.

Alison van Uytvanck (Belgia, 8) – Pauline Parmentier (Francja) 6:4, 6:3
Tamara Zidansek (Słowenia) – Julia Putincewa (Kazachstan, 3) 3:6, 6:4, 6:3
Rebecca Peterson (Szwecja) – Viktorija Golubić (Szwajcaria) 7:6(4), 6:3
Ana Bogdan (Rumunia) – Alize Cornet (Francja) 6:3, 6:3
Isabella Szinikowa (Bułgaria, WC) – Tatjana Maria (Niemcy) 6:4, 6:2

WTA International w Pradze:

W czeskiej stolicy na korcie nie pojawiła w poniedziałek żadna tenisistka.  Iga Świątek rozegrała we wtorek zaległy mecz eliminacji turnieju WTA International w Pradze. Polska tenisistka ze stratą seta zameldowała się w głównej drabince. Jej przeciwniczką w decydującej fazie kwalifikacji była Tamara Korpatsch (WTA 151).

Iga Świątek (Polska, 1) – Tamara Korpatsch (Niemcy) 6:3, 3:6, 6:3

Świątek po raz trzeci w obecnym sezonie przeszła przez eliminacje do zawodów głównego cyklu. Wcześniej uczyniła to w Melbourne (Australian Open) i Budapeszcie. Jeszcze we wtorek, po paru godzinach przerwy, zagra mecz I rundy turnieju głównego. Jej rywalką będzie nagrodzona dziką kartą 22-letnia Czeszka Karolina Muchova (WTA 106).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Świątek po dwóch meczach singla zagra jeszcze we wtorek debla. Jej partnerką jest Alicja Rosolska, a przeciwniczkami Rosjanka Anna Kalinska i Słowaczka Viktoria Kuzmova. We wtorek mają zaprezentować się także Paula Kania i Dalila Jakupović. Polsko-słoweński duet ma się spotkać z Australijką Priscillą Hon i Szwajcarką Jil Teichmann.

Siatkówka:

PlusLiga:

Działacze ONICO Warszawa, w reakcji na komunikat i decyzje PLS dotyczące wydarzeń z pierwszego meczu finału PlusLigi wydali oświadczenie, w którym nie kryją zbulwersowania ostatecznym rozstrzygnięciem. Klub zamierza skierować sprawę na drogę prawną.  Przypomnijmy, że pod koniec piątego seta, pierwszego meczu finałowego pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i ONICO Warszawa, po ataku Nikołaja Penczewa sędzia przyznał punkt dla drużyny ze stolicy, co oznaczało zwycięstwo gości 15:13. Radość gości przerwał jednak sędzia Wojciech Maroszek, który po protestach siatkarzy ZAKSY, odgwizdał błąd podwójnego odbicia piłki Piotrowi Łukasikowi. Zarzutem była też niezgodność w wyniku w czwartym secie. Przypomnijmy, że pod koniec piątego seta, pierwszego meczu finałowego pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i ONICO Warszawa, po ataku Nikołaja Penczewa sędzia przyznał punkt dla drużyny ze stolicy, co oznaczało zwycięstwo gości 15:13. Radość gości przerwał jednak sędzia Wojciech Maroszek, który po protestach siatkarzy ZAKSY, odgwizdał błąd podwójnego odbicia piłki Piotrowi Łukasikowi. Zarzutem była też niezgodność w wyniku w czwartym secie.

LSK:

ŁKS Commercecon Łódź po raz trzeci okazał się lepszy od Grotu Budowlanych Łódź, wygrywając znów po tie-breaku i został nowym mistrzem Polski! Tym samym ŁKS przerwał pięcioletnią dominację Chemika Police i wywalczył mistrzostwo Polski.

Developres SkyRes Rzeszów pokonał 3:2 Chemika Police i w serii do trzech zwycięstw jest na prowadzeniu 2:1. Drużyna z Podkarpacia pokazała charakter po dwóch przegranych setach otwierających mecz.

Boks:

Andy Ruiz Jr (32-1, 21 KO) będzie rywalem Anthony’ego Joshuy (22-0, 21 KO) 1 czerwca w Nowym Jorku. Amerykanin zaakceptował warunki złożone mu przez promotora Brytyjczyka, Eddiego Hearna.  Dla Amerykanina będzie to druga szansa zdobycia tytułu mistrza świata w kategorii ciężkiej. Andy Ruiz Jr 20 kwietnia na gali w Carson pokonał przez nokaut w 5. rundzie Aleksandra Dimitrienke. “Niszczyciel” kilka lat temu był wymieniany w gronie bokserów, z którymi miał zmierzyć się Artur Szpilka, kiedy ten mieszkał i trenował w Stanach Zjednoczonych.  29-letni pięściarz z Kalifornii wejdzie do starcia z Anthonym Joshuą w zastępstwie za Jarrella Millera, w którego organizmie znaleziono kilka zabronionych środków dopingujących. Dla Brytyjczyka czerwcowy pojedynek będzie siódmą obroną tytułów mistrza świata. Obecnie to Brytyjczyka należą aż cztery pasy (IBO, IBF, WBA i WBO) w kategorii ciężkiej.

Zaledwie na 6 miesięcy został zawieszony Jarrell Miller za stosowanie środków dopingujących. Pięściarz przygotowywał się do walki o mistrzostwo świata z Anthonym Joshuą.  Kara zawodnika obowiązuje od marca, więc Miller teoretycznie w październiku może pojawić się na ringu.  Eksperci pięściarstwa są zażenowani długością dyskwalifikacji dla Millera. Jednomyślnie przyznają, iż jest to zbyt niski wymiar kary i absolutnie nieadekwatny do popełnionej winy.